Hunt nadert Lauda tot op drie punten Selinas Gold voor nieuwe eigenaar goud waard H Palmacino uitblinker BIUARTSTRIJD ZONDER EMOTIE 1 111 f=fSj«lSt*l5il=l«]kT|sS- Zoetemelk wint in Lausanne Peter Brandt uitblinker in rugby-interland Eerste nederlaag HYS WIJCHEN Emotie was in Wljchen ver te zoekea Christ van der Smissen reageerde koeltjes op het veroveren van zijn tweede nationa le kampioenschap bandstoten en bij Hans Vultlnk liepen de tranen van verdriet ook niet over de wangen, toen hl| zaterdag al na twee verllespartljen zijn titel verspeelde. „Wat maakt het uit?", was zijn nonchalante reactie na zijn nederlaag tegen Hans Sundquest. Die partij zou de Inleiding vormen tot een toch wel dramatisch weekeinde. Sundquest, weer met een bandage om zijn linkerknie vanwege een binnenmenl8cus, was na twoe mislukte dagen voor een paar uur weer een bezield blllarter. Zes beurten had hij maar nodig om warm te draaien. In net zo veel mogelijkheden maakte hij daarna 128 punten. Vultinks voorsprong was ineens een uitzichtloze achter stand. Drie beurten later was het afgelopen. Het toernooi was in feite al beslist. De stelling diende alleen nog maar bewezen te wor den. Vultink had als stootbumper gefungeerd, want Van der Smissen had 's avonds geen kind aan de Papendrechter, die niet verder kwam dan 31 zielige punten. Van der Smissen liet nog eens zien welk een terecht kampioen hij is.; Tien beurten gebruikte hij slechts in de beslissende ontmoeting. Het duel van gisteren tegen Vultink werd daardoor een overbodig ver siersel. Maar wel erg mooi. 200/103/25; Vet—Kleine 161/200/27; VultinkSundquest 155/200/15; Havermans—Van der Smissen 65/200/19. Zesde ronde: Velthuis—Havermans 177/200/21 De Kleine—Van Ham 200/131/31; Van der Smissen—Sundquest 200/31/10; Vet—Vultink 200/146/18. Zevende ronde: Van Ham—Havermans 200/139/34; Sundquest—De Kleine 199/200/31 Vultink—Van der Smissen 139/200/10; Velthuis—Vet 200/143/24. Eindstand: 1. Van der Smissen 2. Vultink 3. Vet 4. De Kleine 5. Velthuis 6. Sundquest 7. Havermans 0. Van Ham Christ van der Smissen was de overtuigende kampioen in Wychen PAGINA 11 i z Praten De Klu-Klux-Klanachtige wijze waarop de Federatie Betaald Voetbalorganisa ties (FBO) pleegt te verga deren achter) gesloten deuren is weinig geëigend om enige openheid te be trachten. Na afloop wordt die ..openheid" wel gege ven maar er moet naar geraden worden of alles wel verteld wordt. In elk geval bleek zaterdag na de vergadering in Utrecht wel dat Van Praag kan verge ten dat hij het sectiebe- stuur wegkrijgt. Voor de rest bleek ook deze verga dering, geheel in de stijl van de totale KNVB, er een te zijn van veel praten en weinig daden. Praten door een delegatie met het sectiebestuur suc cesje voor Van Praag interimrapport opstellen, studie maken. En mis schien volgend seizoen competitie betaald zaal voetbal. Tel uit je winst na zeseneenhalf uur vergade ren. Voorbeeld In het begin van dit jaar maakten de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Bond (KNMV) en Neder landse Motorsport Bond (NMB) een voorzichtig be gin met samenwerking. Enige tientallen jaren wa ren zij de grootste vijan den, en dat is bepaald niet overdreven. Na één jaar zou worden bekeken in hoeverre de samenwerk ing een succes was en of er redenen waren deze voort te zetten. Na negen maanden al bleek dat er geen enkele belemmering was om samen verder te gaan. Een grandioos suc ces, te danken aan gezond verstand en het feit dat men bereid was veel voor elkaar over te hebben. In de Nederlandse sportwe reld, waar controverses en onenigheid te vaak voor komen, zijn KNMV en NMB een lichtend voor beeld geweest hoe het wel kan. En de gehele motor sport vaart er wel bij. Kandidaat De Nederlandse Invaliden Sportbond heeft zich kan didaat gesteld voor de or ganisatie van de Paralym pics 1980, die Rusland niet kan of wil huisvesten. De sport, bedreven door gehandicapten, is de, laat ste tijd sterk in de aan dacht gekomen, in feite in een stroomversnelling ge raakt die oorzaak zou kun nen zijn van het stellen van de kandidatuur. De sport is er alleen mee ge diend als alles perfect ver loopt en het geen misluk king wordt zoals deze zo mer in Toronto waar met de natte vinger de para lympics waren georgani seerd. Voorts zou de fi nanciële zijde moeilijkhe den kunnen opleveren in dien lichtzinnig op een enorme subsidie is gere kend die wellicht niet be schikbaar zal kunnen ko men. Huisvesting, vervoer, accommodaties, het zijn allemaal zaken die indrin gende voorbereiding ei sen. Er mag worden aan genomen dat de bestuur ders van de NIS dit alles terdege hebben overdacht. Simpel Deze hele week gaan Interna tionaal Olympisch Comité en internationale sportbonden praten wat met de Spelen van Montreal fout is gegaan, speciaal de kwestie-Taiwan. Dat is nogal simpel. Canada weigerde Taiwan, het IOC wilde het doorgaan van de Spelen niet in gevaar bren gen, stelde wel eisen maar ging ijlings, marchanderen toen Canada weinig of niets wenste toe te geven. Daar hoeft niet zes dagen over gepraat te worden Het totaal uit de tijd zijnde college van regenten, dat op allerlei ge bied (o.a. amateurisme) oog kleppen heeft, doet het toch. LEIDSE COURANT' IIIIIHI lllllllll WATKINS GLEN De strijd om het wereld kampioenschap van de coureurs Is na vijftien van de zestien wedstrijden weer volkomen open. James Hunt won gisteren op Watkins Glsn de Grote Prijs van de Verenigde Staten en heeft In het klassement nu nog slechts drié punten achterstand op titelhouder Nikl Lauda, dis door zijn ongeluk op de Nürburgring een aantal wedstrijden heeft moeten missen. De zestiende en laatste wedstrijd, de Grote Prijs van Japan op 24 oktober, zal beslissen of de titel bij Lauda bll|ft, of naar Hunt gaat. Lauda heeft op dit moment 68 punten, Hunt die zijn tweede Grand Prlx-overwlnnlng In successie behaalde, staat op 65. Ilauda heeft op Watkins Glen met zijn derde plaats nog vier kostbare punten veroverd in de ioi strijd om het wereldkampioenschap. De wereld- ril kampioen, die nog lang niet volledig hersteld lijkt van zijn ongeluk, heeft zich overigens niet kunnen mengen in het gevecht tussen Scheck- ter en Hunt om de eerste plaats. Dertien ronden voor het einde schoof Hunt zijn McLaren langs de wagen van Scheckter. In de rond zeventig kilometer die nog te rijden waren, vergrootte Hunt het gat geleidelijk tot acht seconden. Lauda, die aanvankelijk het tweege vecht van nabij had gevolgd, moest in de slotfase nog vrij veel terrein prijsgeven, maar zo/gde er wel voor binnen te komen voor Jochen Mass, die de Oostenrijker dicht benader de. Op ongeveer een-derde van de wedstrijd ver dween Jacky Ickx uit de koers. In de achttiende ronde reed de Belg met zijn wagen in de vangrail en daarbij liep hij breuken aan zijn rechter-enkel en linkervoet op. De wagen van Ickx vatte onmiddellijk vlam, maar de brand werd tijdig geblust en de rijder kon met nauwe lijks ernstige brandwonden uit het restant van zijn formule-I bolide worden gehaald. Drie ande re vooraanstaande rijders moesten door pech de -strijd staken. Ronnie Peterson en Patrick Depailler waren al uit de koers voor een kwart van de strijd voltooid was, Mario Andretti volgde hen tamelijk snel. Uitslag: 1James Hunt (GBr), McLaren, 59 ronden, 320,665 km. met een gemiddelde snelheid van 187,37 km/u. Snelste rondë van 5435 meter van Hunt in 1 minuut 42,851 seconde, gemiddelde 190,22 km/u. 2. Jody Scheckter (Z.-Af) Tyrrell op 8 seconden. 3. Niki Lauda (Oost) met Ferrari op 50 seconden, 4. Jochen Mass (w-DI.) McLaren, 5. Hans Stuck (W-DI.) March, 6. John Watson (Ier) Penske. Stand om het wereldkampioenschap: 1. Lauda 68 pnt., 2. Hunt 65 pnt., 3. Scheckter 49 pnt„ 4. Patrick Depailler (Fra) Tyrrell 33 pnt., 5. Regazzoni 29 pnt., 6. Watson en Jacques Laffite (Fra) Ligier 20 pnt. Jacky Ickx wordt eerste hulp verleend nadat zijn bolide vlam heeft gevat lllllllllllllllllllllllllll COMO BIJ de start In Milaan van de 25? kilometer lange wed strijd met de mooie bijnaam „dé klassieker van de vallende bla daren" gold De Vlaeminck als de grote favoriet Het kwam ook zo uit al deed de Belg opnieuw •en beroep op zijn krachtige eindsprint. De strijd ontbrandde pas echt tóen de renners er al meer dan tweehonderd kilometers op had den zitten. Tot dat moment was tr nauwelijks iets gebeurd. De laatste „coup" van Joop Zoetemelk mislukte. Hij had zijn seizoen willen afsluiten met een klinkende overwinning In de Ronde van Lombardlje, de laat ste klassieker van het seizoen. Zoetemelk eindigde als vierde, In dezelfde tijd als winnaar Ro ger de Vlaeminck. Joop Zoetemelk won gisteren wel de koers dwars door Lau sanne. Bernard Thevenet eind igde als tweede. Herman Ponsteen kijft amateur ROTTERDAM Herman P<in- iteen zal ook het volgend jaar lis amteurwlelrenner rijden. De •ehtervolgingsspecialisL die met verscheidene profploeglel- ders in onderhandeling is ge weest, verklaarde dit gisteren in Ahoy te Rotterdam. Ponsteen zal daardoor een be langrijke kandidaat zijn voor de wereldtitel op de vier kilometer op de baan, volgend jaar te rij den in Venezuela. Tijdens de Olympische Spelen in Montreal won hij zilver. Het leek een basis om de overgang naar'de profs te wagen, maar het is er niet van gekomen. (Van onze rugbymedewerker) HILVERSUM Het Nederlands rugbyteam speelde gisteren zijn eerste wedstrijd in de B-poule van het FIRA- (Fódëration Inter nationale du Rugby Amateur) toernooi voor landenteams te gen Zweden en won met 34—3. Na degradatie uit de A-poule, gekoppeld aan een lange reeks van nederlagen, speelde het Nederlands vijftiental met her wonnen kracht. De nieuwkomer Zweden kon r dan ook absoluut niet uit de voeten komen en zal het dit jaar I tegen landen als West-Duits- land, TsJechoslowaki|e en Rus land bijzonder zwaar krijgen. h Dat het kortstondige verblijf van Nederland in de A-poule niet ge- t heel zonder resultaat is geble- ven, bleek reeds in het eerste kwartier. De eenheid met name in het pack, welke de ploeg in het verleden nog wel eens parten speelde, was nu wel aanwezig. Iedere individuele actie van de Zweden, zoals die er veel waren i bij de opvallend spelende Petter- son, waren dan ook gedoemd te mislukken. Hiermee was dan te vens de schaarse aanvalskracht van de Zweden bedwongen. Via de voortreffelijk spelende Pe ter Brandt (DIOK) werd de score aan Nederlandse zijde geopend. Samen met vleugelspeler Wim Pepercamp, die na een afwezig heid van twee jaar een grandioze come-back maakte werden er vier van de zeven tries gescoord. De Hagenaars Oortwijn en Trie hert namen twarJf punten voor hun rekening en Van Altena bracht de stand met een laatste op 343. De tegenpunten Komen op naam van Sünd via ®en penalty-kick. van het rugbyduel Nederland —Zweden Peter Hallem won met mr. Ed de Grote Prijs van de Sprekende Vierjarigen. WASSENAAR Maar liefst achttien volbloeds gingen zaterdagmiddag op Duindigt van start in de Grote Prijs der tweejarigen. De strijd kreeg een zeer verrassende ontknoping. Seli nas Gold, een Britse merrie zegevierde met Pieter Hallem voor Salopen Corral en Jeffry. Selinas Gold was afgelopen week pas aange kocht door Mevrouw Pellinkhof voor een be drag van 3600 gulden. De eerste Nederlandse eigenaar, die het paard in Engeland voor zeker vijfmaal zo veel had gekocht, zag het met het renpaard niet zo zitten. Plotseling zorgde Selinas Gold voor zijn nieuwe eigenaar voor deze verrassing. Favoriet Great Hero kon niet verder komen dan een vijfde plaats met Rober Wetemans. De eerste ren van de meeting werd gewonnen door Henk van der Kraats met The Toy'. De laatste ren leverde een overwinning op voor Mostly Delta met Erik Bloem. Ebeltoft ging echter als eerste over de eindstreep. Wegens hinderen werd het paard teruggezet naar de tweede plaats. De vraag is echter of hij niet beter teruggezet had kunnen worden naar een vierde plaats. Want jockey Ball had met Ebeltoft niet alleen Mostly Delta gehinderd. Het koersprogramma verliep op Duindigt overi gens allesbehalve vlot. Bij d? start bleek voor de zoveelste keer de computer van de totallsa- tor kapot te zijn. De tickets moesten nu weer volgens het oude systeem worden verkocht en de paard op paardkoppel3 werden vervangen door groepskoppels. Na de derde koers ging de computer weer draaien en mocht het publiek het spelsysteem wederom veranderen. Dit bracht echter ook weer moeilijkheden met zich mee, want vervol gens kreeg de computer, steeds kleine storin gen. De ramp was echter nog niet compleet op Duindigt. In de Salernoprijs stond Maestro Belwin inge schreven met de eigenaar-rijder Piet van Petten. De man was echter ziek en verbleef met een longontstekking in bed. Zijn vrouw, eveneens eigenaar-rijdster had bij de wedstrijdsecretaris gevraagd of ze haar man op de sulky mocht vervangen. De toestemming werd gegeven. Maar toen Anneke van Petten in de baan verscheen ging er plotseling een lichtje branden bij de wedstrijdleiding. Volgens de reglementen was het niet mogelijk dat ze haar man op de sulky kon vervangen. Jan Wagenaar werd vlug opgezocht om achter het paard plaats te ne men. In tranen stapte Anneke van Petten af. Maestro Belwin moest buiten weddenschappen loperi en het gehele triospel op deze draverij kwam, omdat het allemaal vlak voor de start gebeurde, te vervaljen. De trio-inleg werd terug betaald. Het één en ander ging nog met een incident gepaard bij de totokassa. Een bezoeker sloeg de ruit in waarna de verkoopster haar stempel tegen het hoofd van de man gooide. Politie kwam daarna op de baan. Vijf hechtingen in het gezicht kostte het de bezoeker. Nee, het zat Duindigt zaterdagmiddag niet mee. ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze sportredactie) HEERENVEÉN HYS Intervam heeft zijn eerste wedstrijd voor de competitie Nationale Nederlanden zaterdagavond op de Thialfpiste van Heerenveen verloren. Het sterke team van Feenstra stuurde de Hagenaars met een nederlaag van 6—3 terug. Feenstra wil een gooi doen naar het ijshockey kampioenschap in Nederland. Sponsor Feen stra heeft alleen voor dit seizoen een bedrag van ruim twee ton uitgetrokken om het ijshockey op een behoorlijk peil te brengen in Heerenveen en geen afgang meer mee te maken zoals vorig seizoen. De Friezen verloren toen week in week uit met grote cijfers en er zaten slechts enkele honderden toeschouwers langs de kant Zaterdagavond in de wedstrijd te gen HYS Intervam was het stadion bijna uitverkocht. Ruim 2200 be zoekers (waaronder 200 Hage naars) konden zien dat er in de eerste periode geen doelpunten werden gemaakt. Doelman André Lockhorst ditmaal ingezet in plaats van Cor Hoogendoorn, moest ech ter in de tweede periode zes doel punten incasseren. In de laatste periode kwam Hoogendoorn hem vervangen. Deze liet zich niet pas seren. Coach Jean Martin weet nog niet met welke doelman hij in zee moet, omdat beide Haagse- spelers erg weinig voor elkaar on derdoen. De grote man in het duel is Tony Palmacino geworden, die in het verleden grote bekendheid kreeg op de HOKY. Uit een pass van Leo Koopmans maakte hij het eerste' Friese doelpunt. De wedstrijd was nog geen vijf minuten oud toen dezelfde Palmacino Larrie van Wieren in staat stelde om de score op 2—0 te brengen. Larrie van Wieren, die pas donderdag op Schiphol was aangekomen en vrij dag met Feenstra meespeelde te gen ORWO had zaterdagavond wat last van spierpijn en kwam daar door nog niet genoeg uit de verf. Voorzitter Han van der Heijden van HYS Intervam: „Wij zijn tot augus tus ook in de weer geweest om Larrie van Wieren te krijgen. Maar hij kon toen nog geen beslissing nemen of hij wel of niet in Neder land zou gaan spelen. We hadden hem natuurlijk ook graag gehad". Feenstra voerde de score flink op. Eerst scoorde Tim Omstead 2—1, daarna werd het 6—1, door de Nederlandse Canadees Talsma, een afstandsschot van Leo Koop- mans, een treffer van uitblinker Tony Palmacino en een doelpunt van Jack de Heer. In de derde en laatste periode kwam HYS Inter vam wat terug. Een soio van Scott Grady en een schot van Dave Bell liepen beide uit op een doelpunt. Het was een hoogstaande wed strijd met in de eerste periode een kleine vechtpartij tussen Smulders en De Heer. Beide spelers moesten voor vijf minuten langs de kant. In Utrecht verloren De Hunters met 6—3 van Tilburg Trappers en het Amsterdamse ORWO kon in Gro ningen slechts met 7—6 de baas blijven over de Bondsspaarbank. Nijmegen won met 10-4 van Brus sel. Tilburg Trappers 4 7 2510 Feenstra 3 6 2611 N.N. Nijmgen 3 5 24—11 Hys intervam 3 4 24—10 Orwo 3 2 17—23 Bondsspaarbank 3 2 15—20 Hunters 3 0 9—30 Brussel 4 0 11—36

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11