En tóch en tóch \VV 122146 Gevraagd: 15 miljoen Vluchtelingen in Thailand: triester kan het Cajkovski laan uit Sponsor voor Ruud Wielart Ben skipak voor uw kinderen kan dit jaar wel eens véél voordeliger zijn dan u denkt, C&A hoeft nu een koüektie leuke skipakken die beha gelijk wann zitten en heel goed tegen een stootje kunnen Trouwem de. wintermode van C&A zó htk datje er thuis ook nog heel veel plezier aan kunt beleven. Wat 'n geluk dat C&A 't allemaal véél voordiiiger brengt IJzersterk nylon skipak met kontraststrepen en capuchon. Kompleet met broekophottders en sneeuwvangers in mouwen en pijpen. Niet alleen voor skiërs. C&dUtbcA OortdeiUjeZi! De actie „Vluchteling 1976" die deze week in Nederland wordt gehouden, wil 15 mil joen gulden bijeenbrengen om daarmee S0.000 vluchte lingen tn drie werelddelen een nieuw bestaan te geven. Het gaat om 20.000 vtuchte- .lingen die op drift zijn ge raakt door de oorlogen in Indo-China, 6000 vluchtelin gen die in Tanzania en Soe dan verblijven, 2500 vluchte lingen die in Lattjns-Amerika een nieuw bestaan willen op bouwen en 1500 vluchtelin gen, die nog nader zullen worden aangewezen aan de hand van de actuele toestand. De actie zal voornamelijk werden gevoerd door ruim 100.000 vrijwilligers die 4,5 migoen enveloppen vrijwel hurs-aan-huis zullen versprei den en weer ophalen. Voor wie geen envelop in de bus krijgt: het gironummer van tie actie Is 959. Onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg doet bier- mast verslag van zijn erva ringen bij de vluchtelingen in Thailand. FRANKFORT, Kickers Offen bach, tweede in de tweede Westduitse Bundesliga zuid, heeft trainer Tsjick Cajkovski ontslagen. De training zal voor lopig worden geleid door de spelers Wolfgang Rausch en Si- gi Held. Cajkovski was in januari bij Kickers Offenbach gekomen als opvolger van Otto Rehhagel, die door de Duitse voetbalbond was geschorst. De ploeg uit Offenbach is met het ontslag van Cajkovski zijn derde leidinggevende figuur in één maand kwijtgeraakt. Voor zitter Hans-Leo Böhm en mana ger Willy Konrad namen in de laatste vier weken zelf ontslag. Kopstoot Arnhem ANP De Arn hemse sportjournalist Rene van Eijk heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door de Vitesse-speler Herman Vee- nendaal. De voetballer had zich geërgerd aan het ver slag van de betrokken jour nalist over de ontmoeting FSC-Vitesse, een week ge leden. Daarin stond dat hij te egoïstisch had gespeeld. Veenendaal maakte zich daar zondag voor de wed strijd Vitesse-FC Den Bosch zo kwaad over, dat hij de journalist bij de keel greep en een kopstoot gaf. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Nederlandse kampioen en recordhouder hoogspringen Ruud Wielart zal voor de duur van een jaar door de firma Buitonu gesponsord worden. Het is de bedoeling dat Wielart op gezag van zijn in West Duits land wonende trainer Tancic di verse buitenlandse trainingssta ges za1 volgen. Vanaf 16 oktober verblijft Wielart al in Spanje. DEN HAAG - Bert Schoofs is de nieuwe coach van de Neder landse Tafeltennisbond. Schoofs en de NTTB zijn een contract aangegaan voor de tijd van een jaar. PAGINA 12 De temperatuur ligt dicht bij de 45 gra den. Na de hevige moessonregenbui, die even tevoren is neergeplensd dampt de grond alsof er kokend water over is uitge stort Het troosteloze kamp ligt vijf kilo meter van de hoofdweg, midden in de jungle. Het bestaat uit een honderdtal hutten, opgetrokken uit bamboe, wat palmbladeren en golfplaten. Er is prikkel draad en er zijn met geweren gewapende wachtposten. Het kamp heet Wat C ha man en ligt in Thailand, vlak bij de Cambod jaanse grens. De bewakers zijn Thais. In het kamp 500 mannen, 175 vrouwen en 200 kinderen: Cambodjaanse vluchtelingen. Wat Chaman is het kleinste van de vijftien vluchtelingenkampen die over een grote afstand verspreid langs de grenzen van Thailand met Cambodja en Laos liggen. In al die kampen tezamen verblijven 76.000 vluchtelingen: Laotianen, Cambodjanen en- een handjevol Vietnamezen. Zij vluchtten naar Thailand nadat de com munistische vrijheidsbewegingen in Indo- China de Amerikanen eruit hadden ge schopt en nieuwe gedragsregels hadden vastgesteld. In de oren van deze vluchtelin gen hebben de namen van die bevrijdings bewegingen, de Pathet Lao (Laos), de Rode Khmer (Cambodja) en de Viet Kong (Viet nam) een vreeswekkende klank. Wat Chamen. Triester kan het bijna niet. De meeste kampbewoners zitten hier al maanden. Zij hebben een dak boven hun hoofd, een minimum aan voedsel en wat kleren aan hun lijf. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Zij hebben geen vader land, geen werk, geen gezinsleven, geen toekomst. De hutten, lek als een vergiet en kleiner dan onze huiskamers, bevatten vaak tien tot vijftien mensen. Zij mogen het kamp niet verlaten en zijn gedoemd tot stilzitten en afwachten. Als ik door het kamp loop, staren vluchte lingen mij na. Een man spreekt mij aan, maar ik kan hem niet verstaan. Een jonge vrouw, die haar kind zoogt, probeert te lachen, maar het lukt haar niet erg. Ik voel me een indringer. In de week die volgt, bezoek ik nog vier van zulke vergaarbakken van menselijke ellende. In sommige daarvan is de situatie beter, maar nooit veel. Er zijn veel zieken. Malaria, buikloop en, in een kamp in het noorden, tyfus. Weet de wereld dat deze kampen bestaan? Aranyaprathet: 3739 Cambodjanen. Kamput: 2201 Cambodja nen. Ban Vinai: 13.444 Laotianen. En de grootste van allemaal: Non Khai, bijna 17.000 Laotianen. Mekong En er komen steeds meer vluchtelingen. Non Khai bijvoorbeeld krijgt er maande lijks zeker tweehonderd bij. Honderden anderen halen het niet, worden neerge schoten op de vlucht of verdrinken tijdens de gevaarlijke oversteek van de brede Mekong-rivier, die hier de grens met Laos vormt. In Non Khai praat ik met Phay- boun Saosaykhong, een 30-jarige student uit Vientiane. Waarom is hij gevlucht „Omdat de universiteit werd leeggehaald. Ik zou op transport worden gesteld naar het binnenland. Ik ben 's nachts de rivier ingedoken. Na drie kwartier zwemmen be reikte ik de Thaise oever. Nu zit ik hier. Kunt u mij verder helpen?" Die vragen zijn het ergst Overal, in alle kampen, komen vluchtelingen op mij af en vragen uit welk land ik kom. „Nederland" „Neemt Nederland vluchtelingen op?" „Nee, reken daar niet op." „Maar Nederland heeft vorige maand toch Vietnamezen geaccepteerd?" tussen de2e twee landen in. Daarom ligt de enige vluchtweg voor Vietnamezen mo menteel over zee. Wrakke bootjes, volge pakt met vluchtelingen, steken de Golf van Siam over en arriveren in het zuiden van Thailand. De Thaise regering wil die vluchtelingen niet Zij verbiedt hen zelfs aan wal te stappen, bang als zij is voor nieuwe stro men Vietnamezen. Op 14 oktober lagen er zo voor de Thaise kust 59 bootjes met aan boord 671 vluchtelingen. Ondertussen doet het hoge commissariaat van de NV voor vluchtelingen alle mogelijke moeite om voor deze Vietnamezen toegang tot Thai land of enig ander land te krijgen. Thailand zit tot over haar nek in de vlucht elingenproblemen. Het liefst zou het land zien dat de vluchtelingen terugkeren naar waar ze vandaan komen. Voor sommige Vietnamezen en voor een aantal Laotianen behoort dat wellicht ook wel tot de moge lijkheden. Maar dat de Cambodjaanse vluchtelingen niet terug kunnen, staat vrij wel vast. Het Cambodjaanse regime neemt een veel harder standpunt in ten opzichte van de uit het land gevluchten, dan de regimes van Laos en Vietnam. Definitief blijven Het hoge commissariaat der VN voor vluchtelingen probeert Thailand ervan te overtuigen dat althans een flink deel van de 76.000 vluchtelingen definitief in Thai land zal moeten blijven. Schoorvoetend lijkt Thailand nu bereid dat te erkennen. Maar officieel zal zij dat pas doen als blijkt dat de mogelijkheden voor de vluchtelin gen om naar huis terug te keren, of om naar derde landen te emigreren, uitgeput zijn. Onder de vluchtelingen zelf trof ik weinig enthousiasme aan voor terugkeer naar huis. Angst voor respressailles was daar niet vreemd aan. Het liefst willen zij naar Amerika of Europa. En zij blijven daarop hopen, ondanks aat die emigratiemogelijk heden er vrijwel niet meer zijn. In de laatste anderhalf jaar hebben 31.000 vluchtelingen Thailand verlaten. Meer dan de helft ging naar de Verenigde Staten. Ruim 11.000 werden door Frankrijk opge nomen, dat nog voor zolang het duurt circa 500 vluchtelingen per maand ac cepteert Maar de Verenigde Staten stoppen ermee, zo verzekerde een hoge Amerikaanse di plomaat mij. „Wij hebben genoeg gedaan. Sinds de val van Saigon hebben wij 150.000 vluchtelingen opgenomen, van wie 130.000 Vietnamezen, die rechtstreeks naar Ameri ka zijn vertrokken". Voor verreweg de meesten van de 76.000 vluchtelingen die nog in Thailandse kam pen verblijven, zal emigratie dus wel een droombeeld blijven. Een aantal hunner zal op den duur naar hun eigen land terugke ren, maar de rest wat moeten zij? Hun aantal wordt geschat op zeker 35.000. De meesten zijn boeren. De intellectuelen en de beter gesitueerden wisten hun weg naar Amerika en Frankrijk wel te vinden. Oplossing David Jameison, VN-veldofficier: „Aan noodhulp moet een einde ko men". „Ja, maar dat waren er slechts 54. Asje blieft, denk niet dat ik hier ben om vlucht elingen naar Nederland te halen." „Maar waarom ben je dan hier?" „om te schrijven." „oh, om te schrijyen..." Tientallen malen gaat het zo. En aan het eind van de week, als we terug zijn in Bangkok en we praten met dr. Cesar Berta, die in Thailand namens de VN de belangen van de vluchtelingen probeert te behartigen, zegt hij: „De komende weken zullen, dat weet ik nu al, honderden brie ven komen van vluchtelingen die willen dat ik moeite doe om hen naar Nederland te krijgen. Een gevolg van jullie bezoek". Maar Nederland neemt alleen de allererg ste gevallen. Zoals die 54 Vietnamezen vier weken geleden. Vietnam grenst niet direct aan Thailand. Als een ondoordringbare buffer ligt het communistische Cambodja De oplossing die voor. de hand ligt is dezelfde als die tien jaar geleden gevonden is voor de Tibetaanse vluchtelingen in India. Ruim 30.000 Tibetanen hebben de afgelopen jaren in India een nieuwe wereld gevonden. Zij zijn door een aantal westerse landen, met name Nederland, geholpen zichzelf een agrarisch bestaan te verschaf fen. De Tibetanen hebben geen hulp meer nodig. Zij kunnen nu voor zichzelf zorgen. Het hoge commissariaat beschikt over eni ge fondsen, die echter nauwelijks voldoen de zijn om de vluchtelingen een dak boven hun hoofd te geven en hen te voeden. Die voedig is minimaal: 500 gram rijst per dag (kinderen 250 gram), en per maand ander halve kilo vlees, anderhalve kilo gedroogde vis en twee kilo groenten. Aan voedsel kost elke vluchteling 50 cent per dag. „We kunnen van de westerse wereld niet verwachten dat zij jaar in, jaar uit geld blijft geven om deze mensen alleen maar te voeden. Daar moet een einde aan ko men. Het geld dat er is moet gebruikt worden om de vluchtelingen definitief mid delen van bestaan te geven. Ik heb goede hoop dat misschien volgend jaar al kan worden begonnen met het bouwen van nederzettingen voor vluchteingen in Thai land", zegt Jameison, een 26-jarige energie ke Schot die toezicht houdt op de vluchte lingenkampen in het oosten van Thailand. De actie die deze week in Nederland voor de vluchtelingen wordt gevoerd, gaat ook van dit principe uit Vluchtelingen moeten in staat worden gesteld voor zichzelf te zorgen, zodat na verloop van tijd aan de hulp een einde kan komen. Het experiment met de Tibetanen in India heeft bewezen dat dit kan. Op dit moment zijn vergaande onderhan delingen aan de gang met Thailand. Het onderhandelingspakket lijkt veel op wat voor de Tibetanen in India bereikt is. Thailand moet grond beschikbaar stellen voor nederzettingen voor vluchtelingen, die hun boerenbestaan weer moeten kunnen opvatten. Anderzijds moeten de maatregelen die voor de vluchtelingen getroffen worden ook ten goede komen aan de plaatselijke bevolking in de omgeving van die nederzet tingen. Medische voorzieningen in de ne derzettingen bijvoorbeeld zullen niet alleen toegankelijk mogen zijn voor de ex-vlucht- LEIDSE COURANT, DINSDAG 26 OKTOBER 19761! Vluchtelingen, gedoemd tot stilzitten en afwachten. De Nederlandse hulpaktie van deze week richt zich op 30.000 vluchtelingen in de hele wereld, van wie 20.000 in Indo-China: Thai land, Laos, Cambodja en Vietnam. Be stuurslid van de stichting „vluchteling 1976" is mr. C. Brouwer, de vertegenwoor diger in Nederland van de hoge commissa ris der VN voor vluchtelingen. Hij is ook de stuwende kracht geweest achter de grote actie van tien jaar geleden, die resul teerde in een opbrengst van negen miljoen, waarmee de Tibetanen in India in het zadel konden worden geholpen. Dit keer gokt mr. Brouwer op vijftien miljoen gul den. „Het is", zegt hij, „een volstrekt reëel plan om met dat bedrag 30.000 vluchtelingen te helpen. Gemiddeld is er voor een vluchte ling ongeveer 500 nodig. Daarmee kun nen wij voor hem een nieuw bestaan scheppen. Dat bedrag dekt ook de huisves ting, voeding in een overgangsperiode en medische verzorging". Ik denk terug aan een zondagmorgen, nu tweeëneenhalve week geleden. In het vluchtelingenkamp Aranyaprathet ligt in een hoek van een hut een in lompen geklede, doodzieke jonge Combadjaanse boer. Na een tocht van zeventien dagen is hij net de avond tevoren de grens overge komen. „Waarom ben je gevlucht?", vraag' ik hem. „Mijn dorp", antwoordt hij, „wordt lang zaam uitgemoord. Als je ongehoorzaam bent, of als de Rode Khmer vindt dat je te lui bent, of als je ziek wordt, dan wordt je meegenomen, het bos in. Je komt niet meer terug. Ik werd ziek. Daarom ben ik gevlucht. Ik wil leven. Ik wil werken. Ik wil vrij zijn". Rob Ruggenberg Beperkte groei Rabo-bank Lisse LISSE Het bestuur van de Rabo-bank Lisse stelt in haar jaarverslag dat het groeitempo van de bank vorig jaar is ge remd. Dit zou, aldus het be stuur, voornamelijk te wijten zijn aan invloeden van buite naf. Het bestuur merkt op dat het economisch klimaat alles behalve opwekkend was en dat de vaderlandse economie het vorig jaar te maken had met de ergste terugslag sinds de twee de wereldoorlog. Toch zijn de bedrijfsresultaten over het vorig jaar bepaald niet onbevredigend en bespeurde de bank een duidelijke toename van de belangstelling voor de diverse vormen van financiële dienstverlening, assurantie en de verkoop van vakantiereizen. eingen, maar ook voor de omwonende Thais.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12