Buitenlands oordeel over kerk Nederland gevraagd DAMRAK BEURSOVERZICHT Obligaties in trek aandelen op retour Paulus de Boskabouter De Toverhoed Suske en Wiske De Raap van Rubens Lucky Luke „De genezing van de Daltons GEDONDER NA BLIKSEM Pan-orthodox concilie nog steeds in voorbereiding PAGINA 10 I.KIDSE COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER li AMSTERDAM De steeds sterker wordende daling van de aandelen koeresen kon nu midden in de week eindelijk opgevangen worden en donderdag in een toch wel verrassende stijging omgezet worden. Hierdoor kon het trieste verlies van dinsdag ongedaan worden gemaakt. Om het in cijfers te zeggen: het algemene ANP-indexcijfer, dat vorige week donderdag tot 83,3 was ingezakt," bereikte dinsdag het niveau van 80,8 en kon donderdag weer tot 82,2 optrekken. Het is duidelijk een technisch herstel dat geinspireerd werd door de plotselinge opleving van Wall Street. Ook hier moeten we aan een technisch herstel denken. Dat wilde zeggen, dat de koersen zo sterk gezakt waren (het Dow Jones gemiddelde voor industrie- aandelen was 21 september no£ 1015 en op 12 oktober 932), dat er vraag ontstond. Er zijn altijd beleggers die het op een gegeven ogenblik verantwoord vinden om in de markt te stappen, hetzij omdat zij speculatief zijn ingesteld, en na een koerswinst er weer uitstappen, hetrij omdat die beleggers bij de lage koers het rendement aantrekkelijk gaan vinden. Zo'n technisch herstel zien wij op alle beurzen na een scherpe daling. Ook de beurzen in Frankfort en Londen lieten in het midden van de week wat betere koersen zien. Het is dan afwachten of dit technische herstel in een duurzamer herstel overgaat. Daar is momenteel heel moeilijk iets over te zeggen. Telkens weer is de laatste maanden een herstel doodgelopen. Telkens weer bleek de onzekerheid en het gebrek aan vertrouwen te groot te zijn geweest. Opmerkelijk is overigens ook dat alle grote effectenbeurzen een terugslag moesten verwerken. Overal heerst er onzekerheid, wan trouwt men het economische herstel (ook in de verenigde Staten) en vreest men dat de aarzeling in de economie in een nieuwe depressie zal overgaan. Er is in eigen land ook geen signaal te bekennen dat op betere tijden wijst. De conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek bij de Nederlandse industrie geeft voor september een zelfde bedrijvigheid aan als voor augustus. Ook voor de maanden oktober tot en met december wacht het bedrijfsleven weinig verandering. Mr. drs. Langman, voormalig minister van economische zaken, nu een van de topmannen bij de Algemene Bank Nederland, heeft de ernst van de situatie deze week nog eens onderstreept. Er moet snel verandering in de zorgwekkende toestand komen waarin een groot deel van de Nederlandse industrie verkeert. Anders zal een groot aantal bedrijven een volgende depressie in 1978 niet overle ven. Hierbij achtte de heer Langman het terugdringen van de arbeidskosten tot een voor het bedrijfsleven aanvaardbaar niveau een absolutie van de gulden althans het niet volgen van een revaluatie van de Duitse mark, zou de beste wijze zijn om ten opzichte van het buitenland een aanvaardbaar kostenniveau te krijgen. De heer Langman werkte zijn idee'verder uit. Maar of men het hier nu al of niet mee eenfc is, kunnen wij buiten beschouwing laten. Hoofdzaak is dat zo'n voorspelling de beurt en de beleggers bëinvloedt en het vertrouwen in de toekomst bepaald niet vert- sterkt. Twee van de hoogste ambtenaren van economische zaken, prof. Rutten en dr. Molkenboer, onderstreepten deze wee hoe somber het met onze economie gesteld is. Maar daarnaast hadden zij toch vertrouwen in de economische toestand. Het overheidsbeleid is gericht op een afremming van de groei van de uitgaven voor de collectieve sector en een matiging van de druk van de belastingta rieven en de sociale premies en waar bovendien de structurele (Van onze financiële medewerker) zwakheid van een aantal sektoren (denk aan de scheepsbouw) zal worden aangepakt. Klink hier al vertrouwen in de toekomst in door, nog sterker is dit bij de directie van de beleggingsmaatschappij Rolinco, een onderdeel van de beleggingsgigant Robeco. Aandeelhouders van Rolinco krijgen het recht om tegen inlevering van hun dividendbe wijs een aandeel van vijftig gulden tegen een vaste prijs te kopen. Het eerste jaar is die prijs 140 gulden, en daarna gaat hij tweemaal omhoog (momenteel kost een aandeel van 50 gulden circa 136 gulden). Het systeem is gebaseerd op het vertrouwen dat de beurs weer zal aantrekken, vandaar ook de stijgende prijzen waartegen de aandelen in de loop van de komende jaren gekocht kunnen worden. Bij de introductie van dit plan sprak de directie ook onomwonden haar vertrouwen in een stijging van het koersniveau uit. Ondanks het koersherstel van donderdag lagen de koersen van de internationale fondsen die dag toch nog lager dan een week ervoor. Unilever zelfs vier gulden, (donderdag 105 gulden) door Engels aanbod. Op die koers is het rendement - uitgaande van een dividend van 7,65 van 1975 - tot 7,3 percent geklommen. Voor Koninklijke Olie komen wij op deze wijze op 7,5 percent, voor Algemene Bank Nederland op 7,6 percent en voor de Amro bank op 6,5 percent. Zo zijn er vele voorbeelden van relatief hoge dividenden waardoor beleggers, vooral als het om eersteklasfond sen gaat, in een dalende markt tot aankoop gestimuleerd' kunnen worden. Zeker als men ondanks vele sombere klanken toch vertrou wen in de toekomst van goede aandelen blijft houden. Opmerkelijk is de goede stemming op de obligatiemarkt. De koersen lagen afgelopen donderdag globaal genomen een halve tot een hele punt hoger dan een week geleden. Dat duidt op een lichte druk op de rente. Geen wonder dat de 10 1/4 percents lening van de Nederlandse Middenstandsbank er dinsdag met boter en suiker inging en dat de toewijzing gering zal zijn. De tegen 100 uitgegeven obligaties deden donderdag onofficiee, al 101,5 102 Andere instellingen trokken de lijn door: de grote hypotheekbanken staken de uitgifte van haar 10 percents pandbrieven en verhoogden de afgifteprijs van de 9 1/2 procents pandbrieven tot 99. De Bank voor Nederlandse Gemeenten durfde zelfs met een 9 3/4 procents langlopende (25 jaar) lening van 100 miljoen gulden voor de dag te komen. Een steun in de rug van de rentedruk op de kapitaalmarkt is het teruglopen van de tarieven op de geldmarkt. Het openen van depositorekeningen wordt hierdoor niet meer zo aantrekkelijk en de neiging om in obligatierente betekent ook, dat het rendement op obligaties en aandelen dichter bij elkaar gaat komen en daaruit kan op een gegeven ogenblik toch een steun voor de aandelenmarkt groeien. Nieuws uit de bedrijven Akzona Akzona Inc., die deel uitmaakt van de Akzo-groep heeft in het derde kwartaal een verlies geleden van 2,03 min dol lar tegen een nettowinst van 4,28 min dollar in dezelfde pe riode van 1975. Robeco Robeco heeft het aan delenbezit in de periode 1 mei tot 1 september van dit jaar in de VS en het Verre Oosten uit gebreid. De belangen in Europa, West-Duitsland uitgezonderd, werden verder verminderd. Evenals vorig jaar stelt Robeco een interimdividend van 7,40 per aandeel van 50.- beschik baar. VNU VNU Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven BV heeft het advertentieacquisitie- bureau Vanderveer BV te Lei derdorp overgenomen. Océ-Van der Grinten De net towinst van Océ-Van der Grin ten is in de eerste drie kwarta len van het boekjaar 1976 ten opzichte van dezelfde periode van het vorige boekjaar -met 35 pet gestegen van 16.39 min lot 22,23 min en de omzet met 16 procent van 466,97 min tot 544,71 min. Over het lopende boekjaar zal een interimdivi dend van 3,40 (vj. 2,80) per aandeel van 20.- worden uitge keerd. Joh. de Kuyper De Schie- damse distilleerderij Joh. de Kuyper heeft de president van de rechtbank in Den Haag in kort geding gevraagd te verbie den dat in de drankenhandel, zowel in Nederland als in Bel gië, de naam Peter Cuyper wordt gevoerd. Nino De produktie van jeans in de Nederlandse vestiging in Enschede van het Duitse textiel- concern Nino AG uit Nordhorn ontwikkelt zich gunstig. De re sultaten in het eerste halfjaar van het boekjaar 1976-1977 ver tonen een verbetering ten op zichte van het vorige jaar met 49 pet. Nino Nederland leed over 1975-1976 een verlies van DM 22,8 min op een omzet van DM 454 min. Engeland wil import beperken LONDEN (AP) De regering van de Britse premier James Callaghan zal op korte termijn een aantal import-beperkende maatregelen afkondigen in een poging de geteisterde economie van het land op te vijzelen, zo is gisteren in welingelichte po litieke kringen vernomen. Het kabinet neemt maatregelen in deze richting nadat bekend was geworden dat het tekort op de handelsbalans van het eiland van 291 miljoen pond in augus tus is opgelopen tot 365 miljoen in september. Daarnaast zijn er nog een aan tal andere factoren die veel zor gen baren: de inflatie beloopt nog steeds ongeveer 14 procent, de prijzen blijven stijgen, de economie stagneert, de regering zal zich gedwongen haar uitga ven te verminderen en de bui tenlandse schuldenlast bedraagt 2 miljard pond. AMSTERDAM Met de aande lenmarkt wilde het vrijdag niet vlotten. Het herstel van donderdag is een echte een dagsvlieg geweest en na een hier en daar nog tamelijk prijs houdende opening begonnen de prijzen weer af te brokkelen. Van de rederijen waren Van Ommeren en NSU dadelijk al flauw en ook de grote banken werden flink aangeboden. In tegenstelling hiermee stond de ontwikkeling op de obligatie- markt waar de eerste klas staatspapieren gretig aftrek vonden. Bij opening kwamen winsten tot tachtig cent voor. Op de actieve markt wilde bet met Van Ommeren helemaal niet vlotten. De winst van don derdag ging onmiddellijk bij de start van de handel verloren en daarna liep de prijs verder te rug tot 174, wat een verlies van 7 inhield. Scheepvaart Unie lag 1,70 lager in de markt op 100,50, HAL daalde ƒ1 tot 77. Flauw waren ook de grote handelsbanken. ABN verloor 3,50 op 272,50 en de Amro Bank liep met 1,40 ach teruit tot 64,10. Van de internationale fondsen be gon Kon. Olie twintig cent lager op ƒ116,10, wat evenwel hoger was dan in de voorbeurs werd betaald. Shell Oil Deze meevallende stemming werd veroorzaakt door berichten uit Amerika over een hogere winst van Shell Oil in het derde kwartaal later werden de olie aandelen echter door de alge mene trend meegetrokken en daalde de koers van Kon. Olie middenbeurs tot 115,80. Unile ver begon veertig cent beter op 105,80, maar brokkelde daar na af tot de vorige slotprijs. Akzo gaf een verlies van tach tig cent te zien op 26,90 terwijl Hoogovens ruim 1 achteruit ging tot 38. Philips moest veertig cent afstaan op ƒ25 en KLM brokkelde ƒ1,20 af tot 112. Ook aandelen Heineken lagen zwak in de markt op 129,30, wat een verlies van 1,60 inhield. De lokale markt lag er doods bij en allerwegen klaagde men over gebrek aan orders. De stemming was enigszins ver deeld terwijl het aantal afwijk ingen van betekenis klein was. Enkele papierfondsen waren in herstel, zoals Van Gelder met 2 winst op 41 en Kappa met 3,30 winst op 104,80. Aande len Gamma Holding zetten de opmars met 3 voort tot 41,40 terwijl tweewieler producent Unikap 9 steeg tot 131. Hol- landsche Beton en Oce-Van der Grinten gingen elk 150. voor uit en Wereldhave werd weer ruim 2 duurder op 91. Verliezers Tot de verliezers behoorde ACF, waarvoor ƒ211 zes gulden ver loren ging. Elsevier blijft heen en weer dobberen en ging nu weer ƒ6,50 omlaag tot ƒ251. Interlas werd 5 goedkoper op 80 en Van Kempen en Begeer werd vergeefs ƒ5 lager aange boden op 65. Holec was 4 in reactie op 90 en Wyers daalde ook 4 tot 66. De actieve markt veranderde wei nig t.o.v. de openingsprijzen. Men bleef met het oog op het weekeinde voorzichtig opereren en er was weinig animo nieuwe posities aan te gaan. door Jean Dulieu x—I3 .Ik ben er nu zeker van: ben. Maar ik zou dat ding toch best Eucalypta, ,wat zullen we nou h»K het is een toverhoed,' zei Paulus eens van dichtbij willen bekijken. Hè, ben? Ik weet zeker dat ik aeen wem tegen zichzelf. Misschien is het zelfs ik wou dat hij maar even afwoei!' heb uitgesproken'' Maar dat heb ik wel een wenshoed. In dat geval zou Nauwelijks had Paulus dat gezegd of wel,' dacht Paulus.' Hij hoefde ziin ei IS Oehoeboeroe hoep daar ging de hoed de hand maar uit te steken om de hoek en Salomo mij gewaarschuwd heb- lucht in. ,Wel verdraaid,' schreeuwde op te vangen. \Z\A DEZE ONFORTUINLIJKE BOTSING MET DE VERKEERD GEPARKEERDE PAAL, WORDT LAMB/K STEVIG GEKNEVELD EN GEBONDEN WEGGEBRACHT. De Raad van Kerken in Ne derland heeft zich akkoord verklaard met het project „Missie in Nederland". Dit is een project, dat in vier fasen zal verlopen en zal worden afgesloten met een eindcon- gres, waaraan tweehonderd personen zullen deelnemen en dat waarschijnlijk van 13—16 oktober 1977 zal worden ge houden. Initiatiefnemer is de Neder landse Zendingsraad, die gein spireerd door de Wereldzen- dingsconferentie Bangkok in 1974 een proces van zelfkritiek voor de christen-gemeenschap tn Nedqrland op gang wil brengen om te komen tot een optimale zendingsdienst in ons eigen land. Het is de bedoeling daarbij internationale hulp te vragen bij de beoordeling van de huidige situatie van kerk en samenleving in Nederland. In het voorbereidingscomité hebben vertegenwoordigers zitting van de Raad van Ker ken in Nederland, de Neder landse Missieraad, de Willi- brord Vereniging, de Studie groep Oecumenische Evangeli satie, de Bond voor Inwendige Zending van de Geref. Bond, de Dienst in de Industriële sa menleving vanwege de Kerken en het Evangelisatiecentrum van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Voor dit project zal een werk boek worden gemaakt, waarin voorkomt een analyse van de missionaire situatie van de christen-gemeenschap in de huidige Nederlandse samenle ving. Een aantal in Nederland verblijvende buitenlandse christenen heeft zich bereid verklaard hun visie en erva ringen betreffende de kerk in Nederland op schrift te steilen. Een achttal christenen uit bui tenlandse kerken zal worden uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland om zich door persoonlijke contacten op de hoogte te stellen van de situa tie van de kerken in ons land met name op het gebied van de zending. Het buitenlandse team zal waarschijnlijk van 19 september tot 10 oktober 1977, in de laatste fase van het pro ces, in Nederland zijn. In de Osservatore Romano is stelling genomen tegen be richten, volgens welke hoge kerkelijke autoriteiten geregi streerde leden van de vrijmet selarij zouden zijn. Het blad noemt deze berichten „uiterst kwalijk anticlericalisme". Geen van de belasterde Vati caanse prelaten, aldus Virgi- lio Levi, adjunct-directeur van het blad, heeft iets met de vrijmetselaars te maken gehad. Hij schrijft dit om de mogelijke beschuldiging van „wie zwijgt stemt toe" te ont gaan. Gerechtelijk optreden tegen de lasteraars zou hun een te grote betekenis toeken- KORTE METTEN aan de minister van justitie krachtige maatregelen geëist tegen de vrije wapenverkoop. Dit met het oog op de golf van geweld en van politieke moor den in het land. Zij benadruk ken de noodzaak om een einde te maken aan het heersende klimaat van onveiligheid en angst. Met name noemen de bisschoppen het „doodscom- mando", een groep van politie mensen, die vaak het recht in eigen hand nemen en vele poli tieke tegenstanders hebben vermoord. De Raad van Kerken Neder land heeft besloten de leden- kerken op te roepen contacten met de kerken van Namibië (Zuidelijk-Afrilu) aan te gaan of te verstevigen en zich te verdiepen in de problemen waardoor deze kerken in een situatie van onrecht worden gesteld. De raad vraagt de kerken hun leden goede infor matie te verschaffen, met na me over de rol, die de kerken hebben in de bevrijdings- strijd, om gebed en om zinvol le hulp, zoals geldelijke bij dragen in de kotten voor de verdedigers van de gevange nen. 44 Kerk en wereld Studentenpastor J. de Jongh heeft de studenten van de technische hogeschool Twente en van het hoger beroepson derwijs medegedeeld, dat zijn collega's en hij van plan zijn binnen een 70 kort mogelijke tijd alle eerstejaarsstudenten te bezoeken. Het zullen korte bezoeken zijn, „bliksembezoeken", zo schrijft hij, maar hij voegt eraan toe dit woord in Friesland niet te zullen gebruiken. Hij was na melijk van 1961 tot 1965 predi kant bij de gereformeerde kerk in Nes. Ds. de Jongh: „Toen ik pas in een Fries dorp stond werd ik bezocht door een wijze ouderling. Hij wees me er op, dat het dorp het niet op prijs stelde, wanneer ik het woord „bliksem" in bepaalde woordverbindingen gebruikte. Het was wel geen echte vloek, maar even erg. Ik zal dus in Friesland deze naam voor een kort kennismakingsbezoek niet graag gebruiken", aldus ds. de Jongh. De laatste voorbereidende vergadering ter bijeenroeping van een concilie van alle ort hodoxe kerken zal gehouden worden in het orthodoxe cen trum te Chambesy bij Genève. In het centrum rekent men op een tijdsduur van tien dagen en wei van 21 tot 30 novem ber. De beslissing valt dezer dagen in de synode van het patriarchaat van Constantino- pel. De voorbereidende vergade ring zal tot taak hebben de agenda en de datum van het pan-orthodox concilie vast te stellen. Tot dusver zijn zes on derwerpen door de verschil lende orthodoxe kerken voor bereid, te weten de relatie Schrift en traditie, de actie vere medewerking van de le ken aan de eredienst en het leven der kerk, het vraagstuk van het gemengde huwelijk, het celibaat, de gezamenlijke Paasdatum van alle christelij ke kerken en tenslotte de oe cumene. Het laatste grote con cilie van de orthodoxe kerken werd gehouden in 787 in Ni- cea, toen de orthodoxie nog niet van Rome gescheiden De Oostenrijkse specialist in de orthodoxie, de protestantse prof. dr. Fairy Lilienfeld, die zojuist van een bezoek aan het Moskouse orthodoxe patriar chaat is teruggekeerd, heeft echter tegenover het Oosten rijkse persagentschap ver klaard, dat „er binnen afzien bare tijd geen pan-orthodox concilie zal gehouden wor den." Naar haar mening bestaan er momenteel veel te grote span ningen tussen de orthodoxe kerken, met name tussen Mos kou en Constantinopel, nog, in 1 H de hand gewerkt door het ont staan van een orthodoxe kerk in de Verenigde Staten, die zowel van Constantinopel als Moskou onafhankelijk is. Ook de verhouding tot de r.k. kerk zou volgens prof. Lilienfeld het houden van een pan-ortho-' dox concilie verhinderen. Prof. Lilienfeld is de mening toegedaan, dat de oecumeni sche en pro-katholieke vleugel binnen het Russisch-orthodoxe episcopaat met metropoliet Ni- kodim aan de top terugge drongen is. Andere minder oe cumenisch gezinde bisschop pen zouden op aandringen van de staat als gesprekspartner naar voren geschoven zijn. Dit Zeil volgens prof. Lilienfeld diep ingrijpende gevolgen heb ben voor de dialoog der chris telijke kerken. Raad van Kerken belegt opnieuw kerkenconferentie Na een uitvoerige discussie heeft de Raad van Kerken eenstemmig besloten over eni ge jaren wederom een grote kerkenconferentie te houden, gelijk aan die van 1974 in Utrecht, zo meldt de sectie publiciteit van de raad. Wanneer dat precies zal zijn, hoe deze zal worden voorbe reid en georganiseerd en wel ke onderwerpen op de agenda zullen staan, zullen nog punten Wan overleg zijn tussen het moderamen van de raad en de Sectie Oecumenische Actie. In zijn novembervergadering hoopt de raad op die punten dan tot besluiten te kunnen komen. Vervolgens zullen deze plannen in de ledenkerken en de overige secties van de raad aan de orde komen. Over het algemeen vond men dat de voorbereidingstijd niet te kort zou moeten zijn. Het bleek, dat er reeds een vrij grote overeenstemming over twee onderwerpen, die op de kerkenconferentie op de agenda zouden moeten staan Het zijn de reeds lopende pro jecten „rekenschap geven van de hoop die in ons is" en „Nieuwe Levensstijl". Dit laat ste onderwerp was de vrucht van de conferentie in 1974 en heeft sindsdien een groot aan tal mensen uit diverse kerken beziggehouden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10