Wielerartsen bedreigd na gebruik van doping Kristensen scoort voor Denen tegen Cyprus in WK-duel Merckx gaat nog twee jaar door Chef Renwezen NDR neemt zijn ontslag Franse bond gaat controles opnieuw bekijken Boskamp zes duels geschorst Henk Burgwal adviseur AZ WETEMANS NAAST VAN DER KRAATS LEIDSE COURANT""" PAGINA IS PARIJS Met het bewijs van de schuld van de beroepswiel renner Rachel Dard is in Pa rijs een einde gekomen aan eèn dopingschandaal, dat de gemoederen in Frankrijk een halve maand danig heeft bezig gehouden. De dopingaffaire kwam op 15 oktober aan het licht toen de 29-jarige arts Bruno Chau- mont in het gezaghebbende Franse sportdagblad l'Equipe een boekje open deed over de door hem uitgevoerde doping controle aan het einde van de etappewedstrijd Ster der Be loften op 1 oktober. Chaumont nam daar elke dag vijf urine monsters van de renners, stuurde die vergezeld van een codenummer op naar het toxi cologisch laboratorium in Pa rijs en verzond tegelijkertijd een brief aan de Franse Wie lerbond met de namen van de renners en de nummers, die correspondeerden met de co des van de urineflesjes. Volgens Chaumont gebeurde er de eerste dagen niets. Na de tweede etappe werd hij door de arts van de Peugeot- ploeg Bellocq uitgenodigd voor een etentje. Daar waren alle coureurs van de ploeg aanwezig. Eén van hen, Jean- Pierre Danguillaume, was die dag bij hem op controle ge weest Danguillaume ver trouwde hem tijdens het din er- tje toe dat hij „de truc" had toegepast. Deze „truc" wordt gedaan met behulp van een rubber omhulsel, dat gevuld is met dopingvrije stoffen en in de anus wordt gestopt De in houd ervan had hij in de fles jes gestopt Na de volgende etappes waren nog verschillende renners van Peugeot „de klos". Hoewel Chaumont van bepaalde prak tijken op de hoogte was, ge beurde er niets onregelmatigs meer. Tot de laatste dag. Aan het einde van de Ster der Be loften in Dax moesten drie Peugeot-renners zich bij hem melden met een plasje. Rachel Dard was door het lot aange wezen Bernard Bourreau had de laatste etappe gewonnen en Jean-Luc Vandenbroucke was winnaar van de gehele ronde geworden. Truc Tijdens de laatste dopingcon- Felix Lévitan nam het initiatief om de gang van zaken tijdens dopingscontroles eens te bestu deren. Cyrille Guimard voegde zich bij degenen die opmerkten dat er van de controles weinig klopte. trole betrapte dokter Bruno Chaumont Dard en Bourreau op het gebruikt van „de truc". Ze probeerden te frauderen. Chaumont gelastte hen „ei gen" urine in te leveren. Dit gebeurde pas, nadat beide renners hadden geprobeerd de arts om te praten. Maar deze was niet te vermurwen- Op weg naar zijn hotel werd Chaumont. die de doos met urinestalen bij zich droeg, ach tervolgd. Hij vertrouwde de zaak niet en besloot de doos persoonlijk naar Parijs te brengen, in plaats van zoals gebruikelijk op de trein te zet ten. De reis maar Parijs verliep voorspoedig. De dokter kwam oni half zeven 's morgens op het station Austerlitz aan. Daar wachtte hem echter een Jean Pierre Danguillaume vertelde van de trucs die protrenners uithalen bij en dopingscontrole. verrassing. Rachel Dard, die met de auto van Dax naar Parijs was gereden, stond hem op te wachten in het gezel schap van een coureur, die Chaumont niet kende. De dok ter kreeg een stomp in de rug en werd gedwongen de doos met uriness talen te vernieti gen. Onverkwikkelijk Bruno Chaumont bracht de onverkwikkelijke affaire niet onmiddellijk in de openbaar heid. Hij vertelde het incident alleen aan Pierre Dumas, zijn collega en vriend, die lid is van de medische commissie van de Franse wielerbond. Deze bracht de zaak ter spra ke tijdens een vergadering, waarna een uitgebreid onder zoek werd ingesteld. Daarbij werd de deksel van een beer put opgelicht. De betrokken renners Dard en ook Bourreau ontkenden bij het eerste verhoor alles. Hun ploegleider Maurice de Muer vond het gemeen dat zijn naam er ook was bijgesleept en aan het licht kwamen ook nog twee incidenten in Dour- dogne. Daar was Jean-Paul Fanen een arts, die onder meer belast was met doping controles bij wielerwedstrij den. In augustus '71 had een betrapte renner gedreigd hem om zeep te helpen. Een andere keer was hij naar een politie bureau gevlucht voor bescher ming. Een jaar later was hij met zijn verloofde overvallen op weg naar zijn auto en wa ren hem de stalen afgenomen tijdens een vechtpartij. Fanen moest drie dagen in het zie kenhuis blijven. Hij had ook Jean-Luc Molineris, die tegen woordig nog prof is, betrapt in een affaire Stinken Molineris schreef na deze aan tijgingen onmiddellijk een open brief aan de kranten. In de Franse wielerwereld begon het meer en meer te stinken. Vooral toen bekend werd, dat de 43-jarige oud-beroepsren ner André Foucher, die nog steeds als amateur actief is, de dokter die hem op doping- gebruik controleerde, toever trouwde, dat hij voor elke wedstrijd zijn toevlucht nam tot amphetaminen. Foucher verzocht de arts hem te pardonneren, hetgeen werd geweigerd. Daarop werd Fou cher boos en hij riep in gezel schap van de eveneens tot de amateurs teruggekeerde en be trapte Jean-Claude Daunat dat de artsen er op uit waren de ex-profs uit de rijen der amateurs te verbannen. Toen ook nog ploegleiders als Louis Caput, Henri Anglade en Cyrille Guimard gingen rondbazuinen, dat de doping controles weinig voorstelden, raakte het einde zoek. De Franse wielerbond gaat me de onder druk van Tour de F ran ce-directeur Felix Lévitan het probleem van de do pingcontroles Opnieuw bekij ken. Lévitan pleitte voor een rondetafelgesprek met alle be langhebbenden. Mk die belof te en het communiqué over de wild-west-actie van Rachel Dard, is (voorlopig) een einde gekomen aan één van de ge ruchtmakende dopingsschan- dalen uit de Franse wielerge- schiedenis. D,e Franse wielerbond legde Rachel Dard en Bernard Bourreau een boete op van 5000 Zwitserse franken, onge veer 5300 gulden. Voorts kre gen ze een voorwaardelijke schorsing van een maand. Guy Sibille kreeg een boete van 1000 Zwitserse ff ranken en een voorwaardelijke schorsing van een maand. Langdurige schorsingen werden vijf ama- teurrenners opgelegd. Jean Claude Daunat zal twee jaar niet mogen rijden, André Fou cher, Jacques Triquet, Ber nard Pineau en Henri Chavy elk één jaar. Eddy Merckx heeft er nog wel zin in. BRUSSEL Eddy Merckx blijft nog minstens twee jaar als renner actief in de wielersport. De Belg, die dit jaar mede door blessures het slechtste seizoen uit zijn profloopbaan doormaakte, verklaarde in Brussel de racefiets nog lang niet moe te zijn. In tegenstelling tot andersluidende berichten. Merckx zal zich in het nieuwe wegseizoen vooral richten op één grote ronde. De Giro d'Italia of de Tour de France. „Welke ronde ik zal rijden weet ik nog niet. Na de Ronde van Italië of Frankrijk ga ik me ook speciaal voorbereiden op het wereldkampioenschap. Ik wil de regenboogtrui opnieuw veroveren". Merckx, die er van overtuigd is dat de wieler wereld volgend seizoen een andere en vooral gezonde Merckx aan de start zal zien verschij nen, is niet bang voor de strijd tegen Freddy Maertens en Francesco Moser, de twee besten van het afgelopen seizoen. Merckx zei over dit tweetal jonge wereldkampioenen: „Maertens en Moser zijn allebei uitstekende coureurs, maar zij kunnen toch niet zo goed klimmen als ik". UPS VOOR DUINDIGT (Van onze sportredactie) DEN HAAG Zes draverijen en vier rennen zijn er zaterdagmiddag op de Wassenaarse renbaan Duin digt Eerste start reeds om 13.00 uur. GUTENBERGPRIJS: Oraldus, Olga Anjo en Mientje. SCEPTREPRLIS: Madjau du Bois, Nikosa H en Jorschy G. PRIJS DER VIERJARIGE STAYERS: Never Worry, Nubar van Echten en New Buitenzorg. SCOTCH FEZPRUS: Odysner, Okos en Lieneke G. IERESPRLIS: Keino, Larens Roem en Joop Hollandia. HARLEYPRIJS: O Bento. Only You en Omar Laguna. FOKKERIJPRLIS (1): Feuerglut, Charlie Brown en Bearly. HOLLANDSE HANDICAP: Country House, Clio en King of Spring. FOKKERIJPRLIS (2): Tudor Roussi S, Stormklee en Moon River. FOKKERIJPRLIS (3): Pantokrator, Artois en FunchaL Jan Boskamp begrijpt er niets IRUSSEL Jan Boskamp is door de tuchtcommissie van de Belgische voetbalbond (KBVB) voor zes wedstrijden geschorst Boskamp had evenals Juan Lo- zano een rode kaart gekregen tijdens de wedstrijd RWD Mo lenbeek—Beerschot (1—1) op 3 oktober. Beide spelers waren met elkaar aan het vechten ge slagen. Lozano kreeg daarvoor een schorsing van tien wedstrij den. Boskamp was zeer ontsteld over zijn schorsing. „Ik begrijp er niets van. Tijdens die wedstrijd werd ik door mijn directe tegen stander Lozano in mijn gezicht geschopt. Ik ging plat en werd per brancard afgevoerd. Terwijl ik daarop lag, kreeg ik de rode kaart Waarom weet ik niet en dan word ik ook nog eens zes wedstrijden geschorst", ver klaarde hij. (Van onze sportredactie ALKMAAR - Henk Burgwal, oud-secretaris-penningmeester van de KNVB, gaat binnenkort een adviserende bestuursfunctie aanvaarden bij A.Z.'67. Er is de afgelopen weken al regelmatig contact geweest tussen Burgwal en de leiding van A.Z. Binnen niet al te lange tijd zal er nog een gesprek volgen, waarna de definitieve begindatum wordt vastgesteld. Jörgen Kristensen scoorde voor Denemarken KOPENHAGEN - De Denen hebben ook hun tweede wed strijd tegen Cyprus voor groep 1 van de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal 1978 met ruim verschil gewon nen. De Deense formatie, die in de eerste ontmoeting met 5—1 triomfeerde, won gisteravond in Kopenhagen met 5—0. Alle treffers werden na rust ges coord. Jörgen Kristensen, ex-Feye- noorder, die momenteel voor Hertha BSC uitkomt, zorgde voor het vijfde en laatste doel punt Hij deed dat een kwartier voor tijd uit een voorzet van Jensen. De overige treffers kwa men op naam van Nielsen (55e minuut), Jensen (60e, straf schop, en 64) en Roentveld (68e). Er waren 30.600 toeschouwers. Stand groep 1 Denemarken 2 2 0 0 4 10-1 Polen 1 1 0 0 2 2-0 Portugal Cyprus Sliven Oost-Duitsland heeft in een vrienschappelijke wed strijd in Sliven het team van Bulgarije met 4—0 verslagen. Streich zorgde met doelpunten in de 38e en 40e minuut voor een ruststand van 20. Na de hervatting scoorden Heidler (64e min) en Schade (66e min). Er waren 25.000 toeschouwers. LUXEMBURG Het Neder landse amateurteam van spelers tot 21 jaar heeft de vriendschap pelijke uitwedstrijd tegen Lu xemburg verloren met 2—0. Voor Luxemburg doelpuntten Graft en Dresch in respectieve lijk de 36e en 72e minuut. Johan Sulkens (RBC) miste in de 54e minuut een strafschop. Er wa ren 200 toeschouwers. BRUSSEL De Belgische bondscoach Guy Rhijs heeft 22 spelers geselecteerd voor de kwalificatie wedstrijd tegen Noord-Ierland voor het toer nooi om het wereldkampioen- chap. Het is een ontmoeting in groep 5, waarin ook Nederland is ingedeeld. De geselecteerden zijn: Alfons Batijns, Julien Cools, Raoul Lambert (allen club Brugge), Hugo Broos, Ludo Coeck, Gilbert van Binst, Erwin Vandendaele, Francios van der Eist, Frank Vercauteren (allen Anderlecht), Jan Ceulemans (Lierse), Paul Courant, Chris tian Piot, Michel Renquin, Eerig Gerets (allen Standard), Mauri ce Martens, Jaques Teugels, Wil ly Wellens (allen RWD Mblen- beek), Walter Meeuw (Beer schot), Jean-Marie Pfaff (Beve- ren-Waas), Roger van Gooi (FC Köln), Rene Verheyen (Lokeren) en Jean Traopeniers (Antwerp). in Peking voor 60.000 toeschou wers een wedstrijd gespeeld te gen een Chinese selectie. De Australiërs wonnen met 5—4 na een ruststand van 44. Het was de eerste wedstrijd van de Aus traliërs die begonnen zijn aan een wereldtrip, waarbij zij ook wedstrijden in Europa zullen spelen. Wuppertal Wuppertaler SV, dat in de tweede Bundesliga uitkomt, heeft een contract af gesloten met de 30-jarige Portu gees Walter Ferreira, die twee maal in het nationale elftal van Portugal heeft gespeeld. Ferrei ra heeft reeds in Nederland (bij PEC Zwolle) gespeeld en was ook in Frankrijk als voetbalprof werkzaam. LEICESTER Leicester City heeft op eigen terrein in een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse league een ne derlaag van 1—0 geleden tegen Liverpool. GLASGOW De finale van het toernooi om de Schotse league cup zal gaan tussen Aberdeen en Celtic. Gisteravond bereikte Aberdeen in Hampden Park te Glasgow de eindstrijd door een zege van 51 op Rangers. TOLUCA Mexico heeft zich geplaatst voor de tweede voor ronde van de Amerikaanse zóne van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1978. De Mexicanen speelden in Toluca gelijk tegen Canada. Er werd niet gescoord? ZAGREB Rode Ster Belgra do behaalde gisteren in de tien de ronde van de Joegoslavische competitie een zege van 3—2 op Velez Mostar. Rode Ster blijft daarmee lijstaanvoerder met ze ventien punten voor Radnicki Zagreb (vijftien dat met 1—0 van Olimpia Ljubliana won. Di- namo Zagreb is derde met veer tien punten voor Hajduk Split met twaalf (Van onze sportredactie) DEN HAAG Pim Köhler, chef van de afdeling renwezen van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport en tevens hoofd van de handicapcommis sie van de volbloeds in ons land, heeft bij de NDR ontslag genomen. De 38-jarige Hage naar was sinds I januari 1964 chef van de afdeling renwezen van de NDR. Hij gaat een belangrijke functie bekleden in hett bedrijfsleven. Pim Köhler had in de rensport een zeer moeilijke taak. Hij moest de renpaarden op de juis te waarde plaatsen in een handi- caplijst. Hij was mede daarom in rensportkringen een dikwijls omstreden figuur. Dikwijls is hem ook het verwijt gemaakt dat hij de rennen in ons land verkeerd uitschreef en dat daar door veel geld naar buitenland se eigenaren verdween die op Duindigt met gemak hun ren nen kwamen winnen. Pim Köhler kon niet langer meer tegen zijn belangrijke functie in de rensport op. „Het is bij de NDR hard werken en er is erg weinig waardering. Daarnaast moest ik al tijden zenuwtabletjes slikken en dat is toch geen goede zaak. Op 20 december ben ik voor het laatst Per 1 februari neem ik ontslag. Maar ik ga eerder weg, omdat ik nog veel vakantie te goed heb bij de NDR". In de laatste eigenarenvergade- ring is er eep hoop kritiek op het werk van Köhler geweest Dat heeft hij zich erg aangetrok- ken. Voorzitter van de reneige- narenvereniging, Joop van der Touw: „We gaan een harde wer ker verliezen aan Köhler, die een vakman was tot en met. Alleen had hij niet altijd genoeg takt om met een eigenaar om te (Van onze sportredactie) WASSENAAR - Met nog twee meetings voor de boeg op de Wassenaarse renbaan Duindigt is de strijd om het jockeykam pioenschap 1976 nog geheel open tussen de huidige kam pioen Henk van der Kraats en Rober Wetemans. Sinds gister middag hebben beiden jockey's 26 overwinningen op hun naam staan. Wetemans kwam naast Van der Kraats door zijn overwinning in de sprintren over 1300 meter met Corral River. Henk van der Kraats kwam niet aan een zege toe. Hij is al zeventienmaal kampioen in het zadel geweest Zaterdagmiddag 6 november weten de rensportliefhebbers wie er kampioen 1976 is. Dekampioen bij de ren amatri- ces en amateurs is gisteren wel bekend geworden. Geheel vol gens de verwachtingen dit sei zoen ging de titel naar Petty van Bloemen-Waanders. Zesmaal kwam een paar in haar handen in de winnaarsring. Gistermid dag zegevierde ze met Selekta- ner. De rijdster met de meeste kwaliteiten, Annet Visser, bracht de vierjarige merrie Mai- ri Blanco verrassend naar de tweedé plaats. De draf ama tri ces streden in de finale (van twaalf draverijen met als inzet een Gouden Arm band. De Gouden Armband ging naar Ria Pools die met Nachtegaal K niet in de prijzen kon komen, maar wel de meeste punten had in het klassement over de twaalf draverijen. Bep- pie Duivenvoorden zegevierde met Keizerin en kreeg van eige naar Joop van der Touw een fraaie ereprijs en bloemen. Uitslagen BEUKENPRLJS 2010 m: 1. Narko Buitenzdrg (S. v. Dooyeweerd) 2.49.3 1.23.0, 2. Nico Roodnoot, 3. Mary- Ann. Winn 8.00 pi 2,20 3,10 2,50 kopp 40.60 trio 399.70. EIKENPRUS 2120 nu 1. O Antole (H. v.d. Tol) 3.00.2 1.25.0, 2. Ont T.. Obitsie H. Winn 4,30 pi 2,40 1,80 3,10 kopp 600. ESSENPRLJS 1600 m: 1 Nancy Ba ker (R. Pools) 2 08.6 1.20.4. 2. Maybe. 3. Noldina H. Winn 2.50 pi 1,90 2,10 6.70 kopp 10.50 tno 344,00. COUNSELLORPRUS 1300 m: I Corral River (R. Wetemans) 1.23.5. 2 Imponente, 3. Only an Take. Niet gestart Grizka en Magic Power. Winn 1,60 pi 1,80 2.40 kopp 4.00. POPULIERENPRUS 2040 m; 1. Mai ry Dynamic (J. Hendrix) 2.46.2 1.21.5, Katrien Axkit, 3. Karen Volann. Winn 10,50 pi 3.00 4.70 2.40 kopp 131,50 tno 1080,00. Niet gestart Ivar. Kamo Quick en Kimberly Gregor. DE GOUDEN ARMBAND XII 2120 m: 1. Keizerin (mevr. B. Duivenvoor den) 2.56.7 1.23.3. 2. Kasper Mac. 3. Kaptein Six. Winn 12.80 pi 3^0 8.10 10,80 kopp 306.10. PATRICIA PRIDEPRUS 1800 m: 1. Iraq (E. Bloem) 2.01.4, 2. Anastaüa, 3.^ Foggy Queen. Winn K120^)1 3,50 Kar- 2.60 4,90 kopp 66.60 trio 1489,00. KASTANJEPRUS 2120 m: 1. loff B (L. Schoonhoven) 2.52.4 121.3, 2. Iron, 3. Lady Winn 3,20 pi 2.20 3,40 2,30 kopp 82.30. WILMINGTONPRUS 2150 m: 1. So lektaner (Mevr. P. van Bloemen- Waanders) 2.27.2, 2. Main Blanco, 3. Topsie. Winn 2,50 pi 2,10 5,50 kopp 17,10 trio 133,30. Niet gestart Supre me Ride. Haut Girl en Not so Bad. HERFSTPRUS 2040 m: 1 O. Bento (A Harmsen (2.55.7 1.26.1, 2. Oldrose L, 3. OdeL Winn 3,20 pi 1.40 2.10 2,70 kopp 29.20. TOTALISATOROMZET

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15