Leidse burgerij moet 1,2 milj. meer opbrengen esluit volbouwen Stevenshof eerst in '80 „SLUIT BREESTRAAT EN RAPENBURG AF" "5 NV V-Leiden wil koopkracht gehandhaafd zien HERBESTRATING VOLLERSGRACHT -NOG-PAPIEREN BESLISSING REINIGINGS-EN PARKEERTARIEVEN DRASTISCH OMHOOG ROGRESSIEVEN VINDEN ELKAAR IN COMPROMIS Vereniging Pietersen Academiewijk; (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse burgerij krijgt met ingang van 1 januari een lastenverzwa ring te verwerken ter grootte van 1,2 miljoen. De voornaamste verhogingen van gemeentelijke tarieven die voor de deur staan betreffen die van de reini- a jgingsdienst en een aanzienlijke stijging van de parkeertarieven. De raadscom missie voor financiën sprak zich gister avond in meerderheid voor deze verho gingen uit. van 7%. Dit is onder meer het geval met de honden belasting, marktgelden en de leges. De regering heeft bepaald dat slechts in uitzonderingsgevallen grotere tariefstijgingen mogen worden toegepast. Dit mag bijvoorbeeld als andere onoverkomelijke financiële tekorten in de gemeentelijke huishouding zouden gaan optreden. Bovendien moeten de ge meenten er naar streven, zo stelt de regering, dat de gemeentelijke diensten op z'n minst voor 60% door de opbrengsten daaruit worden gedekt. Dit is in Leiden op sommige punten niet het geval en daarin ligt de reden van een aantal drastische verhogingen. Zo gaan de reinigingstarieven volgend jaar met 15% omhoog. Dan kan een kostendekking spercentage van 54,5% verkregen worden. De kosten van het ziekenvervoer, die lange tijd niet voldoende Parkeertarieven Ook de parkeertarieven, die in Leiden lager zijn dan in elke vergelijkbare stad, zullen worden opge trokken. In afwachting van het invoeren van een zöne-systeem (hoe dichter in het centrum hoe duur der het parkeren) zal een half uur parkeren een kwartje gaan kosten (nu 10 cent) bij een meter en 50 cent bij een automaat. De invoering van het zóne-systeem zal plaatsvinden in het kader van het veel geprezen verkeerscirculatieplan dat volgend jaar tot stand zou moe tem komen. Een nieuwe verhoging lijkt dan niet uitgesloten. Het PvdA-raadslid Groos en PSP-vertegenwoordig- ster Van de Zande pleitten gisteren al voor een grotere stijging van de parkeertarieven dan het college had voorgesteld. Zij krijgen steun van PPR- lid Van Oosten, maar vonden de WD-fractie als felle tegenstanders op hun weg. De liberaal Wessels wees erop dat de automobilist in Nederland alom als melkkoe wordt gebruikt. „We hebben het hier vaak over meer en minder draagkrachtigen, maar de autobezitter die lang niet altijd even draagkrach tig is, krijgt wel telkens weer een .zwaardere last op zijn schouders", zo betoogde hij. Wessels kreeg steun yan de communist Hoeven, dië ook de verho ging van de parkeergelden afwees. Het CPN-raad- slid verzette zich trouwens tegen het meerendeel van de voorgenomen prijsstijgingen voor de ge meentelijke diensten. „De tendens is dat de regering steeds meer afschuift naar de gemeenten en dat deze de stijgende kosten en lagere rijksuitkeringen verhalen op de burgerij die zijn inkomen bevroren ziet. Dat beleid keur ik sterk af", aldus Hoeven gisteravond. Meer instemming kregen de verhogingen van CDA en WD. De Christendemocraat Van Zijp vroeg wethouder Van Dam (fi nanciën) wel wat meer aan kostenbewa king te doen en niet telkens naar het middel van de tariefstijgingen te grijpen om de kosten te kunnen dekken. De liberaal Van Duyn wilde waar het dek kingspercentage van 60% was bereikt geen grotere stijgingen dan 7% meer doorgevoerd zien. aag fan een onzer verslaggevers) BÏIDEN Een beslissing over het al dan et geheel of gedeeltelijk volbouwen van Stevenshof jespolder tussen Leiden - en S) La oorschoten moet pas in 1980 vallen. In de 5 Paa amende jaren zal slechts een globaal be- emmingsplan voor deze polder moeten er na orden voorbereid. Wat het volkshuisves- ingsbeleid tot 1980 betreft zal de nadruk elegd moeten worden op het vullen van aaa4e open gaten in de bestaande bebouwde lom van de gemeente Leiden, ildus luiden de voornaamste punten uit een ïtwerp—resolutie over het volkshuisves- tósbeleid van Leiden 1976—1984. die vrij- je AvSdajavond aan de gemeenschappelijke leden- OfilHgadering van PvdA, PPR en D'66 zal 3-iar'ffden voorgelegd. Een resolutie die een raglitjKlelijk compromis is voor wat betreft de uw in de Stevenshof: D'66 is hier falikant ;en, de PPR heeft in grote meerderheid 'aren terwijl in de PvdA steeds meer men opgaan vóór het volbouwen van polder. 18-ioN ontwerp resolutie legt de, nadruk op het Pos ouwen op open plekken in de bestaande ow. 22 23.02 in Ge bebouwde kom en alleen omdat het niet zeker is dat een uiterste krachtsinspanning tot het opvoeren van de vernieuwbouw en nieuwbouw elders in de gemeente, alsmede de afstemming van de woningbouwprogram ma's tussen Leiden en de omliggende ge meenten voldoende is om de ontwikkeling van de woningbehoefte op te vangen, moe ten voorbereidingen voor de ontwikkeling van de Stevenshof getroffen worden. Deze zullen de komende jaren beperkt moeten blijven tot het maken van een globaal be stemmingsplan in overleg met geïnteresseer de burgers en zonder dat dit ten koste gaat van de aanpak van andere problemen van de stad. Het plan zou tussen 1 januari 1979 en 1 januari 1980 gereed moeten zijn. Aan de hand., van de dan beschikbare informatie zal vervolgens de raad een besluit moeten nemen over de verdere ontwikkeling van de Stevenshofjespolder. Er dient gegarandeerd te zijn dat op dat moment als de feitelijke ontwikkeling daartoe aanleiding geeft nog besloten kan worden de polder onbebouwd te laten, aldus het progressieve compromis voorstel. Dit zou dan onder meer betekenen dat er intussen geen financiële en andere verplichtingen worden aangegaan die deze besluitvorming zouden kunnen beïnvloeden. Met civiel—technische werken waarmee vooruit wordt gelopen op definitieve beslis singen zal ook nog niet mogen worden be gonnen, aldus het voorstel van PvdA, PPR en D'66. Bij het werken aan het globale bestem mingsplan voor de Stevenshof dient verder aan de volgende voorwaarden te worden voldaan: Leidse Baan en Rijksweg 11 mogen niet worden aangelegd, huizen in de polder zullen voor 100% aan Leidenaren moeten worden toegewezen, er mogen geen projec tontwikkelaars worden ingeschakeld en ma ximale rijkssubsidies zullen in de wacht gesleept dienen te worden. Hoe dan ook zal het overgrote deel van bestuurlijke en amb telijke energie gestoken dienen te worden in de aanpak van de binnenstad en de oude wijken. Bij dit alles dient voorrang gegeven te worden aan de leniging van de woning nood onder de minst draagkrachtigen, aldus de ontwerp—resolutie van de Leidse pro gressieven. Het fraaie polderlandschap van de Stevenshof blijft voorlopig uit handen van woningbouwers Popconcert in Stadsgehoorzaal LEIDEN De popgroepen American Gypsy en Alquin zul len zaterdag 23 oktober om 20.00 uur een popconcert geven in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het concert wordt gegeven in verband met het vijfjarig be staan van de discotheek „Koets- o-theek" aan de Kruisstraat De entree bedraagt 10 gulden, Koets-o-theek leden betalen 3 gulden. Voorverkoop bij navol gende adressen: Koets-o-theek, Kruisstraat 30-40, Leiden. Asa, Rapenburg 91, Leiden. Gé Ho- fenk, Haarlemmerstraat 60, Lei- Expositie LJ A-cursisten LEIDEN Cursisten van de LJA-cursus „creatieve hand vaardigheid" exposeren zater dag 23 'oktober van tien tot drie uur hun werk in de LJA cursus zalen in de voormalige zeevaart school aan het Noordeinde. De afgelopen twee weken hebben tweeënvijftig deelnemers aan de cursus examen gedaan voor het landelijk diploma creatieve handvaardigheid. Van deze kan didaten zijn er negenenveertig Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Maurits zn. v. A. J van der Born en J. van der Zeeuw; Johannes Antonius zn. v. J. M. T. Op dam en G. A. van Hameren; Masha Maria dr. v J. P. H. Hennequin en C. H. E. Klaphaak. LEIDEN Een vier eisen tellende resolutie werd gister avond aangenomen op de openbare bijeenkomst van de N.V.V.-afdeling Leiden. Allereerst werd geëist dat de vakbe weging vrijheid van onderhandelen krijgt; vervolgens dat de koopkracht gehandhaafd dient te blijven, daaraan ver bonden de eis dat de eis van het F.N.V. (Federatie Neder landse Vakbewegingen) met betrekking tot de 40 gulden prijscompensatie onmiddellijk wordt ingewilligd; tenslotte dat er niet bezuinigd mag worden op de sociale collectieve voorzieningen, met de latere toevoeging dat het in dit geval niet om £lle collectieve voorzieningen gaat, het laatste, vooral met betrekking op de uitgaven voor defensie. Aan het aannemen van de resolutie ging een vrij hevige discussie van bezoekers van de vergadering met voorname lijk de voorzitter van de Voedingsbond, de heer C. Schelling vooraf. De heer Schelling verleende samen met een forum bestaande uit vertegenwoordigers uit de verschillende bon den medewerking aan de avond. Hij verklaarde in zijn openingswoord dat aan de aantasting van.de fundamentele vakbondsrechten niet alleen de regering schuldig is, maar ook het parlement. Hij zag in de genomen loonmaatregelen geen verbetering. Er zijn naar zijn mening alleen maar nog meer arbeidsplaatsen verloren gegaan. Als oplossing van de werkloosheid zag hij meer een 30-urige werkweek in de toekomst. De heer Schelling sprak zich scherp uit tegen de aantasting van de koopkracht en meende dat de vakbonden in hun onderhandelingen met de regering voortaan „gelijk moeten oversteken", dat wil zeggen alleen koopkracht inleve ren bij de zekerheid, door middel van bepaalde garanties, dat die afgestane koopkracht weer terugkeert Tenslotte meende hij nog dat de ondernemers op laag-bij-de-grondse wijze profiteren van de huidige situatie. Uit de reacties vanuit de zaal kwam als grootste verwijt naar voren dat de vakbonden niet genoeg actie ondernemen tegen de loonmaatregelen van de regering, om met een emotionele reactie uit de zaal te spreken „We moeten een vuist maken". Hier en daar werd zelfs een (voor de duur van een uur) politieke staking (grote nationale staking) gesuggereerd. De heer Schelling toonde zich daar een groot tegenstander van, aangezien hij meende dat politieke stakingen een af schudden van de democratische grondbeginselen betekenen. Het effect van een politieke staking is volgens zijn zeggen gering, en gaat bij mislukking als een boemerang tegen de uitvoerders werken, aldus de heer Schelling. De voorzitter ondersteunde hem door te stellen dat de opkomst op de vergadering - ongeveer 100 mensen bij een totaal ledental in Leiden van 8000 - al bewees hoe moeilijk het is om een grote masS& in beweging te zetten en een succesvolle algeme ne staking mogelijk te maken. Een ander forumlid verweet de werknemers een onvoldoende onderlinge solidariteit, waar naar zijn zeggen de werkgevers van 'profiteren. De heer Schelling meende verder nog naar aanleiding van vragen over de internationale arbeidssituatie dat er te weinig inter nationaal wórdt gedacht door de werknemers, hij vroeg zich af of de werknemers wel bereid zijn om de collectieve voorzieningen internationaal te delen. De avond werd muzikaal omlijst door de kopertonen van het „De onderste steen"-ensemble. Oorkonde voor Anke de Vries De schrijfster van het kinder boek „Het geheim van Moires Besjoer', Anke de Vries, is gis termorgen in jeugdbibliotheek van de Ed. van Beinumstraat in Leiden Zuid-West gehuldigd. Haar boek is door een kinderju ry, samengesteld uit vijfentwin tig lezertjes van de vijf jeugdaf delingen uitgekozen als beste kinderboek. In het filiaal Zuid West ontving mevrouw De Vries (links) een oorkonde en een plant. Vervolgens ontspon zich tussen de schrijfster en de zes tig in het filiaal aanwezige kin deren een gesprek over het schrijven van kinderboeken. Buurtvereniging aan gemeente: LEIDEN De buurtvereniging Maredorp is ongerust over het uitblijven van de herbestrating van de Vollersgracht. Het be sluit tot herbestrating is door de gemeenteraad reeds in het voorjaar genomen, maar voor lopig is deze beslissing slechts een papieren zaak gebleven. De LEIDEN De Breestraat en het Rapenburg zullen in hun geheel moeten worden afgesloten voor het doorgaande verkeer. Dat stelt de vereni ging Pieters- en Academiewijk in zijn advies aan het gemeentebestuur over de voorgenomen ge deeltelijke afsluiting van de Breestraat De afslui ting zal moeten plaats vinden in het kader van een afgeheel verkeerscirculatieplan voor de bin nenstad. Van een tijdelijke of gedeeltelijke afslui ting zoals het college van B en W voorstaan wil de vereniging niets weten „Zonder een afdoend verkeerscirculatieplan bete kent ingrijpen in de Breestraat en marktenroute een voortuitschuiven en verplaatsen van de be staande problemen naar andere delen van de stad", zo is het oordeel van de Pieters— en Academiewijk. „De huidige situatie dwingt tot een doortastende planvorming ten behoeve van de verkeerscirulatie in de hele stad. Incidentele maat regelen zoals nu worden voorgesteld leiden de aandacht van de wezenlijke problemen af en werken vertragend op de besluitvorming waarom nu wordt gevraagd", aldus de vereniging in zijn schriftelijk commentaar. „Hoezeer ook naar ons oordeel het herstel van de marktenroute en Bree straat geboden is, menen wij toch dat daartoe eerst kan worden overgegaan als zekerheid is verkregen over de opvang van het verkeer", ver volgt de vereniging zijn brief. Bij het treffen van verkeersmaatregelen tegen het sluipverkeer zal naar het oordeel van de Pieters- en Academiéwijk het hele gebied tussen Lange- brug en Witte Singel betrokken moeten worden. Met name zouden beide zijden van het Rapenburg voor het doorgaand verkeer moeten worden afge sloten. De wijk zou verder zodanige obstakels moeten bevatten dat het doorgaand verkeer wordt tegengehouden, zonder dat de toegang tot de woonstraten voor de bewoners onmogelijk wordt gemaakt. In dit verband ziet de Pieters— en Academiewijk graag gebruik gemaakt van de on langs wettelijk mogelijk gemaakte woonerven. „Door op strategische punten met name op de toevals- en uitgaanswegen, woonerven te creëren kan als totaaleffect worden bewerkstelligd dat de wijk voor het doorgaand verkeer wordt afgeslo ten". Zolang van algehele afsluiting van de Bree straat nog geen sprake zal zijn wil de Pieters— en Academiewijk- dat het gedeelte tussen Lange- brug en Rapenburg en het eerste blok van de Papengracht gezien vanaf de Breestraat worden geblokkeerd. Zestig jaar getrouwd Het echtpaar Stavleu-Bolhuis, woonachtig in de Leliestraat 40 te Leiden was afgelopen maandag 60 jaar getrouwd. Gisteren werden zij hiervoor gelukgewenst door burgemeester Vis en zijn echtgenote. buurtvereniging wijst het ge meentebestuur er nadrukkelijk op, dat voor het verstrijken van dit jaar het werk verricht dient te zijn. De vereiste gelden voor de herbestrating werden im mers door het rijk verstrekt voor het jaar 1976 in het kader van de werkverruiming, aldus de vereniging In een nogal sarcastische brief aan het Leidse gemeentebestuur vraagt de buurtvereniging waar door dit uitstel is ontstaan. „De bevolking van Maredorp is no gal teleurgesteld over de op straat zichtbare resultaten van het overleggen in een project groep, het uitbrengen van nota's en het vergaderen met ambtena ren. Indien de bewoners van de Vollersgracht met een dergelij ke teleurstelling zullen blijven zitten, dan mag het u niet verba zen, wanneer zij - het afwachten van een definitieve herindeling moe - hun eigen plekje op de straat zullen hernemen, met be hulp van geknakte verkeers- plaatjes, losgereden straatste nen en verzakte stoepranden. Dit in navolging van autobezit ters uit andere wijken, die be slag hebben gelegd op die ge deelten van de openbare weg in Maredorp die bestemd zijn voor rijden, parkeren, wandelen, zit ten en spelen", aldus de buurt vereniging aan de gemeente. De buurtvereniging adviseert het gemeentebestuur om een particulier stratenmakersbedrijf in te schakelen voor de herbe strating als blijkt, dat de eigen dienst niet tijdig in actie kan komen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3