Wandeling langs bestaande en gedempte grachten frïif weken oude ïoopvol begin dagopleiding OERHAAVE NU MEER AN 1000 LEERLINGEN J TENTOONSTELLING IN GEMEENTEARCHIEF ■iWRIU Gezicht op het Rapenburg ter hoogte van de Langebrug (1900) I Turfmarkt rond 1860 f*" IDEN Het experiment dagonderwijs i de avondscholengemeenschap Boer- ive heeft een succesvolle start gehad. MAVO- (Middelbaar Algemeen Voort- ijMret Onderwijs) leerlingen en 42 HA- HP/VWO- (Hoger Algemeen Voortgezet Heerwijs en Voorbereidend Wetenschap- gHjijk Onderwijs) leerlingen volgen met ■gallend veel enthousiasme al gedurende BSjf weken de twaalf lesuren op drie pSVhtenden in de week in het gebouw van Bj voormalige Landbouwschool aan de Iperhaavelaan 345. Het dagonderwijs, een gBperiraent dat overigens geheel van ■Perhaave is uitgegaan en waaraan het Bynisterie van Onderwijs tot nog toe al ter11 zijn goedkeuring (en niet zijn finan- ■fen) heeft gehecht bracht het totaal aan- leerlingen van de avondscholenge- Jeenschap op 1016; in augustus 1972 werd Jet 598 leerlingen gestart. Boerhaave be- Oflfeurt het alleen dat de dagopleiding zo weinig mannelijke leerlingen telt. Slechts 10 van de 140 leerlingen zijn van het mannelijke geslacht en de bewuste poging om werklozen enigszins de hand toe te steken moet daarom helaas als mislukt worden beschouwd. Het dagonderwijs kan niet los worden gezien van het avondonderwijs. Opzèt en materiaal zijn gelijk, en ook de docenten komen vaak overeen. Toch zijn er enkele zeer belangrijke verschillen. De gemiddel de leeftijd van het dagonderwijs volgende leerlingen ligt elf jaar hoger dan" die van de avondschooldiscipelen. In die elf jaar verschil liggen een andere motivatie van de zijde van de leerlingen en een andere aanpak van de zijde van de docenten besloten. Motivatie Ligt de motivatie van de avondschooldisci pel bijna altijd in de verbetering van de maatschappelijke positie, bij slechts 20 procent van de dagschoolleerlingen speelt dat een rol. Meer dan de helft bleek na onderzoek de behoefte aan vorming voor op te stellen, 22 procent beoogde de eigen (toekomstige) schoolgaande kinderen te be geleiden met behulp van de opleiding. Ook de behoefte aan sociaal contact is, blijkens het onderzoek, een belangrijke factor ge weest. Opzet De onderwijsbenadering moest door de hogere gemiddelde leeftijd van 34 jaar worden aangepast. Het was voor de mees ten erg lang geleden dat voor het laatst een schoolopleiding werd gevolgd. Boer haave heeft om dit te ondervangen een extra uur Nederlands ingeschakeld om de weggezonken kennis terug te halen en geeft daarenboven elke week drie vrijblij vende studieuren, die bijzonder goed wor den bezocht. Mede-leerlingen en docenten blijken overigens van veel steun te zijn. Wat betreft het vakkenpakket moet wor den opgemerkt dat het aanbod beperkt is. Uitgaande van de vakken Nederlands, En gels, Duits, Aardrijkskunde en Geschiede nis behoren Frans, Biologie en Handels kennis tot de mogelijkheden. Dat zijn over wegend niet-wiskunde vakken. Voor de exacte vakken kan echter naar de avond school worden uitgeweken. Het was nood zakelijk om van niet-exacte vakken uit te gaan omdat de exacte vakken drie uur per week in beslag nemen, en dat is niét te verwezenlijken binnen een kader van twaalf lesuren. De avondschool beschikt over vijftien lesuren. Bovendien bleek de belangstelling voor de niet-exacte vakken veel groter te zijn. Een voordeel van het beperkte aanbod van vakken is wel dat het klasse-verband, dat bij de avondschool een beetje zoek is gehandhaafd blijft, hetgeen de binding tussen de leerlingen bevordert. De duur van de dagopleiding zal, parallel met de avondopleiding vooï* het MAVO en het HAVO drie jaar zijn en voor het VWO "vier jaar. Na het eerste HAVO-jaar, dat nu eigenlijk een brugjaar is, kan naar het VWO (Atheneum) öf naar het tweede HA- VO-jaar worden overgegaan. Boèrhave leidt op voor het schooldiploma, niet voor het staatsexamen. Reacties De reacties van de leerlingen zijn zonder uitzondering zeer positief. Velen vonden het tijdstip waarop de opleiding wordt gegeven (van 8.45-12.00 uur) een uitkomst.- Vrouwen met kinderen zijn nu in staat om zonder al te grote problemen de opleiding te volgen omdat ze altijd op tijd terug zijn voor hun kinderen. Bij de mannen lijkt het alleen bij een avond-beroep (zo zijn er een horeca-exploitant en een verzekeringsman bij) of bij het werkloos zijn te doen om de opleiding te volgen. De sfeer is volgens de leerlingen uitstekend, de verhouding tot docenten is in de meeste gevallen al die van je en jij en voornamen, wat misschien niet zo verwonderlijk is omdat het tech nisch gesproken om leeftijdgenoten gaat. De zogenaamde „drempelvrees" lijkt te zijn overwonnen. Opgeven' voor de dagopleiding is helaas, aldus Boerhaave, nog maar beperkt moge lijk. Voor de HAVO-opleiding zijn nog plaatsen open. Wel is tot het volgen van deze opleiding een MULO-diploma of een gelijksoortige vooropleiding vereist. Even tuele inschrijvers dienen zich te haasten. De totale kosten, (inclusief boeken) bedra gen voor MAVO 200 gulden per jaar, waar op overigens ook 'weer subsidieregelingen van toepassing zijn. Inlichtingen avond scholengemeenschap „Boerhaave", Kager- straat 7, Leiden, telefoon 155754. Doorgang gezien vanaf de Nieuwe Rijn bij de Hartebrug (1936). LEIDEN De tentoonstelling over de Leidse Grachten die al vanaf maandag in het ge bouw van het Gemeentear chief aan de Boisotkade 2a te zien is, valt op door zijn goede overzichtelijke indeling. Re den daarvoor is waarschijn lijk dat het foto-, prent en kaartmateriaal volledig af komstig is uit het archief zelf. Uit een hoeveelheid materiaal over de Leidse grachten (maar een klein percentage van de totale inhoud van het gemeen tearchief) werd de helft gese lecteerd en, in tweeën ge deeld, in het speciale exposi tiezaaltje opgehangen. De ten toonstelling is er één van de twee die het archief elk jaar beoogt te houden. Wandeling De eerste 85 foto's en prenten van de tentoonstelling zijn als een lint langs de wand van de zaal aangebracht, en voeren de bezoeker als in een wande ling door de stad langs de bestaande en gedempte grach ten. De wandeling begint aan de singelrand bij het water en eindigt op de Hoogstraat bij de samenvloeiing van de twee Rijntakken. In de gratis bijge voegde catalogus is met een kaartje het verloop van de wandeling duidelijk aangege ven. Beginnend bij de plaats waar op drie oktober 1574 de Geuzen met hun.brood, haring en kaas de stad binnenvoeren, het vroeger afsluitbare Vliet- gat leidt de wandeling vahuit de Witte Singel via de Vliet en het Rapenburg naar de Papen- gracht. te wallen als verdediging func tioneerden, met torentjes en bastions. Verder vooral teke ningen uit de zeventiende eeuw met vestwallen en walto- Bij de verversing van het wa ter, vroeger bewerkstelligd door het grachtwater op het buitenwater af te vloeien (Rijn en Mare) werden in de zestien de tot en met de achttiende eeuw molens ingeschakeld om de doorstroming te bevorde ren. Aan de Slaagsloot staat nog een dergelijke molen, die echter wel sterk verwaarloosd is. Ook' wordt aandacht be steed aan de riolen die door de overkluizing ontstonden. Tegenwoordig is de waterzui vering door de zuiveringinstal laties geen probleem itieer, maar vroeger vormde de af voer van het rioolwater dat wel. Verder komt nog aan de orde dat in de Middeleeuwen al tegen de vervuiling van het water werd opgetreden; de af gebeelde grachten laten echter zien dat het nog niet veel ge holpen heeft. Met betrekking tot de recrea tie worden de vele gebruiks mogelijkheden nog eens aan getoond. Boottochtjes, vissen en, als het kan, ook schaatsen. In een vitrine liggen onder meer nog een paar artikelen uit vroegere LC's, handelend over een kanotocht en een vis- wedstrijd. Dat de grachten vroeger erg druk werden bevaren is aan de hand van de oudere foto's goed te zien. Er is vroeger zelfs nog een scheepswerfje in Leiden geweest. Om een in druk van de gebruikte vaartui gen te geven is er een model van een zogenaamd peurders bootje op de expositie tentoon gesteld. De tentoonstelling zou als een anti-reclame voor het dempen der grachten kunnen 'worden bestempeld. De historische waarde van de grachten lijkt duidelijk aanwezig voor het Leidse binnenstadsbeeld. De expositie is nog geopend tot en met 5 november, van maandag tot en met vrijdag van 9—12 en van 1417, op de .donderdagavond van 19.30—21.30 en op zaterdag FRANK BUURMAN De Engelse les op de dagopleiding van „Boerhaave". Het was een leuk idee om tussen al de zwart-wit foto's de bezoeker plotseling een driedi mensionale kleurenblik te gun nen op het stukje Vliet achter de Boisotkade, waarvoor een stukje raam is opengelaten. De Papengracht werd al in 1633 overkluisd (met een gewelf overdekt, dus niet gedempt) met het oog op de volksge zondheid. Het stilstaande wa ter dat nooit ververst wordt is namelijk een broeikas voor al lerlei ziektekiemen. Via Lange brug, Rapenburg, Kort Rapen burg (dat bewust werd over kluist om de doorstroming van het water mogelijk te houden), Oude Vest, Mare, Lange- gracht, Volmolengracht, Vol- lersgracht komt de wandelaar terecht bij de best bewaarde gracht van Leiden, de Heren gracht. Het laatste gedeelte van de wandeling voert langs Uiterste- en Middelstegracht en Nieuwe Rijn naar het hart je van Leiden. Functies Het tweede gedeelte van de tentoonstelling is gewijd aan de functies van het water. Aandacht wordt besteed aan de functies van de grachten als verdedigingsmiddel, de verversing en vervuiling van het grachtwater, de recreatie mogelijkheden van de grach ten, de woonfunctie, de wal kanten, gebruik voor handel en bedrijf en tenslotte nog al lerhande grachten die verder door de stad verspreid buiten, de wandeling vielen. De grachten die in gebruik zijn geweest als verdedigings middel kenmerken zich door hun grotere breedte van de andere grachten. Op een ko pergravure is goed te zien hoe de grachten met hun versterk- Burchtgracht aan de Oude Rijn rond 1900. Deze gracht werd in 1917 gedempt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5