f^eicUe (Boma/nt TREINONGELUK GOES ZEKER 7 DODEN BIJ Overheid grijpt macht in gezondheidszorg Broers bekennen dubbele moord Cuba laat sleepboot gaan ooo rroningse ïstuurders eschuldigd an drinkgelag KAMER HEKELT BEWAKING VAN AMBASSADES Prinses Christina verwacht baby Televisie bij aankomst Sint in Scbeveningen Stoptrein botst tegen goederenwagons w>iMüia DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: ^antwoordnr. 349, Leiden. HAVANNA Cuba heeft be sloten de 22 opvarenden van de in beslag genomen sleepboot Smit Salvor vrij te laten. Van morgen is de Smit Salvor met zijn opvarenden uitgevaren. De Smit Salvor was 10 oktober in beslag genomen omdat kapi tein Kleywegt in de Cubaanse territoriale wateren een bran dende Noorse olietanker te hulp was geschoten. Kapitein Kley wegt verkeerde in de veronder stelling, dat zijn maatschappij, Smit Internationale, daarvoor toestemming van de Cubaanse autoriteiten had gekregen. 1 STOCKHOLM Zweden heeft een kunstmatige mist ontwik keld die militaire doelen kan beschermen tegen met laser ge leide raketten en zogenaamde verstandige bommen. Een woordvoerder van het nationa le instituut voor defensie-on derzoek zei dat de samenstel ling en andere gegevens van de mist geheim zijn. Wel zei hij dat de mist goedkoop en ge makkelijk te vervaardigen is en niet giftig is. Spreeuwen blokkeren verkeer GOES (ANP) Tiendui zenden spreeuwen hebben door hun uitwerpselen van de Oostsingel in Goes een spiegelgladde glijbaan ge maakt. De politie is er daarom toe overgegaan de weg van vijf uur 's avonds tot half tien 's morgens af te sluiten. Deze week zijn er al drie auto's geslipt: twee beland den tegen een boom en één kwam in de gracht terecht. Nu spuit idere avond de gemeentereiniging het weg-, dek schoon. Hoe lang de afsluiting zal duren hangt vooral van de spreeuwen af. De politie hoopt echter dat een flinke nachtvorst de vogels op de vlucht doet slaan. I I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheid wil greep krijgen op de nog ondoorzichtige tarieven in de gezondheids zorg. Daartoe hebben staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en minister Lubbers (Econo mische Zaken) bij de Tweede Kamer een wetsont*. werp „Tarieven gezondheidszorg" ingediend. De bedoeling is, dat een centraal orgaan, waarin ook de consument zitting krijgt, alle tarieven en honoraria in de gezondheidszorg gaat toetsen. Dit orgaan zou niet alleen de bevoegdheid krijgen alle tarieven goed te keuren, maar kan ze in bepaalde gevallen ook zelf vaststellen. Staatssecretaris Hendriks zei gisteren, dat het niet de bedoeling is, een soort geleide loonpolitiek voor de Gezondheidszorgsector tot stand te brengen, maar om tot een evenwichtiger en doorzichtiger systeem voor tarieven en honoraria van medici en instellingen te komen. Hierdoor kan de kostenont wikkeling in deze sector volgens hem beter in de hand worden gehouden. De Staatssecretaris wil verder, dat de voorzienin gen in de gezondheidszorg via provinciale plannen tot stand komen. Dit om tot een doelmatiger stelsel van dienstverlening te komen. Daartoe is bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp „Voor zieningen gezondheidszorg". De wet stelt onder andere kwaliteitseisen voor medische voorzienin gen. Op basis van die eisen zullen plannen worden bekeken. Daarbij zal er rekening mee worden, gehouden, of een bepaalde medische voorziening past in een plan voor een bepaalde regio. Op basis van de nieuwe wet kunnen ook maatrege len worden genomen wanneer in een bepaalde regio een overschot aan bepaalde beroepsbeoefe naren ontstaat. Ook als een spreiding ervan te wensen overlaat, kan de overheid ingrijpen. Zono dig kan ook voor zelfstandige beroepsbeoefenaren een erkenningsbeleid worden uitgevoerd. Daarnaast wil de overheid niet alleen de bevoegd heid krijgen te bepalen waar medische voorzie ningen worden gevestigd, maar ook zonodig mee beslissen waar artsen zich wel of niet mogen vestigen. OM IKO Yves Saint- Laurent De winter moet nog beginnen, maar de mode-ontwerpers zijn al weer klaar met hun lente- en zomermode voor volgend jaar. De Parijse ontwerper Yves Saint-Laurent showde gisteren zijn Carmen-look: zwarte doorkijk- bloes, brede taille band en een wijd klokkende rok van rode zijde. Knap speurwerk politie AMSTERDAM (ANP) De roofmbord vorige week vrijdag nacht in Amsterdam op een meisje en een jongen in het gebouw van een uitzendbureau is opgehelderd. De Amsterdam se politie heeft twee broers, van 21 en 23 jaar, gearresteerd. Zij hebben gisteravond een be kentenis afgelegd. Dankzij knap reconstructie- en speurwerk van de Amsterdamse recherche kwam men na onder zoek van de verwondingen op de slachtoffers tot de conclusie, dat gezodht moest worden in kringen van hen, die fietskettin- gen als broekriem gebruiken. Daarbij kwam de politie terecht bij de zogenaamde Heli's An gels. Daarna was het gemakke lijk beide daders te vinden. De marechaussee is thans bij het onderzoek ingeschakeld, omdat een van de twee broers als dienstplichtige in dienst is. Bij het verhoor is verder geble ken, dat het eigenlijk een ordi naire inbraak geweest is, die op lugubere wijze uit de hand gelo pen is. De twee daders wisten namelijk niet, dat het pand van het uitzendbureau bewoond was. Zij wilden geld vinden, om de schade van 2000 gulden aan hun motorfiets te kunnen beta len. rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Cftef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Woensdag 27 oktober 1976,67e jaargang no. 20566 Glinsterend Glinsterende prijzen (2) op Ned. I om 20.00 uur. Speelfilm Zoo, om 21.20 uut. In Panoramiek om 22.05 uur Amerikaanse ver kiezingssfeer. Med. II om 19.05 uur „1000 jaren ls een dag" en om 21.00 uur Teach In in Popjournaal. Meer wind Bewolkt en nevelig weer en aan vankelijk plaatselijk mist, maar morgen in het noorden van het land ook enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen droog. Matige, in het waddengebied la ter krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen circa 5 gr. maxima morgen ongeveer 10 gr- (Van een onzer verslagge vers) GOES zeker zes passagiers en de machinist van de stop trein Roosendaal-Vlissingen zijn volgens de politie in Goes vanmorgen vroeg om' het leven gekomen toen de trein even bniten Goes op een stilstaande goederen trein botste. Zeven gewon den zijn uit de enorme rava ge bevrijd en naar ziekenhui zen in de omgeving gebracht. Eén zwaargewonde reiziger is vervoerd naar het Rotter-, damse Dijkzigt-ziekenhuis. Vermoed wordt dat de personentrein spoor zijn over een afstand van 100 meter vernield. De hulpverlening kwam zeer snel na het ongeluk op gang. Enkele minu ten nadat de melding bij de Goese politie was binnengekomen arriveer den de eerste ambulances. Brand weerlieden blusten direct het begin, van een brand, die in de ketelwagen van de goederentrein was ontstaan, toen witte fosfor vlam vatte. Personeel van de NS is inmiddels begonnen met de speciale ongeval lenkraan de ravage op te ruimen. De spoorwegrecherche is gestart met een onderzoek. Het Rode Kruis zond vanuit Den Haag vertegenwoördi-1 gers naar de plaats van het ongeval. De niet gewonde passagiers zijn met bussen van de Nederlandse Spoor wegen naar Goes en Middelburg ge bracht Vrolijk onderonsje van de charmante Zweedse koningin Sylvia en premier Den Uyl gisteravond tijdens een diner dat de koninklijke gasten in het Rijksmuseum in Amsterdam door de ministerraad werd aangeboden. De belangstelling van de visuele pers voor het Zweedse koningspaar is bijzonder groot. De fotografen beseffen maar al te goed dat er aantrekkelijke plaatjes te maken zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer wil dat het sys teem van ambassadebe waking in Den snel snle wordt verbeterd. Het geestdodende en perso- neelsverslindende karak ter van dit werk is het parlement een doorn in het oog. Met name VVD en CDA drongen gisteren bij de ministers De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en Van Agt (justi tie) aan op maatregelen. Beide fracties wezen er op dat de weerstanden van de politieagenten te gen de bewakingsdienst en snel toenemen. Vol gens de christen-demo craat Wisselink kan er al veel worden opgelost als de alarm-apparatuur van' de ambassades wordt doorverbonden met de politiebureaus en specia le surveillancetechnieken worden toegepast. De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over de onderbezetting van de po litiekorpsen. Vrijwel alle fracties drongen er giste ren op aan snel maatrege len te treffen om aan de ze situatie, die de gevoe lens van onveiligheid on der de burgers zou aan wakkeren, een einde te maken. ienduizenden spreeuwen maken iet hun uitwerpselen de straten an Goes onveilig. De politie hoopt op een flinke nachtvorst die de vogels zal verja-' Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaarl AMSTERDAM (ANP) Prinses Christina is in ver wachting. De baby zal vol gend jaar juni geboren wor den. Dit maakte koningin Ju liana gisteravond bekend op een receptie ter gelegenheid van het Zweedse staatsbe zoek in het Rijksmuseum te Amsterdam. „Wij vonden het een leuk idee om dat nu bekend te maken, want er hebben al vele mensen gemerkt dat on ze dochter een bezoek heeft gebracht aan het Academisch Ziekenhuis in Utrecht", aldus de koningin. Prinses Christi na is deze maand uit Ameri ka naar Nederland overgeko men. In het Academisch Zie kenhuis werd vastgesteld dat ze nu ruim een maand zwan ger is. in zeer dichte mist tussen Goes en 's-Heer-Arendskerke kort na zeven uur op het verkeerde spoor raakte, waarschijnlijk doordat een wissel nog niet was omgezet. De stoptrein vervoert dagelijks onge veer 150 personen van Roosendaal naar Vlissingen. Op de plaats waar altijd goederentreinen rangeren, reed de stoptrein in op lege, stil staande wagons. Bovenleiding en 5 LAAG Er zijn al drie auto's op het bevuil- wegdek geslipt. sinds 1948 de Haagse intocht van de Sint organi seert, niet zo te spreken over het initiatief van de NOS en het Evenementencomité Scheveningen. Het AHC had namelijk ook op 20 november de officiële intocht van de Sint op het Centraal Station gepland. Met de NOS en het Evenementen- comité is na de traditionele verwelkoming en een korte rondrit door enkele Scheveningse straten om uiterlijk twee uur zijn intocht beëindigt Een half uur later wordt dan een aanvang gemaakt met de intocht van de „Haagse" Sint. Deze zal roet een kilometerslange stoet van het Lange Voorhout naar het Juliana-kinderziekenhuis trékken. (Van een onzer verslaggevers) KONINGEN De provin- aal accountant van Gronin- rn heeft het provinciebestuur eschuldigd van het gebruik IQ sterke drank op kosten van e overheid, van drinkfestijnen i van wangedrag. e commissaris van de konin- n in Groningen, mr. Toxopeus, ie het financieel verslag van de ccountant gisteren openbaar laakte, sprak van een „onge- ruikelijke manier van verslag oe". De accountant had uitvoe- ig melding gemaakt van nach- lijke drinkfestijnen, waaraan aor de conciërge van het pro- nciehuis een einde moest wor- en gemaakt, „waarna enige he en laveloos en onbekwaam- loesten worden afgevoerd". Ir. Toxopeus vindt het een doodnormale zaak", dat be- tuurders na afloop van een slo- ende marathonvergadering op osten van de provincie een ste- ige borrel drinken. Mr. Toxo- eus vindt, dat Provinciale ?ta- en van Groningen maar moet ordelen. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Sinterklaas zal met een gro te schare Zwarte Pieten op zaterdag 20 november in ons land arriveren. Op die dag vaart hij met een boot van rederij Vrolijk de Scheveningse haven binnen. - Bij NOS-tv, die deze aankomst direct op de buis brengt, worden intussen de nodige voorbereidin gen getroffen om deze aankomst van de Sint tot een leuk kijkfeest te maken. Men zoekt naar een bekende tv-persoonlijkheid die de goedheiligman een hartelijk welkom zal bereiden. Overigens is het Algemeen Haags Comité, dat al

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1