ZEE WELVAART HEEFT IN JORDANIË NIEUWE BERGEN GEBAARD EXCLUSIEVE UITVLUCHTEN VAN DE N.R.V. HOE, WAT EN WAAR? VEE Brandkast, waarin de mooiste koralen liggen opgeslagen Haveloze achterdeur, die toegang geeft tot de zee en de bijbel ISRAEL Ramallah# Jenc*o< JERUSALEM® Bethlehem# ^Hebron# J Masada „En ze menen het ook nog", waarschuwt Björn van Daelen, „waarachtig, ze menen elk woord, dat ze zeggen. Palestij- nen voelen zich superieur en lachen om de oorspronkelijke bewoners van Jordanië. Ze heb ben zich ogenschijnlijk in hun lot geschikt en leven als broe ders met de Bedoeïnen. Maar breek ze de bek niet open, want dan hoor je, dat zij en zij alleen met hun intellect en wilskracht Jordanië tot een moderne staat ombouwen. De Palestijn is trots en eerzuchtig en lijkt in vele opzichten op een Duitser. Hij heeft dezelfde mentaliteit, de zelfde werklust. Niet voor niets wordt de Palestijn beschouwd als de intelligentste bewoner van het Midden-Oosten". Björn van Daelen, een 32-jarige Limburger, is in Akaba de onge kroonde koning in het fascine rende onderwaterrijk van de Rode Zee. Tijdens een vakantie op het Spaanse Balearen-eiland Majorca nam hij in 1969 een speelse duik in de Middellandse Zee en daarmee viste hij een broodwinning op, die nu zijn dikbelegde boterham garan deert. Hij begon met een lucra tieve duikschool in Spanje en nam vandaar een overstapje naar Jordanië. Waarom? „Om dat die uithoek van de wereld me al jaren intrigeerde. Ik wist, dat de Rode Zee een brandkast is, waarin de mooiste koralen liggen opgeslagen. Hier kun je ontdekkingsreizen maken, die je in je wildste dromen nog niet bij elkaar kunt fantaseren. Je zeilt gewichtloos door de stilte, sluit vriendschap met de vissen en laat ze eten uit je hand. Elke keer, als het water zich boven je hoofd sluit als een putdeksel heb je het gevoel, dat je de hemel binnendrijft. Alles is mooier, vrediger en echter dan op het land. De kleuren zijn actiever en de vormen van de koralen zijn mooier dan die van de schoonste kathedraal". Fortuin De schatten Van de Rode Zee hebben blonde, brildragende Björn ondertussen ook boven de zeespiegel een fortuin opgele verd. Tot zijn vaste cliëntèle be hoort onder meer Koning Hoes sein, die tussen zijn staatszaken door vol enthousiasme met de Nederlander afdaalt in de krochten van de donkere zee. Zijn halve hofhouding plus een aantal gekroonde vrienden heb ben zijn voorbeeld ook gevolgd en maken zich nu op aanwijzin gen van Van Daelen Hkens klaar voor onder wa'ir hoes sein heeft zijn hof duik jp nid- dels een peperdure Lauurover cadeau gedaan en steunt hem krachtig bij de verdere uitbouw van zijn duikcentrum. „Akaba", voorspelt Björn grootmoedig, „wordt de zandbak van West- Europa. Hier heeft het klimaat altijd een glimlach en vindt een mens de broodnodige rust". En Björn meent het. Ondanks de voortdurende oorlogsdrei ging, ondanks het wapengeklet ter aan beide zijden van de vre dige grens. Hij leest er over in de krant en gaat daarna be dachtzaam over tot de orde van de dag. Sinds hij in het voet spoor van de profeten, van Jo zef, Jacob, Mozes en Abraham de woestijn is ingetrokken weet hij, dat de waarheid altijd op een andere manier geopenbaard wordt dan mensen veronderstel len. Misschien voelt hij zich daarom veiliger dan in het bronsgroen eikehout, waar hij eens de am bachtsschool met redelijk resul taat doorliep. Geldsoorten De Jordaanse munteenheid is de Dinar, die is onderverdeeld in 1000 Fils. Een Jordaanse Dinar (JOD) is ca. ƒ7,50. De Israëlische munteenheid is het Pond, dat onderverdeeld is in 100 Agorod. Een Israëlisch Pond <IS£) is ca. 4,45. De Syrische munteenheid is het Pond, dat onderverdeeld is in 100 Piastres. Een Syrisch Pond (SY£) is ca. ƒ0,62. Uiteraard kunnen deze omrekeningsbedragen veranderen onder invloed van koerswij zigingen. Wij hebben ons gebaseerd op de koersen van 15 oktober 1976. In- en uitvoer van geld In Jordanië mag tot 100 JOD worden ingevoerd. Buitenlands geld mag onbeperkt worden ingevoerd, maar dient wel te worden aangegeven om later weer uitgevoerd te kunnen worden. Naar Syrië mag tot 100 JOD worden uitgevoerd, naar andere landen tot 25 JOD. In Syrië mag worden ingevoerd tot 200 SY£ Buitenlands geld mag onbeperkt worden ingevoerd, maar dient ook te worden aangegeven. Naar het buitenland mag tot 25 SY£ worden uitgevoerd. In Israël mag tot 100 IS£ wofden ingevoerd in coupures van 10 IS£ of kleiner. Buitenlands geld mag onbeperkt worden ingevoerd, maar dient ook te worden aangegeven. Bij het verlaten van Israël kunt u maximaal 126 IS£ omwisselen in buitenlands geld. Belangrijk: Israëlische ponden mogen niet worden meegenomen naar Arabische landen. Vaccinaties Voor een Midden-Oostenreis dient men in het bezit te zijn van een geldig pokkenvaccinatiebewijs, dat niet ouder mag zijn dan 3 jaar. Bezoekt men ook Syrië dan moet men tevens een geldig choleravaccinatiebewijs hebben, dat niet ouder mag zijn dan zes maanden. Beide bewijzen dient men zelf te halen bij de plaatselijke gezondheidsdienst. Talen In Israel is de landstaal het Hebreeuws (ook wel Ivriet genoemd). Daarnaast wordt veel Engels en Duits gesproken, op sommige plaatsen ook Frans. In Jordanië en Syrië is de landstaal het Arabisch. Verder kunt u met Engels vaak terecht en in Syrië ook met Erans. Tips In Israel is in hotel en restaurant het bedieningsgeld inbegre pen. Ook taxi-chauffeurs krijgen normaal geen fooi. In Jorda nië en Syrië is het geven van fooien wel gebruikelijk. Taxi chauffeurs, kelners en kruiers gejjft men tussen de 10 en 15 procent. Ook kamermeisjes en portiers rekenen op een klein bedrag. Bij een taxi-rit is het verstandig om vooraf de ritprijs overeen te komen. Winkels en banken In-Israel zijn de winkels open op zondag t/m donderdag van 8—13 en 16—19 uur. Op vrijdag van 815 uur en op Sabbath (zaterdag) zijn alle winkels dicht met uitzondering van enkele speciale winkels, die na zonsondergang enkele uren open gaan. De banken zijn open op zondag t/m donderdag van 8.30-i2.30 uur, op vrijdag van 8.30-12 uur. Zaterdags zijn alle banken gesloten. In Jordanië en Syrië zijn de winkels op maandag t/m zaterdag van 8—19 uur en de banken van 8—12.30 uur geopend. Zondags is alles gesloten. In de moderne stadswinkels gelden vastgestelde prijzen. In de kleine bazars en in de Souks (Arabi sche markten) wordt verwacht, dat u krachtig afdingt. EleUriciteit In Israel is de netspanning 220 volt. De aansluitingen zijn echter anders dan in Nederland, waardoor het nodig is dat u een tussenstekker voor een Engels stopcontact aanschaft. In Jordanië en Syrië is op vele plaatsen de netspanning 110 volt. Om elk probleem op dit punt te voorkomen is het raadzaam om voor dagelijks te gebruiken apparaten een type met batte- rijvoeding mee te nemen. Dranken Leidingwater is in Israel over het algemeen drinkbaar. Ook in de Arabische landen is het kraanwater wel drinkwater, maar omdat het minder sterk gezuiverd wordt dan in Nederland bestaat de kans dat men na enkele dagen darmstoomissen krijgt. Het is daarom raadzaam steeds mineraalwater te drinken dari wel bier, koffie, thee of verse vruchtendranken. Cola- en frisdranken worden doorgaans geserveerd met grote brokken ijs», gemaakt van ongezuiverd water. Haal het ijs daarom gelijk uit het glas. Koffie is in de Arabische landen meestal Turkse koffie of oploskoffie. Bij Turkse koffie drinkt men alleen de bovenste laag vloeistof op, die zoet smaakt en heet wordt geserveerd. De dikke brij onderin laat men zitten. tordat Jordanië zichtbaar ter- n verliest om tenslotte via aangeharkte strook hagel- zandstrand weg te ebben in Rode Zee speelt het nog w een aantal landschaps even uit, die op elke bien- le de overige inzendingen >eiteloos tot broddelwerk iden degraderen. Vanuit de ia-Boeing, die in glijvlucht lor een lucht van leeggelopen kjes blauw aan zijn nederda- ng in de woestijn is begonnen ijk je naar een bergketen, die opgebouwd uit sculpturen in ie denkbare kleuren. Welke fcreërende reus heeft hier in p jeugd met vormpjes ge- Kld en uit het zand die won- Irlijke gedrochten gebakken? [vijlende kobolds met blinde en, leeuwekoppen, behangen ■t versteende manen, geest- rschijningen in wijd uit- laierende gewaden. Ze tronen de rotsen en blazen elkaar stilte als pluizen in het ge kt. De mens, och arme, lijkt zijn weggeradeerd, uitge- imd als een vergissing. En als er wel is houdt hij zich met jn geiten en kamelen schuil in n plooi van de geschubde tshuid, ten prooi aan zijn ei- n overbodigheid. Dit is het rgeten rijk van vóór de zond- oed, van vóór de spraakver- arring. Een dependance van maan, die nog steeds wacht de dingen, die komen gaan. eeuwen zijn er langsgegle- 'n, kregen geen houvast en erden met hun last aan be having en vooruitgang door- stuurd als marskramers, die et welkom zijn. En zelfs de jd heeft de kans niet gekregen m stil te staan, want hij is in :ze zandloper nooit tot leven iwekt. ien minuten later en vijftig lometer verder word je ge- uilleerd door een rijk besnor- douanier, die vervolgens ingdurig de foto in je paspoort istudeert alsof hij vermoedt, >t zijn verloren zoon na vele nzwervingen uit de hemel is Dmen vallen. Sprookjes heb- :n in deze uithoek van de we- ild voorrang op de werkelijk- eid en daarom heeft men uit oorzorg een betonnen loper uit- ëlegd om het vliegend tapijt iet straalaandrijving te kunnen ntvangen. In het stationsge- ouw prijst een jongen zijn ijs- ekoelde cola aan, die hij in een elfgemaakt doodkistje heeft ard. En in een hoek, fcht onder een propeller, die e hete lucht opjaagt liggen de 'imes en de Newsweek van vo- ige week te wachten op een Iet is duidelijk: je bent terug an even weggeweest na een lucht over het gestolde verle en. Tien minuten geleden zeil- le je nog over het begin van nze jaartelling en zag je een geschiedenis op ware pootte. Aanschouwelijk onder lijs voor verwende globetrot- ers, die met de spuugzak onder landbereik op herhalingsoefe ning zijn in de tijd van toen. Het een sight-seeing, die vijftig jaar geleden nog tientallen dag- narsen vergde en slechts ten van onmenselijke ontbe- 'ingen kon worden voltooid. Maar nu, anno 1976 kun je tij de vlucht niet eens meer naar het toilet gaan, want de stewardess heeft inmiddels ge waarschuwd, dat je je veilig heidstuigje weer moet vastges* Pen en brandende rookwaar onverwijld dient te doven. De piloot is zojuist begonnen aan de landing in de tegenwoordige hjd en de reizigers wordt vrien Onderwater-koning Björn van Daelen, Limburger van Eerder gaat mijn broeder kameel door het oog van een huisuit, leidt nu, geassisteerd door zijn vrouw een lucratie- naald dan dat ik de welvaart deelachtig word. ve duikschool in Akaba. delijk verzocht hun poker-face weer op te zetten en het vrijblij vend bla-bla-gesnater in de mondholte gereed te houden. Haveloze achterdeur Achter het stationsgebouw ligt Akaba, de enige haven, die Jor danië rijk is. Een haveloze ach terdeur, die toegang geeft tot zowel de zee als de bijbel. Stra ten, waarin de huizen en de stofwolken dezelfde schutkleur hebben aangenomen. Daartus sen een paar winkels en een moskee met een minaret ter grootte van een vulpen. Palmen op het strand, die niet van plas tic te onderscheiden zijn. En daarachter roerloos water, waarin tientallen schepen maan den lang wachten op hun los- Akaba is de laadklep van het ontwakend Arabisch schierei land en alle goederen, die de kersverse miljonairs nodig heb ben om hun rijkdom aanschou welijk te maken worden hier aan land gebracht. Het is bij voorbaat een verloren strijd te gen de klok, want een land, dat zo lang voor spek en bonen aan de samenleving heeft meege daan verslikt zich keer op keer in de opgaven van zijn herexa mens. Op de kade staat broeder kameel geparkeerd naast een tien-tonner en beide wachten ze, totdat ze een ons wegen. Akaba kan de stroom uit het westers luilekkerland bij lange na niet verwerken en lijdt kreunend aan een permanente constipatie, die het havenkwartier heeft vol- gekruid met containers. De wel vaart heeft nieuwe bergen ge baard: tractoren naast kinder jurken, ijskasten schouder aan schouder naast schemerlampen, scheerapparaten, Mercedes-Ben- zen en stofzuigers van het gewil de slede-model. Betonnen oases Aan de andere kant van de stad worden de vakantiebunkers in koortsachtig tempo uit de woes tijn gestampt. Betonnen oases, aangesloten op het stotterend lichtnet en voorzien van de ge makken, die de moderne toerist als vanzelfsprekend beschouwt, omzomen nu de baai, die halver wege gecoupeerd wordt door de grens tussen Jordanië en Israël. De laatste bebouwing van Aka ba is het witte paleis van Ko ning Hoessein, die uit zijn mar meren vakantie-optrekje een on belemmerd uitzicht heeft op het litteken, dat zijn land van de erfvijand scheidt. Wie hier met de zakatlas in de hand op zoek gaat naar een duidelijke stippel lijn, die vanaf de Rode Zee recht de woestijn is ingetrokken komt bedrogen uu. De grens wordt slechts gemarketjj-d dcor een slagboom van hetzelfde soort, dat men vaak bij de in gang van een camping aantreft. Daarnaast staat een visstoeltje van versleten canvas, waarop een soldaat zijn uniformknopen deelt op zijn verveling zonder ooit op nul uit te komen. Hij beschikt over een fantasievolle Bromsnor-uitmonstering, die niet te rijmen valt met het ma chinegeweer, dat hij tussen zijn knieën geklemd houdt. Toch lijkt het net, alsof hij daar is neergezet door de regisseur van een populaire televisie-serie, waarmee de NCRV de jeugd tot twaalf jaar aan zich verplicht heeft. Spanning volop, maar straks wordt het decor weer af gebroken en gaat de soldaat in de kantine een biertje drinken met de jongens, die nu nog ver der onder een Israëlische vlag éénentwintigen. Bleekgezichten In de tropennacht die geen se conde van de kook raakt kom je hem weer tegen in de tuin van het gloednieuwe Holiday Inn-hotel. Hij is inmiddels afge lost en schnabbelt nu wat bij als bewaker van het toeristencom plex. Opdringerige Bedoeïnen, die zich aan de nieuwe lading bleekgezichten komen vergapen poeiert hij_ met een grauw bij de ingang af en de rest van de tijd houdt hij het vuur onder zijn '•„ffiepot aan de praat. Hij .vü eerst weten, waar we ■-■snuaan komen. „Golland?". Hi; '"nikt tevreden. „Golland gooc. Gajax. Kroef". Hij wijst over zijn schouder. Wat denken we over Israël. „Israël no good", zegt hij vast hoofdschuddend, „dat is ons land. Dat is ons huis. Wij willen terug. Wij moeten terug. Dat daar is ons land. Ons huis". Hij herhaalt diezelfde zin, keer op keer, terwijl hij koffie inschenkt voor zijn bezoekers en zichzelf. Hij heft zijn kop en maakt een „proosf'-gebaar. Roept daarbij luid: „Golland good. Israël no good. Wij Pales- tiinen zullen niet eerder rusten, voordat de laatste Jood de Rode Zee is ingedreven". Het is een simpele oplossing van het probleem, die hem nochtans bevredigend voorkomt. Een ver zaligde glimlach waait over zijn gezicht, terwijl hij zegt: „Mijn Akaba, de enige haven van Jordanië. Hier komen heden en verleden elkaar tegen en is de spraakverwarring een feit. kinderen zullen weer spelen in ons oude land. Yes Sir. Ze zul len weer lachen in het huis, waar hun vader gelachen heeft. En ik zal gelukkig zijn, omdat zij gelukkig zijn". Manhattan Ook in de dagen erna mondt elk gesprek vroeg of laat uit in een aanval op het buurland, dat zijn suprematie in gewapend beton gestalte heeft gegeven. Aan de andere kant van de baai, die omklemd wordt door stenen oli fantsruggen doemt het silhouet op van Eilat, de zandbak van de vijand. Torenhoge hotels doen de stad lijken op Manhattan en 's avonds, als de woestijn is dichtgeteerd met het asfalt van de nacht knipogen tienduizen den lichten naar Akaba en heeft het er alle schijn van, dat verde rop een kermis in vol bedrijf is. En weer wordt het overvolle hart gelucht door Walid en Sa- bri en de dokter en de politie chef, die elkaar hebben gevon den in één van de hotelbars en met witte raki hun slokdarm afdoende dichtschroeien. Na het derdp glas of was het na het vierde, wie daarop let is een kniesoor wordt het heimwee naar het geboorteland hun te machtig en heffen zij hun klaag zang aan. Sabri is gevlucht uit Jeruzalem, de dokter herinnert zich pijnlijk scherp, hoe hij als kind op de arm van zijn moeder naar de schepen in de baai van Haifa keek. Ver van huis heb ben ze elkaar in eén vreemde uithoek gevonden en zichzelf herkend in de herinneringen vein de anderen. Ze hebben al len een Jordaans paspoort en zweren trouw aan de kleine ko ning in Amman. Ze zijn zelfs bereid om zich in het zweet te werken en met hun arbeid het tweede vaderland tot welvaart op te stuwen. Maar de pijn om wat verloren is gegaan blijft onveranderlijk en onverdraag lijk. „De enige Jood", zegt Wa lid, „die wij Palestijnen erken nen is Jezus van Nazareth". De Nederlandse Reis Vereniging in Den Haag, Zeestraat 98-104, telefoon 070-46.95.66 heeft het Midden-Oosten exclusief in zijn winter-vakan- tie-pakket. Aan u de keuze: zeven, tien, veertien of zeventien dagen aan de Golf van Akaba in Jordanië, luieren op een hagelwit king-size strand onder een zon, die geen dag verstek laat gaan. Snorkelen, duiken en zwemmen onder deskundige Nederlandse leiding. Excursies naar Wadi Rhum. het land van Lawrence of Arabia en naar de rozerode spookstad Petra. Vanaf 1090 gulden, inclusief de vliegreis heen en terug per comfortabele Boeiing 707 van Alia. In aansluiting op uw verblijf in de handwarme oase aan de betoverend mooie Rode Zee kunt u ook nog kiezen uit een pakket uitgelezen uitvluchten: vijf dagen Jeruzalem en het Heilig Land (vanaf 1420 gulden), Golf van Akaba en Damaskus in Syrië (vanaf 1360 gulden) en Aka ba. Jeruzalem en Damaskus (vanaf 1680 rolden). DOOR *3 tf f?* (OMIRUHT 03J) Onze verslaggever besluit zijn reportage-reeks van een tocht van Amman naar Akaba, door- de woestijn van Jordanië.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17