DOORRIJDEN OP EEN LEKKE BAND Keurmerk in de maak voor dubbele ruiten Nieuw systeem voor ophangen van gordijnen Rundvlees goedkoop: tijd voor invriezen Samenstelling margarine op verpakking "|"OVERVI5JE Piggelmee herleeft Panterjong uit een goed nest AUTOGRAMMEN Vijf nieuwe BMW-motoren Kwark- crème Raad van Europa beschermt consument tegen slechte produkten VAKANTIEWIJNEN OOK HIER TE KOOP VfükibS UVT «w n SS» s EEN OUD SPROOKJE OPNIEUW VERTELD EN li BERIJMD/ De Raad van Europa heeft een ver drag opgesteld ter bescherming van de consument In dit verdrag wordt strikt vastgelegd welke verantwoor delijkheid de fabrikant draagt wan neer zijn produkt zo gevaarlijk is, dat het lichamelijk letsel of zelfs de dood tot gevolg kan hebben. Overi gens moet het stuk nog worden be sproken in de ministerraad van de negen aangesloten EEG-landen en het is dus nog volledig onzeker wat de uiteindelijke inhoud zal worden Maar als het aan de Raad van Euro pa ligt, is de fabrikant verplicht de schade te vergoeden bij overlijden en lichamelijk letsel wanneer dit te wijten is aan een mankement aan zijn produkt En van een gebrek kan worden gesproken wanneer de fabri cage niet voldoet aan de eisen die men er redelijkerwijze aap kan stel len, alle omstandigheden in aanmer king genomen. De fabrikant kan zich vrijpleiten door aan te tonen dat het gebrek niet bestond toen zijn pro dukt de fabriek verliet De benadeel de persoon moeteen eventueel man kement, de schade en de oorzaak aantonen, wil hij voor schadevergoe ding in aanmerking komen. De zogenaamde „ontwikkelingsrisi co's", zo meent de Raad van Europa, kunnen de fabrikant echter niet van zijn verantwoordelijkheid ontheffen. Dat wil zeggen: de fabrikant is zelfs dan verantwoordelijk, wanneer de schade is veroorzaakt door een om-, standigheid, die de stand van de wetenschap in aanmerking genomen niet kan worden voorzien, noch kon worden vermeden op het ogen blik waarop het produkt in de han del werd gebracht De bepalingen in het verdrag zijn van toepassing op alle produkten (natuurlijke, industriële, bewerkt of onbewerkt) uitgezonderd onroerende goederen. De verantwoordelijkheid van de fabrikant is vrijwel onbe perkt De enige uitzondering is dat landen zelf de hoogte van de schade vergoeding kunnen vaststellen, op voorwaarde dat het niet lager is dan ongeveer 200.000 gulden per overle den persoon of slachtoffer van een lichamelijk letsel en niet hoger dan ongeveer 30 miljoen gulden voor de totale schade die een en hetzelfde gebrekkige produkt aanricht „In het land der blonde duinen en niet heel ver van de zee, woonde eens een dwergenpaartj e en het heette Pig- De nostalgische beginregels van het bekende sprookje, waarmee hele generaties zijn opgegroeid. Het verhaaltje van het dwergen- paartje in de Keulse pot, wordt na een halve eeuw opnieuw door Van Nellex uitgegeven. Ditmaal met de plaatjes er vast in gedrukt. Het is binnenkort via de koffie van de weduwe en een kleine geldelijke bijdrage bij de kruidenier te verkrijgen. Matra Simca Bagheera S De tweede generatie panters is er. Waarmee dan worden bedoeld de Bagheera's van Matra Simca, drie in getal, de gewone, de S en de Cour- règes. Ze lijken nog slechts bij vluchtige aanblik op de ouders. Immers, de carrosse rie is met 34 mm verlengd en met 15 mm verhoogd. Bo vendien kwamen er grotere ruiten in en werden er zo veel kleine details aan de carrosserie toegevoegd dat van een geheel nieuw ogen de wagen gesproken kan worden. De technische verbeteringen zijn echter belangrijker. Zo werken de remmen beter en progressiever dankzij een 7" (178 mm) servobekrachtiging, nieuwe remschijven en een nieuwe remdrukverdeler. Zo kwamen er een betere vering met nieuwe torsiestaven en een verbeterde motorkoeling dankzij extra luchtinlaat- rooster onder de voorbum per en een wijziging in het koelcircuit. Zo werd ook een verlaging van het geluidsni veau bereikt door een nieu we uitlaatdemper. In verband met de in oktober 1976 in werking tredende nieuwe anti-luchtverontreini- gingsmaatregelën zijn de Ma tra Simca Bagheera's nu voorzien van een zogenaam de verzegelde carburateur. Prijzen: Matra Simca Bag heera 21.695,-, Matra Sim ca Bagheera S 23.395,- en Matra Simca Bagheera Cour- règes 24.795. WEGWIJS Door G. Croné PAGINA 11 In Amerika legt men tegen woordig zijn auto aan de ket ting. Gebleken is dat gangsters stuursloten en alarminstalla ties en welke maatregelen te gen inbraak en diefstal dan ook, als overkomelijk beschou wen. Ze takelen de auto's een voudig in een vrachtwagen en vertrekken. De Peugeot GL snorfiets mag nu ook op de Nederland se wegen verschijnene. Prijs: 985,- De tweede auto komt meer voor bij inwonende gezinsle den (werkende kinderen) dan bij de vrouw. Het rijbewijsbe- zit onder vrouwen neemt we liswaar sterk toe, maar niet het aantal eigen auto's van vrouwen. De nieuwe rijbewijs- bezitsters besturen erg vaak mede de gezinsauto. Sinds de produktie van de Citroën 2CV (de Eend) in 1948 startte zijn er tot op heden meer dan 5 miljoen geprodu ceerd. Dat het 2CV-tijdperk nog lang niet voorbij is bewij zen de produktiecijfers die voor dit type en afgeleide mo dellen vorig jaar ruim 288.000 bedroegen, terwijl voor dit jaar 1080 exemplaren iedere dag de fabrieken verlaten. Re den voor Citroën om een spe ciale uitvoering op de markt te brengen, de SPOT. Prijs: 7895 gulden. De beroemde Engelse auto- fabriek van Jensen Motors heeft opgehouden te bestaan. De veiling bracht zelfs niet genoeg op om de schulden te betalen. INSDAG 12 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT Er is sinds kort een nieuw systeem voor het plooien en ophangen van gordijnen in de handeL Daarbij is het uittellen de afstanden tussen de glooien en de diepte daarvan overbodig geworden. Haakjes zijn niet meer nodig. Het sys teem heet Clipmatic en is af komstig uit Zwitserland. Probleem bij het ophangen van gordijnen aan de rail is vooral het uittellen en het aan brengen van de haakjes, die er bij iedere wasbeurt weer afge haald moeten worden. Bij dit nieuwe systeem, wordt het gordijn automatisch geplooid en zijn de haakjes vervangen door kunststoffen klemmetjes, die bij een wasbeurt gewoon kunnen blijven zitten. Clipma tic bestaat uit -„zelfplooiend", band, klemmetjes om de plooien óp hun plaats te hou den en kunststoffen „adap ters" die over de reail schui ven en de aloude glijders ver vangen. De prijzen zijn als volgt: Af hankelijk van de plooiruimte kost het band 2,85 of 3,05 gul den per meter. Deze prijzen zijn inclusief de klemmetjes. De „adapters" kosten 14 cent per stuk en rijn in allerlei soorten te verkrijgen voor vrij wel alle bestaande railsoorten. Op het ogenblik is rundvlees vrij goedkoop. Dit is het gevolg van de droge zomer die een tekort aan veevoeder heeft doen ontstaan. Meer koeien werden daardoor geslacht, waar door de prijs van het vlees daalde. De EEG zal echter een stokje steken voor nog verdere prijsdalingen en daarom is het wellicht nu het juiste moment om grotere hoeveelheden vlees te kopen en in te vriezen. Tenminste, wanneer men een diepvriezer in huis heeft. Voor het invriezen van rundvlees geldt de volgende vuistregel: vlees van jonge slachtdie ren is het meest geschikt. Verder moet het goed bestorven rijn en vooral niet te vet. Hoe mager der het vlees is, hoe beter de smaak ervan bewaard zal blijven. Stukken been rijn gemakkelijk te bewaren omdat rij minder plaats vragen. Bij voorgesne den stukken vlees verdient het aanbeveling tussen elk stuk een vel folie te leggen om te voorkomen dat de stukken vlees aan elkaar vast vriezen. Om het vlees dan weer van elkaar te krijgen moet het eerst worden ontdooid. Het vlees dat men op dit moment niet nodig heeft kan echter niet meer worden ingevroren, maar moet eerst worden gebraden. Daarom moet ook aan de slager worden ge vraagd of het vlees al niet eerder ingevroren is geweest. Gemiddeld kan rundvlees zo'n 9 tot 12 maan den in de diepvries bewaard worden. Gebraden vlees is, afhankelijk van hoeveelheid en vetge halte, 2 tot 6 maanden te bewaren. Het enige waaraan de auto mobilist kan merken dat hij een lekke band heeft is een lichte schok. Dit waarschu wingssignaal is ingebouwd in een nieuwe veiligheidsband die op het ogenblik door Goo dyear in de Verenigde Staten wordt getest Deze nieuwe veiligheidsvoorziening zou de noodzaak van reservebanden in de toekomst kunnen ophef fen. Het gaat hier om een „binnen band" van glasvezel die onder de gewone banden op alle vier de wielen van een personen wagen wordt aangebracht Robert B. Knill, Goodyears vi ce-president van de afdeling bandenontwikkeling, zegt dat deze massieve binnenband als voordeel heeft dat men na een lekke band nog 75 km kan doorrijden met een snelheid van ongeveer 70 km/u zonder de buitenband te beschadigen. Met een gewicht van 5,5 kg elk, wegen de veiligheidsbin nenbanden op alle vier de wie len van een gemiddelde perso nenwagen minder dan de meeste op wielen gemonteerde reservebanden plus cricks. Aan het nieuwe veiligheidssys teem komt geen speciale velg, „We hebben een heerlijke va kantie gehad en de wijn was daar zo lekker. Jammer dat je die hiér niet kunt kopen". Dat gebeurt vaak, maar een hele- boek „vakantiewijnen" rijn in middels ook in Nederland te verkrijgen. De Franse wijnen rijn hier zeer behoorlijk be kend. Maar ook Spaanse, Ita liaanse en Joegoslavische wij nen worden steeds vaker in ons land gesignaleerd. Spanjaarden zelf drinken geen sherry omdat ze het te duur vinden. Tafelwijnen daarente gen worden in enorme hoe veelheden genuttigd. De meest geziene Spaanse wijnen rijn die uit Riojas, een vrij noorde lijk gelegen streek. De stevige, soms haast romige Riojas rijn vrijwel in iedere drankwinkel te verkrijgen. Wijnen als San- gre en Toro komt men in heel Spanje tegen, en ook bij ons. Wie de stranden van Rimini, Cattolica, Senegallia en ande re badplaatsen heeft bezocht zal waarschijnlijk met wee moed denken aan de rode Sangiovese di Romagna, de licht bruisende rode Lambrus- co en de witte Verdicchio dei Castellei di Jesi. Ook deze wij nen worden steeds veelvukdi- ger in ons land ingevoerd. Hetzelfde geldt voor Joegosla vische dranken. Wijnen, die perfect passen bij de pikante, geroosterde gerechten die men er veelal serveert Een rode wijn die alle Joegoslavie-gan- gers kennen, is de Pokopac, donker van kleur, prettig van smaak en ruig van karakter. Een andere, nogal robuuste ro de wijn is de Plavac. En een heel bekend wijnaperitief luis tert naar de naam Prosek. Het smaakt zeer zoet en je drinkt het haast vriesfris. band of oppompmechanisme te pas. De glasvezelband wordt rondom in de stan daardvelg bevestigd waarover dan de normale personenwa genband wordt gemonteerd. De gehele montage duurt slechts enkele minuten. Bij een lekke band komt het gewicht van de wagen op de binnenband te rusten die zich vijf centimeter onder het loop- vlak bevindt Tegelijkertijd verspreidt zich binnenin een smeervloeistof voor het koelen van het loopvlakrubber. BMW brengt dit jaar niet minder dan vijf nieuwe motorfietsen op de markt: dit was de R60/7 met 40 pk, de R75/7 met 50 pk, de R100/7 met 60 pk, de R100S met 65 pk en de R100RS met een vermogen van 70 pk. Het nieuwe topmodel voor 1977 heet BMW R100S, een 1000 cc machine met een in de windtunnel ontwikkelde integraal-cockpit die op aërodynamisch gebied de laatste stand van de techniek vertegenwoordigt De machine accelereert van 0 naar 100 km/u in slechts 4,6 sec- en heeft een top van meer dan 200 km/u Op wens kan hij worden geleverd met alumi nium gietwielen. Alle modellen zijn nu standaard voorzien van een geperforeerde schijfrem, de snelle 100 S en 100RS zelfs van een dubbele schijfrem. Tevens kregen alle modellen een afsluitbare 24-litertank, waardoor de actieradius tussen de 320 tot 450 kilometer komt te liggen, al BMW R100S Door de stijgende energieprijzen en de subsi dies die het rijk verleent voor betere isolatie van de woning, gaan steeds meer mensen over tot het laten plaatsen van dubbele ruiten. Met het stijgend aantal kopers van dit dubbel glas, stijgt ook het aantal klachten. Vooral over condens tussen de ruiten, die op den duur het gleis aantast Voor een consument is de kwali teit moeilijk te beoordelen en daarom wordt tussen het ministerie van Volkshuisvesting en de fabrikanten van dubbelglas overleg gepleegd om te komen tot een zogenaamd KOMO-keur, die de klant een garantie moet geven voor de goede kwaliteit van het raam. Echter, zo waarschuwt het TNO, hiermee rijn we nog niet klaar. Het raam kan namelijk piekfijn uit de fabriek komen, maar daarna moet het nog worden geplaatst Dat geschiedt meestal door de glazenmaker, die niet onder de KOMO-garantie valt En juist bij het plaat sen kunnen fouten worden gemaakt, die tot een korte levensduur van het dubbelglas leiden. Vandaar dat het TNO er voor pleit, dat het KOMO-keur moet gelden vanaf de fabriek tot aan de consument en niet moet eindigen bij de fabriekspoort. Kwark is niet alleen erg lekker, maar eveneens een streling voor de huid. Vermeng een koffielepel kwark met wat honing en een theelepeltje mais- of tarwekiemolie. Breng dit papje'in een dikke laag aan op gericht en hals. Tien minuten laten drogen en daarna goed afspoelen met veel koud water. Een vette en onzuivere huid wordt lelieblank en glad als men aam het kwarkpapje nog enkele druppels Citroensap toevoegt. Eindelijk is het dan zo ver. Begin volgend jaar zal op elk pakje margarine de samenstelling worden vermeld. Het produkt schap voor margarine, vetten en oliën heeft dit vastgelegd in een verordening. Ook zal de samenstelling moeten worden vermeld van halvarine, bak- en braadvetten. De Consumentenbond is bijzonder gelukkig met dit besluit Het betekent, dat een eerste groep van fabrikanten komt die een soort informatieve etikette ring gaat hanteren. Volgens de Consumentenbond willen de mensen steeds vaker weten wat rij eten. „Vroeger was het allemaal makkelijk met de eenvoudige produkten die de huis vrouwen zelf samenstelden. Maar tegenwoordig, met al die voorverpakte kant-en-klare voedselprodukten is er geen touw meer aan vast te knopen, en wil men de ingrediënten op de verpakking vermeld zien". Rechts de voorkant van een Goodyear-testwagen met een platte band waarmee toch zo'n 75 km kan worden doorgereden met een snelheid van 70 km/u. In het midden de nieuwe constructie waarin een rubber bal is aangebracht die smeervloeistof bevat die zich direct na het optreden van de lekke band over he' rubber verspreidt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11