WORDEN VERSTERKT WOONFUNCTIE IN LEIDSE WIJK MOET Bewoners Nieuwe-Mare aan tot actie over „RUIL GEEN MENSEN VOOR GEBOUWEN' PvdA haalt fel uit naar winkeliers „ACTIE KORTZICHTIG EN DOM' (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De voorzitter van de Leidse afdeling van de Par tij van de Arbeid, mr. R. Eiker bout, heeft in een open brief aan de in het Leids City Cen trum verenigde winkeliers fel uitgehaald over de acties die dit LCC voert en heeft aange kondigd tegen het linkse ge meentebestuur van Leiden. De activiteiten van de winkeliers Qoemt de PvdA-voorzitter kort zichtig en dom. Volgens hem jaagt het LCC hierdoor alleen maar klanten weg in plaats van ze aan een aantrekkelijke bin nenstad te binden. De socialistische voorzitter wijst er op dat het juist een college van een andere politieke kleur geweest is dat in 1971 het princi pe-besluit nam voor de afslui ting voor auto's van de Bree straat. „Wij kunnen de campag ne in de eerste plaats gericht tegen onze partijgenoten Van Aken en Waai dan ook moeilijk anders zien dan een politieke actie tegen het huidige college en de partijen waar het op steunt", aldus mr. Eikerbout. De PvdA-voorzitter noemt het de grote verdienste van dit col lege dat het aan het onleefbaar worden van de Leidse binnen stad een halt wil toeroepen door het versterken van de woon functie, het geld beschikbaar stellen voor achterstallig onder houd van de infrastructuur en de monumenten, en door te trachten het autoverkeer aan de stad te passen in plaats van andersom. „Deze aanpak zal ongetwijfeld het nodige tijdelijk ongerief ver oorzaken", zo vervolgt de brief. „Men kan geen riolering aanleg gen zonder een straat open te breken, geen kademuur vernieu wen zonder het verkeer om te leiden en geen nieuwe binnen stad-woningen bouwen znnder lawaai voor de omwonenden". „Voor de kleine middenstand in de binnenstad is het van levens belang dat een eind wordt ge maakt aan het wegtrekken van steeds meer binnenstadbewo ners. Met haar actie jaagt het LCC de klanten echter juist weg. Het is ook volkomen in strijd met hetgeen de Stichting Leidse Binnenstad, voorgaf te propageren door de leuze „Lei den een lust" aldus mr. Eiker bout. Verontrustend Het partijbestuur van de PvdA- Leiden vindt de berichten dat het hier eigenlijk gaat om een actie van de landelijke Raad voor het Grootwinkelbedrijf „verontrustend". Deze raad zou een Haags reclamebureau heb ben ingehuurd om in Leiden uit te testen hoe ver men kan gaan met politieke acties tegen (linkse) gemeentebesturen. Vol gens de Leidse PvdA blijft het grootwinkelbedrijf daarbij zelf volkomen buiten schot: „De kleine Leidse middenstander en de Leidse werknemers worden van dit soort acties de dupe. Het is bovendien maar de vraag in hoeverre de winkeliers op recht zijn met hun verontwaar diging, Op ons komt het in elk geval zeer ongeloofwaardig over dat C A en „Te Koop"- affiche op zijn vestiging in de Breestraat hangt terwijl het be drijf op het zelfde moment haar nieuwe plannen voor een mil joeneninvestering in diezelfde Breestraat aankondigt", zo schrijft het PvdA-bestuur. Inspraak De PvdA zegt het bijzonder te betreuren dat deze acties van het LCC bewust de mogelijkhe den tot volwassen overleg en inspraak eenzijdig hebben af gesneden. Daarbij wordt de toe zegging van het college in herin nering geroepen dat de resulta ten van de inspraak verwerkt zouden worden in de definitieve binnenstadsvoorstellen. „Het LCC heeft met zijn actie sterk de indruk gewekt de voorkeur te geven aan kreten boven argu menten en aan plakkaten boven gesprekken. Wij menen dat het LCC zijn achterban en de Leidse binnenstad daarmee een zeer slechte dienst heeft bewe zen", aldus het schrijven van de PvdA. DRIESSEN OF ANDRIESSEN Het schrijven op poten van de Leidse PvdA-voorzitter mr. R. Eikerbout naar aanleiding van de acties van het Leids City Centrum spreekt van „kortzichtig en dom". Naast een flinke uithaal naar de verenigde winkeliers die het water voorbij de lippen hebben zien stijgen, noemt deze als griffier bij de Twe<ïde Kamer werkende Leidse socialistenvoorman ook nog de kritiek van het CDA in de jongste raadsvergade ring. „Wij hebben geen enkele waardering voor kortzichtige pogingen politieke munt te slaan uit het uit het collegebeleid voortkomende onbehagen", aldus de heer Eikerhout, die vervolgens de geachte fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeenteraad mr. H. E. A. Driessen aanhaalt als „CDA-fractieleider Andriessen". Beroepsdeformatie,een voorspellende geest of gewoon een domme blunder???, in elk geval een omissie in de locale politieke kennis van de Leidse PvdA-voorzitter... COMITÉ WELZIJNSWERK CONTRA TESSELAAR: LEIDEN „Wethouder Tesselaar heeft zonder overleg met ons maatregelen genomen die een ernstige inbreuk zijn op de werkgelegenheid in het welzijnswerk en dientengevolge ook regel recht indruisen tegen de verzekering van het ministerie van CRM aangaande de werkgelegen heid in deze sector". Dat zegt het Breed Comité Welzijnswerk van de plannen van wethouder D. Tesselaar met betrekking tot de personeelsuit breiding van „het Leidse Volkshuis" en clubhuis „De Zevensprong". Gebroken belofte De wethouder wordt vooral verweten zijn belofte te hebben gebroken inzake het overleg dat hij met de betrokken Leidse instellingen en de Leidse Jeugd Actie (LJA) zou voeren bij een herschikking van mankracht en middelen, alvorens tot uitvoe ring van maatregelen over te gaan. Die toezegging deed hij begin dit jaar, aldus het comité. De maatregelen van de wethouder vloeien voort uit de plannen van het ministerie van CRM om per 1 december 1976 alle vacatures in het welzijns werk te bevriezen. Als gevolg hiervan besloot de heer Tesselaar de vacature voor een maatschappe lijk werker in het Leis Volkshuis niet op te vullen en het vrijgekomen geld te benutten voor de wederopbouw van het onlangs afgebrande club huis in Westerkwartier. Clubhuis „De Zeven sprong" werd voor de keus gesteld: uitbreiding van personeel óf een nieuw gebouw. Volgens het comité is zowel het een als het ander noodzakelijk. Protestmanifestatie Het LJA en verscheidene andere instellingen heb ben protest tegen de plannen van de wethouder aangetekend. Om wat kracht bij te zetten zal er op zaterdag 9 oktober een manifestatie worden gehouden, waarin de eisen van het comité centraal zullen staan. Die eisen luiden als volgt: geen aantasting van de werkgelegenheid, „geen ruil van mensen voor gebouwen"; geen maatregelen zonder overleg; vervulling vacature Leids Volkshuis Tijdens de manifestatie, die in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 van 14.00 tot 16.00 uur zal plaatsvinden zal er naast discussie (waarvoor ook raadsleden zijn uitgenodigd) ook muziek en cabaret worden uitgevoerd. Ook bestaat er gele genheid om informatie te verkrijgen. In de week na 9 oktober zal het BCWL een gesprek hebben met wethouder Tesselaar. Nota „Maredorp-Oost moet in de steigers": WUUKIJAL. UAIUBtrt ia/O LK1ÜSE COURANT NA UITBLIJVEN MAATREGELEN VERKEERSVEILIGHEID Maredorp-Oost: een wijk die dringend toe is aan verbeteringen. LEIDEN De woonfunctie in Maredorp-oost moet worden ver sterkt. Dit is een van de vele conclusies, die een kleine werkgroep bestaande uit de heren Eggenkamp, Van der Veen, Barkema en De Jong hebben neergelegd in een concept nota „Maredorp-oost in de steigers". Volgens de werkgroep is het mogelijk dat naar schatting zeventig woningen kunnen worden gebouwd. Wat deze stelling betreft, vecht de werkgroep de aanvullende nota inzake het gemeentelijk volkshuisvestingsbeleid aan, die met geen woord rept over eventuele nieuwbouw in Maredorp-oost. In de concept nota worden b en w enige belangwekkende voor stellen met betrekking tot verbe tering van de wijk gedaan. De Stille Mare en de Lange Mare zouden volgens de werkgroep als gracht weer in ere moeten worden hersteld. De aan te leg gen waterpartij aan de Stille Mare dient onmiddellijk aan te sluiten aan de achterbebouwing van de Donkersteeg. De groep realiseert zich dat een en ander veel geld zal kosten. Deson danks pleit zij voor deze „luxe". Ten aanzien van het Havenplein doet de werkgroep het voorstel een gezellig, sfeervol plein te maken. Indien hier tevens een aantal op de waterrecreant ge richte faciliteiten worden inge bouwd. De werkgroep ziet het plan als een attractiecentrum waar een paar marktkramen of een rommelmarkt kunnen wor den ingericht. Het water van de Oude Vest noemen de samenstellers van het rapport zeer geschikt als viswater. Een aantal vissteigers zouden hierin kunnen worden aangebracht. Het parkeren langs de gracht dient zodanig te worden geregeld dat parkeer plaatsen aan bewoners en be drijven worden uitgegeven. Woonerven De woonstraten ia Maredorp- oost worden in de nota bestemd als woonerf. De Jan Vossen- steeg kan voor een gedeelte tot woonerf worden aangewezen: vanaf de Clarensteeg tot aan de Oude Vest. Ook de Greven- straat, Druckerstraat en Mare- dorp-oostdwarsstraat kunnen een autovrij woonerf worden, voorzover ze dat nog niet zijn. Er kan op het verbrede gedeelte van Grevenstraat en Drucker straat een H-vormig plein ont staan, dat tevens een centrale plek voor communicatie en ont moeting in de buurt zal vor men. De Clarensteeg komt in aanmer- Ook de Jan Vossensteeg kan volgens de nota een woonerf worden. king voor ingrijpende verbete- gracht niet gemist kan worden ren in slechte staat. Met name ring. Een handel in lompen en voor het opnemen van het ver- de Noord- en Zuid Rundersteeg oude metalen op de hoek met keer dat de wijk gaat verlaten, en de Schagensteeg verkeren in de Jan Vossensteeg doet, vol- wanneer het nieuwe verkeers- erbarmelijke staat. De werk- gens de werkgroep, ernstig af- circulatieplan, dat door de be- groep adviseert hier geheel breuk aan het woonmilieu. Het woners is opgesteld, wordt inge- nieuwbouw te plegen, binnenterrein, omsloten door voerd. Wel ziet de werkgroep Clarensteeg, Jan Vossensteeg, mogelijkheden een aantrekkelij- De Van der Werfstraat met zijn Van der Werfstraat en Lange ker indeling met enkele groen- vele opslagruimten, zou volgens Mare wil de werkgroep dienst- voorzieningen in de straat tot de werkgroep leefbaarder ge baar maken voor de oplossing stand te brengen. maakt kunnen worden door het van bestaande en toekomstige bouwen van bovenwoningen in parkeer- en expeditieproblemen. Pelikaanstraat een of twee lagen De hoek van De vrijkomende parkeerplaat- de Werfstraat Lege sen in de Van der Werfstraat, De werkgroep wil er in de toe- Werfstraat zou opgevuld kun- die als ontsluitingsroute als on- komst naar streven het gebied nen worden met negen premie- misbaar wordt beschouwd na ten oosten van de Pelikaan- verkoopwoningen, die door par- het instellen van eenrichtings- straat meer een eenheid te doen ticulier initiatief tot stand ko- verkeer vanaf de Pelikaan- vormen met Maredorp-oost met men. straat, zullen voor de bewoners het gebied Noord-Vest en Pan- bestemd moeten worden. Tegen cras-oost. Daarom stelt de In de Hekken§teeg is door de niet in de wijk wonende lang- groep voor twee bruggen voor werkgroep een peuterzaal of re- parkeerders zullen maatregelen voetgangers en fietsers te bou- creatieruimte als buurtvoorzie- Voldersgracht worden getrof- wen, een over de Oude Vest ter ning geprojecteerd. Tevens zou fen- hoogte van de Koestraat en een ter plaatse een overslag op klei- Bij herinrichting van de Vollers- over de Oude Rijn. nere voertuigen kunnen plaats gracht moet het accent liggen Op grootscheepse schaal zal de vinden, die zonder problemen op voorzieningen ten behoeve bebouwing in Maredorp-oosf de winkels kunnen bevoorra- van de bewoners. Een woonerf- moeten worden aangepakt. Vele den. Dit gebied is gemakkelijk functie is volgens de nota niet woningen, die al dan niet in te bereiken via de Van der realiseerbaar, aangezien de particuliere handen zijn, verke- Werfstraat. ners, nog niet voorgedaan. Wel kreeg de bewoner van het hoek huis, nummer 13, in maart van dit jaar onverwacht bezoek van een auto door zijn ruit en kreeg een andere bewoner vorige maand nog een fietser in de voorkamer die eveneens de kortste weg door het glas had genomen. Dat het voorzichtig uit de voordeur stappen ook niet altijd feilloos geschiedt il lustreerde een andere bewoner, die bij het verlaten van zijn huis zijn bril aan een fietser ver speelde. Naast de moeilijke voetgangerssituatie bezorgen de trillingen de bewoners veel overlast. Eén bewoner meldt dat hij op onbepaalde tijden niet hoeft te proberen een plaat op te zetten; aangzien deze zich door de trillingen steeds verder van de platenspeler verwijdert. Wethouder De gemeente is al jaren van de situatie op de hoogte. Gesprek ken met de toenmalige wethou der van ruimtelijke ordening, de heer Kret en met de huidige wethouder, de heer Waal haal den echter niets uit. De bewo ners (in totaal 24, in leeftijd variërend van net geboren tot 86 jaar) besloten daarom spontaan tot deze actie. Eisen In de aan het college van b. en w. gerichte brief hebben de be woners de navolgende eisen op gesteld ter verbetering van de verkeerssituatie: vernieuwing of verbetering van het bestaande voetpad (overigens nog maar drie jaar oud), aflopend naar de straatkant en niet zoals nu naar de huizenkant. Het aanleggen van een fietspad waar auto's geen gebruik van zullen kunnen maken (door het bijvoorbeeld te scheiden met behulp van een tweede trottoirband); hiermede ontstaat één rijstrook voor het snelverkeer; het leiden van het zware goederenverkeer over de Vannacht voerden de bewoners heimelijk de eerste actie uit: zware trottoirbanden werden elders weggesleept om het tot „snelweg" getransformeerde trottoirtje te barricaderen. grotere autowegen (zoals de ci- tyring), omdat de funderingen van de panden er niet op bere kend zijn. Het slechte wegdek dat door het zware verkeer is ontstaan zal moeten worden vernieuwd. Laatstgenoemde eis geldt ook voor de overkant van de Nieuwe Mare: de Korte Ma re, die ook, zij het in wat minde re mate, met verkeersproblemen kapt. Bij het uitblijven van passende maatregelen zullen de bewoners dat staat nu al vast, verdere acties gaan voeren. LEIDEN Acht zware dwars over de stoep geplaatste trottoirban den markeren sinds gisteravond elf uur het trottoir van het eerste bat gedeelte van de Nieuwe Mare, het gedeelte vanaf de voormalige LFB-fabriken tot de Lange Gracht. De bewoners van de nieuwe Mare zijn de huidige verkeerssituatie beu en zijn, daarin gesteund ir het buurtcomité Noordvest, tot actie overgegaan. Gelijk met de acite is een brief naar het college van b. en w. gestuurd, waarin de bewoners hun grieven over de onveilige verkeerssituatie kenbaar maken en eisen stellen ter verbetering daarvan. Ktei ie bewoners van de Nieuwe Mare hebben sinds drie jaar in steeds sterkere mate een ernstige overlast van het ver keer te verwerken gekregen. Dat is niet alleen het autover keer, dat zich voor het stop licht bij de Lange Gracht naast elkaar opstelt op de hiervoor veel te smalle Nieu we Mare, maar ook het (bro- m)fietsverkeer dat in het ■nauw gedreven door de auto's zijn toevlucht zoekt tot het trottoir, waardoor een zeer ge vaarlijke situatie voor de voetgangers ontstaat. Ook de auto's deinzen er niet voor :rug om een stuk stoep mee te pakken. Daar komt nog bij dat zwaar vrachtverkeer eveneens gebruik maakt van de Nieuwe Mare, op die ma nier scheuren in de panden veroorzakend door de trillin gen. De situatie wordt nog verergerd door het bruggetje over de Maresingel aan het begin van de straat, dat het verkeer via een moeilijke bocht extra vaart meegeeft en bij gladheid een levensgevaar lijk circuit doet ontstaan. Ongelukken Schietpartij •achteraf- Iniet terecht LEIDEN De Leidse politie heeft ten onrechte geschoten in Den Haag tijdens de achtervol- "ojging van ee» automobilist in de nacht van maandag op dinsdag. De achtervolging begon in Lei den en eindigde met de arresta tie van de dienstplichtige be- jurder in Den Haag na het [vuren van vijf schoten. ''Leidse politie zegt in een laring naar aanleiding van schietpartij, dat het gebruik oo2 van een vuurwapen toelaatbaar showj is als een van een ernstig mis drijf verdacht persoon zich tracht te onttrekken aan aan houding. De Leidse korpsleiding heeft begrip voor de situatie van de bemanning van de surveil- icewagen tijdens de achter volging - men veronderstelde, dat de bestuurder een ernstig *'und misdrijf had gepleegd - maar ^5Ö achteraf bleek er geen ernstig misdrijf te zijn gepleegd. „Het itpro schieten is achteraf bezien niet 17.51) gerechtvaardigd geweest", aldus woordvoerder van de Leidse politie. De korpsleiding van de Leidse politie meent overigens, dat ach- ijdseir iervolging op het grondgebied mui van een andere gemeente, hoe- wel niet gebruikelijk, wettelijk o|ra,t is toegestaan. In dit verband wiswf wijst men tevens op de storing en i in de mobilofoonverbinding tus- ee"Pc sen de surveillancewagen en het Leidse hoofdbureau, zodat de Haagse politie niet gewaar- jjjschuwd kon worden. Antiekmarkt in Pieterskerk ECj LEIDEN De Pieterskerk zal voortaan op de zaterdagen van negen tot vijf uur het toneel vormen voor de antiek- en cu- riosamarkt. Door de recente branden in en nabij De Burcht moest de markt naar een andere plaats uitwijken, en dat is nu de Pieterskerk geworden. De toe gang van de markt zal 50 cent bedragen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3