even aan de vrijheid geproefd] Hongaarse opstand twintig jaar geleden uit het niets geboren De Hongaarse vlag wappert weer, nu ontdaan van Foto's van gehate leiders, zoals Stalin, worden ver- de communistische symbolen. brand. Hongaarse vrijheidsstrijder, tot de tanden gewapend, tijdens de Russische interventie. Tijdens de opstand wordt veel wat herinnerde aan het communisme op straat verbrand. Kort na het begin van de opstand wordt kardinaa Mindsenty uit zijn gevangenis bevrijd. Het najaar van 1956. Amerika zat in de roes van de presidentsverkiezingen, die een gigantische overwinning zouden worden voor Dwight Eisenhower en zijn eerzuchtige, gewantrouwde running-ma te Richard Mulhouse Nixon. West-Duits- land's kersverse minister van defensie, de goedlachse Strauss, vond dat Duits land nu lang genoeg het brave partnertje had gespeeld en dat het tijd werd om de Bondsrepubliek de wapens te geven die het verdiende: atoomwapens. In het Midden-Oosten kraakte het. Frankrijk, Engeland en Israël hadden hun plannen gereed om een aanval op Egypte te doen. En Nederland had zijn zorgen om het koningshuis, waar een zichtbare verwij dering was gegroeid tussen de prins en de vorstin, die in haar eentje de Libe riaanse president Tubman door Amster dam moest loodsen, omdat de prins-ge maal niet thuis was tijdens het hoge Afrikaanse staatsbezoek. En dan was er Polen, waar Go moei ka tot woede van de Russen de „nationale Poolse weg naar het socialisme" had uitgestippeld. „Ieder land heeft het recht souverein te zijn", had Gomoelka de verbolgen Chroesjtsov laten weten en hij had er geen misver stand over laten bestaan dat géén Rus sisch leger hoe sterk ook hem van de nieuwe weg zou afbrengen. De Poolse kardinaal YVyszynski, onder huisarrest sinds 1953, kreeg zijn vrijheid terug en Gomoelka kreeg van de machteloze Rus sen zijn zin. Najaar 1956: In Amerika kwam de vraag op hoe lang men nog kon gedogen, dat er pomoboekjes werden verkocht in sme rige achterwinkeltjes, en in Hongarije was niets, behalve dan de machtswisse lingen tussen stalinisten en anti-stalinis ten, waar men in West-Europa koud noch warm van kon worden. Zulke dingen gebeurden nu eenmaal achter het „ijze ren gordijn". In Hongarije zat kardinaal Mindszenty levenslang uit. En Eisenho wer kon in zijn campagne dan wel zeg gen, dat Amerika de hoop van de wereld was en dat het /borg stond voor de vrij heid, maar dat gold niet voor Oost-Euro pa, daarvoor was de tijd nog niet rijp. De politici keken trouwens met welgeval len naar wat er in Polen gebeurde Uit wat Goemoelka had bereikt, kon men concluderen, dat de Russische greep op de satellietstaten slapper werd en de tijd zou voor de onderdrukte landen kunnen werken, zonder dat er met geweld aan de hecht geconstrueerde oost-west'ver- houding behoefde te worden gwrikt. Geen tijd dus voor een opstand, die gezien de machtsverhoudingen nutteloos zou moeten zijn. In Hongarije was niets. Geen tijd voor een opstand, geen plan voor een opstand, geen leider voor zo'n rebellie. Er was een sterke Russische militaire aanwezigheid in het land en tienduizenden leden van de AVO, de Hongaarse veiligheidspolitie, verstonden hun beulswerk uitstekend. En eerste partij-secretaris Gerö was geen Gomoelka. Het Hongaarse leger was be trouwbaar. Het officierskorps bestond uit gezagsgetrouwe communisten. En toch brak die opstand uit op 23 oktober van dat najaar. „Dus", want onderdrukking en dwang roepen tegen- spanningen op die plotseling explosief een uitweg vinden, door niets of niemand geleid, door niemand gekanaliseerd. De Hongaarse opstand: niemand is hem ei genlijk begonnen. Toen hij uitbrak wist zelfs Hongarije het niet. En degenen die in Boedapest op 23 oktober 1956 bij die allereerste schermutselingen betrokken waren, hadden er ook geen besef van, dat dit „de" opstand was. Een studentenrel, die uit de hand liep, goed, maar geen opstand. Het was in de technische hogeschool die dag begonnen. Duizenden studenten had den gediscussieerd over wat er in Polen gebeurd was. Ze hadden geweldloos be toogd voor soortgelijke hervormingen in hun eigen land, en een verklaring van 16 punten opgesteld waarin die hervormin gen uiteengezet waren. En met die ver klaring wilden ze naar het radiostation. Het werd -daar een oploop, maar niet veel meer dan dat. Ze vonden het radiostation uiteraard voor hun doel gesloten. Er werd geschreeuwd. Er werden vaderland se liederen gezongen. En toen werd ge schoten door eenheden van de AVO. Er vielen gewonden en doden, maar er was nog altijd geen opstand, zelfs niet toen de studenten het radiogebouw binnen drongen, en eenheden van het leger wer den gealarmeerd om de toestand binnen de perken te houden. Wanneer breekt een opstand uit? Mis schien was in Boedapest het ogenblik op die avond, toen luitenant-kolonel Solymo- sy bij het radiogebouw weigerde het vuur op de demonstranten te openen en door een megafoon riep: „Ik behoud mezelf het recht voor, om bevelen te geven". Misschien, want op dat ogenblik verbroe derden de soldaten en de studenten zich met elkaar. Er werden wapens uitge deeld. Student Lazlo Beke maakte zich uit de woelingen los en ging naar het hoofdbureau van politie, waar hij in de commandokamer doordrong en riep: „In naam van de revolutionaire studenten-, raad: lever uw wapens in." Er gebeurde een dramatisch wonder. De politieman nen gaven aan de opdracht van de vrij wel ongewapende jongelui gehoor. De opstand was begonnen. In hetzelfde uur juichten op het Stalinplein duizenden Hongaren toen jongelui het 15 meter hoge standbeeld van Stalin omver trok ken. Meer dan de helft van de hoofdstad wist op dat moment niets van de gebeurtenis sen. Men hoorde pas dat er iets gaande was, toen op steeds meer punten in de stad eenheden van de gehate AVÓ het vuur op groepen demonstranten open den. Er reden pantserwagens door de straten, hier en daar lagen doden, er stonden auto's in brand. De arbeiders op het industrie-eiland Csepel staakten, in sommige kazernes begonnen soldaten door de ramen heen wapens te geven aan groepen opstandelingen. In de vroege uren van 24 oktober reden Russische tanks de stad binnen. Intussen vergaderde eerste-partijsecretaris Gerö met zijn staf en zijn ministers. Buiten riep een menigte om de man, die een hoofdrol te spelen zou krijgen in het drama: Imre Nagy, anti-Stalinist, premier tijdens de eerste jaren na de Stalinperio- de, maar later in ongenade gevallen. Gerö telefoneerde die nacht met Moskou. Hij vroeg instructies en kreeg ze. Moskou liet hem weten dat het in de gegeven omstan digheden goed zou zijn het spel mee te spelen, Nagy tot premier te benoemen maar zelf de touwtjes in handen te hou den. Moskoy liet hem nog meer weten: dat Soeslov en Mikojan praktisch al on derweg waren om in Boedapest zelf orde op zaken te komen stellen. En kameraad Gerö behoefde zich verder nergens onge rust over te maken. Er waren ook tank eenheden op weg naar de roerige hoofd stad. Voorlopig was Nagy's benoeming niet meer dan een spel in een radiorede, waarin Gerö de vorming van het nieuwe kabinet aankondigde. Suggereerde hij dat Nagy achter de oproep om Russische steun stond? Het was een leugen. Die niet naliet verwar ring te verwekken bij de opstandelirfgen. Ze konden zich niet voorstellen dat Nagy daartoe bereid zou zijn geweest. Gerö kreeg trouwens, toen hij de kabinetsaffai re „voorlopig" en in afwachting van har de maatregelen had opgelost, een nieuwe zorg. Hij droeg de opperbevelhebber van het leger op een sterke man aan te wijzen die de onrust onder de strijdkrachten zou kunnen beteugelen. Opperbevelhebber Toth koos voor die taak de jonge luite nant-kolonel Pal Maleter van het ministe rie van defensie, een betrouwbaar com munist, die aan het hoofd van vijf leger- tanks naar de Cilian-kazeme reed, waar de onzekerheid het grootst was. Onder weg ontmoette de kolonel Russische tank eenheden en Maleter ontkwam nauwe lijks zelf aan een gewapend optreden. Niemand zal ooit weten wat er in Maleter tijdens die tocht omging of wat hem bewoog te handelen zoals hij handelde. In de Ciliankazeme belde hij generaal Toth op en zei: ik ben ook een opstande ling. De revolutie had zijn militaire com mandant gevonden. Sommigen zeggen, dat Maleter uit opportunisme handelde. Achteraf doet het er niet meer toe. Op woensdag 24 oktober, toen de weste lijke wereld pas voor het eerst van de opstand hoorde, had de situatie zich ten gunste van de rebellen gekeerd. De poli tie van Boedapest had zich bij de opstan delingen geschaard. De rebellie spreidde zich over het hele land uit. In de steden werd gevochten tegen eenheden van de AVO, en tegen de Russische tanks. De arbeid lag stil en midden in deze verwar ring arriveerden vanuit Moskou Soeslov en Mikojan om Gerö met bittere verwij ten te overladen en hem te zeggen, dat hij als eerste secretaris was afgezet en opgevolgd door Janos Kadar, die nieuwe instructies had gekregen. De eerste daar van was zijn benoeming voorlopig ge heim te houden, de tweede was Nagy te verhinderen een radio-rede te houden. Misschien zou alles anders gelopen zijn als Nagy op dat ogenblik het volk had kunnen toespreken om de bloedige gang van zaken redelijk terug te draaien. Nu liep de opstand uit op nieuwe tragedies. Op 25 oktober deden eenheden van de AVO met automatische wapens en ge schut een overval op een menigte van 25.000 mensen, die zich op het parle- mentsplein verzameld had. Er vielen zegt men 800 doden. De dag daarna keerden Soeslov en Mikojan naar Mos kou terug, een doodsbange Gerö met zich meenemend. Op diezelfde dag herhaalde zich het drama van het parlementsplein op kleinere schaal in Magyarovar, niet ver van de Oostenrijkse grens. Zondagmorgen, 28 oktober, 's morgens om half 6 hoorde de wereld de radio-op roep van Nagy: Hongarije zal met Sow- jet-Urue praten over de terugtrekking der Russische troepen uit het land, over een nieuwe relatie tussen Boedapest en Mos kou. De revolutie, die geen leider had, was geslaagd. Hongarije ging een nieuwe tijd tegemoet, die precies een week zou duren. Want Nagy mocht tevreden zijn met „nieuwe relatie", het volk wilde meer: het wilde de eenmaal geproefde overwinning nu ook als een militaire overwinning op Rusland ervaren. Maar noch Nagy, noch Maleter, noch een van de andere leiders kon of wilde zover gaan op dat ogenblik. De opstand was boven zichzelf uitge groeid. Maar niemand wilde of kon zien tot welk drama dat moest leiden. De opstandelingen dronken hun succes met volle teugen. Gevangenen werden be vrijd. Kardinaal Mindszenty keerde in de openbaarheid terug en hield een redevoe ring. Nagy vormde een nieuwe regering die niet puur uit communisten bestond. In steden en dorpen werden de AVO's gearresteerd en vermoord. Na twee da gen was duidelijk dat Moskou dit niet gedogen zou. Vanuit Roemenië trokken grote Russische tankeenheden het land binnen: „Om te helpen bij de evacuatie van Russische strijdkrachten", zoals het heette. De hemel trok boven de revolutie dicht. En op 31 oktober, toen de Russen al een wijde pantserring om Boedapest hadden gelegd, brak de Suezoorlog uit. Op die dag vroeg Nagy, die het drama dichterbij zag komen, de VN om hulp. Maar de VN had geen tijd. De Suezcrisis was dringender. Op 1 november bleken Janos Kadar en minister van binnenlandse zaken Mun- nich plotseling spoorloos verdwenen te zijn. Een nieuw voorteken van een snel naderend einde. Op zaterdag 3 november waren veel voormannen van de studenten opstand al vertrokken uit Boedapest, de, bedreigde stad. Nagy en Maleter bleven.^ Ze hadden die dag in het parlementsge-; bouw nog een gesprek met de Russen. Op de agenda stond onder meer de vraag! hoe men het Russische leger „eervol" zou k innen laten vertrekken. Er werd ge dacht aan een parade. Ook voor de avond stond een gesprek op het program ma, niet in het parlementsgebouw, maar in het Russische hoofdkwartier. Terwijl Nagy in het parlementsgebouw ging sla pen, ging Maleter naai' de avondbespre king. Ze begon om 10 uur. Precies te middernacht drong een groep gewapende Russen binnen en plaatste Maleter onder arrest. Het „grote verraad" was begon nen. Tegen de ochtend werd Nagy gewaar schuwd door de Joegoslavische ambassa de en terwijl een gigantisch Russisch leger Boedapest binnentrok, zond Nagy zijn laatste oproep naar de vrije wereld: „Onze troepen hebben de strijd aange bonden met de Sowjet-strijdkrachten. De regering is op haar post." Kort daarna verdween de zender uit de lucht. Ama teurzenders zonden noodsignalen naar de vrije wereld. Maar er gebeurde niets. Er kon niets gebeuren. Een Russische bevel hebber zei: „We zijn hier terecht. De wettige regering heeft ons om hulp ge vraagd." De wettige regering, dat was Kadar, die in Moskou was op het ogenblik waarop de Russen de stad overvielen. Men telde na de opstand 25.000 doden. Kardinaal Mindszenty vluchtte naar de Amerikaan se ambassade, Nagy verdween in de am bassade van Joegoslavië, waar hij enkele dagen later onder valse voorwendsels naar buiten zou worden gelokt en gear resteerd. Men herinnert zich het einde van Nagy en Maleter en vele anderen. Ze werden na een schijnproces in juni 1958 ter dood gebracht. Duizenden Hongaren vluchtten via Oostenrijk naar de vrije wereld. De opstand was voorbij" JO VEUGELERS Bij de samenstelling van dit artikel is ondermeer gebruik gemaakt van het boek: „De Hongaarse opstand. Zeven da gen vrijheid", van Noel Barber, (ui tg- Elsevier Amsterdam/Brussel. Prijs 27,50).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14