Record rerkoop auto's Rechtspositie gedetineerden wordt verbeterd Sfeer Zuidmoluks kamp nog explosief f CRM laat Leidse bejaarden niet in de kou staan pIJNA 500.000 Wijziging loon- en inkomstenbelasting VOORSTEL CNV: Deel loonruimte voor vervroegde pensionering rT tOENSDAG 20 OKTOBER 1976 LEIUSE Co U Rain x (Van een onzer verslaggevers) VAASSEN De situatie in het vrijwel geheel afgebroken Zuidmolukse woonoord in Vaassen is nog altijd explosief. Al drie nachten achter een is er geschoten. Een kleine minderheid, aanhangers van de in hechtenis genomen Pat- timukay, intimideert vele kampbewoners. De kampraad kan niet functioneren, omdat de voorzitter van deze raad onder zware druk staat. Zijn gezin wordt voortdurend bedreigd en er zijn kogels door zijn ruit geschoten. Bovendien is een benzinebom tegen het ven ster gegooid. Dit heeft de burgemeester van de gemeente Epe, waaronder Vaassen resorteert, gisteren meegedeeld. De vorige week ingestelde afkoelingsperiode heeft nog weinig uitgehaald. De autoriteiten proberen met de gehele Zuidmolukse gemeen schap in het kamp in gesprek te komen. Giste ren werd gesproken met aanhangers van gene raal Tamaela en ir. Manusama, groepen die een grote meerderheid in het woonoord vormen. Deze bewoners hebben uitdrukkelijk het gebo den verzet afgewezen en zij zijn bereid naar een oplossing te zoeken. Ook ds. Metiary, ver trouwensman van de kampbewoners wenst rust in het woonoord. Maar de groep Pattimukay vormt een probleem. Hiermee kan geen goed gesprek gehouden worden, aldus de burgemees ter. Intussen is de sloop van het kamp nog niet hervat en met het bouwen van stenen woningen kon evenmin worden begonnen. De politie zoekt naar zware vuurwapens die met zekerheid in het kamp zijn. Deskundigen zijn er van overtuigd, dabtijdens de politie-actie vorige week gebruik is gemaakt van automati sche wapens, getuige de zware inslagen in de pantservoertuigen. Vandaag zouden de autori teiten opnieuw proberen tot een gesprek met de verzetsgroep. MSTERDAM (ANP) - De ver- oop van nieuwe personenau- 's vertoont nog steeds een ijgende lijn in ons land. Uit nu beschikbaar gekomen cij- rs van de RAI in Amsterdam ijkt dat er in de eerste negen tanden van 1976 in totaal 1.795 nieuwe personenauto's combinatiewagens zijn ver- :ht. Dit betekent een stijging i 8 procent ten opzichte van lelfde periode in 1975 toen er peveer 375.000 auto's werden rkocht. Het ziet er naar uit de magische grens van J.000 verkochte personenau- s dit jaar kan worden be- kt. septembermaand heeft de ootste autoverkoop uit de ge- liedenis opgeleverd: er wer- i 51.418 personenauto's ge- :ht. De oorzaak van deze ipgolf is ongetwijfeld de BT- ;verhoging van 16 naar 18 leent op 1 oktober. Velen iben nog juist deze 2 procent hoging voor willen zijn. Wan- r de autofabrikanten meer to's hadden kunnen leveren, as het verkoopcijfer van de aand september nog hoger uit vallen, maar zo kort na de fabrieksvakanties was bij de meeste bedrijven de produktie capaciteit nog niet optimaal. De 12 best verkochte personen- automerken in de eerste negen maanden van dit jaar zijn: 1. General Motors 56.968 2. Ford 37.679 3. Renault 36.476 4. Volkswagen/Audi 32.136 5. Chrysler/Simca 32.003 6. Fiat 26.279 7. Peugeot 24.949 8. Toyota 22.942 9. Citroën 22.316 10. British Leyland 20.500 11. Datsun 18.193 12. Volvo (Daf) 17.270 Vooral General Motors, al jaren lang bovenaan de ranglijst, is in verhouding met vorig jaar ver der uitgelopen. Het marktaan deel steeg van 10,6 naar 14,1 procent. Ford ging, omhoog van 7,9 naar 9,3 procent. Chrysler en Volkswagen verloren wat ter- De best verkochte personenauto in Nederland is tot en met sep tember nog altijd de Opel Ka- dett (GM). Dit model heeft een marktaandeel van 6,5 procent. Op grote afstand volgt de Simca 1100 als tweede met 3,8 procent. Paardenmarkt Stevig geroskamd en keurig ..gekapt" stonden gisteren op de paardenmarkt Zuidlaren tientallen paarden te wachten tot het loven en bie den begon, waarna ze naar een nieuwe stal zouden worden overgebaracht. Van de weg raken belangrijke oorzaak doden in snelverkeer DEN HAAG Het van de weg afraken is een belangrijke doodsoorzaak voor gemotori seerde weggebruikers. Liefst 22 procent van alle dodelijke on gevallen. In de meeste gevallen botsen de slachtoffers tegen bo men of lichtmasten. Voor meer dan de helft gebeuren deze on gelukken op een rechte weg. Aldus ing. C. C. Schoon van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid gis teren tijdens de verkeerstechni sche leergang van de ANWB in het Haagse Congresgebouw. De SWOV is in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bezig met een onder zoek naar de mogelijkheden om de wegbermen veiliger te ma ken. Wil een berm veilig zijn, aldus de heer Schoon, dan mo gen er geen obstakels in staan. Maar anderzijds zijn er ver keersborden en lichtmasten no dig, maar die moeten dan zoda nig geconstrueerd worden, dat inzittenden van motorvoertui gen geen ernstig letsel oplopen bij een botsing. Hiervoor zijn inmiddels technische mogelijk heden gevonden. Na proefne mingen is gebleken dat er licht masten kunnen worden ge maakt, die bij een botsing ge makkelijk afbreken. Een andere mogelijkheid is dat een mast bij een botsing „meegeeft" door van zijn voetstuk te schuiven. Van een onzer verslaggevers DEJJ HAAG Minister Duisenberg (Financiën) en zijn staatsse cretaris Van Rooyen hebben gisteren het al in de Miljoenennota aangekondigde wetsontwerp voor de wijziging van de loon- en inkomstenbelasting ingediend. Daarin stellen zij o.m. voor de reiskostenaftrek te verhogen en de minimum-reiskostenaftrek van 150 naar 200 gulden te brengen. Verder wordt de aftrek van lijfrentepremies verhoogd van 7.500 tot 11.000 gulden. Voor 1977 gelden nu de volgende belastingvrije sommen (bedragen die van het belastbaar inkomen worden afgetrokken alvorens met het schijventarief de belasting wordt berekend). Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouwen) 1.818 (in'76 1.687) Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) 5.270 (in 76 4.890) Tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ouder, die gehuwd zijn geweest of kinderaftrek genieten) 7.085 (in '76 6.574) 9.083 (in 76 8.428) 1.637 (in '76 1.519) 2.546 (in '76 2.362) Tariefgroep 4 (gehuwde mannen) Arbeidsongeschiktheidsaftrek Bejaardenaftrek voor gehuwde mannen Beiaardenaftrek voor alleenstaanden 1.784 (in'76 1.655) De extra aftrek voor alleenstaande met recht op kinderaftrek 1.998 (in '76 1.854) Kinderaftrek voor loontrekkenden wordt voor één kind 965 (in '76 841); voor twee kinderen 1.481 (in '76 1.331); voor drie of meer kinderen 1.995 (in '76 1.819 voor drie of vier kinderen en 1.870 voor vijf of meer kinderen). Voor zelfstandigen 1.624 voor één kind, 3.316 voor twee kinderen en 3.830 voor drie of meer kinderen. Dit voorstel wordt waarschijnlijk achterhaald door het voorstel tot integratie van kinderaftrek en kinderbijslag. i inkomstenbelasting ziet er als 1977 1976 5.832 5.412 7.164 6.648 9.567 8.878 8.876 8.237 14.033 13.022 18.013 16.716 20.137 18.687 24.784 22.999 49.566 45.997 20 pet. over de eerste schijf 26 pet. over de volgende 32 pet. over de volgende 40 pet over de volgende 50 pet. over de volgende 59 pet. over de volgende 64 pet. over de volgende 67 pet over de volgende 70 pet. over de volgende 72 pet. over de volgende gulden. linister Trip: 'NO door en schuld problemen IN HAAG (ANP) Dc ge- dheidsorganisatie TNO ïft het aan zichzelf te danken het thans in financiële peri- en verkeert. Van een be- •iing door de rijksoverheid tot afvloeiing van tachtig rsoneelsleden zou moeten lei en, is geen sprake. De reden in de problematiek ligt in het gen begrotingsbeleid van |iO. inister Tnp heeft dit kamerle- meegedeeld in antwoord op agen over het wetenschaps- idget. De bewindsman kwam de bezuinigingsoperatie voor op de volgende bereke- ng: op een overheidssubsidie een kwart miljard gulden oor '77 bedraagt de reële ver- lindering niet meer dan """1.000. Hiervan werken enke- tonnen door in de begroting de gezondheidsorganisatie. 'indiefstal ran vier ton roorkomen ILBURG (ANP) - De Tilburg- politie heeft in de nacht van laandag op dinsdag, de diefstal an een trekker met oplegger, eladen met tin ter waarde van 00.000 gulden, voorkomen en drie daders op heterdaad letrapt. Het drietal had de rachtauto juist gestart en was ezig daarmee het terrein van expediteur te verlaten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De rechtspositie van gedetineerden wordt per 1 mei volgend jaar verbeterd. Zij krijgen dan het recht om van opgelegde interne straffen in beroep te gaan. Voorts zullen overtredingen van de reglementen kunnen worden afgedaan met het opleggen van geldboeten. De Eerste Kamer ging gisteren akkoord met het desbetreffende regeringsvoorstel. Staatssecretaris Zeevalking van Justitie zei, dat verdere verbeteringen in de rechtspositie bekeken zullen worden. In enkele penitentiaire inrichtingen wordt momenteel geexperimen- teerd met een gevangenenraad. Het gaat volgens de staatssecretaris momenteel te ver om gedetineerden inspraak te geven bij het vaststellen van het huishoudelijk reglement van de inrichting. Inspraak betekent, dat je moet luisteren. Maar ik weet niet hoe het op het personeel en bij de buitenwereld overkomt als gedeti neerden inspraak hebben, aldus de staatssecretaris. Vanuit de Eerste Kamer was er voor gepleit gedetineerden, die werk verrichten, een behoorlijk loon te geven. Voor dat probleem is nog geen goede oplossing gevonden, zei de staatssecretaris. „Een gedetineerde kost de overheid 125 per dag. Artikelen, die zij maken, worden niet tegen marktwaarde verkocht". Maar de be windsman zei niet in de huidige situatie te willen berusten. Wellicht kan over het probleem worden gesproken bij de parlementaie behandeling van de op Prinsjesdag uitgebrachte gevangenisnota. In Utrecht is gisteren een bronzen beeld van de kunstenaar Niec Jonk geplaast. Het beeld weegt drie ton en is 6,5 meter hoog. Het is daarmee het grootste bronzen beeld in ons land. Het kunstwerk is „De Wachter" genoemd. He is geplaatst op een berg, gevormd door het puin van het oude Jaarbeursgebouw. TWEEDE KAMER: Ositie van gemeenten niet aantasten l'an onze parlementaire redac tie ÏEN HAAG De Tweede Ka- zal de regeringsplannen oor de bestuurlijke herinde- ing van ons land keihard af wijzen als de positie van de gemeenten wordt verzwakt. Dit is minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken, die deze week zijn beleid verdedigt in het parlement, gisteren on dubbelzinnig te verstaan gege ven. Vrijwel alle fracties in de volks vertegenwoordiging maken zich gróte zorgerj over de centralisa tie van taken en bevoegdheden bij het rijk. De WD illustreerde die ontwikkeling door te wijzen op de onstuimige groei van het „Haagse" ambtenarenapparaat in de afgelopen jaren. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV vraagt aan zijn leden of zij bereid zijn in het kader van de bestrijding van de werkloosheid een deel van de loonruimte in de komende jaren te gebruiken voor vervroegde pensionering als dui delijk vaststaat dat de vrijgekomen arbeidsplaat sen echt door werklozen worden bezet. Het CNV vraagt dit in het gisteren gepubüceerde ontwerp-arbeidsvoorwaardenbeleid. De FNV (fe deratie van NW en NKV) zal in de loop van vandaag haar arbeidsvoorwaarden-beleid presen teren. Volgens het CNV kan de werkloosheid ook via andere vormen van arbeidstijdverkorting worden bestreden, maar vervroegde pensionering zal het meeste effect hebben, al wordt erkend dat het geen goedkope maatregel is. Verder stemt het CNV in met een loonstijging zoals is voorgesteld door het Centraal Planbureau. Dit voorstel houdt in een verhoging van 7,5 tot \8 procent, waarvan 6,5 procent moet worden ge zien als prijscompensatie en de rest (inclusief 1 procent loonstijging wegens overwerkperiodieke verhoging e.d.) als werkelijke verbetering van het besteedbaar inkomen. De vakcentrale wil van deze percentages noch naar boven, noch naar beneden afwijken. Niet naar boven gezien de moeilijke economische situatie en niet naar beneden omdat het niet zeker is dat verdergaande matiging tot meer werkgelegenheid zal leiden. Het CNV blijft voorstander van verkleining van de inkomensverschillen, ook al omdat van de beter betaalden een hogere bijdrage aan de oplossing van de sociaal-economische problemen mag wor den verwacht. Maar omdat er al vrij veel genivel leerd is, moet de verdeling van de beschikbare ruimte nu maar per bedrijfstak worden geregeld, aldus het CNV. Hawks Op de basis van de Koninklijke Lucht macht in het Duitse Blomberg zijn gis termiddag de nieu we hawk-raketten aan de Luchtmacht overgedragen en in gebruik gesteld. De overdracht ge schiedde door ge- neraal-majoor D. Boks (1.) aan luite nant-kolonel J. P. C. G. Sniedt. Kredietgever gebonden aan vergunning (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kredietgevers, die zich bezighou den met het verstrekken van persoonlijke lenin gen tot en met 10.000 gulden, moeten voortaan in het bezit zijn van een vergunning. Degenen, die na 1 november als kredietgevers willen optreden moeten de dan verplicht gestelde vergunning aanvragen bij het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Dit mi nisterie zal toezicht houden op de vergunninghou- Als onderpanden voor de persoonlijke geldlenin gen mogen voortaan ook dienen personenauto's caravans en pleziervaartuigen. Ontslagen bij rederijen ROTTERDAM Twee Rotter-' damse rederijen zullen binnen kort in totaal ongeveer 185 zee varenden doen afvloeien. De Holland-Amerikalijn gaat 60 Ne derlandse gezellen en circa tien officieren vervangen door' (goedkoper) buitenlands perso neel. Bij Van Nievelt Goudriaan (Nigoco), onderdeel van Steen kolen Handelsvereniging, zijn circa 125 scheepsgezellen over-, bodig geworden. Dit heeft een woordvoerder _yan de Federatie van werknemers in de Zeevaart (FWZ) gisteren meegedeeld. TNO-onder- zoek: Meer hoesten in Vlaardingen (Van een oi ster) VLAARDINGEN Men sen die wonen in een in dustriestad hebben meer last van hoesten en slijm opgeven dan inwoners van een plattelandsgemeente. Een piek van de luchtver ontreiniging heeft een tij delijke vermindering van de longfunctie tot gevolg en bovendien is er bij jon geren in een industriestad een toenemende kortade migheid waar te nemen. Aldus de uitslag van een vergelijkend onderzoek van TNO tussen de industries tad Vlaardingen en de plat telandsgemeente Vlagtwed- de. Tegenover de gevolgen van luchtverontreiniging in Vlaardingen, staat dat de inwoners van Vlagtwedde meer mensen een hoger vetgehalte hebben door de samenstelling van hun voedsel. Het onderzoek vormt een onderdeel van een hele se rie studies die een bijdrage moeten leveren aan het be strijden van ziekten. LE m Cui W sch f bej •EIDEN Het ministerie van toltuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk laat de Leidse bejaarden niet in de kou staan. In antwoord op vragen van het PSP-lid van de Tweede Kamer, dr B. van der Lek heeft staats secretaris W. Meijer meege- zorgsters moeten invoeren. Vol- deeld dat de stichting Gezins- gens de directie van de stichting verzorging Leiden in 1977 waar- houdt het verminderen van het schijnlijk extra-formatie-uren aantal formatieuren in, dat op krijgt toegewezen. het einde van dit jaar vijfhon- De stichting heeft onlangs een derd gezinpen (meestal bejaar- vacaturestop voor gezinsver- den) zonder hulp komen te zit ten. Vele groeperingen in Lei den zijn in actie gekomen tegen deze bezuinigingsmaatregelen van CRM. In zijn antwoord stelt de staats secretaris dat door een zorgvul dige beoordeling en weging van het cliëntenbestand en nieuwe aanvragen om hulp, de hulpver lening daar terécht zal komen waar die het meest nodig is. Niettemin onderkent de heer Meijer het bestaan van knelsi- tuaties. Teneinde die situaties in de toekomst het hoofd te bie den, zal er een prioriteiten-sche ma voor het bepalen van de .formatieuren in 1977 worden opgesteld. De stichting Gezins verzorging Leiden krijgt naar alle waarschijnlijkheid een plaatsje in dit schema. Morgen zullen er aanvankelijk opklaringen voorkomen, maar later op de dag neemt de bewol king weer toe, waaruit plaatse lijk regen verwacht wordt. Een kleine storing, die zich gister middag nabij Zuidwest-Enge- land bevond, trok naar het oos ten en kwam vanmorgen boven- Oost-Engeland aan. Het bijbeho rende regengebied nam in akti- viteit toe. De regenhoeveelheden liepen uiteen van ruim 10mm in het zuidwesten tot 2mm in het noordoosten van Nederland. Achter het laag zorgt een zwak ke rug van hogeluchtdruk voor een tijdelijke verbetering van het weer. Boven West-Rusland blijft de luchtdruk hoog, terwijl boven de Atlantische Oceaan een levendige depressie heerst Een stormdepressie koerste het afgelopen etmaal van New- Foundland naar het noordoos ten, verwacht wordt dat dit laag morgen boven het zeegebied ten zuiden IJsland zal liggen. Fron ten ervan kunnen via de Britse eilanden tot West-Europa door dringen. Onze omgeving blijft in een zuidelijke stroming die vrij zachte lucht aanvoert In het temperatuur verloop komt wei nig verandering. Vooruitzichten voor vrijdag: Veel-bewolking met later regen. Weinig verandering in tempera- Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 0 tot 4 Min. tèmp. omstreeks 8 graden Max. temp. omstreeks 13 graden Luchth. R'dam regen Luxemburg Madrid Malaga Casablanca Istanboe! Las Palmas

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9