Plan voor kinderbijslag verhoogt belastingdruk Bende handelaren in heroine opgerold Week voorwaardelijk voor twee politiemannen „PLAN VOOR MEER WERK LIJKT OP BOERENBEDROG NB Spaarrente tot 4^1 /A Helft Nederlanders heeft voetklachten Suikerfabriek in Sas van Gent met sluiting bedreigd CHRISTELIJKE WERKGEVERS: Russische dirigent wil emigreren 191 DINSDAG 5 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „De voetnood bij Nederlanders van boven de vijftig is bijzonder groot: meer dan vijftig procent van hen heeft voetklachten. Het bekendste verschijnsel van verkeerd schoeisel dragen is een voortdurende vermoeidheid, die zich vaak uit in rugklachten", aldus de heer Tuinder, voorzitter van het Schoenpassers Gilde gisteren tijdens een bijeen komst en tevens expositie van de functionele schoen in Utrecht. Het Schoenpassers Gilde wil de voetgezondheid. Veel met zijn leden en in samen- mensen worden verleid tot werking met de medische het kopen van verkeerde wereld grotere activiteiten schoenen omdat zij met de ontplooien in het belang van mode willen meedoen. Deze modegevoelige schoenen zijn vaak te smal bieden te wei nig ruimte voor de tenen, zijn gemaakt van kunststof waardoor voldoende uitwase ming van de voet onmogelijk is en de hakken zijn vaak te hoog. De belangrijkste voor waarde waaraan een schoen moet voldoen is een goede pasvorm. Dit is niet alleen een kwestie van de goede lengte, maar vooral ook van de goede breedte. „Onze schoenen zijn gemaakt van leer, wat een goede uitwase ming garandeert. De binnen zool is geprofileerd, dus naar de voetvorm gesneden, en bieden voldoende ruimte voor de tenen. De hakken zijn niet hoger dan vijf centi meter", aldus de heer Tuin der. „De consument die bij ons schoenen koopt krijgt een pasvormcertificaat Voor wij een paar schoenen verkopen wordteerst de voet opgeme ten voor de juiste maat. Blijkt de schoen toch niet goed te zijn dan kan de klant indienen bij de Commissie van Advies,waarin onder meer de Consumentenbond vertegenwoordigd is." Het Schoenmakers Gilde dat in 1974 is opgericht kent on geveer 200 aangesloten win keliers in Nederland, die her kenbaar zijn aan een geel embleem, waarin het woord „Schoenmakersgilde" staat. SAS VAN GENT (ANP) De Centrale Suiker- maatschappij in Sas van Gent moet dicht, als morgen de stank- en gifoverlast niet weg is. De stank die deze fabriek sinds negen dagen veroorzaakt is onaanvaardbaar, aldus burge meester W. Dusarduijn van Sas van Gent. De stank wordt veroorzaakt door het koelwater van de fabriek dat door de hoge buitentempera tuur sterk verzuurd is. Er werd kalk en zuur stof aan het water toegevoegd om het euvel te verhelpen. Deze stoffen verdroegen elkaar niet zodat er grote hoeveelheden zwavelstoffen vrij kwamen: een zeer gevaarlijk gif dat de slijm vliezen kan aantasten. Het comité Voorkomen Is Beter, ingeschakeld door de bevolking constateerde bij de door hen onderzochte personen een zwavelwaterstof-ver- giftiging. VTB zal CSM in een kort geding dagvaarden als er niet snel een eind aan de overlast wordt gemaakt Verbruik van ou! olieprodukten ibooi 1 sterk gestegen DEN HAAG (ANP) Het ver- bruik van aardolieprodukten in ons land is volgens de CBS-cij- fers in juli twintig procent ge stegen ten opzichte van juli van het vorig jaar. In juli bedroeg het verbruik 1.8 miljard kg te gen 1.5 miljard kg in juli 1975. Ongeveer dertig miljoen kg van deze verbruiksstijging kwam voor rekening van de stijging van het verbruik van nafta, i grondstof voor de chemische in dustrie. Een ander klein deel van de verbruiksstijging vond plaats bij de brandstoffen voor auto's. Het verbruik van motor- benzine steeg van 382 miljoen liter naar 408 miljoen liter. Steun voor actie Spaanse verkeersleiders UTRECHT (ANP) - De sectie burgerluchtvaart van de Inter nationale Federatie van Vakor ganisaties van Vervoersperso- neel (IFVV) heeft gisteren ver klaard morele steun te verlenen aan de nu ruim tien weken durende stiptheidsactie van de Spaanse verkeersleiders. De vliegleiders eisen betere werk omstandigheden. -Het IFW vraagt de omringende Janden bij de Spaanse regering aan te dringen de eisen in te .willigen, omdat door de actie Jhet verkeersleidend personeel van die landen extra wordt be last. Hierdoor ontstaat het ge vaar dat niet aan alle veilig heidseisen voldaan kan worden, aldus het IFW. De sectie heeft tevens de Spaanse regering ge vraagd zo snel mogelijk de on derhandelingen met het vlieg- personeel te beginnen. Zoals be kend loopt door de actie de aan- en afvoer van toeristen op de Spaanse luchthavens soms ern stige vertraging op. Bilderberg-bijeenkomsten Prins Bemhard niet langer voorzitter DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard heeft besloten zijn voorzitterschap van de Bilder berg-bijeenkomsten neer te leg gen. Daarbij heeft hij de hoop uitgesproken dat de activitei ten kunnen worden voortgezet, zo deelde de Rijksvoorlichtings dienst gisteren mee. Prins Bernhard leidde in 1954 de eerste bijeenkomst in hotel Bilderberg te Oosterbeek. De organisatie is in het leven geroe- .pen om te voorkomen dat de in het begin van de jaren vijftig tot stand gekomen politieke, mili taire en economische samen werking tussen de landen aan weerszijde van de noord-Atlan tische Oceaan zou worden ver stoord door gebrek aan onder ling vertrouwen. Jaarlijks wordt er een conferen tie gehouden, waarvoor 80 a 90 leidinggevende personen uit de verschillende landen worden uitgenodigd. DEN HAAG (ANP) Het voornemen van het kabinet-Den Uyl om de kinderaftrek in de loon- en inkomstenbelasting te vervan gen door een verhoging van de kinderbijslagen zal voor zover nu bekend is, tot gevolg hebben dat de belastingdruk wordt verzwaard. Deze moet uitsluitend worden opgebracht door gezin nen met kinderen. Dit heeft drs. D. E. Cnossen, plaatsvervangend algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond gisteren meegedeeld. Hij rekende voor dat besparingen en bezuinigingen op het gebied Premier Den Uyl, die een vierdaags bezoek aan Tanzania brengt, werd gisteren enthousiast begroet door van de collectieve voorzieningen alleen mogelijk zijn door een o a. een groep schoolkinderen op het station van de stad Mangula. De minister-president had er duidelijk lastenverlichting voor do particuliere sector. Heel concreet moet plezier in en deed vrolijk mee. de besparing op de collectieve sector ten goede komen aan de NIJMEGEN „DROOGGELEGD" EINDHOVEN (ANP) De politie in Nijmegen, Uden, Den Bosch en Eindhoven heeft de afgelo pen weken 38 heroïnehandelaren aangehouden. Vanuit Uden is door deze bende de afgelopen twee jaar minstens 40 kilo heroine verspreid met een geschatte marktwaarde van 4 miljoen gulden. De bende werd geleid door de 29-jarige Nguk H. een in Nijmegen wonende Chinees. Volgens de politie is de heroinemarkt in Nijmegen nu „drooggelegd". In Brabant is dat niet het geval omdat bijvoorbeeld een stad als Eindhoven ver schillende aanvoerlijnen heeft. Al geruime tijd had de politie het vermoeden, dat Uden een centrum was van heroinehandel. De zaak kwam echter pas goed aan het rollen toen twee weken geleden de leider van de bende werd aangehouden. Gelijktijdig met hem werden zes inwoners van Uden en een man uit Odiliapeel gearresteerd. Bij de verdachten werden bij elkaar 450 gram heroine, 500 gram hasj, en pistool met geluiddemper en 12 patronen gevonden. Bij de Chinees werd nog eens 23.000 gulden in verschil lende valuta in beslag genomen. De heroine werd vanuit het Verre Oosten in koffers met een dubbele bodem Nederland binnen gesmokkeld. Ook betrok Nguk H. zijn verdovende middelen uit Amsterdam. Vanuit Uden werd het verder gedistribueerd. Een vaste groep afnemers (21 uit Nijmegen, acht uit Eindhoven en een uit Den Bosch) is in zijn geheel aangehouden. particuliere sector, aldus de heer Cnossen. „Dit uitgangspunt zettend naast hetgeen nu bekend is over het voornemen van het kabinet voor de integratie van de kinderbijslag en de kinderaftrek zal die operatie extra inkomsten opleveren van 910 miljoen, waar van 650 miljoen bestemd is als „kop" op de kinderbijslag die voor iedereen gelijk zal zijn. Met het uitgangspunt dat de modale werknèmer er niet op achteruit gaat Dat betekent dat werknemers met lagere salarissen erop vooruit zullen gaan en werknemers met hogere salarissen erop achteruit". Volgens de heer Cnossen is er derhalve geen sprake van besparing of bezuiniging, omdat de belastingdruk met 910 miljoen gulden wordt verzwaard en uitsluitend opgebracht wordt door gezinnen met kinderen. Afsleepwagen! De Amsterdamse politie heeft giste ren een zogenaam de afsleepwagen in gebruik genomen. Met deze wagen, die een „hydrauli sche arm" heeft, kan in een paar mi nuten een auto worden opgetild en weggesleept. Manifestatie De vervoersbonden van de FNV hebben gisteren in Amsterdam een „Havenmanifestatie gehouden voor het behoud van de werkgelegenheid in het hoofdstedelijke havengebied. Burgemeester Samkalden van Am sterdam was op deze manifestatie de eerste van een rij sprekers. Kritiek werkgevers op industriebonden DEN HAAG (ANP) Het plan van de industriebonden NKV en NVV om door arbeidstijdverkorting meer mensen aan het werk te helpen heeft iets weg van een stukje boerenbedrog, zo meent het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond. Bij monde van zijn secretaris mr. B. Pauw liet het verbond gistermiddag weten in te stem men met het doel dat de industriebonden voor ogen staat maar de effectiviteit van de daartoe gekozen middelen sterk in twij fel te trekken. Arbeidstijdverkorting keidt niet tot extra werkgelegenheid, aldus mr. Pauw. In het gunstigste geval zal de hoeveelheid werk gelijk blijven. Het is echter ook niet uitgeslo ten dat de werkgelegenheid juist zal afne men als in praktijk zou blijken dat het inpassen van werklozen niet uitvoerbaar is. In dat geval zal de ondernemer de produk- tietijd aanpassen aan de verkorte arbeid stijd. Dat betekent dan volgens de heer Pauw dat machines en dergelijke minder zullen worden gebruikt met als gevolg hoge re kapitaalkosten per eenheid produkt 79 Ook achter de door de bonden voorgestelde financiering van de arbeidstijdverkorting zette mr. Pauw grote vraagtekens. Naast het afzien van een stukje prijscompensatie noe men de industriebonden de besparing op de werkloosheidsuitkeringen immers als het primaire middel om arbeidstijdverkorting te bekostigen. De heer Pauw acht dat irreëel omdat het grootste deel van de werkloos heidsuitkeringen rechtstreeks op de schat kist drukt Vermindering van die uitkerin gen betekent voor de werkgever dus geen directe lastenverlichting. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren twee agenten van de Amsterdamse politie, de 25-jari- ge Jan V. uit Krommenie en de 26-jarige Petrus M. uit Alkmaar wegens het medeplegen van mishandeling ieder veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar, plus 500 gulden boete of 20 dagen hech tenis. De twee agenten werden er van beschuldigd in de nacht van 28 op 29 februari van dit jaar in een cel van het bureau Mosplein zonder aanleiding de 21-jarige Theo Wolfrat te hebben gesla gen en getrapt Kort na het gebeurde waren de beide politiemannen enkele ma len bij hun slachtoffer thuis ge weest om te proberen of hij de zaak wilde intrekken. Zij had den daarbij 180 gulden betaald om de schade, opgelopen door een neusbloeding, te vergoeden. De politiemannen zeiden ter zit ting deze poging te hebben on dernomen na overleg met hun superieuren, omdat beiden op het punt stonden het politie-exa- men af te leggen en vreesden dat door een eventuele veroor deling hun toekomst vergooid zou zijn. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is een voorwaardelijke gevangenis straf geen basis in het ambtena renreglement voor verplicht ont- H. De rente die wij vergoeden op spaar- BbBbB I ff Ujc 9f gelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een WÉ M^BË m M van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK MOSKOU - De bekende Russi sche dirigent Rudolf Barsjai heeft toestemming gevraagd voor emigratie naar Israël, zo is gisteren in muziekkringen in Moskou vernomen- Hij deed dit verzoek nadat hij sinds een jaar niet meer met zijn orkest in het buitenland mocht optreden. Barsjai die oorspronkelijk vio list is, heeft in de loop der jaren in kamerensembles gespeeld met beroemde landgenoten zoals de cellist Mstislav Rostro- powitsj, de pianist Swiatislav Richter en wijlen de violist Da vid Oistrach. In 1955 richtte hij het Moskouse Kamerorkest op waarmee hij als dirigent ver scheidene buitenlandse tournees heeft gemaakt Hierin kwam verandering toen hij in oktober van het vorige jaar het ministerie van Cultuur om een „creatief verlof' van een jaar in het buitenland vroeg. Hij ontving nooit antwoord op dit verzoek, wel kreeg hij bij vol gende reizen op het laatste ogenblik te horen dat hij niet mee kon, terwijl de buitenland se impresario's werd meege deeld dat de dirigent „ziek" was, dan wel „andere verplichtingen" had. Half miljoen voor Libanon DEN HAAG (ANP) Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking), heeft een bedrag van een half miljoen gulden be schikbaar gesteld voor humani taire hulp aan de bevolking van Libanon. Het bedrag wordt ge geven aan het internationale Rede Kruis voor haar hulppro gramma in het door de burge roorlog getroffen Libanon. Ne derland schonk in december 1975 en in juni van dit jaar in totaal eenzelfde bedrag. Voor hulp aan vluchtelingen uit de westelijke Sahara is door minister Pronk een bedrag van eveneens een half miljoen gul den vastgesteld. Het bedrag wordt geschonken aan de hoge commissaris voor vluchtelingen zaken van de Verenigde Naties. Nederland gaf in mei van dit jaar eenzelfde bedrag aan het Rode Kruis voor hulp aan vluchtelingen uit westelijk Sa hara, aldus een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Stel tijdslimiet aan alimentatie" DEN HAAG (ANP) Het is billijker, dat een gescheiden man gedurende een beperkte periode van bijvoorbeeld vijf jaar alimentatie zou moeten be talen. Dat vindt 76 procent van de ondervraagden bij een NI- PO-enquête. Mannen en vrouwen bleken •hierover vrijwel gelijk te den ken. Tegen de mogelijkheid dat een gescheiden vrouw het con tact tussen een vader en zijn kinderen kan belemmeren, sprak 78 procent zich uit Een meerderheid van mannen en vrouwen bleek van mening, dat een gescheiden vrouw bij voor keur in haar eigen onderhoud moet voorzien zodra ze geen kinderen jonger dan zes jaar meer heeft te verzorgen. Tachtig procent van de geën quêteerden vindt het huwelijk de beste relatievorm. Samenwo nen wordt door twaalf procent verkozen, vijf procent wil hele maal geen vaste relatie en drie procent gaf geen mening. PTT-hulpkrachten vrezen ontslag DEN HAAG (ANP) - Onder PTT-hulpkrachten is onrust ontstaan over de voorwaarden die de regering heeft gesteld aan het werken bij de PTT als part-timekracht. Deze mensen oefenen overdag een hoofdberoep uit en werken in de avonduren voor de PTT. Volgens de regelingen die de overheid heeft opgesteld, mag iemand met een zogenaamd ge vaarlijk beroep 's avonds niet bij de PTT werken. Hetzelfde geldt voor mensen, die door de combinatie van hun eigenlijke baan en het PTT-werk niet aan een rustperiode van 10 uur toe komen. In een open brief aan de minis ters Boersma (Sociale Zaken) en Van Huiten (Verkeer en Water staat; zeggen hulpkrachten uit o.a. Den Haag, Amsterdam, Rot terdam, Utrecht en Eindhoven dat men ontslagen vrees door deze regeling. Volgens hem speelt eerder de bezuiniging drift van de regering een rol dan de zorg voor het welzijn van de mensen. Weer eis van acht maanden en tbr tegen moeder Frans H. j (Van een onzer verslaggevers) i DEN BOSCH Procureur-ge- i neraal mr. Wetzels heeft giste- ren voor het gerechtshof in Den Bosch bevestiging gevraagd van het vonnis dat de recht- bank in Maastricht op 30 juni j uitspraak tegen de 68-jarige Kerkraadse mevrouw Maria H., de moeder van hoofdverpleger Frans H.. Zij werd toen tot een gevange nisstraf van acht maanden en onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering ver oordeeld, omdat ze begin vorig jaar haar tweede man met rat tenvergif zou hebben willen ver moorden. De man overleefde de aanslag op zijn leven, maar werd ernstig ziek en is nu her stellende van blindheid en ver lammingen. Voor het hof bestre den verdachte en haar raads man weer met klem de opzet om te doden. „Ik heb hem alleen ziek willen maken, om hem aan mij te kunnen binden", snikte de bejaarde vrouw. Haar raads man zag het gif als een „ma gisch middel om de liefde terug te winnen". Weeroverzicht De Bilt Morgen zal het zacht weer zijn met plaatselijk regen j en over het algemeen veel wind. j Op de Atlantische Oceaan be- vinden zich enkele depressies. Een ervan bevond zich vanmor- j gen ten westen van Ierland en koerst naar het noordoosten. Het bijbehorende frontensys teem zal morgen dichtbij of over ons land liggen. Aan de zuidflank van dit lagedrukge bied heeft zich een krachtige zuidwest stroming ingesteld, die tamelijk vochtige oceaanlucht naar onze omgeving voert Een front dat ons land gisteren passeerde, bracht regenhoeveel- heden die uiteenliepen van 1 mm in het zuiden tot 10 mm in het noordwesten. Ook in Zuid- Duitsland, Zwitserland en het noorden van Italië bracht het front over het algemeen veel regen waarbij plaatselijk on weer voorkwam, vooral in zuid- Zwitserland viel veel regen. Van 1 oktober tot vanmorgen 07.00 uur is in Locarno ruim 230 mm afgetapt. Vooruitzichten voor donderdag. Zacht en veranderlijk Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.: omstreeks 12 graden Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent De Bilt Deelen Eelde 1. bcw. hïbew! Luchth. R'dam 1 Twente onbew. VLissingen I. bew. Z.-Limburg onbew. Aberdeen mist Athene 1. bew. Barcelona 1. bew. Berlijn zw. bew. Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg New York Tel Aviv Tunis

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9