VORSTELIJK BEZOEK AAN LEIDEN De Kooi liep uit voor koningin Kans subsidie tunnel in Alkemadela Het gelach in Leidens heropende schouwburg werd kleurrijk betaald Mina Viele ster bij feest van Crescendo CDA-BESTUUR IN ALPHEN A/D RIJN UÜJlDSi; COURANT (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Alvorens koningin Juliana gisteravond in de heropende Leidse schouwburg de musical „Wie betaalt het gelach?" (waarin o.a. werd afgerekend met de kuisheid en met de jeugd die eens werd vergiftigd door de deugd) bijwoon de, bracht de landsvrouwe een middag door in één van Leidens probleemgebie den: de Kooi en Noord. Het werd een werkbezoek, dat ongedwongen verliep en opgeluisterd werd door een grote belang stelling van de kant van de buurtbewo ners. De koningin, die met autoriteiten werd verplaatst van stadhuis naar de Kooi in een NZH-bus, bezocht allereerst de renova tiewinkel aan de Javastraat. Onvermin- „Waar is burgemeester Vis", leek de vorstin zich af te vragen toen zij ongedwongen door het Leidse renovatiegebied liep. gemeente Leiden die zijn vergrijsde huizen in probleemwijken in ere wil herstellen. In de renovatiewinkel gaf projectleider reha bilitatie de Kooi, ir. R. Leitner, een uiteen zetting over het belang van de renovatie van deze vooroorlogse woningen. Het gaat hier om een grote woningdicht heid: 80 tot 90 woningen per hectare. De koningin, die met zwarte laarzen op het natte seizoen was ingesteld, hoorde dat het hier ging om 1680 woningen in de oude Kooi: 700 particuliere e en 900 gebouwd poor verenigingen. In overleg met de bewo- s is destijds een rehabilitatieplan opge zet. Koningin Juliana toonde zich bij de uiteenzetting bijzonder verbaasd over het feit, dat hier nog straten zijn die geen riolering hebben („evenals in de binnen stad, majesteit", vulde burgemeester- Vis aan). Zo liet de koningin, die tijdens haar wandeling naar gerenoveerde woningen aan de Floresstraat en Lombokstraat werd omstuwd door een menigte van autoritei ten en bewoners, zich uitvoerig voorlichten over de zich vernieuwende stad waar 11 woningbouwverenigingen (een feit, waar over zich al eerder de Oxfordse raadsdele- gatie verbaasde) en een gemeentelijke wo ningstichting 38 procent van de woning voorraad in bezit heeft. De koningin voelde zich kennelijk op haar <emak in de Kooi. Wethouder Arie Ver- evenzeer, want hij (die 's avonds in ioking de gala-première in de schouw- •urg bijwoonde) bleef onvermoeid tekst en uitleg geven aan de vorstin die niet van zijn zijde week. Wethouder Oosterman zou in die schouwburg later op de avond uiting geven aan zijn blijdschap, dat koningin Juliana de banden met Leiden, dat zij zo van nabij kent, weer had bestendigd. De regen had even clementie met het koninklijk bezoek, de paraplu's die ge- meentevoorlichter Lelieveldt in een bosje onder zijn arm had, hoefden niet gebruikt te worden. En de Kooise kinderen? Die liepen joelend te hoop en werden volgerij de voorschriften' door politiebeambten voor de voeten van de koningin wegge haald. Waarop koningin Juliana, enigszins geïrriteerd, vroeg: „Kom, laat ze toch even- Daarna werd haar weg vrolijk door het jonge grut gebaand, dwars door de Kooi, die de handen op elkaar bracht omdat de koningin zomaar op bezoek was, bij familie De Jong en bij mevrouw De Hollander en meneer De Haas, die voorlo pig ook weer wat aan hun kennissen en vrienden te vertellen zullen hebben. De vorstin in gesprek met mevr. De Hollander en mijnheer De Haas, wiens gerenoveerde woningen werden bezocht. De regen liet even verstek gaan toen de vorstin door de Kooi wandelde. (Van een onzer verslaggevers) Leiden - Gala in de Leidse schouwburg gisteravond. Het was, of dat goeie ouwe theatertje nooit was weggeweest. Jaren lang moesten Leiden en zijn verzorgings gebied, maar vooral de vaste bespelers, de amateurgezelschappen, het "grote" thea ter, de harde werkers zoals een Kees Hoogeveen, de bedrijfsleider, onthande di recteur Hans van Dam, het zonder vaste woon stellen. Nu lijkt het of die schouw burg al die jaren gewoon is blijven be staan. Maar het is een gemoderniseerde gfootmoeder geworden, met het kant in de robe en de glitter in het haar; een theatrale oma die haar jeugd van koekjes en ranja trouw is gebleven, maar verder met haar tijd is meegegaan. Gisteravond dan de glansrijke heropening van het goud-groene toneeldomein aan de Oude Vest, feëriek schijnend door zijn vensters in herwonnen stijl. Koningin Juliana was erbij, buitenlandse gasten, representaties uit Oxford en Krefeld, oud-burgemeesters \an Leiden (Van Kinschot en Van der Willigen), burgemeesters uit de omtrek. En één van die bevriende burgemeesters kon ons vertellen, dat de koningin nu en „geschaterd" "gescahterd" had. Alleen daarom al was de avond geslaagd, ook al mag je een schaterende vorstin niet on middellijk een graadmeter achten. Bloemen van 6-jarige Anouschka en 9-jarig broertje Robbert van Dam schouwburg- familie dus - voor de koningin en daarna kon het spektakel beginnen. Het leek alsof wethouder Bert Oosterman een verplichte welkomstspeech afstak, maar toen hij z'n velletje papier liet dwarrelen ontpopte zich ip hem de ware entertainer. Samen met oud-wethouder Elly den Haan-Groen, thans magistrerend als burgemeester van Voorburg, kroop deze CRM-wethouder in de huid van Kloris en burgemeester Elly werd Roosje, op pakkende en onthullende teksten van Leidenaar Hans van Oosterom. Een ware verrassing die allerwege bijzon der op prijs werd gesteld: Bert op klompen en Elly met een hulletje. Zoiets kèn geluk kig in Leiden en de landsvrouwe mag er van geniéten. Beiden. Elly en Bert, wonen nog immer aan het Pieterskerkhof en alle twee hebben ze de schouwburg-miserie en de hergeboor te meegemaakt. Daarom mochten ze met recht van spreken hun mond opendoen en ze vertelden een kostelijke wrakke geschie denis van een klatergouden muzentempel in vrolijke poëzie op de nieuwgeurende planken voor een kersvers voetlicht. "Hol land weer gered", „de Leidse raad, het puik van democraten". En over een tijd, dat men in Leiden zelfs aan twee schouw burgen tegelijk dacht. Daarna kon in de uitgebreide orkestbak de ouverture losbranden ~voor de musical van, door en voor Leidenaars "Wie betaalt het gelach?" Auteur: Watze Tiesema, die tegen middernacht moest bekennen, dat hij zijn werk nauwelijks meer herkend had. Wel weten we nu wie het gelach uiteindelijk betaalt. Dat is de hele cast van enthousias te en gëinspireerde musicalisten, meisjes en jongens, mannen en vrouwen, die als amateur in nauwelijks meer dan twee maanden onder de vingers en bulderpartij en van Steije van Brandenberg en Marjo lein Briër tot een flitsende produktie zijn gekomen. Het werd een kleurrijk zang- en toneelspel, dat alle nieuwe mogelijkheden van de schouwburg kon benutten. Wat die enorme inzet betreft de grootste lof. Omdat Watze Tiesema al te kennen heeft gegeven, dat het zijn intenties niet hele maal weergaf, kunnen we in deze musical, die nog tien avonden gaat draaien voor boeren, burgers en buitenlui, gerust enkele stempeldrukkers ontdekken. De schouw burg is niet geschikt voor een sterk (maar. erg vakbekwaam) spelend orkest onder puntgave leiding van Koos Mark. Ook niet voor zangers en zangeressen die daar bo venuit moeten zien te komen. Dus niet geschikt voor een musical. Wat die stem- Anouschka en Robbert van Dam boden de koningin bloemen aan bij het K. en O.-gebouw onder het toeziend oog van burgemeester Vis. peldrukkers betreft, was dat op de eerste plaats Marjolein Briër, die met 'haar cho reografie volop ogenbindend heeft ge werkt. Met een geringe gemeentelijke sub sidie werd hier in kostumering en verdere aankleding een optimaal (of zo wenselijk mogelijk) effect bereikt. De vonken spatten ervan af. Typisch Briër, dat kan ze nog steeds volhouden. Dan was er de inbedding van Steije van Brandenberg, die een (alt hans gisteravond) praktisch perfecte ti ming wist te bereiken met de onmisbare werkers achter de schermen. En uiteinde lijk merkten we, zeker na de pauze, toen onze aandacht dreigde te verslappen, dat ook Litteris Sacrum weer aan het woord was. Ditmaal in de rotsvaste kern: Bob Hageman, Bram Harteveld, Ad van Leeu wen en Kees Schutte. Dat kon niet missen. Daar moest één of andere kluchtige situa tie uit voortkomen. Dat gebeurde dan ook. Dat was jammer, ondanks de transpireren de arbeid van het niet meer zo piepjonge viertal dat zonder meer een formidabele prestatie aan de dag legde. Het kan natuur lijk ook betekenen, dat Litteris onvermin derd een accent legt op het Leidse amateu ristische toneelgebeuren. De overigen kunnen we niet allen met name noemen. Uitzonderingen, omdat ze opvallend waren: Hans van Oosterom als bode, zeker Pamela Teves als bedwelmen de juffrouw Lenie, Hein Snijders als aktie- groepleider en Pieter de Jong als geraffi neerde Rob Ravestein, die een heel stads bestuur in de luren legde. De ideeën voor de aanstekelijke muziek waren van Watze Tiesema en ze werden uit de kunst uitge werkt door Koos Mark. De decors waren van doorgewinterde Bob Hageman en Kees Hoogeveen. Waardering van Engelse gas ten, die niets van de teksten konden ver staan: we hebben ons geweldig vermaakt". Het verhaal zelf? Ach, het lijkt een beetje op Leidens lijdensweg, financieel gezien. Daar houdt het mee op. Toevallige over eenkomsten zijn tot daar aan toe; maar het liefdeleven van de burgemeestersvrouw uit het Gelach kun je kwalijk projecteren op mevrouw Vis. Laten we het daar maar op houden. Het is een knipoog, heeft Van Brandenberg een gezegd. Van, voor en door Leidenaars. Daarom kan die nieuwe ouwe schouwburg de volgende avonden best weer eens vol komen te zitten. TON PIETERS Peppi en Kokki VEPPJ Cf tomen volgende week za- erdag op de supersterrenshow van Het Motorhuis. Dat wordt een feest voor jong en oud. (Let op de aankondigin gen in uw dagblad). A i Het Motorhuis Vondellaan/hoek Ples- manlaan Leiden. Tel. 071-769313 Veilingen UNSBURG, 15 okt., bloemen (resp. prijs, aanvoer) Amaryllis 0,498 '"O; Anemonen 0,250 30; Anjers Am. .''4 2025; Chrys. gepl. N.C. 0,241 '"35; Chrys. tros N.C. 0,596 35747; hrYS- gepl. jr.c. 0,270 4510; Chrys. tros 1.212 9321; Dahlia 0,073 10540; «eblad 0,692 1640; Euphorbia 0,310 W; Freesia 2,066 3130; Gladiolen 0152 '10; Glad. Colvill. 0,351 700; Glad. »nus 0,079 6260; Godetia 0,198 250; ■facmth. met bol 0,733 180; Iris 1,046 13; Krokus 0,090 300; Lelie kelk 0,272 Lelie tak kas 0,293 62395, Liatris l-_3 58800; Rozen kleinbl. 0,109 Sniigroen 0,658 450; Statice 15; Apeldoorn kas 1,105 350; 2e ,70 Per bos 0,300 96; 2e srt. per stuk U/2 27304; Anjers tros 0,137 19860; Mn Baccara 0,358 2150; Rozen So- lJ,152 7780; Stro/droogbl. onb. 1,593 Stro/droogbl. bew. 1,441 2427; snijbloemen 1,378 8307; Div. snij- ,,ernen 0.212 11340; Anemonen imp. ,&t>4 585; Anjers am. imp 0,083 1500; LEIDEN Dé voorzitter van de jubileumcommissie kon met recht zo trots en tevreden het podium opkomen, want het cadeau dat hij namens de hele vereniging aan de voorzitter, de heer Van de Kwartel overhandigde, was het klinkende resultaat van 10 maanden hard werken: een enorme geluidsintallatie met micro foon erbij. De zichtbaar verheugde voorzitter voorzag een grote toekomst voor deze apparatuur, b.v. op de avonden die de vereniging verzorgt voor bejaarden. Dit was nog maar de inleiding tot de feestavond, georganiseerd door de Leidse Muziek en Operettevereniging „Crescendo" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Het grote gebeuren waar voor vrienden, kennissen en leden van de vereniging vol spanning toegestroomd waren, was natuurlijk de uitvoering van de bekende en geliefde operette „Friederike" van Franz Lehdr. Inderdaad, niet alleen maar een luchtig niemendalletje, een stuk voor de lachers; Franz Lehar heeft er wel degelijk diepgang in gelegd met zijn prachtige melodieën voor het in wezen tragische liefdespaar Goethe en zijn Friederike. In het eerste bedrijf is die ernstige ondertoon al te beluisteren tussen de vrolijke schertsjes en dansjes door. Het zijn aardige tafereeltjes, gesteund door het lente-achtige decor, met de zich amuserende jonge mensen in het landelijk Sesenheim. In de twee latere bedrijven was het publiek diep geroerd door de verdrietig wending in het stuk. De ster van de avond was zonder meer Mina Viele, die een ontroerende Friederike creëerde met haar imponerende, rijke sopraan. Een stem die tot veel in staat is, zeker een publiek boeien. Haar tegenspeler, Jack van Dam was ook zeer verdienstelijk. Alle medezangers en -zangeressen vermelden is ondoenlijk, maar het orkest verdient nog wel een pluim. Een hele avond ingespannen begeleiden is een prestatie die er ook mag zijn. De heer Van Strien had als dirigent al die blazers, strijkers en tokkelaars vast in de hand. Kortom een gezellige avond met vele hoogtepunten voor het feestvierende „Crescendo". Hedenavond wordt het stuk weer opgevoerd voor alle operetteliefhebbers. En dan is er tot slot Bal Na. PAULA KONING ROELOFARENDSVEEN Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land overwegen de gemeente Alkemade te ontheffen van de subsidieverplichting om nog dit jaar met de reconstructie van het kruispunt Alkemadelaan-Sotaweg te beginnen. GS overweegt ook oni de voorkeur van de gemeente, een ondertunneling van de Alkeraadelaan in plaats van de reconstructie van het kruispunt te subsidiëren. j Dit onverwachte nieuws zouden de leden van de commissie finan ciën in een extra-vergadering uit de mond van wethouder Rietbroek vernemen. De ontwikkelingen zijn het gevolg van het bezoek van gemeentesecretaris Brama aan enkele provinciale top-ambtenaren. Zekerheid dat dit ambtelijk overleg ook in beleidsbeslissingen zal resulteren, is er echter niet. Het overgrote deel van de commissie was" dan ook van mening dat de raad moet worden geadviseerd om toch een krediet te voteren voor de reconstructie van het kruispunt. Pas als vast staat, dat GS de ondertuneeling toch niet wil subsidiëren, mag dat krediet worden aangesproken. Commissielid Kret was het met dat advies niet eens: „We kunnen beter de beslissing van de raad een maand uitstellen tot we de beslissing van GS wel kennen. Als we nu al ja zeggen kan dat GS's beslissing beïnvloeden". Wethouder Rietbroek wees er op dat de raad zo snel mogelijk voorbereidingen moet treffen om bij de afwijzing van een subsidie van GS voor een ondertunneling, nog dit jaar met de reconstructie zou het kruispunt kunnen beginnen. Commissielid Nugteren was het met de wethouder eens: „Ik ben voor een tunnel, maar als die. er niet kan komen omdat GS weigeren mee te werken, wil ik in ieder geval de goede tweede keus veilig stellen. Als het college GS duidelijk maakt dat de raad vóór de ondertunneling is kunnen de voorbereidingen voor de reconstructie wat mij betreft doorgaan". Onderscheiding voor J. Keijer LEIDEN Burgemeester A. Vis heeft gisteren een eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. Keijer. Dit in verband met de heer Keijers 40-jarig v ambtsjubileum als bedrijfsadministrateur bij de uitgeverij H. E. Stenfert Kroese B.V. De uitreiking had gistermorgen plaats in het bedrijf. Door de bedrijfsleiding werd de jubilaris en zijn vrouw een reis naar Majorca aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN Het voorlopige CDA-bestuur Alphen heeft zich gisteravond voor het eerst in de openbaarheid vertoond. Het be stuur wordt gevormd door drie leden van de KVP, drie van de CHU en drie van de ARP waarbij twee leden van de ARP-kiesverenigingen Zvvammerdam en Aarlanderveen tezamen een ze tel bemannen. De kiesverenigingen van de KVP en CHU moeten het besluit nog formeel goedkeu ren. Het voorlopige bestuur ziet er als voglt uit: Voor zitter is N. Buysert (vorzitter CHU en lid van de G. S.), 2e voorzitter is A. de Kok (voorzitter van de ARP), le secretaris: J. Westmaas jr. (secr. CHU), 2e secretaris: C. Slingerland public relations zullen worden verzorgd door de voorzitter van de KVP, J. Jansen. Andere bestuurslden zijn J. v. Rijn lid van de KVP en AR-leden, P. Geerlof uit Zwam- merdam en D.v. Vliet uit Aarlanderveen. Een zetel is vooralsnog vacant voor een lid van de CHU. De besluiten die genomen gaan worden zullen in het bestuur op „unanimiteit" gebeuren. Dit om te voorkomen dat via een handreiking van twee partijen de andere partij zou kunnen worden weggestemd. Voorzitter Buysert is van mening dat de fracties in de gemeenteraad afzonderlijk moe ten blijven functioneren tot de volgende gemeente raadsverkiezingen, „anders zou dan niet eerlijk zijn tegenover de kiezers." Eerste Alphense CDA-bestuur

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3