Van Agt fCDAï distantieert zich van deel kabinetsbeleid Brief gaat 60 ct kosten Akkoord in Riad over vredesplan Libanon Westerterp: rijksweg 14 hard nodig e Bedreigingen tegen komst Indonesische ambassadeur 6oimmt Dinsdag 19 oktober 1976, 67e jaargang no. 20559 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. IJssterren IJssterrenparade op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.28 uur Gebrs. Hammond. Ned. I 19.30 uur Hofjes van heden, om 20.35 uur FC Avon drood en om 21.50 uur De kom- Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Meest ma tige wind tussen zuidoost en oost. Maxima ongeveer 13 graden. Morgen: Zon: 07.13—17.35. Maan: 03.2616.06. Schev. hoogw: 0.04—12.37. laagw: 8.16-20.28. Ireig geld „Akkoord PvdA-PPR ondemocratisch,'> Op (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kersverse kandi daat-lijsttrekker van het CDA, mi nister Van Agt, heeft gisteravond een CD A-bijeenkomst in het Be- tuwse Eist aangegrepen om zijn verkiezingscampagne te openen met een felle aanval op de ont- werp-resolutie voor een regeerak koord van PvdA en PPR. Ook dis tantieerde hij zich duidelijk van bepaalde daden van het huidige kabinet Den Uyl, waarin KVP en AR te vaak bijwagen zijn geweest. Het kabinet Den Uyl zal voor het CDA geen inzet van de komende verkiezingen zijn, zo zei Van Agt, omdat wij niet alle daden van dit kabinet voor onze rekening nemen. De CDA-voorman noemde de resolutie van PvdA-PPR (alleen regering als zij de kunnen spelen) een poging tot een op de bestuurbaarheid van het land strijd met de democratische spelregels. Van Agt bestreed de uitlatingen van de vice-voorzitter van de PvdA, Van den Doef, dat er nu een duidelijke keuze is tussen een Den Uyl of een Wiegelbeleid. „Wie de zaken voorstelt, is of bijziend en dom of negeert bewust de christen-democraten," aldus Van Lgt. dit verband wees de kandidaat-lij sttrek- r van het CDA erop, dat de plannen om pornografie geheel vrij te geven, de-wens [om het verbergen van weggelopen minderj a- irige kinderen uit de strafwetsffeer te halen, de gelijkschakeling voor de wet van andere vormen van samenwonen als het gezin en de arbortuswetgeving, zaken zijn die het produkt zijn van een verbond tussen socia listen en liberalen. „Hoe kan men dan spre ken van een keuze?" Op een vraag of het CDA bereid zal zijn met de WD te gaan regeren, zei Van Agt, dat een democratische partij dit terwille van de bestuurbaarheid van het land niet zonder meer kan afwijzen. „Als de situatie daarom zou vragen, zijn wij bereid met de VVD in zee te gaan." Op een bijeenkomst gisteren in Heemstede Tot in de kleine uurtjes vergaderde het partijbestuur van de PvdA over de reacties op het ontwerp-regeerakkoord tussen PvdA en PPR. Besloten werd hieraan vast te houden. Op de foto v.l.n.r.: minister Duisenberg, premier Den Uyl, fractievoozitter Van Thijn en staatssecretaris Meijer. zei WD-fractievoorzitter Wiegel, dat het CDA het slachtoffer kan worden van een mogelijke taktiek die hij ziet bij de rege- ringsvoorwaarden van PvdA en PPR en de eis van PvdA-fractievoorzitter Van Thijn, dat de zogenaamde hervormingsvoorstellen als Vermogensaanwasdeling en democratise ring van de ondernemingsraden vóór de verkiezingen in het Staatsblad moeten staan. Het biedt de PvdA de mogelijkheid, om nog voor de verkiezingen een kabinetscrisis te forceren, als een van de voorstellen niet zo ver komt. Daarmee zou de PvdA zich de kans verschaffen het centrale thema van de verkiezingen - de werkloosheid- en inflatie- bestrijding - te vervangen door een ander: dat de WD en het CDA het premier Den Uyl hebben belet de hervormingsvoorstellen op tijd tot stand te brengen, aldus Wiegel. Na de stroom van kritiek ook in eigen kring, heeft het partijbestuur van de PvdA zich gisteren nog eens beraden op het omstreden ontwerp-regeerakkoord. Besloten werd ech ter, onverkort vast te houden aan de over eenstemming die met de PPR is bereikt en de resolutie te zullen verdedigen op het congres dat in januari wordt gehouden. Het PvdA-congres heeft uiteindelijk te beslissen. IPO: Den Uyl en Van Agt bekendste politici (Van een onzer verslaggevers) Wiegel komen, met 89 procent. n "aag Premier Den Uyl en minister Van Het Nipo maakt dit op uit een ondervraging van zijn volgens het Nederlands Instituut voor 1.135 Nederlanders. Van de ondervraagden had 34 ilieke Opinie de bekendste Nederlandse politi- procent vertrouwen in Den Uyl. Ook wat dit' Meer dan negentig procent van de bevolking betreft komt Justitieminister Van Agt op de twee- hun naam kennen. Op de derde plaats zouden de plaats met 30 procent en ex-premier Biesheuvel jremier-Biesheuvel en WD-fractievoorzitter op de derde plaats met 29 procent. 'JACHTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het versturen van een gewone brief moet men per 1 ja nuari aanstaande vermoedelijk 60 cent betalen. Dit is nu nog 55 cent, maar staatssecretaris van Huiten van Ver keer en Waterstaat liet gisteren in de Tweede Kamer doorschemeren, dat de abonnementsprijs wordt tegelijkertijd portokosten vermoedelijk tien procent verhoogd van 22 tot 24 gulden. De zullen stijgen. stijging van deze telefoontarieven zou-'. den oorspronkelijk al op 1 april j.l. zijn Ook sommige telefoontarieven worden ingegaan. De regering besloot toen ech- per 1 januari duurder. De aansluitings- ter in verband rrfet de sterke prijsstij- kosten voor de telefoon, thans 210 gul- gingen, deze verhoging uit te stellen, den, gaan dan tien gulden omhoog. De De tariefmaatregelen moeten bij elkaar ruim 160 miljoen gulden opbrengen. Volgens Van Huiten is voor het komen de jaar de aanleg van 640.000 telefoon aansluitingen gepland. Hij voerde aan, dat het gezien de technische capaciteit niet mogelijk is om dit aantal vérder uit te breiden. Strijd gaat door De strijd gaat voort, wij zetten ons leven in voor de vrijheid, zo luiden de leu zen tijdens een studentenbeto ging gisteren in Johannesburg, bij het graf van de 16-jarige Du- misani Mbatha die vorige maand stierf, twee dagen na te zijn gevangen| genomen. Philips: deel- leverantie voor F 16 EINDHOVEN (ANP) Philips heeft gis teren een contract getekend met de Pratt and Witney Aircraft Group van de United Technolo gies Corp. voor de le vering van delen voor de F-100 moto ren voor het F-16 ge vechtsvliegtuig van General Dynamics bestemd voor de vier Europese consor- tiumlanden die het toestel hebben be steld. De waarde van het contract is 325 min. Het is het eerste deel vani een order van in totaal 380 min. Het Philipsaandeel daar in is 140 min, aldus Philips. De opdracht is aan Philips ver strekt in het kader van de compensatie orders voor de Ne derlandse industrie in verband met de bestelling van 102 F-16 gevechtsvliegtui gen door de Neder landse luchtmacht waarvan 18 toestellen in optie. Verkoop van Verolmedok is onaanvaardbaar ROTTERDAM (ANP) „De werk nemers van de Verolme-werf in Rozenburg zijn tot alles bereid om te verhinderen dat een van de drijvende doeken naar Frankrijk wordt versleept. De arbeiders la ten het dok nog liever zinken dan het weg te laten halen", aldus de heer Van der Veer, districtshoofd van de industriebond NVV in Rot terdam. De werknemers nemen geen genoe gen met de verkoop van het dok voor vaststaat dat de opbrengst gebruikt wordt om de werkgelegen heid op peil te houden. De directie van RSV heeft niet bevestigd dat het dok verkocht is, maar volgens het 'NW is alle twijfel hierover uitgesloten. Drie doden in haven Rotterdam Rotterdam(ANP) De 34-jarige Rotterdamse ha- Eveneens in Rotterdam zijn gisteren twee scheeps- vencontroleur D. Argon is gisteren gestikt in het schilders verpletterd onder eentank met een ruim van het Noorse schip Polarland. De heer gewicht van dertig ton. Het waren de 37-jarige S. Argon' was het ruim ingegaan om de lading te Storchart en de 27-jarige T. Timmermans. De tank onderzoeken. Er bleek slechts twee procent zuur- die zij moesten schoonmaken, moest op lorries stof aanwezig te zijn. worden gedraaid. Op een gegeven moment begaf een van de lorries het. Dodelijk ongeval in meelfabriek LEIDEN Bij een ongeval in de meelfabriek De Sleutels aan de Oosterkerkstraat is gister morgen de 46-jarige W. I. Was- sink om het leven gekomen. De man was op de zevende ver dieping bezig met het verrichten van reinigingswerkzaamheden en is door onbekende oorzaak met zijn kleding in een draaiend onderdeel van een machine te recht gekomen. Daarbij werd hij op slag gedood. Opening tentoonstelling afgelast Inbraak in woning LEIDEN Uit een woning aan de Melchior Treublaan is giste ren een hoeveelheid sieraden en antieke tinnen vaasjes ont vreemd. De inbrekers moeten zijn bin nengekomen via een openstaan de balkondeur. De waarde van de tinnen vaasjes, bedraagt 1500 gulden, de waarde van de gesto len sieraden is nog niet bekend. (Van onze kunstredaktie) AMSTERDAM De officiële opening van een tentoonstelling van de kunstenaar Lucas Kuys in het Amsterdams Arti et Amicitiae vanavond is afgelast na anonieme telefoontjes dat de gebeurtenis zou worden ver stoord. De opening zou geschie den door de Indonesische am bassadeur in ons land. Volgens een zegsman van Arti was het gevaar aanwezig, dat bëzoekers van de opening zou den worden gemolesteerd. Daar om is besloten de tentoonstel ling zonder uiterlijk vertoon morgenochtend te openen. De expositie bevat werk, dat door Lucas Kuys werd gemaakt tij dens een reis door Indonesië. De bedreigingen zijn volgens Arti afkomstig van groeperin gen, die aktie voeren tegen het vasthouden van politieke gevan genen in Indonesië. Echter niet van Amnesty International, dat in overleg met de kunstenaar op de tentoonstelling pamfletten zal neerleggen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Bij restauratiewerkzaamheden in de Maria Hemelvaartkathe- draal van Vladimir, ten oosten van Moskou, zijn fragmenten ontdekt van een 14de-eeuws fresco van Andrej Roeblov, een van de grootste Russische reli gieuze schilders en de maker van het beroemdste schilderij van Rusland, de Heilige Drieëenheid. RIAD/BEIROET (Upi-Reuter- AFP) Na drie dagen van in tensieve onderhandelingen heb ben zes Arabische leiders in Riad (Saoedi-Arabië) een vredes plan opgesteld voor Libanon. Het plan voorziet onder meer in terugtrekking van alle strijden de partijen, inclusief de Syriërs, en versterking van de gezamen lijke Arabische vredesmacht met manschappen en materieel. Morgen zal in Cairo een confe rentie worden gehouden van alle Arabische ministers van buiten landse zaken. Men zal dan de resultaten bezien van de confe rentie in Riad en tevens zal een datum worden vastgesteld voor de uitgebreide Arabische topcon ferentie. Volgens de kringen rond de top is het vredesplan een mengeüng van de ideeën die Libanon, Egypte, Saoedi-Arabië en Koeweit hebben aangedragen. Het plan zou voorzien in een onmiddellijk bestand en totale beëindiging van de vijandelijk heden, in terugtrekking van alle geregel de en ongeregelde troepen in Libanon tot de posities die zij innamen vóórdat de oorlog vorig jaar april uitbrak, in het versterken van de Arabische vredes macht met manschappen en materieel, in het verplichten van de Palestijnen aan het akkoord van Cairo (1969) met de Libanese regering, dèt de aanwezigheid van de Palestijnen beperkt tot hun vluchtelingenkampen en tot het Arkoub- district in het zuidoosten van Libanon, in het organiseren van een ronde-tafel- conferentie ter regeling van het geschil tussen de rechtse en de linkse krachten in Libanon en in het oprichten van een Arabisch fonds voor de wederopbouw van Libanon. In Libanon zelf is de ene oorlog in de plaats gekomen van de andere. Terwijl geen belangrijke incidenten werden ge meld tussen Syriërs en Palestijnen be stookten linkse en rechtse krachten in de Libanese hoofdstad elkaar onophoudelijk met mortieren en raketten. Wachten met ja-woord Wenen (AFP) „Voorlopig kan er niet getrouwd worden." Deze mededeling hangt sinds enkele dagen in de raadhuizen in Wenen en omgeving. Trouwlustige paartjes zullen moeten wachten tot er weer formulieren zijn want die zijn op en er is vertraging in de aflevering van nieuwe formulieren ontstaan. (Van onzer parlementaire redaktie) Den Haag Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren grote druk uitgeoefend op de Tweede Kamer om alsnog toestemming te krijgen voor de aanleg van de verlengde Land- scheidingsweg langs Den Haag. Bovendien riep hij de Tweede Kamer op zich niet te verzetten tegen de verdere aanleg van rijksweg 19 van Rijswijk naar Schiedam. De komst van de Landscheidingsweg, (rijksweg 14), die vorig jaar door de kamer werd geblokkeerd, is volgens de minister dringend nodig om een eind te maken aan het sluipverkeer in Leidschendam, Voorburg en Wassenaar. De aanleg van rijksweg 19, waarin reeds 45 miljoen is geïnvesteerd, achtte hij nodig om rijksweg 13 naar Rotterdam te ontldsten. De PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN wezen een maand geleden de verdere aanleg van de hand, nadat de kamer er reeds tot tweemaal toe mee in had gestemd. Minister Westerterp, die ook nog liet weten dat een voorstel om de Nederlandse wegen smaller te maken niet haalbaar is^wees bovendien een voorstel van de WD om het komende jaar 60 miljoen extra te besteden aan wegenaanleg van de hand. Een dergelijke eenmalige injectie verstoort de continuiteit, aldus de bewindsman. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1