In Aalten krijgen boeren subsidie voor houtwallen V rS hunkemöller j rundlederen kiassemeubelen exclusieve mohair bankstellen prachtige rundlederen elementen-sets ll p- w m Peek&Cloppenburg 197- DNDERDAG 7 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT wend tegenover subsidieregelingen, omdat ze bang zijn dat ze in de toekomst problemen zullen ondervinden bij bouwplannen. Boeren staan als „kat-uit-de-boom-kijkerig" te boek. Luiten weet dat als boer best en zegt: „Ik kan ze allemaal met de hand op mijn hart verzekeren dat het al dan niet bekend zijn van een aanmerking zou komen zich zou melden, 130 mille per jaar nodig zou zijn. Veel landbouwers staan echter nog wat wantrou wend tegenover subsidieregelingen, omdat ze bang zijn dat in de toekomst problemen zullen ondervinden bij bouwplann. Boeren staan als „kat-uit-de-boom-kijkerig" te boek. Luiten weet dat als boer best en zegt: „Ik kan ze allemaal met de hand op het hart verzekeren dat het al dan niet bekend zijn van een een walletje of het subsidiëren daarvan van geen enkele invloed is op toekomstige beslissingen over een bouwplan. Chef-plantsoenendienst C. de Harder geeft toe er een heleboel werk bij gekregen te hebben. Hij moet samen met een consulent van Staatsbosbe heer de aanvragen om subsidie beoordelen. De percelen worden netjes ingetekend op kadastrale kaarten en er wordt bij gezet hoe waardevol ze uit landschappelijk oogpunt zijn. Natuurlijk, er zijn ook wel verzoeken afgewezen, omdat bij voorbeeld een ordinair dennebosje niet als een waardevolle singel aangemerkt kan worden. De desbetreffende eigenaar was het met de toelich ting van de deskundigen wel eens. Voorlopig betaalt de gemeente Aalten de vergoe dingen uit eigen zak. Als nu de provinciale en rijksoverheid niet op tijd over de brug komen, wat dan? Luiten: „Er gaan stemmen op dat geld bijeen te krijgen via een recreatiebelasting. Dege nen die van de schoonheid komen genieten zou den daardoor bijvoorbeeld kunnen betalen". Lui ten is realist genoeg om in te zien dat zo'n overheidssubsidie een heleboel problemen uit de weg zou ruimen. Hij hoopt vurig dat men bij de hogere instanties de Aaltense mening deelt dat instandhouding van het landscliapsschoon door de gemeenschap gedragen dient te worden. Of je nu de boeren of de recreanten ervoor laat opdraaien, in beide gevallen zijn het groepen mensen die niet alléén profiteren van het land- schapsschoon. Landschapsschoon is voor iede- ln opdracht van de Deutsche Commerzbank zal a.s. vrijdag en daaropvolgend worden leegverkocht de tota le voorraad meubelen aanwezig in het pand BERGWEG 38, BERGSCHENHOEK (Bergweg Noord). De voorraad omvat: (geheel rondom leder, eiken leder) alsmede enz., met een totale winkelwaarde van 300.000 De gehele partij zal tegen contante betaling bij afleve ring, aan particulier en handel rechtstreeks worden verkocht voor 50 van de huidige winkelwaarde. Voor volledige informatie wende men zich tot dhr. Liebermann, die tijdens de verkoopuren aanwezig zal zijn. Verkoop: uitsluitend vrijdag van 4 uur 's middags tot 9 uur 's avonds; zaterdag van 10-5 uur. \Hjbuiten.BijP&C. De om het natuurschoon bekend staande gemeente Aalten telt 17.000 inwoners, j Voor de hoogte van de subsidie heeft men de volgende normen aangehouden: 1. erf- beplanting 50 per erf, 2. alleenstaande bomen 10, 3. eenrijige beplanting 0,50 per meter, 4. een houtwal 1,- per meter, i 5. een bos 60 per hectare, 6. knotwilgen j 10 per boom. Deze bedragen gelden per I jaar. Geen subsidie wordt verleend voor: hou topstanden en kapvlakten die tezamen een eenheid bos van tenminste tien hectare vormen, houtopstanden, waarop denatuur- schoonwet 1928 van toepassing is, houtop standen die onderhouden worden met sub sidie van Staatsbosbeheer, vruchtbomen en windschermen om boomgaarden, fijn sparren, niet ouder dan 12 jaar die be stemd zijn om te dienen als kerstboom, kweekgoed en eenjarige beplantingen van populieren en wilgen, uitgezonderd knot wilgen. provincie opmerkte dat er een Rijksregeling Bos- bijdragen Particulieren bestaat, van wie iemand met tenminste tien hectare bos 60 per hectare kan krijgen, zagen de vroede vaderen van Aalten in dat ze wel wat hoog in de boom zaten. De gemeente kreeg in de eerste jaar zo'n 70 aanvragen binnen. Vóór een april van dit jaar zijn daar nog zestig aanvragen bijgekomen. In de jaren 1973 en 1974 heeft de gemeente in totaal 34.000 uitgekeerd aan 69inwoners. Let wel in woners, want niet alle aanvragers hebben een landbouwbedrijf. Op de begroting is rekening gehouden met een kleine veertig mille per jaar, wel wat weinig gezien het potentieel dat aanwe zig is. Luiten vertelt dat men berekend heeft, dat indien iedereen die voor een bijdrage in aanmer king zou komen zich zou melden, 130 mille per jaar nodig zou zijn. Veel landbouwers staan echter nog wat wantrou Nylon ski-jack. In Sportief jack. In warme blauw/marine. ACf) wollen Aabé-ruit. AALTEN Twintig jaar geleden zei wethouder H. Luiten van Aalten al dat boeren, die boutop standen willen opruimen omdat ze in de weg staan en daar geen vergunning voor krijgen, eigenlijk een vergoeding zouden moeten hebben Toen haalde iedereen zijn schouders op, was die vent nu helemaalLuiten, een 67-jarige ex- landbouwer, vergrijsd in de gemeentepolitiek, vertelt het triomfantelijk, want zijn gemeente geeft nu vergoedingen aan inwoners, die een kapverbod opgelegd krijgen. Begin dit jaar kreeg Aalten groen licht van de provincie en werd daarmee de eerste gemeente in ons land die het begrip voor de situatie van de boer in geld ging uitdrukken. „We hebben het met terugwerkende kracht tot 1973 gedaan. In die tussentijd hebben we iedereen die een kap- vergunning aanvroeg gezegd dat hij even geduld moest hebben. Gelukkig hebben ze dat gehad", zegt Luiten glunderend. Niet alleen degenen die aan houtwal intact laten krijgen een gemeentelij ke subsidie. Ook voor complete erfbeplantingen krijgen de eigenaars een gemeentelijk „schoon heidsprijsje". Aalten is zuinig op zijn bomen. De gemeente, die jaarlijks door steeds meer toeristen om haar groen overspoeld wordt, en zelfs een boom als gemeentewapen heeft, heeft voldoende agrariërs onder de bevolking om de onredelijkheid van de huidige milieu-eisen te kunnen inzien. De onrede lijkheid ten aanzien van een efficiënte bedrijfs voering dan wel te verstaan, want een boer is ook maar een mens, die probeert zijn handeltje zo efficiënt mogelijk te laten functioneren. En houtwallen kunnen die efficiëntie, die landbouw machines noodzakelijk maakt, lelijk in de weg staan. „Ze hebben die houtwalletjes door de jaren heen anders leren zien", zegt loco-Luiten. Vroeger had zo'n boer het hout echt nodig. Voor het „boeren- gerief", voor de takkenbossen warmee de kachels werden gestookt, voor de bakkers die er nu ovens mee stookten en voor de bezems. Overge bleven is de functie, die de houtwallen hebben bij het verfraaien van het landschap. Luiten: „We weigerden soms een kapvergunning ter wille van het landschapsschoon. Daar kun je toch de agrariërs niet voor laten opdraaien? Dat is een zaak van de hele gemeenschap". Luiten ziet de unieke schaderegeling of beloning van de gemeente Aalten - het is maar net hoe je het bekijkt - als een voorloper van een provin ciale of landelijke regeling. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben het Aaltense gemeentebe stuur tijdens de bespreking over de ontwerp-re- geling al te verstaan gegeven dat in die richting wordt gewerkt. Voor de gemeente Aalten zal dat zeer welkom zijn, want de „beloning" kost de gemeente jaarlijks ettelijke tienduizenden gul dens. Aalten heeft het aan GS te danken dat het totaalbedrag enigszins binnen de perken is geble ven. Het gemeentebestuur wilde namelijk best tweehonderd gulden per hectare bos per jaar geven, maar toen een vertegenwoordiger van de Wethouder Luiten van de gemeente Aalten staat hier bij zo'n houtwal, in dit geval een rij bomen langs een weiland. Velours overslag duster. Kleuren: bruin en groen. Maten: S. M. L. EL Sportieve vrijbuiten- coat met Borg voering. In beige en groen. Nylon pilotenjack I met warme voering. In marine. Chenille duster- Kleuren: rood en blauw. Maten: S. M. L. EL Katoenen gewatteerde duster. Kleuren: bruin en bleu. Maten: ES. S. M. L. EL

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11