Europees parlement boos over afwezigheid van mr. Brinkhorst Kleurlingen in Z- Af rika voelen zich onprettig tussen blank en zwart Londen ongerust over Ierse crisis ARABISCHE TOP AKKOORD MET VREDÉSPLAN LIBANON Spaarrente tot Geen gejuich bij onafhankelijkheid Transkei Diefstal van vrachtwagens intensiever bestrijden Brieven van lezers Japanse auto's in opmars 176 JINSDAG 26 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 levrouw Peron •schuldig aan erduistering UENOS AIRES (RTR) Een rgentijnse rechter heeft ex- resident Maria Estela Peron isteren schuldig bevonden aan erduistering en opdracht gege- en haar in preventieve hechte- s te houden. de eerste keer dat er een «chterlijk vonnis is uitgespro- •n over de 45-jarige weduwe in generaal Juan Peron sinds I in een plaats in het zuidelijke irggebied onder huisarrest is plaatst na op 24 maart door lilitairen als presidente te zijn gezet. De rechter zou ook be llen hebben haar banktegoe- »n te bevriezen. Mevrouw Pe is ervan beschuldigd zes ieques van in totaal een half iljoen dollar te hebben uitge dreven op naam van een Lief- idigheidsfonds van de Pero- stische partij waarvan zij de iding had en diverse andere ficiële fondsen. rerzet in India egen grondwet EW DELHI De oppositie in idia heeft gisteren de zitting in het parlement geboycot aarop werd beraadslaagd ver een wetsvoorstel tot in- rijpende wijziging van de ondwet. och hield de minister die het etsvoorstel verdedigde, Hari am Gokhale van justitie, vol at goedkeuring van de 59 arti- Jelen in het amendement het looiste uur uit de geschiedenis in het moderne parlement zou jn. e zitting werd geboycot door i vier partijen die samen het olksfront vormen. De Marxis- sche communistische partij >p uit het huis weg na tegen doelstellingen van de voorge- elde wet te hebben geprotes- erd. e meeste critici van de voor- lellen vinden dat de bedoeling rvan is de macht te leggen in e handen van premier Indira and hi, de rechtsmacht van de iistitie te beperken en de presi- ent bevoegdheden te geven om uiten het parlement om de rondwet te amenderen. OPMAN FBI: (Van een onzer verslaggevers) (JTRECHT Een goede bestrij ding van vrachtwagendiefstal k beter dan een goede beveili- |(ng. In de Verenigde Staten nbben we hiervoor de beschik- [iing over helicopters. vrachtwagens hebben daar- grote reflecterende num- Imers op het dak, zodat ze na een diefstal vrij snel vanuit de ucht kunnen worden opge- poord. )it zei topfunctionaris J. Callag- ler van de FBI gisteren op een lijeenkomst in Utrecht, die was georganiseerd door de NOB, de irganisatie van werkgevers in iet beroepsgoederenvervoer. lij- schetste een door de FBI ipgezet veiligheidsprogramma lat er al toe heeft geleid dat het otale aantal diefstallen van Tachtwagens is afgenomen. Vel toe neemt in de Verenigde Staten het aantal diefstallen van irachtwagens met zware uitrus- ingen, zoals machines en werk- uigen. De heer Callagher meen- le ook dat de Nederlandse weg vervoerders nog meer voor zorgsmaatregelen kunnen tref- 'en, bij voorkeur in samenwerk- ng met andere Europese lan den. (Van onze correspondent Jan Schils) Luxemburg Het Europese parlement heeft gis teravond een telegram naar Den Haag gestuurd waarin wordt geëist dat staatssecretaris E. Brink horst aanwezig is op het begrotingsdebat, dat het parlement gisteren in Luxemburg is begonnen. De Europese parlementariërs eisen ook dat de Neder landse staatssecretaris tekst en uitleg geeft over het feit dat hij gisteren niet aanwezig was tijdens het debat, ofschoon Nederland het vooraitter- schap bekleedt tot het einde van het jaar. Toen het begrotingsdebat gisteren begon, bleek de Nederlandse voorzitter onvindbaar. Direct vroegen de Duitse socialist Fellermaier en de Britse conser vatief lord Besborough het woord om de Neder landse afwezigheid bij dit belangrijke debat aan de kaak te stellen. Ze spraken van schande. Gebleken was namelijk dat niemand de reden van Alle fracties in het Europese parlement schaarden de Nederlandse absentie wist. De ene parlementa- zich achter de protesten tegen de afwezigheid van riër meende te weten dat Brinkhorst in Nederland mr. Brinkhorst. Alleen mr. Berkhouwer van de was gebleven in verband met het koninklijk be- WD nam het op voor de Nederlandse staatssecre- zoék uit Zweden, een ander zei dat de Nederlandse taris door er op te wijzen dat met name mr. staatssecretaris wellicht in Parijs verbleef in ver- Brinkhorst een zeer actieve rol had gespeeld bin- band met de zogenaamde Noord-Zuid-dialoog: dat nen de budgetcommissie van het Europees parle- is het gesprek dat in de Franse hoofdstad wordt ment. De uiteenzetting van mr. Berkhouwer mocht gevoerd tussen de arme en rijke landen. niet baten en werd weggehoond. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Hoewel in Britse regeringskringen nog geen commen taar gegeven is op de Ierse constitutionele en politieke crisis, veroorzaakt door het plotselinge ontslag van president O'Dalaigh, maakt Londen zich nu kennelijk ongerust over een mogelijke ineenstorting van het kabinei-Cosgrave. Vervroegde algemene verkiezingen kunnen in de Ierse republiek opnieuw de Fianna Fail-partij van Jack Lynch aan het bewind brengen, die zich veel minder dan de huidige regering Cosgrave bereid zou tonen tot samenwerking met Londen in de strijd tegen de voorlopige IRA. Premier Cosgrave vond het niet nodig, dat zijn trouwe vriend minister van defensie Donegal, die het staatshoofd „een bliksems schandaal" genoemd had, uit zijn functie zou treden. De premier verwachtte zeker niet, dat de pijnlijk getroffen president O'Dalaigh uiteindelijk zelf ontslag zou nemen. Vandaag vergadert het kabinet- Cosgrave nogmaals om de moeilijke politieke situatie, waarin het zichzelf gestort heeft, te bespreken. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat minister Donegal uiteindelijk toch zal aftreden om voor zijn partij en de regering te redden wat nog te redden valt. Nu moet binnen zestig dagen een nieuwe president gekozen worden. O'Dalaigh, een gewezen lid van de Fianna Fail, was in december 1974 aangesteld na een overeenkomst tussen alle partijen, waardoor zo 'el de last als de 250.000 pond kosten van een nationale presidentsverkiezing werd uitgespaard. Ook voor het parlement zijn vervroegde verkiezingen niet uitgesloten. Vliegramp in Columbia: 32 doden YOPAL Een Columbiaans en vijf bemanningsleden, allen lijnvliegtuig van het type Columbianen. DC—3 is gisteren in vlammen Het toestel had een tussenland- neergestort, kort na het vertrek ing gemaakt in Yopal tijdens van het vliegveld Yopal. Alle een binnenlandse vlucht van 32 inzittenden hebben het leven Villavicencio naar Cucuta, aan verloren. Het zijn 27 passagiers de Venezolaanse grens. ADVERTENTIE Geen bericht van Sovereign Londen (DPA) De Britse atoomonderzeeër .Sover eign' die in het weekeinde door het noordpoolijs zou opduiken, heeft zich tot dusver nog niet gemeld bij zijn basis in Portsmouth. De marine-autoriteiten spra ken gisteravond het vermoeden uit dat atmosferische storingen daarvoor verantwoordelijk zijn. De Sovereign, die een bemanning van 121 koppen heeft, heeft zaterdag nog foto's doorgeseind van het ijsdek. Een marinewoordvoerder zei dat het uitblijven van bericht niet geheel onverwachts is gekomen. Schrijver Queneau overleden PARIJS In een ziekenhuis in Parijs is gisteren de bekende schrijver Raymond Queneau op 73-jarige leeftijd overleden. Queneau was met André Breton en Jacques Prevert een van de voormannen van de surrealisti sche beweging in het begin der twintiger jaren. Queneau heeft talrijke romans geschreven, waarvan de be kendste wel „Zazie dans le me tro" is. Dit boek verscheen in 1959. Galerie—t, Keizersgracht 97 Amsterdam, exposeert van 30 oktober t/m 28 november schil derijen en grafiek van Ton van Os. ADVERTENTIE CITROËN MEMO goed nieuws van de Citroen agent -$géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit la Citroën CAIRO (Reuter-AFP-UPI-AP) Op de Arabische topconfe rentie die gisteren in Cairo is begonnen, is men het spoedig eens geworden over het vredes plan voor Libanon, dat zes Ara bische leiders een week tevoren in de Saoedi-arabische hoofd stad Riad hadden opgesteld. Irak dat al eerder kritiek op het plan had laten horen, was het enige land dat weigerde de besluiten van de „mini-top" te onderschrijven. De vorming van een Arabische vredesmacht van 30.000 man die de rust in het door de langduri ge burgeroorlog geteisterde Li banon moet herstellen, schijnt echter nog moeilijkheden op te leveren. Deze vredesmacht speelt een essentiele rol in het vredesplan van Riad. Een verrassende ontwikkeling was de komst van een libische delegatie, nadat de regering in Tripoli eerder had laten weten dat zij de topconferentie zou boycotten omdat zij deze bijeen komst tijdverspilling achtte. Volgens politieke kringen in Je ruzalem heeft de Israëlische premier, Rabin, afwijzend ge reageerd op een verzoek om met christenen in Zuid-Libanon te praten over Israëlische militaire steun aan hun strijd tegen de moslemstrijdkrachten. Rabin zou hebben laten weten dat Is raël wel medische en andere bijstand wil verlenen, maar geen militairen over de grens wil sturen. De Libanese linkse moslems hebben gedreigd de strijd te zul len hervatten als de Palestijnse guerrillastrijders zich niet vrije lijk mogen bewegen in het zuid en van Libanon. De waarschuwing is doorgezon den aan de Arabische topconfe rentie. De moslems beschuldi gen Israël van openlijk militaire steun aan de christenen, die het zuiden van Libanon onder hun beheer proberen te krijgen. Boycot-acties Door het steeds verder doorvoe ren van boycot-acties, o.a. tegen Zuid-Afrika, bereikt men ui teindelijk een resultaat, dat zo wel de blanke als de zwarte bevolking ernstig kan treffen. Wanneer de zwarte bevolking uiteindelijk de macht zal heb ben overgenomen, is er door de acties reeds zoveel vernield en economisch lamgelegd, dat het jaren kan duren voordat er weer sprake kan zijn van enig herstel. Het is daarom van groot belang, dat acties achterwege blijven en men zich gaat bezin nen op een toekomst, die gelijke rechten biedt voor iedereen. Er zijn ook vele blanken die in moeilijke omstandigheden moe ten leven, maar die vallen door het kleine percentage blanken niet zo op. Bij een zwarte meer derheidsregering is het beslist niet zeker, dat ook de gehele zwarte bevolking daar profijt van zal hebben. Ook bij de zwarte machtshebbers is er een groot verschil tussen rijk en Kredieten kunnen in overleg al tijd door een volgende regering worden overgenomen. Politiek mag hierbij geen obstakel zijn, omdat deze toch steeds veran dert; men zou dan nergens meer kunnen investeren of handel drijven. Door te investeren kan men tevens contact met elkaar houden (handel drijven enz.), hetgeen de verstandhouding tus sen de diverse landen ten goede kan komen. Poeldijk J.C. Kohier. Vijftig Nederlandse edelsme den exposeren van 29 oktober t/m 22 november hun recente werk op een verkooptentoon stelling in het Goud—, zilver- en klokkenmuseum te Utrecht. ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaar- HË 9/2/0 z wij vergoeden op spaar gelden loopt van 41/4% tot g1/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DEN HAAG (ANP) De zes jaar bereikten deze merken In 1973 bereikten de Japan- Japanse automerken (Toyota, een rekord marktaandeel van ners voor het eerst de derde Datsun, Mazda, Honda, Mitsu- 16,8 procent (65.044 auto's). plaats (na Duitsland en Fran- bishi en Sabaru) krijgen een krijk) op de ranglijst van naar steeds sterkere greep op de In totaal werden in deze perio- Nederland exporterende lan- Nederlandse markt. In de eer- de in Nederland 404.795 nieu- den. Sindsdien zit de Japanse ste negen maanden van dit we auto's gekocht. auto sterk in de lift. UMTATA, (UPI/Rtr) Transkei is van nacht als eerste van de Zuidafrikaanse „thuislanden" formeel onafhankelijk ge worden. Het gebeurde vrijwel zonder buitenlandse vertegenwoordigers, omdat Transkei door vrijwel de gehele werêld wordt gezien als een „ongewenst kind van de apartheid", dat geen erkenning verdient. Ook van de VN heeft Transkei geen enkele vorm van erkenning te ver wachten. 1 Zelfs zeven van de acht overige thuis land-leiders lieten in de hoofdstad Umta- ta verstek gaan, toen de Zuidafrikaanse president Diederichs het onafhankelijk heidsdocument verleende aan premier Kaiser Mantanzima. Als enige andere thuisland-leider was Lucas Mangope van Bophutatswana aanwezig, naast Transkei het enige thuisland dat voor onafhanke lijkheid van Zuid-Afrika heeft gekozen. De andere thuislandleiders eisen ofwel een aanzienlijke uitbreiding van hun grondgebied, om hun staat levensvat baarheid te geven, ofwel zijn, zoals Zoe loeleider Boethelezi, vierkant tegen de th lislandenpolitiek, omdat zij aanspraak maken op de rijkdommen en burgerrech ten van Zuid-Afrika. Premier Matanzima heeft aan de voor avond van de onafhankelijkheid voor wat opschudding gezorgd door in een inter view te verklaren dat Transkei zou kun nen toestaan dat op zijn gebied bases worden gevestigd van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbewegingen ANC en PAC. Het zou een poging van Matanzima kun nen zijn zich te rechtvaardigen in de ogen van de wereld, maar veel kan er niet van komen wegens het „niet-aanvalsverdrag" dat Pretoria en Transkei hebben geslo ten. Matanzima verklaarde vannacht dat hij de apartheid afwijst, maar veel van de apartheidswetten blijven voorlopig van kracht, zelfs de omstreden wetten die huwelijk en sexuele omgang tussen men sen van verschillende huidskleur verbie den. (Van onze speciale verslaggever Ivo Post- ma) KAAPSTAD „Kijk, daar heb je mijn zoon", zegt Norman, die mij in de auto rondrijdt door de Kaapstadse woongebie den voor kleurlingen. Een jongen van ongeveer acht jaar komt naar de auto toegerend en vader zegt dat hij over een uur of twee thuiskomt. Het huis waar Norman met zijn vrouw, zes kinderen en een inwonende jongere broer blijkt te wonen, is een kleine bungalow in een lange rij aan een vreugdeloos stoffig straatje. Het stukje tuin is te verwaarlozen, maar zijn kinderen zijn behoorlijk gekleed. Als personeelslid van de regeringsvoorlich tingsdienst verdient Norman 400 rand (on geveer 1150 gulden) per maand. Hij zegt dat hij met dit salaris tweehonderd rand per maand kan sparen, wat hij dan ook doet. Hij leeft zuinig. Hij zegt: „Wij leren onze kinderen goed te eten, d.w.z. niet veel, maar wel het juiste voedsel". Televisie (in Zuid-Afrika is sinds één jaar televisie) hoeft voor hem niet. Hij zegt daarover: „Wij kleurlingen en de zwarte mensen in dit land moeten evenveel voor hun toestel betalen als de blanken. Maar wat zie je op de televisie? Alleen maar witte mensen, terwijl er juist heel goede artiesten zijn onder de kleurlingen en de zwarten". Neen, Normans enige hobby is dansen. Verder is hij in staat er een Volkswagen combi op na te houden, waar hij zonodig met vrienden aan sleutelt. Op de zondagen gaat hij er wel eens met zijn gezin op uit, want hij laat ze graag het leven op het land zien, dat vindt hij leerzaam. Norman en zijn vrouw hebben onlangs besloten een ander huis te kopen. In Ne derlands geld omgerekend kost het onge veer 37.000 gulden. Hij moet een aanbeta ling doen van tweehonderd rand en de rest in maandelijkse termijnen van zeventig rand. Er is een aardig stukje tuin bij, waar hij groenten zal kweken. De wijk waar Norman woont, wordt door een verkeersweg gescheiden van het zwar te woongebied Langa. „Als de wind deze kant op staat", zegt hij, „horen we het als daar gevochten wordt. Gisteravond werd er weer geschoten, waarschijnlijk door de politie die een rel kwam onderdrukken". Norman laat mij de ongelooflijkste achter buurten zien, waar golfplatenhutjes het onderkomen der kleurlingen vormen, maar brengt me ook naar de nieuwbouwwijken, waar goed uitziende koophuizen staan die 9000 tot 11.000 rand moeten opbrengen. Opvallend is een der slechtere woongebie den, waar het blanke stadsbestuur van Kaapstad in de tuintjes van de bewoners een tweede huizenrij heeft laten bouwen. „Nergens ruimte voor de kinderen om te spelen", zegt Norman. In Kaapstad, dat volgens de cijfers van 1970 een totale bevolking van 1.100.000 telde, woont de grootste concentratie kleur lingen van heel Zuid-Afrika. Van de 2.185.330 kleurlingen die Zuid-Afrika in 1970 telde, woonden er 598.952 in Kaap stad. De zwarte bevolking van Kaapstad telde toen ruim 100.000 zielen. Terwijl de Zuidafrikaanse regering voor de zwarte bevolking het thuislandenbeleid heeft uitgedacht, heeft ze voor de twee andere grote groepen, de Indiërs en de kleurlingen, andere oplossingen gecon strueerd. Tot op zekere hoogte mogen de kleurlingen zichzelf besturen en wel via het uitvoerend orgaan van de Vertegenwoordi gende Kleurlingen Raad (V.K.R.), welk or gaan van de centrale regering een budget voor haar bestuurstaken krijgt toebedeeld, een bedrag dat rond de 150 miljoen rand per jaar ligt. Voor wat betreft de nationale politiek heeft de V.K.R. een adviserende taak, die kan worden uitgeoefend in de zogenaamde „inter-kabinetsraad". Zoals premier Vorster soms een conferentie houdt met de thuislandleiders, zo is het intèr-kabinetsberaad een beraad tussen re gering en kleurlingenleiders. Hoe denken leidende kleurlingen zelf over hun vrij machteloze positie? Het gedeelte van een VKR-zitting, dat ik meemaakte, maakte een zo onserieuze indruk dat Lofty Adams, de chief whip van de labourpartij van de kleurlingenraad, zich geroepen voelde tot een verontschuldiging. Op mij had het kleurlingenberaad de indruk ge maakt van een klas met erg veel stoute jongens. De twee afgevaardigden die door lopend aan het woord waren werden voort Een groep omsingelde schoolkinderen heeft het i enkele doden hebben geëist. 1 de stok met de oproerpolitie tijdens de rellen in Soweto, die in het weekeinde weer durend uitgelachen door vrijwel alle aan wezigen. Lofty Adams: „Soms staan de debatten echt op hoog niveau", zo drukte hij mij op het hart. Arthur Peter Booijsen, chief whip van de federale partij, gaf ronduit toe dat de VKR weinig om het lijf heeft. Arthur Booijsen: „Als degenen die de apartheidspolitiek uit voeren, eerlijker zouden zijn, zouden er minder moeilijkheden zijn. Het gaat om de manier waarop deze politiek wordt uitge voerd. Of je nu voor of tegen die politiek bent, je bent in feite gedwongen deze werkbaar te maken. In deze raad zitten mensen die zo sterk anti zijn dat het eigenlijk niet te geloven is dat zij lid zijn. Maar er zijn geen alternatieven". Heeft „Soweto" iets veranderd in de hou ding van de kleurlingenleiders? Booijsen: „Soweto heeft voor ons gevolgen gehad. Wij gekleurden waren ook het slachtoffer van de rellen, die hebben name lijk duidelijk gemaakt hoe diep de wrok van de zwarten tegen ons is. Ik vertegen woordig een taalgebied van kleurlingen dat aan Soweto grenst; toen de zwarten en masse optrokken kwamen ze tot twee keer toe door ons gebied; ze gingen de huizen binnen en namen al het voedsel dat ze konden vinden. Ik ben opgegroeid in het zwarte woongebied Alexandra" bij Johan nesburg, maar de Afrikaanse gemeenschap accepteert ons niet. We moesten altijd de minsten zijn". Volgens Booijsen is het probleem van veel kleurlingen dat zij geen raad weten met het feit dat ze blank noch zwart zijn: „Sommigen zeggen: je bent gekleurd, dus je hoort bij de zwarten, bij de onderdrukte mensen van dit land. Maar wij gekleurden moeten de realiteit accepteren dat wij an ders zijn. De eerste stap om elkaar te accepteren moet van de zwarten komen, want zij zijn met 18 miljoen en wij met maar 2 1/2 miljoen. Wederzijdse acceptatie vind je wel in de meer ontwikkelde krin gen, maar is onmogelijk op de lagere niveaus. Daar accepteert men elkaar niet".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7