Gemeentehuis Leiderdorp milioen kosten gaat zeven BEWONERS DE ENGEL Twee weken GEVEN GROEN LICHT cel voor VOOR RENOVATIE Verzorgingstehuis in Noordwijkerhout dankzij blunder Rechter stelt gebroeders Penning in het ongelijk wegpiraat Stront-Armada in Warmond Premiewoningen in Duivenvoorde P AGIN A 4 XiËlUSE CUUKAN'l BOUW IN WINKELHOF BEGINT MAART '77 (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP In maart van het volgend jaar kan zeer waarschijn lijk worden begonnen met de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Leiderdorp in het plan Winkelhof. De kosten van dit pand zijn ge raamd op ongeveer 7 miljoen gul den. Daarvoor krijgen de Leider- dorpersc een gemeentehuis dat net to ongeveer tweeënhalf keer zo groot wordt als de totale oppervlak te van alle panden die door de gemeenteabtenaren thans worden gebruikt. De nieuwbouw zal wor den gepleegd langs de Engelendael. Het college van burgemeester en wethouders doet tijdens de verga dering van dinsdag 26 oktober een voorstel aan de raad over de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Het gemeentehuis wordt gebouwd naar een ontwerp van architectenbureau Zandstra. De Clerq Zubli', Lammertsma partners uit Amstelveen. Het nieuwe pand is niet alleen gesitueerd langs de Engelendael. maar grenst direct aan een van de twee wandelpa den. die kruiselings door het plan Winkelhof lopen, en ligt direct aan het binnenplein. Het gemeentehuis bestaat uit drie eenheden, die onderlinge met elkaar zijn verbonden Op de begane grond is onder meer de raadszaal en een informatiecentrum gepland, evenals een pauzeruimte. Deze afdelingen bevinden zich in één open ruimte. Indien dat nodig is, kan de raadszaal worden afgesloten door middel van schuifdeuren. De raadszaal biedt plaats aan ongeveer 150 personen op de publieke tribune. De plan nenmakers menen, dat deze zaal tevens gebruikt kan worden voor het 'houden van hoorzittingen en voorlichtingsbijeenkom sten. Het grote info-centrum kan eveneens multi-functioneel gebruikt worden: men denkt aan het houden van tentoonstellin gen. Het Leiderdorpse gemeentebestuur heeft de architecten als opdracht meegegeven, dat het nieuwe gemeentehuis een open karakter krijgt. De architecten hebben dit trachten te bevorderen door in de voor het publiek toegankelijke ruimten op de begane grond dezelfde vloertegels te gebruiken die ook buiten het raadhuis zullen worden aange legd. Tevens is een soort etalageruimte ge projecteerd, die hel open karakter dient te verstevigen. De pauzeruimte op de begane grond zal overdag functioneren als kantine voor de gemeenteambtenaren, die overigens betrokken zijn geweest bij de indeling en de inrichting van hun toekomstige werkter rein. Het nieuwe gemeentehuis zal tevens drie daktuinen kennen. Een tuin wordt aan gelegd boven de raadzaal, beide andere ko men op de tweede verdieping op de hoeken van het gebouw, dat op middelste van de drie gekoppelde eenheden drie verdiepingen zal tellen. Naar verwachting is het nieuwe gemeente huis rond september 1978 gereed. Bezoekers van het Leiderdorpse raadhuis kunnen dan hun auto's parkeren op het parkeerterrein van het toekomstige winkelcentrum Winkel- hof, dat aangrenzend aan het gemeentehuis zal worden aangelegd. Maandag 25 oktober wordt in de Menswor- dingskerk aan ,de Gallaslaan in Leiderdorp een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over het nieuwe gemeentehuis Aanvang 20.30 Het toekomstige gemeentehuis van Leiderdorp, bestaande uit drie gekoppelde eenheden met in het midden het drie verdiepingen tellende deel waarin raadzal, informatiecentrum en pauzeruimte zijn geprojec teerd. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT Dankzij een blunder van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk krijgt Noordwijkerhout toch het lang begeerde verzorgingshuis Weliswaar niet nabij be jaardenhuis Puyckendam, zoals burgemeester Bosma tijdens de laatste raadsvergadering liet doorscheme ren, maar waarschijnlijk vanuit het dorp Noofdwij- kerhout gezien aan de linkerkant van de Schippers- vaartweg. Nadat het college van Noordwijkerhout en de stich ting die het verzorgingshuis moet realiseren zich nog eens nader hebben beraden over de lokatie van het hms, zijn zij tot de conclusie gekomen dat het onver antwoord is om op het kleine stukje grond nabij Puyckendam een verzorgingshuis neer te zetten Daarbij komt dat de bouw van een dergelijk pand in strijd is met het vigerende bestemmingsplan Victor III en IV. Bij realisering van de plannen zou namelijk meer dan 60 procent van de grond met een zogenaam de „bestemming openbare bijzondere bebouwing" (daaronder vallen onder meer verzorgingshuizen) be bouwd worden. En dat laat het vigerende bestem mingsplan niet toe. Er waren nog mogelijkheden door het gebouw smaller en hoger te maken, maar daar hebben de partijen van afgezien Blunder Dat in Noordwijkerhout een verzorgingshuis ge bouwd kan worden is te danken aan een kapitale blunder van het ministerie van CiR.M. Als op een verzoek om subsidie bij C.R.M. binnen drie maanden geen antwoord wordt gegeven, dan is C.R.M. ver plicht subsidie te verlenen. Ook de stichting die zich bezighoudt met de oprichting van eenverzorgings huis heeft een verzoek om subsidie ingediend. Omdat na drie maanden nog geen antwoord binnen was, is de stichting verder gaan werken. „Enige tijd later echter", aldus de heer M. v.d. Klaauw, lid van het bestuur van de stichting, „ontvingen/wij een brief van het ministerie van C.R.M. dat geen subsidie zou worden verleend. Maar C.R.M. heeft te laat gereageerd en is verplicht toch subsidie te verlenen, daar is juridisch niet aan te tornen". Het ministerie hanteert als norm dat van het totaal aantal bejaarden 7 procent opgenomen kan worden in een verzorgingshuis. In de Bollenstreek ligt dat percentage thans op ongeveer 10 procent. Dat voert het Aiinisterie als reden aan om het subsisiever- /.oek niet te honoreren, maar ze waren te laat. De plannen om het verzorgingshuis neer* te zetten langs de Schippersvaartweg zijn reeds besproken met de Provinciale Planologische Dienst. Uit dit voorover leg is gebleken dat de PPD bij indienen van de bouwplannen zeer waarschijnlijk een verklaring van „geen bezwaar" zal afgeven. Als de plannen voor 11 november bij het provinciehuis in Den Haag liggen, dan kan zeer waarschijnljk nog dit jaar de eerste paal voor het verzorgingshuis worden geslagen. Door middel van een zogenaamde artikel 19 procedure (voorbereidingsbesluit) moet de bouw van het huis langs de Schippersvaartweg er rust een agrarische bestemming op dit gebied mogelijk worden gemaakt Deze haastige werkwijze is noodzakelijk, omdat het verzorgingshuis in Noordwijkerhout anders waar schijnlijk nooit gebouwd kan worden en volgt me het voorbeeld van CRM en is te laat Want slechl als voor het einde van dit jaar de eerste paal in d grond zit, ontvangt het bestuur van de stichtiij subsidie voor 35 bedden en over het volgend jaa eveneens een subsidie voor 35 bedden (totaal 70). Volgens de heer Van der Klaauw (niet de wethoude gaan de gedachten uit naar een gebouw dat in totai drie hoog wordt. Het verzorgingshuis kan beschikke over 60 bedden voor bejaarden en ongeveer 17 bei den voor personeelsleden, logë's, etc Volgens wethouder Heemskerk is de behoefte aan ee verzorgingshuis in Noordwijkerhout erg groot: „w moeten bejaarden altijd naar elders verwijzen: Hili gom. Sassenheim of Noordwijk. In sommige gevalU zelfs naar Landsmeer of Den Helder". HENK VAN DER POS LISSE De bewoners van de buurtschap „De Engel" zijn in meerderheid voor renovatie van hun huizen. Tijdens een bijeenkomst, die was belegd door woningbouwvereniging „Het Gezins- belang", stemde voor de plannen met hun straat. Gedurende de bijeenkomst kwam het tijdelijk onderdak van de bewoners aan de orde. Overwo gen wordt de bewoners gedurende de renovatie caravans aan te bieden. De bewoners achtte een dergelijk ongerief voor de bejaarden onaanvaard baar. Bij voortduring wezen de bewoners er het bestuur van de woningbouwvereniging op dat alle gevallen individueel dienen te worden bekeken. Vele bewo ners hebben hun huizen reeds een gedegen op knapbeurt gegeven. Renovatie is derhalve in enke le gevallen nauwelijks noodzakelijk. Door de vergadering werden vervolgens leden gekozen die zitting zullen hebben in de werkcom- missie. Namens de bewoners werden de heren Turenhout. Van Dijk en Goedemans jr. gekozen. De werkcommissie zal de meeste contacten tussen bewoners, uitvoerder en opdrachtgever moeten leggen en afhandelen. Behalve vertegenwoordigers van de bewoners hebben twee bestuursleden van de woningbouwvereniging en twee gemeenteraad sleden in de commissie zitting. Plannen voor hergraven slotgracht Teylingen SASSENHEIM - De gracht bij het Slot Teylingen zal waar schijnlijk weer in ere worden hersteld. De stichting „Slot Teylingen" onderhandelt thans over de aankoop van de grond waar de slotgracht eens heeft gelegen. De totale kosten worden, ge raamd op ongeveer 60.000,- Van het Prins Bernnardfonds is reeds een toezegging onvangen voor een uitkering van 20.000,- Voorts lopen er subsidieaan vragen bij gemeenten en bij het bedrijfsleven in de regio. Parti culieren kunnen hun giften stor ten op het gironummer van de penningmeester van de stichting „Slot Teylingen" in, Nieuw Ven nep: 3518546 BELASTINGEN OMHOOG IN LEIDERDORP LEIDERDORP Indien de raad met een desbetreffend voorstel van burgemeester en wethouders akkoord gaat, wor den de plaatselijk belastingen in Leiderdorp met ingang van 1 januari 1977 met 7 procent verhoogd. De gemeente Leider dorp volgt hiermee het advies van de minister op om de plaat selijk belastingen ten hoogste met 7 procent te laten stijgen ten opzichte van 1976. De ge meenteraad behandelt het voor stel tijdens zijn vergadering van •nnsdag 26 oktober. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG De sportverenigingen heb ben een kort geding tegen de gebroeders Penning in Noordwijker hout gewonnen. „De gebroeders Penning moeten de lopende overeenkomsten nakomen", besliste de president van de Haagse arrondissementsrechtbank mr. J. H. Blaauw. Als de gebroeders hun bloembollenhal binnen 24 uur na dagvaarding niet hebben opengesteld voor de sportactiviteiten, moet 1000 gulden dwangsom per dag worden betaald. De familie Penning heeft de bollenhal, annex sportzaal, maandag morgen reeds opengesteld voor de sportverenigep die eerder dit jaar uren hebben besproken. Overigens is van diverse zijden te vernemen dat sportverenigingen die inmiddels reeds gebruik heb ben gemaakt van de hal niet helemaal tevreden waren. De hal was weliswaar open evenals de kleedkamers, maar de bar was dichtgespijkerd. Dat levert problemen op voor toeschouwers, die gebruik maken van de toiletten achter de bar Verder was een kamertje, bestemd voor de scheidsrëehter, op slot. Onderzoek naar woonwensen Leiderdorpse alleenstaanden LEIDERDORP Op korte termijn start in Leiderdorp een onderzoek naar de behoefte aan woningen van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Het onderzoek wordt verricht in het kader van een proefproject van het ministerie van volkshuisves ting. In de gemeente Leiden is reeds in augustus een dergelijk onderzoek van start gegaan. Behalve Leiderdorp zijn ook Voorschoten en Oegstgeest aangewezen als onderzoekgemeenten. Het onderzoek wordt verricht op initiatief van de staatssecretaris van volkshuisvesting, de heer Van Dam, die een beter inzicht wil krijgen in de toekomstige wijze van woningbouw. In Leiderdorp zullen bijna elfhonderd personen worden geënquê teerd. Verwacht wordt dat alle gegevens omstreeks januari/februari 1977 zijn verwerkt. Den Haag/Voorschoten Het stond te lezen in het procesverbaal van de po litie in Voorschoten: „De auto botste zodanig tegen de lichtmast, dat het voertuig verticaal er te genop stond". Waarmee lang niet alles was ge zegd omtrent de gedra gingen van de 22-jarige bloemeninpakker uit Lis- se, die voor de Haagse politierechter verscheen, omdat hij had geweigerd de bloedproef te onder gaan. De politie had drank geroken in de ver ticale auto, die kort tevo ren met een snelheid van 120 km. in het nachtelijk uur door het centrum van Voorschoten raasde. De politie was er achteraan ge gaan en m een haarspeldbocht, eindigde de rit in de lichtmast. Merkwaardig genoeg, dat het al lemaal voor de inpakker nog goed uitpakte, de auto was to taal in de vernieling en de licht mast moest worden vervangen. De politie twijfelde er niet aan, dat de jongeman onder invloed van drank verkeerde. „Jongens, ik heb alleen een bak kie op. Ik wil naar bed en werk nergens aan mee", aldus zijn mededeling De politie liet de inpakker een nachtje in de cel om bij te ko men. Tijdens de woeste rit had ver dachte al het kwaad gedaan dat voor een autobestuurder maar denkbaar is, afgezien van de drank en de snelheid. Inhalen waar dat verboden was, door rood licht, links van de weg en nog meer. De officier had hetallemaal on dergebracht in het strafbare feit van de geweigerde bloedproef en eiste daar twee weken gevan genisstraf en 9 maanden intrek king rijbewijs voor. Maar mr. D. Huisman had een slim pleidooi. „Verdachte was zich van niets meer bewust, ook niet dat hem gevraagd werd een bloedproef te ondergaan en om die te wei geren", aldus zijn redenering en pl. concludeerde daarom tot ontslag van rechtsvervolging Maar mr. Van Lierop de politie rechter, zag het anders, juist omdat verdachte. „Ik werk ner gens aan mee", had gezegd, wist hij wat er van hem werd ge vraagd en daarom veroordeelde de rechter overeenkomstig de De raadsman kondigde aan in hoger beroep te gaan. Burgemeester en mevrouw De Vreeze toosten met de eerstaanqekomenen van de stront-armada. WARMOND De zogenaamde „Stront-Armada" deed gistermiddag weer Warmond aan. Jaarlijks wordt deze race gehouden tussen Workura en Warmond. Tien oude zeilschepen bevaren dan de route die vroeger veel vaker werd gemaakt door schippers, die de kwekers in de bollen streek met mest uit Friesland bevoorraaden. Nu brengen de deelnemers keurig plastic zakken met mestkorrels in plaats van gier. De eerste zakken „nifist" werden door A. Valk uit Groningen met het schip „De Drie Gebroeders" op de Warmondse kade gelost. Hij werd op de hielen gevolgd door „Rust na arbeid" met schipper Jan Hillege. Als derde kwam „De twee Gezus ters" uit Blokzijl aan de Warmondse haven. Degenen die het eerst in Warmond arriveert, is echter nog geen winnaar van de race. De finish is pas bij terugkeer in Workum. Wie daar het eerst aanlegt, krijgt de zilveren breilepel. De reis naar Warmond was zeer voorspoedig verlopen. Maandagmiddag om vier uur werd het startsein in Workum gegeven en gistermiddag om half een kwamen de eerste deelnemeers m Warmond aan. Er wordt dag en nacht gevaren. Wel is er de "bepaling dat de klippers en aken met drie bemanningsleden twee uren op de motor mogen varen en schepen met vier bemanningsleden in het geheel niet. Voor de deelnemers aan de race was er, evenals vorig jaar, weer het vervelende feit dat de afnemer van de mest niet op tijd kwam opdagen. Enkele kostbare uren dreigden hierdoor verloren te gaan omdat de in oude stijl opgemaakte vrachtbrieven door de chauffeur moeten worden getekend. Tenslotte nam burgemeester De Vreeze het initiatief de brieven te ondertekenen. LEIDSCHENDAM - De woningbouwver enigingen zullen in de wijk Duivenvoor de, uitsluitend voor inwoners van Leid- schendam, vijftig koopwoningen „in de beschutte sfeer" bou wen. De nieuwe rege- I ling „woningbezit in i de beschutte sfeer" I houdt in dat men, naast de bijdrage op j grond van de subsi- I dieregeling premie woningen, gebruik kan maken van een j dienstenpakket waarmee de aankoop en het onderhoud van de woning wordt begeleid. Wie voor een derge lijke woning in aan merking wenst te ko men mag over 1974 geen hoger belast baar inkomen heb ben gehad dan 22 duizend gulden. Als man en vrouw beiden een inkomen hebben worden de inkomens samengeteld min 1500 gulden van de vrouw. Kopers die in 1974 een lager belast baar inkomen had den dan 17 duizend gulden krijgen een extra subsidie van 480 gulden per jaar, indien lager dan 14 duizend 500 gulden 960 gulden per jaar De extra-uitkeringen worden vier jaar uit betaald waarna wordt nagegaan of de uitkeringen kun nen worden voortge zet. Voordat medewerk ing van de minister kan worden ge vraagd wil het ge meentebestuur eerst weten hoe groot de belangstelling voor de woningen is. Lief hebbers voor een ei gen woning „in de beschutte sfeer" zul len zich daarom via een enquêteformu lier. dat vanaf don derdag 21 oktober aan de gemeentese cretarie verkrijgbaa is. moeten meidei De formulieren mof ten uiterlijk vrijdag november weer wol den ingeleverd. Ever tuele gegadigden len op een later tijd stip op een bijeen komst worden geno digd waarbij de n ingbouwverenigin- gen het plan zullei preserteren. Over de verder bouwen koopwonm gen m „Duivenvoor de" is nog niets be kend. Gewacht word op de goedkeurinf van het bestem mingsplan door Ge deputeerde Staten die uiterlijk begin de cember wordt ver wacht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4