Ieren eisen visserij zone van 50 mijl Franse consumentenbond: asbest in goedkope wijn VLUCHTELINGEN IN ARGENTINE ZITTEN IN MUIZENVAL Palestij nen grote verliezers na het akkoord van Riad raw Generaal Brown moet woorden terugnemen MC CARTHY GEVAAR VOOR FORD EN CARTER Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID heeft in zijn mededeling* van 29 september 11)76 gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Paus Paulus denkt aan vice-paus" Voorstel tot instelling nationale commissie veiligheidsvraagstukken Deel bestuur „De Duif" weg Kerk en wereld Korte metten Provinciaal Beraad van Kerker WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PARIJS Nauwelijks wa ren de Franse wijnhande laren bekomen van de schandalen over het ille gaal vermengen van fijne wijnen of nieuwe onthul lingen verschenen: de alomtegenwoordig, goed kope ,vin ordinair* zou vol asbestdeeltjes zitten. Volgens een rapport van de Franse consumenten bond zaten er in 15 van de 29 onderzochte wijnen spo ren asbest, waarschijnlijk vanwege het gebruik van asbestfiliers. Het is niet absoluut zeker dat opname via de maag van asbest schadelijk voor de gezond heid is, maar de consumen tenbond vindt toch dat as- bestfilters verboden moe ten worden. De echte wijnchateaux, en zelfs serieuze amateurs, keuren de filtratiemethode af, maar de makers van goedkopere wijnen zeggen dat ze door te vilteren veel tijd, opslagruimte en dus geld besparen. Het alterna tief is een zeer langdurig proces, waarbij de wijn in het vat „geklaard" wordt, en verschillende malen voorzichtig overgegoten wordt. Vooral de goedkopere wijn soorten bevatten asbest. maar ook vond men sporen asbest in bekende wijnen als St. Emillion en Cótes <ju Rhone. In het ergste geval zaten er wel 40 miljoen as best deeltjes in elke liter wijn, wat reden gaf tot pa niek. Bekende medi ci wisten snel te vertellen dat de asbestdeeltjes te klein waren om schade aan te richten. Een Britse expert, B. J. Mi- les zei niet verbaasd te zijn over de resultaten van het Franse rapport, maar hij voegde er aan toe dat de aanwezigheid van asbest voorkomen kan worden door de wijn, na het asbest- filter, nogmaals door een membraanfilter te laten gaan. WASHINGTON OJPI) Generaal George Brown, voor zitter van de Ameri kaanse commissie van chefs van staven, heeft deze week een aantal omstreden uit spraken over Israël en Engeland wat ver zacht. Israël had hij een „last" genoemd voor de VS en de mi litaire situatie van Engeland was vol gens hem „pathetisch om te zien. Ze heb ben alleen maar ge neraals, admiraals en militaire kapellen", aldus de vomstreden uitspraken. Onder druk van pre sident Ford, die door Jimmy Carter was aangevallen wegens die uitspraken, ver klaarde Brown dat zijn uitspraak over Engeland niet deni grerend bedoeld was maar uitgesproken was met „deernis en begrip". Met de „last" van Israël had hij bedoeld dat een last op de Ameri kaanse strijdkrach ten was gelegd toen zij Israil moesten herbewapenen na de oorlog van 1973. Car ter had Ford uitgeno digd „maar eens te laten zien wie de baas is". Washington (AP) De voormalige senator Eugene Mc Carthy, die in 1968 de ambities van president Lyndon Johnson om voor een tweede termijn verkozen te worden doorkruiste, zou bij de aan staande presidentsverkiezingen een beslissende rol kunnen spelen. Mc Carthy heeft zich in 30 van de 50 Amerikaanse staten, candidaat gesteld. Nationale verkiezingsonderzoeken hebben uitgewezen dat McCart hy kan rekenen op een stemmenpercentage van 3 tot 12. In de nek-aan-nek race tussen de Republikein Ford en de Demokraat Carter kan dat percentage een doorslaggevende invloed uitoefenen op de uitslag. LUXEMBURG (ANP) Het ge sprek over de Europese ge meenschappelijke visserijpoli- tiek en het uitroepen van een Europese 200-mijlszone voor de visserij is gisteren, in de Euro pese ministerraad in Luxem burg, volledig stukgelopen. Ten einde raad heeft minister Van der Stoel, die de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de EEG voorzat, be sloten dat er op 29 oktober, in Den Haag, in een extra-bijeen komst van de Europese minis ters, opnieuw over het Europe se visserijprobleem wordt ge sproken. Al eerder was besloten dat de ministers de dag daarop (30 oktober) in Den Haag bijeen zouden zijn om het rapport-Tin- demans (over de Europese unie) door te lichten. Dat de ministers geen overeen stemming konden bereiken lag ditmaal aan de Ieren, wier eisen zich als volgt laten vertalen: het isuitstekend dat de gemeen schap als geheel de visserijgren- zen verlegt tot 200 mijl uit de kust (een zaak waartoe een aan tal niet EG-landen al heeft be sloten). Maar de gemeenschap mag niet gaan onderhandelen met niet EG-landen over weder zijdse visserijrechten, voor en aleer men het binnen de ge meenschap eens is over het zo geheten interne visserijbeleid. Dat interne visserijbeleid, aldus het Ierse standpunt, moet in ie der geval inhouden dat voor de Ierse vissers een zone van 50 mijl uit de Ierse kust gereser veerd wordt Dat is volstrekt in strijd met de voorstellen van Europees landbouwcommissaris ir. Pierre Lardinois, die voor de Atlantische kuststaten van de EG slechts een zone van 12 mijl als „eigen zone" wil reserveren. UTRECHT (ANP) „De Latijnsamerikaan- se vluchtelingen in Argentinië zitten in een hele grote muizenval. En een hele, dikke vette laars tracht deze muizenval met al die mensen erin, te verpletteren". Dit zegt dominee Alida Verhoeven uit Ut recht die al jaren werkzaam is in Argentinië, hoofd van CEAS (Commission Ecomenica Accion Social), een organisatie die zich inzet voor de vluchtelingen in Mendoza, een stad in het zuiden van Argentinië, circa 1100 kilometer van de hoofdstad Buenos Aires. In Argentinië zijn op dit moment ongeveer 30.000 ontheemden. De CEAS verzorgt sa men met twee andere vluchtelingenorganisa ties, de CAREF en de CCAI, voor het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties de Chinenen, Brazilianen, Uruguezen, Paraguezen, die voor de militai re dictaturen uit hun vaderlanden zijn ge vlucht. De CEAS houdt zich voornamelijk bezig met Chileense gezinnen. De vluchtelingen ontvangt voor voedsel en onderhoud zéyentig pesos per dag van VEAS. „Maar een vrijgezel kan daar in Argentinië nauwelijks van rondkomen. Meer geld is echter niet beschikbaar", aldus de methodisten-dominee. De vluchtelingen mogen in Argentinië niet werken zonder verblijfsvergunning eri werk vergunning. De militaire junta heeft enige tijd geleden de mogelijkheid geboden aan de vluchtelingen zich te laten registreren bij de immigratiedienst. Als zij geregistreerd waren, konden de vluchtelingen een werk vergunning krijgen. Rond deze registratie ontstond onder de ontheemden echter grote weerstand. Zij zijn bang dat al de door hen verstrekte gegevens weieens op een dag tegen hen zou kunnen worden gebruikt. ADVERTENTIE r Libanon, omhelsden de Egyptische president Anwar Sadat BEIROET/CAIRO (Reuter-Uri) Na het vredesakkoord van Riad was het gisteren vrij rus tig aan de fronten in Libanon. De reacties van de Libanese politici op het vredesplan lie pen uiteen van voorzichtig opti mistisch tot uiterst behoed zaam. Waarnemers zijn van me ning dat bij toepassing van het akkoord de Palestijnse querril- lastrijders de grote verliezers zullen zijn. Na de recente felle opleving van de strijd tussen linkse en rechtse eenheden in de Libanese hoofdstad Beiroet bleven dins dag meldingen van belangrijke gevechten in het grootste deel van het land uit. De Palestijnse guerrillabewe ging, die naar verluidt 40' per cent van haar strijdmacht in de Libanese oorlog is verloren, is volgens waarnemers de grootste verliezer van het in de Saoedi- sche hoofdstad bereikte ak koord. Het zou het grootste ver lies kunnen zijn sinds de Pales- tijnen in 1970 door de troepen van koning Hoessein uit Jorda nië werden verjaagd. Libanon was nog het enigè Arabische land van waaruit zij vrijelijk tegen Israël konden optrekken, overigens in flagrante schen ding met het ui 1969 gesloten akkoord van Cairo. Door de be lofte dat ze zich aan het ak koord van Cairo zal houden „naar letter en geest" is de Pa lestijnse beweging ernstig ge kortwiekt. Het akkoord van Cai ro verbiedt de Palestijnen wa pens te dragen buiten hun vluchtelingenkampen en ver biedt tevens de aanwezigheid van zware wapens binnen de kampen. Het akkoord beperkt ook de aanwezigheid van de Pa lestijnen in Libanon tot hun kampen en tot het Arkoub-dis- trict in het zuiden van Libanon. Voor tweede maal: prijs PARIJS Madame Tartig- li, een 68-jarige krantenver koopster uit Marseille nabij Sete in Zuid-Frankrijk, die in mei in de staatsloterij 150.000 franks gewonnen had (78.000 gulden) heeft bij de jongste trekking, 1,5 miljoen franks (780.000 gul den) gewonnen. Madame Tartigli heeft zoals dat heet geluk, want bij de zogenaamde tierce- het wedden op renpaarden, wat in Frankrijk zeer popu lair is, wint zij geregeld min of meer aanzienlijke bedragen. Met de 150.000 franks die zij in het voorjaar gewon nen had heeft zij een huis in Marseillan gekocht, maar zij weet volstrekt niet wat ze met het anderhalve miljoen moet gaan begin nen. Zij heeft in elk geval niets aan haar gewoonte veranderd, elke dag staat zij in haar kleine kiosk waar zij kranten, snoep goed en.... loterijlootjes ver koopt. ITALIAANSE KRANT: (Van onze correspondent F. Wijnands) ROME In Rome doen hardnekkige geruchten de ronde over de aanstaande benoeming van een „vice"-paus. Paus Paulus de zesde zou nog voor het einde van de maand de naam bekend maken van een curie-kardinaal die belast zal worden met speciale volmachten. De paus zou een ervaren man naast zich willen hebben bij het besturen van de wereldkerk, een steeds moeilijker taak. Het opzienbarende nieuws werd gisteren gebracht door de Italiaanse krant II Giornale, die als bron „welingelichte Vaticaanse zegslieden", noemt. „II Giornale" wijst er op, dat de paus door de benoeming van een „vice" ten dele ontlast zou worden van een zware taak zonder dat hij hoeft af te treden. Hij zou met deze benoeming tevens handelen in de lijn van het decreet waarin bepaald wordt dat kardinalen en bis schoppen op hun tachtigste geacht worden met emeritaat te gaan. De paus is momenteel 79. Zijn gezondheid is stabiel, maar zeker niet optimaal. Insiders hebben met grote terughoudendheid kennis genomen van deze geruchten. Er wordt gewezen op de invloedrijke posities van staatssecretaris-kardinaal Villot en de beide onder-secretarissen Benelli en Casaroli, die de paus in zijn dagelijkse bestuurlijke werk met raad en daad ter zijde staan en die tal van beslissingen al tot een zeer ver stadium voorbereiden. Brieven graag kort en duidelijk gesch ven De redactie behoudt zich het r«{ voor ingezonden stukken te bekortt Droom van Astri Elke dag staat de krant vol v bomaanslagen, ruzie, oorlog geweld. Er loopt een streep do de wereld. Vannacht had ik e droom; heel mooi. De stre werd hoe langer hoe dunnt Tenslotte was hij helemaal v dwenen. Ik kreeg een plan. V dat plannetje wil ik nu wat vi tellen. Ik wist het: de wereld z beter worden. Een kracht zt het doen. De mensen war slecht, de mensen hadden ge verstand. Hun verstand beg te groeien. De katholieken protestanten stonden aanvanl lijk tegenover elkaar. We mi ten klein beginnen, allem; thuis geen ruzie maken. Als dat doen is dat een vooruitga! Dan moeten we het groter do in onze gemeente, en niet z< gen: „Jij hoort er ruet bij". Ne we moeten met elkaar leven, moeten het nog groter doe steeds iets groter en elkaar n benijden. We moeten er w 'voor doen. Niet voor de gaan zitten en zeggen: „Wat e daar in die landen". Nee, moeten samenleven. En kwam alles goed in mijn droo Ik hoop dat het ook zo in echt gebeurt. Astrid v.d. Knaap Pius X School, Wateringen. Duidelijke taal Hiermee wil ik mijn grote dai uitspreken voor de duidelij taal, dië mgr. Simonis zond gochtend 10 oktober voor KR.O.-radio uitsprak, in overweging over de H Moed Gods en de rozenkrans, zoa het ons ook door de Katholié Kerk in de loop der eeuw steeds voor ogen is gehoude Het is klare, gelovige taal, d aanspreekt en mijlenhoog u steekt boven de soms twijfele de en vage bewoordingen va andere sprekers, die vaak va verschillende uitleg vatbaar zonder stevig houvast te biede Dank, mgr. Simonis! Den Haag Mevr. M. v.d. Vlugt-Bakki Nieuw serum I ontwikkeld tegen hondsdolheid (van onze correspondent) Bonn De Essense professo Ernst Kuwert heeft na een ot derzoek van vijftien jaar ee nieuw serum tegen hondsda heid uitgevonden. Na langdui ge proefnemingen bleek h< aanzienlijk veiliger te zijn da de totnutoe gebruikte middela Verlammingen van het central zenuwstelsel konden met hi nieuwe serum geheel voork men worden en ook de wijl van inspuiten is veel mini pijnlijk: in de bovenarm. I oude middelen moeten in onmiddellijke nabijheid van navel geïnjecteerd worden. Een initiatiefgroep van personen, voortko mend uit organisaties betrokken bij de vraagstukken van vrede en veiligheid en het vormingswerk heeft vandaag aan mi nister-president drs. J. den Uyl een voor stel aangeboden over de opzet van een Nationale Commissie Voorlichting en Be wustwording Veiligheidsvraagstukken (NCV). Deze commissie moet tot taak krij gen om, met steun van de overheid, pro jecten op het gebied van voorlichting en bewustwording in vragen rond veiligheid mogelijk te maken en te stimuleren. In een begeleidende brief zeggen de initia tiefnemers, dat ruim anderhalf jaar aan het plan is gewerkt. Het eerste initiatief kwam voort uit de kringen van het Inter kerkelijk Vredesberaad en Pax Christi. Daarna is contact gezocht met diverse instellingen op het gebied van vrede en veiligheid en het vormingswerk, waaron der het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken en de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikke lingssamenwerking. Ook andere instellin gen en personen zijn bij het overleg be trokken. De achtergrond van het voorstel is, dat er wat instituties betreft wel het nodige is ontstaan, zelfs kwam er een staatssecreta ris, speciaal belast met vredesvi aagstuk- ken, maar dat er anderzijds geen diepgaan de en blijvende belangstelling in brede lagen van de bevolking is gegroeid: men meent toch geen invloed te hebben en deze zaken beter aan deskundigen te kunnen overlaten. De initiatiefnemers willen een geleidelijke versterking van het bewustzijn onder een groeiend deel van de bevolking op het stuk van de vraagstukken rond de veiligheid. In een begeleidende nota wordt gesteld, dat de veiligheid van de samenleving mede afhankelijk is van de wijze waarop conflic ten op een creatieve manier opgevangen en verwerkt worden. Het inzetten van ge weld wordt aanvaard; het wordt niet ge zien als een verschijnsel wat problematisch is. Een programma, aldus de nota, dat zich bezig houdt met de bewustwording in vei ligheidsvraagstukken, zal zich moeten rich ten op geweld als problemeem, zowel bij de verzekering van de veiligheid als bij de oplossing van conflicten, ook binnen de samenleving. Hierbij gaat het niet alleen om het gebruik van georganiseerd geweld, maar ook om devoorbereiding op en dreiging met dat geweld. Een dergelijk programma zal leiden tot een bewustwording van de oorzaken van ge weld en van de vraag waarom men er niet in slaagt conflicten geweldloos op te los sen. Het gaat er niet om het gebrek aan vrede centraal te stellen, maar het geweld gebruik bij conflicten. De NCV zal niet zelf projecten moeten gaan opzetten en uitvoeren, maar anderen in staat moeten stellen eigen projecten te verwezenlijken, die ontworpen zijn in en voor een bepaalde sector van de samenle ving. Een „vorming in eigen kring". De nota onderscheidt denkbare projecten in drie soorten: rond het georganiseerd geweldgebruik zelf en de voorbereiding erop, het voorkomen of verminderen ervan en geweldloze actie. De initiatiefnemers pleiten voor een oefenperiode met het NCV van twee of drie jaar. Een aantal leden van de stich ting tot behoud van de r.k. kerk „De Duif" aan de Am sterdamse Prinsengracht is opgestapt. Onder hen voorzit ter J. Thomas, dirigent P. van Delft, organist W. Vpnk en pastor H. Brautigam. Volgens hen is de voornaam ste reden van het conflict een meningsverschil over de ver houding tussen het pastoraal werk en de concerten die in de kerk worden gegeven en tussen de zorg voor de eigen parochianen en de mensen die van elkders naar De Duif ko men. Pastor A. Wiemers, pastor van De Duif is echter van mening dat het vooral een financiële zaak is. De concerten, die geld in het laadje hadden moeten brengen, hebben tot nu toe alleen maar geld gekost, on danks de grote belangstelling van het publiek. De overgebleven bestuursle den gaan onverdroten verder. Gisteravond was er een con cert. Musica Antiqua die met haar barokconcerten is uitge weken naar de Waalse kerk, komt volgens pastor Wiemers volgend seizoen weer naar De Duif. Naar een nieuwe orga nist en dirigent wordt uitge- Ook de verhouding met het bisdom wordt volgens het be stuur spoedig gelegaliseerd. Gesprekken hebben plaatsge had. Over twee weken is er een bespreking met het city pastoraat van Amsterdam. In 1968 had het bisdom Haar lem in beginsel besloten tot sluiting van De Duif evenals van vier andere binnenstads- kerken vanwege de ontvol king en het afnemend kerkbe zoek. In 1974 werd de kerk officieel gesloten, maar werd door een actiecomité opgenge- houden voor kerkdiensten en concerten. Het gebouw staat op de lijst van' Monumenten zorg. De waterstaatskerk, die in 1857 gebouwd door Th. Mol- kenboer, is door de Brabantse orgelbouwer Smits in 1862 voorzien van een vermaard or- Kardinaal Raul Silva Hen- riquez heeft nadrukkelijk ontkend te hebben gezegd, dat Chili een dictatuur is volgens nazi-model. Deze uitspraak die hij zou heb ben gedaan in een gesprek met de Noorse pastor Tor- geir J. Havgar was via de Europese pers ook in Chi leense bladen terecht ge komen. Hij zou verder heb ben gezegd, dat zeker vij fentachtig procent van de bevolking tegen de junta is en dat het land zucht onder tirannie. Naar aan leiding van dit vraagge sprek heeft mevrouw Cor- nelissen van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. vorige week vragen gesteld over het Chileense bewind aan minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken. De bekende Catalaanse pa ter Luis Xirinacs is amnes tie verleend door het mili tair gerechtshof van Ma drid. Vanwege een „open brief aan een vrijwillige politieagent" was hij ver hoord. Omdat hij slechts in het Catalaans antwoordde, werd hij onder arrest ge steld. Pater Xirinachs heeft herhaaldelijk gevangen ge zeten en ging verscheidene keren langdurig in honger staking om amnestie te* verkrijgen voor politieke gevangenen. De Amerikaanse bisschop pen zullen de katholieken in de Verenigde Staten niet adviseren op een be paalde kandidaat te stem men. Iedere katholiek moet in vrijheid zijn stem uitbrengen. Wel vragen de bisschoppen de katholie ken hun beslissing met overleg en doordacht te nemen, na zich grondig te hebben geinformeerd over de presidentskandidaten en hun verkiezingspro gramma. Een delegatie van de Russi- sch-orthodoxe kerk heeft, onder leiding van de me tropoliet van Toula en di recteur van het kerkelijk bureau voor buitenlandse aangelegenheden van het Moskouse patriarchaat, Ju- venaly, tot vandaag een be zoek gebracht aan graven van de apostelen in Rome. De delegatie is door paus Paulus ontvangen, waarbij deze zei verheugd te zijn over de contacten, die de delegatie met vertegen woordigers van de curie had gehad. Hij herinnerde daarbij aan het bezoek, dat begin deze maand een Va ticaanse delegatie op uitno diging van het patriarchaat van Moskou aan de Sovjet Unie had gebracht Het Provinciaal Beraad van Kerken in Zuid-Holland heeft in De Koningshof te Maassluis een contactdag belegd over het thema „Het Christus-belijden in onze tijd". Ongeveer tachtig personen uit ver schillende kerken van Zuid-Holland na men eraan deel. Als inleider was uitgenodigd prof. dr. H A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, die het Christus- belijden in deze tijd een zware opdracht noemde, omdat kerk en samenleving onze tijd worden gekenmerkt door een bijna onleefbare dubbelzinnigheid, de dubbelzinnigheid van grote woorden en machtige structuren, die geen weergave zijn van een diepe ervaring van wat Christus hier en nu als heil onder ons uitwerkt. Als oplossing van de dubbelzinnigheid van de kerk zag hij het samen kerk zijn en de mogelijkheid om dit kerk zijn ook samen liturgisch te kunnen vieren. Als middel om de dubbelzinnigheid van ons menselijk bestaan te doorbreken zag hij het samen vormgeven aan een Nieuwe Levensstijl: anders omgaan met de din gen, de natuur, de vrije tijd en elkaar. De bisschop van Rotterdam dr. A. J- Simonis, die met vicaris-generaal dr. W van Paassen aan de levendige discussie deelnam, wekte in zijn slotwoord de plaatselijke kerken op actief te blijven en te doen wat oecumenisch mogelijk was. „Waar ik mij vooral zorgen over maak", aldus de bisschop, „Is daar waar oecume nisch niets gebeurt"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10