Eerste paal plan-Zeeburg in oktober 1977 de grond in Stompwijk viert lustrum van eigen" Dorpshuis Behandeling raadhuisplan Leiderdorp uitgesteld Actie „Rolstoelbus" vandaag van start Korenavonden werken aanstekelijk Verlies voor SJZ 1 rpleej»luïis prinsenhof Icidsthcndam /O Een jaar geëist tegen overvaller Chinees restaurant SCHOOLRAAD TEGEN PLANNEN CHRISTELIJK SCHOOLBESTUUR Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT - Waarschijnlijk in oktober van het volgend jaar kan begonnen worden met de bouw van de eerste 225 woningen in het plan Zeeburg (het gebied gelegen tus sen de Dorpsstraat, de Zeestraat en de Schulpweg). In totaal zul len in dit gebied ongeveer 750 woningen verrijzen, die in onge veer zeven jaar worden ge bouwd. De eerste woningen ko men te staan in de noordoost hoek van dit gebied. In deze eerste fase van het plan Zeeburg worden geen woning wetwoningen gebouwd. Uit de woningenquête is gebleken dat bewoners van woningwetwonin gen elders in Noordwijkerhout veel interesse hebben in een premie-koopwoning in Zeeburg. Hierdoor ontstaat doorstroming, waardoor in de diverse woon wijken veel woningwetwoningen vrij komen. Momenteel worden onderhandelingen gevoerd met de pachters van de gronden, die voor het overgrote merendeel eigendom zijn van de B.V. Bouwcombinatie Nelissen Roze- straten Nero uit Haarlem. Dit bedrijf heeft te kennen gegeven zelf zorg te dragen voor de bouw van woningen in dit ge bied. Als geen overeenkomst kan worden bereikt met de bol- lenboeren in de noordoosthoek van Zeeburg, wordt de eerste fase waarschijnlijk elders gerea i umiOi-'ri.ij i vJixi liseerd in dit gebied. Zodra de bollen in juni uit de grond zijn, wordt begonnen met het bou- wrijpmaken van het gebied. De Noordwijkerhoutse gemeen teraad ging gisteravond tijdens een extra gemeenteraadsverga dering unaniem akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders een samenwerk ingsovereenkomst te sluiten met Nero en keurde tevens een pak ket van eisen voor dit plan goed. Een dergelijke samenwerkings overeenkomst is noodzakelijk, omdat de bestemmingsplanpro cedure eveneens een manier om "de ontwikkelingen in een be paald gebied in de hand te hou den) te lang zou duren. En daar kan in de gemeente Noordwij kerhout niet op worden ge wacht, omdat inmiddels al een achterstand is ontstaan in de woningbouw. Nu de gemeente raad zich akkoord heeft ver klaard met de samenwerkings overeenkomst zal ook woning bouwvereniging Antonius van Padua (uit Noordwijkerhout) betrokken worden bij de bouw plannen. Bij de bouw van 750 woningen wordt uitgegaan van 45 procent woningwetwoningen, 40 procent premiekoopwoningen en 15 pro cent vrije sector woningen. Voor de begeleiding van het project worden een stuur- en werkgroep opgericht, die regelmatig rap porteren aan de Noordwijker houtse gemeenteraad. Project coördinator is de heer Floors, gemeentesecretaris. Het plange bied is ongeveer 240.000 vier kante meter grond. Aan de wo ningbouw in dit gebied valt on geveer twintig hectare bollen- grond ten offer. De gemeente Noordwijkerhout heeft een aantal wensen en ei sen kenbaar gemaakt aan Nero uit Haarlem, dat het grootste gedeelte van de gronden in ei gendom heeft. Een aantal kleine gebieden is nog in eigendom van de gemeente. De eisen van de gemeente zijn: Een wateroppeiwlakte van ongeveer 12.000 vierkante me ter. Het voornemen bestaat de sloot langs de Schulpweg tot ongeveer 10 meter te verbreden. Het verlengde van de Gulde- mondvaart in westelijke rich ting kan worden gedempt. De verharding (wegen e.d.) beslaat een gebied van ongeveer 64.000 vierkante meter, (onge veer 1/4 deel van het gehele gebied). Binnen het plan moet ruimte worden gereserveerd - voor de bouw van ongeveer 25 woningen voor mensen die volgens een eigen ontwerp hun woning wen sen te bouv/en. De woninggrootte moet Va riëren van tweekamerwoningen tot zeskamerwoningen. 9 Voor groenvoorzieningen moeten een stuk grond van 45.000 vierkante meter aan het gebied worden onttrokken. De gedachten gaan uit naar: 130 woningen met een huur tus sen de 250 en 300 gulden; 205 woningen met een huur tussen de 300 en 350 gulden (alle wo ningwetwoningen). In het gebied Zeeburg, dat vlakbij het centrum van Noord wijkerhout is gelegen, moet een ruimte van 3700 vierkante meter worden vrij gehouden voor een schoolcomplex (twee werkloka len, 1 speellokaal en zes lesloka len). Verder moet 1000 vierkante meter grond vrij blijven als i serveruimte (volgens wethoudei Van der Klaauw mogelijk be stemd voor tennisbanen). In het pakket van eisen en wen sen van de gemeente zijn geei winkelvoorzieningen opgeno men. Het college van b en w i van mening dat de afstand vai het centrum van Noordwijker hout dermate gering is (maxi maal. 750 meter) dat deze af stand als loopafstand kan wor den aangeduid. Het centrun van Noordwijkerhout is overi gens overbewinkeld. Voor de ontsluiting -van Zeeburg is var c belang dat het bestemmingsplan Centrum voorziet in een omlei ding van het verkeer dat van de Dorpsstraat langs het witte kerkje naar de Langevelderweg 0 gaat. Het verkeer wordt in deO* toekomst via' een boogvormig tracé westelijk om de dorpskerr rj heen geleid. Zeeburg wordt vooi de auto vanaf de Dorpsstraat er de Schulpweg toegankelijk ge K maakt. Volgens b en w verdient het aanbeveling voor het' fiets en voetgangersverkeer één olr; meer verbindingen te maken v tussen Zeeburg en de dorps kern. In het plan wordt in principe geen hoogbouw gepleegd. Naare: het zich laat aanzien is de hoog- e te van de huizen in het alge j, meen twee la^en, terwijl op hoe-^ ken van straten mogelijk ook huizen verrijzen mét drie lagen. STOMPWIJK De Stompwijkers berdenken deze week met een aantal feestelijkheden het vijfjarig bestaan van het aan de Dr. Van Noortstraat gelegen Dorpshuis. Eerder deze week reeepieerde het bestuur van de stichting Dorpshuis voor ge meenteraadsleden en de diverse in het gebouw ondergebrachte verenigingsbesturen. Om het lichte ongerief enigszins te ver goeden nodigde het bestuur ook de omwonenden voor de receptie. Het tegenover de Laurentius- kerk gelegen Dorpshuis werd zeventig jaar geleden door noest sparende Stompwijkers als zusterklooster neergezet. De nonnen die hun intrek in het klooster namen, zetten zich voor het merendeel in voor de scholing van de Stompwijkse jeugd. Maar door de teruglopende be langstelling voor de klooster lijke staat en de opkomst van beter onderwijs kwam het ge bouw, eigendom van het bis dom, maar beheerd door het kerkbestuur, in 1969 leeg te staan. Een uit Stompwijkers samen gestelde commissie ad hoe kwam na rijp beraad tot de conclusie dat aan het gebouw een multi-functionele bestem ming moest worden gegeven. En zo geschiedde het. Het bis dom dat aanvankelijk 75 dui zend gulden voor het gebouw en de grond wilde hebben, bleek na het raadplegen van de bisdom-econoom bereid het gebouw gratis af te staan aan de stichting Dorpshuis. Met subsidies van gemeente, pro vincie en het Julianafonds én met de inspanning van veel Stompwijkers werd het ge bouw geschikt gemaakt voor haar toekomstige multifunctio nele taak. Volop multi-functioneel, want' spoedig namen de jongeren- soos Asafoetida. het r.k. Vrou wengilde, de kabouters en kwispels en tal an andere ver enigingen hun intrek. Subsidie De gemeente subsidieerde aanvankelijk het Dorpshuisge- beuren met vijf duizend gul den per jaar, maar kortgele den besloot zij de volledige exploitatie-verliezen te vergoe den. „We krijgen nu eindelijk wat meer armslag", vertelt vi- ce-Dorpshuisvoórzitter yan Velden, „maar het gebouw is na vijf jaar ook wel weer aan een opknapbeurtje toe". Na afloop van de lustrumvie ring gaat het bestuur zich weer over nieuwe activiteiten bezinnen voor de grote zaal de zolderverdieping en twee loka len op de begane grond. Maar allereerst zal het wat sombere gebouw van nieuwe vloerbe dekking, schilderwerk en hou ten wandbekleding worden voorzien. Feestprogramma Naast de receptie eerder deze week wordt het lustrumfeest van het Dorpshuis dagelijks gevierd. Vanavond geeft de Jeugdfan- fare een uitvoering. Op het programma staan nummers als ..The Holy City". Schotse Hooglanders en Russische volksliederen. Aanvang 20.00 uur. Morgenavond houdt Gabriel Gorris in de naastgelegen bi bliotheek een lezing over zijn boek ..De wonderdokter van Stompwijk". Vrijdagavond geeft het Stomp- wijks Toneelgezelschap in het Dorpshuis een opvoering van „Hartjes aan het spit". De toe gangsprijs bedraagt 2,50 gul den. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag wordt de Stompwijk se jeugd van 4 t/m 12 jaar vergast op een feestmiddag, compleet met goochelaar en tekenwedstrijd. Aanvang 14.00 uur. 's Avonds wordt de feest- week afgesloten met een disco avond waar anders dan in het Dorpshuis. Het Dorpshuis aan de Dr. Van Noortstraat. VOORHOUT - Liefhebbers van kerkmuziek hebben gister avond in de kapel van de Bis schoppelijke Nijverheidsschool weer volop kunnen genieten van de zangkunst van een groot aantal koren uit de Bollen streek. In het kader van de inmiddels traditionele dekenale koren avonden brachten rond de drie honderd dames- en herenkelen onder de bezielende leiding van pastoor Kuypers uit De Lier tal van liederen, waaronder de vier dagen oude Drievuldigheidsmis van Piet HalSema, ten gehore. Het houden van dekenale koren avonden, gisteren voor de twaalfde maal in successie in de Bollenstreek, werkt klaarblijke lijk aanstekelijk op andere de kenaten in den lande. Het deke naat Veenstreek en het deke naat Westland hebben het unie ke Bollenstreek-initiatief inmid dels enthousiast overgenomen. ZOETERWOUDE - S.J.Z. heeft gisteravond in een lichtwed- strijd op Haasbroek de volle winst moeten laten aan UDO. De 04 eindstand was reeds met de rust bereikt. Jqs Witte- raan opende de score waarna broer Wilbert, steeds na knappe rushes, nog driemaal raak schoot. Na de rust kwam S.J.Z. meer aan bod en wist zich kansen te scheppen. De meest reële was die van Sjaak van Slingerland toen de bal na een overtreding in het strafschopgebied op de stip werd gelegd. De frêle schut ter faalde fechter vanaf 11 me ter. Laatste man Dik van Leeu wen verliet eenmaal zijn stelling en penetreerde diep in de vijan delijke defensie maar zag zijn schot op de paal stuiten. Gerard Lelieveld liet in de slotfase nog een goede mogelijkheid om de nul weg te werken, liggen. Bij S.J.Z. ontbrak aanvoerder Theo van Klink die afgelopen zondag geblesseerd raakte even als doelman Ton Vurens die te gen Kickers '69 een gebroken vinger opliep en voorlopig is uitgeschakeld. r w LEIDSCHENDAM - Wethou der J. M. Kranenburg van so ciale zaken en volksgezond heid van Leidschendam heeft vanmiddag om 3 uur met het onthullen van een „geldther- mometer" in de hal van het Verpleeghuis „Prinsenhor' de actie „Rolstoelbus Prinsen hof' geopend. /Geneesheer-directeur A. V. M. Perquin noemde daarbij twee belangrijke redenen voor de .aanschaf van een eigen bus, namelijk gehandicapte' patiën ten willen de wereld buiten het verpleeghuis ook wel 'ns zien en rolstoelbussen zijn moeilijk te huren. De actieradius van een rolstoelpatiënt is maar klein omdat openbaar vervoer, taxi's en dergelijke niet zijn ingericht voor rolstoelpatien- ten. De aanschaf Van een rol stoelbus opent de mogelijk heid de mensen naar een con cert te brengen, naar een to neelvoorstelling of naar een .winkelcentrum, zo zegt dokter Perquin, of gewoon maar 'n dagje mee uit te nemen. Hier door komen ze weer 'ns in kontakt met doodgewone din gen, ze krijgen door meer vali diteit een stukje extra-levens- geluk. Op het jaarfeest vorig jaar kwamen door een verloting de eerste vijfhonderd gulden bin nen. Enkele maanden geleden kwamen daar 20 duizend gul den bij door een gift van twee-- maal 10 duizend gulden aan de burgemeesters van Leidschen dam en Voorburg, de heer E. J. M. Kolfschoten en mevrou- wE. den Haan-Groen, geschon ken door de directie van de Rabo-bank ter gelegenheid van de opening van het hoofd kantoor in Leidsenhage. De burgemeesters bestemden de giften voor de aktie „Rolstoel bus". Door verschillende ande re aktiviteiten was de stand op 1 oktober j.l. ruim 35 duizend gulden. Wie niet wil wachten tot bij hem wordt aangeklopt kan di rect helpen via de Algemene Bank Nederland, rek. nr. 51 83.86.570 LEIDERDORP De gemeenteraad is er gisteravond niet toe gekomen het plan voor de bouw van een nienw gemeentehuis in het bestemmingsplan Winkelhof te bespre ken. Op voorstel van bugemcester M. A. van der Have werd besloten dit punt van de agenda af te voeren en terug te verwij zen naar de commissie die zich met de voorbereiding van de bouw van het nieuwe gemeentehuis had bezig gehouden. Aanlei ding hiertoe was het feit, dat de op maan dagavond in het multifunctionele kerkcen trum „De Menswording" gehouden openba re bijeenkomst zo veel vraagpunten had opgeleverd, dat een nadere bezinning op een aantal onderdelen noodzakelijk bleek. De gemeenteraad zal nu het ontwerp in een extra raadsvergadering bespreken, die is vastgesteld op dinsdag 16 november a.s. De heer Van der Have deelde voorts mede, dat de verhoudingen met het gemeentebe stuur van Leiden, die zoals bekend in het recente vërleden te wensen overlieten, zich in betere banen begeven. Verheugd consta teerde hij, dat een eerste oriënterende be spreking tussen de beide colleges van b. w. over een aantal gemeenschappelijke be langen, in een bijzonder prettige sfeer is verlopen. Onder het motto een goede buur is beter dan een verre vriend stelde hij: „Als het niet lukt een mini-gewest Leiden van de grond te krijgen, is het toch verheugend dat tenminste twee gemeenten de problemen samen durven te bespreken". Belastingen De tarieven van de plaatselijke belastingen zullen worden verhoogd met zeven procent, hetgeen overeenkomt met het maximale stij gingspercentage toegestaan door de minister van binnenlandse zaken.~Tn zijn circulaire aan de gemeentebesturen stelt de minister, dat de noodzaak tot beperking van de stij ging van de druk der collectieve lasten voor het rijk uitgewerkt in de zogenaamde één procent operatie ook beperkingen legt op. het toelaatbare stijgingspercentage voor de plaatselijke belastingen. Het raadslid voor de PCG J. Hekkelman deed nog een poging de verhoging van 7% niet toe te passen op de leges van de bouwvergunning. Daarin bijgevallen door de heer G. Dittmar (WD), stelde hij, dat door de voortdurende stijging van de bouwkosten de belastingop brengst vanzelf werd verhoogd. Zij vonden het onbillijk, dat de koper van een huis op deze wijze dubbel werd gepakt. De overige raadsleden waren echter van mening dat het verwachte tekort op de begroting voor 1977 van ƒ785.000.— zwaarder woog, dan deze onbillijkheid. Volgens de wethouder van openbare werken E. Drenth zou dit per woning een extra bedrag van slechts enkele tientjes vergen. De raad besloot voorts aan de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening „Midden Rijnland" te Hazerswoude over het jaar 1974 een subsidie te verlenen van 59.393,zijn de 53% van de totale kosten. Naar aanleiding van een vraag van de heer Willems (PvdA), moest wethouder C. Gordijn teleurgesteld vaststellen, dat de stichting thans de nadeli ge gevolgen van de door de minister van CRM afgekondigde vacaturestop aan den lijve begint te ondervinden. Door het vertrek van een medewerker dreigt thans de begelei ding van een twaalftal, merendeels jonge maatschappelijke werkers, in het slop te geraken. De heer Gordijn is bereid aan een goede begeleiding de hoogst mogelijke prio riteit toe te kennen. Er wordt naar wegen gezocht om de aanstelling van een functio- naris ten laste van de deelnemende gemeen ten fnogelijk te maken. .De raad besloot ook om medewerking te verlenen aan de bouw van een serie van 57, 68 en 93 eengezins/woningwetwoningen in het plan Voorhof-Noord door de Algemene Woningbouwverenigng Leiderdorp. De heer Hekkelman (PCG) hield een warm pleidooi voor de bouw van een aantal koopwoningen in de zogenaamde „beschutte sfeer" met extra rijkssteun. J. Verdier (KVP) verweet wethouder Drenth onvoldoende initiatieven op dit punt te hebben ontplooid ondanks eerder gedane toezeggingen. De raad aan vaardde een tussenoplossing van de heer Drenth aan het college over te laten om te bepalen welke van de drie complexen in aanmerking komt voor bouw in de beschutte sfeer. De heer Th. Stuyvenberg (WD) had nogal moeite met de zijns inziens hoge hu ren, die variëren van 369.— tot 397.—. Hij hekelde een uitspraak van de heer Drenth tegenover zijn collega van Voorschoten, dat in Leiderdorp nog woningen met een huur van onder de 300.— konden worden ge bouwd. De wethouder verweerde zich door te zeggen, dat dit betrekking had op de woningen in Voorhof-Zuid. Door de snelle stijging van de bouwkosten was dit voor het noordelijke gedeelte van Voorhof geen haal bare zaak meer. (Van onze rechtbankverslaggever) Wassenaar Een jaar en 3 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest luidde de eis van de officier van justitie bij de Haagse recht bank tegen een 19-jarige Chinese keukenknecht wegens diens deelname aan de roofoverval op de eigenaar van een chinees-restaurant aan de Lui- felbaan in Wassenaar. De overval gebeurde in de ochtend van 17 maart. Twee jeugdige chinezen kwamen omstreeks half tien die ochtend via de keuken van het restaurant binnen. Onder bedreiging met een pistool en mes, werd de kok en een zoon van de eigenaar van het restaurant, gedwongen tegen de muur te gaan staan, waarna zij werden gebonden. Vervolgens begaven de overvallers zich naar bo ven, waar de eigenaar van het restaurant op gelijke wijze werd behandeld en bovendien ge blinddoekt. De dochter van de restauranthouder werd in haar slaapkamer opgesloten. Daarna werd het huis doorzocht en ongeveer 6000 gestolen. De drie mannen werden later door het meisje uit hun benarde positie verlost Verdachte was ongeveer drie weken in het restau rant werkzaam geweest en toen ontslagen. Volgens zijn zeggen wilde hij samen met een andere chi nees, die hij in Amsterdam had ontmoet, geld gaan eisen, waarop hij meende nog recht te hebben. Onderweg zou de vriend het plan voor de overval hebben ontworpen. VALKENBURG - Morgen ver hulst het personeel van het Val- kenburgs'e gemeentehuis naar het nieuwe pand aan 't Boonrak 21. In verband met deze verhui zing is het gemeentehuis van daag en morgen gesloten, uitge zonderd voor spoedgevallen. Het nieuwe telefoonnummer wordt J01718) 72043 LISSE De heren Z. v.d. Burg en J. Rotteveel hebben gister avond tijdens de jaarvergade ring van de Rabobank Lisse af scheid genomen als bestuurslid. Voor hun verdienste ontvingen zij uit handen van voorzitter Van Werkhoven een cadeau. Bo vendien werd hun de zilveren Rabo-speld uitgereikt. De heer Van der Burg wordt opgevolgd door de heer L. Boot, de heer Rotteveel door de heer Duine- veld. De vacature, die ontstond in de Raad van Toezicht door het aanvaarden van de be stuursfunctie door de heer Boot, wordt vervuld door de heer Gul- demond. ZOETERWOUDE - Het echt paar P. Rijnsburger Groen viert vandaag zijn 50-jarig hu welijksfeest. Sinds 1926 wonen de heer en mevrouw Rijnsbur ger, beiden Hazerswoudenaren van geboorte, in een boerderij aan de Noordbuurtseweg. Met hun zeven kinderen en hun tal rijke kleinkinderen viert het bruidspaar vandaag feest in Ons Huis, waar vanmiddag te vens een receptie wordt gehou den OEGSTGEEST Het schoolbestuur van de christelijke lagere school aan de Kamperfoelielaan wil de lokalen, die vrijkomen na de voltooiing van de tweede fase van de nieuwbouw, bestem men voor het kleuteronderwijs. De schoolraad toonde zich gisteren tijdens zijn vergadering bepaald niet gelukkig met deze bestemming. Bij monde van voorzitter Kohlbeck liet de raad het schoolbestuur weten het besluit onverant- woprd te achten. „Het stichten van een kleuterschool valt op een bijzonder ongunstig tijdstip", stelde de voorzitter. „Normaal gespro ken hebben wij in het geheel geen bezwaren tegen de intergratie van het kleuter- en basisonderwijs, maar nu geeft het slechts aanleiding tot leegstand van andere lokalen." Veel meer kon de schoolraad niet ondernemen omdat het hier bijzonder en geen openbaar onderwijs betreft.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4