Siebollen igen impend laar het Midden-Oosten Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! ENORME KANSEN GEMIST CcidócSouumt maar waar is de befaamde Nederlandse ondernemingszin gebleven? i Rijkspostspaarbank J ■■rale verwarmings- ~llaties exporteren Saoedi-Arabië, de temperaturen liegen te lopen tot n de vijftig graden i de zon, want scha- is er niet hoe t je iemand zo knet- ïk? Toch doet een ^srlands bedrijf dat. weken per jaar na- i jk zakt de thermo- ir boven 's werelds tste oliereservoir tot even onder de twin tig graden, hetgeen de sjeiks knap koud vin den. Dus dekken ze zich in tegen deze ontbering. Geld genoeg, nietwaar, en het moet rollen. En kele cijfers ter illustra tie. In 1975 is 12,6 pro cent van de uitvoer van de Europese Gemeen schap naar de Arabi sche wereld gegaan. In vijf jaar heeft deze ex port een groei te zien gegeven van niet min der dan 314 procent. De Arabische landen zijn nu de voornaamste han delspartners van de EEG belangrijker dan de Verenigde Sta ten, Oost Europa en Ja pan. De gemeenschap voerde vorig jaar voor ruim 48 miljard gulden uit naar het Midden- Oosten, vooral machi nes, instrumenten, le vensmiddelen en chemi sche produkten. ilangrijkste afnemers waren Libië, Saoedi-Ara- Llgerije en Irak. Verreweg het grootste aandeel ie goudmijn heeft Engeland (80 procent). Frank- ;n België pikken ook een beduidend graantje Nederlandse cijfers zijn onbekend of verou- maar „waar is onze befaamde onderne em gebleven"? zucht een zakenman die er bij betrokken is ze mogen niet anders dan leiden heten. Toch gebeurt er een en ander, 1 in Saoedi-Arabië en er wordt dik verdiend. |e voorbeelden. |an Volker uit Rotterdam is samen met de ndse Beton Groep een baggerproject van 700 en gulden aan het uitvoeren in Jubail. De ilgopdracht van 2,4 miljard ging eveneens naar ïr, die dit werk samen met Consolidated Con ors en Hochtief klaart. Behalve in Jubail is de ndse Beton Groep werkzaam in Djedda (bag- ferken van 45 miljoen) en in Damman. Samen Dredging International uit Antwerpen voert de een opdracht uit van 17 miljard gulden (bagge- jn opspuiten van haventerreinen). Voorts legt jedrijf in samenwerking met Philip Holzmann 2t Franse Archirodon kademuren, spoorwegen, ine wegen en beschermingsmuren aan. Volume Öeze opdracht 3 miljard gulden, waarvan een- voor de HBG. De Stevin-Groep, Zanen Ver en Bos Kalis bouwen in Jubail a raison van een industriehaven. Zanen Verstoep en zijn ook op andere plaatsen in Saoedi- en het Midden-Oosten aktief. jr beide bedrijven ligt de orderportefeuille er in het miljard. Ook Ballast Nedam weert zich in het land van koning Khaled Ben Abdul een miljardenproject in de sfeer van de |ing- en utiliteitsbouw, inhoudende de realisering complete steden met alle bijbehorende voorzie- als daar zijn scholen, moskeeën, ziekenhui waterleidingen, rioleringen, wegen en huizen, internationale verpakkings- en transportbedrijf kamp kreeg opdracht voor de verscheping van compleet, driehonderd bedden tellend zieken- f naar Djedda vlak bij Mekka Nachtkastjes, röntgenapparatuur, dekens, lakens, slopen, jddoeken en washandjes, stoeltjes voor de ver- Igsters, een directiekamer, een vrieskamer, een Iken en natuurlijk de bedden zelf. Bij elkaar 1800 ieke meter, te vervoeren met 30 trailers, po, een combinatie van Stevin, Zanen Verstoep, itain, Blankevoort en Philip Holzmann, legt in golfstaat Bahrein een draaidok aan voor repara- en onderhoud van supertankers ter waarde van miljoen gulden. Een tweede contract, onderte- d door emir Isa Bin Salman Al Khalifa, beloopt miljoen gulden en betreft het opspuiten van reinen bij de steden Manama en Muharraq, waar sterk gekartelde kustlijn rechtgetrokken moet 'den ten behoeve van de bouw van zeker 10.000 ïingen plus de aanleg van sportvelden, last Nedam is in Koeweit betrokken bij de bouw een nieuw radio- en televisiestation dat meer dan 100 miljoen gulden gaat kosten. Voorts werkt het bedrijf aan de uitbreiding van de nationale luchthaven waarmee een bedrag van 250 miljoen gulden is gemoeid. Bronswerk van de VMF zorgt, evenals in het radio- en tv-gebouw van Koeweit City, voor de klimaatsregeling en het mechanische deel van het stationsgebouw. Waarde van beide opdrachten 40 miljoen gulden. Prins NV te Dokkum (metaal), waar 500 mensen werken, haalde enkele jaren geleden 20 tot 30 procent van zijn omzet uit het buitenland. Nu is dat 50 tot 60 procent - voornamelijk uit het Mid den-Oosten. De omzet is in vergelijking met vorig jaar 70 procent omhoog gegaan en ook de vooruit zichten voor 1977 zijn blakend. Een fabriek voor schoolmeubelen in Oosterhout dreigde in moeilijkheden te komen vanwege het pil-effekt (afname van het aantal kinderen van zes jaar, minder klassen nodig). Dank zij de enorme vlucht van de scholenbouw in het Midden-Oosten is dit bedrijf gered. Nederlandse ondernemingen exporteren kroonkur- ken naar Oman, archiefmappen naar Quatar en kauwgum naar de Verenigde Emiraten. Wat we, kortom, betalen voor de ondergrondse rijkdommen van de Arabische wereld (de EEG vorig jaar 80 miljard gulden voor ruwe olie), valt boven de grond royaal terug te verdienen. Deskun dig commentaar: „Een binnenlandse bouwmarkt met weinig perspectief, een bouwmarkt in het Mid den-Oosten met een ongekend groei-potentieel. Ge volg van deze zwart-wit situatie: de bouw in Neder land is van bedrijfstak met nationale ambities uitge groeid tot een sektor met intense internationale belangstelling. In 1972 werd door Nederlandse bou wers vijf percent van de totale omzet buiten de grenzen gerealiseerd. In 1976 bedraagt de buiten landse omzet een vierde van het totaal. Het leeuwe- deel van dit werk komt weliswaar voor rekening van concerns met een lange ervaring buiten Europa, maar ook middengrote en zelfs kleine ondernemin gen hebben zich in de strijd geworpen om de oliemiljarden". Daarbij blijft het wel oppassen geblazen. Een be- Zo hoeft het natuurlijk niet. Maar interessante gasten zijn die Arabieren wel („Ze betalen grif 300 gulden per nacht voor een kamer", zegt een Amster- damse hotelhouder): vervoerstechnisch gesproken i hebben we voor de heren de rode loper uitgelegd sinds Gulf Air een half jaar geleden zijn dienst opende tussen Nederland en de Golfstaten. En ze zouden graag komen naar een oord waar ongestraft een neut te nuttigen valt en waar ze de gokduivel in zijn blikkerende ogen kunnen kijken deze en andere geneugten des levens, die de Koran hun op plaatselijk niveau onthoudt. Er is echter een drem pel. Ze hebben een visum nodig en dat moeten ze gaan halen in Koeweit of in Riaad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Andere Nederlandse vertegen woordigingen zijn er niet in deze eindeloze zandbak. En dat vertikken de sjeiks. Zo'n stuk van meer dan duizend kilometer om is te veel. Terecht. Waarbij ze redeneren: „Als jullie bij ons komen, krijg je op het vliegveld zonder moeite een visum voor 72 uur. Waarom krijgen wij dat niet automatisch als we op Schiphol landen? We zien daarin een vorm van discriminatie". Alweer terecht. Ook hier een gat in de markt dat een betrokken zakenman doet klagen: „Waar is onze historische vindingrijkheid gebleven? Ik kom haar niet meer tegen". PIET SNOEREN de sjeiks zijn er rijk van de Stenen voor het werk aan de industriehaven in Jubail. De Stevin-groep werkt onder andere aan dit project mee. Wilt u meer informatie over een i RPS-hypotheek, vraag dan d.m.v. I Zei de coupon de gratis RPS-hypo- theekbrochure aan of bel gratis I 0017. Bovendien kunt u op elk post kantoor en via tel. 020-5893137 namen en adressen krijgen van onze hypotheek-adviseurs. Zend mij de uitvoerige brochure "Geld voor een eigen huis' I I I uw nationale spaar- en hypotheekbank richt: „In de concurrentieslag, die al enige tijd door de westelijke landen in het Midden-Oosten wordt geleverd om zoveel mogelijk orders binnen te halen voor de bouw van grote industriële complexen (raffinaderijen, chemische fabrieken, waterzuiver ingsinstallaties) lijkt Japan momenteel aan het kort ste eind te trekken. Van de tientallen projecten die dit jaar in Iran en de Arabische wereld zijn verwe zenlijkt, heeft Japan er slechts twee op zijn naam staan (tegen Amerika 11, West-Duitsland 9 en Fran krijk 8). Een nieuwe tegenslag is dat Saoedi-Arabië een bestelde waterzuiveringsinstallatie heeft afge zegd en dat Irak de bouw van een nieuwe raffinade rij heeft uitgesteld. Begin dit jaar circuleerde in Tokio nog de prognose dat de Japanse industrie over 1976 zo'n 12 miljard gulden zou opstrijken aan dit soort orders. Tot nu toe echter heeft het land met zijn twee industriële projecten in het Midden- Oosten niet meer dan 600 miljoen gulden verdiend". Nog een bericht: „Ericsson in Zweden heeft Philips Nederland een contract van 90 miljoen gulden afgesnoept voor het aanleggen van telefoonverbin dingen in Saoedi-Arabië". Waartegenover het nieuws: „Stork Werkspoor heeft in de Verenigde Emiraten een order van 18,5 miljoen voor dieselmo toren in de wacht gesleept". Nu enkele merkwaardigheden. Saoedi-Arabië (11 miljard gulden per jaar aan olie-revenuen, hetgeen de bevolking een hoofdelijk inkomen garandeert dat 3,5 maal zo hoog is als in de Verenigde Staten) heeft praktisch de omvang van heel West-Europa. Neder land heeft er echter een ambassade van slechts vijf man, die moeten knokken voor de miljarden-belan gen waarom internationaal gepokerd wordt. Voorts beschikken we nog over een drie-koppig bemande ambassade in Koeweit, maar die moet er en passant de golfstaten Qatar, de Verenigde Emiraten, Oman en Bahrein bij doen. Deze diplomatieke vertegen woordiging in een gebied met een dergelijk poten tieel wordt door de zakenwereld ervaren, niet alleen als uiterst schamel, maar als ronduit lachwekkend. Hier blijkt een kapitaal hiaat te bestaan. Om zijn deel te kunnen krijgen van de oliebollen, die dam pend klaar liggen, zou de Nederlandse zakenman moeten kunnen terugvallen op ter zake kundige diplomaten en die zijn er niet of te weinig. Deze nalatigheid is volgens insiders te wijten aan verkeer de zuinigheid op het ministerie van Max van der Stoel. Bij voorbeeld omdat je in het algemeen een Saoedi-Arabië en Koeweit achter), zeker nog wel opdrachten te krijgen zijn. Wanneer een aantal middenbedrijven de koppen bij elkaar zouden ste ken en er een insider van deze gebieden bij zouden betrekken, valt er nog een boel te doen. Het krijgen van contracten kan alleen via Arabieren, die gezag en invloed hebben. Men moet beginnen de weg naar hen toe te leren kennen". Nog een merkwaardigheid, en ditmaal voert het spoor naar Engeland. Er gaat geen dag voorbij of de Britse financiële pers moet melding maken van een nieuwe Arabische aankoop, die kan variëren van de verwerving van luxueuze flats en huizen tot kantoorgebouwen, beleggingsmaatschappijen, ban ken, hotels en aandelenpakketten toe. Bericht: „Een week in Londens duurste particuliere klinieken kost al gauw 4000 gulden exclusief de kosten van de behandeling dus was de medische wereld dolge lukkig met de komst in groten getale van Arabische families, die voor de oliecrisis lang zulke goede klanten niet waren. De kosten schrikken de Arabie ren niet af en ze genieten van de kleurentelevisie met afstandsbediening naast hun ziekbed, de enkel- dikke vaste vloerbedekking, de speciale Arabische menu's en de gekoelde suites voor het ontvangen van bezoek". Volgens de British Tourist Authority besteedt de gemiddelde bezoekende familie uit Koe weit tijdens een verblijf van 20 dagen in Londen 25.000 gulden. Gevolg: gratis tolken voor Arabieren in de warenhuizen en Arabische reclamebiljetten in de Londense ondergrondse. Ook het nachtleven glundert een aspect van de Arabische invasie in Engeland (de reis duurt per supersone Concorde slechts 4 uur) dat het Koeweitse blad Al Watan onlangs briesend aan de orde heeft gesteld. Meer dan 70.000 inwoners van deze Golfstaat hebben de afgelopen zomer in Londen doorgebracht en zich een reputatie opgebouwd van gulle minnaars, smij- ters met fooien (een hotelportier kreeg van een Arabier een Rolls Royce toegestopt) en fervente gokkers. Een jonge prins uit een van de Golfstaten veroorzaakte onlangs opschudding in de sjieke wijk Knightsbridge door munten en pondbiljetten uit zijn Rolls Royce te strooien „ik verveelde me in een verkeersopstopping en vond het leuk al die wester lingen naar het geld te zien graaien". Ander citaat. „Bijna iedere nacht laten de sjeiks, de emirs en de fuifnummers, wier fortuin uit het woestijnzand is opgeweld, op de roulette- en kaart tafels van de Londense casino's meer geld achter dan alle staatshoofden van Europa samen jaarlijks verdienen. En als er niet voldoende contanten zijn, staan voor de playboyclub aan Park Lane de be drijfsauto's van het speelhol - Roll Royces uiter aard - paraat om de oliemiljonairs comfortabel naar bank of hotel te rijden waar de voorraad cheques onuitputtelijk lijkt". compagnonschap moet aangaan met een ingezetene van het land, die 51 procent van de winst krijgt, voordat je in de Arabische wereld zaken kunt doen. De vraag die onmiddellijk rijst, is: Hoe vind ik zo'n agent, en nog belangrijker hoe weet ik of hij betrouwbaar is? Alleen een adequaat uitgeruste diplomatieke verte genwoordiging kan de antwoorden geven. Een be dreven hakker met het Arabische bijltje: „Om er aan de bak te komen, moet je niet telefoneren of schrijven, je moet er zelf heen gaan. Je moet er zijn. Je moet je hebben ingeleefd in de sociale en culturele achtergronden, die voor ieder land weer verschillend zijn. De ene Arabier is nu eenmaal de andere niet, al scheren we ze in Nederland allemaal over één kam". Mening van iemand als de heer M. van der Wee, die het ABN-kantoor in Bahrein leidt en die een vorm van onofficiële diplomatieke brug- funktie heeft opgebouwd: „Men is in het Midden- Oosten niet meer bereid om lang te wachten op de omschakeling tot een moderne maatschappij. Alles moet zo snel mogelijk gebeuren. De problemen, die hierbij ontstaan, zijn enorm, maar het geld om de vraagstukken op te lossen, is ook in ruime mate aanwezig. Om hier met succes te werken, is het noodzakelijk dat men enigszins op de hoogte is van de cultuur, denkwijze en mentaliteit van de Arabier. Uitgangs punt dient te zijn: wederzijdse gevoelens van respect en gelijkwaardigheid". En de heer J. Schipper, hoofd onderzoek en ontwikkeling bij de Rock Fall Company, die deel uitmaakt van de Bos Kalis Westminster Groep: „Bij mijn tochten door de Arabische wereld is het me opgevallen dat ik buitenlandse maatschappijen aan het werk heb gezien, waar echt ook wel ruimte geweest zou zijn voor Nederlanders. Er zijn kansen verspeeld, we kunnen dat nog gedeeltelijk goed maken omdat er met name in de landen waar eigenlijk nog van alles moet gebeuren (de Golfstaten, ze lopen tien jaar bij

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13