Strauss dreigt te breken met CDU-fractie deTijd HP Smith wil geen afwijking van plan-Kissinger Felle anticommunist regeert nu Thailand Betogers eisen aftreden van Spaanse regering d(0ENE De tijd is rijp voor Heineken Bokbier. BEREN VERSCHEUREN VERZORGER Cubaanse DC-8 neergestort na explosie: 78 doden Weinreb, de Duitse verkiezingen en het CDA DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7. (Van onze correspondent) BONN Drie dagen nadat de Westduitse chris tendemocraten weer de sterkste politieke macht in het land zijn geworden, dreigen zij uiteen te vallen. De oorzaak hiervan is een ernstig me ningsverschil, dat tussen hun kanselierskandidaat en voorzitter van de CDU Helmut Kohl, en de Beierse CSU-chef, Franz-Joseph Strauss, over de rol van de liberale FDP is uitgebroken. Hierbij staat Strauss op het standpunt, dat Kohl de FDP te veel eerbetoon brengt door naar haar gunst te dingen. Volgens een geïllustreerd week blad zou Strauss nog in de verkiezingsnacht gezegd hebben: „Het is niet te verdragen, dat een partij als de FDP in dit land niet meer wegge stemd kan worden." Een woordvoerder van de CSU noemde deze uitlating weliswaar „onzin", maar ingewijden zijn er van overtuigd, dat Strauss in deze zin tegenover Kohl zijn misnoegen heeft geuit. Het schijnt vast te staan dat Strauss er mee heeft gedreigd de fractie-gemeenschap van de beide zusterpartijen in de Bondsdag op te zeggen. Gistermiddag spra ken de beide politici voor het eerst na de verkiezin gen een uur lang in Bonn met elkaar, waarbij het opviel, dat zij - in tegenstelling tot de gewoonte - na het onderhoud geen woord kwijt wilden. Ook dit duidt op ernstige meningsverschillen. De verbittering van Strauss over de CDU bleek trouwens al in de verkiezingsnacht, toen hij kwaad opmerkte, dat de christendemocraten alleen maar daar aanzienlijke winsten hadden geboekt, waar zij zijn slogan „vrijheid of socialisme" het meest consequent naar vóren hadden gebracht. Het ergert Strauss vooral, dat de CDU in de deelstaten Nedcrsaksen en Saarland, waar zij zon der meederheid regeert, de FDP aanbiedingen voor coalities heeft gedaan, omdat hierdoor de christendemocratische meerderheid in de Bonds raad (Eerste Kamer) verloren zou gaan. Strauss weert er zich met alle macht tegen de FDP zulk een beslissende rol te laten spelen. Voor Kohl betekent dit. dat zijn moeizaam opgebouwde lei dende positie in het christendemocratische blok weer eens door Strauss wordt aangetast. Een overzicht van de begrafenisplechtigheid van de geschonden thorarollen in Hebron. Thorarollen begraven JERUZALEM Duizenden gelovige joden hebben gisteren onder leiding van regeringsleden, de hoogste geestelijken en leden van de generale staf zeven aarden potten en vier houten kisten met de overblijfselen van de in Hebron geschondenthorarollen en andere culturele voorwerpen de laatste eer bewezen. De joodse religieuze wetten schrijven voor dat onbruikbaar geworden culturele voorwerpen en in het bijzonder de vijf boeken van Mozes die 'Thora' genoemd worden als middel punt van het joodse geloof op dezelfde manier moeten worden begraven als mensen. Fanatieke arabieren hadden zondag in de bezette stad He- bron bij het graf van Abraham, de gemeenschappelijke stamvader van joden en mohammedanen, een synagoge bestormd en verwoest. Eerder zouden joden aan het graf van Abraham de koran hebben geschonden, maar deze Arabische beschuldiging is niet bewezen. SALISBURY (UPI) De Rhodesische leider Ian Smith heeft reeds de mogelijkheid van een impasse aangestipt op de komende besprekingen over een zwart meerderheidsbewind in zijn land, nog voor de constitutionele conferentie is vastgesteld. Smith zei gisteren dat hij naar de conferentie gaat met de bedoeling vast i te houden aan de voorstellen die hem door Henry Kissinger zijn 1 voorgelegd en die Rhodiesië heeft geaccepteerd. Zwart-Afrika heeft deze voorstellen echter grotendeels afgewezen en de Verenig de Staten en Engeland hebben het standpunt ingenomen dat de voorstellen onderwerp van onderhandeling zijn. De blauwdruk die door Kissinger is voorgelegd, en die later door de vijf zogenaamde "frontlijn-staten" van Afrika is afgewezen, behelst de invoering van een meerderheidsbewind in Rhodesië binnen twee jaar. Als eerste stap daartoe moet een voorlopige regering worden ingesteld, bestaande uit een raad van state en een raad van ministers. De raad van state zou half blank, half zwart moeten zijn, met een blanke voorzitter zonder stemrecht. Zijn taak is het toezien op het totstandkomen van een grondwet. De raad van ministers zou overwegend zwart zijn, maar de portefeuilles van defensie en openbare orde zouden bij blanke bewindslieden moeten berusten. Deze blauwdruk is door de vijf zwarte Afrikaanse "front-staten" afgewezen. De Britse regering verwacht dat morgen een definitief besluit kan worden genomen over de plaats en de datum van de constitutionele conferentie. Britse ex-premier Heath werkt aan politieke terugkeer Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Ex-premier Ed ward Heath is gisteren op het conservatieve partijcongres in Brighton zijn mogelijke politie ke comeback begonnen. Hij hield een toespraak, die een diepe indruk maakte en bood partijleider Thatcher, die hij twintig maanden lang ge- I schuwd heeft, een slap olijftak je aan. Als het tussen beiden tot een echte toenadering komt. mag men aannemen, dat Heath een belangrijke portefeuille zal krijgen als ooit het ogenblik aanbreekt waarop Margaret Thatcher een nieuwe regering mag samenstellen. Sinds de dag waarop mevrouw Thatcher door de conservatie ven gekozen was om hun partij te leiden in Heath' plaats, wei gerde Ted te zetelen in Margare t's schaduwkabinet. Deze on vriendelijke houding werd ge steund door aanhangers van de ex-premier, met het gevolg dat in de schoot van de conservatie ve partij twee tegengestelde kampen elkaar in de weg ston den. BRUSSEL (ANP) - Een vijftig jarige dierenverzorger is giste ren in de dierentuin van Zwart berg in België, door twee beren verscheurd. Hij is van een ladder in de berenkuil gevallen, waarschijn lijk als gevolg van e^n hartaan val. De beren konden uit het schuilhok in de kuil komen om dat het hok niet gegrendeld was met de veiligheidspinnen die daarvoor gebruikt worden. De twee Europese beren verscheur den de man. Het stoffelijk overschot van de dierenverzorger werd pas ge vonden toen men hem ging zoe ken. Op het moment dat de oppasser de olifanten moest gaan verzorgen miste men hem Boodschapje van f 4 min. CHICAGO (Reuter) - De sul tan van 'het olierijke staatje Oman, Qaboos bin Said, heeft even in Chicago „gewinkeld" en daarbij 1,5 miljoen dollar (bijna vier miljoen gulden) uitgegeven aan de volgende zaken: zes ver lengde Cadillacs, voorzien van bar, schrijftafel en dak met zon werend glas, zes Mercedes-Benz, een zeewaardige speedboat ter waarde van een ton, voor ruim een miljoen gulden aan kleding en snuisterijen voor dames, een grote hoeveelheid autogereed schappen. zestien koelkasten, twee grapefruitbomen en een muntautomaat. Een transportonderneming had een Boeing 747 gehuurd om de ze partij naar Oman te brengen. BANGKOK (AP) Een fel anticommunis tische militair heeft gisteren in Thailand de macht in handen genomen na gevechten tussen linkse en rechtse studenten waarbij tenminste 26 personen om het leven zijn gekomen en ongeveer 180 mensen werden gewond. Minister van defensie Sangad Cha- lawyu, die tot voor zes dagen opperbevel hebber van de strijdkrachten was, nam het bewind over van premier Seni Pramoj en kondigde de noodtoestand af. De 60-jarige Sangad verklaarde dat hij niet wilde dat Thailand ten prooi zou vallen aan het com munisme. Een gewapende commando bewaakt een grote groep op de grond uitgestrekte linkse studenten na de bloedige gjj je gevechten rond de Thammasat uni- onlusten op de campus van de Thammasatuniversiteit in versiteit werden twee mensen opgehangen, Bangkok. terwijl anderen werden verbrand. De ge welddadigheden waren het gevolg van linkse protestacties tegen de terugkeer uit balling schap verleden maand van de vroegere dic tator Thanom Kittikachorn, die drie jaar geleden door protestdemonstraties en acties van de studenten ten val was gebracht. Men neemt niet aan dat Thanom een actieve rol heeft gespeeld in de staatsgreep. Toen hij nog aan de macht was, waren zijn betrekkingen met. Sangad allerminst goed. De acties van de linkse studenten leidden in dit voorjaar ook tot de terugtrekking van alle Amerikaanse militairen uit Thailand, dat tijdens de Vietnamese oorlog een goede bondgenoot van de Verenigde Staten was. Vannacht was het rustig in Bangkok. Er schijnt niet veel verzet tegen de staatsgreep te zijn. U kunt vannacht rustig gaan slapen. U hoeft niet langer in angst te leven, zo verklaarde Sangad gisteravond in een door de televisie uitgezonden toespraak. In een reeks bekendmakingen door de Thai se staatsradio werd gezegd dat de grondwet was opgeschort, dat het parlement was ont bonden, dat alle burgerlijke rechtbanken onder militair bestuur zijn geplaatst en dat politieke bijeenkomsten van meer dan vijf personen zijn verboden. Alle kranten kregen een verschijningsverbod opgelegd. Sangad zei dat het land bestuurd zal worden door een nationale hervormingsraad be staande uit hoge militairen onder zijn lei ding. Over de toekomst van de 72-jarige premier Seni, een vriend van Sangad, werd niets meegedeeld. Maatregelen in België voor reizig Afrika BRUSSEL (AP) - De Belgische autoriteiten hebben gisteren maatregelen genomen om te voorkomen dat de onbekende ziekte die in de afgelopen twee weken in Zaire en de Soedan al tenminste 230 mensen het leven heeft gekost, door reizi gers naar België wordt overge bracht. Alle passagiers uit Afrikaanse landen moeten zich voor onbe paalde tijd aan een medische keuring onderwerpen voor zij het land mogen betreden. De betrokken ziekte in het zuid en van Soedan is onder contro le, zo heeft de Soedanese minis ter van gezondheid Justin Yac woensdag verklaard. BRIDGETOWN - Een Cubaan se DC-8 is gisteren bij het ei land Barbados in de Caribische Zee gestort. Alle 78 inzittenden kwamen daarbij om het leven. Van officiële zijde wordt niet uitgesloten dat hel toestel door sabotage is verongelukt. Er zou zich een explosie aan boord hebben voorgedaan. De DC-8. een door de Cubaanse luchtvaartmaatschappij van Ca nada gecharterd toestel, maakte een vlucht van Guyana naar Cuba, via Trinidad, Barbados en Jamaica. Het vliegtuig stortte in zee bin nen twintig minuten nadat het van het vliegveld van Barbados was opgestegen. De gezagvoer der meldde dat hij in moeilijk heden verkeerde en naar Barba dos terugkeerde. Men brengt de mogelijkheid van sabotage in verband met de ac tiviteit van Cubaanse vluchtelin gen, die voor het Castro-bewind zijn uitgeweken. Luchtvaartautoriteiten op Bar bados verklaarden dat 62 van de slachtoffers Cubanen zijn, elf Guyanezen en vijf Koreanen. MADRID (UPI) - In ht cen trum van Madrid hebben gis teren enkele honderden rechtse betogers aangedron gen op het aftreden van de regering-Suarez en de execu tie van de linkse guerrilla strijders die maandag in de Baskische stad San Sebastian vijf mensen hebben doodge schoten. Het belangrijkste slachtoffer van deze aanslag was Juan Maria de Araluce, lid van de Spaanse kroonraad en gouverneur van de Baski sche provincie Guipuzcoa. Aanleiding tot de betoging van gisteren-was de begrafenis van twee politiemannen die bij de aanslag in San Sebastian het leven hadden verloren. Hun stoffelijke resten waren dins dagavond per auto naar de hoofdstad overgebracht, waar gedurende de nacht honder den belangstellenden langs de baren in het hoofdbureau van politie trokken. In de ochtend verzamelden zich duizenden mensen op het plein bij het hoofdbureau' om getuige te zijn van de uitvaart, die over het algemeen ordelijk verliep. Later trokken honderden men sen naar de kathedraal voor een aangekondigde herden kingsmis. Daar kregen zij ech ter te horen dat de dienst was afgelast. Daarop trokken zij door de stad, onder het roepen van leuzen als „Franco ja, ver raders nee", „terroristen tegen de muur" en „geen amnestie of vergeving". In San Sebastian zijn gisteren twaalf mensen gearresteerd, die ervan verdacht worden in contact te hebben gestaan met de plegers van de aanslag. Elsevier schrijft over de terro- riste Ludwina („lief, naïef, le vensgevaarlijk"). Janssen: „De kapersactie is niet mislukt, maar gelukt. Door er zulke ama teuristische mensen op af te stu ren die vrijwel zeker gearres teerd zullen worden, veroorza ken de Palestijnen onrust in Is raël. Speciaal nu er Nederlan ders zijn gebruikt, moet de klap extra hard zijn aangekomen". Voorts een interview met Wie gel „Ach, ik kan in feite koud noch warm worden van al die uitspraken, die nu al in het ka der van de verkiezingsstrijd worden gedaan. Ze zijn in elk geval niet bepalend voor wat er werkelijk gaat gebeuren". En: „Ik zie niet op tegen nog vier jaar oppositie voeren". Maar ook: „Ik sluit voor mezelf in de toekomst het premierschap niet uit". Over het rapport Weinreb wordt geschreven dat het een kater achterlaat en dat het laatste woord over de kwestie nog met gesproken is. Rabbijn Abraham Soetendorp zegt in een inter view dat de Messiaanse tijd heel dicht bij is. Het omslagartikel gaat over de middenstand die naar adem snakt. Want: „Wat wij vragen, is geen lapwerk, maar een structureel andere be nadering. En dat vertikt dit ka binet". In de Haagse Post een interview met Andriessen. „Onder bepaal de voorwaarden ben ik beschik baar als CDA-üjsttrekker. Ik sta niet te dringen, maar ik vind het ook niet reeel om, als je be schikbaar bent, er om heen te draaien. Voor mij zou JeUe Zijl stra een zeer aannemelijke lijst trekker zijn. Daar zou ik onmid dellijk genoegen mee nemen. Geen enkel probleem mee. Jan de Pous is ongetwijfeld ook een man met veel talent, als SER- voorzitter juist ook ten aanzien van de problemen die nu aan de orde zijn. Begrijpt u nu, waar om ik het zo betreur dat hier over in termen van machtsstrijd wordt gepraat?" Bij het Weinreb-rapport de kanttekening: „We kennen de vraag die altijd te laat wordt gesteld: zouden we een tweede hands auto van hem kopen? De behoefte bepaalt hoe groot voor de oplichter de kansen op suc ces zijn. De mate waarin hij van die kansen gebruik maakt, geeft de graad van zijn misdadigheid Voorts in het blad de vraag of de Amsterdamse politie corrupt is. Commissaris Toorenaar: „Het zou me niet verbazen als de verhalen over corruptie die in Hongkong waar zijn geble ken, ook in Amsterdam waar zullen blijken te zijn". Vrij Nederland schrijft dat prins Bernhard heeft gepro beerd te voorkomen dat Amnes ty International de Erasmu sprijs zou krijgen, en dat hij er inderdaad in is geslaagd te be letten dat de onderscheiding naar Simon Wiesenthal zou gaan. Renata Rubinstein, inder tijd fel verdedigster van Wein reb. onthoudt zich nu van com mentaar op het verschenen rap port. „Hoe meer ik las, des te meer vraagtekens ik kreeg en stijgende behoefte om er nog wat documentatie bij te halen: een paai- boeken, een hoofdstuk hier, een artikel daar. Een ook maar enigszins afgerond oor deel zit er op korte termijn niet in". Over de Duitse verkiezingen concludeert het blad: „Er kun nen de komende weken nog vreemde dingen gaan gebeuren. De stembus is gesloten. De transfermarkt is open". Abel Herzberg, eens milde pleit bezorger voor Weinreb, erkent, in de Tijd naar aanleiding van het nieuwe rapport ruiterlijk: „Zijn verdedigers staan in hun hemd", en „Allemaal moeteifrwe ons een beetje schamen". Kamerlid Til Gardeniers zegt na het abortusdebat: „Ik ben bang voor het hellende vlak. Ik ben ervan overtuigd dat andere za ken aan de orde komen, nu we de rechtsbescherming van de ongeborene hebben opgegeven: experimenten op levende men sen en euthanasie bijvoorbeeld. Elke stap leidt onherroepelijk tot de volgende". Voorts een groot interview met Karei Appel. „Ik hoor bij Rem brandt, Vermeer, Van Gogh, Pi casso, Matisse en niet te verge ten Goya. Dat slaat bij mij aan. Dat zijn ook individualisten, dat zijn ook mensen die geen school hebben gemaakt, zoals Mon driaan dat wel heeft gedaan en Cezanne. Hervormd Nederland heeft een interview met Aantjes. „Ik zie wel dat er een machtsstrijd aan de gang is. Die spitst zich op het ogenblik toe op het lijsttrekker schap, maar ik ben er nog hele maal niet van overtuigd dat de uiteindelijke beslissing over het lijsttrekkerschap ook het resul taat van die machtsstrijd zal zijn. Ik heb de dag van vandaag als een bevrijding ervaren. Ik ben nu van dat probleem af, of die ene lijst er zal komen of niet. Ik kan me er nu helemaal op richten dat er in het CDA andere normen moeten gelden dan de machtsnormen". Het commentaar bij de Duitse verkiezingen begint aldus: „Het is eigenlijk te gek om los te lopen dat in een blad als dit somber moet worden gedaan over een overwinning van chris tendemocraten in de bondsrepu bliek. Maar het is niet anders". Voorts een vraaggesprek met de scheidende kerkelijk hoogleraar Krijn Strijd. „Wie zijn er nu tegen radicale veranderingen? Dat zijn de christelijke partijen. Dat geeft geen goed beeld van wat het christendom wil. Iede reen juichte zo over de rede van Aantjes op het CDA-congres vo rig jaar in Den Haag, en ik vond het ook een oprechte man, maar hij praatte niet over de Navo en het militair-industrieel complex. Ja, hij haalde een stuk aan uit Mattheus 25, maar dat bevat toch geen nieuws? Christenen zouden het over de klassenstrijd moeten hebben. Maar dat woord wordt angstvallig vermeden". De Groene Amsterdammer be steedt naar aanleiding van de arrestatie van de terroriste Lud wina Janssen aandacht aan de centrale recherche informatie dienst. „Dat die zo nadrukkelijk ten tonele wordt gevoerd, is te kenend voor de stormachtige ontwikkeling die deze dienst de laatste vier jaar heeft doorge maakt: van een verzameling fo to's en vingerafdrukken tot een actieve, centrale recherche dienst, compleet met computers. Een Nederlandse FBI in op mars? Een plantje dat stilletjes uitgroeit tot een boom waar je later niet meer om heen kunt?" Over de Duitse verkiezingen schrijft het blad: „De SPD van bondskanselier Schmidt heeft haar heil gezocht in een model Duitsland waarvoor ter linker zijde niemand warm kon lopen en dat de naar rechts stromende onrustgevoelens niet kon indam men. Dat is net niet op een rampzalige nederlaag uitgelo pen, maar de moraal van het verhaal laat niets aan duidelijk heid te wensen over". ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7