Onderzoek naar vreemde coma's in andere kliniek Oorzaak van treinongeluk nog onduidelijk Gastarbeid op lange termijn ongewenst Inspecteur-generaal direct onder minister In Brabant opslag van chemisch afval Hardere aanpak heroinehandel PROCES FRANS H. NEDERLANDS ECONOMISCH INSTITUUT: LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) Maastricht - De Maastrichtse of- i ficier van justitie nu-. J. Booster heeft opdracht gegeven voor een |ion| onderzoek naar de gang van za ken in een niet met name ge noemde kliniek voor demente 9-1 bejaarden waar minstens één crercizieke is overleden onder omstan- digheden die grote overeen komst vertonen met de omstan digheden waaronder sommige van de patiënten van hoofdver pleegkundige Frans H. zijn ge storven. De opdracht voor dit onderzoek volgt op de verklaring die begin deze week in het proces is afgelegd door de arts J. van Hooft. Deze was in de" Luckerheide-kli- niek werkzaam van maart 1973 tot juni 1975. Hij heeft afgelopen dinsdag gezegd dat het soort coma's waaraan patiënten in de Lückerheidekliniek zijn gestorven ook is voorgekomen in een bepaalde andere kliniek. De bewusteloosheid, in een aantal gevallen gevolg door de dood, waarin zieken van de Lückerheidekliniek geraakten, zou veroorzaakt zijn door in- suline-injecties die Frans H. heeft toege diend. In een korte besloten zitting heeft dokter Van Hooft gisteren de naam van de betrokken andere kliniek genoemd even als de naam van de daar werkzame arts die Van Hooft over de mysterieuze co ma's heeft geinformeerd. Dat dit niet in een openbare zitting gebeurde komt hie ruit voort dat men het uitbreken van paniek in die andere kliniek wil voorko men. van justitie voorts bekend dat een onder zoek is afgerond naar de bestellingen voor insuline die Frans H. van 1970 tot en met 1975 bij de apotheek van de kliniek heeft gedaan. De naspeuringen zijn verricht door de aan dè Lückerheide kliniek verbonden arts mevrouw I. Vij gen - Duif. Zij heeft nagegaan hoeveel insuline Frans H. in totaal heeft besteld, hoeveel patiënten er waren die dit medi cijn nodig hadden en in welke hoeveelhe den de insuline aan hen is toegediend. Tijdens de gisteren gehouden zitting in De resultaten zullen nog bekend worden het proces Frans H. maakte de officier gemaakt. VOOR EEUWIG BEWAREN De Russische auteur Amalrik heeft gisteren in een etablissement in Amsterdam het autobiografische werk „Voor eeuwig bewaren" van zijn collega en landgenoot Lew Kopelew ten doop gehouden. Daarbij was ook de speciaal voor deze gelegenheid uit Oostenrijk overgekomen Simon Wiesenthal aanwezig. 'K.L.M. op lijn Moskou —teruggedrongen onze parlementaire redac tie) Den Haag Nederland blijft Hajweliswaar goede luchtvaartbe trekkingen met de Sovjet Unie nastreven, maar de ontwikke ling van de afgelopen jaren, waarbij de KLM steeds meer in [het nauw is gedrongen, moet echter wel worden omgebogen om tot meer evenwicht in de wederzijdse kansen te komen. Aldus minister Westerterp van EPaJ Verkeer en Waterstaat gister- Eii avond in de Tweede Kamer. De minister gaf aan, dat de oorzaak van de moeilijkheden waarover wij al eerder schreven le ligt in het ontbreken van een commerciële overeenkomst tus sen de KLM en de Russische luchtvaartmaatschappij Aero flot. De vrijheid die Aeroflot in Ne derland geniet, moet de KLM im Moskou volledig ontberen, aldus Westerterp. Volgens hem spre ken de vervoerscijfers over 1975 duidelijke taal. Aeroflot ver voerde in dat jaar op de lijn Amsterdam-Moskou 9000 passa giers, de KLM nog geen 3000. Volgens Westerterp is boven dien vastgesteld, dat Aeroflot op vrij grote schaal de officiële ta rieven ontduikt. (Van een onzer verslaggevers) GOES De treinramp in Goes, waarbij gisteren zes mensen om het leven kwa men, heeft nog een zevende slachtoffer geëist, een 17-jarige scholier uit Goes, die vannacht in het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam aan zijn verwondingen overleed. Het onderzoek naar de ramp is nog in volle gang. Eerste berichten, als zou de wissel verkeerd hebben ge staan, worden door de NS tegengespro ken. Het onderzoek spitst zich toe op drie hoofdpunten: het seinstelsel, de remmen van de stoptrein en de mogelijk heid van een menselijke fout. Het ongeval gebeurde in dichte mist, toen de stoptrein Roosendaal-Vlissingen met een snelheid van ongeveer 100 km. per uur op het achterste deel van een tank wagentrein reed. Deze goederentrein ver- tussen Goes en VHeerarendskerke een personentre.n in bots.ng Waar°P St°Ptrein Defensie: Navo-radarsys- teem erg duur DEN HAAG (ANP) Vooral om financiële redenen voelt het ministerie van Defensie er wei nig voor om deel te nemen aan een nieuw luchtverdedigincs- systeem, het AWACS-systeem, dat bij de Navo in overweging is. Het nieuwe systeem is geba seerd ep in vliegtuigen geplaat ste radarapparatuur die tijdi- g(er) waarschuwt voor lucht aanvallen. Het kan tevens wor den gebruikt om jagers die zo'n luchtaanval willen onderschep pen, te leiden. Deelname in de kosten kan, al dus het gisteren gepubliceerde verslag van de Defensiecommis sie van de Tweede Kamer, op drie manieren: meedoen met de aanschaf, meebetalen aan de ex ploitatie of aanpassing van de eigen grondradarinstallatie. Staatssecretaris Stemerdink zei dat het Nederland 240 miljoen zal kosten, met daarnaast nog eens jaarlijks een bedrag van 10 miljoen voor aanvullende grondapparatuur. Tien miljoen zou moeten worden besteed aan de exploitatie van het systeem. „Besluiten zijn nog niet aan de orde, maar voor Nederland lijkt alleen de mogelijkheid van aan passing van de eigen installaties te verwezenlijken", aldus het verslag. Het verslag meldt te vens dat geen van de kleinere Europese Navo-landen er, ge zien de kosten, veel voor voelt. Om het leven kwamen de machinist, een bij hem in de cabine meerijdende sto ringsmonteur van de NS en vijf reizigers, onder wie vier leerlingen van een mts in Vlissingen. Twee scholieren liggen nog zwaar, maar niet levensgevaarlijk ge wond in het ziekenhuis. Na de treinramp bij Schiedém in mei zijn nu dit jaar in totaal 30 NS-passagiers om het leven gekomen. Volgens de directie van de Spoorwegen neemt het aantal ernstige treinongelukken niet toe. Het gemiddelde ligt nog steeds op 1 tot 2 per jaar, aldus de directie. Dezelfde lijn Roosendaal-Vlissingen heeft gisteren later op de morgen nog een slachtoffer geëist. De bestuurder van een vrachtauto werd gedood toen zijn wagen op een onbewaakte, particuliere overweg werd gegrepen door een trein richting Roosendaal. Kritiek op plan voor afschaffing kroonberoep (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan het ont- werp-voorstel van minister Gruijters van Ruimtelijke Or dening om beroep bij de Kroon af te schaffen als men bezwa ren heeft tegen een bestem mingsplan kleeft het belangrij ke bezwaar van rechtsongelijk heid. Dit heeft de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) gisteren verklaard, na dat de minister zelf in augustus de raad om advies had ge vraagd. Volgens het voorstel zou het kroonberoep moeten wor den afgeschaft om de gemeen ten sneller tot daden te laten komen. De RARO wil minister Gruijters laten weten dat zij het niet eens is met de constructie waarbij de gemeenteraden per plan kunnen beslissen of beroep bij de Kroon tegen een bestem mingsplan mogelijk is of niet. Philips ziet wat in Sovjet-Unie DEN HAAG Philips heeft belangstelling gekregen voor afzetmogelijkheden in de Sov jet-Unie en heeft besloten deel te nemen aan de industrie-ten toonstelling, die onder auspi-' ciën van het Nederlands cen trum van handelsbevordering van 25 november tot 3 decem ber in Moskou zal worden ge houden. De tentoonstelling zal worden geopend door minister Lub bers van Economische Zaken. Meer dan honderd onderne mingen nemen aan deze mani festatie deel. Tot dusverre bleef de handel van Philips met de USSR be perkt tot incidentele verkopen van medische apparatuur. Phi lips acht het mogelijk, dat er nu betere afzetmogelijkheden bestaan en zal daarom een verscheidenheid van appara tuur en andere produkten in Moskou demonstreren WENS VAN IR. H. VREDELING DEN HAAG (ANP) - De plaats van de Inspecteur-Generaal van de krijgsmacht, los van de bevelhebbers van de krijgs machtonderdelen, rechtstreeks onder de minister, is wel een merkwaardige, maar kan moge lijkerwijs voor de minister van Defensie zeer nuttig zijn. Dit staat in het verslag van een vergadering van de Defensie commissie uit de Tweede Ka mer met minister Vredeling en staatssecretaris Stemerdink van Defensie over de toekomst van het inspectoraat-generaal van de krijgsmacht. Zoals bekend heeft prins Bern- hard deze functie moeten opge ven als gevolg van de bevindin gen van- de „Commissie van Drie" over zijn betrokkenheid bij de Lo.ckheedaffaire. Inmid dels is luitenant-generaal jhr. W. H. de Savornin Lohman tot In specteur-Generaal benoemd. De functie van het inspectoraat-ge neraal wordt voorlopig niet ge wijzigd, wel is luitenant-gene raal De Savornin Lohman, die ook voorzitter van de perso- neelsraad van de krijgsmacht is, gevraagd te rapporteren wat hij van de inhoud van de functie van inspecteur-generaal vindt. Dit mede in verband met de ombudsfunctie die bij het in spectoraat-generaal hoort en met de plannen die de regering, heeft om de ombudsfunctie in het algemeen te regelen door aanstelling van een Commissa ris van Onderzoek. PLAN STICHTING INDUVAL (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven produceert per jaar ongeveer 70.000 ton che misch afval dat niet verbrand, geloosd of op een andere wijze verwerkt kan worden. Deze stoffen worden nu naar Duitsland gebracht of in zee gedumpt. De Stichting Verwerking In dustriële Afvalstoffen (Induval), waarin onder andere Philips, Unilever, Akzo, DMS en Hoogo vens vertegenwoordigd zijn, heeft een plan ontwikkeld om in Nederland een stortplaats te creëren, waar deze stoffen veilig opgeborgen kunnen worden. „Het gaat hier bij om stoffen die niet explosief of giftig zijn", aldus de heer Waterman, vice- voorzitter van Stichting Induval. Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) heeft gisteren over het concept-plan gezegd: „Of het plan van Induval geheel in het beleidsplan past, zal nader bestudeerd worden. Daarbij zal met name moeten worden nagegaan welke stoffen voor bewaring in aanmerking zouden moeten komen. Er zijn nog enkele gesprekken nodig of, en zo ja, waar de stort plaats moet komen." Induval zelf heeft al enkele plaatsen in Brabant geselecteerd waar de stortplaats eventueel zal kunnen komen: Mill, Schaik, Volkel en Schijn- del. „Wij hebben inmiddels wel gemerkt dat de plaatselijke overheden nogal angstig tegenover zo'n stortplaats in hun gemeente staan", aldus de heer Waterman. De stand van zaken is nu zo dat de drie ministers die met het plan te maken hebben: Vorrink, Lubbers (Economische Zaken) en Gruijters (Volkshuisvesting) er ach ter staan. Gedeputeerde Staten van Brabant zijn nog niet erg enthousiast. Met hen zullen nog besprekingen gevoerd worden op uitnodi ging van de ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Economische Zaken. Gouden afval STOCKHOLM (ANP) De vaten met atoomafval zouden moeten worden gehuld in goud om te voorkomen dat ze op den duur wegTOtten. Al dus de Zweed se professor1 Wranglen, me- taalkundige van wereld faam. Hij verklaarde dit als kritiek op de bevin dingen van een Zweeds rege ringscommis sie, die heeft voorgesteld atoomafval op te slaan in sta len vaten die zijn verkoperd. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Minister Van Agt van Justitie wil met nog meer verbetenheid de handel in ver dovende middelen, vooral her oine, te lijf gaan. Hij kondigde gisteren in de Tweede Kamer aan, dat binnenkort een politie officier naar Thailand zal wor den gestuurd teneinde meer zicht te krijgen op de illegale heroine-export va«uit dit land. De politieman zal worden gede tacheerd bij de Nederlandse ambassade in Bangkok en nauw moeten samenwerken met de politie van de Thaise hoofdstad en collega's van andere westerse landen die zich daar voor hét zelfde doel bevinden. Volgens minister Van Agt lopen de schattingen van de hoeveel heden heroine die jaarlijks van Zuidoost-Azië naar het westen worden geëxporteerd, uiteen van 100.000 tot 250.000 kilo. Een belangrijk deel hiervan zou via Nederland zijn weg naar Euro pa vinden. De Nederlandse politie neemt elk jaar grotere hoeveelheden heroine in beslag, maar volgens de minister is er geen reden tot gerustheid of tevredenheid zo lang niet bekend is v/elk deel van de import wordt achter haald. Dit jaar is tot dusver 110 kilo in beslag genomen. Vorig jaar was dat 59 kilo, in 1971 nog maar 50 gram en in 1970 hele maal niets. Minister Van Agt wees een sug gestie vanuit de kamer af om speciale narcotica-rechercheurs op te leiden. Volgens hem ko men voor dit werk alleen gerou tineerde rechercheurs in aan merking. Deze mensen krijgen wel een speciale opleiding. Stationsdecoratie Het metro-station onder de Wi- boutstraat in Amsterdam wordt op het ogenblik „aangekleed" met drukletters en met de vignet ten van nationale en internatio nale dagbladen. De decorateu'» hebben zich laten inspireren door de aanwezigheid van twee dagbladbedrijven boven de on dergrondse. ROTTERDAM (ANP) Op de lange termijn is gastarbeid een ongewenst verschijnsel, zowel voor Nederland als voor de lan den van herkomst van de gas tarbeiders. Tot deze conclusie komt het Nederlands Econo misch Instituut, dat bezig is met een onderzoek naar de so ciaal-economische effecten van gastarbeid, in opdracht van de staatscommissie voor bevol kingsvraagstukken. Het onder zoek wordt aan het eind van het jaar afgerond. Of het gepu bliceerd zal worden is een zaak van de werkgroep migratie van de staatscommissie. Uit de studie van het NEI, ver richt door drs. H. Heyke en drs. R. Maas, blijkt dat gastarbeid voor Nederland zowel in econo misch als in sociaal opzicht na delige effecten heeft. Een van de voornaamste bezwaren is dat gastarbeid remmend werkt op de noodzakelijke industrie- Ie herstructurering. Het feit, dat er nog steeds arbeidskrachten te vinden zijn voor onaangenaam werk, voorkomt dat de Neder landse industrie hoogwaardiger wordt. Dit houdt tegelijkertijd een belemmering in voor het veranderen van de loonstruc- tuur. Zolang er gastarbeiders zijn, zullen de grote inkomens verschillen blijven, aldus Heyke en Maas. Wat de sociale aspecten betreft, wijzen zij vooral op de integra tieproblemen en de bevolkings druk. De NEI-medewerkers doen ook een aantal aanbevelingen, die ertoe zullen moeten leiden dat de noodzaak van gastarbeid ver dwijnt. Allereerst denken zij daarbij aan het stimuleren van overplaatsing van zwakke be drijfstakken naar ontwikke lingslanden, zodat daar ter plaatse werkgelegenheid wordt gecreëerd. Maar ook bepleiten zij een verscherping van het vergunningsbeleid voor het aan trekken van gastarbeiders, het beter belonen van het werk, dat nu door gastarbeiders wordt ge daan, en het veranderen van de structuur van het werk, zodat meer Nederlanders er belang stelling voor zullen krijgen. Het een en ander zouden bedrijven, die nu veel gebruik maken van buitenlandse werknemers, ertoe kunnen brengen om te schake len hetzij op Nederlandse onge schoolde arbeiders, hetzij op een meer kapitaalintensieve produktiemethode. Het laatste zou wellicht een grotere vraag naar geschoolde arbeid teweeg kunnen brengen. Ook voor de herkomstlanden schijnt gastarbeid op de lange duur nadelig, zo menen Heyke en Maas. Dit, omdat deze landen door een dergelijke grote uit- stroming van arfbeidskrachten gefrustreerd zullen worden in hun potentiële economische ont wikkeling. Het NEI heeft ook geprobeerd te achterhalen, waardoor de enorme stroom van gastarbeiders wordt veroor zaakt. Omdat het verzamelen van gegevens nogal moeilijk bleek, is het gebleven bij het opstellen van een globaal model. Uit dit model valt af te leiden, dat inkomensverschillen de be langrijkste oorzaak van gastar beid zijn. Weeroverzicht DE BILT Gisteren kwam op de weerkaart grote verschillen m de maximumtemperatuur voor. In Noord-Skandinavië waar het -weer beheerst werd door een uitgestrekt hogedruk- gebied vroor het de gehele dag twaalf graden. Daarentegen kwamen rond de Middelland- sche Zee maximumtemperatu ren voor die rond de twintig graden lagen. In deze omgeving werd het weer bepaald door een lagedrukgebied waarvan het centrum in de Golf van Biscaje lag. De zuidelijke stroming voer de zachte lucht aan naar het noorden. Het overgangsgebied tussen deze luchtsoorten lag gis teren over ons land. Hierdoor werden in Vlissingen nog tem peratuurwaarden van 12 graden bereikt, terwijl in het noorden en oosten de temperatuur niet boven de zes graden kwam. Het hogedrukgebied breidt zijn in vloed uit naar het zuiden waar door de wind bij -ons iets zal toenemen. Hierdoor zal de mist- kans kleiner worden. In het temperatuurverloop komt ech ter niet veel verandering. Vooruitzichten voor zaterdag. Overwegend droog met opkla ringen. Temperaturen van 5 tot 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 10 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. W eer Mmm. N«r geh bcw regenbui Luxemburg geh bew Lus Palmui 1. bcw.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13