£eidóc(3ou?a/rit I 'k Ombudsman voor klachten tegen overheid Carl Gustaf en Silvia komen zonder plankenkoorts Crisis in Ierland Kruit voor politiek vuurwerk Meer vluchten op Midden-Oosten Subsidie voor verbetering van 40.000 arbeidsplaatsen SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op w it De vlotste manier van modem betalen. Huur, gas. licht Natuurlijk automatisch En elke maand een vast uw spaarrekening. CjXVi-/nVa Z.O lij i U LililDöili CU U KAÏN 12 ri een onzer verslaggevers) iCKHOIJM „Net, staatsbezoe- vind ik zeker geen verspilling tijd en geld", antwoordt Carl itaf van Zweden op een vraag r de zin van het officiële bezoek hij van maandag t/m woensdag aan ons land zal brengen. „Mits quaat georganiseerd en met een 1 program, lijkt me een s taats be- i voor het ontvangende land een na gelegenheid zich te presente- vervolgt de 30-jarige koning, st hem op de sofa zit koningin ia met wie Carl Gustaf ruim drie inden geleden is getrouwd. Voor 3-jarige koningin wordt het Neder- Ise bezoek haar eerste officiële ■eden in het buitenland, ft ze plankenkoorts? Is de aanpas- aan haar nieuwe positie moeilijk? t valt wel mee", antwoordt de ingin lachend, „u moet bedenken, contact met het publiek in mijn rmalige werkkring de gewoonste t van de wereld was". De koningin vijst daarmee naar de Olympische Jen van 1972 in Munchen, waar zij, ia Sommerlath, het corps gast- jwen leidde en haar huidige echt st ontmoette. e" antwoordt de koning op een ere vraag naar het komende be- c aan Nederland, „ik hoef de ïedse regering geen verslag uit te igen. „Dat is ook niet nodig want mij reist de minister van buiten- ise zaken Karin Söder mee. Deze tijdens het bezoek ook van gedach- kunnen wisselen met haar Neder landse collega". Toch ziet Carl Gustaf ook zonder We zenlijke macht een taak voor zichzelf in de Zweedse maatschappij. „Men kan me beschouwen als de „vertegen woordiger" van Zweden naar buiten", zegt de koning, „iemand die zich na mens zijn land zo breed mogelijk in formeert". Een punt dat ditmaal Carl Gustaf bezocht ons land eerder zijn bijzon dere belangstelling heeft is de Neder landse waterhuishouding en de laatste fase van het delta—plan. Als een man die interesse toont in milieuvraagstuk ken, hoopt de koning zich'op de hoog te te stellen van de problematiek rond •het afsluiten, resp. openhouden van de Oosterschelde. In eigen land heeft de discussie over het vraagstuk van de kernenergie zijn aandacht. Is hij daarbij niet bang dat de politieke aspecten van dat pro bleem het was een belangrijk „is sue" bij de jongste verkiezingen hem toch tot een politieke uitspraak kunnen verleiden? „Nogmaals", antwoordt Carl Gustaf, „ik mag geen rechtstreekse opinies uitdragen. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat ik niet mijn eigen denkbeel den heb." Desgevraagd wil de koning wel beves tigen, dat hij soms iets minder geluk kig is met het feit dat hij zijn woorden op een goudschaaltje moet wegen. Hij beschouwt dat echter, alles bij elkaar genomen, als de schaduwkant van een, taak die hem overwegend bevrediging schenkt. Brede lagen van de Zweedse bevol king lijken, intussen niet minder be lang te stellen in een vorst die, niet meer is dan een „boegbeeld op het schip van staat'Mntegendeel, Carl G istafs recente huwelijk heeft geleid tot een nieuwe hausse in de belang stelling voor het vorstenhuis. In de prentbriefkaartenmolens van de kios ken houdt „stedenschoon" zich maar moeizaam staande tagen kiekjes van het jonge vorstenpaar en diezelfde foto's worden, naar believen uitver groot, door warenhuizen in Stockholm op speciale stands verkocht. Ook de kranten hebben belangstelling voor „royalty". Enkele grote Zweedse dagbladen hebben met kennelijk ge noegen voldaan aan het door koningin Juliana tot hun correspondenten ge richte verzoek te willen melden, dat zij er niet aan denkt om binnenkort af te treden. Die uitspraak van de Nederlandse vorstin was iri Stockholm voorpaginanieuws. De Nederlandse en Zweedse koninklij ke families hebben overigens geen staatsbezoeken nodig voor geregeld contact. Koningin Juliana is de meter van koning Carl Gustaf en deze heeft zijn peetmoeder vorig jaar nog een privé—bezoek gebracht. Nederland, met name Amsterdam, is ook voor koningin Silvia geen witte plek op de kaart. „Toen ik indertijd in Dusseldorf woonde", vertelt zij, „ben ik diverse keren in uw land geweest. Ik ben do) op al die Indische eethuisjes en ook met vis kunnen uw koks uitstekend Het Zweedse koningspaar overweg Het gesprek, is voor Zweedse begrip pen een vrij unieke gebeurtenis, zeker in vergelijking met de periode van de vorige koning, Gustaf Adolf, grootva der van de huidige koning, die vol strekt ontoegankelijk was voor de pers. Koning Carl Gustaf en koningin Silvia bewonen nog steeds de vroegere vrij- gezellenvleugel van de koning in het koninklijk paleis van Stockholm. Aan meer „levensruimte" wordt momen teel echter druk gewerkt. Zo grimmig kan het slot niet zijn, of op de binnenplaats spelen kinderen krijgertje niet geimponeerd door de witgehelmde soldaten die bij de diver se ingangen de wacht houden. Ook de koning is van oordeel, dat hij ondanks het protocol wel benaderbaar is voor de „man in de straat". „Wist u, dat mensen in nood zich rechtstreeks tot mij kunnen wenden", merkt Carl Gustaf op. „Maar dik dat in uw verhaal echter niet teveel aan", verzoekt hij, „anders komt iedereen nog". DE PERSOONLIJKE CONTOUREN VAN MR. VAN AGT als kandidaatlijsttrekker van het CDA, die gisteren op deze plaats zijn geschetst, hebben nog niet de vraag beantwoord of hij op dit moment voor de nieuwe partij-formatie tevens de best mogelijke keuze mag heten. Ook CDA-voorzitter Steenkamp onderkent bijvoorbeeld duidelijk het gevaar, dat het aanwijzen van Van Agt de abortuskwestie als een kernpunt in de verkiezingsstrijd brengt En dat wil het CDA. niet, zegt hij. Terecht, want hoe fundamenteel die zaak ook is: het zal in de komende maanden toch eerder om andere problemen gaan, vooral van sociaal-economische aard. Gegeven (je situatie waarin het land verkeert, wordt van de partijen een eigen visie gevraagd op heel die bijkans onontwarbare kluwen vraagstukken, waaruit trefwoorden opklinken als werkloosheid, inflatie, lonen, prijzen, winsten, investeringen, vermogensaanwasdeling en compensaties. Het CDA heeft bepaald wel een eigen kijk op wat er hier moet en kan gebeuren, maar Van Agt is op dit terrein zeker geen specialist en wil ook niet doen alsof. Dat kan hem gemakkelijk parten gaan spelen in een confrontatie met PvdA-lijsstrekker Den Uyl. DE VRAAG KOMT DAARBIJ OOK OP, hoe hii zelf zijn eigen politieke toekomst ziet. Hij komt ongetwijfeld in de Tweede Kamer, maar blijft hij daar ook? Als fractievoorzit ter nadat Andriessen en Kruisinga, eventueel ook Aantjes, minister ziin geworden? Mogelijk ziet hij zichzelf tevoren nog als kabinetsformateur of informateur, maar steekt er ook een minister-president in? Of keert hij terug op Justitie, hoewel hij naar eigen zeggen als minister al tropenjaren achter de rug heeft en het welletjes vindt? Het antwoord op dit soort vragen hangt uiteraard mede af van de politieke situatie die op kortere of langere termijn gaat ontstaan na het geruchtmakende regeer-akkoord, waarbij de PvdA zich door de PPR in de tang heeft laten nemen, en die gisteravond ook binnen het Catsbuis het nodige stof heeft doen opwaaien. MINISTER LUBBERS (37) van Economische Zaken is door het CDA-bestuur blijkbaar nog niet rijp genoeg geacht om de eerste gezamenlijke lijst aan te voeren, en dat is jammer. Hij komt minder in de publiciteit, omdat zijn vak nu eenmaal moeilijker aanspreekt, maar wie leest wat hij te zeggen heeft, of hem op een spreekbeurt het woord hoort voeren en met politieke tegenstanders in debat ziet gaan, wordt telkens opnieuw getroffen door zijn algemene visie. En ronduit indrukwekkend is de greep die hij heeft op zo'n weerbarstige stof als er zit in zijn portefeuille, die van zwaarwegend belang is voor onze nationale welvaart. WANNEER LUBBERS ALS SECONDANT naast Van Agt in de stembusstrijd komt te staan dan zal dat ook wel blijken. Die steun lijkt een noodzakelijke aanvulling, die lijsttrekker Van Agt ook wel zal hebben bedongen. Want politiek vuurwerk is boeiend, maar er is wel economisch buskruit voor nodig om het de lucht in te krijgen. Iogpatiënt nodig chtoffer I a gezwel' PUT (ANP) - Jaarlijks 14 tot 25 patiënten onna re oerlijden aan een kwaa- jj| g gezwel binnen het oog. ae conclusie komt de oo- Ir. W. A. Mansholt, lector het pathologisch-anato- instituut in Rotterdam, Q beschouwing over het open van het regelmatig lerzöek van een groot jje an de Nederlandse bevol- is dr. Mansholt zien meer ziekenfondsverze- de de noodzaak van een be- latig onderzoek niet meer gaf de vergoeding van zieken-' De in voor brilleglazen sterk cht iggelopen. Hij noemt bo- rij- 'n het plan van staatsse- itie is Hendriks om de be- )rd leden van de opticiens uit zet iden tot het aanmeten van on- itlenzen en oogmeting met inenten rampzalig. De op zou patiënten moeten ver- i naar de oogarts als hij pngeri vermoedt, omdat oogheelkundige kennis Oor te kort schiet, aldus insholt. |ke ner rter wint Z debat met IS in verschil JAMSBURG (Reuter/lIPI) esident Ford heeft in het avond voor de televisie rgr[ iden debat met zijn demo- ke[ che tegenstander bij de /an ?.de presidentsverkiezin- fimmy Carter, gezegd dat fan k de verkieiineen wint ure nerikanen vragen om re tzakelijke offers" te bren- ort tn de internationale vrede aaj idhaven. Dat betekent een ging van de defensiekos- rde m een paar mi,iard dollar. )tte stelde aan de andere kant ka- 'in*ver,aK'n« voor de mid- oepen voor. P reagerend zei Carter tiit- atsing van de werkgelegen- aanzienlijk belangrijker te n. kandidaten verschilden van mening over de econo- 1 is»e politiek. Ford zei dat er le-' zijn presidentschap vier 25, *n nieuwe arbeidsplaatsen iar* geschapen. js.r reageerde met de opmer- i „0at de president zich over Uitlating dient te schamen. L'ems hem is het werkloos- en cijfer nog nooit zo hoog iet est sinds de crisisperiode en Ie jaren dertig. iet!ns een direct na het debat iden opiniepeiling was |g procent van mening dat jf het beter had gedaan WÊÊor^< terwijl 29 procent een bvergestelde mening was daan. De Nederlander Ma- rius Nieuwburg, die eind september in Bombay op verden king van het voor bereiden van een vliegtuigkaping werd aangehouden, is terug in Neder land. Op Schiphol weigerde hij elk commentaar. Hij werd direct overge bracht naar een kantoor van de ma rechaussee voor ondervraging. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft giste ren laten weten dat tegen hem geen op sporingsbevel is uit gevaardigd. SCHIPHOL (ANP) - De KLM zal Anet ingang van de nieuwe winterdienstregeling op 1 no vember het aantal vluchten naar bestemmingen in het Mid den-Oosten uitbreiden. Op de Saoedie-Arabische ha venstad Jeddah aan de Rode Zee zal naast de nu bestaande dienst die op dinsdag wordt uit gevoerd, ook op donderdag een vlucht via Istanbul en Caircf in de dienstregeling worden opge nomen. Met de uitbreiding van de diensten vanaf Schiphol op Bagdad is de KLM in september van dit jaar al begonnen. Naast de. vlucht op woensdag via Is tanbul en Damascus werd een tweede dienst op zondag via de zelfde route ingevoerd. De passagiersaccommodatie op de Zuidatlantische route naar Montevideo, Buenos Aires en Santiago de Chile zal met in gang van 1 januari 1977 worden vergroot. Op de vluchten naar die bestemmingen zal de KLM met ingang van het nieuwe jaar een verlengde DC-8 inzetten in plaats van de korte DC-8. Te vens streeft de KLM ernaar per 1 januari 1977 op deze dienst een tussenlanding in I£io de Ja neiro te maken, zodat deze Bra ziliaanse stad dan tweemaal per week rechtstreeks vanaf Am sterdam bereikbaar wordt. Den Haag Het kabinet heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarin de aanstelling van een commissa ris van onderzoek wordt aange kondigd. Iedere burger kan bij de commissaris van onderzoek een klacht indienen over de centrale overheid en haar amb tenaren inclusief de strijd krachten als deze zich niet be hoorlijk hebben gedragen. De commissaris stelt dan een on derzoek in en bevordert zono dig maatregelen. De commissaris wordt door de kroon benoemd op voordracht van de' Tweede Kamer en op aanbeveling van de raad van state, hoge raad en algemene rekenkamer, zo blijkt uit het wetsontwerp. De benoeming geldt voor zes jaren. Hij moet onpartijdig zijn en mag daarom geen lid zijn van een vertegen woordigd lichaam, geen openba re betrekking bekleden en ook geen advocaat, procureur of no taris zijn. Iedereen kan de commissaris schriftelijk vragen een onder zoek in te stellen naar de wijze, waarop de centrale overheid zich in een bepaalde kwestie tegenover hem of haar heeft gedragen. Ook tegen de handel wijze van afzonderlijke ambte naren en de politie kunnen be zwaren worden ingebracht. Tus sen de gelaakte handelwijze en de klacht mag niet meer dan een jaar verlopen zijn. Het on derzoek is geheel kosteloos. Geen klachten kunnen worden ingediend over gedragingen van de raad van state, de beide ka mers, de algemene rekenkamer en personen, die met recht spraak zijn belast Wel echter tegen ambtenaren van deze or ganen. De commissaris moet zich ook afzijdig houden van klachten betreffende het alge meen regeringsbeleid, evenals van zaken die wetten, algemene maatregelen van bestuur en mi nisteriële verordeningen betref fen. Geheime raket toch verdwenen WASHINGTON (AP) Een bergingsploeg van de Ameri kaanse marine die had vastgesteld waar voor de kust van Schotland de gezonken jager type F-14 (Tomcat) lag, heeft, in tegenstelling tot eerdere berichten gemeld, dat de gehei me Phoenix-raket van het vliegtuig niet was ontdekt. Naar de machine die ligt op een diepte van 600 meter was bijna een maand gezocht. De Phoenix, het voornaamste wapen van de Tomcat, kan worden afgevuurd en gericht op zes doelen tegelijk. De richtapparatuur 'was 'ongevoelig' voor elke electronisch afweermiddel. UTRECHT (ANP) De indus triebond CNV vindt sluiting van de Emmense textielfabriek Jansen de Wit, waarbij volgens een herstructureringsrapport van de Nehem 806 werknemers hun baan verliezen, onaan vaardbaar. Volgens de bond worden met de sluiting in Emmen de niet te verteren gevolgen van herstruc turering afgewenteld op de ge meenschap. In de komende be sprekingen over de toekomst van Jansen de Wit gaat de in dustriebond CNV uit van be houd van de bestaande werkge legenheid of garanties ten aan zien van vervangende gelegen- Industriebond CNV: Sluiting van textielfabriek onaanvaardbaar heid. In het structuurrapport was gewezen op de wereldwijde overcapaciteit in de textiel als gevolg van sterke uitbreidingen in landen met lage lonen. De positie van de Nederlandse in dustrie is aangetast door goed kope importen, aldus de Ne hem. Door ontslag president (Van onze correspondent Roger Simons) DUBLIN De Ierse republiek is gisteravond in een ernstige constitutionele en politieke crisis gestort door het plotselinge ontslag van president O'Dalaigh. Sinds afgelopen weekeinde was hij gewikkeld in een verbazingwekkende ruzie met de coalitierege ring van premier Cosgrave, wiens luidruchtige minister van defensie, Patrick Donegan, het staatshoofd „een bliksems schan daal" genoemd had. Zijn beledigende woorden ten aanzien van het Ierse staatshoofd doelden op het feit, dat de president de nieuwe noodwetten ter bestrijding van het terrorisme drie weken had tegengehouden om zekerheid te krijgen dat geen juridische vergissingen begaan zouden worden. Het staatshoofd weigerde later de excuses van de minister te aanvaarden. Woensdag werd in het parlement door oppositieleider Jack Lynch 'het ontslag van de overigens bekwame minister van defensie geëist. Premier Cosgrave wees die eis van de hand. Een motie van wantrouwen tegen Donegan werd verworpen met een meerderheid van 5 stemmen DEN HAAG (ANP) Tot dusver zijn ruim 500 subsidie aanvragen van het bedrijfsleven tot ver betering van arbeids plaatsen ingewilligd, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Hiermee is een totaal subsidiebedrag van 45 miljoen gulden ge moeid. Met deze prpjecten worden 30.000 a 40.000 arbeidsplaat sen aantrekkelijker gemaakt en boven dien levert het 3600 manjaren werk op. Doordat de overheid slechts een gedeelte van de kosten (50 procent met een ma ximum van 10.000 gulden per arbeids plaats) subsidieert, liggen de werkelijke investeringen veel KABO wil federatie met ABVA UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de katholieke Ambtena- ren Bond (KABO) heeft bekend gemaakt, dat het in principe een 1 federatie met de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) voor- j staat. I Op 24 en 25 november komt de bondsraad van de KABO bijeen, I dan zal ook de federatie ter sprake komen. I De bedoeling is dat de Federatie Ambtenarenbonden wordt gehuis vest in Rijswijk. De KABO heeft ruim 50.000 leden. 1 lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll hoger. Het bedrijfsle ven zelf neemt naar schatting meer dan 200 miljoen voor zijn rekening. De regering heeft vo rig jaar in totaal 75 miljoen voor deze re geling gereserveerd met de bedoeling bi) wijze van experiment een bijdrage te leve ren tot vermindering van de kortsluiting tussen vraag en aan bod op de arbeids markt, als onderdeel van de strijd tegen de werkloosheid. De subsidies zijn vooral besteed aan verbeteringen van la waaibestrijding, air conditioning, lucht verontreiniging en aanpassing van ma chines aan het men selijk handelen. In 1975 liefst 370.000 kleuren-tv's meer Den Haag Het aantal kleuren- teleVisietoestellen in de Neder landse woningen is in het afge lopen jaar met 370.000 toegeno men tot 1.670.000. Dat betekent, dat aan het begin van dit jaar in ruim een derde (35,4 procent) van de gezinnen een kleuren tv-toestel stond (eind 1974 28,9 procent). Het totaal aantal tv- toestellen in ons land is met 220.000 gegroeid tot 4.729.000 en dat komt er op neer, dat 96 procent van Nederland een tele visietoestel heeft Elk gezin in ons land bezit verder meer dan één radio, ruim 60 procent van de auto's heeft een radio. Intermarco-Nederland heeft de ze cijfers, onder meer afkomstig van De Ster, gepubliceerd. Geneeskundige inspectie door Inkrimping personeel arbortus-wet ondermijnd dreigt voor raffinaderij UTRECHT (ANP) Door de aanneming van het initiatief- ontwerp van PvdA en WD in de Tweede Kamer dreigt een inbreuk gemaakt te worden op status en gezag van de genees kundige inspectie van de volks gezondheid die haar bij de ge zondheidswet terecht worden verleend". Aldus prof. dr. P. Muntendam (oud directeur-generaal volksge zondheid) en mr. NB. van der Mijn (jurist van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst) in een beschouwing in .medisch contact". Die functie dreigt naar hun mening op grond van on juiste overwegingen op beden kelijke wijze te worden uitge hold door het arbortus-ontwerp, waarin toezicht en advies wor den toegedacht aan een speciaal in te stellen commissie. Het wetsontwerp moet nog worden behandeld door de Eerste Ka mer. DEN HAAG (ANP) Bij de raffinaderij in Pernis zal reke ning gehouden moeten worden met een geleidelijke verminde ring van de personeelsbezet ting. Dit heeft de Shell-directie medegedeeld. v De directie voorziet een onzeke re situatie door de neiging om in de Arabische landen raffina derijen te bouwen, terwijl ook in Europese landen een streven bestaat om zoveel mogelijk de raffinage-capaciteit in eigen lan den op te bouwen of te behou den. Hierdoor komen exportraf finaderijen, zoals de Shell-raffi- naderij in Pemis er een is onder druk te staan. Rekening zal moeten worden gehouden met een geleidelijke vermindering van dé personeelsbezetting. en abonnementen, als u dat wenst, bedrag naar Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5