Kunst moet elitair blijven Geld Overhouden DeRabobank Rabobank Q FRITS FRIETMAN: PAGINA IU LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 OKTOBER 197 DE LEIDSE COURANT WORDT VAN A TOT Z GELEZEN Ze worden steeds zeldzamer, maar af en toe kom je er nog een tegen: kunstenaars, die onbekommerd uitroepen dat democratise ring van de kunst maar flauwekul is en^dat de contraprestatie ook niet deugt. De Voor- burgse kunstenaar Frits Frietman, wiens werk tot en met 23 oktober in de Haagse Kunstkring is tentoongesteld, is er zo een. Het hooggestemde idealisme van „kunst naar het koffiehuis en het voetbalveld" wordt door hem nuchter en met een opmer kelijk gevoel voor wat niet in de mode is van de hand gewezen. „Het elitaire karak ter van de kunst is uitstekend", laat hij noteren. De uitspraak is voorafgegaan door de con stateringen, dat hij zich nadrukkelijk wil afzetten tegen de groep die als „beeldende kunstarbeiders" aan de weg timmert en dat de BKR (contraprestatie) in zijn ogen „aan vechtbaar" en „afschuwelijk" is. „Ik heb het idee", verklaart hij, „Dat er onrecht wordt gedaan aan de mensen, als je ze aan de haren naar de kunst wil slepen. Het is pure discriminatie ze tot iets te dwingen, waar ze totaal geen binding mee hebben. Begrijp me goed: ik heb er niets op tegen als ze er zachtjes naar toe worden geduwd, maar niet met het mes in de rug. Het is prima het grote publiek langzaam rijp te maken voor de kunst, want zo krijgt het de kans binnen te komen in een heel prettig klimaat. Maar het is wel een klimaat waarin je je doodongelukkig voelt, als je er zo maar plompverloren in wordt gegooid. Het vereist voorzichtig manoeuvreren, niet zo afgrijse lijk forceren als tegenwoordig gebeurt". Evenmin geforceerd te werk gaan of zich schikken in een modieuze stroming wil Frits Frietman wat zijn artistieke bezigheid be treft. Hij rekent zichzelf tot de groep van „Haagse realisten", die een jaar of tien geleden ontstond rond Co Westerik, leraar aan de Akademie van Beeldende Kunsten in Den Haag. „Het werk van de groep was figuratief, en dat was tien jaar geleden een sensatie", zegt hij. De stroming, waartoe ook Pat Andrea behoort, heeft zich sindsdien vertakt en „één van die vertakkingen ben ik. De figuren op mijn tekeningen zijn her kenbaar, maar tegelijk wat gedeformeerd. Ze zijn verwrongen, wezensvreemd en tijd loos. Tijdloos in die zin, dat je bij het kijken de indruk krijgt dat die figuren je niet vanuit het nu maar vanuit de eeuwigheid aanstaren. Door zo te verwringen hoop ik te bereiken, dat de toeschouwer zich bewust wordt van het vreemde in de alledaagse handelingen". „Ik ben niet uit op puur esthetisch genot en wil dus niet bereiken dat men na het zien van mijn werk alleen maar gelukzalig naar huis gaat. Ik wil communiceren, zonder dat dat nou direct betekent dat ik zo nodig een boodschap kwijt moet. Wel wil ik een emotie oproepen of dat nou huilen of lachen is. En die verwondering laten zien om het alledaag se. Neem bijvoorbeeld de hele gewone han deling van het uittrekken van kleren. Dat levert een stel vreemde bewegingen op bo ven het hoofd met een wirwar van handen en kleren. Dat moment heb ik op een van mijn tekeningen gefixeerd, niet om door dat beeld de mensen te veranderen, maar wel om ze er plezier aan te laten beleven en ze bewust te maken van die bewegingen. Wat ik doe is een handeling uit zijn normale patroon lichten en er dan iets bijzonders aan geven, als vrolijkheid of verdriet". JAN NIES Er zijn van die mode-dingen die al tijden lang goed zijn. heel aangenaam dragen. Heel prakties ook en vlot. Het lijkt zo simpel: 'n broek, 'n vest, 'n bloesje. Jaja Vindt het maar'ns alsje er toevallig naar op zoek bent Precies dat fijngevoelige snijwerk van zo n Zo'n vest in die levendige tinten. Zo n uiterst apart bloesje. Simpel..., maar tóch! Alsje dat zoekt moetje naar Foxv in the Air Sparen is verstandig. Spaar daarom verstandig: de spaarrekening: direkt opvraagbaar of met een opzeg termijn van 3,6,12 of 24 maanden en met afhankelijk daarvan een hoger rentepercentage. Spaarpremieboekje: direkt bpvraagbaar, een hogere rente dan op de spaar rekening maar wel 1% renteaftrek bij opname. Termijnplanbrieven en Spaar- depotbewijzen, gunstig voor wie zijn geld op langere termijn kan vastzetten. Grijp-5, spaar- plan met 5% extra premie voor de jeugd van 11 t/m 14 jaar. de Zilvervloot, met 10% extra premie voor jonge spaarders van 15 t/m 20 jaar. Bekijk uw spaarmogelijkheden met specialisten. Die vindt u bij de Rabobank! De Rabobank is een coöperatieve instelling, waarin individuele belangen gebundeld zijn tot algemeen belang hecht zeer veel waarde aan de opleiding en deskundigheid van haar medewerkers is ongebonden en daardoor objektief in haar adviezen •geeft een vérgaande service is met ruim 3100 vestigingen in Nederland altijd in de buurt geld en goede raad wie wal bewaart, heeft wat, dat geldt voor elke generatie

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10