1.29 Tweede Kamer achter „forse loonmatiging" a:;JeMelW. Fitwas kan veel energie sparen ik y Fles vanillevla hele liter van 1.43 Groot aantal getuigen in nieuw proces tegen Frans H. WERKGEVERS WIJZEN PRIJSCOMPENSATIE AF Verkeersbrigadiertjes niet zo erg verantwoord VVV en NKV zeggen ociaal statuut NS op JE voor Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste inteergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. jjivO^iNöJJAtjr 10 OlNlOJDJJIV ia/u EAGlfYA f (Van onze parlementaire re dactie) Den Haag Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met een forse loonmati ging, omdat het belang van de werkgelegenheid offers eist. Zo nodig moet met de lonen een pas op de plaats worden gemaakt. Dat lieten de chris ten-democratische fracties gisteren weten tijdens de al gemene politieke beschouwin gen. Eerder had Van Thijn (PvdA) gezegd, dat zijn fractie ook een loonmatiging in het belang van de werkgelegen heid aanvaardt. De stellingname van deze Ka mermeerderheid is belangrijk met het oog op het overleg dat de regering volgende week met de organisaties van werk gevers en werknemers zal voe ren. De vakbonden, die vorige week al een gesprek voerden met regeringsgezinde fracties, voelen weinig voor loonmati ging. In de regeringsplannen voor volgend jaar wordt uitgegaan van een loonsomstijging van 8 tot 8,5 procent, waarbij dan voor de gemiddelde werkne mers een netto loonsverhoging van 1,5 procent overblijft. KVP-fractievoorzitter Andries- sen, vond, dat zelfs die 1,5 procent niet kan. Hij vindt, dat de regering daar volgende week in het overleg vanuit moet gaan. Daarbij kan zijns inziens bedacht worden, dat met name de laagste lonen de laatste jaren belangrijk zijn verbeterd. De niet-actieven, zoals aow-ers en pensioentrek kers, mogen niet de dupe wor den van de inflatoire loonont wikkeling van de actieven, zei Andriessen. Met Van Thijn vond Andries sen een aantal werklozen van 150.000 in 1980 onaanvaard baar. Hij erkende wel, dat de tijd van volledige werkgele genheid voorbij lijkt. De na druk moet nu gelegd worden op verdeling van de arbeid. Volgens Andriessen moet er meer ruimte komen voor in vesteringen. Daarom valt aan verdere bezuinigingen bij de overheid niet te ontkomen. De nul-lijn, zoals de WD, die voorstelt, Wijst het CDA ech ter af, omdat onaanvaardbare maatschappelijke verstoringen het gevolg zouden zijn. Volgens Aantjes (AR) gaat het bij een herbezinning op de rijksbegroting niet meer om afweging van redelijke verlan gens tegen onredelijke, maar om het afwegen van redelijke tegen onredelijke,wensen. Dr. Drees (DS'70) hekelde het ka binetsbeleid, dat voor de Ne derlandse economie verwoes tend heeft gewerkt. Dr. Ter louw (D'66) meende, dat niet de particuliere consumptie be hoeft te worden vergroot, maar wel de bedrijfsrende- menten dienen te worden her steld. Zowel Andriessen (KVP) als Aantjes (AR) lieten duidelijk uitkomen, dat het kabinet zijn brugfunctie naar een hechtere samenwerking tussen progres sieven en christen-democraten niet waar heeft gemaakt. De liefdesverklaring van de WD, die had laten weten volgend jaar weer graag te willen meeregeren, werd noch door Andriessen noch door Aantjes beantwoord. Zij lieten aan de andere kant ook duidelijk uit komen, dat het kabinet Den Uyl op zijn laatste benen loopt. Evenals Wiegel (WD) liet ook Aantjes scherpe kritiek horen op het Defensiebeleid van het Tamelijk onverwacht lanceer den de CDA-fracties gisteren nog een aanval op de ontwik kelingshulp aan Cuba. Deze dient te worden stopgezet van wege het militaire optreden van Cubaanse strijdkrachten in Angola. De WD meent, dat de hulp aan Cuba ons buiten lands beleid ontsiert. Twee vliegers neergestorte Starfighter nog vermist Een archieffoto van de neergestorte Starfighter van de luchtmachtbasis Leeuwarden. HARLINGEN (ANP) - Een Starfighter type F-104 van de vliegbasis Leeuwarden is gis termiddag kort na drie uur in de Waddenzee bij Kornwerder- zand neergestort. Zoekacties naar de twee inzittenden heb ben tot nu toe nog geen resul taat opgeleverd. Wel werden ten westen van Zurich in de Waddenzee enkele wrakstuk ken, een helm en een schietstoel gevonden. De vliegers die vermist worden zijn de 30-jarige J. Richert uit Tietjerksteradeel en de 28-jarige A. Vilijn uit Warga. Opvarenden van een sportvissersboot heb ben verklaard dat zij de straal jager brandend van geringe hoogte zagen neerstorten. Vol gens Scheveningen-radio waren er radiosignalen die duidden op een ongeluk. Het vliegtuig was van een normale oefenvlucht op weg terug naar Leeuwarden. IEN HAAG (ANP) De huisvrouwen gebruiken over het alge- leen te veel energie bij het wassen van het witte goed. Alleen Is de was echt vuil is, heeft de witwas water met een tempera- ïur van 95 graden nodig, maar in twee van de drie gevallen in men volstaan met een verhitting tot 60 graden. Is men de huisvrouwen ertoe zou kunnen brengen hun wasmachi- zo af te stellen, dat zij de niet zo vuile was (70 procent van witwasgoed) bij 60 graden wassen, dan zou op de Nederlandse ;e was een energiebesparing van vijftig procent zijn bereikt, wat !®foeënkomt met 100 miljoen kubieke meter aardgas per jaar. Tjlolgfns een grote detailhandel zou dit bereikt kunnen worden als iMBbrikanten een spaarprogramma in hun wasmachines zouden "Jpfluwen, d.w.z. de machines zouden voorzien van een knop voor ip-jssen bij 60 graden. Als de wasautomaat eenmaal van- een Jjergelijk spaarprogramma is voorzien, gaan de huisvrouwen er emakkelijker toe over zuinig te wassen. Daarom eist dë detailhan- van al zijn leveranciers, dat zij zulke automaten gaan leveren,, is al een machine op de markt met een dergelijk programma, it instituut voor textielreiniging TNO -heeft het wasresultaat irvan onderzocht. Behalve een energiebesparing van vijftig pro- ït constateerde, het TNO een vermindering van de chemische ijtage van katoen met 50 pet, een vermindering van de vergeling het wasgoed met 14 pet, een vermindering van de vergrauwing het "wasgoed met 23 pet en een verkorting van de wastijd et zeven procent. JTRECHT (ANP) De algemene vergadering van de bedrijfs- lep Spoorwegen van de vervoersfederatie NVV/NKV heeft iteren in Utrecht' met grote meerderheid besloten het sociaal atuut van NS op te zeggen. De vergadering nam tevens een motie in waarin gesteld werd, dat geen nieuwe cao met NS wordt fgesloten als niet de voorwaarde is verkregen, dat de vakorgani- ities beter en sneller worden betrokken bij de besluitvorming iver reorganisaties bij NS, waarbij arbeidsplaatsen in het geding het sociaal statuut zijn afspraken vastgelegd tussen NS en de mden over de hoofdlijnen van het sociaal beleid bij de lorwegen. De vervoersfederatie meent, dat de directie van NS de overheid onvoldoende bevoegdheden heeft opgeëist, om het 1972 tot stand gekomen statuut naar behoren te kunnen naleven. CHAMPAGNE VOOR PUSSICAT Met hun nummer „Mississippi" heeft de groep „Pussicat" als eerste Nederlandse formatie de hoogste plaats op de Engelse hitparade bereikt. Het heuglijke feit werd gisteren in Heemstede gevierd, waarbij uiteraard de champagne, de bolhoed en de paraplu niet ontbraken. Geldig van donderdag 14 oktober t/m 2aterdag 16 oktober Commissie onderzoek P.G.G.M. ingesteld ZEIST Een commissie van onderzoek, waarin zitting heb ben prof. A. Bel infante, oud- hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, drs. R. Zijl stra, burgemeester van Smallin- gerland en dr. P. Pels, SER-se- cretaris, gaat de buitenlandse beleggingen in onroerend goed van het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke belangen (PGGM) doorlichten. De com missie is door het bestuur van het pensioenfonds ingesteld. Het pensioenfonds was in op spraak gekomen doordat pen sioengelden door de dochter maatschappij IOM (Internatio nale Ontwikkelings Maatschap pij) op twijfelachtige wijze zou den zijn belegd in recreatiepro- jekten in Frankrijk. OPENING Prinses Margriet heeft gisteren in Sliedrecht de officiële opening verricht van „Merwépolder", het medisch-pedagogisch instituut voor geestelijk gehandicapten. Zij werd o.a. rondgeleid door de werkplaats, waar de bewoners van het instituut verschillende werkzaamheden verrichten. v- KRITIEK OP KIEZERS ONDERZOEK ROTTERDAM - Het als zeer betrouwbaar bestempelde ver- kiezingsonderzoek van het VA- RA-programma „Rooie Haan" en de Amsterdamse socioloog drs. De Hondt dat een ware politieke aardverschuiving in Nederland te zien gaf (forse winst voor WD, verlies voor progressieve drie) is twee dagen na de publicatie van de uitslag door een wetenschappelijk me dewerker aan de sociale facul teit in Rotterdam als „uiterst twijfelachtig" bestempeld. Drs. Foppen heeft ernstige kritiek op de onderzoekmethoden terwijl hij grote twijfels heeft over de betrouwbaarheid van de uit komsten. Onder andere de steekproef van 4000 personen, zóu volgens Foppen in werke lijkheid een steekproef van vier maal duizend man zijn geweest. De Hondt zou slechts twee vra gen hebben toegevoegd aan het wekelijkse routineonderzoek van het Nipo. Groeiend aantal kleuterscholen DEN HAAG (ANP) - In de periode januari 1975 tot januari 1976 is het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs toegeno men met 5300 tot 518.900. Het aantal scholen steeg met 243 tot 7568 en het aantal leidsters (in- cl. hoofdleidsters) nam toe van 18.550 tot 19.285. De gemiddelde schoolgrootte bedroeg 69 leerlingen tegen 70 vorig jaar. Het gemiddeld aantal -leerlingen per leidster liep terug van 27,7 tot 26,9. Bijna alle 4- en 5-jarigen resp. 94 pet en 98 pet volgden kleuteronder wijs. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Uit de gegevens betreffen de het aktebezit blijkt dat van alle kleuterleidsters en assisten ten 76 progent in het bezit is van een akte hoofdleidster en 23 procent in het bezit van een akte leidster. Voor de ongeveer 7570 hoofdleidsters is deze ver houding 96 procent en 4 procent bij de 11.720 als leidster werkza me personen zijn deze percenta- ges 64'en 35. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT In de nieuwe behandeling van het proces te gen hoofdverpleger Frans H. van de Lückerheidekliniek in Kerkrade zal de rechtbank op de zitting van 25 oktober om ringd worden door een groot aantal getuigen. Het openbaar ministerie vindt het - gezien de ontwikkeling van deze straf zaak - gewenst, dat de getuigen in de gelegenheid worden ge steld hun verklaringen onder ede af te leggen en tevens dat men in de gelegenheid zal zijn die getuigen ter zitting vragen te stellen. Zoals bekend heeft de recht bank in Maastricht een nader onderzoek gelast in de zaak Frans H. „Het openbaar minis terie achtte dit onderzoek niet nodig", zegt de officier van jus titie, Mr. J. Booster, „Anders zou ik tegen de verdachte niet tot tweemaal toe levenslang hebben geëist." Op last van de rechter-commis- saris, zijn 9 (oud)-persorieelsle- den van de kliniek getest op kleurenblindheid. Men heeft hiermee willen nagaan of er bij de bepaling van de bloedsuiker gehalten van patiënten uit de kliniek fouten gemaakt kunnen zijn. De uitslag van de kleuren- test is nog niet bekend. Hoofd verpleger Frans H. wordt ervan verdacht dat hij minstens negen patiënten van de Lückerheide kliniek heeft doodgespoten met ■insuline. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en de heer Perquin van het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond hebben gisteren heel nadrukkelijk besloten niet mee te werken aan een extra prijscompensa1 tie, die volgens de Federatie Nederlandse Vakbe weging vanaf deze maand moet worden uitge keerd. De FNV wil die compensate, omdat de kosten van levensonderhoud sedert april met 2 procent zijn gestegen en de werknemers nu in koopkracht achteruit gaan. De werkgevers baseren zich op het beleidsstand punt van de regering, volgens hetwelk de werkne mer met 20.000 gulden in 1976 in koopkracht gelijk moet blijven. De twee loonmaatregelen hebben er toe geleid dat deze inkomenscategorie er iets (0,7%) op vooruit ging. Deze voorsprong is ook nu nog niet volledig weggevreten door de prijsstijgingen. Het VNO wil temeer niet van een extra compensa tie weten „omdat de inflatie toch al afzwakt". Over het arbeidsvoorwaardenbeleid volgend jaar besloot het VNO-bestuur, dat bedrijfstakken en ondernemingen alle eenzelfde beleid zullen voeren. Men zal nog een week of vier nodig hebben om dit beleid te formuleren. Het zal mede worden bepaald door de uitkomst van de kamerdebatten deze week over de rijksbegroting. Dominee blijft bij kritiek op prins SOESTDIJK (ANP) De Dordtse gereformeerde predikant M. Ton, die on langs in een preek stelde, dat de rol van Prins Bern- hard in de Lockheed-affai re wel degelijk het ver trouwen van de Nederlan ders in het vorstenhuis heeft geschokt, blijft de strekking van zijn uitspra ken juist vinden. Hij verklaarde dit gister morgen na een ruim twee uur durend gesprek met Prins Bernhard op paleis Soestdijk. De prins had de dominee, een 53-jarige ex- legerpredikant, voor dit ge sprek uitgenodigd. Dominee Ton meent nu wel, dat hij sommige onder delen van zijn preek anders geformuleerd zou hebben, als hij op de hoogte was geweest van bepaalde om standigheden, die Prins Bernhard hem nu had ver teld. Dominee Ton las na afloop van zijn bezoek aan Soestdijk een verklaring voor, die ook door Prins Bernhard was onderschre ven. Volgens deze verkla ring verliep het gesprek tussen de dominee en de prins in een open, eerlijke en onomwonden sfeer. NEDERLANDSE HUISVROUW MEENT: DONGEN ANP - Een onder zoek heeft uitgewezen, dat de Nederlandse huisvrouw op het ogenblik minder enthou siast is over de hulp, die ver keersbrigadiertjes andere kin deren bieden, dan elf jaar ge leden. Verder vinden zij de bromfiets minder gevaarlijk dan in 1965 en ook vinden minder huisvrouwen het erg als een automobilist na een paar biertjes achter het autos tuur plaats neemt. Dit blijkt uit een onderzoek onder tweeduizend huisvrou wen, dat is ingesteld door het in Dongen gevestigde instituut voor sociaal-psychologisch on derzoek en marktanalyse Inte ract b.v., dat ook elf jaar gele den een onderzoek onder huis vrouwen heeft ingesteld. In 1965 u/erden duizend dames ondervraagd over dezelfde on derwerpen, maar het doel is nu: nagaan in hoeverre in be paalde opyattingen over het verkeer verschuivingen zijn opgetreden. Het instituut' spreekt van landelijk repre sentatieve steekproeven. Elf jaar geleden juichten bijna vier van de vijf (78 pet.) van de huisvrouwen het toe wan neer schoolkinderen leeftijdge nootjes hielpen bij het overste ken tegen ruim de helft (54 pet.) nu. De mening, dat zoiets onverantwoord is nam toe, n.l. van 18 naar 44 pet. Bovendien vindt nu een minderheid (37 pet.) en toen een meerderheid (57 pet.) dat verkeersbrigadier- ,tjes twaalf jaar of jonger zou den moeten zijn. Veranderin gen zijn er niet alleen ten' aan zien van verkeersbrigadiertjes. Zo bleek in 1965 de bromfiet ser, vergeleken bij andere weggebruikers door bijna ze ven van de tien huisvrouw (69 pet) als het meest gevaarlijk voor het verkeer te worden gezien, 7 procent noemde be stuurders van personenauto's. Nu, in 1976, liggen die percen tages op respectievelijk 46 en 20. De brommer blijft dus het grootste gevaar op de weg, maar minder uitgesproken dan in 1965, aldus verder het vergelijkend onderzoek. Het sinds dat jaar toegenomen autobezit is trouwens af te lei den uit de antwoorden op de vraag, tot welke groep wegge bruikers men zichzelf rekent. Zag destijds nog bijna de helft (49 pet) van de huisvrouwen zich als voetganger en 12 pro-, cent als automobilist, nu is dat resp. 22 procent en 28 procent, waarbij het opvalt, dat zowel toen als nu, 44 procent van de huisvrouwen zich als wegge bruiker tot de fietsers rekent. In 1965 vonden drie van de vijf huisvrouwen (60 pet) het ontoelaatbaar als een automo bilist op een verjaardagsfeest je een paar glazen bier zou drinken om na afloop naar huis te rijden. In 1976 is dat percentage drastisch gedaald: 38 procent vindt een dergelijk gedrag ontoelaatbaar. Daar staat tegenover, dat nu de helft van de ondervraagde huisvrouwen zegt: het is on verantwoord maar begrijpe lijk, een standpunt dat elf jaar terug bij nog geen kwart (24 pet) vóórkwam. Daaruit zou kunnen worden afgeleid, dat het oordeel wat milder is ge worden, .ondanks alle campag nes tegen alcoholgebruik door automobilisten. Dit geldt vooral voor huisvrou wen in Zuid-Nederland, van wie 27 procent spreekt van „ontoelaatbaar" en 59 procent van „weliswaar onverant woord, maar toch begrijpe lijk", aldus het onderzoek. CNV wil keuring bouwvakkers UTRECHT (ANP) - De Hout- n Bouwbond CNV vindt, dat ^erkgevers en werknemers in de bouwnijverheid moeten worden ^P^°ht deel té nemen aan de bedrijfsgezondheidszorg voor de Dit houdt onder andere in, dat werknemers bij hun eerste intrede de bouwnijverheid worden onderworpen aan een medisch onderzoek. Hierbij moet dan worden nagegaan of de bouwvakker 'cnamelijk en geestelijk is opgewassen tegen zijn werk. up de tweedaagse bondsraadsvergadering stelde de Hout- en Bouwbond zich gisteren op het standpunt, dat verplichte deelname moet worden vastgelegd in dc CAO. Weeroverzicht Voor morgen wordt rustig herfstweer verwacht. Een lage drukgebied waarvan het cen trum vanmorgen boven Bretag- ne lag trekt opvullend in ooste lijke richting weg. Een bij deze depressie behorend front bracht in Frankrijk regen- hoeveelheden die varieerden van enkele tienden van millime ters tot ongeveer tien millime ter. Een andere storing bracht in het Alpengebied plaatselijk zelfs 1A2 millimeter regen in vieren twintig uur tijds. In onze omgeving zorgt dit lage drukgebied voor veel bewolking waaruit hier en daar wat regen kan vallen. Op de Atlantische Oceaan bevindt zich een nieuwe storing die naar verwacht wordt morgen boven West-Frankrijk zal arriveren. In het huidige weerbeeld zal echter nog maar weinig verandering komen, zo dat voor morgen op vrij rustig weer gerekend mag worden, met in de ochtend plaatselijke Vooruitzichten voor vrijdag: Enkele opklaringen, vooral later ook regen. Micjdagtemperaturen ongeveer 15 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp. omstreeks 10 graden Max. temp. omstreeks 15 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv George Washington Presi dent Ford heeft gisteren een wetsontwerp getekend op grond waarvan George Washington ge promoveerd wordt tot zes-ster- rengeneraal, opdat de eerste president van de V.S. verheven zal zijn boven „alle andere ran gen van het leger, in het heden zowel als in het verleden".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9