2P J» loop toe? ,Het water staat tot de lippen. Kom over en help ons, anders gaan we tenonder" Dramatische en schokkende beelden in deel 7 van dr. L. de Jongs „standaardwerk" TIPS VOOR KOPEN KINDERSCHOENEN Aanvullende verzekering lucratieve liefhebberij voor ziekenfondsen EX-PATIËNTEN IN HET ALGEMEEN TEVREDEN OVER ZIEKENHUIS (SDAG 26 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT fAGliNA IJ 'In triomf werd ik naar dc Euterpestraat gereden en aan de hele club voor gesteld. 'Dat is nou George of Jan.' 'Ha die Jan!' Ik kreeg sigaretten, een grote clubfauteuil, enz., want ze waren blij als kleine kinderen met een cent. 't Is ook een knap staaltje, hè, door verraad met 10 man écn man gevangen te nemen. Enfin, na dc vriendelijke ontvangst en receptie begon het verhoor. Ik had niets te zeggen en ik wist niets. Dat spelletje begon hun te vervelen en ze begonnen 'vriendelijke' dwang op me uit te oefenen. Een methode die zo gemeen is, datje alleen maar uit ondervinding kan spreken om het duidelijk te maken. Ik moest gebukt vooroverstaan met gestrekte knieën. M'n handen die met stalen boeien op m'n rug zaten, werden in de knieholten vastgebonden. Toen ging het verhoor verder. Zes man vuurden van alle kanten vragen op me af. Als er een binnen kwam, ramde hij 'gemoedelijk' op je rug of z'n been schoot uit. Na twee uur dacht ik dat ik gebroken was. Ik verrekte van de honger en dorst, maar dat was van geen belang zeiden ze. Eerst moesten ze dit weten en dat weten, 's Avonds om zeven uur donderde ik in elkaar en werd door de voeten van een paar man weer op dc been geholpen. Intussen was voor mij vast komen te staan dat ze van mij praktisch alles wisten, alleen het verband ontbrak met de anderen. Intussen had Kas en zo al gewaarschuwd kunnen zijn, maar ik wou wachten tot ii uur. M'n polsen waren opgezwollen, m'n rug was gebroken kapot. Om 11 uur zweette ik watec en bloed en om 10 voor twaalf was het gebeurd met me. Ik was letterlijk uitgedroogd en murw. Hoe ik nog op mijn benen kon staan is me een raadsel, maar al had ik nog eens twaalf uur zo gestaan, mits ik het vol gehouden had, een verklaring moest ik toch afleggen. Er was rijd genoeg ver lopen na m'n arrestatie om alles te alarmeren. Ik besloot, vergeef het me, een verklaring af te leggen omtrent die dingen die ze wisten van mij. Maar ik heb alle mensen die nog in leven zijn er buiten kunnen houden. De verklaring die ik afgelegd heb (het heeft bijna twee weken geduurd), beslaat 29 foliovellen vol getikt. Ik heb alles bekend wat mij ten laste werd gelegd, behoudens dat waarbij nog mensenlevens gemoeid zouden zijn. Het feit dat ik de leider van CS-6 zou zijn heb ik ontkend en gezegd dat ik me altijd zoveel mogelijk van de anderen afzijdig hield en niets te vertellen had. De stommelingen hebben het geslikt en dat spaart een hoop mensenlevens. Wat ik bekend heb is het volgende: 1. het neerschieten van Scyffardt (Gen.) 2. medeplichtigheid bij Rcydon (S.G.) 3. het neerschieten van Posthuma (S.G.)* 4. het neerschieten van Postma (vaandrig) 5. medeplichtig bij mevr. Reydon 6. bezit van vuurwapenen 7. poging tot neerschieten van degenen die me arresteerden 8. lidmaatschap ener organisatie en nog andere kleinigheden zoals spoorwcgaanslag-voorbcrcidingcn. Dc feiten lopen vanaf januari tot augustus. Daarna heb ik in België gezeten en ben weer teruggekomen naar Holland van armoede*, maar ik heb geen illegaal werk meer gedaan na augustus!!!!!!!!!! Ik had gehoopt na dc oorlog een of twee sterren op mijn kraag te krijgen, maar ik zal eerder zoveel sterren hebben als ik wil. Ik heb er geen spijt van. Integendeel. Mijn ster zal meer schitteren dan ooit. Ik ga nu naar Boven om door dc Meester aller dingen geridderd te worden om M'n ster aan dc hemel te be- In te Domine speravi, non confundar in acternum!* Vader, ik ben volkomen bereid dc grote reis aan te vangen. Ik heb God en mijn vaderland naar beste krachten willen dienen en als beloning roept God me tot zich en geeft me nog ruim gelegenheid me voor te bereiden. -je ITERDAM „Voor de stbladeren vallen", zo sprak ke D juni 1943 de grote Engelse alogsleider Winston Churchill ;rtle bezette Europese landen, id, en waarschijnlijk hevige de chten plaatsvinden in de lellandse Zee en elders". hiervoor had de bekende ou ijver H. van Randwijk in de toen illegale „Vrij Neder- iiejB een dramatisch beroep ge- op de geallieerde leiders ip hun strijdkrachten: „Kom nd en help ons. Van de Noord- dep tot de Middellandse Zee en de Atlantische kusten tot injin Rusland lijden thans tien de n miljoenen mensen. Het is iijden van hulpelozen, die in er steun van buiten moeten ïetiten tegen de geest uit de ond. Onze joodse landgeno- CR worden uitgemoord, als wa- het beesten.In de gevan- vechten duizenden ~lnen tegen de honger en de keur van de Gestapo En iet ogenblik voeren de Duit- nze mannen weg rees, in alle ellende van elfde bittere jaar 1943 een we hoop. In Noord-Afrika eten de geallieerden steeds r successen in de vooral Ie woestijnoorlog tegen de troepen van Rommel. „Ik p bijna van enthousiasme", ;erde een Amsterdamse ty- e, toen zij dit nieuws hoorde, haar dagboek. In Rusland het verwoede Duitse offen- ïindelijk tot staan gekomen, nd juli 1943 werd de Ita- e fascistische dictator I )lini ten val gebracht Zijn k rs keerden zich voor het B tste deel tegen hem en de se vrienden namen nu de ens op tegen hun oorspron- ke bondgenoten. Kort daar- indden de geallieerden op en het vasteland van Ita- De oorlogsmachine van Nazi- Duitsland begon te stokken. Het werd hoog tijd. Nederland leed bittere honger; bijna alle joodse .landgenoten waren in Nederlandse kampen vastgezet, al op transport gesteld naar de Duitse concentratiekampen of daar reeds omgekomen; meer dan tweehonderdduizend Ne derlandse mannen zaten onder gedoken, nog veel meer waren er naar Duitsland gevoerd om er in de oorlogsindustrie ver plicht te werken; artsen en stu denten werden vervolgd; een groot aantal ex-militairen werd in krijgsgevangenschap ge voerd; bij voortdurend terugke rende razzia's door de Duitse politie en haar Nederlandse handlangers werden steeds De jeugdige Jan Verleun, die onder meer in februari 1943 in Den Haag de Nederlandse S.S.-generaal Seyffardt, en later de N.S.B.-er dr. F. E. Posthuma liquideerde en deel had in het neerschieten van andere gevaarlijke Nederlanders werd op 4 november 1943 na verraad door de Duitsers gearresteerd en op 7 januari 1944 ter dood gebracht. Hierboven treft men delen uit de afscheidsbrief aan zijn ouders aan, die uit het huis van Bewaring werd gesmokkeld. Kunstzaal Kleykamp aan het Carnegieplein te Den Haag, waarin de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters de gegevens van alle Nederlanders bewaarde, werd op 11 april 1944 platgebombardeerd. Bij de geallieerde vliegers bevond zich ook de oud-Delftse T.H. student R. S. Cohen, die enkele maanden later boven Frankrijk sneuvelde. meer mensen op straat opgepikt of uit hun huizen gehaald. Het land werd leeggeplunderd: kunstschatten, levensmiddelen, textiel, auto's, fietsen, lederwa ren en metalen. Duizenden klok ken werden uit de torens ge haald, duizenden melkbussen zelfs waren niet meer veilig voor de bezetter, die alles nodig had, om zijn oorlogsmachine op gang te houden en het thuis front nog zoveel mogelijk te kunnen toeschuiven. Zeker de helft van de Nederlan ders had geen geld genoeg meer om de karige distributiebonnen in goederen om te zetten. Wat wil men ook, wanneer men 42 gulden per week verdient en wanneer men voor een zeer een voudig levensmiddelenpakket 49 gulden per week moet betalen? Zeep kon men nauwelijks meer kopen, rookgerei kocht men of op de zwarte markt, of men deed het met zogenaamde eigen teelt, of Belgische tabak. Soms ook met Engelse of Amerikaan se sigaretten, die - hoe was het mogelijk - toch in Nederland terechtkwamen. Koffie was sur rogaat, theebladeren gebruikte men zolang, tot er alleen nog maar wit water overbleef. De wanhoop, hoe van de ene op de andere dag te kunnen leven, steeg met bijna het uur. Afge zien dan nog van de angst van de Nederlandse mannen en jon ge vrouwen om op straat te gaan, of naar de voordeur, wan neer er gebeld werd Honger, besmettelijke ziekten en criminaliteit, vooral de jeugdmisdaad, namen schrikba rend toe. En toen moest de ver schrikkelijke hongerwinter van 1944-1945 nog komen. In soms aangrijpende bewogen heid heeft dr. Lou de Jong dit beeld van Nederland tussen me dio 1943-medio 1944 - neerge schreven in zijn 1300 pagina's tellende deel 7 (twee boeken) van zijn standaardwerk „Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", welk deel vandaag is verschenen. Het geeft opnieuw antwoord op de vele vragen, waarom nog steeds zoveel oudere Nederlan ders - de laatste tijd weer in toenemende mate, aldus artsen en psychiaters - rondlopen met een oorlogs - en bezettingstrau ma. Bij alles wat zich opnieuw aan geweld in deze wereld voor doet, komen de verschrikkelijke jaren 1940-1945 (met voor Ne derland als dieptepunt 1943-1944 en de eerste maanden van 1945) steeds scherper naar voren. Men proeft dit zelfs uit deel 7 van dr. de Jongs standaard werk. Hij roept op een zo klemmende manier de beelden uit deze oor logsperiode op, dat zij nog maar kortgeleden zouden kunnen zijn voorgevallen. En juist dat maakt de inhoud van dit deel zo aangrijpend. Wat toen tien duizenden joodse landgenoten is overkomen, wat honderdduizen den andere Nederlanders heb- Weliswaar geen alledaags gezicht, maar ook dit gebeur de in de oorlogsjaren. Per step naar het Stadhuis om het jawoord te geven. ben moeten doorstaan, wat ge beurd is met onze economie, met onze bezittingen, met onze waarden, met het verraad van duizenden Nederlanders aan de ze waarden, is onuitwisbaar ge worden, ook voor de geschiede nis. „Zo leeft nu, in juni 1943, bij eenieder onzer het besef, dat het water tot aan de lippen is geko men en ieder, die zich het lot van Nederland en Europa aan trekt, kan het soms uitschreeu wen: kom over en help ons, want anders gaat we ten onder", aldus H. van Randwijk in Vrij Nederland. En dr. L. de Jong zelf noteert in een slotwoord: „Geen ge schiedschrijver, die een beeld dient te geven van gebeurtenis sen zo dramatisch en schokkend als die, welke in menig hoofd stuk van dit deel aan de orde kwamen, blijft onberoerd door wat hij heeft trachten vast te leggen". Heeft hij zich dan door zijn gevoelens laten meeslepen? Bepaald niet. Hij registreert op nieuw, legt vast, wat hij als geschiedkundige uit de veelheid van bronnen heeft verzameld. Maar zelfs deze weergave, een aantal persoonlijke verklarin gen van Nederlanders uit die duistere periode, de vaak sobere opsomming van „dood en ellen de" in de doorsnee gezinnen, de gevangenissen, op straat, in be drijven, in concentratiekampen en voor de Duitse rechtbanken zijn op zichzelf al dramatisch genoeg. Geen mens blijven dan allerlei gevoelens bespaard, zelfs niet hun, die deze periode niet hebben behoeven te door staan. Wat de beruchte Hermann Goe- ring, tweede man na Hitier (en tijdens het naoorlogse proces te Neurenberg ter dood veroor deeld) medio 1942 tot onder meer Seyss Inquart zei, sprak op zichzelf al boekdelen. „In elk van de bezette gebieden zie ik volgevreten mensen en onder ons eigen volk heerst honger. U bent daar, bij God, niet naar toe gestuurd, om te werken voor het wel en wee van de aan u toever trouwde volkeren, maar om er het uiterste uit te halen, opdat het Duitse volk kan leven Dit moest naast dood en ver derf, ook verzet oproepen. En dat is ook gebeurd: verzet op grote, illegaal werk op kleinere schaal. Illegaliteit betekende na melijk daadwerkelijk vechten tegen de bezetter, met de zeer grote kans, erbij om het leven te komen, wat in vele gevallen ook gebeurd is. Overal in Ne derland vindt men er nog de uiterlijke herinneringen aan. De illegaliteit heeft een zware tol betaald voor datgene wat zij gedacht heeft verplicht te zijn aan haar land en zijn inwo ners". TON VAN DEN HOUTEN Dr. L. de Jong: deel 7 van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" Staatsuitgeverij 49,50 In samenwerking met o.m. de Consumentenbond. Leurhandel in valse gouden sieraden en merkhorloges Pas op voor handelaren die leuren met gouden armban den en merkhorloges. Veelal zijn ze vals en nog geen tien tje waard. Dit is een waar schuwing van de Federatie Goud en Zilver. De Federatie wijst er op dat die leurhandel niet alleen voorkomt in lou che gelegenheden, maar ook gewoon in winkelcentra. Ge bleken is, dat men grif 250 gulden neertelt voor slave- narmbanden die worden aan geboden als „echt" (18 karaats en dus voor driekwart be staand uit goud) maar in wer kelijkheid bestaan uit rood koper met een dun laagje ver guldsel. Wat betreft de horlo ges worden gerenommeerde merken als Rollex en Omega misbruikt. Het ligt voor de hand, dat in de komende cadeautjes-tijd deze leur handelaren extra ac tief zullen worden. En iede reen is uiteraard gevoelig voor alles wat hij goedkoop op de kop kan tikken in deze dure tijd. In dit geval is goed koop niet slechts duurkoop, maar ronduit miskoop. Het enige waaraan men kan beoordelen of een sieraad of horloge „echt" is, is door het keurmerk van het ministerie van financiën te controleren, dat in ieder gouden of zilver en sieraad moet zijn aange bracht OM. 1 tjm 20 too titvtr (kleine werken) De officiële keurmerken, waaraan is te zien of een sieraad ook werkelijk van goud of zilver is. Chemiedoos: gevaarlijk en duur Betrekkelijk dure cadeaus voor Sinterklaas Zijn onder andere scheikundedozen voor kinderen. In prijs variëren ze van ongeveer 15 tot circa 140 gulden. Die prijs kan aanzien lijk oplopen door ongelukken die met deze dozen kunnen worden veroorzaakt Wil men tot koop overgaan, bekijk dan in de winkel de inhoud, omdat chemicaliën onbruikbaar kunnen worden als ze te oud zijn. Bekijk te vens of de flesjes van vol doende duidelijke etiketten zijn voorzien. In vrijwel alle gevallen ontbreekt een veilig- heidsbril, staat in de instruc ties niet wat met de chemica liën na afloop van de proeven moet worden gedaan, en sluit de handleiding helemaal niet aan op wat op de scholen wordt geleerd. In de meeste gevallen is het glas van rea geerbuisjes niet vuurvast er zijn plastic houders die kun nen smelten en omvallen, er kunnen bij de proeven giftige gassen worden gevormd, kor tom: besef goed wat u in huis haalt Trouwens, koopt u eerst een boek over scheikun dige proeven thuis, dan merkt u dat de meeste benodigde materialen thuis al aanwezig zijn of goedkoop zijn aan te schaffen. En koopt u toch een dure doos: die van Philips zijn het best bruikbaar, aldus de Consumentengids. De beste tijd voor het kopen van de schoenen is aan het eind van de dag als de voeten iets zijn opgezet. Te kleine schoenen koopt u dan in ieder geval niet. Let goed op de juiste lengte en breedte. De juiste lengte valt te controleren door thuis een strookje karton te knippen ter lengte van de voet, plus 1,5 centimeter. Schuif dit stuk karton in de winkel in de schoen om de juiste lengte en breedte te controleren. De manier waarop ziekenfondsen omgaan met aanvullende verzekeringen heeft veel weg van hobbyisme. Een zeer lucratieve liefhebberij bovendien, gezien de enorme finan ciële reservepot die de ziekenfondsen via deze aanvullende verzekeringen in de loop der jaren hebben opgebouwd. Dit is de conclusie van de Consumentenbond die een onderzoek heeft verricht naar de handel en wandel van de ziekenfond sen in ons land. Een aanvullende verzekering kan worden afgesloten voor medische behandelingen die niet in het hoofd-verzekering- spakket zijn opgenomen. Bedoeling van deze aanvullende verzekering is, dat wanneer er een aanzienlijke vraag naar is, deze in het normale ziekenfondspakket wordt opgenomen. Dit gebeurt echter zelden of nooit en zo heeft de aanvullende verzekering het karakter gekregen van leuke extraatjes. De manier waarop het vergoedingenpakket tot stand komt is voor de Consumentenbond een raadsel, gezien de veelheid van zinnige en onzinnige vergoedingen. Zo zal het er bij de Consumentenbond nooit in kunnen, wanneer bijvoorbeeld bedevaarten naar Lourdes, voetverzorging voor bejaarden, pruiken en bejaardengymnastiek in het ziekenfondspakket zouden worden opgenomen. De financiën van de ziekenfondsen geven te denken. De ziekenfondsen en de gebouwen waarin ze zitten zijn veelal via de aanvullende verzekeringen gefinancierd, aldus de Consumentenbond. Gemiddeld hebben de ziekenfondsen in ons land een zodanige financiële reservepot, dat er twee jaar lang geen premies zouden hoeven geheven te worden. Dit is echter slechts een gemiddelde, met als grootste uitspringer, jawel, het ziekenfonds St. Joannes de Deo in Den Haag, dat acht jaar geen premies zou hoeven te heffen op aanvullende verzekeringen, alvorens de reservepot is uitgeput Daarom, zo meent de Consumentenbond, moet het systeem van de aanvullende verzekering op de helling, want volgens de bond is iet maken van winsten in strijd met de Ziekenfondswet Verder is de Consumentenbond van mening, dat de admini stratieve behandeling bij ziekenfondsen te ingewikkeld is, dat de voorlichting onvoldoende en onduidelijk is en dat de verzekerden te weinig invloed kunnen uitoefenen. De Nederlandse patiënt is over het algemeen wel tevreden over zijn verblijf in het ziekenhuis, vooral wanneer het gaat om de voorzienin gen. Dit is de uitslag van een éhque- te onder 521 ex-patiënten en 163 ziekenhuizen, waarvan de uitslag is gepubliceerd in de vandaag uitgeko men Consumentengids. Aan het recht van de patiënt op informatie kan nog wel het een en ander verbeterd worden. Informatie vóór de opname ontbreekt vaak zo dat de patiënt zich niet kan voorbe reiden en ook tijdens het verblijf in het ziekenhuis zou de informatie over de ontwikkeling van de ziekte verbeterd kunnen worden. Wanneer men iets wil weten, is het stellen van vragen een noodzakelijke voor waarde om die inlichtingen te krij gen. Dit wordt echter vaak belem merd door het gebrek aan privacy. Wanneer men alleen op een kamer ligt zijn er weinig problemen op dit punt. Maar wanneer men met twee of meer patiënten op zaal ligt wordt het al heel wat moeilijker, omdat iedereen kan meeluisteren. Op de privacy tijdens de behandeling werd voor het merendeel positief gereageerd. In vrijwel de meeste ziekenhuizen wordt tijdens de be handeling een scherm om het bed gezet Ook zijn de meeste ex-patiënten wel tevreden over de tijd en aandacht die aan hen werd besteed. Over de verplegers en verpleegsters werd hierbij duidelijk gunstiger gedacht dan over artsen. 'IS ]i«SjrSSJHeMI Sinds de zeven tiende eeuw is er veel ten goe TMTT nSon fwTr* de veranderd in onze ziekenhui zen, maar aan de privacy zou KwfVi f MB 1 Ir tl Bru i ook nu nog wel iets verbeterd kunnen worden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11