LANGS OMWEGEN Kerkeveiling St. Jeroen in gouden handen bij Henk Hensing Zevenhovense St. Jan gaat opgepoetst veertigjarig jubileum gedenken ,,Dag dames; oh nee, het zijn politieagenten" Filippo (UVS) in UEF A-selectie DRONKEN ROTTERDAMMER: Negen maanden voor dronken automobilist Tourstart 1978 op 29 juni Ad Dusée nam afscheid DINSDAG 26 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Een flink uit de kluiten gewassen Rotterdamse koop man ging gistermiddag op de zitting van het Leidse kantongerecht met zijn advocaat voor de tweede keer in de slag met de kantonrechter. En dat ging allemaal om proces verbaal procesverbaal wegens openbare dronkenschap in de maand juli op de Julianalaan in De Kaag, iets wat hij met 20 gulden had kunnen afkopen. Een principekwestie, zoals bleek om het dronken zijn of niet dronken zijn. Volgens de verba liserende agent, die samen met zijn maat op de bewuste julidag op de Julianalaan patrouilleerde stond de koopman samen met een vrouw zijn eigen vrouw naar later bleek in een nis vlak bij het restaurant „Het Kompas". Toen de agenten pas seerden begroette de koopman ze met een vriendelijk „dag da mes", waarna hij zijn vergissing inzag en zei: „oh nee, het zijn politieagenten". Een vervolgens passerend echtpaar kreeg toen de niet minder welgemeende groet „dag politiemensen" toe gevoegd, waarna de koopman wederom zijn mogelijk door te veel alcohol veroorzaakte misti ge waarneming herzag met de woorden „oh nee, het zijn bur germensen". Hierna zette hij, aldus de ver klaring van de agent, zijn 110 kilo's in beweging en schommel de, door zijn tengere vrouw met enige wanhopige ondersteuning spogingen geholpen, in de rich ting van zijn boot. Volgens de wachtmeester, die een nader on derzoek instelde, rook de man naar alcohol, praatte hij met een dubbele tong en weigerde hij zijn naam te zeggen. „Ik mag doen wat ik wil", zou hij gezegd hebben. De agenten begeleidden de koopman naar zijn boot en voorzagen hem onderhand van bekeuring wegens openbare dronkenschap. De koopman was het niet erg eens met de verklaring van de wachtmeester. „Ik was niet dronken", verklaarde hij. Bo vendien had hij zich bedreigd gevoeld door het barse optreden van de agenten, hij vreesde zelfs te worden geslagen. De officier van justitie, mr. Van Veen zag dat niet zo zitten en eiste, volle dig vertrouwend op de verkla ring van de wachtmeester, de maximale boete van 30 gulden. De advocaat van de verdachte was het daar natuurlijk niet mee eens en verweet de agenten eerst dat ze de koopman niet tot bij de boot hadden gebracht, vervolgens uitte hij de veronder stelling dat de andere niet aan wezige agent langharig was en dat de koopman daarom tot zijn weinig flatteuze benaming was gekomen (het bleek niet zo te zijn) en tenslotte ging hij in op het betreffende wetsartikel, dat volgens hem „het geven van aanstoot" als kernpunt heeft en daar was geen sprake van ge weest, aldus de advocaat. Rech ter De Koning zag het toch an ders, hij beschouwde de dron kenschap toch wel bewezen en veroordeelde de koopman ui teindelijk tot 25 gulden boete of één dag hechtenis. Hard- en schrootrijders. Het resterende gedeelte van de zitting werd opgefleurd door misbruikers van vierwielige mo torvoertuigen. Een te hard rij dende reparateur van films die naar een in nood verkerende biscoop in Den Haag scheurde, wat hem „wij veroordelen artsen die te hard naar een pa tiënt rijden ook" 40 gulden boete opleverde; een Leidse kraanmachinist die jarig was en naar zijn visite snelde, 25 gulden boete; „jarig is jarig, dat is maar eenmaal per jaar". Een Voorschotenaar die met een levensgevaarlijk wrak op de Rijksweg reed, na een heleboel gebrekenvoor de verschillende overtredingen 165 gulden, waar van een gedeelte voorwaarde lijk; een Noordwijkerhoutse bloemist, alweer met een weinig florissante auto die hem 90 gul den boete opleverde. „Die auto is nu wijlen", zei de bloemist. Rechter De Koning: „Wat?" De bloemist: „Wijlen". „Oh". Tenslotte nog die chauffeur, die zijn tachograaf als alibi ge bruikte om een snelheidsover treding te ontlopen. De tijd die de tachograaf aangaf was niet gelijk aan het tijdstip waarop de onthullende verkeersovertre dingsfoto was genomen. De offi cier van justitie geloofde echter niet dat de tachograaf zo nauw keurig was en eiste 50 gulden, wat rechter De Koning ook op legde. Hij verhoogde dat bedrag nog met één gulden om de chauffeur de gelegenheid te ge ven in hoger beroep te gaan, aangezien deze vastberaden leek het tijdsverschil als bewijs als nog te hanteren. FRANK BUURMAN ZEIST Het UEFA-jeugdelftal (spelers van 16 tot 18 jaar) voetbalt dinsdag 23 november tegen het jonge Zwitserse team in de voorronde van het UEFA-toernooi. Voor de wedstrijd in het stadion van FSC zijn de volgende spelers geselecteerd: Peter Huis in 't Veld (Almania), Joop Hiele (Feyenoord), Eddy Ridderhof (Feye- noord), Ed Urlings (FSC), Martin Langhenkel (Go Ahead Eagles), Roger Schouwenaar (Haarlem), Mattie Bours (Haslou), Edo Ophof (NEC), Frans Koenen (NEC), Peter Hendriks (NEC), Ronald Jans (PEC Zwolle), Wil Jansen(PSV), Michel Valke (Sparta R.) Fred Filippo (UVS) en Willy Bothmer (VW). GERECHTSHOF BEVESTIGT VONNIS RECHTBANK LEIDEN De Tour de Fran ce 1978, die in Leiden van start zal gaan, zal definitief op 29 juni een aanvang ne men. Op die dag wordt in Leiden de proloog van zes ki lometer gehouden. Op dertig juni zal dan het vertreksein worden gegeven voor de eer ste echte etappe. Morgen komen uit Parijs de „route-experts" naar Leiden om het door het organisatie comité uitgestippelde parcours voor de proloog te verkennen en te keuren. Dat parcours ziet er (voorlopig) als volgt uit Start vanaf het terrein van de Groenoordhallen, Willem de Zwijgerlaan, Oegstgeesterweg, Schuttersveld, langs Molen De Valk, Beestenmarkt Nieuwe Beestenmarkt Blauwpoorts- brug, Princessekade, Kort Ra penburg, B reestraat, Hoge- woerd, Watersteeg. Hooi gracht Haarlemmerstraat Mare, Haarlemmertrekvaart De finish is op het terrein van de Groenoordhallen. Lengte van het parcours is exact zes kilometer. DEN HAAG/LEIDEN - Het Haagse gerechtshof heeft het vonnis van de Haagse recht bank, waarbij een 34-jarige Lei- denaar werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs, bevestigd. De Leidenaar reed met een door hem bestuurde auto over de Ho ge Morsweg in de richting van'' de Kristalstraat en kwam toen in botsing met een bromfietser. Diens duo-passagiere werd door de botsing ernstig gewond. Ver dachte bleek onder invloed van drank te verkeren. DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De St. Jeroen kerkeveiling in „Flora" In café-restaurant Flora te Noordwijk vierde gister avond St. Jeroens kerkeveiling hoogtij. Voor de hoeveelste keer, weet niemand. Maar Henk Hen sing, die 68 jaar is, heeft deze parochiële markt al een halve eeuw meegemaakt en bevorderd. Be kend is nog, dat onder notaris Ter Haar in 1922 een kerkeveiling al werd gehouden, maar de oor sprong, het fijne ervan, ligt in de historische duis ternis verborgen. Het was gisteren zo'n beetje het gouden feest van de heer H J. A Hensing, die tegenwoordig in De Zilk woont. Ik lichtte even zijn doopceel. Zo ontdekte ik, dat hij, na een paar jaar als jongste bediende bij de L.C. gewerkt te hebben, in 1927 in dienst kwam bij notaris A. B. ter Haar. „In dat jaar werd ik al op de veiling zelf losgelaten. Het ging vele jaren goed, totdat in 1946 de kerkevei ling teloor dreigde te gaan, maar de heer Jos de Mooij en ik bliezen de veiling weer nieuw leven in". Zo werd Henk Hensing de pro- motor van St. Jeroens kerke veiling, stuwende kracht Hij voerde niet alleen de admini stratie, maar stuurde ook een commissie naar het goede doel. Dat waren 5 bollenkwe- ker zonen en 2 middenstan ders die elk jaar weer aan de veilingslag gingen. Vijftig vei lingen brachten bij elkaar ruim 600.000 gulden voor de St. Jeroen op. De heer Hen sing brengt nu God lof voor het dankbaar resultaat. Maar zijn hobby ging verder dan St. Jeroen: ook Noordwijk Zee, Voorhout en Noordwijkerhout konden met hun kerkeveilin- gen bij hem terecht. St. Jeroen en Noordwijkerhout doen het „zakelijk" met nummers; in Voorhout is het een parochie- feest en in Zee is Zeeis het een erg intiem feest. Dat komt ook al, omdat in beide laatste plaatsen met de namen van de kopers wordt gewerkt. „Vorig jaar bracht de veiling voor St Jeroen ca. 30 mille op: leuk publiek en dingen die zo maar voor 1000 gulden van de hand gingen. Een bijzondere veiling, mag ik wel zeggen: een leuke fiets bijvoorbeeld, die niemand eigenlijk een ander gunde. Voor vanavond schat ik de opbrengst op rond de 25 mille, met die 424 nummers en minstens 120 kopers die pas na half twaalf in bosjes komen omdat ze eerst het tv.-pro- gramma wilden afzien". Het werd weer een urenlang spek takel, dat tot in de nacht duur de. Dat zijn de veilingrunners, onder toezicht van notaris Th. Hoekstra, wel gewend en ze hadden zich er ook op voorbe reid. Zo gingen de honderden anjers en chrysanten, de wa jangdanser, de wandkleden, de liters oude en jonge jenever en de citroenbrandewijn, de tulpebollen, de kazen enka- merplanten, de dameszolen en -hakken, de krentenbroden en rollades grif vande hand. Maar net zo goed een schaal vlees, tropische vissen, een trouwcoupé. taarten en eieren, sigaren, vlam turf, koppen en schotels, geslachte kippen, he rentruien, liters benzine, kro ketten, gouden tientjes en Ox ford met groeischeur. En dan heb ik nog niet de helft ge noemd van al die opgebrachte begeerlijke zaken. Nog even Henk Hensing, ko ninklijk en kerkelijk onder scheiden voor zijn inspannin gen: ,2e kunnen zich nog hele maal op mij verlaten. Alleen het innen van de nota's na afloop doe ik niet meer. Dat laat ik nu aan het kerkbestuur over. Ik ben met het charita tieve werk grootgebracht Daar kun je nauwelijs mee ophouden. Zo'n kerkeveiling is een heidens karwei. Maar ik heb het met erg veel plezier gadaan altijd. Het is een lief hebberij van me en ik hoop er nog enige tijd mee door te kunnen gaan". Het interieur van St. Jan de Doper, dat dezer dagen eens flink onderhanden wordt genomen. Ad Dusée (tweede van links), de nieuwe voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden, heeft gisteravond in het clubhuis van SJC in Noordwijk officieel afscheid genomen als voorzitter van NKS-voet- bal afdeling Leiden. Dusée, die zijn nieuwe functie niet te combineren acht met die van eerste man van de NKS, werd tijdens de geanimeerde receptie door opvolger Johan van Zoest benoemd tot erelid van de NKS afdeling Leiden. Ook ontving Ad Dusée van landelijk voorzitter van NKS-Voetbal. Piet Biegstraten de gouden speld van die afdeling. Bij de vele sprekers in Noordwijk behoorde, behalve oud-voorzitter Hein Hoogervorst (83) ook de heer Straver. voorzitter van Bernardus. Namens de Leidse NKS- verenigingen bood de heer Straver de scheidende voorzitter een geschenk onder couvert aan. MarkteR 101 NSBinU monen 120 1,200, Anjers Am. 242. Anthurium 40. Asters 401 0.543. hrys. gepl H.C. 4390 0,363, Chrys. tros 24550 1.244. Chrys. gepL JRC. 060 eK07. Chrys. tros JR.C. 5776 2,236. Dahlia (f90 0,060. Eikeblad 953 0,842, Eurphorbia 310 0,386, Freesia 3251 2,085. Gerbera 410 2?3. Gladiolen 9650 0.263, Glad. Nanus mtfO 0.195. Iris 10293 1,515. Lelie kelk 2960 nvl§2' 1433 73350 Liatris 2600 j -166. Margriet 25 0.700. Rozen groetbl. 120 OCS17, Rozen lüeinbL 0260 0,171, Snijgroen aj#5 0,675, 2e soort per bos 165 1,0127 Or- JJjd. cymb. mini 74 1.000, 2e srt per stuk eeilO Anjers tros 17000 0,177,, Rozen bacca- e 9 6360 0,390, Rozen sonia 4840 0,260, Ro- T&Jon» 80 0,450, Stro/droogbl onb 1630 ^1 Stro/droogbl bew 751 1,494. Div. tV^jbloemen 1029 1.652. Div. snijbloemen 1 Cl Anemonen imp. 5962 0,272. An- Am imp 1100 0,172, Gladiolen imp. eet340 0,219, Mimosa Imp. 60 2,517, Pro tea imp. 4341 1.284. Begonia 176 0,925. St PauJea 701 0.663, Div. potplanten 217 1,750. ROELOFARENbSVÉÉN Bloemen, 25 oktober Anjers tros 16 p.u Chrys an then stuks; Stanly, Lovita, Clingendaal, Floren ce, Breitner, Bomholm, Astro, Shandy, Cremon, Alex Betser, Astro. Regalia, Ja cob Mans. 20-74 p.s. Chrys. tros: Cremon, Popcorn, Danielle. Bemholm, Jacob Maris, Gompy, Gemengd, Astro, Flons, Hoor- ^Satalite, Majola, Dr. Wasser. 80-165 i. Gerbera 40-68 p.s. Zevenhovense kerk. Moet je eens kijken hoe goed dat lijkt. Geweldig jongens, hartstikke aardig". De jongens mogen een graai doen in een trommel en dan weer vort, naar moeders. Daarna begint de pastoor te plukken in een boekenkast vol eerbiedwaardige folianten en hardperkamenten ruggen. Daar moet een keuze uit worden ge maakt in verband met de ten toonstelling, gewijd aan de kerk, die zaterdagavond a.s. (met me dewerking van het rijksmuseum in Utrecht - een samenvoeging van o.a. bisschoppelijke musea) in het ontmoetingscentrum wordt geopend. Onder die eeuwenoude boeken bevinden zich een „Martelaren- boek" („met tekeningen van al die moordpartijen"), oude kate- chismussen (vanaf 1530) en de eerste katechismus van Petrus Canisius. De neus van jezuiet Van Essen krult, want Piet de Hond uit Nijmegen was een on vervalste jezuiet. Op die exposi tie zullen ook oude beelden te zien zijn, afkomstig van de Ze venhovense parochie en later her en der verspreid geraakt Zoals een middeleeuwse madon na en St. Barbara en St. Marti- nus. Ook komen er precieuze kelken en monstranten. Een lust voor het oog, na de lusten die het oor mag ontvangen van Kin g's Combo uit Woubrugge dat de feestelijke openingsmis die avond opluistert. Ja, die Zevenhovense kerk, veertig jaar in steen, is me d'r één. Daar is nog geen heilige van zijn of haar voetstuk gesto ten. Gods uitverkorenen staan er onverzwakt handgevormd te gen de bakstenen muren. Het priesterkoor is er na de conci liaire aanpassing nog stijlvol en stemmig. De veertig wijdings volle jaren zijn de St. Jan de Doper niet aan te zien. Bouw pastoor C. A. Moons, die tot 1941 in Zevenhoven verbleef, zou op het ogenblik niet zo heel erg raar staan te kijken als hij de jubilaresse zag. Via zijn op volgers J. Doeswijk, H. J. Ta- bink, D. B. F. Plaats, N. P. A. Velzeboer en J. Kruunenberg werkte de parochie zich naar vandaag toe. Soms niet in alle rust, een enkele maal niet zon der horten en stoten. Mevrouw Th. van Veen-van Steijn aan de Dorpstraat weet te vertellen, dat haar zus J. van Steijn met G. v.d. Weijden op 2 juni 1937 in de nieuwe kerk trouwden: „Dót was het eerste bruidspaar daar. Zelf ben ik in 1934 in de oude kerk getrouwd. Toen was het ruim drie jaar geleden, dat er een trouwtje was geweest. Dat was in een tijd, dat nooit niemand een dubbeltje in z'n portemonnee had hier op het dorp, op een enkele uitzonder ing na." Zoiets constateerde ook pastoor Van Essen al: „Ik ont dekte vanmorgen, nog in het hu- welijksregister dat er in 1936 maar één bruidspaar in kath oliek Zevenhoven was. Dat was de malaise; men had nauwelijks geld om te trouwen, veronder stel ik." Niettemin viert de St Jan thans feest, al het sappelen ten spijt. Twee weekeinden lang en daar tussen door ook nog met feesten voor kleuter- en basisschool. Te zamen met de muziek (als het goed weer blijft) van Arti et Religioni uit Langeraar en een zondag later met het gemengd zangkoor St. Caecilia uit De Lijnden. De oudere parochianen weten, dat niet alles van een leien dakje is gegaan. Mevrouw Van Veen: „Nu hebben we weer een goeie. Hoewel je het nooit iedereen naar genoegen kunt maken. De tijd is veranderd; zo is het nou eenmaal. Vroeger za- tieder kind elke ochtend in de schoolmis. Tegenwoordig mag je blij zijn met een half volle kerk op de zondag." Toch gaat het trouwe Zevenhoven feeste lijk en dankbaar gedenken. lei [jj Komend weekeinde begint de Zevenhovense paro ze, chie het veertigjarig bestaan te vieren van de kerk, ie die in de crisisjaren werd toegewijd aan St. Jan ea de Doper. Het is een verre van onfraai gebouw, or een beetje achter dé bomen weggedoken aan het Noordeinde. Gisteren rook het interieur naar boen- .or; was en groene zeep, want alles werd door onver- uii moeibare vrouwenhanden opgepoetst. Pastoor R. van Essen s.j. die eigenlijk pas een blauwe maan- M dag in de Zevenhovense zielzorg werkzaam is, gleed bijna uit over de tegels. Hij vond het nog leuk ook, II want de gloed van het jubileum straalde hem tegemoet op de vloer. Ja zeker, de pastoor op zijn rd sandalen was in z'n nopjes: alle lichten aan om 'd< de fotograaf een zo goed mogelijke kiek te laten maken, en dan weer als de duvel naar de pastorie om tekeningen in ontvangst te nemen. Want zater- or dagavond 6 november na c(e pontificale hoogmis i v van 7 uur, gecelebreerd door bisschop Simonis van :sp Rotterdam (m.m.v. Ons Parochieel Zangkoor, met ll mevrouw Hofman als soliste) wordt in het ontmoe- f tingscentrum als het „muzikaal kopje koffie" erin zit, een tentoonstelling gehouden van onder meer tekeningen van de kerk die door de kinderen zijn gemaakt. Pastoor Van Essen - die op de monument geworden; mijn he- barricaden heeft gestaan om de mei, wat hebben we daar voor aloude Amsterdamse Krijtberg- moeten knokken" - is waarlijk kerk voor het nageslacht te be- in een goed humeur. „Die hele waren: „De kerk werd met slui- schooljeugd hier blijft maar ting bedreigd, maar nu is ze kerken tekenen. En allemaal de

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5