LANGS OMWEGEN Zilker bejaarden ïandwerkclub gaat knopend expositie tegemoet inanciële nood ierenasiel voorbij kaaswereld verrijkt met Zevenaars pikante HEr0MElSJ verwacht LIDO-theater PROGRAMMA ZAALVOETBAL ijsdag 20 oktober 1976 TëïdsëcSÏÏKaïïF DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Hét nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ER DORP VOTEERT EXTRA KREDIET tv Solo-programma Caro van Eyck LEIOEN Oe actrice Caro van Eyck geeft maandag 25 oktober een voordracht in de Leidse Schouwburg met als titel „Alle maal mensen".. Zij vertelt over de mens achter de acteur, de souf fleur, de kleedster, de figurant, de criticus, kortom over iedereen die met theater te maken heeft De voordracht is kortgeleden in boekvorm uitgekomen. materiaal kopen. Die club is zo gezellig voor de mensen; ze spreken met elkaar en leren wëer werken door deze dingen te doen. Je moet ze er echter niet toe dwingen, je moet ze vrijlaten; ze hebben vroeger vaak al hard genoeg moeten werken in deze streek. "De vrouwen kunnen ook komen zonder iets te doen. Het gaat erom, dat ze bij elkaar zijn, dat ze soms uit hun eenzaam heid worden gehaald. En die leidsters hebben er van alles voor over, die zetten zich hele maal in. Daar heb ik bewon dering voor", zegt mevrouw Bosma met nadruk. Wie mag er nou op die Zilker club? „Wel", zegt mevrouw Lengers, „al zo vanaf 60 jaar, hoor. en alleenstaanden mo gen net zo goed komen ont spannen". Gistermiddag zag ik de club bezig met flessen om- knopen in de fraaiste patro nen. Eén van de dames (ik zeg niet wie het was), wilde iets moois van een lampekap ma ken, maar bij het macrameeën viel het witte glaswerk op de grond. Dat is het risico van het „vak" en al gauw was men aan het lijmen. Mevrouw Len gers: „kussens, tassen, bees ten, dat is allemaal met wol werken; pannelappen, nor maal eigenlijk. Men komt hier erg trouw. Borduren is er ook wel bij en met vilt en zijde werken; natuurlijk, dat doen we ook. We hebben zelfs een vreemde eend in de bijt: een man. Dat is Chris Philippi die een smyrna-tafelkleed heeft geknoopt en daarmee expo seert. Dat vinden we leuk, want laten de mannen ook maar komen kijken om te zien wat ze voor hobby kunnen hebben als ze eens met pen sioen zijn. Het mag ook eer der, vanzelfsprekend. Vorig jaar hadden we er één die schilderijen maakte van zaad korreltjes. Die mag er nu ook bij, als-ie zin heeft; we hebben altijd wel een hoekje voor hem over". Dan is er het glassnijden. Dat is een specialiteit van me vrouw Lengers zelf. Daar moet je niet iedere bejaarde aanzetten, want glas kan ge vaarlijk snijden. Mevrouw Lengers maakt op haar snij dende manier vazen, bloempo tjes, rookstelletjes, bonbon schaaltjes en dergelijke. Met an een onzer verslaggevers) [DEN/LEIDERDORP - Het lege van burgemeester en thouders van Leiderdorp Hen de raad tijdens de ver- lering van 26 oktober voor extra krediet van 3700 gul- i beschikbaar te stellen ten loeve van de stichting uw Leids Dierenasiel. Het derdorpse college heeft erbij Leidse burgemeester en wet- iders op aangedrongen dat spoedig een concept-regeling rtellea om de stichting iw Leids Dierenasiel te hits koor in tarekerk ©EN Het koor „Pro Musi- uit Keulen geeft zaterdag 23 Jober een concert m de Mare- Het Duitse koor is naar derland gekomen onder meer uitnodiging van de volksuni- f He 'Siteit K 0 en de Culturele ad van Leiden. Het concert, I om kwart over acht begint, "rij toegankelijk. Het solo-programma begint om kwart over acht. De toegangsprijs is 10,- en 5,- per persoon, 5,- voor houders van een CJP en voor 65-plussers en 9,- en 4,25 voor inschrijvers van K O. Toe gangskaarten zijn dagelijks van negen tot drie uur te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest. lke dinsdagmiddag zitten in het Van Nispenhuis •De Zilk meer dan 20 gevorderde dames creatief ijeen. Dat doen ze nu al drie jaar lang en na elk ':izoen laten ze zien wat er allemaal van terecht gekomen. Zoals zaterdag en zondag 30 en 31 ktober, van 10 uur tot 's middags 5 uur in de ula van de Mariaschool aan de Beukenlaan. Daar aan en hangen dan de werkstukken van de ejaarden-handwerkclub. Iedereen die er lust in eeft - en dat zullen er ongetwijfeld velen zijn - an dan ervaren hoezeer de nijvere en ijverige feironde" in touw is geweest. Want er is erg veel luw bij. een glassnijder en met behulp van brandende kaarsjes en een koude waterstraal uit de kraan. Lichtelijk kerven en floep, daar heeft ze een groen- glazen ring in de handen. Met een steentje of schuurpapier- tje bijslijpen en ddn de artis tieke delen tezamen voegen met twee-componentenlijm; „dat gaat nooit meer los, hoop ik althans. Je kunt de leukste dingen maken zo. Ringen op elkaar lijmen, de kunstigste figuren ontstaan zo. Delfts blauw schilderen doe ik zelf ook nog" Het wordt m De Zilk, in die Maria-aula, een ten toonstelling met aan trekkelijke kanten, want er valt wat te verdienen ook. De club is er volop voor bezig, soms met het puntje van de tong tus sen de lippen. kennis mogelijk. In de Zeven- aarse „pikante" is een krui denmengsel toegepast bij de kaasbereiding. Anders dan bij alleen de komijnen of nagelka zen zijn hier de kruiden voor het eerst aan de wrongel toe gevoegd, in een verhouding die als „lekker" overkomt. Het is gewoon een kwestie van lief zijn met kruiden, zoals maker R. van Slageren te kennen gaf. Het werd een kruidenkaasje, dat zijn eigen kleur kreeg. Nu niet 'ns geel, maar zwart als roet of bijna koffiebruin aan de buitenkant, omdat-ie moest opvallen (via medicinale No rit). Volgens de heer Van Sla geren dje beter van Melke- ren had kunnen heten geeft de Subenhara versiering en variatie op de tafel. Voorwaar een goudeerlijke nieuwe Ne derlandse kaas. Snij je 'm open, dan heb je het contrast met de romige kleur. En de smaak, moet ik zeggen, is voortreffelijk. Frankrijk heeft al veel interesse, naar men zegt, evenals Duitsland, maar daar is het eten toch al lang geen probleem meer. Zo hebben we dus sinds kort een streekgebonden Zevenaar- se kaas. Voorlopig ook porte monnee-gebonden, want het is' een investering van heb ik jou daar: voorlopig drie ton per week en over vier jaar moet de Subenhara-zaak op poten staan. De kaas is reeds ver krijgbaar, ook in het westen des lands, voor 1,45 tot 1,50 per ons. Een modieuze prijs dus. Het Zuivelbureau had gisteren nog meer pijlen op zijn boog, want de voedingsinformatie komt op een beter niveau, in dienst van onze gezondheid en van het goede der aarde. En dat helemaal niet alleen ten behoeve van het calorierijke en het vette in deze wereld. Er is een kookboek („Kok rond de klok") om van te watertan den en dat nu in een oplage van 100.000 (ook voor Engel staligen) van de pers komt. De receptuur (een uitdrukking die je weer alle eetlust beneemt), is gevangen in brochures en folders; recepten die men graag kwijt wil, alles binnen het kader van de „voedingsfy siologische voorlichting" aan artsen, diëtisten en voedings deskundigen. Dat kan calorie arm zijn, maar bovenal wat het leven prettig en/of slank maakt onder het motto: voed sel mag ook smakelijk zijn. En erg eerlijk ook: je hoeft vlees niet te braden in 100 gram boter; het gaat ook met 40 gram. Ik proefde gisteren tevens van zes nieuwe gebruiksmogelijk heden voor kaas. Kaas hoeft echt niet uitsluitend op de bo terham. Zes warme toepassin gen: kaas-omelet, kaasbroeder, kaas-risotto, kaas- en broód- schotel en de kaaspannekoek. Koud Was de kaassalade, met te veel zilveruitjes erin. In de meeste gevallen kan hier zelfs een kind de „kaas" doen. Ui teindelijk ging het om de melk in relatie tot onze gezondheid. Subliem. Er is zelfs meer re ceptuur met magere melk. En eet heus maar, al krijg je soms een andere indruk via t.v.- spots en andere publicatieme dia die je met de hongerdood bedreigen omdat vrijwel al ons voedsel, bij gebruik, fataal zou zijn. De kaas is me nu naar het hoofd gestegen. Daarom klap ik maar dicht steunen. Hiermee is dan een einde gekomen aan de moeilij ke situatie waarin het dierena siel, dat onlangs is heropend als streekasiel, lange tijd heeft ver keerd. Het dierenasiel verkeerde in fi nanciële problemen onder meer doordat het bestuur, volgens burgemeester en wethouders van Leiderdorp, niét direct bo nafide te noemen was. Verder bestond tussen het bestuur van, het dierenasiel onenigheid met het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, als gevolg waarvan het dierenasiel aan de Besjeslaan geen enkele financië le steun meer kreeg van dat hoofdbestuur. Daar kwam nog bij dat bijdragen van de belang hebbende gemeenten niet direct getuigden van een reëel inzicht in de kosten, die het functione ren van een asiel met zich mee brengen. De relatie tussen het bestuur van het dierenasiel en het hoofdbestuur is inmiddels ver beterd, dankzij het nieuwe be stuur van de stichting Nieuw Leids Dierenasiel. Rest alleen nog de financiële moeilijkheden van de stichting. Naar aanlei- zoals mevrouw E. M. sngers - Kaptein, de hoofd- dster, vertelt: „We doen hier itzettend veel aan macramé, uwknopen zogezegd: om essen, plantenhangers, tas- n, uilen maken we ook. Dat beurt onder het toeziend oog i met de begeleidende han- _.i zes leidsters. Het lukt in De Zilk. Iedereen is op ons, in sommige in de buurt waar het zo best van de grond Het vlotte in De Zilk in ook al omdat de vrou- ambitieus zijn", van Noordwijker- "houts burgemeester mevrouw J. L. C. Bosma-Stoop is de oprichtster van de Zilker be jaardenclub: „In Noordwijker- hout begonnen we drie jaar geleden met een verkoop van welfare-artikelen. Dat liep zo goed, dat men mij vroeg ook zoiets in De Zilk op te zetten We hebben het geprobeerd en het lukte aardig daar onder leiding van de dames Lengers, Van ^aase en Geerlings, de werksters van het eerste uur. Ik ben er zelf regelmatig. Vol gende week kunnen we met de opbrengst van de werkjes op de tentoonstelling weer nieuw De Zilker bejaarde handwerksters bezig met het om knopen van flessen in de fraaiste patronen. Wat is er nu met die Subenha ra? Wel, het Zuivelbureau wist er het fijne van te vertellen. Subenhara, zo werd rond het jaar 1000 het stadje Zevenaar genoemd en zo heet nu de kaas die in dat gebied van de Liemerse rivieren wordt ge maakt. Daar schijnt een bij zondere bodemcultuur te be- De eerste zwarte Neder landse kaas: de Subenha ra. staan die aan deze kaas een specifiek karakter en een pi kante smaak geeft. Kaas loopt over de wereld rond, hoorde ik verrast, en er wordt nog steeds een en ander op dit terrein ontwikkeld in ons land. Tot nog toe nemen de Goudse jonge en jongbelegen kazen 75 procent van alle kaasinkopen in Nederland voor hun reke ning. We zijn een beetje eenzij dig, maar met die Subenhara is verdieping van de smaak en ding van de heropening van het asiel met een streekfunctie heb ben burgemeester en wethou ders van Leiderdorp aan Leiden meermalen gevfaagd om een ge zamenlijke aanpak van de sub sidieverlening. De gemeente Lei den beloofde een concept-rege ling op te stellen. De gemeente Leiderdorp dringt er nu bij de gemeente Leiden op aan, naar aanleiding van een brief van de penningmeester van het diere- nasyl, de opstelling van een con cept-regeling te bespoedigen. De penningmeester verzoekt in de ze brief een voorschot op de betaling van een rekening die de gemeente aan het einde van dit jaar zal worden gepresenteerd. In de periode van 1 maart tot 1 augustus zijn 22 honden en 7 katten in het asiel verzorgd. De kosten zijn bijna 2000 gulden. De penningmeester verwacht dat over de periode tot 1 januari eenzelfde bedrag zal worden be steed aan de verzorging van uit Leiderdorp afkomstige zwerf dieren. In de begroting van 1976 is een bedrag opgenomen van 300 gulden. B en w stellen de raad voor een extra krediet be schikbaar te stellen van 3700 gulden. Het dierenasiel aan de Besjeslaan jut); LDWS—-Swift/'t Winkeltje (21.00 uur). 1: Wer- ïink-THB-Boys (21 uur); Roodenburg-Digros Stars 20.00 uur). 2A( Rijnsburgse Boys-Lugdunum (20.00 uur); San. Sjardin-Van Zeist Stars (21.00 uur). 2B: LISC-Assucom (21.00); LFC-Kickers '69 (20.00 uur). 3A: ASC-FC Modern (22.00 uur); SLF-LEHO-Sport (21.00 uur); Unitas Leiden-Fasson (21.00 uur); 3D: SVLV- Country Boys (20.00 uur). LISSE: Hoofdklasse: Godyla-Van Gerven de Jong (20.25 uur). 1: Lisser Boys-Blokhuis Lisse (22.15 uur); 2B: Taveerne Boys-Katwijk (19.30 uur). 3E:( Siere-LD (21.20 uur). (Van onze sportredaktie) LEIDEN Ook vanavond weer drie wedstrijden in de hoofdklasse zaalvoetbal. Twee in de Groe- noordhal, een in Lisse. In die Lisser-THB-Hal vindt overigens ook direkt een topper plaats. Koploper Van Gerven de Jong ontmoet daar plaatsgenoot Godyla om 20.25 uur. In Leiden zal debutant Oegstgeest het om acht uur tegen De Tegelhandel moeten opnemen (een.zware taak) en ien uur later treedt Swift 't Winkeltje aan tegen HOOFDKLASSE: Tegenhandel—Oegsgeest (20.000 Er bestaat een zuiveltechnologische berg waarop het spel der vitamines wordt bedreven. Moet melk. mag kaas en kan boter? Wis en waarachtig wel. Het Nederlands Zuivelbureau beklimt deze berg dagelijks en beleeft er de spannendste avonturen. Daar hoorde ik gisteren van, op een persbijeen komst in Noordwijk, waar het rond de innemendste hapjes gonsde van de tijdingen. Van dit voedings voorlichtingsfront mag ik u vandaag goed nieuws doorgeven; vanaf één van de flanken van die luilekkerlandberg. Het assortiment op het kaaspla teau is namelijk verrijkt met een nieuw soort volvette dessertkaas: de Subenhara. Te nuttigen, in goede vriendschap, met een Moezel- of Rijnwijn, want de combinatie kaas en wijn kan etg plezierig zijn. PAGINA 5 HET IS DE DREIGING TEN TOP GEDREVEN OMDAT' NIEMAND ER MEE KAN LEVEN. U BENT GEWAARSCHUWD VOOR- EEN ANGSTAANJAGENDE film G Di Uitgebracht door CFM filmverhuur

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5