Den Uvl optimistisch na wederzijds „begrip" v@«f ®u 1 Werkgevers vijzen extra litkering ►pnieuw af Conferentie Rhodesië nu al in impasse Pompbediende bij overval gedood Problemen over resolutie opgelost escherming koopvaardij Roemenië verwelkomt U en Uw gasten met muziek, dans en cullinaire hoogtepunten woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349, Leider). Zmóm (Bowvcmt t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Zaterdag Zi oktober 1976,67e jaargang no. 20563 Rodeorijder Ned. II om 20.25 uur quiz Ja, natuurlijk en om 21.30 uur Sil de Strandjutter (2). Zondag: Ned. I tv-spel naar De Maupassant en om 22.25 uur Erik Roelfsema Roelsema in Tv- privé. Ned. II om 20.30 uur Verslag voltooid en om 21.40 uur Dure grap (4 en slot). Veel bewolking Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Matige tot v/ij krachtige zuide lijke wind. 's Minimumtemperaturen om streeks 10", maxima circa 15 gra den. Zondag 24 oktober: Zon op: 07.20, onder: 17.27. Maan op: 08.53, onder: 18.18. Kranig verweer i onze parlementaire redak- tie) J HAAG De ministerraad kkoord gegaan met de aan- ;ing van het ontwerp retor- ret scheepvaart, dat in het. ngsjaar 1969-1970 al werd behandeling van het wets- verp werd uitgesteld, totdat lelijk was hoe de internatio- en nationale opvattingen op het gebied van de scheep- vaartpolitiek zich zou ontwikke len. Duidelijk is geworden, dat de toenemende bemoeienis van de verschillende overheden met de zeescheepvaart, de bescherming van de Nederlandse koopvaar dij noodzakelijk maakt. Ook de Nederlandse overheid zal daar bij aktief moeten optreden. NEWARK (UPI) - Burgemeester Ho ward Card van de Amerikaanse plaats Riverdale heeft een I eis tot schadevergoe ding van 25.000 dol lar tegen de KLM in gediend. Doordat hij geen plaats kon krij gen aan boord van een KLM-toestel mis te hij het belangrijk ste moment van zijn leven: zijn inaugura tie als burgemeester. I Card (54) zegt dat hij i voor een negen-daag- vakantie naar Amerikaanse burgemeester contra KLM Aruba was gegaan, het vliegtuig. Een paar dagen later Toen hij weer wilde werd hij toch formeel vertrekken, kreeg hij benoemd, maar hij te horen dat er geen vond het geen „grote plaats meer was in plechtigheid". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister-presi dent Den Uyl zijn de problemen in het kabinet als gevolg van de ontwerp-reso- lutie van PvdA/PPR voor een tweede kabinet-Den Uyl na de verkiezingen, op gelost. „Ik beweer niet, dat we elkaar juichend in de armen zijn gevallen en dat al het zeer is weggepoetst, maar er is toch een gezamenlijke bereidheid om in de komende maanden het regering sprogram naar vermogen uit te voeren", zo zei de premier na afloop van het kabinetsberaad. Een discussie over die resolutie in het kabinet was nodig, omdat minister Boersma er de indruk aan had overgehouden, dat hij en de andere CDA-minis- ters op termijn werden afgedankt. De progressieven zouden in zijn interpretatie geen behoefte meer hebben aan samenwerking met de christelijke par tijen. Den Uyl stelde, dat het kabinet geen plaats is om verantwoording af te leggen over een partijresolutie. Wel heeft hij, zo verklaarde hij, begrip getoond voor de gekwetstheid van zijn confessionele collega's en de achtergronden geschetst van waaruit de resolutie werd geboren. Die achtergrond, aldus Den Uyl, was niet een behoefte tot afdanken, maar een poging om de condities te scheppen voor een nieuwe samenwerking. Daarvoor zou de heer Boersma be grip hebben getoond. De premier zei, dat het kabinet zich nu door niets meer zal laten afleiden, het voelt zich verantwoorde lijk om zijn plannen te verwezenlijken. Dit houdt volgens hem ook in, dat de ministers in de verkie zingsstrijd dat beleid ook dienen te verdedigen. „Ik vind trouwens toch, dat het beleid van dit kabinet inzet van de verkiezingen moet zijn. De kiezers moeten het recht hebben zich erover uit te spreken. En de partijen zijn verplicht hun kiezers duidelijk te maken, wat hun stem betekent". Den Uyl liet wel uitkomen, dat hij het eens is met de uitgangs punten van de ontwerp-resolutie, maar dat aan de formulering nog wel gesleuteld moet worden. Hij betreurde het, dat er zoveel deining is ontstaan en zei te hopen, dat al mogen de discussies doorgaan men in zijn partij de rijen toch weer gaat sluiten en dat er codes zullen worden bedacht voor de gedragslijnen in dergelijke situaties. De korte discussie in de ministerraad over dit onderwerp werd niet bijgewoond door CDA-lijst- trekker minister Van Agt omdat deze ziek was. Den Uyl wil met hem nog een gesprek hebben, met name wat betreft het verdedigen van het kabinetsbeleid tijdens de verkiezingscampagne. 'SOLLICITANT AFGEWEZEN OM j HUIDSKLEUR MAASTRICHT (ANP) Charles Bou- vrie uit Maastricht is, zo zei hij giste ren, op grond van zijn huidskleur afge wezen als kandidaat voor de functie van rayon-inspecteur voor Maastricht van de Rotterdamsche Verzekeringsso ciëteit (RVS). Dit zou zijn gebeurd door de districts-inspecteur voor Limburg in gezelschap van een functionaris van de personeelsdienst van de RVS. „Zij zeiden tijdens mijn eerste sollicita tiegesprek dat het bij de klanten van de RVS commercieel niet verkoopbaar zou zijn wanneer een kleurling als ik als inspecteur aan de deur zou komen. onze parlementaire redac tie) Haag De werkgeversver- Jen hebben opnieuw „neen" igd tegen een extra prijs- ipensatie op dit moment. I herhaalde afwijzing was reactie op het beroep van CNV om de zaak, met name behoeve van een goed on- landelingsklimaat, weer be- ekbaar te maken en een :rkte uitkering ineens te wegen. lister-president Den Uyl !t zich gisteren tijdens de isterraadsvergadering be- :fd getoond over de grote >f, die er thans bestaat tus- de werkgeversverbonden en vakbeweging. Aanstaande vrijdag zal worden beslist, of het kabeniet door middel van een aanvullende loonmaatregel zal proberen die kloof te over bruggen. Tevoren zullen de ver schillende mogelijkheden wor den nagegaan. „Het zal geen eenvoudige beslissing zijn, gelet op de omvang van de tegenstel lingen. Ik wil op dit moment nog geen enkele verwachting wekken. Wel zal ons besluit wor den genomen tegen de achter grond van het arbeidsvoorwaar denbeleid in 1977. Het is in dit verband jammer, dat de werk gevers pas op 8 november met een nota hierover komen. Daar op kunnen we niet wachten, een beslissing moet rond 1 novem ber vallen", aldus premier Den Uyl. Grijsaard (98) voltooit marathon ATHENE Een 98-jarige Griekse grijsaard heeft deelgenomen aan een marathon die was uitgeschreven door de Griekse atletiekbond. Hij legde de 42,2 kilometer af in zeven uur en veertig minuten. Jordanidis schrijft zijn krasheid toe aan de hulp van God. Iedere dag loopt hij nog 20 kilometer. Sinds zijn zeventigste jaar eet hij geen vlees en boter meer. Hij rookt en drinkt niet. Vertrtrouwen in kabinet verminderd na troonrede DEN HAAG (ANP) De troonrede en de mol- joenennota hebben ook dit jaar het vertwouen in het kabinet niet ver groot. Dit concludeert het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opnie. Het NIPO houdt hiervoor jaarlijks kort na prinsjesdag een en- Van de 964 ondervraag den heeft 21 procent r de troonrede dit jaar minder vertrouwen in het kabinet. Vijf procent heeft meer vertrouwen in het kabinet en voor 65 procent heeft de troon rede en de miljoennen- nota geen verschil ge- Dit alles vanaf maandag 1 november t/m dinsdag 9 november a.s. Groots optreden van Roemeens radio- en tv-orkest tijdens uw apperatief en diner, met o.a. zang, cymbaal en panfluit. Optreden van dansgroepen uit de Karpaten. Maakt u er een unieke avond uit van en bel Marjolein van Wleringen, tel. 071-769310. Holiday-lnn-evenementen altijd anders. SvwC LEIDEN BOWUNG i FUN CENTER 071-7SS310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910SS5; Eindhoven 040-433222/ EINDHOVEN (ANP) In Eindhoven is gisteravond bij een overval op een benzinesta tion een pompbediende gedood. Het slachtoffer, Wim de Groot uit Eindhoven werd door twee vermoedelijk jeugdige overval lers met een lang vuistvuurwa pen neergeschoten. Volgens de politie moet het slachtoffer vrijwel onmiddellijk zijn over- Op welke manier de overvallers zijn verdwenen, is nog niet dui delijk. De politie heeft evenmin kunnen reconstrueren wat zich precies heeft voorgedaan. Er is een getuige van de overval, maar deze is zo overstuur dat hij de politie nog niet veel heeft kunnen vertellen. Of de overvallers geld hebben meegenomen is niet bekend. Uit verklaringen van de getuige heeft de politie wel kunnen op maken dat de overvallers ge brekkig gemaskerd waren. Twee mannen hebben gister avond om half elf een gewapen de overval gepleegd op het NS- station in Tiel. Zij wisten 150 gulden buit te maken. Zij ont snapten in een witte auto, die voor het station stond gepar- Een staaltje kra nig verweer le verde gisteren het echtpaar Long toen hun boerderij in Rhodesië een half uur lang door terroristen werd bestookt met mortier- en geweervuur. Ze stopten de twee kinderen ijlings onder het bed en beantwoord den het vuur. Met succes, de aanvallers dro pen af. Genévc (AP - UPI) De Britse voorbereidingen voor een politieke oplossing in Rhodesië via een conferentie in Genéve leken vanmorgen al in een impasse te zijn gekomen. Na een eerste gesprek van 80 minuten tussen de Rhodesische premier Ian Smith en Ivor Richard, de Britse voorzitter van de conferentie, dreigde Smith terug te komen op zijn toezeggingen als er veranderingen worden aangebracht in de voorwaarden, die met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kis singer zijn overeengekomen. „Als de overeenkomst wordt verbroken is alles gebroken", aldus de Rhodesische premier. Hij weigerde een direct antwoord op de vraag of Richard hem onder druk had gezet om over het vredesplan te onderhandelen. Het gaat daarbij vooral om het beheer door blanken van de porte feuilles van defensie en nationale veiligheid in een interim-regering die vooraf gaat aan meerder heidsbewind binnen twee jaar. De Zuidafrikaaanse minister van Buitenlandse Zaken Hilgard Muller, heeft de partijen die onder handelen over de onaifhankelijkheid van Rhodesië en Nabié gewaarschuwd dat zij de kansen voor een regeling moeten benutten of anders een moge lijke ramp onder ogen zien. HELPEN MET ALLE RESPECT 'Na meer dan 80 jaar missionering lééft de kerk van Christus onder de mensen van Zaïre' zegt kardinaal Malula, aartsbisschop van Kinshassa. 'Maar financieel gezien leeft zij nog voor een belangrijk deel op de bijdragen uit de rijke landen Daarbij denk ik vooral aan de Wereldrriissiedag-bijdragen, die ons via de PMW bereiken. Het zijn bijdragen waarop wij jaarlijks kunnen rekenen, en die onze vrijheid eerbiedigen omdat ze zonder veel voorwaarden worden gegeven Joseph Malula is een van de 750 katholieke bisschoppen in de Derde Wereld die rekenen op onvoorwaardelijke steun GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG Glazenwassers Joe Montgomery en William Krumee beleefden gisteren hachelijke momenten toen de stellage die hen in staat stelde de ruiten op de negen de verdieping van een kantoorgebouw in San Francisco schoon te maken het begaf Toege snelde brandweer lieden konden hen ten slotte uit hun weinig comfortabele positie bevrijden Bouviers beschermen juweliers DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse juweliers hebben een nieuw wapen in de strijd tegen de misdaad gevonden: de afge richte hond. Steeds meer juwe liers richten Duitse herders en bouviers af om hen te bescher men tegen overvallers. Dit blijkt uit een verklaring van de Federatie Goud en Zilver, die aanvoert dat het risico van een overval zo groot is geworden dat zelfs met de modernste be veiligingen het leven van de ju welier en zijn gezin in gevaar is. De federatie zegt verder moei lijk het advies van de politie te kunnen aanvaarden om overval lers rustig hun gang te laten gaan. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1