Basisscholen spoedig aan vervanging toe Onderzoekverkeershinderin Valkenburg PAND IN NARMSTRAAT Tegen puinstort in Vlietland KORT GEDING OVER ,,Geluidwerende maatregelen voor Noordsingel voorbarig" Universiteitsraad niet enthousiast over nieuw alternatief bouwplan AZL ONDERWIJSNOTA NOORDWIJK: Acties voor behoud van Greenway-theater in Voorschoten BOUWPLANNEN VOORVOORHi LEIDERDORP Burgemeester en wethouders van Leiderd stellen de raad tijdens de vergadering van vanavond voor gelde ke steun te verlenen voor de bouw van bijna 220 woningwetwol gen in het plan Voorhof. De woningen zullen worden gebou door de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp. De woningen worden, op drie verschillende plaatsen in Voor gebouwd. Achtereenvolgens 57, 68 en 93 woningwetwoningen v den neergezet in het noordelijk deel van het bestemmingsp Voorhof. De gemiddelde huurprijs van de 57 woningen zal gulden gaan bedragen. Die van de 68 woningen eveneens gulden, terwijl de overige woningen ongeveer vijf gulden lagei huur zijn. KORTWEG SASSENHEIM - Het koor „De Avondsterren" viert maandag 8 november zijn eerste lustrum. Bij de oprichting telde het koor 30 leden. Dat aantal is inmiddels uitgegroeid tot 45. Het eerste officiële optreden van het koor had plaats op 23 april 1974. Toen gaven de dertig leden, evenals gisteravond, op succes volle wijze een uitvoering in de tuinzaal van Bernardus. ZOETERWOUDE - De Jeugd bibliotheek Meerburg organi seert morgen een feestmiddag voor de jeugd van Zgeterwc Rijndijk ter gelegenheid va kinderboekenweek. Leerlij van de openbare lagere sc uit Nieuwveen zullen hun^ tijdgenoten uit Zoeterwoucfl de hal van de Bemarduss^; vergasten op een musical. vang 14.30 uur. LISSE De Rabo-bank h vanavond de 69ste Algei Ledenvergadering in de B Hoofdmoot van de vergadi vormen de benoemingen een aantal bestuursleden, vang 20.00 uur. De heer N. C. van Gijlswijk en zijn vrouw, C. van Gijlswijk-Van Schooten uit Noordwijkerhout gedenken donderdag 9 november het feit dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. De 80-jarige bruidegom is geboren Noordwijkerhouter. Zijn 81-jarige vrouw komt uit. De Kwakel. De heer Van Gijlswijk was lange tijd actief bestuurslid van de Stille Omgang en 50 jaar lid van Sint Barbara. Het echtpaar woont thans aan de Kerkstraat. Op 9 november wordt om 14.30 uur in de Victorkerk een( mis opgedragen uit dankbaarheid. Het echtpaar recipieert in Hotel Van der Geest van 17.30 tot 18.30 uur. B EN W LEIDSCHENDAM: LEIDSCHENDAM - In ant woord op een brief van de pro vincie, waarin wordt geadvi seerd over geluidwerende voor zieningen langs de Noordsingel in overleg te treden met de inspecteur van de volksgezond heid die belast is met de be scherming van het milieu, heb ben b. en w. van Leidschendam geantwoord dit overleg prema tuur te vinden. Dit omdat wet telijke regels ter zake nog niet zijn vastgesteld. Hierbij wordt door b. en w. in aanmerking genomen dat over de ontwerp- wet Geluidshinder „gezien de van vele zijden daartegen geui te bezwaren, nog geenszins een zodanige duidelijkheid bestaat, dat daarop vooruitlopen aanbe veling zou verdienen". Burgemeester en wethouders wijzen er Gedeputeerde Staten bovendien op dat de geluidshin der van het verkeer op de Noordsingel in geen enkele ver houding staat tot de verkeers overlast die door omwonenden van verschillende andere wegen in de gemeente, „zoals de Dam-' laan en daarop aansluitende we gen Damhouderstraat, Nieuw- straat enz. alsmede Veurse- straatweg en Heuvelweg wordt ondervonden". De minister van volksgezond heid en milieuhygiëne, mevrouw I. Vorrink, die ook heeft aange drongen op maatregelen omdat de Noordsingel zonder nodige geluidwerende voorzieningen niet overeenkomt met het op dit terrein ontwikkelde regerings beleid heeft van b. en w. van Leidschendam ongeveer dezelf de brief gekregen. VALKENBURG De Ver- keers werkgroep Valkenburg aan de Rijn/Katwijk gaat een dezer dagen de bewoners langs de route Haagse Schouw-Val- kenburg-Katwijk vragen naar hun mening over de hinder, die zij ondervinden, van het, voor namelijk doorgaande, verkeer langs hun huizen. Langs bovengenoemd traject, die tertiaire weg 11, wonen naar schatting ongeveer duizend mensen. Al vele jaren is de ver keersoverlast hier een veelbe sproken onderwerp. Het is er bijzonder druk. Er wordt erg hard gereden. Klachten variëren van schade aan huzen tot ver storing van de nachtrust Minde ren worden angstvallig in de gaten gehouden en fietsen is voor jong en oud levensgevaar lijk. De Verkeerswerkgroep maakt zich nu ruim twee jaar druk over de steeds slechter worden de situatie. Een en ander wordt mede veroorzaakt door de re constructie van de Voorschoter- weg en door de plaatsing van (te) veel stoplichten op het tracé via Rijnsburg. De Werkgroep bracht in 1974 een nota uit, die tot resultaat had dat de plannen voor de S4 zullen worden gewij zigd. Er wordt nu gewerkt aan een plan voor een smallere weg en ook een ander tracé. In af wachting van het nieuwe plan is de verdere reconstructie van de Voorschoterweg uitgesteld. Hoewel er dus iets gebeurt in de goede richting, vindt de werk groep dat alles te langzaam gaat. Met de resultaten van de enquête wil de werkgroep zowel de provincie als de gemeente nog eens goed duidelijk maken hoe ernstig de situatie wel is. En men wil tevens voorlopig meer maatregelen, zoals een snel heidsbeperking, om de hinder zoveel mogelijk te beperken. In de eerder genoemde nota van de werkgroep werd voorgesteld om Valkenburg een randweg aan te leggen in plaats van de geprojecteerde rijksweg S4. Daardoor zou het doorgaand verkeer uit het dorp blijven zo dat men dan tevens kan voorko men dat de Hoofdstraat in Val kenburg verbreed zou moeten worden. Het Randwegplein zou zowel de landelijke omgeving van Valkenburg ai het karakter van het dorp zelf in takt kunnen houden. LEIDEN De Leidse Universi teit blijft voorlopig bij plan C als beste oplossing voor de si tuering van het nieuw te bou wen Academisch Ziekenhuis. De universiteitsraad wil straks wel, als er meer informatie over het enige tijd geleden bo ven tafel gekomen plan D be schikbaar is, dit plan alsnog aan een beoordeling onderwer pen. Het college van bestuur heeft, blijkens een reactie van de betreffende portefeuillehou der mr. W. G. Koppelaars, dit plan al bij voorbaat afgewezen. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de univer siteitsraad werd, op aandringen van het raadslid drs. M. Koom- stra, gesteld dat bij het uitspre ken van zijn voorkeur voor plan C in een eerdere vergade ring dit alleen een keuze was voor het ziekenhuis. Over de bestemming van het vrijkomen de ziekenhuisterrein en de eventuele nieuwbouw voor bio logie op het terrein langs de Wassenaarseweg heeft de raad nog geen uitspraak gedaan. Het grootste bezwaar van de gemeente Leiden tegen het op tafel liggende plan C is, zo blijkt uit de brief van de gemeente aan de interdepartementale voorbereidingscommissie, het afsluiten van een iqogelijke aan sluiting van de Vogelwijk op de woongebieden in Leiden West. Dat zou gebeuren als tussen het voorziene ziekenhuis en de an dere bebouwing van Universi teit langs de Wassenaarseweg er (zoals in plan C is voorzien) ook nog eens een nieuw gebouw zou komen voor subfaculteit biolo gie en het herbarium. Koornstra maakte duidelijk dat de raad daar in ieder geval nog niet toe had besloten en dat, wat hem betreft (en blijkens de stilzwij gende instemming, was de raad het met hem eens).het het tussen het nieuwe ziekenhuis en het Gorlaeus-laboratorium open zou blijven voor de door de gemeen te gewenste verbinding met de Vogelwijk. Naar zijn mening zou deze opstelling het grootste bezwaar van de gemeente tegen plan C verwijderen. Het lid van het college van bestuur Koppe laars wilde echter niet zover gaan. Hij had al eerder laten weten dat er zeker nog te praten zou zijn over de wensen van Leiden ten aanzien van mogelij ke aansluitingen op de Vogel wijk. De sterke indruk bestaat dat hij deze mogelijkheden als wisselgeld voor de onderhande lingen met de gemeente achter de hand houdt. Alternatief Het college van bestuur blijkt al enige tijd geleden kennis te heb ben genomen van een plan D, dat gedeeltelijk nieuwbouw van het ziekenhuis op het sportter rein langs de spoorbaan omvat en voor een ander deel voorziet in de renovatie van de bestaan de gebouwen. Vorige week werd de raad er voor het eerst, zij het zijdelings, mee geconfronteerd. Gisteravond was het college wat scheutiger met informatie over dit alternatief dat, althans gens college-vertegenwoori 1 Koppelaars, niet op papie; staat maar hooguit ,?ils eer gestie leeft bij de interdep mentale werkgroep'. De be rijkste mededeling was dat feite nog niets over dit alt tief viel te zeggen. Het cc had echter eerder al, samei de besturen van het A.Z.l de medische faculteit, latei ten dat dit plan onaanvaarc j was en dat werd vastgehc aan de eerder uitgespi voorkeur voor plan C. De raad was minder defi^ Uit het advies van de voor van de vaste commissie I bouwzaken, S. Verdegaal, L dat de commissie zich no| eens over dit nieuwe alterA-H wil buigen als er meer™, bekend is. Dat zou dan moeten gebèo;, voor vrijdag 29 oktober, waarop, zo is uit betroufigj bron vernomen, het kabinWj moedelijk een besluit ovij^ nieuwbouw van het Acadear, ziekenhuis zal nemen. Naa£d luidt zou het daarbij alleejio maar gaan om een keuze M de alternatieven C en Ifegf plan B en de daarop onhwyt de variant, zouden geen werp van bespreking meeö4i PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 26 OKTOBER 191 RAADSCOMMISSIE LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM De Leidschendamse commissie voor openbare werken en ruim telijke ordening heeft zich gisteravond una niem tegen puinstorten in de Meeslouwer- polder in Vlietland verklaard. Alle vijf commissieleden wezen op de tegenspraak in het rapport van de provincie waar ver klaard wordt dat recreatiegebieden voor puinstorten niet in aanmerking komen. Het CDA-lid J. C. van Erp had bovendien bedenkingen tegen de prognoses in het ont- werp-puinafvoerplan Zuid-Holland en spe ciaal tegen die prognoses die verband leggen tussen afvoer van huisvuil en puin. Volgens de heer Van Erp zou ook de kwaliteit van het grondwater tegen puinstorten pleiten. Ook de WD-er D. W. Bergeren sloot zich volledig aan bij de argumenten die de heer Soppe van de gemeentesecretarie had aan gedragen. Het commissielid wees er op dat puin misschien onschuldig lijkt maar dat hem ter ore was gekomen dat in Leiden puin 24 uur lang heeft gebrand, de aantasting van het milieu zou dan niet alleen in de breedte en diepte plaats hebben maar door middel van stank ook in de hoogte. Mevrouw Ir. T. G. Kiers van Progressieven Leidschendam meende dat het kiezen van bergingsprojecten voor puin in recreatiege bieden misschien nog zo gek niet is, maar dan moeten wel de eigen criteria worden aangehouden. Twee stortplaatsen voor de Haagse- en Leidse regio vond zij wel wat' weinig. Bovendien zou Leidschendam geen genoegen moeten nemen met een stortperio- de van 24 jaar, hoogstens van 5 jaar. In het stortplan wordt een recreatie-basis plan een vereiste genoemd voor het aanwij zen als stortplaats, aldus tenslotte de heer P. C. Roskam van de Milieuraad Leidschen dam, en dat is voor Vlietland niet eens aanwezig. Dit commissielid had zich erover verwonderd dat Zoetermeer niet in het pui- nafvoerplan wordt genoemd. „Zoetermeer wil toch zo verschrikkelijk graag enkele heuvels in haar gebied". Wethouder H. L. van Dongen die moet zorgen dat de provin cie vóór 1 november de mening van Leid schendam komt te weten, wees tenslotte nog op de aanvoer van puin die naar Vlietland via de wegen, volgens hem, onmogelijk is. LEIDEN De apotheker L. S. Go heeft een kort geding aangespannen tegen het autobedrijf Kerkhof b.v. aan de Narm- straat. De apotheker wil gaan uitbreiden en heeft daarvoor zijn oog laten vallen op het pand Narmstraat la, dat zijn eigendom is. In maart kreeg hij reeds van de gemeente toestemming het pand aan zijn huidige bestemming te onttrek ken. Het pand is thans in gebruik bij het autobedrijf Kerkhof b.v. dat er een kan toor, telefooncentrale, mobilofooninstal latie en bedrijfswoning heeft ingericht Eén en ander is niet van vandaag of gisteren. Sinds 1934 huurt Kerkhof het pand van de apotheker. Aanvankelijk fungeerde het uitsluitend als bedrijfswo ning. Toen de laatste bewoners eind 1975 eruit trokken is het pand gedeeltelijk als kantoorruimte ingericht. Het kantoor wordt „bemand" door de 19-jarige Jessie-An van Kerkhof, dochter van de laatste eigenaar van het familiebe drijf, dat in 1969 een besloten vennoot schap werd, de in juli Van dit jaar overle den A. C. van Kerkhof. Zij heeft een deel van de taak van haar vader op de schou ders genomen. Inmiddels is beperkte handlichting voor haar aangevraagd. Be halve een kantoor heeft mej. Van Kerk hof enige kamers ingericht als woonruim te. Bezetting Het autobedrijf voelt zich ernstig bena deeld door het verlenen van de vergun ning aan apotheker Go. Verplaatsing van de centrale is nauwelijks mogelijk, zodat voor de werkgelegenheid van de achttien man personeel moet worden gevreesd. Door personeelsleden is al een bezetting van het pand aangekondigd, wanneer de apotheker tot ontruiming zal overgaan. De ondernemingsraad van Kerkhof ver wijt het college van b en w van Leiden dat het met twee maten meet. Enerzijds tracht het het onttrekken van woonruim te door bedrijven zoveel mogelijk tegen te gaan, anderzijds geeft het college ver gunning voor uitbreiding ten koste van de woonruimte die mejuffrouw Van Kerkhof heeft gecreëerd, nadat haar ou ders het pand hebben verlaten. Voor de rechter van de arrondissements ree itbank, mr. Pronk, is verklaard dai de heer Go op valse gronden de bouwver gunning heeft gekregen. De apothekei heeft het spoedeisende van zijn verbou wing niet kunnen aantonen. Overigen staat de apotheker juridisch redelij] sterk. Het pand is zijn eigendom. Voorstel Door het autobedrijf is de apotheker eei voorstel gedaan om een en ander in de minne te schikken. De centrale zou woi den ontruimd, wanneer deze kon wordei ingericht in het pand Narmstraat lb, da eveneens van de apotheker is. Dit pan wordt thans bewoond. Er zou dan vei vangende woonruimte moeten worde gezocht. Hierop is het advocatenburea van L. S. Go niet ingegaan. Als antwoor kwam het kort geding, dat vorige wee woensdag diende. Morgen doet de president van de arror dissementsrechtbank in Den 1 Haag ui! spraak. STICHTING OVERWEEGT BIOSCOOP AAN TE KOPEN NOORDWUK Volgens het college van b. en w. moeten de Mariaschool en de Sint Jeroenschool op korte termijn worden vervangen. Het college schrijft dit in de gisteren vrijgegeven onderwijsnota 1976. Verwacht wordt dat beide scholen samen in 1980 in totaal 14 klassen zullen tellen. In 1986 zal dit aantal, aldus de prognoses in de onderwijsnota, zijn teruggelopen tot 12 klasen. Vaststaat dat de Sint Jeroen- Bronckhorststraat en de Benge- school binnen vier jaar zal moe ten verdwijnen omdat zij niet meer aan de eisen voldoet. Ook een verbouwing van de Maria school blijkt geen haalbare kaart meer te zijn. Het bestuur van de Stichting Katholiek On derwijs Noordwijk onderzoekt dan ook al enige tijd de moge lijkheid om op het terrein van de Mariaschool en het aangren zende klooster een scholencom- pl :x te bouwen, waarin beide scholen zouden kunnen worden ondergebracht Ook de kleuter scholen De Wigwam aan de lenbak aan de Houtkrocht zou den in het kader van de integra tie in dit complex kunnen wor den ondergebracht Omdat ge dacht wordt aan de bouw van een complex met 12 klassen voor basisonderwijs en 4 klas sen voor kleuteronderwijs zul len de beide kleuterscholen tot 1985 in de huidige gebouwen bli ven zitten. Pas dan zal vol gens de gemeenteprognose het aantal leerlingen van de beide basisscholen zijn teruggelopen, waardoor de kleuterklassen hun intrek in het nieuwe complex VOORSCHOTEN Opgericht is de Stichting SIGT (Stichting tot instandhouding van het Green way-theater Voorschoten). Op 21 oktober is de stichtingsakte voor notaris G. J. Boon verleden. De stichting stelt zich tot doel het instandhouden van de plaatselijke bioscoop in de Schoolstraat 23b, en wil dit bereiken door het ondernemen van inzamelingen en andere acties in de ruimste zin_ en het zo mogelijk zelf aankopen van de bioscoop. Het Greenway-theater is ondergebracht in het complex „Het Wapen van Voorschoten". De huidi ge eigenaar H. Deurlo in Frankrijk wil hotel, restaurant en bioscoop verkopen en heeft daarom per 1 januari 1977 de huur opgezegd. Inmiddels is bij de eigenaar de bereidheid gevonden om de bioscoop apart te verkopen. De vraagprijs is 150.000,—. De bioscoop wordt geëxploiteerd door het echtpaar Nieuwenhuizen, dat dit als een hobby ziet. Het echtpaar wil wel de exploitatie voortzet- zouden kunnen nemen. De onderwijsnota gaat eveneens in op het LOM-onderwijs en de schoolbegeleidingsdiensten. Vooralsnog ziet dé gemeente geen mogelijkheden voor de bouw van een tweede LOM- school. Voor het zuidelijk deel van het Bollen- en Duinstreek- gebied. Wat betreft de oprichting van een regionale schoolbegelei dingsdienst is de gemeente in principe bereid haar medewerk ing te verlenen. De gemeente acht het niet zinvol in afwach ting van de concrete plannen over te gaan tot de invoering van de zogeheten remedial tea ching. De Onderwijsnota behandeld eveneens de mogelijke komst van een tweede openbare lagere school in de wijk Boerenburg. Tot op heden bestaat in deze wijk slechts een dependance van de openbare school aan de Van Panhuysstraat. Hoewel het college aanvankelijk een onder bezetting van de openbare school op lange termijn ver wachtte, zwichtte zij later voor de argumenten van de onder wijscommissie, die stelde dat niet kon worden gewacht met het oprichten van een tweede' openbare school tot dat de komst van leerlingen naar de nieuwe wijk een feit was. Hier door is het, volgens de nota, zeer wel mogelijk geworden dat in de periode 1980-1985 een be gin zal worden gemaakt met de bo iw van een tweede school over openbaar basisonderwijs. Jessie-An van Kerkhof (rechts) en haar moeder in de centrale van het autobedrijf. ten, maar ziet na een aankoop geen rendabele exploitatiemogeli j kheden. De commissie culturele zaken ziet geen kans de bioscoop onder te brengen in het Cultureel Cen trum en indien er geen stappen ondernomen wor den dan zal de bioscoop eind van dit jaar ophou den te bestaan. De Stichting SIGT zal gaan bestaan uit tenminste 3 en ten hoogste 9 leden. Op dit moment zijn er 3 bestuursleden, die graag adspirant-bestuursleden zullen verwelkomen. Gegadigden kunnen zich op geven bij de heer J. Pijpers via telefoon 01717- 5565. De Stichting heeft door middel van een brief b. en w. en de gemeenteraad geïnformeerd, daar naast ook de leden van de culturele commissie en deelnemers aan het overleg Vorming- en Ontwik kelingswerk. De enige bioscoop die Voorschoten rijk is. het Greenway theater

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4