Je EURSOVERZICHT ote belangstelling voor ^NG-leningen uropese bisschoppenconferentie gesprak oecumene en „Helsinki Haagse „Schola Cantorum" houdt gregoriaans in ere RDAG 23 OKTOBER 1976 LE1DSE COURANT/ )AMRAK (Van onze financiële medewerker) rERDAM We zaten weer in de lift. Er is weer spanning Damrak gekomen. Er werd weer met meer plezier handel ven. Naast de al een paar weken stijgende obligatiekoersen deze week ook de aandelenmarkt in beweging. En wel j dat het algemene ANP-indexcijfer donderdag op 86.1 jdde tegen 82.2 vorige week donderdag en 80.6 een dag ervoor. moeten we voorlopig van een technisch herstel spreken. Of il uitlopen op een fundamentele verbetering van de markt n we afwachten. Zoiets vereist toch ook dat er aan andere iarden wordt voldaan, dat er zicht komt op een verdergaand misch herstel, dat het bedrijfsklimaat beter wordt en dat de nenten van het bedrijfsleven aantrekken, voorhands moeten we blij zijn met het technisch herstel lan verschillende krachten hebben meegewerkt. We noemen n de eerste plaats de dalende rente op de obligatiemarkt, ng gezet door de dalende tarieven op de geldmarkt. Drie tot nds geld ligt ruwweg 3 4 procent lager dan een paar den geleden en zweeft nu rondom de 9 procent, chzelf houdt deze daling verband met de sterke geldverrui- de geldpolitiek van de Nederlandse Bank en het sterker >n van de gulden op de internationale valutamarkt. Een paar len geleden zat de gulden in de klem en moest de Nederland-' nk op grote schaal marken en dollars kopen waardoor er rote geldkrapte ontstond. Nu zien we het omgekeerde. Na scheiden revaluatie van de Duitse mark en het ongewijzigd van de gulden blijkt er vraag naar die guldens te zijn. In K'an verkopen kocht de Nederlandse Bank deze week marken or er meer geld naar de markt stroomde en de geldruimte ter werd. eten overigens afwachten of de kleine revaluatie van de wel de gehoopte rust zal brengen. Het verwachte effect is i toe uitgebleven. En als de gulden aan de sterke kant blijft, rt een speculatie op een revaluatie van de gulden tot de lijkheden. iling van het obligatierendement en de daling van de geld- rente waardoor het op depositorekening plaatsen van geld under aantrekkelijk wordt, brengt de aandacht weer naar ndelen, vooral naar aandelen van bedrijven die met gunstige iten tevoorschijn zijn gekomen. Die aandelen waren zo ver ers gedaald, dat zij - op basis van het dividend van vorig gunstige rendementen lieten zien. Hoewel het beleggende beslist nog niet op grote schaal in de markt was, konden ersen aantrekken doordat de verkopers hun stukken vasthiel- Llleen bij sterk gestegen koersen verkochten zij. IIIIIIIIII1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Als wij tot slot nog noemen de betere stemming in Wall Street waar het Dow Jones gemiddelde van vorige week woensdag tot afgelopen woensdag weer steeg van 933 tot 955 en voorts het oplopende koersniveau in Frankfort en wij vermelden dan boven dien nog dat er ook weer opdrachten op het Damrak van Duitse kopers kwamen, dan hebben wij alle koersstimulansen wel gehad. Bij elkaar hebben zij ervoor gezorgd dat de daling van het koersniveau van de afgelopen weken ongedaan werd gemaakt Er werd weer een bodem in de markt gelegd. En dat is erg belangrijk omdat bij menige belegger de mening postvatte dat de aandelen langzaam maar zeker waardeloos gingen worden. De stijging van het koerspeil deze week vinden wij bij alle sectoren terug. Zij het dat die het grootst was bij de internationale fondsen en bij de groep industriële fondsen. Wij zagen dan ook dat Koninklijke Olie ƒ5.30 op kon lopen tot 121.50 en Unilever zelfs ƒ7.80 tot ƒ113,-. Philips verbeterde van ƒ25.40 tot ƒ27.70, AKZO bleef nagenoeg gelijk in koers maar Hoogovens kon van 39,- tot 41.20 komen, alles op donderdag. in de industriële hoek waren vele koersverbeteringen te zien waarvanenkele opvallend. Van de laatste nemen wij voor de vuist weg wat voorbeelden, alle koersveranderingen van maandag tot en met donderdag. Heineken plus 12.20, Bols plus 6,-, Schuitema plus 8.30, Holec plus 10,-, Twentsche Kabelfabriek plus 8,-, Bergoss plus 9.50, Koninklijke Nederlande Papierfabrieken plus ƒ6.80, Kappa plus ƒ15.20, Bredero plus ƒ22,-, Audet plus ƒ11,-, El sevier plus 24,-, Nederlandse Dagblad Unie plus 9,-, Telegraaf plus 7.50 en de VNU plus 5.30 en nog een enkel voorbeeld uit een andere hoek: Van Ommeren plus 11.50 en Algemene Bank Nederland eveneens plus 11.50. Het is allemaal moedgevend. De stijging van de obligatiekoersen ging ook deze week door waarbij het opviel dat er ook goede kooplust was voor langlopende leningen. In een tijd van stijgende rente geeft men de voorkeur aan kortlopende stukken, maar als de rente daalt, komen de langlopende stukken met een hoge rente weer op de voorgrond. De daling van de rente bleek in de eerste plaats uit het stijgen van de koersen. De 8-jaar lopende 9 1/2 procents Bank Nederlandse Gemeenten was vorige week donderdag 101.10 en afgelopen donder dag 103.10. Dit betekent nu, als wij de invloed van de looptijd buiten beschouwing laten, een rendement van 9.21 procent. De 25-jaar lopende 9 1/2 procents bank Nederlandse Gemeenten steeg van 100.30 naar 103.50, hetgeen een rendement thans van 9.18 procent oplevert. Tegen deze achtergrond moeten we het verlagen van de rente van de nieuwe lening van de Bank der Nederlandse Gemeenten zien. Bij het bekendmaken was de rente 9 3/4 procent en afgelopen woensdag werd het 9 1/2 bij een uitgiftekoers van 100. Gegeven de rendementen van de uitstaande leningen waren de voorwaarden van de nieuwe lening nog aantrekkelijk. Men voorspelde dan ook een gunstige ontvangst. Een rentedaling die de kapitaalbezitters liever niet zien, zitten voor velen natuurlijk aantrekkelijke kanten: de hypotheekrente zakt, de overheid kan tegen lagere rentelasten lenen terwijl ook het bedrijf sleven als het proces doorzet op lagere tarieven kan rekenen. Dit zal zeker het geval zijn als de Nederlandse Bank, zoals op de beurs al geruchten de ronde doen - haar tarieven naar beneden aanpast. Bij haar overwegingen of een rentedaling noodzakelijk is, zal de Nederlandse Bank echter op z'n minst ook het rentepeil in het buitenland betrekken en de consequenties van onze economie en onze gulden nagaan. Het was al met al een weekje waarin de animo terugkwam en het vertrouwen in aandelen weer iets werd hersteld en dat was erg noodzakelijk. \—+lore n. erdam, 2 okt. Evenals in lerika wilde het vrijdag op Damrak niet zo erg vlotten, de actieve markt kwamen ningskoersen tot stand die vrijwel de gehele linie la- waren dan de slotkoersen donderdag. begon 60 cent lager op 16,70, Philips 40 cent op i,70 en Hoogovens 30 cent 41,20. Unilever zag 1.80 Horen gaan op 111,20 en Olie 1,20 op 119,60. moest 1,70 prijsgeven 115,50. Heineken en Natio- federlanden verloren bei- 1 op 138,50 resp. 76. de cultuurfondsen kon De- rich handhaven op 98,20 ar HVA brokkelde een paar jbeltjes af. Van Ommeren g 5 lager in andere handen maar daartegenover ging leepvaart Unie als enige ac- fonds omhoog, en wel met tot 107,50. Kon. Boot HAL bleven onveranderd, de banken ging ABN 2 naar 283 en Amro Bank 65,40. De staats- senmarkt lag er zeer licht leeld bij. NG-leningen waren vast ge- md met stijgingen die oplie- b tot zo een 80 cent. Vrijdag ind de inschrijving tegen 100 ft open op de nieuwe 25-jarige pet BNG-lenihg. De belang- ng hiervoor is zeer groot. Gedurende de beurstijd sloegen ook de staatsfondsen de weg omhoog weer in, waarbij tot een halve gulden meer werd betaald dan aan het begin van de handel. De lichte beweging op de lokale markt in opwaartse richting donderdag bleek vrijdag een strovuurtje te zijn geweest. Bij weer kalme handel zakten nu de koersen over front wat te rug. Voor Kappa werd, nadat donderdag op een gunstig be richt van het bedrijf hogere biedkoersen waren opgemaakt, nu ten opzichte van de laatstge- dane koers een 18 hogere no tering opgemaakt. Gunstige uit zonderingen in de markt war. ook Jean Heybroek en Stevin. Veel fondsen moesten echter te rug. Zo ging er nog eens 10 van de koers van Inventum af en weer 5 van die van Uni- kap. De kleinere scheepswer ven Arnhemsche Scheepsbouw en Van der Giessen-de Noord stonden eveneens onder druk, terwijl grote broer Rijn-Schel- de-Verolme 2,50 moest inleve ren. In verhouding flauw waren ook De Telegraaf, Drentsch- Overijsselsche Hout, Oce-Van der Grinten en Nutricia. De internationals bleven zich ge durende beurstijd rond de ope ningskoersen bewegen. Op de rest van de actieve markt was er meestal sprake van een nei ging tot lichte afbrokkeling. Nieuws uit de bedrijven DGC-DCC De Amerikaanse computermaatschappijen Data General Corporation in South- boro en Digital Computer Con trols Inc. in Fairfield hebben een voorlopige overeenkomst bereikt over de overname van DCC door Data General. Twenthe NV Stoomspinnerij Twenthe heeft in de eerste zes maanden van 1976 een verlies voor belastingen geleden van oa. 1,8 min. (gehele jaar 1975 2,7 min verlies). ABN Amro De Algemene Bank Nederland gaat mi.v. maandag de opslag op de debe trente verlagen van 3 tot 2 pet Tot deze verlaging is besloten op grond van de recente daling van de geldmarkttarieven en op grond van de verwachting, dat de ruimer geworden positie van de geldmarkt mede door de daarop gerichte maatregelen van de Nederlandse Bank van meer blijvende aard zal blijken te zijn. Ook de Amro heeft de opslagrente verlaagd. DAF Trucks De afdeling Di rect Export van DAF Trucks levert nog voor het einde van het jaar aan Turkije 200 trek kers van het type PTT 2800 en 100 opleggers met een koelop- bouw, met een totale waarde van ruim 25 min. dienstregeling in werking, die tot de invoering van de zomer- tijd in de Benelux, op 3 april 1977, van kracht zal blijven. Het nieuwe schema wordt t.o.v. de zomerdienst slechts gekenmerkt door enkele frequentieverande ringen en wijzigingen in de vluchtuitvoering. De KLM zal gedurende dewin termaanden 110 steden in 70 landen bedie nen. Beleggingsfonds van de 7 Het teleurstellende koersverloop op vrijwel alle aandelenmarkten heeft ook het Beleggingsfonds van de 7 niet onberoerd gelaten. Het vermogen daalde in het der de kwartaal van 78,5 min tot 74,5 min en de basiswaarde per participatie van 9,30 tot 8,82 zo blijkt uit het kwartaal bericht. Van Rees De goed gevulde orderportefeuille van werf van Rees in Sliedrecht is uitgebreid met een voorlopige opdracht van de Bos Kalis Westminster Group voor de bouw van een cutterzuiger en een opdracht voor een cutterzuiger voor Hon gaarse rekening, zo heeft de werf bekendgemaakt De op dracht van Bos Kalis werd ge gund onder voorbehoud van overeenstemming over enige na der uit te werken voorwaarden.- Paulus de Boskabouter De Toverhoed door Jean Dulieu x—19 Nadat Paulus aan de grijp- weg zijn boom was. stopte hij haalde diep adem en zei toen: „Voor vingers van Eucalypta ontkomen opeens met rennen en zei: „Waarom uit hoed. doe je plicht en breng me was, had hij het eerste stukje nog loop ik eigenlijk zo hard? Nu ik deze netjes thuis." Toen hoefde hij niets hard gelopen. De toverhoed had hij hoed in mijn bezit heb, kan me meer te doen. De hoed nam hem voor het gemak wel op zijn hoofd immers niets gebeuren? Het leven mee, moeiteloos zeilend door het gezet, maar echt gebruikt had hij wordt een stuk eenvoudiger." Hij grote bos. hem nog niet. Toen hij echter half- Suske en Wiske De Raap van Rubens Lucky Luke „De genezing van de Daltons' Dargaud S A. 1976 a kke CU aitst ider voorzitterschap van de Franse rtsbisschop Rocher Etchegaray, heeft jvoc week de Europese bisschoppen- ;oldi nferentie in Vatikaanstad vergaderd, n d muit Nederland werd de bijeenkomst leve jgewoond door mgr Moelier, de bis- ïop van Groningen, de agenda stonden de oecumenische lenwerking in Europa, pastorale sa- enwerking in Europa en verwezenlij- ng van de besluiten van de veilig- idsconferentie van Helsinki over de chten i at betreft de oecumenische samen- êrking is vooral gesproken over het Vatikaanse dokument, waarin nische samenwerking op plaatselijk, re gionaal en landelijk niveau wordt uitge werkt. De vergadering sprak zich uit voor nauwere samenwerking met het congres van Europese kerken, waarin protestantse kerken van Europa zijn vertegenwoordigd Betere samenwerking tussen bisschop pen en leken zou concreet gestalte kun nen krijgen via het congres van Europe se leken, dat in juli wordt gehouden in Leuven. De vergadering sprak zich ook uit voor betere samenwerking tussen de Taden van priesters en de bisschoppen conferenties. Aartsbisschop Benelli onderstreepte bij de bijeenkomst het belang van samen werking op Europees niveau. Hij wees hierbij op het onlangs opgerichte infor matiebureau voor Europese pastorale vragen in Brussel. De Europese bis schoppen verklaarden nadrukkelijk, dat Europese samenwerking niet alleen be trekking mag hebben op West-Europa. De tweede secretaris van de Vatikaanse raad voor openlijke aangelegenheden berichtte de bisschoppen uitvoerig over hoe de bisschoppenconferenties de be sluiten van de veiligheidsconferentie van Helsinki pogen te propageren. Hij stelde voor een lijst met prioriteiten op te stellen. De Europese bisschoppen spraken te vens met kardinaal Baggio en aartsbis schop Hamer, die respectievelijk ver slag uitbrachten van het werk van de congregatie van de bisschoppen en de congregatie voor de geloofsleer. Aan de Europese bisschoppenconferen tie konden geen afgevaardigden deelne men uit Tsjechoslowakije, Roemenië en Bulgarije. De Hongaarse afgevaardigde moest wegens ziekte verstek laten gaan. Kerk en wereld KORTE METTEN De hervormde synode zal op 15, 16 en 17 november bijeen komen in Driebergen. Aan de orde komen de besluiten en aanbevelingen van de gezame- Iijke vergadering van de her vormde en gereformeerde sy nodes in september. Ook wordt, aan de hand van een verslag van dr. A. van den Heuvel, een evaluatie gehou den van de algemene vergade ring van de Wereldraad van Kerken. Tevens behandelt de synode het rapport „Intercom munie en ambt", dat onlangs ook op de synode van de gere formeerde kerken is bespro ken. Zaterdag 20 november wordt ppe zorpDe Schola Cantorum in Den Haag, die het aats regoriaans in ere houdt, glijdt geleidelijk aan ïart aar haar derde lustrum toe. Het moment van r c lerkomst is echter vager dan het latijn, dat r d,kij zingt, maar wie verband legt met het wncilie zit op het goede spoor terug, pel" Het bleek, dat het gregoriaans terugliep in die 01 ijd. Veel mensen meenden, dat als gevolg van Oohet concilie het latijn in de eredienst zou kla Verdwijnen en daarmee het gregoriaans. Het lam was evenwel zó, dat de mogehjkheid werd z* geopend de liturgie ook in de landstaal te Zij staan in die mening lang niet meer zo alleen om! vieren. Er werd een keuzemogelijkheid gescha- als in die begintijd. Zij stellen bijvoorbeeld vast lei(* Pen, hetgeen overigens wel tot gevolg had, dat hoe ook in reformatorische kring de belangstel- ho het latijn en daarmee het gregoriaans in de lrt2( knel dreigde te komen. 9°' Kerkzangers, die het gregoriaans een goed hart vuu, v j zi toedroegen verenigden zich. Niet uit een afwij- ervan, wilc zende instelling tegen de liturgie in de land staal, maar om het gregoriaans te behouden, dat zij bovendien positief waarderen als een middel om diep-menselijke gevoelens uit te drukken en dat toch nooit vervalt tot sentimen taliteit. De bewogenheid van het gregoriaans is een beheerste bewogenheid, zeggen zij. Het is bij uitstek geschikt om de evangelische bood schap over te dragen, omdat het de mens aanspreekt in hoofd en hart. ling en ook de waardering voor het gregoriaans is toegenomen. Ook jongeren blijken gevoelig voor de uitdrukkingskracht en bewogenheid Zij maken dan ook deel uit van de Schola Cantorum, die overigens al met al een vrij kleine groep vormt: vijfentwintig leden. Dezen maken veelal ook nog deel uit van parochiale zangkoren en dat legt aan hun activiteit een zekere beperking op. Maar ze zijn elke eerste zondag van de maand te horen in de mis van k -art over tien in de Haagse Pastor van Ars- kerk en in de vasten en de advent elke zondag middag om vier uur bij de vespers in de dekenale St.-Jacobskerk. En daarnaast, „mondjesmaat" om zo te zeggen, waar bij tij en ontij de Schola hen brengt: trouw- en rouwmis, in kerken en kapellen. Men moet wel eens weigeren. Men kan de mensen niet te veel belasten. Maar als het kan gebeurt het, in toog en superpli. Geleend weliswaar, maar daarom niet minder stichtend en ver zorgd, al pretendeerd men geenszins een koor van vakmensen of benedictijnen te zijn. Men ziet het: zingen staat voorop, het verband is aan de losse kant, want de Schola is geen vereniging, zodat de voorzitter (W. Luscuere, Loenensestraat 51, tel. 32.42.82) eigenlijk geen voorzitter is en de secretaris (Ch. Blom, Willem de Zwijgerlaan 60, tel. 54.44.83) eigenlijk geen secretaris. Hetgeen niet betekent, dat hij niet graag nieuwe leden, vooral ook jonge, zou willen inschrijven. En evenmin, dat de Schola niet dankbaar zou zijn voor togen, superplis en „libri usuales", die wellicht ergens in parochies of kerken nog te vinden zijn. Want zonder toog, superpli en boek met linten geen „echte" Schola Cantorum. in de kathedrale basiliek van St.—Jan in Den Bosch een plechtige heilige mis van re quiem opgedragen voor alle gesneuvelde en overleden mi litairen. Het initiatief tot dit jaarlijks gebeuren gaat uit van de stichting Nationaal Katholiek Thuisfront. Bij gelegenheid van de onaf hankelijkheidsverklaring van Transkei op 26 oktober ver spreidt de werkgroep Raciale Vragen van de Raad van Ker ken in Nederland de brochure „South Africa's Bantustans", geschreven door een deskundi ge van het Programma ter Be strijding van het Racisme van de wereldraad en uitgegeven bij uitgeverij Kok in Kampen. De brochure bevat de infor matie, die de wereldraad bracht tot zijn afwijzende stel- lingname tegen de onafhanke lijkheidsverlening. Het internationale Paulusge- nootschap zal in september volgend jaar een groot opge zet congres organiseren in Salzburg over het thema „Een sociaal en democratisch Euro pa van morgen". Waarschijn lijk zullen ook afgevaardig den uit de communistische landen deelnemen. Het con gres zal zich vooral inspannen voor het overbruggen van de tegenstelling kapitalisme—so cialisme en de bijdrage van de kerk daarin. Zeer geva rieerd samengestelde commis sies zijn al met de voorberei ding bezig, hetgeen ook in houdt het beleggen van werk bijeenkomsten in diverse lan den. Jeugdraad bezint zich op voortbestaan De Katholieke Jeugdraad voor Nederland houdt op 27 november een bijeenkomst voor allen, die menen dat het werk van de KJR doorgang moet vinden. Op die dag zal worden bezien of en hoe de KJR kan blijven bestaan. Op 7 juli liet staatssecretaris Meijer van CRM de KJR we ten, dat de jeugdraad met in gang van 1 januari 1977 niet meer kan rekenen op subsidie. Hij zei niet overtuigd te zijn van de onmisbaarheid van de KJR en meende bovendien dat de jeugdraad te weinig men sen bereikt Ook had hij be zwaren tegen de bestuurlijke formule van de KJR Het bestuur van de KJR ziet mogelijkheden om ook zonder subsidie een aantal activiteiten voort te zetten. Dit zou kun nen, aldus het bestuur, in de vorm van een vrijwilligersor ganisatie, waarbij het bestuur van de KJR een secretariaat en financiële middelen kan aanbieden. Uit de bijeenkomst van 27 november moet blijken of er werkelijk behoefte be staat aan een dergelijke orga nisatie. De dag wordt gehou den in het gebouw van de studentenvereniging SSR, Be- muurde Weerd Westzijde 3 te Utrecht van 10.38—16.30 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11