Einstein on the Beach Katecheten oneens met bisschoppen over nieuwe benoemingsregelingen Fascinerend muziektheater om zelf in te vullen Paulus de Boskabouter De Toverhoed Suske en Wiske De Raap van Rubens (ft jij hier niet staan waterogen, hé! Vooruit, soep maker,! Lucky Luke „De genezing van de Daltons" d KORTE METTEN PAGINA 14 LEIDSE COURANT DINSDAG 26 OKTOBER 19761 Vrijdag en zaterdag heeft een uitverkochte Rotterdamse schouwburg telkens zonder pauze van 7 tot 12 's avonds „Einstein on the Beach" (Ein stein op het strand) onder gaan. De meeste aanwezigen spijbelden wel eens even maar vrijwel allen keerden spoedig naar hun plaatsen te rug omdat zij het spel dat Robert Wilson, Philipp Glass en Andrew de Groat met rea listische en surrealistische beelden, klanken en bewegin gen speelden, wilden blijven volgen, ook zonder dat er van een geprofileerde handeling een verstaanbare tekst, een duidelijke bedoeling sprake was. De aanwezigen waren doe-het-zelvers; zij moesten voor eigen rekening en risico voor bedoeling en betekenis zorgen. Zowel Wilson als Glass deden hier al eerder van zich spre ken. Wilson gaf in het Holland Festival 1971 zijn „Deafman Glance" (Blik van een dove) en Glass gaf in 1975' concerten van zijn „minimal music", mu ziek waarin een simpel motief met minimaal kleine verschui vingen eindeloos wordt her haald zoals Wilson zijn acteurs met nauw merkbare wijzigin gen, en doorgaans in „slow motion", geruime tijd hetzelf de laat acteren, mimeren, be wegen. Het tweetal past dus goed bij elkaar, evenals cho reograaf De Groat. In „Einstein" blijkt nu dat een op de tel uitgekiende samen werking het ene medium in niet geringe mate de zeggings kracht van het andere ver sterkt. Het procédé ging zo: Wilson tekende en verklaarde de situaties; Glass maakte zijn muziek; op die muziek werkte Wilson zijn scènes (met décors, attributen, enz.) en De Groat zijn dansen uit. De titel houdt verband met Einstein, die als de natuurkun dige van de relativiteitstheorie een tijdvak representeert, na melijk van de stoomtrein (eer ste beeld) tot het ruimteschip (laatste beeld). Ook al ziet u Einstein op een verhoging in de orkestbak lange tijd viool spelen, het gaat niet om hèm want hij is alleen symbool. „On the beach" slaat op de verfilmde roman van Shute, waarin een duikboot boven water komt en de manschap pen ontsteld bemerken dat zij de enige overlevenden op aar de zijn. Tussen begin en slot zijn er enkele processen voor een rechtbank, die onder meer sa menhangen met het misbruik dat de politiek van de weten schap maakt Tal van telkens terugkerende personen, din gen, handelingen roepen trou wens associaties op: de driftig in de lucht schrijvende reke naar, het constant hoofd schuddend een boek lezende meisje, de gevangenisscène. Hierdoor en door verschillen in ruimte en tijd tussen toneel en wereld dwingt Wilson de toeschouwer te vergelijken, te denken en conclusies te trek ken. Om dit te kunnen bereiken, moet het effect van elk be standdeel optimaal zijn. Aan montering, uitbeelding, mu ziek en dans zijn kosten noch moeite gespaard. Iedereen lijkt voor zijn taak berekend te zijn, ook de mensen die de niet geringe mechanische ap paratuur bedienen. De muziek wordt geproduceerd rond twee electrische orgels door electro- nisch versterkte viool, tenor sax, bas-klarinet en nog het een en ander en verder door een koor (soms tevens acteurs en dansers) die zingen op cij fers, vokalen of lettergrepen. Ook al kan men zich afvragen of de van het Verre Oosten afgekeken „slow motion" en minimal effecten" bij ons op den duur voldoende zullen aanspreken, ook al stelt men vast dat er voor oog en oor effecten waren die de kitsch naderden, dan nog moet het geheel een unieke ervaring worden genoemd. J. KASANDER Piero Fassoni, jong Italiaans kunstenaar, exposeert voor het eerst in ons land bij Galerie Hüsstege, Westermarkt 27, Am sterdam. Tot 11 november. Het ensemble Musica Son geeft zaterdagavond 30 oktober in de Engelse Kerk, Riouwstraat 2 Den Haag, een concert onder de titel „Een avond muziek". Uitge- voerdworden Miserere van Georg Poss en Musikalische Exequien van Heinrich Schütz, aangevuld met enkele orgelwer ken uit die tijd. In de Centrale Bibliotheek, Dr. H. Colijnlaan 343 Rijswijk wordt van 1—18 november een tentoonstelling gehouden van poppen van Betty Bekkema Eg berts. Toneelgroep Randstad speelt op 9 en 10 november in het Con gresgebouw te Den Haag „De goede mens van Sezuan" van Bertold Brecht onder regie van George van Woerden. Met dit stuk neemt Randstad op 27 no vember deel aan het toneelcon cours te Elsloo. Galerie Centre de l'Art, Java- straat 106 Den Haag, exposeert van 29 oktober—21 november ceramiek van Nelly Breescho- ten, zijden ikonen van Lilia van West de Veer en miniaturen van Leo van Dam. Volksmuziek uit Vlaanderen wordt zondagmiddag 31 oktober ten gehore gebracht in de aula van het Haags Gemeentemu seum door muzikanten gegroe peerd rond de grote volksmu ziekkenner uit België, Hubert Boone. Kleine beeldhouwkunst van de Grieken: terracotta's is de titel van een rondleiding op zondag middag 31 oktober in het Haags Gemeentemuseum door mej. dr. Béatrice Jansen. Modetijdschriften in de 20ste eeuw is de titel van een inlei ding, die mej. G. Meij op zon dagmiddag 31 oktober houdt in het Kostuummuseum te Den Haag. In Ziekenhuis Sint Antoniusho- ve te Leidschendam worden ge durende de maanden november en december foto's van Piet Brantjes geëxposeerd. Galerie—t, Keizersgracht 97 Amsterdam, exposeert van 30 oktober t/m 28 november schil-, derijen en grafiek van Ton van De Chr. Gem. Zang— en Orato riumvereniging Zanglust con certeert dinsdag 9 november o.l.v. Herman de Wolff in de Andreaskerk te Leidschendam.- Uitgevoerd worden werken van Vivaldi, Mozart en Mendelssohn. Medewerking verlenen Germai-, ne Stordiau sopraan, Molly Mi chel alt—mezzo, Gerard van Dolder tenor, John Janssen bas en het Haags Begeleidingsor kest. Toneelgroep Centrum geeft op donderdag 11 en vrijdag 12 no vember in hetHOT de eerste voorstellingen voor Den Haag van „Spiegels" van Dimitri Frenkel Frank, dat in de regie van Eddy Habbema wordt ge speeld door Ingeborg Elzevier en Frans Vorstman. Vijftig Nederlandse edelsme den exposeren van 29 oktober t/m 22 november hun recente werk op een verkooptentoon stelling in het Goud—, zilver- en klokkenmuseum te Utrecht. John Lantings Theater van de Lach geeft op zaterdagavond 6 november in de Kleine Schouw burg te Rijswijk een voorstel ling van het blijspel „Inpakken en wegwezen". Aan de Universiteit van Leiden zijn geslaagd voor Doet. ex. Nederlands recht: mej. C. C. M. Boeren, G. J. H. Doornewaard, mej. G. M. T. L. Kikkert, A. L. Levisson, B. H. Croon, M. A. M. Dankelman, T. A. G. de Jager, P. R. Leuenaar, mej. C. C. Los, A. W. Maat, E. J. B. Gratama, A. Ruis, B. ten Wolde. Doet ex. Japans: W. J. Boot (Lei den). Kand. ex. Semitisch; P. A. Siebesma (Leiden). Kand. ex. culturele antropologie: D. W. W. Takkenberg (Leiden), E. Key- ser (Leiden). Doet. ex. culturele antropologie: A. W. v. d. Hoek (Leiden). Kand. ex. niet-westerse sociologie: J. M. Wierema (Leiden), mej. W. J. F. M. Bollen (Leiden), mej. B. Glastra van Loon (Leiden). Kand. ex. biologie B1W: C. F. M. V. Schravendijk (Amsterdam). Biologie BIG: J. M. C. V. v.d. Salm (Zoeterwoude). Biologie B5: C. J. L. Scholtes (Lei den), P. G. Mostert (Leiden). Dcot. ex. natuurkunde: F. J. A. M. Greidanus (Leiden). Doet. ex. biologie: C. van Achterberg (Waarden). Doet. ex. geologie: R. C. Berg (Den Haag). Kand. ex. farmacie: L. M. Krijsman (Leiden), R. M. Veldmeyer Leiden). Dcot. ex. farmacie: mevr. J. J. A. Reust-Keiser (Leiden), J. A. M. Vinks (Leiden). Kand. ex. geneeskunde: mej. A. Beij- levelt (Voorschoten), L. P. V. Duijn (Leiden), mej. J. C. Luchmun (Aru ba), A. G. Mastenbrok (Leiden), mej. J. A. V. Nifterik (Leiden). Doet. ex. kunstgeschiedenis: R. van Walsem (Leiden). Kand. ex. Indo-Iraans: H. W. van Santen (Leiden). Theologie kerkelijk ex.: W. Vijfwin kel (Utrecht). Doet ex. nieuwe stijl: F. A. J. M. Ancion (Den Haag), mej. T. Antheu- nissen (Brussel), J. N. Bakhtali (Lei den), mevr. E. C. Berkhout-Bakker (Voorburg), mej. E. A. Beker (Voor burg), P. de Beurs (Haarlem), B.V. M. Crul (Leiden), R. L. Diercks (Am sterdam), F. M. van den Engh (Lei derdorp), mej. R. Fesevur (Rijswijk), mej. G. E. de Greef (Den Haag), mevr. H. E. Vriesendorp-de Haas (Leiden), R. Hassankan (Haarlem) J. L. A. van der Hoorn (Ter Aar), P.J. H. W. Jansen (Breda), mevr. J. E. Ch. Crul-Kelderhuis (Leiden), P. C. M. Kist (Velp), B. Klaij (Delfgauw), J. H. V. D. Knaap (Delft), P. J. M. Konings (Overveen), H. M. J. A. Kroon (Zwolle), H. J. G. Krouwer (Rotterdam), mej. B. J. M. Mulder (Wassenaar), mej. J. P. M J. van Noort (Leiden), mej. C. Oostdijk (Ou derkerk aan de IJssel). mej. M. G. Poons (Den Haag), S. Sanwikarja (Leiden(, mej. M. C. Snij ders (Zwolle), mej. A. Stehouwer (Arnhem), H. G. Stigter (Almelo), R. L. M. Strijes (Tilburg), T. P. H. van Thiel ('s-Gravenzande), R. J. Tjong- sie-fat (Leiden), mevr. M. I. Bakkér- Torenstra (Delft), L. H. Vonhogen (Kerkrade), P. P. v.d. Vijver (Ravens- waay), H. ter Wee (Leiden), P. v.d. Weg (Wassenaar), mevr. C. Konings- Wesselo (Tricht). Gepromoveerd zijn: D. Knetsch (Bo dengraven) aan de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen. A. F. P. M. de Goeij (Leiden) aan de faculteit der geneeskunde. Mevr. M. T. Sperber (Forest Hills, USA) aan de faculteit der sociale wetenschappen. Aan de vrije Universiteit van Am sterdam is benoemd: Mr. A. J- O. baron van Wassenaar van Catwijck (Den Haag) tot hoogleraar in het privaatrecht aan de faculteit der rechtsgeleerdheid. PAARDENMARKT UTRECHT (25 okto) Op de Utrechtse paardenmarkt zijn maandag 390 dieren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden 2450—3400; werkpaarden 1400—2225; oude paarden 12752075; 3-jarige paarden 1225—1975; 2-jarige paarden 850—1600; veulens 400—1100; hitten 725—1150; ponies 150—550. Oude slachtpaarden 3,804,70 per kg gesl. gew. g jonge slachtpaarden 4,30—5,10 per kg. gesl. gew. De handel was voor oude paarden rustig, voor jónge paar den lui, duur en voor ponies traag. VEEMARKT LEIDEN (25 oktt) Aan voer 2507; slachrunderen 1388; varkens 191; schapen en lammeren 928. Prijzen inguldens: stieren (resp. 1e, 2e kw) 6,90—7,30 6,60—6,80; vaarzen (resp. 1e en 2e kw) 6,70—7,15 6,10—6,50; koeien (resp. te. 2e en 3e kw) 6,30—7,15 5,40—6,10 4,90—5,30; worstkoeien 4,20—4,90; slachtvarkens (resp. extra 1e, 2e en 3e kw.) boven notering 3,15-3.17, 3,13—3.15 3,11—3,13; slachtzeugön 2,60—2,6; zware varkens 3,00—3,05; Schapen 180—210; Lamme ren 190—25 Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen ruim-matig-iets lager, stieren stabiel; varkens normaal-rustig-stabiel; schapen en lammeren redelijk-redelijk-iets lager. Eierveiling Bameveld (25 okt.) Aan voer 910.720 stuks, stemming traag. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 50 gram 11,10; van 55 gram 12,67; van 60 gram 13,61; van 65 gram 13,87. (ANP 25.10.) door Jean Dulieu X-21 Opgelucht waren Paulus en Ohoeboeroe de boom binnengegaan. Vooral Oehoeboeroe was in een ech te feeststemming. „Paulus", zei hij, „zou je voor deze heiendal zeer bijzondere gelegenheid niet een fles je wijn boven halen? Mij dunkt dat er reden genoeg is voor een hoede- feest". „Ja, dat vind ik ook wel", beaamde Paulus. Hij legde de hoed zolang op tafel, maar hij stak wel een vingertje op en sprak waarschuwend; X-Zl „Niet aankomen hoor. Het is tenslot te een toverhoed. Misschien heeft ie wel streken, net als Eucalypta". Oe hoeboeroe knikte geruststellend en toen daalde Paulus af in zijn wijnkel dertje. Je kunt) (Ooit al gehoord vancrème loch ko) (a la LouiseHls je dal y IHÉÜ (c) Dargaud 1976 Met ingang van 1 augustus zijn er nieuwe regelingen van kracht geworden voor benoeming en ontslag van godsdienstle raren bij het katholiek voortgezet onderwijs. Naar het Kath oliek Schoolblad in haar jongste nummer meldt, is tegen deze regelingen van de kant van de katecheten veel verzet gerezen. Na een opiniepeiling onder de bijna zevenhonderd leden heeft het bestuur van de Vereniging van Katechese Docenten (V.K.D.) de regelingen op een bepaald punt zelfs onaanvaard baar genoemd. Volgens het Katholiek School- legd, tegen de star dogmati- blad gaat het hierbij om de sche inhoud die zij eraan ge- relatie tussen de katecheten en de bisschop van het bisdpm waarin hun school is gelegen. Zoals alle andere docenten, worden ook de katecheten be noemd door het schoolbestuur. Zij echter hebben daarvoor een akkoordverklaring nodig van hun bisschop vanwege de inhoud van hun vak en de betekenis daarvan zowel voor de katholieke school als voor de kerkgemeenschap. De katecheten, aldus het Kath oliek Schoolblad, stellen van hun kant een goede relatie met de bisschoppen wel op prijs vanwege de verbindingen van de schoolkatechese met het le ven en de leer van de kerkge meenschap. Zij protesteren echter tegen de autoritaire ma nier waarop de bisschoppen deze relatie hebben vastge- ven en tegen het feit, dat zij de katecheten nauwelijks een reële beroepsmogelijkheid hebben gelaten voor het geval de bisschop hun akkoordver klaring wenst te weigeren of in te trekken. In een verklaring zegt de Ver eniging van Katechese Docen ten, dat de verantwoordelijk heid van de katecheten en van heel de kerkgemeenschap, óok inzake de verkondiging van de leer van de kerk, in de rege ling niet tot uitdrukking komt. Voorts, dat de eigen verant woordelijkheid van besturen en van heel de schoolgemeen schap, ook voor doelstelling en inhoud van de schoolkateche se, wordt genegeerd en dat de regelingen geen rekening hou den met ontwikkelingen in kerk en samenleving, welke ook tot belangrijke verscnui- vingen hebben geleid binnen het katholiek onderwijs en de schoolkatechese. Tenslotte zegt de verklaring, dat de rechtspositie van de katecheet en de voor zijn werk nodige geestelijke bewegings vrijheid door de nieuwe rege lingen sterk worden aangetast. Het bestuur van de V.K.D. wijst nu op de mogelijkheid dat bestuur en katecheten zich slechts formeel aan de regelin gen zullen houden, maar in werkelijkheid de relatie van school en schoolkatechese tot kerk en bisschop anders zullen invullen dan de bisschoppen verordenen. Het bestuur roept alle betrokkenen op te blijven zoeken naar een relatie tussen school, schoolkatechese en kerkgemeenschap die meer in overeenstemming is met de realiteit en met de beleving van de direct betrokkenen. In een voorlopig commentaar heeft pater dr. P. Vriens, se cretaris-generaal van de r.k. kerkprovincie laten weten, dat het secretariaat niet gelukkig is met het standpunt van de V.K.D., omdat naar zijn oor deel wel degelijk rekening is gehouden met de wensen van de katechesedocenten. Of schoon de bisschoppen de ver antwoordelijkheid van school besturen en katecheten erken nen zijn zij niettemin van oor deel, dat de uiteindelijke ver antwoordelijkheid aan hen toevalt. Nader beraad behoort tot de mogelijkheden. De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, heeft in het seminarie Rolduc in Kerkrade in nieuwe opleiding voor dia kens geopend. Zijn bisdom is het eerste in Nederland, dat diakens gaat opleiden. Zeven Limburgse mannen nemen aan de opleiding deel. Gedu rende het eerste jaar van de opleiding, die in totaal vier jaar duurt, volgen zij een oriëntatiecursus van ongeveer tien weekeinden in het semi narie Rolduc. Samen met enkele medici en de rector van het Sint-Lauren- tiusziekenhuis van Roermond heeft pastoor J. Konings van de St.— Jozefparochie de be woners van midden-Limburg gewaarschuwd tegen de 57-ja- rige M.M.-S- en haar 25-jarige dochter uit het Belgische Bree. Beiden beweren paranormaal begaafd te zijn en te beschik ken over een „goddelijke won- dermacht", waarmee zij doden tot leven kunnen wekken. De dochter, die werkzaam was als laborante in het Roermondse ziekenhuis, is inmiddels door het bestuur geschorst. Het ar beidsbureau zal moeten beslis sen of wel of geen toestem ming voor haar ontslag wordt verleend. De bisschop van Isernia in Zuid-Italië, mgr. Achille Pal- mieri, heeft de onder zijn bis dom ressorterende priester Olindo del Donno (63) uit Ba- ri, alle kerkelijke functies ontnomen, omdat de priester had geweigerd zijn zetel in het parlement op te geven. Hij was in juni gekozen als afge vaardigde van de extreem rechtse partij MSI Hij was de enige priester-parlementariër Het concordaat, dat de betrek kingen regelt tussen de kerk en de Italiaanse staat ver biedt dat priesters dergelijke functies aanvaarden De Franse traditionalistische aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft een boekje gepubliceerd, dat zijn theoretisch standpunt moet verduidelijken en „een licht van waarheid" moet wer pen,, op de subversieve onder nemingen van de tegenstan ders van de kerk, bewust of onbewust". Het 116 pagina's tellende boekje, getiteld „J'ac- cuse le concile" (Ik klaag het concilie aan) heeft ten doel de „ontmythologisering van het concilie". Voorts wil mgr. Le febvre de schadelijkheid" van het concilie aan de kaak stellen. Paus Paulus heeft langer dan een uur onder vier ogen ge sproken met de Poolse kardi naal Wyszynski, vermoedelijk over diens opvolging, aldus melt onze correspondent in Rome De primaat van Polen was eind vorige week in Rome aan gekomen. Naar wordt aange nomen zal hij enkele weken in Rome blijven. Kardinaal Wys zynski heeft in augustus for meel zijn ontslag aangeboden vanwege het bereiken van de 75-jarige leeftijd. Aangenomen wordt dat de kardinaal vooral in Rome is om met de paus persoonlijk over opvolging te praten. Kar dinaal Wyszynski is een om streden figuur. Hij heeft wei nig vertrouwen in de huidige „Ostpolitik" van het Vatikaan. Hij meent dat het Vatikaan POOLSE KARDINAAL WYSZYNSKI IN ROME OVER OPVOLGING teveel concessies doet aan de communistische machthebbers en te weinig terugverlangt en terugkrijgt. Om die reden wordt hij door bepaalde groeperingen gezien als een obstakel op de weg naar betere betrekkingen tus sen Polen en het Vatikaan. Van de andere kant heeft Wys zynski in de loop van moeilij ke jaren een goed evenwicht tussen de Poolse kerkprovin cies en de Poolse overheid we ten te ewaren. De Poolse regering heeft meermalen discreet laten doorschemeren dat wat haar betreft geen haast gemaakt hoeft te worden met de opvol ging van de kardinaal. Er wordt in het Vatikaan dan ook openlijk gesproken over een aanblijven van Wyszynski. Anglicaanse f prinses „per angeluk" ter communie l Prinses Alexandra van Kent - heeft vorige week in de St.- I Pieter in Rome „Per onge- |r luk" de communie ontvan gen. Aldus de officiële ker kelijke commentaren op het pas dezer dagen bekendge- worden feit, dat aan de an- glieaanse prinses de commu nie was De Britse prinses was in Ro me ter gelegenheid van de heiligverklaring van de Schotse martelaar John Ogil- vie. De echtgenoot van de prinses is een afstammeling van deze heilige. Tijdens de door paus Paulus opgedragen mis, reikte een Franciscaner pater de com munie uit aan de aanwezige autoriteiten „Omdat hij de prinses niet kende, en omdat de prinses niet weigerde, heeft hij ook haar een hostie gegeven", aldus de verkla ring van de vatikaanse auto riteiten, zo meldt onze cor respondent in Rome De rector van het Schotse college in Rome heeft het Schotse college in Rome heeft het uitgesloten ge noemd dat het ontvangen van de communie een bewijs zou zijn dat de Britse prinses naar het katholieke geloof zou zijn overgegaan. Voor anglikanen is er geen enkele belemmering om tijdens voor val heeft niettemin vooral in en rond het Vati kaan de nodige opschudding veroorzaakt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14