We verliezen terrein en we doen te weinig V.N.O. voor studie over korter werken Beperking dreigt bij bijzonder onderwijs ►Zorgen om land den tuinbouw nog (lang niet voorbij COMMISSARIS J. VAN STRATEN OVER DE HEROINE-STRUD: In het kader van prijscomfensatie VRIJLATING NIEUWBURG DENKBAAR VVDM wil vrije voeding en huisvesting Verontreiniging door verkeer toegenomen Invoerstop Duitse garnalen afgewezen Wereldraad handhaaft boycot tegen Amro xT JONDERDAG 7 OKTOBER 1976 LEIDSE COURA DEN HAAG Het wordt steeds drukker aan het drug-front. Alleen vorige week al nam de politie ruim 15 kilo heroïne in beslag. In Leiden werd met 12 kilo de grootste vangst van het jaar gedaan. In Nijmegen, Uden, Den Bosch en Eindhoven arresteerde de politie maar liefst 38 handelaren. Aan de Haagse commissaris J. van Straten de vraag welke conclusies hieruit mogen worden getrokken. „De heroïnehandel neemt nog steeds in omvang toe; er is geen sprake van dat de politie veld wint in haar strijd tegen de smokkel-syndicaten; integendeel, nog altijd verliezen we terrein", zegt hij en veegt daar mee elke vage hoop dat de nu vrijwel wekelijkse inbeslagname van zeer grote partijen van het beruchte goedje op een positieve tendens duidt resoluut van tafel. Commissaris Van Straten legt de toename van de gekon- fiskeerde hoeveelheden heroïne juist andersom uit. Aan zijn oordeel mag bepaald waarde worden gehecht want hij is hoofd van de Verdovende Midde len Centrale m Den Haag, het hoogste, coördinerende, politie-orgaan dat ons land óp het gebied van de drugbestrij- ding kent. „Behalve het steeds groter worden van de hoeveelheden die wij aantreffen", verklaart de commissaris zich nader, „is er nog een andere en veel overtuigender aanwijzing dat er alsmaar meer heroïne l op de markt komt. De prijs namelijk. In ruwweg anderhalf jaar tijd is heroï- i ne drie keer zo goedkoop geworden, i Begin vorig jaar betaalde de gebruiker voor één gram nog zo'n 200 gulden. Nu is hij met 60 70 gulden klaar. De 1 jroothandelsprijs daalde in dezelfde pe- Yliode van 100.000 tot 35.000 gulden de /'kilo. Dat is alleen te verklaren als je I aanneemt dat het aanbod sterk is toege- I nomen. Want de heroïne-markt ge draagt zich natuurlijk net zo als pakweg de aardappelmarkt: naarmate er meer aardappelen zijn, daalt de prijs". Vindt de commissaris het geen wantoe stand dat de Nederlandse-overheid het voortdurend aanzwellen van de heroine- golf toestaat? Ligt het, gezien de enor me bedreiging die daarvan uitgaat niet voor de hand, dat de politiële drugbe strijders veel doeltreffender voor hun taak moeten worden toegerust dan nu kennelijk het geval is? Politiechef Van Straten geeft daarop niet onmiddellijk een direct antwoord. „Om te beginnen", zegt hij, „loopt de politie vanzelfsprekend altijd een paar passen achter bij de misdaad. Wij kun nen pas in het geweer komen nadat de misdaad gepleegd is. Dat geldt ook voor de heroïne. Een adequate bestrijdings- organisatie kan je pas op poten zetten wanneer er een heroïne probleem is en niet eerder. Als je de resultaten van onze heroïne-bestrijding wilt beoordelen moet je dus in aanmerking nemen dat we er nog maar een paar jaar mee bezig zijn. We zijn met het uitwerken van het politiële antwoord op de heroïne-proble- matiek nog bezig. De Verdovende Mid delen Centrale hier in Den Haag, wat je een intelligence-unit, een centraal brein zou kunnen noemen, is één ele ment in dat antwoord en bestaat nog pas sinds april. Een tweede gegeven dat je in dit ver band niet uit het oog mag verliezen is het internationale aspect van de zaak. De Nederlandse politie alléén kan er van haar levensdagen niet in slagen de heroïne buiten de deur te houden. Het is ondenkbaar dat we iedereen die ons land binnenkomt tot op het bot zouden fouilleren. Laat staan dat we alle vrachtgoed zouden controleren. Voor het indammen van de heroïnegolf zijn we evenzeer afhankelijk van het buiten land en dan met name van die landen waar de grondstof opium verbouwd wordt en waar de raffinage tot heroine plaatsvindt. Dat zijn dus landen als Thailand, Laos, Birma, Singapore en Hongkong. Terug nu naar de vraag of Nederland zich voldoende inspant om de heroïne-handel het hoofd te bieden. Ook als je deze twee overwegingen in acht neemt moet het antwoord volgens mij ontkennend luiden. We doen veel te weinig". In welke opzichten moet de bestrijding verbeterd worden? „Op de eerste plaats hebben we te weinig mensen. De politie in haar totaal is onderbezet en ook voor de drugbe strijding kunnen te weinig mensen wor den vrij gemaakt. Om één voorbeeld te noemen van de gevolgen van dat perso neelstekort: we zitten in Nederland met zo'n 12 a 22 duizend hier illegaal verblij vende Chinezen. Die mensen hebben geen verblijfsvergunning en overtreden dus de wet. Tegelijkertijd weten we dat de meeste heroïne-handelaren illegale Chinezen zijn. Wat ligt dus meer voor de hand dan de illegalen op te sporen en ze de grens over te zetten. Erg gecompliceerd is dat niet. De Chinese restaurants binnenstappen en de men sen naar hun papieren vragen is vol doende. Dat gebeurt veel te weinig om dat er niet genoeg mensen voor kunnen worden vrij gemaakt". „Een andere zwaarwegende handicap is de versnipperde organisatie van het po- litie-apparaat in ons land. Elk plaatsje, elk dorpje heeft zijn eigen korps. 'Ook in de drugbestrijding wreekt zich dat. Het staat een goed gecoördineerde aan pak bepaald in de weg. We zouden een nationale of althans een veel centralisti- scher gestructureerde politie moeten hebben". „Nog een ander belangrijk obstakel in de opsporing is dat wij zelf geen heroï ne mogen kopen. We mogen niet naar een handelaar toestappen en zeggen: kan.jij me wat leveren. Dat is uitlok king en bij de wet verboden. De Ameri kaanse politie, om een voorbeeld te noemen heeft die bevoegdheid wel. Ik vind dat wij haar ook zouden moeten hebben. Het zou ons werk aanzienlijk vergemakkelijken. Uiteraard zouden er in de wet garanties moeten worden geschapen tegen misbruik door de poli tie". DEN HAAG (AWP) „Ook wij staan positief tegenover het feit dat de vakbeweging zich inspant om oplossingen voor het werkloosheidsvraagstuk aan te dragen en daarbij het prijscompensatieme chanisme ter discussie stelt". Alsdus het verbond van Nederlandse ondernemingen deze week in zijn blad „Onderneming". Inmiddels zijn er wel een paar kanttekeningen te plaatsen. In de eerste plaats dat het nog maar een vraag is, waarbij de reactie van de achterban nog zeker niet positief zal uitvallen, „aldus het VNO. De tweede kanttekening is dat bij de formulering van de vraag die aan de achterband is voorgelegd „toch wel erg veel slagen om de arm zijn géhou- den". Bovendien zijn er twee elementen die bij het VNO bezwaren oproepen. De formulering dat achteraf een deel van de prijscompensatie gebruikt mag worden, mits... „be tekent dat de financiering toch weer door anderen zal moeten geschieden, terwijl pas later vaststaat of deze financiering ook wordt terugbetaald. Het belangrijkste is echter dat dat op deze manier in feite geen werkgelegenheid wordt geschapen, maar een verschuiving van de beschikbare arbeid wordt verkregen. Daarom is de vraag een te waarderen initiatief, maar nog geen fundamentele oplossing van het werkgelegenheidsprobleem", al dus het V. N. O. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BOMBAY Het ministerie van buitenlandse za ken houdt rekening met de mo gelijkheid dat de van terroristi sche activiteiten verdachte Ne derlander Marius Nieuwburg deze of volgende week plotse ling op Schiphol opduikt. Amb tenaren van het ministerie ach ten het denkbaar dat het huis arrest dat de 31-jarige Nieuw burg onlangs in Bombay is op gelegd, inmiddels is opgeheven. „Het moet niet uitgesloten wor den geacht dat de Indiase auto riteiten op een geruisloze ma nier van Nieuwburg proberen af te komen," aldus een woord voerder van buitenlandse zaken vanmorgen. Het huisarrest dat Nieuwburg in Bombay was op gelegd hield verband met de tegen hem gerezen verdenking dat hij een tegen Israël gerichte vliegtuigkaping zou voorberei- Hij en de onlangs in Israël gear resteerde Luduina Janssen zou den deel uitmaken van een groep van vijftien Nederlanders die in Zuid-Jemen een terroristi sche opleiding zouden hebben gekregen. Prinses Beatrix heeft gisteren het Amsterdamse Allard Pierson-mu- seum officieel geopend. Zij maakte vervolgens een rondgang, begeleid door hoogleraar-directeur prof. dr. J. M. Hemelrijk. UTRECHT (ANP) De WDM wil van het maaltijdensysteem op de kazernes, waarbij van de maandelijkse soldij een vast bedrag voor voeding wordt afgehouden, af. Zij wil dat de maaltijden verstrekt gaan worden tegen door de soldaten gekochte bonnen. Het voordeel hiervan is dat soldaten die buiten de kazerne willen eten niet extra duur uit zijn; iij hoeven geen bon in te leveren en het kost hun geen extra geld aan inhouding van de wedde. De WDM wil tevens vrije huisvesting voor dienst plichtigen. Hierbij werd de eis toegevoegd dat militairen het recht moeten hebben hun kamer in de kazerne als privé-ruimte te beschouwen. Tot nieuwe voorzitter van de WDM is de 23-jarige Amsterdammer Jos Linnemann gekozen. Landbouwschap waarschuwt: DEN HAAG (ANP) - De verbe tering van de arbeidsopbrengst ill de meeste sectoren van land en tuinbouw gedurende het af gelopen oogstjaar is op zichzelf «rheugend, maar dat het met die land- en tuinbouw weer goed gaat moet men er niet uit toncluderen. Per slot van reke ning heeft de agrarische sector ook in 1975-76 nog een 14 pro cent lagere beloning ontvangen dan wat als redelijk wordt be- 'louwd. :t Landbouwschap zegt dit in een nota, waarin het commen taar geeft op de „macro-econo- i liscbe verkenning 1977", en de irognose „De Nederlandse eco- i'omie in 1980" van het Cen- raal Planbureau, en op de landbouwbegroting 1977. Vbor het jaar 1975-76 wordt Kritiek van officieren op defensiebeleid voor de hele land- en tuinbouw een aanzienlijke verbetering verwacht ten opzichte van 1974- 75. Het is echter volgens het landbouwschap niet juist, die twee oogstjaren met elkaar te vergelijken. In 1974-75 waren de uitkomsten namelijk bijzonder slecht door de daling van de opbrengstprijzen, de sterke'kos tenstijgingen en de oogstproble- men in de akkerbouw in het najaar van 1974. Men kan de cijfers van 1975-76 dan ook veel beter vergeljjken met die van het redelijk goede jaar 1973-74. Doet men dat, dan blijken, met uitzondering van enkele secto ren, de arbeidsopbrengsten niet of nauwelijks te zijn gestegen. In die periode van twee jaar heeft de geldontwaarding meer dan 20 procent bedragen, zodat de reële opbrengsten in het agrarische bedrijf zijn gedaald. In de eerste week waarin dat mogelijk was hebben 528 door de droogte getroffen agrariërs aanvragen ingediend voor hulp op grond van de speciaal voor hen versneld toe te passen rijks groepsregeling zelfstandigen. Er werden eind september 5.500 aanvraagformulieren afgehaald. Illllllllllllllllllllllllllllllllll De Zweedse koning Carl Gustav en zijn vrouw koningin Sil via nemen met het doorbladeren van een boek over Am sterdam vast een voorproefje op hun staatsbezoek aan Nederland. Van 24 tot 27 oktober zijn zij de gasten van koningin Juliana en prins Bernhard. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll ADVERTENTIE CITROËN A MEMO goed nieuws van de Citroen agent 4|tgéén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit d la Citroën DEN HAAG Het scheppen van een wettelijk kader voor de integratie van kleuter--en lager onderwijs is op zich een goede zaak. Maar in het concept-wets ontwerp op het basisonderwijs van minister Van Kemenade wordt het bijzonder onderwijs op de helling gezet. Hierop komt de reactie neer van de Contactcommissie Besturen bonden Kleuter- en Basisonder wijs waarin de verenigingen van katholiek, protestant en alge meen bijzonder onderwijs zijn vertegenwoordigd. Volgens de contactcommissie wordt ten onrechte geen onder scheid gemaakt tussen het bij de wet te regelen openbaar on derwijs en de wettelijk te stellen voorwaarden voor het bijzonder onderwijs, waaraan moet wor den voldaan om voor bekosti ging uit de openbare kas in aanmerking te komen. Dit brengt de vrijheid van oprich ting, zoals dat in de Grondwet •is geregeld, in gevaar. Ook de vrijheid van inrichting, de eigen regelingsbevoegdheid van het bijzonder onderwijs, wordt in ernstige mate beperkt doordat de opvattingen van de minister over de taak van de overheid hebben geleid tot het stellen van een aantal regels die een ontoe laatbare inbreuk maken op de eigen verantwoordelijkheid van het bijzonder onderwijs. Dit heeft weer tot gevolg dat de vrijheid van richting in het ge drang komt. Het wetontwerp, aldus de contactgroep, tendeert onmiskenbar naar een (onge wenste) gelijkschakeling van openbaar en bijzonder onder wijs. DEN HAAG (ANP) De auto heeft in 1975 voor 52 miljoen. toename van de luchtverontreiniging gezorgd. De' Bij de vrachtauto's was de situatie al niet veel uitlaten van de personenauto's verspreidden bijna anders. Hun uitstoot van koolmonoxyde steeg van tien procent meer vervuilende stoffen in de atmo- 35 naar 38 miljoen kilogram. Bestelauto's ver sfeer dan in 1974. spreidden 210 miljoen kilogram koolmonoxyde De uitstoot van koolmonoxyde steeg volgens het tegen 200 in 1974. Centraal Bureau voor de Statistiek van 1,1 naar De treinen en bromfietsen veroorzaakten minder 1,2 miljard kilogram, stikstofoxyden van 48 naar vervuiling dan in 1974. DEN HAAG (ANP) Neder land zal geen invoerstop op Duitse garnalen afkondigen. Minister Van der Stee (visserij) heeft op een desbetreffend ver zoek van de Nederlandse gara- nalenvissers afwijzend be schikt. Hij vindt dat ons land zich daardoor zou onttrekken aan EEG-verplichtingen. De bewindsman acht dat on juist, te meer nu hij zelf de moeilijkheden die de Neder landse garnalenvisserij door de grote Duitse concurrentie on dervindt, bij de EEG aanhangig heeft gemaakt. In Den Haag heeft gisteren een onderhoud plaats gehad tussen een delega tie van de garnalenvissers en visserij-topambtenaren. Tijdens dat gesprek is van overheidszij- de de toezegging gedaan dat men de vissers zal proberen te helpen via de rijksgroepsrege ling zelfstandigen van de bij standswet. AMSTERDAM (ANP) De Wereldraad van Kerken ziet geen aanleiding om zijn oproep tot boycot van de Amrobank in te trekken zolang de bank niet kan toezeggen geen kredieten meer te geven aan Zuid-Afrika. Dit heeft de secretaris-generaal van de Wereldraad dr. Philip Potter geantwoord op de brief van 8 september van Amro. Amro schreef dat de bank sinds 1973 geen krediet aan Zuid-Afrika heeft verleend en dat het ook niet te verwachten valt dat er leningen zullen worden verstrekt zolang er geen wezenlijke veran deringen in de situatie van dat land optreden. „De Amrobank behoudt zich het recht voor om in de toekomst krediet te verlenen aan het apartheidsbewind van Zuid-Afrika, zonder rekening te houden met wiens belangen dan ook behalve die van de bank zelf. Dit standpunt is neutraal noch ethisch", aldus Philip Potter. KLM-DIRECTIE EN VLIEGERS BEGRAVEN STRIJDBIJL SCHIPHOL (ANP) In het langslepende conflict over loonmati ging van de vliegers hebben de directie van de KLM en het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) elkaar tenslotte gevonden. De strijdbijl is begraven nu beide partijen water bij de wijn hebben gedaan. De directie en de vliegers zijn het er over eens dat de landelijke wettelijke loonmaatregelen over 1976, alsmede de te verwachten loontendens voor de komende twee jaren, in zekere mate al voor een afremming van de loonkosten zorgen, zodat automatische al aan de wens van de KLM tegemoet wordt gekomen. De KLM heeft ingestemd met het verwerken van de nog niet gerealiseerde prijscompensaties over 1975. De Bilt Voor morgen worden opklaringen verwacht en iets la gere middagtemperaturen. Tus sen IJsland en Noorwegen be vindt zich het centrum van een diepe depressie. Het bijbehoren de koufront trok gisteren over ons land en bracht overal regen. De hoeveelheden varieerden van 1 millimeter in Zuid-Lim burg tot 10 millimeter op Leeu warden. In dit front ontwikke len zich storingen, die in de richting van ons land trekken. Een storing die vanmorgen bo ven Ierland lag trekt vandaag met regen over ons land. De wind zal daarbij aanwakkeren tot hard of stormachtig. Aan de zuidflank van deze depressie wordt met een zuidwestelijke stroming vochtige en zachte lucht naar onze omgeving ge voerd. Verwacht wordt dat het koufront van deze storing ons land morgen gepasseerd zal zijn. Waarna drogere en koude re lucht naar onze omgeving gevoerd, wordt, waarin opklarin gen voorkomen. Fraai nazomer- weer wordt alleen nog aange troffen in de landen rond de Middellandse Zee. De middag- temperaturen bereiken daar nog waarden van ongeveer 25 gra- Vooruitzichten voor zaterdag: Opklaringen, ook tijdelijk re gen en iets lagere temperatu ren. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.temp.: omstreeks 10 graden. Max.temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weer Max. Neer- temp. slag Amsterdam De Bilt Deelen Eelde regen Lbew. zw. bew. 18 6 18 7 18 12 17 9 Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam motregen 19 3 17 8 18 9 Vlissingen Z ^Limburg 18 5 19 4 IS 0 Barcelona regen 1 bew. 24 0 IS 1 Frankfort Genève w'bew' 19 F 14 0 17 0 Innsbruck Kopenhagen h*bew. 18 0 13 8 24 0 Locarno Luxemburg h. bew. 19 0 18 4 17 1 Madrid Malaga MaUorca 24 0 25 0 24 0 18 O

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13