Werkloosheid gedaald CDA eist uitstel van één miljard in rijksuitgaven Carlos zou Spaanse koning moeten doden er Dassen voorlopig 30 dagen voorarrest „Koop geen kaartje bij conducteur Mao's weduwe had haar man moeten opvolgen Katwijkse „Bouillabaisse" bestaat! Weg die bom Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties (exd. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur)Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. £eidóe0ourani Woensdag 13 oktober 1976,67e jaargang no. 20554 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Medewerker Tv-spel „Onze trouwe medewer ker" op Ned. I om 20.00 uur, om 21.00 uur Programma met de MAP en om 22.20 uur Studio Sport met NederlandNoord- Ierland. Ned. II om 19.05 uur Ik spreek jou nog wel over geweld, om 20.30 uur Kojak en om 21.50 uur Euson. Plaatselijk een bui Wolkenvelden en plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wincfr uit ui- teenlopende richtingen max. temp. omstreeks 16 gr. Morgen zon: 07.03-17.48. Schev. hoogw.: 6.09 en 18.24. Laagw.: 2.06 en 14.16. DEN HAAG (ANP) De werkloosheid is in september gedaald. Het cijfer ging met ruim 6000 omlaag. De voor het seizoen gecorrigeerde arbeidsreserve daalde zelfs nog sterker: met 6.800. De respectievelijke cijfers luiden 220.650 en 232.200. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken gisteren meegedeeld. De vpaag naar personeel (eveneens ge-, corrigeerd naar seizoen) is toegenomen. Eind september was de openstaande vraag naar arbeidskrachten met 3.800 gestegen tot ofwel 1,2 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. De stijging is mede ontstaan door de halfjaarlijkse enquete van de geweste lijke arbeidsbureaus naar vacatures bij het bedrijfsleven. De werkloosheidcij fers zijn dit jaar sterker beïnvloed door een kléiner aantal schoolverlaters darf vorig jaar. De werkloosheid onder vrou- In alle provincies, behalve Zeeland, is de totale werkloosheid sterker afgeno men dan in deze tijd van het jaar te verwachten was. CARTAGENA, Columbia (Rtr) In de Columbiaanse stad Cartagena zijn gisteren twee journalisten ter ondervraging opgepakt nadat hun krant het bericht had gepubliceerd dat de internationale terrorist Carlos Illich Ramirez naar Cartagena was gestuurd om het Spaanse koning spaar te vermoorden. Koning Juan Carlos en koningin Sofia arriveerden maandag in Cartagena voor een officieel bedoek van vier dagen aan Columbia. Russische hoofdstad Moskou is de eerste jeuw van dit jaar al gevallen. Het standbeeld van ie toneelschrijver Alexei Ostrovsky, dat staat naast het oi-theater, was vanmorgen gedeeltelijk bedekt. EL AVIV/DEN HAAG De Neder- ander Ger Dassen uit Nijmegen zit in sraël voorlopig dertig dagen in voorar- est op verdenking van samenwerking net terroristische organisaties, zo heeft Ie Nederlandse ambassade in Tel Aviv aten weten. Ier Dassen is afgelopen donderdag samen met ertig Arabieren van een Libanees schip gehaald, at op weg was naar Cyprus. Het schip trok de: landacht van de Israëlies toen de opvarenden lingen over boord wierpen. De Arabieren zijn illen na 24 uur vrijgelaten. Ger Dassen is lid van iet Nederlandse Palestina Comité, let voorarrest van Ludwina Jansen uit Breda is nmiddels met tvvée weken verlengd. Zij wordt fastgehoudén op verdenking van het beramen van aanslag op het Israëlische luchtverkeer. Haar mend Marius Nieuwburg, die onlangs in Bombay verd aangehouden omdat hij ervan werd verdacht en vliegtuig te willen kapen, is in India nu op Tijevoeten, aldus het ministerie van Buitenlandse laken. Er schijnt echter geen luchtvaartmaat- chappij te zijn die hem wil vervoeren. KVP „WIJS DIT NIET VAN DE HAND" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP, ARP en CHL vinden het noodzakelijk, dat de overheid volgend jaar meer bezui nigt. Zij willen dat de regering op de rijksbegroting 1977 één miljard gulden blokkeert. De KVP'er No tenboom heeft minister Duisenberg (Financiën) vandaag bij de finan ciële beschouwingen in de Tweede Kamer gevraagd met een lijst te komen, waarop uitgaven worden opgenomen die voorlopig niet zul len worden gedaan. Het uitgeven van die gelden moet dan mede worden bepaald door de mate waarin het matigingsbeleid slaagt. Drs. Notenboom: „Ik nodig de regering met klem en overtuiging uit deze gedachte niet van' de hand te wijzen -en ernstig te overwe gen. In 1977 moet meer worden gedaan in het belang van de werkgelegenheid". Hij vond dat de regering te grote risico's neemt met onder andere een extra groot tekort op de rijksbegroting. Daardoor wordt het moeilijker de inflatie te bestrijden. Van zo'n groot tekort gaat een rentestüwende werking uit. De hoge rente zal voor vele ondernemers een belemmering voor investe ringen vormen. Daarnaast is voor het herstel van de bedrijfswinsten een stevige loonmati ging onontbeerlijk. De KVP-woordvoerder erkende dat de rege ring haar best heeft gedaan om een matiging van de collectieve lasten tot stand te bren gen. Maar de ombuiging van ,de collectieve lasten is te klein. Als de regering werkelijk de inflatie wil bestrijden dan is een gemid delde prijsstijging van 6 1/2 percent volgend jaar te hoog. Het kabinet heeft te laat de bakens verzet, aldus Notenboom. Dr. Dolman (PvdA) kon zich in grote lijnen met het financieel-economische beleid ver enigen. Pas als dit beleid niet slaagt, is een- Andriessen: overheid moet meer bezuinigen. pijnlijke herbeziening op particuliere en col lectieve bestedingen nodig. „Dan pas, en niet eerder", aldus de PvdA-woordvoerder. Hij meende verder dat het kabinet ter verbe tering van de werkgelegenheid niet alleen moet kijken naar de bedrijfsinvesteringen. „Onvoldoende aandacht wordt besteed aan arbeidstijdverkorting. Vele mensen hebben te vyeinig tijd om op adem te komen. De reistijden tussen wonen en werken zijn voor velen te lang. Het percentage ziekteverzuim in de bedrijven ligt hoog en moet te denken geven." „En wat doet de regering als het niet lukt via investeringen tot meer werkgelegenheid te komen?", aldus dr. Dolman. Voor een verslag van de debatten van giste ren zie pagina 9 UTRECHT (ANP) - Treinreizigers blij ken steeds meer de neiging te vertonen om hun kaartje in de trein te kopen in plaats van op het station. Dat veront rust de Nederlandse Spoorwegen en daar om hebben zij tot een propaganda-actie besloten om aan deze gewoonte een eind te Zowel in de treinen als op de stations zal een groot aantal affiches worden aangebracht met de vermaning reisbiljetten vóór het instappen aan te schaffen. Volgens de N.S. zijn de conducteurs de laatste tijd zo druk bezig met kaartjes verkopen dat andere onderdelen van hun taak in het gedrang komen. Per l september jongstleden zijn de extra administra tie-kosten die voor een „kaartje van de conducteur" in rekening worden gebracht, al verhoogd tot twee gulden. PEKING (AP/Rtr) Tsjiang Tsjing, de wduwe van voorzit ter Mao, die vorige week met enkele mederadicalen werd gearresteerd toen zij een vergadering van het Centrale Comité bijwoonden, had de opvolgster van Mao moeten worden. De radicalen zouden dit doel hebben willen berei ken door het vervalsen van Mao's politieke testament. Zij. waren in staat geweest anderen in de laatste maanden van Mao's leven uit diens omgeving te weren. In totaal zijn ruim dertig mensen gearresteerd of onder huisarrest geplaatst. Onder de gearresteerden bevinden zich, behave de al beken de topleiders van de partijhierarchie, ook een aantal propa gandisten die aan de universiteiten en aan de media waren verbonden. Met die arrestatie lijkt de positie van Hoea thans gestabiliseerd. Gisteren werd officieel bekend dat premier Hoea Kwo-feng als opvolger van Mao gekozen is tot nieuwe partijvoorzitter. Li Hsien-nien, eerste vice-premier, treedt op als waarnemend premier. De benoeming van 'Hoea was de laatste dagen al via muurkranten bekend geworden. Op de achtergrond bij de machtstrijd speelt mee een conflict over economische problemen in China. De radicalen wensten een beleid waarbij geen banden of handel met het westen werd onderhouden. De gematigden willen de lijn voortzetten die door wijlen premier Tsjoe En-lai is uitgestippeld, en waarbij voor China ook een rol als industriële natie is weggelegd. China heeft een groot tekort op zijn handelsba lans over de afgelopen jaren. Het grote vraagteken vanavond is de wedstrijd van het Nederlands elftal I tegen George Best moet spe- Enfin; morgen weten we meer.... ADVERTENTIE Komt U Uzelf maar overtuigen a.s. vrijdag avond 18.00 uur in ons restaurant. Een uniek samengesteld gerecht dat het midden houdt tussen een soep en een vast visgerecht V met o.a. schol - tong - pieterman - tarbot - scampie mossel - kreeft en vele andere vissoorten, geserveerd met kruidenboter, stokbrood in folie en. .wederom' zoveel U wenst voor 14.-. TAFELRESERVERINGEN MARJOLIJN VAN WIERINGEN 071-769310. Holiday-lnn-evenementen altijd anders. 1 ^o(ufiau\ S>vwë IS LEIDEN BOWUNG 0 FUN CENTER 071-70310 Gifwolk Bij een brand die gisteravond heeft gewoed in een luciferfabriek in Spoleto ten noorden van Rome, is een gif wolk ontsnapt en meegevoerd op de wind. De brand was na drie uur geblust, maar de ge zondheidsautoriteiten maken zich bezorgd over de gifwolk. Burgemeesters dreigen uit PvdA te stappen Assen ANP Een groot aantal socialistische burgemeesters in Drente heeft tijdens een beslo ten vergadering in Beilen besloten om als lid van de Partij van de Arbeid te bedanken als deze het besluit handhaaft dat zij verplicht vijf procent van hun inkomen moeten afstaan aan de partij kas. De PvdA zal dit geld storten in het fonds bijzondere activiteiten. De meeste opposanten zijn in Drente en Groningen te vinden. Tot de groep in Drente behoort ook Drentes commissaris van de koningin mevrouw mr. A. P. Schilthuis. Verder worden genoemd de burgemees ters van Emmen, Meppel, Borger, Sleen, Odoorn, Gieten, Rolde, Diever, Havelte en Van Zweeloo. Jezuïet in Brazilië doodgeschoten RIO DE JANEIRO (AFP) In het politiebureau van de Braziliaanse stad Ribeirao de Garcas in de staat Mato Grosso is een jezuiet door een adjudant van politie doodgeschoten toen hij kwam informeren naar het lot van enkele gedeti neerden. De jezuiet, pater Penido Bumier, werkte onder de Indianen in het bisdom Diamantino in de staat Mato Grosso. In dit gebied heersen al lang span ningen tussen politie en boeren die door welgestel de grondeigenaren naar willekeur worden behan deld. Napels Op tal van plaatsen in Napels drijft het huisvuil door de straten. Al sinds enkele dagen staakt de r^inigingsdienst van de stad. Huisvuilophalers. eisen dat de gemeente ogenblik kelijk de achterstallige lonen uitbetaalt. De afgelopen week was het in Zuid-Italië stralend weer, dagelijks 25 graden, zodat de bergen huisvuil een ondrage lijke stank verspreidden. Gister nacht evenwel en in de loop van gisteren heeft het in Napels langdurig en zwaar geregend, vooral in de nauwe hellende straten van de binnenstad wer den hele bergen huisvuil door het regenwater weggespoeld en meegesleurd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een onbekend gebleven automobilist is gisteren met een levensge vaarlijke brisant-bom naar een parkeer plaats nabij het Amsterdamse Bos gereden, heeft de bom daar uitgeladen en is er toen weer vandoor gegaan zonder verder ook maar iets van zich te laten horen. Ongelukken konden worden voorkomen doordat werklieden de mysterieuze man bezig zagen en de politie waarschuwden. Deze waarschuwde de Mijnopruimings- dienst die het van omstreeks de Tweede Wereldoorlog daterende explosief naar een open plek in het Amsterdamse vervoerden en het daar tot ontploffing brachten. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar.' naam:...i....... woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1