ZIAN/Vitesse moet in Würzburg kunnen winnen Polland-boks-toernooi vereist andere opzet Aantal beoefenaars zaalvoetbal neemt toe LAATSTE SEIZOEN DOELMAN VAN DE SCHILDE •OSTEUROPESE OVERHEERSING Tips voor Duindigt «DINSDAG 26 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT DEN HAAG ZIAN/Vitesse is weer bij werkelijkheid, werklijkheid. Wim van de Schilde, die de pijn van twee gekneusde vingers vergat tijdens het Europa Cuptoer nooi in elk geval. Als hij model mag staan voor de vreugde, is de rondedans van ont nuchterend korte duur geweest. „Het is leuk hoor, het bereiken van de halve finale, maar om nu te zeggen, wat ben ik blij, neen. Misschien moet je het met het oog op het ongelooflijke gelijkspel in de laatste wed strijd nog verwerken, ik persoonlijk vond het nationale kampioenschap veel mooier. Had het ook niet eens zo erg gevonden, als we de volgende ronde niet hadden ge haald". Teksten uit de mond van een sport man, die zich voor zijn team zoveel opoffer de, dat het niet eens bleef bij de vingerbles sure. Van de Schilde moest gisteren thuis blijven, omdat een nekspier („Verdraaid in de laatste wedstrijd. Ik voelde het niet eens") hem ernstig belemmerde bij hoofdbe wegingen. Geen aanleiding voor de doel man de toekomst (lees halve finale) zwart gallig tegemoet te zien. „In die halve finale moeten we eerste kunnen worden". Dat is een ander geluid, dat goed past bij de stemming in zwembad Morgenstond afge lopen weekeinde. En juist omdat die visie afkomstig is van een bijna tè nuchtere Wim van de Schilde wordt elke verdenking op grootspraak onmiddellijk verbannen. ZIA N/Vitesse heeft zo ontzettend gunstig geloot, dat een eerste plaats bij de strijd over drie weken in Würzburg haalbaar moet zijn. De loting wilde, dat de grootmachten elkaar in de andere poule (Moskou) mogen afslachten en ZIANATitesse werd geconfronteerd met verslaanbare ploegen. „Al wil dat", roept Wim van de Schilde er onmiddellijk achter aan, „natuurlijk ook niet alles zeggen. De Griekse tegenstander Ethnikos Piróus was zaterdag op papier ook veel zwakker. De mensen hebben kunnen zien hoe moeilijk (zege van 8—7) het is geweest". van meepraten en zeker Wim van de Schil de, die een dag na het succes zijn hoofd nauwelijks kan bewegen. Vandaar ook de kluistering aan een gemakkelijke fauteuil en niet de geplande tocht naar het zieken huis. In Morgenstond had een in de haast aangerukt ultra Shell-apparaat de pijn van de kneuzingen verdreven. Een dag later moest van dokter Elzerman een foto wor den gemaakt. „Hij is nu tot de conclusie gekomen, dat er niets gebroken kan zijn. Vermoedelijk is er sprake van een paar gescheurde bandjes en dat geneest snel". Positieve geluiden dus van Wim van de Schilde, de realist. Speler ook, die helemaal niet happig was op een massaal feest na de happening in Morgenstond. En zo was het ook met de anderen. Voor een koud buffet voelden ze nog wel (de Zweed Sören Carls- son vertrok onmiddellijk naar huis) maar toen wilden ze naar huis. „Iedereen was moe. Dat komt ook, omdat je het helemaal niet gewend bent, drie dagen achter elkaar in touw. Dat tekent dan weer het amateuris me, waarmee in Nederland topsport bedre ven moet worden. Zoals het ook al veelzeg gend is, dat ZIAN/Vitesse moest soebatten om aan accommodaties te komen noodzake lijk voor de training voorafgaande aan een Europa Cuptoernooi. De polodames van ZIAN/Vitesse moesten hun trainingsuur af staan om tot de vijf bijeenkomsten per week te komen, die het trainersduo Van der Mole- n/Trumbic nodig achtte. „En ook geeft het al moeilijkheden", aldus Wim van de Schil de, „om alleen spelers steeds bij elkaar te krijgen. Het zal volgens mij ook niet langer kunnen duren, dat sommigen het niet meer kunnen opbrengen. Met de beschikbare tijd is dat wel logisch". Een van de treffers van Zian Vitesse Combinatie in beeld teger verrassend gelijkspel werd bereikt. de Russen waartegen een Moedertje |Wim van de Schilde ziet de halve finale waarvoor zijn ploeg zich heeft gekwalificeerd met «vertrouwen tegemoet. Kluistering Hoe moeilijk het was, ZIAN/Vitesse kan er Als leraar lichamelijke opvoeding heeft Wim van de Schilde tijd genoeg en toch zal hij na dit seizoen stoppen. Daar doet geen lieve moedertje wat aan. „Neen, zelfs ook niet het behalen van de Europa Cup, al zou dat nog zo mooi zijn. Eens moet je er mee stoppen en ik heb besloten dat dit het laatste seizoen bij de club zal zijn. Eigenlijk zou ik vorig jaar al stoppen, maar toen hebben we besloten met het oog op het kampioenschap, nog een jaar door te gaan met z'n allen". Om de ernst van zijn voornemen aan te tonen, wijst de doelman van ZIAN/Vitesse naar zijn terugtreding uit de nationale ploeg voor de Olympische Spelen. „Ik was pas getrouwd, kreeg een zoon en toen hoefde het voor mij niet meer". Dat geldt nu voor „zijn" club met de wetenschap, dat een uitstekende vervanger, Ruud Misdorp, klaar staat. Voor lopig concentreert Wim van de Schilde zich intensief op de halve finale en ook al een beetje op de eindstrijd. Hij zal zich weer melden bij de extra trainingen van Ivo Trumbic, de bondscoach die zo is tenmin ste ieders wens bij de Haagse club een deel van de voorbereiding op zich neemt „Ik hoop dat Trumbic weer meegaat Wat hij weet, weet niemand in Nederland. Als ik zie, wat we in twee weken van hem ■geleerd hebben, mag je ervan uitgaan, dat we over een tijdje weer veel vooruit zijn gegaan". Vandaar ook Van de Schildes opti misme voor de nationale competitie, waarin hij geen terugslag vreest Als de vaste kern maar beseft dat men zich kan leegspelen. Als ze moe zijn, staan wisselspelers klaar die ook goed genoeg zijn om te winnen". En dat is de grote winst van ZIAN/Vitesse, die een gunstig verloop van het Europa Cuptoernooi waarborgt. Luister maar naar Wim van de Schilde, de realist. „We moeten in Würzburg kunnen winnen". KEES KOOMAN ROTTERDAM De grote vraag, die •verigens onbeantwoord moest blij ven omdat het antwoord nog moet vorden gezocht, was na afloop van het zesde Holland-bokstoernooi: Hoe moet het in de toekomst. Het toer nooi, dat voor het eerst in één plaats was georganiseerd, Ahoy te Rotter dam, was wat dat betreft geslaagd. De vorige vijfmaal - eens per jaar itaat het toernooi op het programma van de NBB -werd in diverse steden febokst, een vermoeiende en tijdro vende bezigheid. Maar het aantal be- loekers in Ahoy, vijfenveertighon derd betalende in zeven sessies, baart torgen. Welke is de formule die meer succes garandeert? Ahoy, dat het toernooi Nederlandse Boksbond ^kocht", en de NBB zullen zich erover beraden. Een andere opzet is noodza kelijk om het toernooi, dat in het buitenland een naam heeft en moet Worden voortgezet, te redden van de idergang. Juim drieduizend toeschouwers, die gisteren de finaleavond bezochten, is patuurlijk veel te weinig voor een iernooi van allure. De bepaald niet rwende bezoeker van de wekelijkse [mateuravonden kon er in elk geval leer zien dan gewoonlijk hoewel het feil niet zo hoogstaand was als in 'orige jaren toen het buitenland door Sbsolute toppers van dat moment ver tegenwoordigd was. Wellicht is dat een. feden dat velen de gang naar Ahoy hiet maakten. Een andere reden kan tijn de totale onbekendheid met pugi listen van elders. Gisteravond bleek ook wederom hoe weinigen een partij naar juistheid weten te schatten. De Oostduitse lichtgewicht Nowa- kowski werd zelfs nog bij de prijsuit reiking uitgefloten maar hij had wel degelijk zijn grote puntenzege ver diend op de Roemeen Lazar, die welis waar kranig partij bood maar veel onzuiverder stootte dan de Oostduit ser die de Roemeen in de derde ronde aansloeg, waarvoor de Franse scheids rechter Salsi ijlings begon te tellen. Ook in de finale vedergewicht tussen Andreinowski (Buig.) en Gotfryd (Po len) een dergelijk geval. De Bulgaar bokste een magnifieke derde ronde, plaatste een zware treffer en scheids rechter Mateu (Spanje) begon onmid dellijk te tellen. Men stopt in die lan den kennelijk sneller. Hoogst Dat waren overigens twee partijen voor de pauze, toen het peil technisch het hoogst was. De scheidsrechters behoefden nauwelijk op te treden. De Roemeense supervlieggewicht Turei was een klasse beter dan de Ier Car son en de Oostduitser Gertenbach bokste in het vlieggewicht, evenals tegenstander Robu (Roemenië), sterk in dekking. Het boksen op korte af stand verhinderde een hoger tempo. Ook deze Oostduitser zegevierde te recht, al was het verschil gering. Het publiek was het er (weer) niet mee eens. Wel snel was het duel tussen de bantammers Budihoi (Roem) en Bam- brick (Schotland), die constant achter uit moest en duidelijk verliezer was. In die eerste vijf partijen waren vier van de vijf afgevaardigde roemenen aanwezig, van wie er twee goud ver overden. Met driemaal goud voor Oost-Duitsland, twee keer voor Bul garije en eenmaal voor Polen en Joe goslavië was de Oosteuropese over heersing ook al was niet de top afgevaardigd afdoende aangetoond. Nederland verwierf tweemaal goud, door lichtwelter Tonny van Eek die een uiterst benauwde zege drie van de vijf juryleden haddg»het tweetal gelijk met voorkeur voor de Amster dammer behaalde op de Brit Early. Van Eek had dat vooral te danken aan zijn derde ronde, waarin hij zijn ga vere techniek omzette in zuiverder stoten. Zwaarwelter Ron Wijngaard was de tweede Nederlander met goud maar dat kon moeilijk anders want hij kwam uit tegen Magielse, die in de derde ronde om medisch advies de strijd moest staken wegens een oog- wond. Magielse zou overigens toch verloren hebben van de agressieve Amsterdammer die daarmee revanche Lichtwelter Tonny van Eek is dolblij met zijn zege op de sip kijkende Brit Early. Scheidsrechter Mateu (Spanje) heft de arm op van de winnaar die de benauwde juryscore kreeg van 58-60, 59-59, 59-59. 59-59 en 58-59. Doordat alle scores by-o»'met voorkeur voor Van Eek werden gegeven, werd hij toch winnaar van het goud. nam voor zijn nederlaag door k.o. tijdens de laatste nationale titelstrijd. Geen waarde De voor een middengewicht veel te zwak stotende René Rutten ging ten onder tegen de eveneens zwakke Pool Janowski, halfzwaargewicht Johnny Smit „scoorde" de tweede k.o. in dit toernooi door tegen de Joegoslaaf Gerlic in de eerste ronde neer te gaan op een stoot op de lever en de Bul gaarse zwaargewicht Stoiminov had slechts negenenveertig seconden nodig om Hermansen (Denemarken) twee maal naar het canvas te zenden wat technisch k.o. betekende. De zwaardere gewichten waren zwak bezet, zodat er geen waarde mag wor den gehecht aan bet bereiken van de finales. In de vorige vijf toernooien lukte dat slechts Huppen, Kruis, Van Schaik, Rudi Lubbers en Tuimnga. Ook vijf, eenzelfde aantal als gister avond toen de Oostduitser Beyer met uitgekiend en prachtig boksen de Joe goslavische knock outer en ringclown Stankovic in een spectaculaire strijd overwon en een van de beste partijen bokste van het toernooi, dat Ahoy, ondanks het teleurstellende bezoek over twee jaar weer wil organiseren. Uitslagen van de finales: Papiergewicht Turei (Roem) w.o.p. van Car son (Ierl); vlieggewicht Gertenbach (ODld) w.o.p. van Robu (Roem); bantamgewicht Budihoi (Roem) w.o.p. van Bambnck (Schotl); vedergewicht Andreikowski (Buig) w.o.p. van Gotfryd (Polen); lichtgewicht No- wakowski (ODld) w.o.p. van Lazar (Roem); lichtwelter Van Eek (Ned) w.o.p. van Early (Eng); welter Beyer (ODld) w.o.p. van Stan kovic (Joeg); zwaarwelter Wijngaard (Ned) wint van Magielse (Ned) doordat partij in derde ronde op medisch advies werd ge staakt; middengewicht Janowski (Polen) w.o.p. van Rutten (Ned); halfzwaargewicht Gerlic (Joeg) wint door k.o. eerste ronde van Smit (Ned); zwaargewicht Stoiminov (Buig) wint door Lk.o. eerste ronde van Hermansen (Den). HERMAN VAN BERGEM JAARVERSLAG KNVB (Van onze sportredactie) DEN HAAG De onstuimige groei van het zaalvoetbal, de teruggang in de inkomsten uit lotto en toto en het blijvende tekort aan scheidsrechters zijn de belangrijkste punten uit het jaarverslag van de KNVB over het seizoen J5/76. Daarnaast blijkt dat het strafzaken wederom is toegenomen, de terug gang van het damesvoetbal tot staan is ge bracht en het ledenbestand van de KNVB is toegenomen. De belangstelling voor het zaalvoetbal blijkt steeds meer toe te nemen. Het aantal beoefe naars steeg ten opzichte van het seizoen 74/75 niet 13.134 tot een totaal van 43.819 deelne mers. Opmerkelijk hierbij is dat steeds meer veldvoetbalbeoefenaars zaalvoetbal gaan spe len, (16.315 in 74/75 tot 24.180 in het vorig seizoen). Het dameszaalvoetbal ging afgelopen seizoen goed van start met 1.675 deelneem- sTft KKKjV sters. De KNVB studeert op de mogelijkheden van een betaalde zaalvoetbalcómpetitie. staan te brengen en om te zetten in een toename van de inleg. De lotto en toto ging in '74 voortreffelijk van start maar liep gedurende het seizoen sterk terug. Dit heeft een vermindering van inkom sten voor de verenigingen tot gevolg alsmede een kleinere onkostenvergoeding voor de afde lingen. De KNVB heeft hierop een enquête uitgeschreven onder de verenigingen en aan de hand van de resultaten zullen maatregelen worden getroffen om deze achteruitgang tot Een trieste constatering Is ieder jaar de toe name van het aantal strafzaken. Mede door het toenemen van het aantal wedstrijden steeg het aantal strafzaken tot een totaal van 7706. Een stijging van 3,4 procent Geen stijging vond plaats in de districten Zuid I en II van het betaald voetbal en West I en Noord van het zondagamateurvoetbal. In di- strikt West II nam het aantal strafzaken met 75 toe, tot een totaal van 1.641. Een stijging van 4,8 procent. Het samengaan van de straf- commissies van het zaterdag- en zondagama teurvoetbal bleek de uniformiteit in de te volgen strafprocedure ten goede te komen. Eén van de acute problemen van de KNVB is ook dit jaar het scheidsrechterstekort. We liswaar steeg het aantal scheidsrechters in de regio, maar gezien de uitbreiding van het aantal wedstrijden blijft er een tekort be staan. De achteruitgang in het damesvoetbal is tot staan gebracht. Er mag zelfs gesproken wor den van een lichte vooruitgang. Vooral het meisjesvoetbal is in opkomst en in verschillende afdelingen wordt reeds competi tie gespeeld. Tevens worden in diverse plaat sen schoolvoetbaltoernooien georganiseerd waar ook meisjeselftallen aan meedoen. Het ledental van de KNVB is het vorig seizoen toegenomen met 10.063 tot een totaal van 942.939 leden. In iet komende jaar zal de KNVB, eventueel in samenwerking met andere grote sportbon den een enquête houden, waaruit de bouwste nen moeten voortkomen voor het oplossen van een aantal acute problemen als het scheids rechterstekort, de rechtspositie van de mede werkers, het zaalvoetbal en de doorstroming van het amateurvoetbal naar het betaald voet bal. Problemen, die aldus voorzitter Wim Meu- leman in het voorwoord van het jaarverslag, in iet komende hondsjaar tot een oplossing gebracht moeten worden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de laatste woensdagmiddag van het draf- en renseizoen zijn op Duindigt zoals gebruikelijk weer zeven draverijen en drie rennen. De eerste start is om één uur. De tips: BEUKENPRIJS: Odka Beroona, Ni co Roodnoot en Nosca. EIKENPRIJS: Ons T, O Antole en Nok. ESSENPRIJS: Nancy Baker, Maybe en Nita P COUNSELLORPR1JS: Corral River, Alpha Rousse en Allentown. POPULIERENPRIJS: Lea Bond. Maxi H en Karei Volann. DE GOUDEN ARMBAND: Lenneke G, Lola van Voome en Luxor A. PATRICIA PRIDEPRUS: Rite, Ru- cam en Cupid's Cave. KASTANJEPRLIS: Karloff B. Lady en Koncorde. WILMINGTONPRLJS: Selektanar, Haut Girl en Not So Bad. HERFSTPRIJS: Okker Annemarie, O Bento en Omar Laguna. Schakers winnen in Olympiade HAIFA In de eerste ronde van de schaakolympiade in Haifa heeft Nederland met 3 1/2—1/2 gewonnen van Luxem burg. Anders dan in vorige ja ren wordt de Olympiade deze keer gespeeld volgens het Zwit serse systeem, dat wil zeggen dat in iedere ronde landen met een gelijk puntenaantal tegen elkaar spelen. Uitslagen: Nederland—Luxem burg 3 1/2—1/2, Donner—Stull 1—0, Ree—Feller 1/2—1/2, Ligte- rink—Schammo 1—0, Kuiper- sSchneider 1—0. De Nederlandse damesploeg speelt in een voorronde van zes landen waarvan er twee over gaan' naar de finale. Nederland zal daar zeker bij horen. In de eerste ronde werd met 3—0 ge wonnen van Wales. Van der Mije won van Garwell, Vreeken van Brunker en Belle van Da- vies. Aan de damesolympiade doen 23 landen mee. Burgemeester ziet geen aanleiding tot maatregelen UTRECHT Utrechts burge meester J. J. L. Vonhoff be treurt het optreden van suppor ters van FC Utrecht ïondag voor en tijdens de wedstrijd tegen Ajax in Amsterdam, maar hij ziet geen aanleiding bij het bestuur van de club aan te dringen op extra maatrege len. Een woordvoerder van de meente zei desgevraagd dat Vonhoff deze week geen overleg zal voeren met het bestuur van FC Utrecht over de gebeurtenis sen in het Ajax-stadion. Aan hangers van de eredivisieclub uit de Domstad achtervolgden, zwaaiend met fietskettingén, zondag op een gegeven moment, supporters van Ajax tot op het veld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13