KINDER BIJSLAG NU AL HOGER voor ip Geen vertrouwen in meer werk via prijscompensatie Overwinning Carter in televisiedebat Aardgasreserve 100 miljard groter Frans Derks met verborgen zendertje op voetbalveld John v.d. Rest hoofd drama van KRO-tv Reclame-oorlog dus zet de kaas uit het vuist je maar klaar! CeicUe Soma/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Donderdag 7 oktober 1976,67e Jaargang no. 20549 Nu en dan regen Veel bewolking met nu en dan regen, maar later op de dag ook enkele opklaringen. Aan de kust af en toe harde wind uit richtin gen tussen zuid en west. Maximumtemperaturen circa 17 graden. Morgen: Zon: 06.52-18.01 maan: 17.59-07.06 Schev. hoogw.: VM 3.06-15.23 iaagw.: 11.08-23.25 Wrekers terug Terugkeer Wrekers op Ned. II om 20.25 uur. Spel „Cijfers en letters" om 19.30 uur. Pleister kade 17 om 20.15 uur. In Brand punt om 22.00 uur prijscompen satie en ambtenarenprotest Ned. I om 19.20 en 21.05 uur Mary Hartman en om 19.45 uur Machiavelli. Verbazing bij vakbonden: Vredestein zoekt mensen ARNHEM (ANP) De vakbonden zijn er «eer verbaasd over dat bij Vredestein-He- veadorp personeel geworven wordt. Bin nen de omvangrijke reorganisatie van het Vredestein-coneern zou de 2e vestiging worden opgeheven. Eiders in de regio Arnhem zou een nieuw bedrijf worden gesticht. Nu blijkt dat in Heveadorp tien nieuwe personeelsleden nodig zijn voor de goed draaiende afdeling radiateurslangen, in verband met het vertrek van enkele werknemers. De bonden hebben medewerking verleend aan de plannen, omdat anders de afdeling radiateurslangen in moeilijkheden zou ko men, aldus een bestuurder van de indus triebond NW. Takel van duizend kiló gestolen Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Een sterk staaltje leverden onbekenden gisternacht op een braaklig gend terrein aam de Gondelstraat in Sche- veningen. Ze ontvreemdden daar een tak- kelmechanisme van een visnet, dateen ge wicht heeft van duizend kilo. Het takelmechanisme was tijdelijk op het terrein opgeslagen door het Schevenings Museum. Op grond van zijn historische waarde vertegenwoordigt het een waarde van tweeduizend gulden. Waarschijnlijk hebben de dieven een takel gebruikt om het takelmechanisme van de grond te krij gen. Begrafenis Bij de begrafenis in Madrid van de politieman nen die maandag het slachtoffer waren gewor den van een aanslag in San Sebastian, speel den zich emotionele taferelen af. Sigaren duurder NDHOVEN De sigaren worden in miari duurder. Grote sigaren 2 cent; jeine sigaren (sprietjes en kleine senori- is) 1 cent. De prijsverhoging is het gevolg van een sterke stijging van de wereldprijzen voor ruwe tabak en hogere verpakkingskosten. In principe gaat de prijsverhoging 1 janua ri in. Wanneer de minister van Economi sche Zaken echter niet binnen een maand op de voorgestelde verhoging reageert, zal een ander tijdstip in de loop van januari worden vastgesteld. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De redactie van TROS-Aktua braadt zich vandaag over het al of niet uitzenden morgen avond van een bijdrage aan haar pro gramma van scheidsrechter Frans Derks. Afgelopen zondag droeg Frans Derks tijdens het leiden van de wedstrijd AZ'67—Feyenoord een zendertje in zijn tenue. Hiermee werd vastgelegd wat er in het door de spelers werd ge zegd. Mr. Kernkamp, voorzitter van de scheidsrechterscommissie, vindt dat. Frans Derks hierin te ver is gegaan en overweegt stappen tegen hem. De TROS liet desgevraagd weten, dat het om een experiment ging. Gerard .Trebert, die de montage van dit pro gramma verzorgt, vindt, de opnamen erg onduidelijk en zal om die reden waarschijnlijk beslissen niet uit te zen den. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het kabinet zal de Tweede Kamer voorstellen om de kinderbijslag per 1 oktober te verho gen. Aangezien de uitbetaling per kwartaal, dus in januari, plaatsvindt loopt deze verhoging dan gelijk op «met de afschaffing van de kinderaf trek in de (loon)belasting. Voorkomen wordt aldus, dat men in het nieuwe jaar eerst drie maanden meer belas ting moet betalen, voordat er alt hans voor de lagere inkomens een compensatie komt in devorm van hogere bijslag. De nieuwe regeling heeft zijn „schar nierpunt" bij een bruto-inkomen van 26.000 gulden. Wie dat bedrag verdient blijft gelijk in inkomen, wie een hoger inkomen heeft gaat er in besteedbaar inkomen op achteruit, wie minder ver dient gaat erop vooruit.. Een bruto-in,- komen van 26.000 gulden komt gemid deld neer op een voor de fiscus belast baar inkomen van iets minder dan 23.000 gulden. Buiten de regeling blijven de zelfstan digen met een zeer laag inkomen, die op grond van de Kinderbijslagwet Zelfstandigen voor het eerste en twee de kind bijslag ontvangen. Intussen zijn uit het wetsontwerp en kele bedragen (in guldens per jaar) bekend geworden, waaruit het ver schil tussen de huidige en nieuwe, situatie blijkt. Bij de vergelijking is uitgegaan van het belastbaar inkomen voor de fiscus, niet dus van het bruto loon. De verschillen zijn als volgt: werknemer zelfstandigen met 3 en met 3 en kinderen meer kinderen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met ingang van 1 dec. a.s. is tot hoofd drama KRO-tv benoemd John v.d. Rest. In deze functie volgt hij Jan-Willem Hofstra op die met pensioen ging, doch nog enige tijd als adviseur aanbleef. John v.d. Rest was eerder directeur van het Rotterdams Toneel en wierp zich nadien op tv, o.a. met de tv-bewerking „Mens van goede wil" van Gerard Walschap voor AVRO-tv. De AVRO, met wie v.d. Rest een free lance-contract had tot 1 febr., verleende medewerking voor beëindiging van dit contract. Jimmy Carter President Ford SAN FRANCISCO (UPI/Rtr) - Jimmy Car ter, de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft volgens een opiniepeiling een overwinning op pun ten behaald in zijn tweede televisie-debat met president Ford. Carter trad in het debat, dat de buitenlandse politiek tot on derwerp had, veel vastberadener op dan tijdens het eerste televisiedebat dat door Ford op punten gewonnen Ford verdedigde zijn beleid van de afgelopen jaren en wees op successen als de Amerikaanse invloed in het Midden-Oosten, waar de Russische invloed sterk was afgenomen, succes in Portugal, en hij viel Carters voorstel om de defensie-uitgaven te besnoeien aan. Carter pleitte voor een meer open proces van besluitvorming. „Ford spreekt uit een positie van geheimzinnigheid, steunt dictatu ren en negeert de mensenrechten". In Portu gal bleven de Verenigde Staten de dictatuur steunen, en de huidige pogingen tot steun aan een zwart meerderheidsbewind in zuide lijk Afrika waren pas vlak voor de verkie zingscampagne van dit jaar begonnen, zoals ook in 1972 het geval was geweest in Viet nam, waar de oorlog evenwel na de verkie zingen voortduurde. Carter verklaarde dat Israëls aandeel in de Amerikaanse wapenverkopen sterk vermin derd was, en dat hij een eventueel nieuw Arabisch olie-embargo zou beantwoorden met een onmiddellijke staking van alle ex port naar die landen, waarbij voedsel niet zou worden uitgesloten. Het begon met truitjes, daarna laar zen. nu zijn er bril len voor onze trou we vrienden de viervoeters De Pa- njse brillenfabrikant Robert Morel zegt dat zijn brillen kun nen- worden ge bruikt voor bijzien de honden of als bescherming tegen te fel zonlicht. Het enige verschil met een menselijke bril is een plastic band je dat onder de kir. van de hond wordt vastgemaakt. Bril (Van een onzer DEN HAAG Tussen drie fabrikanten van sigaretten is een advertentieoorlog uitgebroken. Fabrikant Reynolds (Camel Filter) is van start gegaan met een campagne om zijn nieuwe filterloze sigaret de markt in te krijgen j door "teer"- en nicotinegehaltes van dit produkt te vergelijken met de gehaltes van 10 andere merken. Turmac (Peter Stuyvesant, Pali Mall) gebruikte in grote advertenties het pas verschenen onderzoek van de overheid, terwijl Niemeyer zijn topmerk Roxy Dual filter paginagroot neerzet als de sigaret met de laagste gehaltes van de 10 meest verkochte filtersigaretten in ons land. De fabrikanten zijn tot deze acties overgegaan, ondanks het dringend verzoek van de voorzitter van de Stichting Sigaretten Industrie, mr. R. Toet, om elkaar niet op deze wijze te beconcurre- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De aardgasre serve in Nederland en op het Nederlandse continentale plat is het afgelopen jaar met een kleine 100 miljard kubieke me ter toegenomen. Deze toename is ongeveer gelijk aan de totale afzet vorig jaar, die ongeveer 89 miljard kubieke meter heeft be dragen. Van deze afzet werd 42 miljard kubieke meter in het binnenland afgenomen. De verruiming van de reservesi tuatie maakt het volgens de Ga sunie mogelijk, dat de afzet aan de gasdistributiebedrijven lan ger kan worden voortgezet en dat een ruimere gasvoorziening van de industrie mogelijk is. De Gasunie gaat ervan uit, dat de „zekere" reserves momenteel ongeveer 1.790 miljard kubieke meter bedragen; voldoende voor een ongestoorde levering tot het jaar 2001. Van de huidige reser ves zal dan nog 100 miljcrd kubieke meter over zijn. De huidige situatie maakt het volgens de Gasunie mogelijk, de komende jaren nog nieuwe kleinverbruikers op het gasnet aan te sluiten. De toegenomen reserves maken het ook moge lijk, meer nog dan vorig jaar, voorzieningen te treffen voor „kleinere grootverbruikers" (kantoren, ziekenhuizen en hore- cabedrijven). De „niet bewezen reserves" (slechts voor 50% zeker dat zij kunnen worden ontgonnen) be dragen momenteel 600 miljard kubieke meter. Frans Derks is weer in het nieuws omdat hij tijdens de wedstrijd AZ—Feyenoord met een zendertje liep... Voor vierde maal beroving juwelier LEIDEN De afgelopen nacht is voor de vierde maal dit jaar de Leidse juwelier Lucas van Leyden aan de Nieuwe Rijn het slachtoffer geworden van een juwelenroof. Met behulp van een trottoirtegel werd zijn etalageruit vernield waarna volgens opgave van de juwelier vele kostbare sieraden werden weggenomen. De om vang van de roof was vanmor gen nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG De meeste leden van de Industriebonden NKV en NW voe len niets voor het bestuursvoorstel, om een deel van de komende prijscompensatie af te staan ten gunste van meer werkgelegen heid via werktijdverkorting. Dit is geble ken na een groot aantal afdelingsvergade ringen, waar meer dan de helft van het aantal leden zich tegen dit voorstel uit sprak. Volgens het NKV is de afwijzing van het voorstel gebaseerd op het wantrouwen bij een groot aantal vakbondsleden tegen cen trale afspraken met de werkgevers. Zij zou den dit vertrouwen wel hebben, aldus een woordvoerder van het NKV, wanneer zij zeker wisten, dat de afgestane prijscompen satie inderdaad meer werkgelegenheid zou scheppen. Dit vertrouwen hebben deze leden niet, meent het NKV. Intussen heeft de Federatie Nederlandse Vakbeweging gesprekken gehad met de voorzitters van de CDA- en PvdA-Tweede Kamerfracties over de kans op een vrije onderhandelingsprocedure tussen werkge vers en werknemers voor de loonvorming- 1977. Volgende week tijdens de algemene politieke beschouwingen komt deze kwestie in de kamer aan de orde. Volgens de FNV dient de regering het vertrouwen in de vakbeweging te handhaven en centrale of bedrijfstaksgewijze onderhandelingen toe te staan. De FNV hoopt, dat de kamer deze garantie van de regering weet te verkrijgen. Westerterp: Nieuwe regeling streekvervoer moet doorgaan DEN HAAG (ANF: - invoering van de nieu we dienstregelingen v«ii het streekvervoer gaan op 17 oktober gewoon door. Het Tweede Kamerlid Van der D®ef (PvdA) had minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gevraagd de dienstregelingen van voor 30 mei weer te herstellen en de frequentie van de bussen aan de h^nd van nog te ontwikkelen normen aan te passen. Dit is in verband met de overheidsbezuinigingen onmogelijk volgens de minister, omdat de nieuwe dienstregeling dan niet op 17 oktober door kan gaan. Het zou tevens betekenen dat een aantal al doorgevoerde wijzigingen weer teruggedraaid moeten worden. De minister is wel bereid om in overleg met het bedrijfsleven de vijf personennorm, die beslist over het wel of niet handhaven van een buslijn, te wijzigen. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". woonplaats Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1