Jeugd misbruikt bibliotheek van Voorschoten %/f. ,,Ik wil mij in dienst stellen van de gemeenschap PIETERS Keuring huisdieren Brabants bedrijf mogelijk naar Zoeterwoude CD A-V oorschotei verontrust over tracé rijksweg 1] Flitsende Italiaanse Commedia delV arte Modern klarinetspel van Robert Carter Kamperfoelieschoo] wil ook kleuteronderwijs AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken Voortaan in de St. Pieterskerk ANTIEKE SCHOONHEDEN EN CURIOSA LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN - De commissie voor welzijn en onderwijs had gisteravond weinig moeite met de financiële cijfers van de Stichting Openbare Bibliotheek Voorschoten. Moeilijker was het voor de commissieleden om toe te moeten zien dat mede door de ingebruikneming van het nieuwe gebouw vorig jaar en de toenemende "leeshonger" vooral bij de jeugd de kwaliteit van het zgn. uitlenen een dieptepunt heeft bereikt. Zowel voorzitter Mr. J. Klaasesz als direktrice mevrouw Sterk wezen op het ernstige personeel stekort, waardoor de voorlich ting volledig in het gedrang komt en de bibliothecarissen niet verder komen dan alleen de registratie van de uitleningen. Bovendien vyordt de bibliotheek in de avonduren door jongeren onofficieel gebruikt als sociëteit, terwijl de jeugd ook in de avon duren binnenkomt met geen an der doel dan lol te trappen en de boel af te breken. In overleg met "De Lindehoeve" zijn deze week vrijwilligers aangetrok ken. die zullen proberen enige orde te handhaven. Het was een somber verhaal dat door voorzitter en direktrice van de bibliotheek verteld werd. Door de grote drukte is ook iedere contróle zoek en de in druk bestaat dat boekwerken zonder afstempeling meegeno men worden en nooit meer in de bibliotheek terugkeren. Het personeelsbestand wordt door het rijk geregeld en is gewoon te kort. In de avonduren zijn er maar vijf bibliothecarissen be schikbaar. Automatisering van de uitlening wordt voorbereid en daarna komen er mensen vrij voor contróle en voorlich ting. De meeste tijd wordt ver daan met stempelen en kaartjes invullen. Voor de bibliotheek betekent snelle hulp, dubbele hulp en de commissieleden verzochten de voorzitter van de bibliotheek om de automatisering zo snel moge lijk tot stand te brengen en te trachten zo spoedig mogelijk een controleur aan te stellen. Weer kwam aan de orde de stichting van een permanent ge bouw voor de Rudolf Steiner- kleuterschool. Doordat de ver gadering werd voorgezeten door de reserve-wethouder Th. Esse- laar kon wethouder Marselis niet ter verantwoording worden geroepen over het gegeven dat de scholennota nog niet uitge bracht was. De commissie bleef het betreuren dat de Rudolf Steinerschool beslist een perma nent gebouw wil en niet zoals de andere kleuterscholen in Voorschoten een semi-perma- nent gebouw. De commissie be sloot de gemeenteraad te advise ren de verlangde medewerking voor de Rudolf Steinerschool te verlenen. Ongeveer 200 Lissese kinderen hebben gisteren met hun huisdieren een bezoek gebracht aan dierenspeciaalzaak Andes Slottje. De huisdieren werden tijdens deze Lissese huisdierenkeuring onderzocht op kwalen en gebreken. Aan deze keuring was tevens een wedstrijd verbonden. Prijzen gingen naar de eigenaars van de best onderhouden dieren. Bezoekers van de dierenspeciaalzaak konden zich gisteren ook uitspreken over wenselijkheid van de oprichting van een kinderboerderij in Lisse. IN LAK-THEATER LEIDEN Omdat het Italiaans-Nederlands Cultureel Ac- coord 25 jaar bestaat, speelde Teatro 7 uit Milaan gisteren in het LAK-theater twee kluchten van de Commedia dell' arte. Een mooie keuze van de organisaties die de voorstel ling aanboden. Hoe onnavolgbaar het Italiaans ook was, voor het oog bleef er genoeg te zien over. Want de commedia maakt enerzijds zeer intensief gebruik van de taal door middel van zeer snelle dialogen en taalgrap pen, anderzijds van een enorm arsenaal bewegingen en taalloze gags. De gebaren zijn zeer nauwkeurig, mimisch en sterk overdreven. Op zich zijn bijna alle komische situaties en verwikkelingen oud en bekend (we kunnen ze bijvoorbeeld ook zien m oude comicfilms). Het gaat dan ook om de eigen uitwerking die iedere speler en ieder gezelschap van die bekende thema's geeft In de voorstelling van gisteravond was die uitwerking zeer goed. Er werd in een enorm hoog tempo gespeeld. De beweging en standjes waren erg mooi; bovendien leken ze nauwkeurig aan te sluiten bij de oude zestiende- en zeventien de eeuwse traditie. Tenslotte brak door de uiterlijke vorm voortdurend het esprit door, dat zo'n commedia dell'arte werkelijk tot iets leuks maakt. Er werd dan ook smakelijk gelachen. De volgepakte zaal gaf een enthousiast applaus en na afloop bewogen sommige mensen zich niet helemaal PAUL VAN DER PLANK IN GEBOUW K&O LEIDEN Gisteravond werd het publiek in het gebouw van K&O een gevarieerd programma aangeboden, zowel wat het karakter van de ten gehore gebrachte muziek betreft, als qua instrumentatie. Het meest interessante deel was naar onze smaak het optreden van de klarinettist Robert Carter, die na de pauze moderne muziek uitvoerde. Glen Wilson opende de avond met werken van gallis en Bach op het clavecymbel: een traditionele keuze op een traditioneel instrument. Voor verrassingen kwamen we dan ook niet te staan. Zijn robuuste vertolkingen waren echter zeer aange naam om naar te luisteren. Van de zestiende-eeuwse Engels man Thomas Tallis voerde hij het op het Gregoriaans gënte Felix Namque uit. Daarop volgde een kleine suite van Bach. Pas bij diens Toccata in c klein werd het echt goed: het was te horen dat Wilson deze muziek met voorliefde speelt. Een goed initiatief was dat hij over de tamelijk onbekende muziek van Tallis een korte inleiding hield. Robert Carter werd gesteund door Froukje Wiebenga, fluit, en Ton Schattelijn, eveneens klarinet. Maar eerst speelde hij solo: een voortreffelijke vertolking van de Three pieces for klarinet van Igor Strawinsky. Altijd even mooie muziek, die deze keer zangerig en in een goed tempo gespeeld werd. De sonatine voor fluit en klarinet van André Jolivet moest letterlijk en figuurlijk „even warm lopen" in het begin klonk de fluitpartij wat schor en ontbrak er nogal wat aan het samenspel. Daarop volgde de tweede Chóros van Heiter Villa Lobos, een Braziliaanse componist die streefde naar een synthese van Braziliaanse en Westerse muziek. Wie het niet kent mag denken aan Darius Milhaud. Het had met iets meer geestige voordracht moeten worden uitgevoerd: de spitsvondigheid en grappigheid van de muziek kwam niet geheel tot zijn recht. Voortreffelijk samenspel was tenslotte te horen in het Duetto con Amor e Firenze van M. Colina. TON HARMSEN NIEUWE LEIDERDORPSE PASTOOR OLSTHOORN: LEIDERDORP „Ik hoop waar te mogen maken en te ontdekken dat Christendom wil zeggen blijheid en geluk voor mensen. Evangelie bete kent tenslotte „blij verhaal". Om deze blijde boodschap aan alle mensen te brengen, daar wil ik voor werken. Met alle krachten die ik heb gekregen, wil ik mij in dienst stellen van de parochiegemeenschap in al zijn facetten." Dat is de opdracht die pastor J. Olst- hoorn zich heeft gesteld bij de aanvaarding van zijn benoe ming tot pastoor van de Mens- wordingkerk in Leiderdorp. Zoals bekend volgt hij bin nenkort als zodanig pastor A. Hammerstein op, die vertrekt naar de Bonifaciusparochie in Rijswijk (ZH). Pastoor Olst- hoorn is 43 jaar geleden als oudste zoon van een tuinder in Stompwijk (gemeente Leid- schendam) geboren. Hij vindt zelf dat de aanloop tot zijn priesteropleiding nogal eigenaardig is geweest. Na de mulo in Voorburg bezocht te hebben, heeft hij twee jaar op het kantoor van een landbou worganisatie in Den Haag ge werkt. Hoe is hij tot zijn roe ping gekomen? „Dat is moei lijk te omschrijven. De gods dienstige levensstijl die ik van huis uit gewend was kwam ik niet tegen in Den Haag. Lang zamerhand heb ik het gevoel gekregen, dat ik er wat meer aan zou kunnen werken. Na veel zoeken ben ik op een Latijnse school terecht geko men, de rest van de gymnasia le studie heb ik thuis gedaan. In 1952 ben ik naar het semi narie Hageveld in Heemstede gegaan. Mijn verdere filosofi sche en theologische opleiding heb ik voltooid aan het groot seminarie te Warmond, waar ik ook nog les heb gehad van pastoor Hammerstein, die Pastoor Olsthoorn in gesprek met enkele parochia nen. daar destijds als professor aan was verbonden." Pastoor Olsthoorn heeft zijn sporen in het pastorale werk ruimschoots verdiend. Na zijn - priesterwijding in 1961 heeft hij twee jaar als kapelaan in Naaldwijk gewerkt. Over die periode: „Hoewel ik er maar kort ben geweest kan ik nog met genoegen aan die tijd te rugdenken. Ik heb er met ent housiasme gewerkt. Vooral aan jeugdwerk heb ik veel aandacht kunnen besteden. Overplaatsing wasdestijds een kwestie waar niet veel drukte over werd gemaakt. Bisschop Jansen van Rotter dam had hem klaarblijkelijk ergens anders harder nodig. Door middel van een simpel briefje kreeg hij te horen dat hij was benoemd in de Antho- niusparochié in de binnenstad van Dordrecht. Daar heeft hij twee jaar gewerkt. Van daar uit is een nieuwe parochie ont wikkeld in de uitbreidingswijk Dubbeldam—Sterrenburg. Van de gereformeerde kerk werd een klein oud kerkje, de Emmanuelkerk, overgenomen. Hoe kijkt pastoor Olsthoorn terug op zijn Dordtse tijd? „In die 13 jaar is er heel wat gebeurd. Met de medewerking van veel mensen is er zeer veel tot stand gekomen. Er is daar een echte parochiegemeen schap gegroeid, die is aange past aan de vragen van deze tijd. Door de snelle stadsuit breiding moesten er twee nieu we kerkjes worden gebouwd. Zo is ér een nieuwe parochie Dordt—Zuid ontstaan waar binnen drie pastores nauw met elkaar samenwerken. „Ik heb daar erg veel bevrediging gevonden in het ziekenhuis- werk. Ook aan de bejaarden heb ik veel aandacht besteed. Pastoor Olsthoorn ziet erg op tegen zijn vertrek uit Dord recht. „Ik heb in de loop der jaren zo veel mensen leren kennen. Ik heb er met bijzon der veel plezier gewerkt, voor al in overleg met de mensen. In mijn werk heb ik mij altijd gesteund geweten door mijn medeparochianen. Het valt dan niet mee om afscheid te moeten nemen." Niettemin is pastoor Olsthoorn erg enthousiast over zijn be noeming aan de Menswording parochie: „Het aantrekkelijke van deze parochie is, dat alles nog in opbouw is. Ik ben ge weldig blij met deze modern opgezette kerk. Er gaat een intieme sfeer vanuit. Het kerk bezoek speelt een belangrijke rol in het godsdienstige leven. Ook voor mij persoonlijk. Li turgie vieren dat is mijn leven. Ik zie het samen komen in de kerk voor de liturgische vie ringen als één van de belang rijkste facetten van mijn werk. Ik hoop op een waardige wijze daarin jong en oud van dienst te zijn." „Als hoogste prioriteit zie ik de omgang met de mensen zelf. Als pastoor wil ik graag bij de mensen zijn, niet alleen om verdriet te delen, maar ook om vreugde mee te maken zoals bij een geboorte, een hu welijk of een jubileum. Verder heeft het zieken- en bejaarden- werk mijn bijzondere aan dacht. De omgang met zieke mensen kan ik niet missen. De jongeren kunnen ook op mijn steun rekenen. Ik hoop me bij hen evenzeer thuis te voelen als dat in Dordt het geval was. Voorts wil ik op een zinvolle wijze meehelpen aan de tot standkoming van de nieuwe parochiestructuur, aldus pas toor Olsthoorn. Pastoor Olsthoorn wil tenslot te kwijt, dat hij het erg op prijs stelt dat nog voordat hij daadwerkelijk begonnen is, zo veel mensen in Leiderdorp hem al vriendelijk tegemoet zijn gekomen. „Voor de ver huizing en het huishoudelijke werk heb ik al de nodige steun toegezegd gekregen. Ik hoop dat straks veel mensen de weg naar mijn flat aan de Merel straat 61 zullen vinden." Pastoor Olsthoorn doet zijn in trede in de Menswordingparo chie op zaterdag 6 november. Tijdens de eucharistieviering van 19.00 uur zal hij dan wor den geïnstalleerd door de de ken van Leiden dr. L. G. A. van Noort. FRANS BROCKEN DONDERDAG 7 OKTOBER IS OEGSTGEEST De afbouw van de Christelijke Kamperfoel school vordert gestaag. Het schoolbestuur heeft in verband hit mee een aanvraag ingediend bij de gemeente om in de di vrijkomende lokalen van de houten noodschool een kleuterscho te mogen stichten. „Wij hopen tijdens de raadsvergadering vi januari een voorstel te doen voor de verbouw van de lokalei deelde wethouder Gmelich Meijling gisteravond mee in de coi missie voor onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden. „Stichting van deze kleuter school zal op andere scholen en verdunning teweeg brengen van het kleuteraantal. Uit het over leg dat wij met alle belangheb benden hebben gevoerd is ech ter gebleken dat men een derge lijke mogelijkheid niet voorbij mag laten gaan. Als de stichting van genoemde kleuterschool wordt goedgekeurd dan wordt de Kamperfoelieschool, in de zin der wet, de eerste echte ba sisschool in de gemeente," aldus wethouder Gmelich Meyling. Hij doelde hier op de integratie kleuteronderwijs-lagere school. Ook de Dr. K. Schildersscho welke voornamelijk als strei school leerlingen heeft uit Riji burg, Katwijk en Valkenbu heeft een aanvraag tot stichti van een kleutersc! col in diend. De goedkeuring van G.S. v< de bouw van een nieuwe pt dr. Leo Kannerschool is afgel men. Binnenkort kan de eer paal geslagen worden. De openbare lagere school Springplank" krijgt een knapbeurt indien de raad i krediet van 22.289 gulden schikbaar stelt. ZOETERWOUDE/DEURNE De direktie van Wittemann b.v., thans gevestigd in Deurne, heeft bekendgemaakt dat het bedrijf over enkele maanden zal verhuizen. In eerste instan tie wordt gedacht aan Zoeter woude, terwijl in principe ook Frankfurt in West-Duitsland in aanmerking komt als nieuwe plaats van vestiging. De voornaamste reden, volgens de direktie van het bedrijf, van de verhuizing is dat in Oost-Bra bant niet voldoende geschoold personeel aanwezig is, dat aan de vereiste kwalificaties voldoet. Wittemann b.v. is een zuster van een Amerikaanse onderneming die C02 - terugwinningsinstalla ties en gasgeneratoren produ ceert. Het Nederlandse bed zorgt voor de export. Volgens het bedrijf is mogelijk personeel van eld aan te trekken. De direktie v r wacht dat West-Nederland fc*1 re mogelijkheden biedt, orra1 voldoende ingenieursburej aanwezig zijn. Het bedrijf is verder veelal a gewezen op parttime-kracht omdat de werkzaamheden onregelmatige tijden hoge ken vertonen. Dat person wordt betrokken van uitzendl reaus. In de huidige regio vestiging hebben uitzendl reaus niet goed kunnen voorz in parttimers. Wittemann he een personeelsbestand van man. Elf personen hebben kennen gegeven mee te wil verhuizen. VOORSCHOTEN De CD A-fractie in de Voorschotense gem< teraad is verontrust over de werkzaamheden van de minister Verkeer en Waterstaat en. Rijkswaterstaat betreffende de trs van de rijksweg 11 en de secundaireweg 6 in Zuid-Holland. Th. Esselaar (fractievoorzitter) verzoekt het Voorschotense collk van b en w een exemplaar van de adviesnota over de voorgenot» tracés aan te vragen, omdat waarschijnlijk het nieuwe tracé j landgoed „Berbice" gaat raken. Mr. Esselaar weet dat een jaar geleden Rijkswaterstaat in een bn aan de werkgroep Milieuzorg Voorschoten heeft geschreven i bij de aanleg van rijksweg 11 de buitenplaats ,3erbice" grotj deels" zal worden gespaard. Deze uitspraak moet volgens B Esselaar bekend zijn bij b en w en ook dat deze uitspraak rijkswaterstaat strijdig is met de door de gemeenteraad V Voorschoten in 1966 unaniem aangenomen motie strekkende I het integrale behoud van de buitenplaats „Berbice" De CDA-fractie wil dat de gemeenteraad volledig ingelicht wol over alle bijzonderheden betreffende rijksweg 11 omdat deze dwars door Voorschoten komt te lopen. Actie ,,Kom op" in Koudekerk en Hazerswoude KOUDEKERK AAN DEN RIJN De christelijke scholen „De Rank" in Koudekerk en „De Rhynenburch" in Hazers- woude-Rijndijk houden deze week een actie voor noodlijden de scholen. De actie heeft het motto „Kom op". Vooral uit de ontwikkelingslan den zijn veel dringende aanvra gen om hulp gekomen. In Indo nesië zijn talrijke scholen die geen geld hebben voor voldoen de leermiddelen. In Afrika kun nen veel ouders het schoolgeld niet opbrengen, zodat hun kin deren geen verdere opleiding kunnen krijgen. Al bijna honderd jaar houdt de Unie „School en Evangelie" (waarin de christelijke scholen zijn verenigd) de aloude „Unie collecte". Vorig jaar naderde de opbrengst de twee miljoen gul den. De Unie is bereikbaar on der het telefoonnummer 020- 724275. KORTWEG LEIDERDORP - Burger meester M. A. van der Have opent morgen 8 oktober offi cieel de sportschool van Theo en Henny van Houdt. De sportschool is gelegen aan de Van Luykendreef in Leider dorp. De openingsplechtigheid heeft plaats omstreeks 17.00 uur. De familie Van Houdt beheert reeds een sauna-insti tuut. De sportschool is aange bouwd. LISSE In de Pauluskerk aan de Ruishornlaan in Lisse wordt vandaag een informatie avond gehouden over de vesti ging van woonwagenbewo ners. De bijeenkomst wordt belegd door de P.P.R. en P.v.- d.A. Aanvang 20.15 uur. ADVERTENTIE aan morgen. Rechi op het doe! af: studeren. trouwen, 'n Goed spaarplan -L een vast bedrag - wensen snel bereik automatisch van pensioen bij de S LEIDSE SPAARBANK bouwen, reizen elke maand maakt baar. Dat uw salaris of ELKE ZATERDAG PIETERSKERKHOF bij het Rapenburg v/h Leidse Antiekmarkt Den Burcht van 9-5 uur entree 50 cent

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4