Kees van Kooten: Pittig avondje met „heil on wheels" 'en karate zonder restrictie „Nu is er nivellering en toch blijven ze zaniken" LOEK HOLLANDER UIT BUDOBOND NOTEER BIJ DE RADIO 1 i ihiUollj uimL i PAGINA II DEVENTER - Go Ahead Eagles acteert tot nu toe uitstekend in de eredivisie. Met negen duels achter de rug prijkt de Deventer for matie op gelijke hoogte met PSV en FC Utrecht terwijl Sparta en Haar lem, de naaste belagers van de top-drie van dit moment, zich binnen handbereik bevinden. Via drie overwinningen, waaronder een klokga- ve zege van 3-1 op NEC, vier remises en slechts twee nederlagen - uitge rekend tegen de beide koplopers Feyenoord en Roda JC, die daarbij wel het voordeel van ei gen terrein kenden - werd een puntentotaal van tien gekweekt. Een florissante gang van za ken derhalve in een merk waardige competitie, waarin bijna van alles al mogelijk is gebleken en waarin menigeen de Eagles een heel wat meer ondergeschikte rol had toege dicht dan die, welke nu ver vuld wordt. Vooral na het ver trek van een leuk handjevol prominente spelers leek de si tuatie voor de directe toe komst niet al te rooskleurig. Peter Amtz werd ingelijfd door AZ'67, Jan van Deinsen hulde de vierkante schouders in het shirt van Feyenoord, Josko Gluia solliciteerde met succes bij Ajax, Kurt Rett- kowski zocht het bij FC VW in wat zuidelijker streken en Ruud Geestrpan (Heracles) en Henk Warnas PEC Zwolle) de den een stapje terug naar de eerste divisie. Naast dit zestal, dat een geregelde eerste keus was, keerden ook Eddy Bak ker, Johan Fühler, Jack van Loon en Henny Ardesch, stïri^ voor stuk knapen die hun* waarde als wisselspeler bewe zen hadden, Deventer de ^ug- toe. Alles bijeen een fikse aderla ting natuurlijk, die gecompen seerd werd door een niet te versmaden financiële injectie. Er werd echter geen geld over de balk gesmeten om een gro te vedette, dan wel een meer dan middelmatig begaafde speler met sterallures, aan te trekken, maar wel werden vier voetballers met professionele ervaring gecontracteerd, die goed in het geheel konden worden ingepast: Kees van Kooten, Jo Köorver, Jack van de Pas en Hans Salfischber- ger. Niet verbaasd Kees van Kooten, met zijn 28 jaren de op één na oudste speler - Stef Walbeek aan schouwde een paar maanden wrder het levenslicht - in de kfurgroep van Go Ahead Eag les, is helemaal niet verbaasd over of verrast door dte goede resultaten, die de Deventena- ren reeds hebben laten regi streren. De van Telstar overgenomen robuuste aanvalsleider, die ooit nog eens een half jaartje „stage liep" in de Franse be- Kees van Kooten: „Mijn vaderlijk geaccepteerd". wordt door de jonge jongens wel taalde competitie, verkondigt: „In de oefenwedstrijden, die we gespeeld hebben, werd im mers al aardig duidelijk hoe onze mogelijkheden lagen, wat er eventueel bereikt zou kun nen worden met dit team. We kregen een aardige indicatie 'van onze kracht in de thuis wedstrijd tegen Ipswich Town en in de twee duels, die we in Engeland gespeeld hebben, :bleek echt wel dat we met deze ploeg behoorlijk mee zou den kunnen draaien zoals dat nu dus inderdaad gebeurt. En ik verwacht ook zeker wel dat we ons in de regionen waarin we momenteel vertoeven, zul len kunnen handhaven. Overtuigd Ik verwacht het niet alleen, ik .ben er zelfs van overtuigd. Kijk alleen maar eens naar een ploeg als Haarlem, die vlak boven ons staat en waar we veertien dagen geleden 0-0 tegen speelden. Dat Haarlem zit al aan z'n plafond en zal hoogstwaarschijnlijk nog wel een keer terugvallen." „Dat geldt niet voor onsl nog lang niet zelfs, omdat wij nog steeds in een groeiproces ver keren. Bij ons kan het alleen nog maar beter gaan en voor mij staat het als een paal bo ven water dat wij datzelfde Haarlem aan het einde van het seizoen zü'llen pakken. Als de animo er bij ons zo in blijft als'nu en we gaan met dezelf de wilskracht voort dan kan het niet'anders of we houden onze stijgende lijn te pakken. Daar komt nog bij dat iede reen bij ons terdege beseft dat we' er nog lang niet zijn, dat er nog genoeg, heel veel zelfs, te' leren valt. Er is bepaald geen sprake van een hoera- stemming, zo van we zijn er al, Integendeel, want er wordt alleen maar geredeneerd in de trant van: bij Roda JC hadden we na een half uur met 2-0 voor moeten staan, tegen Feyenoord hadden we de zaak nooit uit handen mogen geven en tegen Eindhoven en FC Amsterdam hebben we slechts gelijkgespeeld, waardoor we in feite heel wat punten zo maar cadeau hebben gege ven", Kijk, als je zoiets zegt dan betekent dat, dat je voort durend met de hele materie bezig bent, en dan vooral met je eigen fouten cn tekortko mingen. Dat vind ik een be langrijk iets, vooral voor een groep waarin de gemiddelde leeftijd erg laag, zelfs nog een ietsje onder de drieëntwintig, ligt. Het betekent dat die jon gens van hun fouten willen leren en dat is een gezond standpunt. Daarom ook wordt er bij ons in het veld veel gepraat onderling. Zelf loop ik zo'n beetje de volle negentig minuten lang steeds aanwijzin gen te geven, niet omdat ik alles per se beter zou weten,v maar gewoon omdat ik nu" eenmaal behoorlijk wat routi ne heb opgedaan in de loop der jaren. Dat vaderlijke ge zag, als j$ het dan zo wilt noemen, wordt volgens mij geaccepteerd. Kijk, als ik te-- gen iemand zeg van zo en zo moet je het doen, dan is dat voor zijn eigen bestwil, dan heeft hij er wat aan. Ik kan ook m'n smoel houden en de hele zaak op z'n beloop laten, maar daar heeft zo'n jongere bink toch ook niks aan? Nee, ik geloof niet dat er iemand is die tijdens een wedstrijd denkt: die Van Kooten kan er zelf geen moer van, laat hem maar kwaken. Ze weten dat ze ook gerust dingen tegen mij mogen zeggen als ik wat fout doe. Dat vind ik helemaal niet erg want ik weet van mezelf ook wel dat ik niet alles goed doe. Het is gezond als je el kaar zonder mekkeren op fou ten kunt wijzen, zo moet het gewoon kunnen zijn." Verheugende schillen in de eredivisie - ie dereen praat immers over de nivellering in het betaalde voetbal - noemt Kees van Kooten een „verheugende ont wikkeling." „Ik vind het schitterend, eer lijk waar. Voor clubs als Ajax en noem maar op hoef je nu niet meer bang te zijn. Als je de jongens ervan kunt overtui- Kees van Kooten in een voor hem typerende situatie: de doelman van de tegenpartij belagen. gen dat ze niet hoeven te ver liezen als ze maar te keer gaan, dan verliezen ze er ook niet. Vroeger ging je met angst en beven naar Amsterdam toe, had je de broek al vol als je- op het veld kwam. Maar; nu hoef je voor zo'n ploegje niet meer aan de kant te gaan. En is dat dan niet schitterend? Maar het gekke is dat de men sen jaren lang hebben lopen zeuren dat de krachtsverschil len zo groot waren en dat de zaak hoognodig eens een keer tje korter bij elkaar moest ko men. Nu is het dan zo ver en nou blijven ze nog zaniken. Omdat er een nivellering naar beneden toe zou zijn? Ach daar geloof ik niet zo in. Kijk eens naar ons, wij spelen in feite met een samengeraapt zooitje om het maar eens oneerbiedig te zeggen. De kna pen komen van her en der, overal vandaan, en we hebben jong en oud door elkaar. Maar met dat gemengde ploegje winnen we wél thuis van Ips wich Town en verliezen we twee keer onverdiend in Enge land met het kleinst mogelijke verschil." Bijeen geraapt En neem nou Anderlecht, toch een Europese topclub. Maar datzelfde Anderlecht barst wel vaf de moeite om Roda JC uit te schakelen voor de Europa Cup II. En wat te zeggen van Ajax. Ook maar een bijeengeraapt ploegje, maar voor hetzelfde geld had den die makkers mooi van Manchester United kunnen winnen. Manchester is wel de gelijk een Europees topelftal, net als Anderlecht, dus kun je dan wel stellen dat wij er hier in Nederland zo op achteruit gegaan zijn." Het lijkt me beter om te zeg gen dat er in Europa over de gehele linie een nivellering heeft plaatsgevonden, iedereen heeft nu zo'n beetje gelijke kansen. Je moet niet kijken naar het Ajax van een paar jaar geleden of naar het Real Madrid in z'n glorietijd. Dat zijn maar uitschieters die eens in de zoveel tijd, misschien wel eens in een mensengeneratie voorkomen. Nee, voor mij is de huidige ontwikkeling nog niet zo slecht Kees van Kooten, die in Deventer een driejarig contract heeft getekend, heeft het bij Go Ahead Eagles uitstekend naar z'n zin. „Het bevalt me werkelijk heel goed hier, ik heb me ook lekker kunnen aanpassen. Bo vendien zie ik gunstige perspectieven voor de toekomst. We hebben nu een ideale mengeling in de groep van ouderen en jongeren en hiermee kunnen we zeker zo'n jaar of zes, zeven voor uit. Dit materiaal moe ten we vast zien te hou den en dan van jaar tot jaar zullen we moeten bekijken wat er bij kan of moet komen". KyoTeusink Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Toen egisseur Norman Jewi- on zijn film „Rollerball" 5 iad voltooid, achtte hij et raadzaam het bio- t cooppubliek erop te at- I enderen dat het er in ijn rolprent nogal rauw an toegaat. De atleten ie deze sport beoefenen, i paren elkaar niet en het an voorkomen dat de irenes van een ambulan- e dringend om door- ocht verzoeken. Neder- and kan met dit ver schijnsel op maandag 18 'ktober kennis maken 'Is in het Rotterdamse sportpaleis „Ahoy" een öttig avondje wordt ver- orgd want er staan ook Je full contact karate- fompioenschappen op 'et programma, waarbij 'et is toegestaan elkaar te „raken", met andere hoorder» door te trappen en te stoten. Loek Hollander, de achtender- igjarige Schiedamse karatele- faar, noemt rollerball „rugby op °lschaatsen". Hij is ook de JJan, die het full contact karate teeft geïntroduceerd, destijds in Ge. Haagse feestzaal „Amicitia" een demonstratie gaf waar geen Plaats onbezet bleef en een jkoom van jaren maandag wer kelijkheid ziet worden als hij in °e- pronkaccommodatie van botterdam met de Amsterdam Dat is de de baan werken. van rollerball, de tegenstander van se acteur en filmspeler Jon Blu- ming een gehele avond het pu bliek bezig wil houden met spor ten waarbij het fors toegaat. In Amerika is rollerball, ook genoemd hell on wheels, onge looflijk populair. Drie t.v.-sta- tions hebben enorme bedragen geboden om de exclusieve rech ten voor uitzenden van roller ball te kunnen verwerven. Er is een complete competitie en we ken tevoren zijn de plaatsen al verkocht. Loek Hollander heeft het met eigen ogen aanschouwd en kon zijn kijkorganen niet geloven. De film van Norman Jewison, met James Caan in de hoofdrol, heeft enige opheldering ver schaft. In „Ahoy" zal een „ge kuiste versie" worden vertoond. Er wordt niet op motoren gera- ced maar de deelnemers zijn uitgerüst met rolschaatsen, waarop zij in razende vaart over de wielerbaan stuiven. Voorz over zij althans niet door een tegenstander eraf worden ge mept. Want dat is de bedoeling. Er moet een zware bal door een vlak worden gesmeten en dat moet worden voorkomen met gelegaliseerd neerleggen. Gele en rode kaarten zijn onbekend en zouden ten hoogste kunnen worden uitgereikt als beloning voor een perfect uitgevoerde Contact Rollerball is niettemin een bij nummer. De hoofdrol is toebe deeld aan. full contact karate. Loek Hollander, president van de Europese Karate Associatie waarmee de Nederlandse Bu do Bond niets heeft te maken en dat ook niet wil verduide lijkt: „Die mannen van de budo- bond hebben tot nu toe niet eens in de gaten gehad hoe fas cinerend full contact karate is. Als er heren zijn, die willen komen kijken, zijn ze welkom. Bij hun karate mag niets. Ze raken niet onder de indruk van een knock out bij boksen maar bij karate is alles verboden wat maar enigszins naar contact riekt. Dat achten wij discrimina tie. Karate is magie. Ook bij ons kun je maar niet zonder meer op elkaar losbeuken. Dat is vra gen om blessures. Het is een kwestie van overleggen en van concentratie, net als bij boksen. Als je je dekking verwaarloost, ben je verloren. Dat is een facet dat men bij de budobond nog niet heeft ontdekt. Ons karate wordt onverantwoordelijk ge noemd. Ze zullen over rollerball natuurlijk net zo denken" Surrogaat In „Ahoy" staan de Nederland se titels op het spel. Daar wordt ook beslist over uitzen ding naar Japan waar de we reldkampioenschappen full contact karate worden gehou den. Hollander: „We hebben jaren in het geniep moeten trainen. We waren immers nog lid van de budobond. Bewust zijn we eruit getreden. In die jaren hebben we ons opgewerkt tot een peil, dat vergelijkbaar is met Oosteu- ropese landen. Tot nu toe is karate naar onze mening alleen maar een show geweest. Om karate een beetje spectaculair te maken, moest steeds maar hout, stenen en ijs worden gebroken. De wedstrijden zijn natuurlijk veel interessanter, als ze maar in de Japanse stijl gehouden mogen worden. Dat was verbo den en daarom gaan wij het nu doen. Ik ben zesmaal hoofd- scheidsrechter geweest bij we reldkampioenschappen in Ja pan. Dan kwam ik terug en moest weer surrogaatlessen ge ven. Als de mensen naar een Japanse film gingen waarin ka rate voorkwam, als ze zelf mis schien in Japan zijn geweest, zagen ze heel iets anders dan de show in Nederland waarbij je de schop of stoot moet inhou den. Er is met de heren van de Budobond natuurlijk gepraat. Ze onthielden hun toestemming aan iets dat ze niet kennen. Full contact karate was domme krachtpatserij, en vooral ge vaarlijk. Daarover kon ik lang en breed praten, het bleef nee. Nou, dan doen we het zelf, zon der de NBB". Bluming en Hollander zijn van plan met een ca ravan door Europa te gaan trekken om full con tact karate maar vooral ook rollerball „dat zal aanslaan in Europa" te propageren. „Dat is meer spectaculair dan rugby en ijshockey. En toch is het minder gevaarlijk, want die lui weten wel precies wat ze doen. Net als met full contact kara te". De Nederlandse Budo Bond zal er niet zo geluk kig mee zijn. Loek Hollander (rechts) vindt het karate dat in.ons land wordt beoefend een surrogaat. EREDIVISIE - FC/WV—NAC - FC/Twente—Ajax - FC/Utrecht—Sparta - Telstar—FC/Den Haag - Go Ahead Eagles—PSV - Feyenoord—Haarlem - FC/Amsterdam—A.Z'67 - Rode/JC-De Graafschap - Eindhoven—NEC EERSTE DIVISIE - Veendam—SC/Cambuur - Volendam—PEC/Zwolle - Fortuna/SC—Vitesse FC/Den BoschSW SC/Amersfoort—Excelsior Helmond Sport—FC/Dordrecht Wageningen—FC/Vlaardingen - Willem II—MW HeerenveenHeracles De wedstrijden gemerkt met een - staan op het toto-formulier vermeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11