LANGS OMWEGEN Legermuseum toont 19e eeuwse Nederlanders in militair uniform s Defensief Tegelhandel verovert punt op kampioen Zwaanvogels LUSV behoudt leidende positie CITADEL VAN ANTWERPEN HISTORISCH VERANTWOORD LKV DE SPARTAAN GAAT OP ÉÉN BEEN COMPETITIE IN LC-Bal naar dames SJZ - lONDERDAG 7 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT DOOR mi'n ornwe9en d°or stad en land kóm ik graag mensen tegen. Elke _n morgen tussen tien en elf uur kunt y mij telefonisch vertellen wie 'ON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETËRS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. In het Legermuseum aan de Pesthuislaan, streng maar toch weggedoken achter kalende bomen, krijgt de bezoeker de indruk dat er niets aan de hand is. Eeuwen van krijgsgeschiedenis liggen er welverzorgd te koop, in opstellingen, figuren met verduidelijking, in vitrines, te paard of te voet, alles gerangschikt naar periode. Een bonte en leerzame uitstalling van stukken mensenleven die doorgaans het stempel van rampspoed en leed dragen. Laat u zich niet verlakken, want er is wel degelijk iets aan de hand met het Legermuseum. Of liever: er zou iets aan de hand moeten zijn, namelijk de broodnodige restauratie van het oudste gedeelte, het Pesthuis, dat van verrotting en waterzucht aan elkaar hangt en al tijden gesloten is voor het geïnteresseerde publiek. In het afgelopen voorjaar zouden de werkzaamheden zijn begonnen. Maar er gebeurde niets. Wellicht staat er thans iets voor de deur, want nog deze maand moet het wrakke gebouw geheel zijn ontruimd. Niettemin gaan de legerbewaarders en militaire historiegevoeligen door met hun voorstellingsdrift. Boven in het nieu were gedeelte, waar op een boeiende wijze de tijdvakken in elkaar overgaan, is een kersverse expositie opgezet. Daar wilde ik even een kijkje nemen. Het is een zaal, gevuld met kleurrijk Nederlands soldaten dom gedurende de 19e eeuw. Volop schilderijen, van artis tieke meesters en ook van brallende kleinere oorlogschil- derende godjes. Levendige schilderwerken, die de ziel ra ken. maar ook statische weinig zeggende doeken die slechts het onderwerp doorgaans een al te trotse legerbaas verheerlijken. Maar alles bij een kun je er best een uurtje verbaasd en bewonderend doorbrengen. Ertussendoor verklarende teksten, sierlijke ridderorden en ranke degens, uit een saaie tijd van oorlog en vrede. Het is een zaal die iets te zeggen heeft. Dat begint al met onze vriend Jean Bap- tiste graaf Dumonceau, van 1806 tot 1810 maarschalk van Holland. Staande onder het Franse juk, dat in 1810 pas goed de niet onsympathieke Lodewijk Napoleon en ook Jean Baptiste de mist instuur de. Op de schildering hanteert de maarschalk zijn blauwe staf op een vreemde manier. Het ding blijft namelijk rech top staan, zonder dat Jean Baptiste daartoe z'n waardig heid omklemd houdt. Maar goed, de graaf is gekleed in zijde en fluweel, erg verfijnd, en uitgerust met een koene blik die niet verder komt dan de nabije toekomst. Vaag staat terzijde een kleurling als be diende, als livreiknecht. Het stond wel, in die dagen, als het een neger was. Jawel, aan gene zijde van de toegangspoort, hangt de empe- reur zelf. Veel kleiner vereeu wigd dan Jean Baptiste, maar ook veel imponerender. De grote „militaire schilder" H. W. Koekoek heeft de keizer omstreeks 1920 op z'n schim mel g?zet, in eenvoudige grijze soldatenjas over het niet stoe re lijf. Eenvoud was Napo leons imago, daardoor te meer opvallend tussen zijn pralende maarschalken. Iets verderop zie ik de Nederlandse schutte rij deelnemen aan het beleg (1814—1815) van het nog door de Fransen bezette Naarden. Nou ja, deelnemen;-er werd gesteund op geweren en een pijpje gesmoord. Je wordt bij na pijnlijk getroffen door een enorm ruiterportret van een stralende prins van Oranje, toen die nog geen koning Wil lem II was en het niet zo moeilijk had. Hij draagt het uniform, dat-ie ook aan had tijdens de slag bij Waterloo. Schilder Jean B. v.d. Hulst kreeg het grijze ros niet geheel naar artistiek behoren op het glanzende doek. Veel krachtiger en realisti- •scher ging J. Hoynck van Pa- pendrecht van wie het gonst in de zaal te v/erk. Dat is dan zo'n meester. Kijk, hoe hij die Hollandse garde laat on dergaan tijdens de Franse te rugtocht uit Rusland, bij Kraz- noje. Raak impressionisme, aangelengd met romantiek. Vechtersbazen met doodsver achting, een betere zaak waar dig. Een even tafereel tafreel als het grauwe leed op het smalle houten bruggetje1 over de Berezina; kurassiers in de dofste ellende, geteisterd door Kijken naar een glijdende krijgsmacht en ijspret rond een jonge koningin snerpende koude, honger en venijnige Russische infiltran ten. Zo zie ik het tenminste. Dat is een verdienste van Hoynck, die de grootste som berheid nog laat leven in zijn martiale stukken. Ook in zijn onschuldiger conceptie van de rijdende artillerie die desal niettemin boze bedoelingen schijnt te hebben tegenover de Franse vijand bij Waterloo. Veel Waterloo, zonder er overi gens in te verdrinken. Wie hebben we daar? Jan Wil lem Pieneman, een braverd die in 1829 een kurassierskolo- nel op het doek zette, samen met een paardehoofd dat ook op de olieprent moest. U staat oog in oog met hem: Nicolaas Cornelis de Gallières. Frans was zijn naam, maar Hollands zijn soldatenhart. Ik sla wel wat over. Het spijt me, maar de eeuw glijdt verder. Naar de Tiendaagse Veldtocht nu. Het wordt aanschouwelijk onder wijs, over de schutterij die de rebellerende Belgen een aantal bestraffende kogels tegemoet zond, vaderlandsliefde onder een sjako en, naar ik meen, met trek in een pijp. Dan de infanterie op manoeuvre, veld geschut in volle draf, soldaatje spelen, heuvel op, heuvel af; een grenadierstaptoe in 1900, veel huzaren, één vermoeid te voet. Hoynck kon er wat van, met z'n wat dromerige streken die een militair verleden voor het nageslacht hebben vastge legd. Glimlachende eerbied: konin gin Wilhelmina, een kind nog bijna, die in 1893 vaandels uit reikt „aan de troepen" en dan de jonge koningin, samen met moeder Emma, nog net niet op glad ijs, kijkend naar de voort glijdende krijgsmacht op een ijsfeest in 1895. Eigenlijk geen gezicht: het regiment grena diers en jagers als een soort boeren op klompen die toch schaatsen blijken te zijn bij nader zicht. Hieppiep hoera; vrede in onze dagen. Dat doet me even denken aan een Hoynck-creatie aan de andere kant: wat een vreugde onder Pruisische en Nederlandse „troepen" die Napoleon bij Waterloo eronder kregen. Waarnaast de hertog van Wel lington, gepenseeld door leu- ter-fanter Pieneman (hij kan het ook niet helpen) in 1820, een veel matter en theatraler indruk maakt. Nee, ik heb het niet zo erg op Pieneman. Dat mag u gerust weten. Geef mij Hoynck van Papendrecht maar, en Koekoek die met te weinig doeken is vertegen woordigd. Het Legermuseum biedt weer een stukje militaire geschiedenis aan de voor avond van de meest turbulente eeuw die we te verwerken heb ben gekregen. Je kunt er de ogen op uitkijken. Restaurateur Harreveld neemt een marinier onder handen Nog even blijf ik in het Legermuseum, waar, zoals ik u eerder heb geschetst, directeur Hel der, suppoosten, conserveerders, receptionisten en educatieve lieden staan te trappelen van ongeduld tot de hakbijl erin wordt gezet. Te neinde de grondslag te kunnen leggen voor een meer waardevast onderkomen voor overblijfse len van een krijgshaftig althans defensief verle den der Nederlanden. Men is zowaar in het Pesthuis al aan het restaureren, vernieuwen en verjongen. In een van de bijna blote, ontruimde zalen, onder een gestut dak, met een schimmel op de muur, waar je kunt opkijken naar ver molmde kozijnen, alles samengevat in een be droevende ontluistering, staat een doek van bijna 10 vierkante meter. De desolate geschie denis van de Nachtwacht herhaalt zich hier. Niet dat er iets moedwillig is vernield, maar er moest dringend ingegrepen worden. Jaren lang heeft „De citadel van Antwerpen" in Bronbeek bij Arnhem gehangen, maar die ou we KNIL-militairen zijn daar in tal van decen nia zo erg te keer gegaan met heerlijk roken en dampen, dat ze het hele beleg van de Sinjorenstad smerig hebben gemaakt. Vermod- derd en verliederd zelfs. Daar zijn nou toegevoegd restaurateur C. G. Boode (die „bijschildert") en eigenlijke restau rateur W. Harreveld (zich aandienend als schoonmaker die de kale plekjes wegwerkt) helemaal zoet mee. Het „Beleg van Antwerpen" of „De citadel van Antwerpen" is een unieke en bijna onnozele registratie van de hand van historisch schilder J. Schouman of Schouwman dat kan niemand ontcijferen in 1832 ter plekke geschilderd. Aan de hand van een teke ning wordt het door rook en smook en een enkele nare haal op het doek afgematte schilde rij weer „opgehaald". Bijschilder Boode: „De voorgrond was hele maal weg. Daar was niets meer van over. Nu staan de schanskorven er weer lekker bruin bij. U ziet het, we kunnen er weer een beetje trots op worden. Na de restauratie blijft de citadel van Antwerpen in het bezit van het Legermu seum en daar komt het schilderij ook in exposi tie." Schouman of Schouwman liet ons een fraaie overlevering achter. Een dichtbij vergezicht op Antwerpen: de Onze Lieve Vrouwekerk, de Schelde, met een bijna bezige Nederlandse vloot op de stille stroom, een brandend klooster (waaruit nog een paar Belgen schijnen weg te vluchten). En dan op de voorgrond een glorie die staat te vergaan: generaal hertog Bernard van Saxen Weimar en links van hem onze eigen generaal Chassé, beiden in Nederlandse dienst en in de citadel overleggend met de hele in de kleren zittende staf. Waarschijnlijk de gang van zaken besprekend. Een gang die op het pünt stond een keer te zullen gaan nemen. Een vrij rustig beeld, behalve brand en rook verderop, in het Begië dat op weg was naar zijn zelfstandigheid, hier in 1832. Bijna 10 vierkante meter historische narigheid, althans voor de Nederlanden. Maar erg rustig. Er staan ook mariniers te kijk, sappeurs, genie-mensen. Op uniformkundig gebied is het een uitzonder lijk stuk dat de situatie goed weergeeft. Schouman of Schouwman kon z'n opdracht best aan. Hij had er alle tijd voor. Er werd niet almaar gevochten. O nee, er was volop gelegenheid om voor Schou(W)man te poseren. En de schilder kon rustig z'n mensen uitzoeken en neerzetten en er goed gelijkende portretten van maken. Chassé is Chassé bij de schilder, en daar helpt geen lieve tiendaagse aan; de man staat er met een blinkend oog bij. Vorig jaar zomer is men aan het restaureren begon nen en over een maand of twee is de zaak praktisch achter de rug. Daarna komt de tijd van indrogen en pas over een jaar komt de vernis erover. Het is werkelijk zoals bijslijper Boode het zegt: „Dit is academisch verant woord en precisie-werk, geheel volgens de voor schriften. We zijn er blij mee." FER VAN DUUREN: „WE KUNNEN NIET ANDERS..." (Van onze sportredactie) LEIDEN De meningen lie pen ver uiteen na de eerste „Leidse" zaalvoetbaltopper in de hoofdklasse. Zwaanvogel Jan van Duyn, zojuist met zijn team door Tegelhandel van een overwinning afgehou den (2—2): „Puur anti-voetbal van dat Tegelhandel". Fer van Duuren, coach van het met drie ASC-spelers ver sterkte Tegelhandel: „Geklets. Als je een team hebt met al leen maar verdedigers kan je toch niet gaan aanvallen? Dan moet je wel terug. En daarbij: er waren echt wel momenten waarop we met vier man voor waren. Dat zag je kort voor tijd nog erg goed..." Twee minuten voor tijd was het viertal van de Tegelhandel inderdaad even de verdedigen de opdracht vergeten. Trok het wel met z'n allen richting doel Cees van der Steen. Het gevolg bleef niet uit. De snelle counter van Zwaanvogels noopte doelman Wim Keping tot een overtreding. De straf twee minuten op de bank leverde Tegelhandel overi gens geen tegentreffer meer op. Met geligenheidskeeper Wim Meskers werd het 2—2 gelijkspel vastgehouden. Een remise waarop Tegelhandel in de eerste helft nog slechts kon hopen. Kampioen Zwaanvo gels liep in die fase via treffers van Pim van der Meer en Jan van Duyn moeiteloos naar een 2—0 voorsprong uit. Naarmate Jan van Duyn van Zwaanvogels (links) en Bobby Logger (Tegelhandel) houden elkaar in de strijd om de bal in evenwicht. Ook het treffen eindigde in een gelijkspel: 2—2. de wedstrijd vorderde, kwam de Tegelhandel evenwel terug. Wim Nieuwenburg miste eerst nog een strafschop voordat hij zelf z'n fout goed maakte (2—1), en halverwege de twee de periode was het Siem van der Linden die doelman Van der Steen virtuoos passeerde: 2-2. Het veel kansen missende Zwaanvogels (Van Duyn, Van der Meer) was er niet tevreden mee.. Winsl Swift Swift/'t Winkeltje kwam in Lis- se bij Godyla tot een knappe 02 overwinning. In dit door scheidsrechter Uphoff uitste kend geleide treffen, was aan vallen wél troef. Swift deed dat voor rust het meest doeltreffend. Wim de Roo en John Jansen scoorden. Na de hervatting bleef de wedstrijd aantrekkelijk om te zien. Swift, met de uitblinkende doelman Willem van As in de ploeg, hield de voorsprong kanp vast. Swift- coach Cees ten Hoopen later: „Kostbare punten. Ik zie bij Go dyla nog veel ploegen sneuve len. Die jongens blijven gaan." Oud-kampioen LDWS ging te gen het eveneens uit Lisse ko mende Van Gerven de Jong met 45 ten onder. De Leidenaren waren niet zwakkr dan het Lisser achttal, maar bleken duidelijk niet zo schotvaardig als de formatie waarin Gerard van Beek weer een hoofdrol vertolkte. De rust brak aan met een 1—3 voorsprong voor Van Gerven. Nadat een eerste treffer van Hennie van Eeuwijk nog door George Moesman was genivel leerd brachten Leen Spoor en Gerard van Beek van Gerven weer aan de positieve kant van de score. Cock van Slingelandt en Gerard van Beek zorgden kort na de doelwisseling voor 2—3 en 24: weer Moesman en nu Leen Spoor schoten de stand vervol gens naar 3—5. Een nu heftig aanvallend LDWS (dat Van Slingelandt met een forse bloe duitstorting aan de enkel naar het ziekenhuis zag verdwijnen) zou nog eenmaal tegenscoren. Doelman Wim Visser, erg ver opgerukt, was er de trotse ma ker van.... De stand in de hoofdklasse, na de eerste competitieronde van vier wedstrijden BMW Van der Plas klopte Oegstgeest maandag al met 6—4 luidt als volgt: 1 Swift Winkeltje 1 1 0 0 2 2-0 2. BMW vd Plas 1 1 0 0 2 6-4 3. Van Gerven 1 1 0 0 2 5—4 4. Tegelhandel 10 10 1 2—2 5. Zwaanvogels 1 0 i 0 1 2—2 6. LDWS 1 0 0 1 0 4-5 7. Oegstgeest 1 0 0 1 0 4—6 8. Godyla 1 0 0 10 0-2 (Van onze volleybalmedewer ker) LEIDEN - LUSV heeft via een 3-0 zege op het bezoeken de GVC zijn leidende positie in de promotie-klasse heren behouden. Ondanks het feit, dat de aanval van de Leidse studenten niet bijzonder im poneerde, werd het toch een vrij eenzijdige wedstrijd. GVC kon nauwelijks enige te genstand van betekenis leve ren en werd dan ook terecht met een 3-0 nederlaag huis waarts gestuurd. De setstan den waren: 15-6, 15-9 en 15-10. Ook de heren van Leython weten zich uitstekend te hand haven. In Langebrug werd DVC gedecideerd met 1-3 te ruggewezen. Leython, dat en kele spelers moest missen, had als belangrijkste wapen de ho ge aanval. DVC kreeg nauwe lijks vat op het spel van de Leidse ploeg en moest dan ook toezien hoe het via de setstan den 14-16. 9-15, 15-10 en 6-15 met lege handen achter bleef. De beide damesteams van Leython hebben het volleybal- weekeinde met wisselend suc ces voltooid. Het nog niet erg ingespeelde Leython-2 ging in Noordwijk met 3-1 ten onder tegen Haak Novo 2. Het derde damesteam deed het aanzien lijk beter. Skania leverde voor de geroutineerde Leidse ploeg geen enkel probleem op. Via de setstanden 7-15, 8-15 en nogmaals 7-15 stelde Leython de 0-3 zege veilig. De dames Van LUSV moesten voor hun tweede competitie wedstrijd naar Delft om al daar Tornado te bekampen. Geheel tegen de verwachtin gen in, vormde Tornado geen tegenstand voor de goed draaiende studentenploeg uit Leiden. In een bijzonder een zijdige wedstrijd werd Torna do met 0-3 van het veld ge veegd: (setstanden: 1-15, 9-15 en 6-15). In de eerste klasse moesten de heren van Leski op bezoek bij Orion in Alphen. Na een goe de wedstrijd, waarin de kan sen wisselden, stond uiteinde lijk een 2-2 eindstand op de borden. LUSV 2 heeft in de wedstrijd tegen S'70 de eerste overwin ning van dit seizoen behaald. Alleen in de derde set wist het bezoekende S'70 enige tegen stand te bieden, maar doordat LUSV de overige drie sets met gróót gemak op z'n naam schreef was er voor de Leidse studenten geen vuiltje aan de lucht. Via de setstanden 15-6, 15-2, 11-15 en 15-4 stelde LUSV de 3-1 zege veilig. Gemini Kangeroes 3 had wei nig moeite met het nog duide lijk te kort komende Ley thon 3. Via de setstanden 15-8, 15-7 en 15-9 werd Leython naar een 3-0 nederlaag ge speeld. Leski 2 liet volkomen onnodig een 2-2 gelijkspel lig gen bij WVC in Warmond. Door eigen fouten werd ui teindelijk met 3-1 verloren. De derby tussen de dames ploegen van Leython 4 en Leython 5 leverde een 3-0 overwinning op voor de jonge ploeg van Leython 5. (Van onze sportredactie) LEIDEN Komende zaterdag gaat de natio nale competitie gewichtheffen weer van start. Het Leidse LKV De Spartaan zal hierin zijn Nederlandse titel moeten verdedigen. LKV De Spartaan is gewoontegetrouw weer ingedeeld in afdeling A en zal in de eerste competitie wedstrijd Sneek ontmoeten. Coach Thomas Brandt verwacht in Friesland weinig tegen stand te ondervinden en zal dan ook niet het sterkste team opstellen. „Die wedstrijd moet met één been te winnen zijn. Het wordt zoals gewoonlijk een demon stratie van ons technisch kunnen". Desondanks wil De Spartaan niet al teveel risico's nemen, want aartsrivaal Hercules uit Dordrecht moest in de vorige competitie de beide winstpunten in Sneek achter laten. In het team van De Spartaan ontbreken komende zaterdag trainer/- speler Dirk van 't Riet en Theo Sanders, die voorlopig niet aan de competitiewedstrijden zal deelnemen. De opstelling luidt als volgt: Fred Marijt, Arie Swagers, John ten Brinke, Herman Filipoo en Sam Holswilder. In de tweede wedstrijd zal LKV De Spartaan SS Alkmaar ontmoeten, dat door coach Brandt als de moeilijkste tegenstander in deze competi tie wordt beschouwd. In afdeling A zijn de volgende teams ingedeeld: Sneek, Alkmaar, Hercules Dordrecht, Simpson KDO uit Den Haag, Utrecht en LKV De Spartaan. w LEIDEN - De SJZ-dames wisten het zondagavond al bij na zeker. De door sporthuis Wout Bergers ter beschikking gestelde Leidse Courantbal kon hun bijna niet meer ont gaan na de 22—2 overwinning op Iduna 2. Yvonne Laken gaf zondagmorgen de eerste aan zet voor de feestelijke ceremo nie Zij nam in haar eentje dertien treffers voor haar re- kemng, waarmee zij voor een uniek record in de damesvoet balcompetitie zorgde. Will du Prie, al jarenlang vertoevend op de lijst van de meest pro- duktieve meisjes, nam genoe gen met zes treffers.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5