heo de Jong held van de laatste seconden DEN HAAG IN RECHTE SPOOR DWALENDE JAN KEIZÈR ZET Feyenoord iet PSV op zeven punten Algemeen pardon voor Michel van de Korput V: gerust geweten de bus instap pen. PSV was op zeven pun ten gezet, Feyenoord stond alleen op kop. Drie kwartier voor het duel hoorde Feyenoord dat Willy van der Kuij- len in de ochtenduren had beslo ten niet te spelen wegens een spierblessure in het dijbeen. Arts en fysiotherapeut hadden er nog van alles aan gedaan „maar het ging niet", aldus de teleurgestelde Van der Kuijlen. Peter Dahlqvist werd ,zijn vervanger. Feyenoord moest zijn taktisch concept in al lerijl omgooien. K^es Rijvers had Edström opgedragen zich steeds terug te laten vallen. Dahlqvist, de oprukkende Deijkers en nu en dan René van de Kerkhof moesten Feyenoords rechterflank aanpak ken, waar in het vorig seizoen zoveel succes was behaald. Dick Schneider kon het zich nog helder voor de geest halen. Hij was toen dolgedraaid door René van de Kerkhof. „Toen had ik' nooit mo gen spelen met zes spuiten in mijn lichaam", monkelde hij na afloop. „Maar ditmaal ging het toch best; of niet soms?" In het begin niet eens zó best want Edström, die de taak van Van der Kuijlen had overgenomen, strooide met lange passes die onzekerheid deden ontstaan in de Rotterdamse defensie. Zeker ook bij Michel van de Korput, die als rugdekking moest optreden voor de man die Edström wilde afstoppen en der halve een „groot veld" moest be strijken. Edström sukkelde echte? nog met een tekort aan conditie en dat wreekte zich al spoedig, te snel voor PSV dat nochtans een voorsprong nam toen René van der Kerkhof op links was opgedo ken, langs v.d. Korput draaide en toen werd neergelegd. Treytel: „Had niet gehoeven. Er is altijd een kans dat hij faalt". Scheids rechter Weerink die een voortreffe lijke eerste helft floot maar in de tweede minder pertinent en conse quent was in zijn optreden, gaf terecht een strafschop die Edström verzilverde. Op dat moment was de voor sprong van PSV verdiend. Met open spel en lange passes speelde het directer dan Feyenoord, dat langzaamaan toch weer de klasse te voorschijn tovert. De zwoeger Willy Kreuz vormt een steeds hech tere twee-eenheid met Theo de Jong, Martin Vreijsen was (weer) een uiterst nuttige vleugelman en met Jan van Deinsen is het wach ten op die ene succesvolle actie die hem over zijn nog altijd aanwe zige schroom zal heenhelpen. Een maal vuurde hij verrassend en moest Van Beveren hulp krijgen om doorboring te voorkomen. Het goed draaiende PSV, met Ed ström als animator, werd echter na die voorsprong meer en'meer „in gevroren". Wim Jansen ontwricht te het middenveld waar Postuma door de onopvallend maar bijzon der effectief spelende international vrijwel geen bal aan de voet kreeg. Feyenoord was door de achter stand niet aangeslagen op de manier zoals PSV dat wel was na de gelijkmaker, een staaltje tech nisch kunnen van de Rotterdam mers. Harry Vos zette'de aanval op, waaruit de bal door De Jong werd doorgekopt naar Kreuz die meteen vernietigend uithaalde: 1—1, Aan beide zijden was inmiddels gebleken dat de centrale defensie Van Kraay-Krijgh aan de ene zijde, v.d. Korput-Rijsbergen aan de andere te overrompelen was. Het „luxe voetbal" van de jeugdige v.d. Korput schiep nog wel eens gevaarlijke momenten, zoals tegen de rust toen hij de bal verspeelde aan Edström. „Ik wil voetballen, waardoor ik weiger de bal bijvoor beeld in de tribune te jagen", zo verklaarde v.d. Korput later. Pal na de rust raakte Rijsbergen de bal kwijt aan René van der Kerkhof die als een bliksemschicht vertrok en ternauwernood gestopt kon wor den. Zwakke, bijna nonchalante momenten die na het duel ook werden bedekt met de mantel der liefde. Er was, kennelijk door de „pep- talks" van de coaches in de rust, even sprake van een geprikkelde stemming in dit overigens faire duel. Martin Vreijsen wond zich op, trapte de bal weg toen PSV een vrije trap moest nemen en kreeg meteen het geel te zien. Op tijd En nog steeds was Edström in het veld. Het was Rijvers' bedoeling geweest hem te wisselen na een voorsprong. Maar 1—0 door een strafschop was een te wankele basis en daarna maakte Feyenoord gelijk. Het nam zelfs de leiding. De slimme Edström was al niet meer de grote stuwer, Lubse was sterk teruggevallen. Toch wisselde Rij vers, zeer tot ongenoegen van de Eindhovense aanhang die Lubse vervangen wilde zienr Dahlqvist voor Deacy om meer kracht in de aanval te krijgen. Het leek even te lukken. Treytel moest een fel schot van Deijkers met een save onscha delijk maken. En toen kwam Feyenoord op 2—1. Postuma raakte de bal kwijt aan De Jong, er volgde een voorzet van Vreijsen en Nico Jansen kop te nadat hij tevoren een zelfde mogelijkheid niet had aangegre pen formidabel in, precies zoals hij de week tevoren een van zijn vijf treffers tegen Haarlem had gemaakt Glunderend zei de spits die steeds Krijgh op zijn huid had gekregen na afloop tussen neus en lippen door: „De hele wedstrijd ben ik er niet maar dan wél een keer precies op tijd". De zeer aantrekkelijke wedstrijd, waaraan op de volle tribunes volop genoegen was beleefd, al was het geen topniveau, leek voorbij. Er was nog slechts een kwartier te spelen en Feyenoord - Boskov: „Eindelijk spelen we stabiel" maakte zich op voor het incasse ren van de overwinningspremie. Punter Rijvers zetten Guy Francois in voor Lubse. Het tribunevolk had zijn zin gekregen. Toen de stadionklok nog vijf minuten moest wegtikken, lepelde Deacy de bal over Van de Korput, "snelde op Treytel af, alt hans wilde dat, maar werd „aange tikt" door Feyenoords laatste man. V.d. Korput: „Het was beslist geen opzet. Hij zwenkte ineens voor me langs". Weerink oordeelde anders: strafschop en Edström faalde we derom niet, hoewel het weinig scheelde. Treytel: „Ik dacht wel dat hij hem op dezelfde manier zou nemen als de eerste. Daarom bleef ik'Staan en als ik mijn vuist een centimeter eerder tegen de bal had gezet, had ik hem gehouden. Nu vloog hij er nog onderdoor". Het luidruchtige Rotterdamse le gioen, dat al kampioensverzen had gezongen, sfokte de adem in de keel. De aanhang van PSV gilde uitzinnig om de beslissende treffer. Toen de stadionklok op 44 minu ten en 22 seconden stond, lukte weer zo'n combinatie tussen Kreuz en De Jong die een gaatje vond tussen twee PSVers, niet meer uitgebreid kon aanleggen en toen een „punter" gaf waaruit de bal bezijden Van Beveren in 'het net plofte. Op de valreep 2—3. Feyenoord terecht winnaar want het was beter alleen leider, PSV op zeven punten. „Op dit moment nog niet om stil van te worden", zei Rijvers, die meende dat zijn ploeg onge lukkig én onverdiend had verloren. Boskov, wie de spanning van het gezicht te lezen was, riep ietwat theatraal uit: „Met deze ploeg heb ik een mooie toekomst. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 10, Edström 1—0 (straf schop), 25. Kreuz 1—1, 76. Nico Jansen 1—2, 84. Edström 2—2 (strafschop), 90 De Jong 2—3. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 20.000 (uitverkocht). PSV: Van Beveren; Poortvliet. Van Kraay, Krijgh, Deijkers; W. v. d. Kerkhof. Postuma, Dahlqvist (Deacy); R. v.d. Kerkhof, Lubse (Francois), Edström. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van de Korput, Rijsbergen. Vos; W. Jansen, De Jong, Kreuz; Vreijzen, N. Jansen, Van Deinsen. NDHOVEN Het woord ama kon geschrapt worden ór de naam Michel van de irput. Zijn ploegmakkérs na- en de laatste man van Feye- ord, die twee strafschoppen zijn geweten had, in be- herming. Treytel, die toch el wat te stellen had gehad et zijn soms warrelig spe- nde centrale verdedigers: biets kan gebeuren. Maar j had helemaal geen over gingen hoeven maken", im Jansen: „Hij moet nog iel leren en ik hoop dan aar dat dit een les is ge- eest". Coach Boskov: „Mi- iel van de Korput is jong, aar een talent Ik zal geduld - et hem hebben". Michel van Je Korput zelf: „Die eerste was een geheide strafschop, lie tweede niet. Deacy sneed Vie de pas af en toen raakte V hem". Hoe dan ook, de Wee fouten van Michel van It Korput waren na de ener-~ pende topper PSV-Feye- Bord verbleekt, alsof ze nau- fclijks begaan waren. Feye- loord had immers gewonnen lio dan wordt minder zwaar ijietild aan fouten die een Wedstrijd, wellicht zelfs een F lel, kunnen beslissen. Met Iheo de Jong als „held van Ie laatste seconden" kon Mi- ihel van de Korput met een IEN HAAG Ooit dichtte ens iemand Jan Keizer de ijnaam „kroonprins van Ie Nederlandse scheids- echterswereld" toe. De folendammer kreeg dat iredikaat door niet onver- lienstelijk te debuteren in et betaalde voetbal, dat ok in zijn beginperiode ou niet bepaald werd verstroomd door arbiters an (vereist) niveau. En mdat zelfs iemand met latige kwaliteiten nu een- laal altijd opvalt in een roep onopvallende lieden n Keizer toen inderdaad eker niet de slechtste was an de nieuwe lichting was lie bijnaam gauw gevon- en. Maar Keizer is altijd en belofte gebleven, och blijft Jan Keizer parmantig indstappen over de vaderlandse oetbalvelden, warlt de vergoeding oor een betaalde scheidsrechter tenslotte toch niet iets om zo naar naast je neer te leggen en ovendien is er de hang naar pu- iciteit. lij FC Den Haag—Go Ahead Eag- is liet Jan Keizer weer een spoor an uiterst merkwaardige beslissin- |en achter, variërend van het toe- ennen van dubieuze strafschop- len tot het negeren van flagrante ivertredingen. De Volendammer loot niet minder dan 58 keer oor een al of niet gepleegde over reding, maar hanteerde zulke wil- Bkeurige maatstaven dat het zijn ip de tribune zittende ex-collega len Hoppenbrouwer de rillingen Dver het lijf deed lopen. Menig- naal fronste Hoppenbrouwer zijn wenkbrauwen als Keizer weer eens sen fluitstoot liet horen of achter- vege liet. imstig 'Maar niet alleen Hoppenbrouwer !had zo zijn ideeën over het optre den van Jan Keizer, vooral Go, [jAhead mag zich ernstig gedu peerd voelen door de leiding van de Volendammer, die er eigenlijk maar beter aan zou doen terug te treden of in het amateurvoetbal te gaan sluiten, waar niet zulke flrote financiële belangen op het spel staan. Wiel Coerver, de trainer van Go Ahead, uitte na afloop van het MAANDAG 25 OKTOBER 1976 t scorebord geeft 1-2 aan op dit moment, waarop Deacy ter aarde stort nadat Michel van de Korput Toch wint Feyenoord, Pal voor tijd - er was nog acht seconden te spelen - punterde Theo de Jong m had „aangetikt". Strafschop, de tweede die V.d. Korput veroorzaakte, besliste scheidsrechter Weerink (tweede van rechts) Feyenoords nummer drie in het net. |PSV kan op 2-2 komen. strafschoppen, die het best kon den worden omschreven als ca deautjes, in welke termen enige Hagenaars zich na afloop dan ook uitlieten. Eerst deponeerde hij de bal op de stip, nadat Albertsen over "net been van Walbeek was gevallen en twaalf minuten later was de verwarring zo mogelijk nog groter toen Keizer zich in wandelpas opnieuw naar de kalk- vlek bewoog om een nauwelijks opzettelijke handsbal van Johhny Oude Wesselink te bestraffen. Doordat Aad Mansveld twee keer, overigens in verschillende hoe ken, raak schoot, leidde FC Den Haag ineens met 2—1. Toen bo vendien doelman Jan Endeman weer twaalf minuten later afschu welijk blunderde bij een schuiver van Albertsen (3—1) en de Deven ter doelman kort daarna door een afstandschot van Ouwehand werd gepasseerd zat FC Den Haag voor de rust op fluweel: 4—1. Vernietigend In beide laatste treffers had jan Keizer geen aandeel, maar het laat zich makkelijk raden dat de twee presentjes van de Volen dammer voordien al een vernieti gende uitwerking hadden op het moreel van de jonge Deventer formatie. Keizer trok tijdens het rumoer na de eerste drie doelpunten gele kaarten voor Mansveld en Van Kooten „wegens het maken van aanmerkingen op de leiding" en later voor Lodeweges wegens het neerleggen van Van Leeuwen, maar dat dezelfde Van Leeuwen In de tweede helft binnen het zestienmetergebied door Kist vol ledig In de grond werd geboord bedekte Keizer met de mantel der liefde. „Een schoolvoorbeeld van een strafschop", sprak de Haagse spits later. Hoe het ook zij, Keizer had door Aad Mansveld heeft Hoekema gelanceerd die de doorgelopen Haagse libero in stelling brengt Mansvek schiet/aak en FC Den Haag leidt met 5-1. De ontreddering in de Deventer afweer is compleet zijn merkwaardige cadeautjes FC Den Haag in het rechte spoor gezet en Go Ahead een mentale klap toegediend. Die is de Deven ter ploeg niet meer teboven geko men. Naarmate de wedstrijd vor derde raakte vooral Go Ahead ge prikkeld door de dwalingen van de Volendammer, terwijl FC Den Haag dankzij het plezierige scoreverloop vleugels kreeg. De ploeg van Malatinsky reikte uiteindelijk zelfs naar de grootste zege uit zijn bestaan, omdat er na de hervatting in de Deventer afweer nauwelijks meer enige lijn zat Coerver had libero Walbeek naar het middenveld gedirigeerd en de voordien zwervende en erg nuttige Salfischberger tot diens plaatsvervanger aangewezen. Deze taktische wissel, waarbij te vens Woudsma rechterachter ging spelen, omdat Koopman was ver vangen, haalde niets uit. FC Den Haag groeide en achtereenvolgens Mansveld, Kila, Albertsen en Van Leeuwen gaven de score een nog prettiger aanzien. Kist tenslotte verleende de nederlaag van Go Ahead een wat „draaglijker ge zicht" door uit een pass van Vus- fcovic tegen te scoren, 8—2. Meest verheugend bij de wat te royaal uitvallen zege van FC Den Haag was het optreden van de ploeg van Malatinsky, die er dan ook na afloop gelukkig uitzag. FC. Den Haag werkte hard en ook het individuele spel van verscheidene spelers (Korevaar, Hoekema, Mansveld, Kila) gaf de Tsjechi sche oefenmeeester reden tot te vredenheid. Vooral Albertsen als offensieve middenvelder („Dat ligt me het beste, zo speelde ik in Noorwegen ook altijd"), Swanenburg als lin kerspits (later opgevolgd door de zijn debuut in het A-team makende Noël) en Ouwehand als rechtsach ter bleken FC Den Haag te stimule ren. Ook het optreden van Noël, die enige keren blijk gaf van een goed overzicht, terwijl hij eenmaal tegen de paal schoot, biedt per spectieven nu Malatinsky kennelij zijn mening over de in het C-tear makkelijk scorendde Luxemburg* heeft herzien. Overigens liet Mansveld zich hf verwege-de tweede helft verva..- gen, zodat De Caluwé alsnog in de ploeg kwam en Ouwehand als libero kon fungeren. Een positie die hij komende zondag waar schijnlijk ook tegen Feyenoord zal moeten innemen. „Zo konden we al vast in die opstelling oefenen", grapte Ton Thie. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 16. Salfischberger 0-118 en 26. Mansveld (strafschop) 1-1 en 2-1. 38. Albertsen 3-1; 40. Ouwehand 4-1; 50. Mansveld 5-1. 55. Kila 6-1; 72. Albertsen 7-180. Van Leeuwen 8-1; 81. Kist 8-2. Scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 6.000. FC Den Haag: Thie; Ouwehand. Mans veld (De Caluwé). Van Vliet, Korevaar; Kila, Albertsen, Perazic; Hoekema. Van Leeuwen, Swanenburg (Noël). Go Ahead: Endeman; Koopman (Hen driks), Walbeek. Lodeweges. Strijdvaan; Oude Wesselink, Vuskovic. Salfischber ger; Kist, Van Kooten, Woudsma. desastreus (82) voor zijn ploeg verlopen duel tegen FC Den Haag dan ook zijn misnoegen. „Als je Keizer in een uitwedstrijd hebt kun je er van uitgaan dat er wat ge beurt. Ik zei al tegen iemand naast me op de tribune toen we nog met 10 voorstonden, let maar op, als er bij ons in het strafschopgebied wat gebeurt, krijgen we zo maër een penalty tegen. En je zag het". Gelijk Wiel Coerver, die zijn ploeg de voorgaande weken zo verdienste lijk zag acteren, had het gelijk helemaal aan zijn kant. Want wat Keizer presteerde, nadat Go Ahead op 1—0 was gekomen (Van Kooten mocht handen en voeten gebruiken om zich te ontdoen van Simon van Vliet om vervolgens Salfischberger een onmisbare kans te bieden) mocht zacht ge zegd wat wonderlijk heten. Keizer offreerde FC Den Haag twee Jan Keizer in de problemen. Hij heeft zo Juist nogal onduidelijk aangegeven dat FC Den Haag zijn tweede strafschop mag nemen. Protest alom van Go Ahead. Kees van Kooten (derde van links) krijgt als gevolg van dit tumult een gele kaart I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11