Boersma en Van Thijn denken aan aftreden voor u Prijscompensatie maar niet voor iedereen 40 gulden SCHEEPSDRAMA VOOR KUST CANADA BOUWFONDS VERLAAGT RENTE HYPOTHEKEN Kamer tegen dubbel pakken' ambtenaren Glittering BESLISSING VOOR 1 NOVEMBER CeidóeScMuant Woensdag 20 oktober 1976,67e jaargang no. 20560 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ift Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim 3ui|teweg. Ivertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Tv-spel The glittering Prizes (1) op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.35 uur Studio Sport met sa menvattingen cupvoetbal. Ned. II om 19.05 uur 1000 jaren als een dag (1), om 19.30 uur Kenmerk met zuidelijk Afrika en om 20.30 uur tv-debat uit 1960 Kennedy-Nixon. Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen. Overwegend matige wind uit zuidoostelijke richting, later ruimend naar zuid: max. tep. omstreeks 13 graden. HALIFAX (AP) De bemanning van een Amerikaans containerschip en een Canadese helikopter zijn er gisteravond in geslaagd twee opva renden te redden van de 1200 ton metende Nederlandse vrachtvaarder Gabriella (eigendom van Jumbo Scheepvaartmaatschappij in Wil lemstad op Curacao). De lege Gabriella was met vijftien personen aan boord, onder wie de' vrouw van de eerste machinist, on derweg van Algiers naar Montreal, toen het voor de Canadese kust in een zware storm terecht kwam. Alle opvarenden verlieten het schip. Het containerschip Trans-America slaagde erin een man te redden erf. het lichaam van een ander te bergen. Een helikopter ontdekte een red dingsvlot met negen personen, waar van er slechts ?én bij bewustzijn bleek. In de gierende storm wist de bemanning deze opvarende aan boord van de helikopter te- krijgen. De Gabriella in volle zee AMSTERDAM (ANP) Als gevolg van een snelle verdere rentedaling op de kapitaal- en geldmark ten is de hypotheekrente voor de woningbouw in beweging gekomen: de NW Bouwfonds Neder landse Gemeenten heeft besloten het percentage voor vijfjarige hypotheken te verlagen tot 9,9 pet, wat voor het eerst sedert lang een aanpassing onder de 10 pet. betekent. Een verdere daling van de hypotheekrente acht He directie niet uitgesloten. De Westland-Utrecht hypotheekbank had al eerder de hypotheekrente van 10,5 tot 10,2 pet. teruggebracht. Een ander gevolg van de ontwikkelingen is, dat de vrijdag uit te geven 9,75 pet BNG lening weliswaar door gaat (aanvankelijk hield men rekening met een eventueel terugtrekken), maar tegen 9,5 pet en een uitgiftekoers van 100 pet. Voorts nam een aantal hypotheekbanken de beslissing de 9,5 en 10 pet pandbrieven te staken en in een enkel geval de afgiftekoers te verhogen. In geldmarktkringen wordt ernstig rekening ge houden met een verlaging van het officiële discon to. Vanwege regeerakkoord Van Thijn !(Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De storm die het ontwerp ei regeerakkoord van PvdA en PPR in poli ty tiek Nederland heeft veroorzaakt, heeft blijkbaar nog steeds zijn grootste kracht niet bereikt. Minister Boersma van Sociale _J Zaken speelt uit een oogpunt yan zelfres pect reeds met de gedachten om er het bijltje maar bij neer te gooien. Dat zou dan het einde van het kabinet-Den Uyl zijn, omdat Boersma verwacht, dat als hij be sluit af te treden, de christen-democratische ministers hem zullen volgen. Aan de andere kant zou fractievoorzitter Van Thijn heb ben gedreigd met aftreden, als de meerder heid van de PvdA-fractie het ontwerp-re- geerakkoord zou verwerpen. De fractie be raadt zich daar vandaag over. Minister Boersma beschouwt het regeerak koord (PvdA en PPR willen alleen regeren als zij het grootste machtsblok worden na i' de verkiezingen) voor hem persoonlijk als een afdankertje op termijn. „Hoe kunnen we op deze manier de resterende tijd nog van harte blijven samenwerken aan de vele moeilijke 'problemen waarmee we bezig zijn?", aldus Boersma. Hij zou het overigens betreuren als aan de samenwerking tussen progressieven en christen-democraten op de ze manier een einde zou komen. Boersma verwacht vrijdag tijdens het kabinetsberaad een duidelijke standpuntbepaling van pre mier Den Uyl over het regeerakkoord. Daar van wil hij zijn eigen standpuntbepaling laten afhangen. Op een CDA-bijeenkomst in Kwintsheul noemde CDA-voorzitter P. Steenkamp het regeerakkoord de zoveelste poging van Pv dA en PPR om het CDA te breken. „Zeven- tienmaal hebben leidinggevende CDA-ers de afgelopen tijd een liefdesverklaring gegeven aan de PvdA. We hebben nu het antwoord gekregen. De handschoen is in de ring ge worpen. Van Agt en Steenkamp hebben hem opgenomen", aldus de CDA-voorzitter. Het ethisch reveil zal volgens Steenkamp een belangrijk element van het CDA worden in de verkiezingsstrijd. „Van Agt, de lijst trekker, is daarvan de beste vertolker", al dus Steenkamp. Hij zei, dat het CDA zich bewust is van het gevaar, dat met de keuze van Van Agt als lijsttrekker de abortus inzet van de verkie zingen wordt. „Maar dat kan nooit de opzet van het CDA zijn". Felle kritiek uitte Steenkamp op het sociaal- economisch beleid van het kabinet Den Uyl, met name op de wetsontwerpen Vermogens- aanwasdeling en herziening ondernemings raden. „Met dit beleid kun je de werkloos heid niet aanpakken". Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet zal vóór 1 november besluiten of er voor de laatste maanden van dit jaar nog een aanvullende loonmaatregel moet komen om de sterke prijsstijgingen sinds juni nog enigszins goed te ma ken. In een gesprek met verte genwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties heeft minister Boersma van Sociale Zaken gisteravond laten blijken, dat hij wel voor zo'n extra prijs compensatie voelt, zij het niet een compensatie van 40 gulden voor iedereen ingaande 1 okto ber jl., zoals de FNV had ge vraagd. Minister Boersma en ook zijn collega Lubbers van Economische Zaken heb ben in het gesprek van een regeringsde legatie met de Stichting van de Arbeid duidelijk gemaakt dat puur cijfermatig geredeneerd er geen dringende nood zaak is om voor de laatste maanden van 1976 nog iets extra's te doetl. Maar ze De ministers Boersma en Lubbers overlegden gisteren in het SER-ge- bouw met werkgevers en werknemers over een eventuele na-prijscom pensatie. neigen wel tot een aanvullende loon maatregel om het onderhandelingskli maat voor de arbeidsvoorwaarden van 1977 te bevorderen. „Het voorstel van de FNV om iedereen ingaande 1 oktober veertig gulden per maand toe te kennen stuit bij het kabi net op overwegende bezwaren, zowel wat de omvang als de ingangsdatum betreft", zei minister Boersma. Na het beraad van gisteren blijft de vraag, of de werkgevers nog willen terugkomen op hun „onaanvaardbaar" van een na-prijscompensatie. Komt er niet nog een nader gesprek, dan beslist het kabinet zelfstandig, voor 1 novem ber. Minister Lubbers zei, dat de oorspron kelijke verwachting, dat de prijzen dit jaar met 8,25 pet zouden stijgen volgens de laatste raming op 8,75 pet zal uitko men, met dien verstande dat dit „eind cijfer" al in deze maand wordt bereikt. Hoewel hij zich hierover toch wel vrij tevreden toonde, ontleende de heer W. Kok van de FNV hieraan juist zijn gronden om nog met een extra prijs compensatie te komen De werkgevers zagen er evenwel een reden te meer in om geen duimbreed te wijken. „Het baat bar slecht in het gros van de Nederlandse bedrijven", aldus mr. Van Veen. Voorzitter J. Lanser van het CNV, die tevoren had laten blijken niet zo'n behoefte te hebben aan een extra prijscompensatie, wilde nu, juist vanwe ge de behoefte van het kabinet om de goede sfeer te bevorderen, de zaak ten minste bespreekbaar houden. Kok zei na afloop dreigend: „Het ging in dit gesprek over de prijscompensatie van 1976, maar in feite werden de loonon derhandelingen voor 1977 al ingezet, want het antwoord op de vraag of er nog een oplossing te vinden valt voor de uitholling van de koopkracht van vele van onze leden is bepalend voor het klimaat, waarin straks onderhan deld wordt". Schadevergoeding Prinses Elisabeth Bagaya van Toro. eens door president Amin ontslagen als minister van buitenlandse zaken van Oeganda, heeft gisteren voor een hof in Londen forse sommen schadevergoeding geëist tegen het dagblad Daily Mail en het Duitse week blad Der Spiegel. De krant en het weekblad worden van smaad beschuldigd wegens de publicatie van een naaktfoto van de prin- Zweeds koningspaar bezoekt Den Haag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De koning en de konin gin van Zweden, die van 25 tot en met 28 oktober een staatsbezoek brengen aan Nederland, zullen onder meer rondgeleid worden door het Haagse duinwaterleidinggebied^en door Delft. Op het programma staan verder een diamantslijperij, de zuidelijke IJssel- meerpolders en enkele Zweedse bedrij ven. Het koninklijk paar arriveert zaterdag aan boord van een Zweeds oorlogsbo dem in Amsterdam en vertrekt volgen de week donderdag vanaf vliegveld Beek in Limburg weer naar huis. Kudde koeien oorzaak chaos RAALTE (ANP) Twintig koeien zijn vannacht uitgebroken uit een weide langs de provinciale weg tussen Raalte en Ommen. De kudde koeien veroor zaakte een grote chaos. Een chauffeur van een lege tankauto was niet in staat de merkwaardige verkeersdeelnemers te ontwijken. De auto raakte in een sloot, de chauffeur kwam met de schrik vrij. Twee koeien werden gedood, een aantal raakte iicht gewond. Laatste loodjes Nu de laatste twee we ken van de Amerikaan- Se verkiezingsstrijd zijn ingegaap, reizen de beide kandidaten Ford en Carter in ijltempo door de verschillend^ staten om nog eens hun gezicht te laten zien. Grijnzend ont bloot Carter zijn tan den als een vrouw in Miami hem bij de wan gen grijpt. Achter Car ter staat de Democrati sche senator Stone. Dodelijk ongeval in Valeriusstraat LEIDEN Een 16-jarige in Leiden woonachtige Turk is gisteravond aan de gevolgen van een ongeval overleden. De jongen reed per bromfiets op de Valeriusstraat en verleende geen voorrang aan een van rechts komende bus. De jonge man liep inwendig letsel op en overleed twee uur later in het Diaconessenhuis in Leiden. Een vriend van het slachtoffer, die op een bromfiets naast hem reed, werd ook door de bus geschept. Hij liep een hoofd wond op, maar kon na behande ling in het ziekenhuis huis waarts keren. Automobilist (13) aangehouden VOORSCHOTEN/LEIDEN - De Leidse politie heeft gister middag twee 13-jarige automo bilisten na een fikse achtervol ging aangehouden. Een van het jeugdige tweetal had gistermiddag de auto van zijn vader meegenomen om met z'n vriendje een stukje te gaan rijden. Op de Lammermarkt constateerde de bemanning van een surveillancewagen dat een voorspatbord van de auto ge vaarlijk uitstak en wilde de au tobestuurder hierop attenderen. De jongens sloegen echter met de auto op de vlucht en konden pas in Voorschoten worden ach terhaald. Pas op dat moment constateerde de politie, dat de bestuurder nog niet over een rijbewijs kon beschikken. Nederland is zwarte kaas rijker NOORDWIJK - Een nieu we Nederlandse kaas is gisteren officieel in Noord- wijk ten doop gehouden. Het is de Subenhara, een volvette dessertkaas die met medicinale norit van een zwarte korst is voor zien. De Subenhara is afkomstig van de streek rondom Ze venaar. Vele eeuwen gele den droeg dit dorp deze naam en zo heet nu de kaas die in dat gebied van de Liemerse rivieren wordt ge maakt. De bodemcultuur rond Zevenaar schijnt de kaas zijn specifieke karak ter en pikante smaak te geven. Bij de Zevenaarse „pikante" is een kruiden mengsel toegepast bij de bereiding. Volgens het Nederlands Zuivelbureau hebben Fran krijk èn Duitsland al inte resse getoond. De kostprijs van de zwarte Subenhara- varieert van 1,45 tot 1,50 gulden. (Zie verder Langs Omwe gen pag. 5) Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". ...als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: adres: woonplaats.. Oneerlijke voordelen wél afschaffen (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Tweede Kamer is er op tegen, dat de regering de ambtenaren dubbel pakt in hun inkomens. Daarnaast moeten volgens de volksvertegenwoordiging de laagst betaalde overheids dienaren worden 'ontzien. Deze boodschap kreeg minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken, die deze week in het parlement zijn beleidsplannen verdedigt, mee voor het komende overleg met' de ambtenarenorganisaties. De regering wil het overheidspersoneel laten bijdragen in de algemene bezuinigingen door hun ziektekosten onder de fiscus te brengen en wijzigingen aan te brengen in hun pensioenvoorzienin gen. Bij de ambtenaren zijn deze maatregelen op heftige kritiek onthaald. De Tweede Kamer heeft zich niet zonder meer achter het verzet van de overheidsdienaren geschaard. De grote partijen menen, dat de verschillen tussen ambtenaren en werknemers in het bedrijfsle ven dienen te verdwijnen. Volgens de PvdA zullen de ambtenaren ongerechtvaardigde voordelen moeten prijs geven. Het CDA en de WD lieten zich iets omzichtiger uit De christen-de mocraten vinden, dat het overheidspersoneel een evenredig deel moet leveren in het bezuinigingsbeleid. „Van dubbel pakken kan geen sprake zijn. Anderzijds moet de franje aan de rechtspositie van de ambtenaren wel ter discussie kunnen worden gesteld", aldus hun woordvoerder Weijers. Volgens de WD moet worden gestreefd naar harmonisering van de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren en particuliere werkne mers, maar dient de rechtspositie van het overheidspersoneel wel in grote lijnen onaangetast te blijven. De ambtenaren zullen „zekere maatregelen" moeten aanvaarden, aldus de liberalen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1