Stadsgehoorzaal met sluiting bedreigd „Nieuwe hoop voor eids slachthuis" Boeiend Requiem van Con Amore" WETHOUDER VAN AKEN: Renovatie Sophiastraat-Zuid kost ruim twee miljoen gulden Culturele Raad overweegt het "bijltje erbij neer te leggen Show van Oosterse Windhonden in Groenoordhallen TOENEMENDE STIJGING VAN EXPLOITATIEKOSTEN RIJNSBURGERWEG OPGEBROKEN LEIDSE COURANT, PAGINA 3 fliiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het voortbestaan van de Stadsgehoor zaal in zijn huidige vorm zal de komende tijd ter discussie worden gesteld nu de exploitatietekorten de pan uit dreigen te vliegen. Het zalencomplex ziet zich geplaatst voor een afnemende belangstel ling, een toenemende concurrentie en ondanks de tariefsverhogingen een dalende opbrengst Afsto ten zou de beste oplossing zijn, en wanneer de gemeente zou prefereren de Stadsgehoorzaal toch in eigendom te houden rest volledige sluiting als de goedkoopste oplossing. rapporten van de gemeentelij ke accountantsdienst en de beheerder van de Stadsge hoorzaal die het weinig roos kleurige toekomstbeeld onder ling versterken. Zo blijken de variabele kosten niet te kunnen worden gedekt door de opbrengst uit het za lencomplex. Dat wil zeggen dat niets doen met dè Stadsge hoorzaal goedkoper is dan welke andere functie dan ook. De verliezen lopen zo lang zaam aan op naar 500.000 gul den per jaar. Over dit jaar wordt een verlies geraamd van 423.000 gulden tegen 355.000 over 1975. Naarmate er in de omgeving meer zaalaccommo datie beschikbaar komt, blijkt de belangstelling voor de Stadsgehoorzaal zienderogen Dat is de voornaamste conclu sie uit het rapport dat een speciale commissie heeft opge steld naar aanleiding van een onderzoek naar de toekomst mogelijkheden voor de Stads gehoorzaal. De commissie be stond uit een aantal gemeente ambtenaren en de beheerder van de Stadsgehoorzaal Mili- kan, de dir/cteur van de Stads schouwburg Van Dam en wet houder Van Aken van econo mische zaken. De commissie .werkte ter uitvoering van een bij de jongste begrotingsbe handelingen aangenomen mo tie, waarin 'om een onderzoek naar de toekomstmogelijkhe den voor dit zalencomplex aan de Breestraat werd gevraagd. te verminderen. Daarbij heeft een tariefsverhoging op de omvang van het totale verlies nauwelijks invloed. Parkeerproblemen Hoewel de tarieven van de Stadsgehoorzaal lager liggen dan die van vergelijkbare complexen elders in het land is het de bereikbaarheid die het zalencomplex duidelijk parten speelt. In dit verband noemt de commissie de par keerproblemen en de verkeer stechnische voorzieningen. De ze verzwakken de concurren tiepositie van de Stadsgehoor zaal, die blijkens het rapport alleen nog maar op het punt van de concerten door grote orkesten en dansen voor grote re gezelschappen een monop-. oliepositie heeft. Wat deze concerten betreft is de Stadsgehoorzaal vermoede lijk de enige zaal in Leiden en naaste omgeving waarin bij voorbeeld het Rotterdams Philharmonisch orkest bereid is een concert te geven, mede gezien de voor dit doel uitne mende akoestiek van de zaal aan de Breestraat. Wanneer de Stadsgehoorzaal alleen nog maar voor dit doel geopend zou blijven zou dat een jaar lijks verlies van 270.000 gulden betekenen en zou een extra subsidie van 1,25 gulden per bezoeker noodzakelijk zijn. Tumult De nota over de toekomst van de Stadsgehoorzaal zorgde gis teravond tijdens een gemeen schappelijk beraad van de cul turele en economische com missie uit de gemeenteraad voor het nodige tumult. Het socialistische raadslid Hoppe- ner deed een nogal geëmotio neerde aanval op het „ad hoe cultuurbeleid" van wethouder Oosterman. De suggesties van extra subsidie die in de nota waren gedaan noemde hij „het zoveelste voorbeeld van een falend beleid." Hij vroeg zich af of er wel geld bij de Stads gehoorzaal zou mogen worden gelegd „omdat het culturele leven in Leiden uit meer dan een paar cultuurpaleizen be staat". Höppener deed een suggestie het geld dat met af stoting van de Stadsgehoor zaal vrij zou komen voor ande re ciilturele doeleinden te be stemmen. Het PvdA-raadslid was trou wens een van de weinigen die van een mogelijke sluiting of afstoting van de Stadsgehoor zaal durfde spreken. Voor het overgrote deel van de andere raadsleden moest de positie van de Stadsgehoorzaal eerst nog maar eens ingepast wor den in een onderzoek naar de toestand van de Groenoord hallen, de Schouwburg, het Waaggebouw en andere zalen- ruimten die mogelijk ook een bijdrage kunnen leveren aan het culturele leven. Voor een aantal raadsleden behoorde afstoting van de Stadsgehoor zaal gisteren al niet eens tot de reële mogelijkheden. De li beraal Wessels zag in het za lencomplex aan de Breestraat een stuk onvervangbaar senti ment. „Je kunt het de echte Leidenaar niet aan doen de zaal af te stoten of te sluiten", meende hij. Wessels vergeleek de zaal met een auto: „als die in de garage nutteloos staat, kost hij ook geld." Ook van de zijde van het CDA werd betoogd dat het afdan ken van de Stadsgehoorzaal iets ondenkbaars zou zijn. Van Zijp wees er op dat ook op de Schouwburg voor tonnen moet worden toegelegd en zette een vraagteken bij de vermeende tekorten van de Stadsgehoor zaal. Hij kreeg bijval van zijn fractiegenoot Bleijie die er voor pleitte een wat reëlere kostenberekening te maken. Onbevredigend De meeste raadsleden vonden de nota over de Stadsgehoor zaal niet voldoende bevredi gend om er een oordeel op te baseren. „Eerst moeten de eco nomische aspecten van alle (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De kans op een nieuwe impuls voor het Leids slachthuis is nog niet verkeken. Dat ;on gisteravond worden opgemaakt uit de woor den van wethouder M. van Aken (gemeentebedrij ven) tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor economische zaken. Die nieuwe impuls kan bestaan in een gedeeltelij ke overheveling, van de slachtcapaciteit van het Rotterdams slachthuis, dat gaat sluiten, naar Lei den. Rovendien hoopt de wethouder op de vesti ging van een Rotterdamse exportslachter in Lei den, waardoor'het probleem van de lege uren op lagen dat er geen veemarkt in Leiden is zou ien worden aangepakt. I Vai Van Aken deelde gisteren mee dat van de verschil- 11- lende plannen voor de opvang van de Rotterdamse fjj°® sluiting er nog twee over zijn. Het ene bestaat uit jr0' een verplaatsing van het slachthuis uit de Maas stad naar Delft en Schiedam. Dit voorstel wordt aangehangen door Rotterdam en zal door deze ^■stad nader worden uitgewerkt. De tweede moge- sHlijkheid is het spreiden van de Rotterdamse capa citeit over heel Zuid-Holland waarbij Leiden een belangrijk deel voor zijn rekening zou kunnen nemen. Van Aken zal dit idee nader uitwerken en in een provinciaal slachthuisoverleg zal over een maand of drie een beslissing genomen moeten worden. Volgens wethouder Van Aken maakt het Rotter damse plan weinig kans van slagen. Op de eerste plaats omdat de particuliere vleeshandelaren zich schijnen te verspreiden over andere plaatsen, waardoor Leiden ook in aanmerking zou kunnen komen. Op de tweede plaats speelt een wetswijzi ging die op handen is het slachthuis van Leiden in de kaart. De wijziging maakt het eenvoudiger te slachten in de stad waar de handel plaats heeft en aangezien Leiden de stad is waar de „randstad- veemarkt." wordt gehouden, ligt een uitbreiding van het slachten in Leiden voor de hand. Al het werk ten stadhuize zal de komende tijd erop gericht zijn de aantrekkelijkheden van rheer slach ten in Leiden op een rijtje te zetten in de hoop dat de Sleutelstad over drie maanden voldoende kan concurreren met het plan van Rotterdam en Delft. LEIDEN Het dagelijks be stuur van de Culturele Raad stelt zijn leden voor de raad te ontbinden wanneer het gemeen tebestuur voor 1 januari 1977 heij geen duidelijkheid heeft weten te verschaffen over de herstruc turering van het culturele veldi Het prae-advies van het dage lijks bestuur komt morgen aan de orde in een vergadering die om half vijf begint het Waagge bouw. Al vanaf zijn oprichting klagen de leden van de Culturele Raad steen en'been over het functio neren van het adviserend or gaan. Adviezen verdwijnen in de la of in de prullenbak. Vol gens de leden heeft de Culturele Raad daardoor nog nooit wezen lijk een bijdrage aan de verbete ring van het culturele klimaat kunnen leveren. Een en ander geeft het bestuur aanleiding de hem gedelegeerde bestuurlijke bevoegdheden aan de gemeente raad terug te geven, wanneer niet op korte termijn het cultu rele veld wordt aangepakt. DIRIGENT BERT LASSING GESLAAGD Leiden De chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" gaf gisteravond een concert in de Stads gehoorzaal. Zij kwam tevoorschijn met een niet alledaags programma: de Cantate nr. 56 „Ich will den Kreuzstab gerne tragen" van Johann Sebas tian Bach, en als tweede werk „Ein Deutsches Requiem" van Johannes Brahms. Een heel span nend tintje kreeg deze uitvoering omdat de jonge dirigent Bert Lassing hiermee examen deed voor het diploma koordirectie aan het Amsterdamse Sweelinclconservatorium Er zat daarom een exa mencommissie in de zaal die alle verrichtingen nauwlettend volgde. Voor alle uitvoerenden, niet alleen de dirigent, natuurlijk een extra reden om het beste beentje voor te zetten. Het koor had ih de Cantate niet eens zoveel te doen; dat was meer een aangelegenheid voor de bas Ruud van der Meer en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Dit samenspel maakte vooral in de delen voor bas en wat blazers indruk, niet in het minst door de bijzondere zangkunst van Ruud van der Meer. De gevoelige expressie, die nergens overdreven wordt en gepaard gaat met een prachtig timbre, brengt zijn zangkunst op hoog niveau. En dan het Requiem. Een mis voor de doden, waartoe Brahms geïnspireerd werd uit de kracht van zijn geloof. Het werk bestaat uit 7 delen; de eerste 3 zijn uitingen van droefheid over de ver gankelijkheid van al het aardse, maar in het vierde deel komt de ommekeer naar de vreugde die de mens te wachten staat. Brahms heeft dit alles in muziek omgezet van een grote rijkdom en harmo nieuze structuur. Een hele opgaaf voor een niet- professioneel koor om zoiets te vertolken. On danks de tekortkomingen mag toch zeker gezegd worden dat „Con Amore" er in geslaagd is een groot publiek te boeien met haar Requiem. Het begeleidende orkest ondersteunde voortreffelijk mede dankzij de attente concertmeester, en de solisten Ruud van der Meer en Nelly van der Speck in de sopraanpartij droegen ook veel moois bij tot het welslagen van dit Requiem. Voor de zaal was de dirigent zonder meer geslaagd en de jury bleek het daarmee gelukkig eens te zijn. Paula Koning Twee van de tweehonderd Afghanen, die aanstaan de zondag in de Groenoordhallen te zien zijn. LEIDEN Een voorproefje van wat komende zondag 31 oktober in de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijger laan te zien zal zijn: een schoonheidswedstrijd (officieel „clubmatch") voor de honderassen Sloughi, Saluki en Afg haan, zogenaamde „oosterse windhonden" (oorspronkelijk uit het Midden-Oosten). De wedstrijd wordt voor de tweede keer in de Groenoordhal gehouden, zij het dat het dit keer nog grootser is opgezet dan vorig jaar. Driehonderdvijftien honden, uit Nederland, Duitsland en Denemarken zullen namelijk de helft van de oude Groenoordhal op zondag vullen. De keuringen, die in vijf „ringen" plaatshebben beginnen om elf uur en eindigen om vier uur. Het laatste half uur zullen de zes Nederlandse keurmeesters zich bezig gaan houden met de „ere-keuring", waaruit een algehele eindoverwinnaar zal komen. Dat laatste is min of meer symbolisch, omdat de onderling nogal ver schillende rassen niet te vergelijken zijn. De rassen worden verder onderverdeeld in leeftijdscategorieën, de overheersen de (ongeveer 200) Afghanen in vier categorieën en de overige rassen in de drie. Het gaat om leeftijdscategorieën vanaf 9 maanden tot 18 en 24 maanden tot 7 jaar en daar nog boven, (veteranen). De wedstrijd wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Oostersche Windhonden, die al ongeveer 41 jaar bestaat en 700 leden telt De vereniging is erg blij met de Groenoordhal vanwêge de grote ruimte en het feit dat de betonnen ondergrond van de hal „stroef is, met het oog op het paraderen van de honden. Bij de wedstrijd zijn ook nog enige „stands" gevoegd. Hierin worden goederen ver kocht die eigenaars van Oosterse windhonden zeker zullen interesseren. Tenslotte: de eigenaars blijven bij de honden, dat wil zeggen dat er geen kooien zullen worden gebruikt De toegang bedraagt twee gulden, kinderen tot twaalf jaar onder geleide en 65 plussers hebben vrij toegang. De Stadsgehoorzaal aan de Breestraat zaalruimten maar eens in kaart worden gebracht en voor zover nodig worden voor zien van cultureel commen taar", aldus verwoordde het PvdA-raadslid Ranner het oor deel van de commissies. Daar bij zal dan ook'de toekomst van de Waag, de Pieterskerk en de Hooglandse Kerk moe ten worden betrokken. Pas daarna kan van het nemen van een beslissing sprake zijn. Bleijie (CDA) wees er gisteren al op dat er geen wezenlijke alternatieve bestemmingen voor de Stadsgehoorzaal aan të geven zijn. „Men gaat al over zijn nek als je in dit verband de mogelijkheid van een parkeergarage of een grootwinkelbedrijf noemt", zo stelde hij. De WD-er Van Duyn bepleit te een actiever wervingsbeleid ten behoeve van. de gemeente LEIDEN De renovatie van het gedeelte complex 5 van de Leidse Woningstichting in Noord (Sohiastraat-Zuid) gaat meer dan twee miljoen gulden kosten. Dit werd gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor volkshuisvesting meegedeeld. De prijs per renovatie-woning gaat ongeveer 53.000 gulden bedra gen. De huur zal gaan variëren van 139 tot 212 gulden per maand. De bewoners van het betrokken gebied hebben zich akkoord verklaard met de uitvoer van de renovatieplannen. De waarne mend voorzitter van de raads- commisie wethouder Waal wees >er op dat de renovaties door gang vinden wafineer 80 procent van de bewoners zich akkoord verklaart, en dat bleek hét geval te zijn. De heer Langerak (WD) zette nog een kanttekening bij de vermindering van het wo ningbestand, een gevolg van de renovaties; hij vroeg zich af waar de overgebleven bewoners naar toe zullen moeten. Het pro bleem wordt als zodanig onder kend. Kwaad De heer Bosch (CDA) maakte zich nogal kwaad over de gang Mare-dorp van zaken rond de renovatie van 40 woningen aan de Kooi- laan, Bilitonstraat en Banka- straat. Dit naar aanleiding van een brief van de staatssecretaris van volkshuisvesting met be trekking tot de plannen van de Vereniging tot Bevordering van den Bouw ypn Werkmanswonin gen, waartoe de 40 woningen behoren. „Het is nutteloze tijd verspilling geweest, de plannen voldoen toch niet aan de gestel de normen. Op die manier wor den er maar verwachtingen ge wekt en ondertussen is er weer een jaar boorbij gegaan", vond de heer Bosch. Hij doelde daar mee op het in verscheidene wo ningen ontbreken van douches en op mogelijk te kleine kamers in woningen, iets wat ^ader- hand uit de plannen bleek. Wet houder Waal stelde dat de bewo ners aanvankelijk dachten dat het wel een goed plan was en dat ze misschien te snel hebben toegegeven. Hij sprak de hoop uit dat de renovatiemachine nu dan toch spoedig in beweging zal worden gezet. Bij de besprejdng van het con cept-rapport „Maredorp in de Steigers", zoals bekend afkom stig van de projectgroep van Maredorp en handelend over de vernieuwingen in deze wijk, vooral op het gebied van de huizen deelde wethouder Waal mede dat men uitzicht heeft op een uitweg om aan het noodza kelijke geldbedrag van ruim vier ton te komen, benodigd voor de uitvoer van rehabilita tieplannen. Naar aanleiding van klachten over de onveiligheid van de Haarlemmerstraat verklaarde de wethouder veel te zien in de zogenaamde „sociale Controle" op de criminele uitspattingen al hier (bewoners die criminaliteit zelf in de hand houden), een controle die volgens de wethou der door de relatief geringe be woning (veel winkels) ontbreekt Hij stelde dat wanneer de pan den in de Haarlemmerstraat meer bewoond zouden worden de problemen op te lossen zijn. Voorts betuigde de heer Waal zijn instemming met een sugge stie van het raadslid Beijen (PPR), dat voorstelde om de ver- keersoverlastproblemen in de Haarlemmerstraat aan te pak ken middels het plaatsen van verzetbare palen aan de ingang van de Haarlemmerstraat na 11 'uur 's morgens, dus nadat de bevoorrading van de winkels heeft plaats gehad zodat de overlast van auto's na die tijd wordt weggenomen. Mits uit voerbaar-de projectgroep zéi te hebben gedacht aan een op een rail verrijdbaar stuk beton - leek hem dat een goed plan toe. De firma Schouls is gisteren gestart met het egaliseren van de Rijnsburgerweg. Zoals we enige tijd geleden meldden, lag de ene rijstrook van de opnieuw geasfalteerde, invalsweg naar het Leidse centrum enige centimeters hoger dan de andere. Hierdoor ontstonden vaak gevaarlijke situaties. Het gloednieuwe asfalt van de rijstrook die langs het 'Academisch Ziekenhuis loopt werd gisteren weer weggebroken, teneinde dit gedeelte van de weg te kunnen ophogen. lijke zalen. Hij had kritiek op het feit dat de werving van evenementen nu in handen is van gehoorzaalexploitant Mili- kan en dat er geen figuur is die bestuurlijk ter verantwoor ding geroepen kan worden. Van Duyn deed de suggestie ten beho/ve van alle gemeente lijke zaalruimte een acquisi tieambtenaar aan te trekken die vanuit het Stadhuis zou kunnen opereren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3