Lichte verbetering werkloosheid Leiden Raadscommissie wil bedrijven op terrein AZL „OPENING SCHOUWBURG ELITAIR" Bleijie (CDA) wil kantoren aan Morssingel Schoolverlaters komen redelijk aan de slag PPR komt niet Tennisbaan bij Holiday Inn in april gereed LiJilDbÜ- CO U KAÏN 1 FAGiiNA LEIDEN De werkloosheidscijfers van het district Leiden van het Gewes telijk Arbeidsbureau tonen over de af gelopen maand een lichte verbetering van de werkgelegenheid. Bij de man nen verminderde het aantal werklozen met 85 en bij de vrouwen met 6. Het GAB-Leiden noemt ook het gewijzigde aantal werkloze vrouwen een beter verloop, daarbij memorerend dat het aantal werkloze vrouwen de laatste maanden steeds opliep. In de maand september kwam de stij ging van het aantal werkloze school verlaters tot stilstand: meer schoolver laters hadden werk gevonden dan dat er zich nieuwe werkzoekenden bij het GAB aanmeldden. De lichte verbetering van de Leidse arbeidsmarkt valt ook te constateren uit de stijging van het aantal vacatu res. Deze stijging bij de mannen 148 en bij de vrouwen 16 werd onder meer veroorzaakt door de periodieke vacature-enquête die in september bij de bedrijven werd gehouden. Uit deze enquête kwamen een aantal „verbor gen" vacatures naar boven. Van een verbetering van de werkgelegenheids situatie kan derhalve door het GAB niet gesproken worden, hoewel ver meerdering van het aantal vacatures bij het GAB natuurlijk wel betekent, dat er meer kan worden bemiddeld. De werkloosheid in de bij het Leidse GAB aangesloten gemeenten onderging in de afgelopen maand de volgende wijzigingen. Achter de aantallen tussen haakjes de aantallen van de maand augustus. Alkemade 51 mannen (58) en 23 vrou wen (23); Katwijk 206 mannen (226) 60 vrouwen (79); Leiden 1752 mannen (1788) en 576 vrouwen (559); Leiderdorp 99 mannen (109) en 43 vrouwen (55); Oegstgeest 91 mannen (89) en 29 vrou wen (32); Rijnsburg 35 mannen (40) en 17 vrouwen (18); Valkenburg 16 man nen (18) en 4 vrouwen (2); Voorschoten 122 mannen (125) en 46 vrouwen (35); Warmond 35 mannen (33) en 8 vrouwen (6); Zoeterwoude 29 mannen (31) en 13 vrouwen (14); buiten rayon 14 mannen (18) en 7 vrouwen (9). LEIDEN De doorstroming van het aantal bij het Gewes telijk Arbeidsbureau inge schreven schoolverlaters ver loopt alleszins bevredigend. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden deelde de directeur van het GAB de heer Schumacher, gis teravond mee dat sinds april van dit jaar achthonderd schoolverlaters konden wor den in- en uitgeschreven. Toch is het aantal jongens en meisjes dat nadat zij de school de rug toe hebben gekeerd nog steeds geen werk hebben ge vonden, zeer hoog. In septem ber stonden bij het GAB 165 I mannelijke schoolverlaters en 216 vrouwelijke schoolverla ters geregistreerd. De mannen maken ongeveer een derde deel van het aantal naar werk zoekende jeugdigen tot en met 22 jaar uit, de vrouwen meer dan vijftig procent. Van de groep jeugdige werklozen zijn 141 mannen en 119 vrouwen korter dan een maand inge schreven, 186 mannen en 179 vrouwen korter dan drie maanden, 69 mannen en 59 vrouwen korter dan zes maan den, 62 mannen en 31 vrouwen korter dan twaalf maanden en 24 mannen en 17 vrouwen lan ger dan twaalf maanden. t A.anbodVraag tl' De heer Schumacher legde de leden van de raadscommissie voor economische aangelegen heden uit dat een dergelijke langdurige werkloosheid te wijten is aan de slechte ver houding tussen het aanbod van en de vraag naar arbeids krachten. In de bouw bieden zich zes arbeidskrachten aan op de vraag naar één werkne mer, in de metaal is de ver houding 1 op 1, in de handel en de kantorensector 10 op 1. Op de vraag van de heer Hout man (SGP/GPV) hoe het kan gebeuren 'dat aannemers steen en been klagen over hun erva ring dat zij geen werknemers kunnen krijgen, terwijl er toch een groot aanbod van werk krachten blijkt te zijn, ant woordde de heer Schumachter dat de ingeschrevenen vaak de gevraagde bekwaamheden niet bezitten. Door het Gewestelijk Arbeids bureau wordt veel gedaan om met name de schoolverlaters, die vaak hun opleiding niet hebben voltooid, toch alle kan sen te bieden. Zo werden hon derd electro-technici aange schreven een bedrijfsopleiding bij Philips in Den Haag te volgen. Slechts zes werkzoe kenden reageerden overigens. Honderdnegenennegentig jeugdige werklozen werden opmerkzaam gemaakt op het bestaan van schakelcursussen bij de streekschool. Hierop kwamen slechts zeventien reacties. De bemiddeling van het arbeidsbureau bij bij- of herscholing heeft de afgelopen tijd slechts vruchten afgewor pen bij negentien vrouwen en een man, die een opleiding voor ziekenverzorger wilden volgen, maar daar niet de ge wenste vooropleiding voor hadden. Alle twintig gaven zich op voor de door bemidde ling van het arbeidsbureau op gerichte brugklas. Uitzendbureau De heer Van Zijp (CDA) bracht de problemen van de ondernemer ten aanzien van het aannemen van jeugdige werkkrachten ter sprake. Hij stelde dat met de verhoging van het jeugdloon de werkge ver voor aanzienlijke kosten is komen te staan. De heer Ment- zij (PvdA) voegde daar nog aan toe dat met de opkomst van de uitzendbureau's het voor ingeschrevenen bij het Arbeidsbureau moeilijker is geworden aan de slag te ko men. „Met de neergang van de conjunctuur zullen de bedrij ven er eerder toe overgaan een uitzendkracht in te huren voor het opvangen van de pieken dan om een zekere arbeidsre serve te kweken. De directeur van het arbeids bureau stelde dat het ook met de uitzendbureaus op dit mo ment niet zo best gaat. Hij onderstreepte zijn reeds eer der gedane bewering dat on der de werkzoekende jeugdi gen er zich velen bevinden die G.A.B.-directeur Schu macher: „Het is een kwestie van vraag en aan bod". vanwege sociaal gedrag, be perkte bekwaamheden of ont slagreden bij de vorige werk nemer minder gemakkelijk in bedrijven te plaatsen zijn. Overigens noemde de heer Schumachter de situatie in Leiden, gezien in het licht van de landelijke toestand niet ver ontrustend. Achtentwintig pro cent van de werklozen zijn jeugdigen tot en met 22 jaar in Nederland, in Leiden is twintig procent van de werk zoekenden jonger dan 23 jaar. Veilingen ichte Aslroemeria 0.443 1800. Anemonen .111 -0,224 1480. Anemonen 1.055 161. Anjers AVf Am. 0.202 125910. Anlhurium 1,629 6166. Asters 0,957 1014. Chrys. gepl. N.C. 0.286 116912. Chrys. tros N.C. 0,740 48565. Chrys. gepl. Jr.C. 0,222 6010. Chrys. tros Jr.C. 2,150 19517. "lirral Supreme 0,230 480. Dahlia 0,070 260. Eikeblad 0,870 960. Euphorbia 0,435 4750. Freesia 2,148 5877. Gerbera ]s-s 0,305 7470. Gladiolen 0,165 113900. ?SJ6lad- Co,viM- °'277 476°- Glad- Nanus 0,154 23700. Helianten 0,100 67. Iris 0,726 23770. Lelie kelk 0,380 780. Lelie lak kas 0,272 193764. Liatris 0,140 118220. Margriet 0,933 138. Narcis kas 1,338 985. Orchideeën 1,425 1371. Orni- hugalum 0,158 4710. Rozen grootbl. 0,357 3300. Rozen kleinbl. 0,121 52000. 'ven Scabiosa 0,120 680. Snijgroen 0,984 tolt 745, Statice 1,026 3066. Stephanotis >nd 0,043 600. Tulpen 2,422 1154. 2e soort R per bos 0,687 163. 2e srt per stuk 0,084 >og» 40310. Anjers tros 0,155 52110. Rozen Baccara 0,434 8440. Rozen Sonia 0,183 23520. Rozen llona 0,411 4900. Stro/- droogbl. onb. 0,967 1800. Div. snijbloe men 0.778 4173. Div. snijbloemen 0,210 26132. Anjers Am. imp. 0,142 3300. Orchid. Arach. imp. 0,637 5204. Orchid. idr. imp. 0,115 29960. Mimosa imp. J4 920. Protea imp. 0,691 6470. Div. bladsrt. imp. 2.024 1936. Div. snijbl. ra J LEIDEN Het PSP-raadslid A. v.d. Zande heeft in een brief aan het cbllege van B en W haar misnoegen ten aanzien van de manier waarop de schouwburg aanstaande vrijdag wordt geopend, te kennen gegeven. Mevrouw v.d. Zande stelt in haar brief dat zij een op feestelijke wijze te houden „open huis" meer op zijn plaats had gevonden. „De wijze van openen nu - besloten, gala, koninklijke hooghe den - zal bij de bevolking het idee versterken, dat de schouwburg er alleen maar is voor een elite uit Leiden en omstreken." Zij deelt het college mee te hebben verwacht dat het een ander cultuurbeleid, gericht op de hele Leidse bevolking zou voeren. Ten einde haar teleurstelling over de gang van zaken te kennen te geven bedankt zij, evenals de andere leden van haar partij, feestelijk voor de uitnodiging op de gala-voorstelling aanwezig te zijn. i ii 1 "r- i«u. uiv. aiiiiui. 1 v' imp. 19,392 119. Begonia 1,551 176. St. wol Paulea 0,721 829. Div. potplanten 1,550 pi ,1552. Prijsvraag over kunstgebitten in ,,De Lakenhal" LEIDEN De stichting Open baar Kunstgebit, die tot 7 no vember haar kunstgebit-kunst werken laat zien in de Laken hal, organiseert een prijsvraag voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar in Leiden en omgeving. De wedstrijd heeft als motto «Speurtocht naar het kunstge bit". Wedstrijdformulieren zijn vanaf 16 oktober te krijgen aan de balie van de Lakenhal. Om aan de wedstrijd te kunnen deelnemen dienen de kinderen een bezoek te brengen aan de tentoonstelling (toegangsprijs 75 cent). Tevens moeten zij een op stel van hoogstens tweehonderd woorden schrijven over het on derwerp „Wie in mijn familie heeft een kunstgebit en hoe heb 'k dat ontdekt". Het opstel moet worden versierd met een teke- De inzendingen worden beoor- derpsychologe en een staflid ning, waarop een kunstgebit deeld door een jury, die bestaat van de Lakenhal. De uitslag is v°°rkomt. uit een kunstcriticus, een kin- voor 20 november bekend. Gemeenteraadslid Bleijie: „Leiden kan zich een unie ke positie verwerven". LEIDEN Het CDA-raadslid Bleijie is weinig content met de nieuwbouwplannen voor de Mors singel. Tijdens de vergadering van de raadscom missie voor economische aangelegenheden drong de heer Bleijie er gisteravond bij wethouder M. van Aken op aan, alsnog de wens te kennen te geven bij het college van b en w dat er meer ruimte moet worden gereserveerd van de beschik bare grond in het plan Morssingel bestemd voor kantoorruimte. Het overige deel is voor woning bouw. „In het licht van de kantorennota van de Kamer van Koophandel bezien, zou het wenselijker zijn de gehele Morssingel voor bedrijfsvestigingen te bestemmen. Met het gereedkomen van de Schip- hollijn, kan Leiden een unieke positie in de Rand stad verwerven. Hier moeten wij als gemeente op inspelen", aldus de CDA-er. De heer Bleijie werd door zijn collega-raadslid Van Duyn (VVD) na zijn pleidooi op de vingers getikt. „Het heeft helemaal geen zin over dit plan nog woorden vuil te maken. De zaken over dit gebied zijn al gedaan. Het college van b en w heeft in het geniep een plan waarin alleen sprake was van kantoorvestigingen om zeep geholpen." Wethouder Van Aken moest inderdaad toegeven dat er aanvankelijk een ander plan aan het college was voorgelegd. Hierin was sprake van hef creeer- en van een compact kantoorgebied. De wethouder wees er de raadscommissieleden op dat de Mors singel van ouds her een woonbestemming heeft Hij achtte het evenwel toch zinvol de mening van de raadscommissies voor economische aangelegen heden over dit plan alsnog aan het college van b en w voor te leggen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllltlllllllllll Ik vermoed echter dat we een dergelijke uitgave niet hoeven te doen, gezien de zachte winters". De heer Spaargaren heeft groot se plannen met de nieuwe ten nisbanen: „Wanneer daar vol doende belangstelling voor is, zullen we regelmatig professio nal tennissers uitnodigen om op onze banen te spelen". LEIDEN - De firma Weraink start op korte termijn met de aanleg van tennisbanen bij Ho liday Inn aan de Haagsche Schouwweg. De banen zijn, naar wordt verwacht, in april van het volgend jaar gereed. In totaal zullen er vier banen worden aangelegd. Ze komen tot stand door middel van een „joint venture" tussen Holiday Inn en de Leidse onderneming. Voor Wernink zijn de tennisba nen als showmodel gunstig gele gen. Holiday Inn stelt de grond beschikbaar. De banen worden volgens een in Nederland nog niet gebruikt Duits procédé ge maakt. Volgens deskundigen heeft een zware stortregen wei nig vat op deze banen. Na een kwartier zijn plassen op de ba nen reeds verdwenen. Behalve voor gasten van Holi day Inn worden de banen ook opengesteld voor Leidenaars. De huur per baan gaat waar schijnlijk 15,- per uur bedra gen. De tennissers kunnen gra tis gebruik maken van de dou ches, het zwembad en de sauna in het motel. Wernink blijft de banen in onderhoud houden. j In de toekomst zal worden beke- ken of de banen een overkap ping krijgen. Manager M. Spaargaren: „We hadden voor de aanleg van de banen een ton gereserveerd. Nu we deze door de overeenkomst met Wernink niet nodig hebben, kunnen we daarvan de banen overdekken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Davina dr. v.: H. W. Klingen en B. Bülles, Ingeborg Maria dr. v.: P. J. Kortekaas en M. J.Kret, Agnes Emilia dr. v.: L. Prevendarcsik en A. Mika, Aatke dr. v.: L. L.J. van der Maas en M. Weggemans. Matthijs Theodoor Terry zn. v.: M. van Klaveren en H. M. Tromp, Maria Petronella dr. v.: C. Ravensbergen en E. de Mooij, Kim Mana dr. v.: P. M. J. van Kesteren en M. C. A. van der Lans, Erik zn v.: D. J. Vink en J. C. Fioole, Lonneke Cornelia dr. v.: H. Bruijn en A. C. M. Knijnenburg. Overleden: Y. S. Kiseoen geb. 8 sept. 1950 echtgenote van: D. Jhinna, H. Philippo geb. 12 feb. 1894 gehuwd geweest met: J. Sloos, C. van der Linden geb. 8 juli 1894 gehuwd geweest met: A. Jansen, L. C. Otto geb. 22 juni 1919 man, J. G. Kalsbeek geb. 18 juli 1970 dochter. B. G. J. Overmeer geb. 18 feb. 1927 man, J. Maree geb. 13 dec. 1905. Leiden Een meerderheid van de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden is van mening dat met de uitvoering van het nieuwbouwplan voor het Academisch Ziekenhuis Leiden van rijkscoördinator nieuwbouw Academische Zie kenhuizen, ir. C. Doets, haar streven om meer werkgelegen heid naar Leiden te halen het best kan worden verwezenlijkt. Vorige week donderdag heeft de raadscommissie ruimtelijke ordening haar voorkeur uitge sproken voor het nieuwbouw plan, zoals deze volgens het Academisch Ziekenhuis en de Rijksuniversiteit moet worden gerealiseerd. Het plan van ir. Doets houdt onder meer in dat er eerst nieuwbouw moet worden ge pleegd op het terrein van de sportvelden en op het Piet Paal tjespad aan de Plesmanlaan. Hier zou twee derde van het beddenbestand met bijbehoren de onderzoek en behandelings faciliteiten moeten komen. Daarna dienen de oude gebou wen van het AL te worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwe. Het Academisch Zie kenhuis en de Rijksuniversiteit hebben grote bezwaren tegen de sloop van de oude gebouwen. Zij vrezen grote overlast voor de patiënten gedurende de werkzaamheden. Hun voorkeur blijft uitgaan naar een plan waarbij de oude gebouwen niet of nauwelijks behoeven te wor den gesloopt. Deze ouden voor onderdelen van de Leidse uni versiteit, sociale wetenschappen en biologie kunnen worden be- Rijksdienst Mede namens vijf van zijn me de-commissieleden sprak de heer Bleijie (CDA) zijn voorkeur uit voor het plan Dosts. Hij stelde dat een deel van het hui dige terrein van het AZL be stemd kan worden voor be drijfsruimte. Met name ging zijn gedachte uit naar de vestiging van een rijksdienst in Leiden in het kader van de spreiding van rijksdiensten. Hij wees in dit verband op de uitstekende lig ging, die Leiden gaat krijgen wanneer de Schiphollijn zal zijn gebouwd. De heer Bleijie vond in de, heren Beijen (PPR) en Van Duyn (VVD) felle tegenstanders. De heer Van Duyn wees er met nadruk op dat het terrein dat overblijft voor bedrijven slecht toegankelijk te maken is. Het stuk grond dat in het plan van universiteit en AZL voor moge lijke bedrijfsvestigingen is gere serveerd zou gemakkelijker te ontsluiten zijn. Door de heer Beijen (PPR) werd hier nog aan toegevoegd dat het stuk grond dat de heer Bleijie op het oog had rijksgrond is. Hij sprak de vrees uit dat het Weer jaren van onderhandelen zal kosten voordat de gemeente de beschikking over de grond krijgt. In het plan van de uni versiteit is het voor bedrijven bestemde stuk grond reeds van de gemeente en kan op korte termijn een bedrijfdsbestem- ming krijgen. Behalve de heren Van Duyn en Beijen stemde ook mevrouw Van de Zande (PSP) voor het plan van de universi teit. Anneke Boot exposeert in Congresgebouw LEIDEN/DEN HAAG De Leidse kunstenares Anneke Boot exposeert van 16 oktober tot 7 november voor de derde keer haar werk in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. Het accent van deze ex positie, die zaterdag 16 oktober zal worden geopend door de plaatsvervangend directeur-ge neraal voor maatschappelijke ontwikkeling van het ministe rie van CRM, ligt op de recente Franse schilderijen van Anneke Boot. Als onderwerpen hebben ze druivenvelden in de Provence, strandtafereeltjes en havenge zichten in Deauville. De Leidse kunstenares weet hierin steeds een uniek evenwicht te vinden tussen krachtige, soms techni sche composities en impressio nistisch geschilderde landschap- De tentoonstelling in het Neder lands Congresgebouw is dage lijks geopend van 9.00 uut tot 23.00 uur. De toegang is gratis en Anneke Boot zal elke zondag tussen twee en vier uur zelf aanwezig zijn. Brug over de Loire bij Gieu, Frankrijk Kortweg LEIDEN Het instituut voor natuurbeschermingseducatie houdt aanstaande zondag een excursie naar de „Vlietlanden". De tocht wordt fietsend afge legd. Om negen uur 's ochtends wordt verzameld bij café „Cro- nestein" aan de Vlietweg. Iede reen kan kosteloos deelnemen. LEIDEN De Leidse Spaar bank opent aanstaande maan dag zijn tiende bijkantoor. Deze ligt aan de Hoge Rijndijk 53 (hoek Rijndijkstraat). LEIDEN In ,,'t Breehuys" aan de Breestraat gaat van avond een nieuwe cursus crea tieve handvaardigheid voor 17- tot 25-jarigen van start onder leiding van de heer Buis. De deelnemers kunnen onder meer metaalgieten, kaarsen maken en beeldhouwen. De prijs van deel name is 12,50 per maand. Aanstaande vrijdagmiddag is er „open huis" in het clubhuis. Scholieren en werkende jonge ren wordt de gelegenheid gebo den te biljarten of te tafeltennis sen. LEIDEN De onderwij swinkel in Leiden Noord heeft een bi bliotheek ingericht voor kinde ren van vier tot tien jaar. De bibliotheek is vanaf 20 oktober iedere woensdagmiddag geo pend in het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat 36.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3