Opening schouwburg dreigt te lukken' LANGS OMWEGEN Rijksdaalder-concert in K en O-gebouw REGISSEUR STEIJE VAN BRANDENBERG: „Kruispunt in Plesmanlaan levensgevaarlijk" Verkeersplan Maredorp-oost drie maanden op proef DINSDAG 5 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Het eerste z.g. „Rijksdaalder-concert" van dit seizoen zal onder auspi ciën van K&O morgen 6 okto ber gegeven worden in de ka pel van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 te Leiden, Het concert begint om 20.15 uur. Vanaf half acht staan de deu ren bij K&O open en wacht de bezoekers van het concert een gratis kop koffie. Daarna zal het gedeelte van het con cert dat voor de pauze valt, gereserveerd zijn voor de cla- vecinist Glen Wilson. Hij zal werken vertolken van Tallis en Bach. Na de pauze treden op Froukje Wiebenga-fluit, Ro bert Carter-clarinet en Ton Schattelijn-clarinet, Zij zullen werken ten gehore brengen van Strawinsky, Jolivet, Villa Lobos en Colina. De twee „hoofdrolspelers" van de avond zijn Robert Carter en Glen Wilson. Zij nemen het grootste deel van het concert voor hun rekening. Glen Wil son werd geboren in Greenvil le (Illinois). Hij studeerde aan de bekende Julliard School te New York. Later stelde hij zich onder leiding van Gustav Leonhardt In 1975 behaalde hij het diploma solo-spel. Als solist treedt Wilson regelmatig met alle Nederlandse symfo nie-orkesten op. In de Verenig de Staten is hij een regelmatig terugkerend solist. Tijdens het Holland Festival en tijdens het festival van Vlaanderen trok hij de aandacht van vele mu ziekliefhebbers. Glen Wilson is verbonden aan het Nederlands Kamerorkest Ook Robert Carter komt uit Amerika. Hij werd in Cleve land (Ohio) geboren en stu deerde aan de North Carolina School of Arts bij Robert Lys- totin. Aan de Julliard School of Music in New York studeer de hij bij Augustin Duchesse. Met het N.B.C.-Symphony Or chestra speelde hij in New York o.l.v. Arthuro Toscanini. In Nederland heeft Carter ge werkt met het Concertgebou workest, Het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest en hét Radio Philharmonisch Orkest Met het oog op de grootte van de kapelzaal in het K&O-ge bouw, is het aantal beschikba re plaatsen beperkt tot ca. 100. Het verdient daarom aanbeve ling zich vroegtijdig van toe gangsplaatsen te voorzien. De kaartverkoop geschiedt op het Bureau van K&O en op de concertavond vanaf 19.30 uur. DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom 'ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur' kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. DOOD DOOR SCHULD VOOR HAAGSE RECHTBANK DEN HAAG/LEIDEN - Twee maanden gevangenisstraf en een jaar intrekken van het rijbewijs eiste de officier van justitie gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 25-jarige programmeur uit Leiden, wegens veroorzaken van dood door schuld. Met de door hem bestuurde auto reed verdachte op 3 april op het kruispunt Plesmanlaan-Vondellaan te Leiden door een rood verkeerslicht. Als gevolg hiervan werd een wielrijder, J. Apeldoorn aangereden en zodanig gewond, dat hij kort na het gebeurde overleed. Verdachte zou met een snelheid van plm. 90 km. het kruispunt zijn genaderd. Toen het verkeerslicht versprong, had hij niet tijdig meer kunnen stoppen met het tragische gevolg. De vraag was, of en in hoeverre het slachtoffer zelf zich aan fouten heeft schuldig gemaakt Blijkens een bloedonderzoek na het ge beurde, bleek hij een alcoholpromillage van 2,20 in zijn bloed te hebben. De vraag was ook, of het slachtoffer wel had gewacht, totdat voor hem het groene licht verscheen. De verdediger, mr. Schutte moest erkennen, dat verdachte fout heeft gehandeld. Aan de hand van nauwkeurige berekeningen stelde pleiter, dat nog maar net het verkeerslicht voor verdachte op rood zou zijn gesprongen en het slachtoffer zich toen reeds op de kruising bevond. „Het is een levensgevaarlijk kruispunt, waar regelmatig fietsers en bromfietsers door rood verkeerslicht rijden, met alle gevaren en gevolgen van dien," aldus mr. Schutte. Het kan zijn, dat het slachtoffer zelf een ernstige fout heeft gemaakt. .Juist door de gevaarlijkheid van het kruispunt, is er groter voorzichtigheid ook voor autobestuurders noodzakelijk," aldus de officier. De rechtbank zal op 14 okt uitspraak doen. Burgerlijke stand Leiden— Geboren: Muriel Jolanda dr. v. J. W. M. Blom en G. van der Lem. Daniël Roelof Clemens zn. v. R. C. M. Pegt en E. Verhoef, Wilhelmus Johan nes zn. v. J. A. Smit en j. G. Warmer dam. Overleden: P. G. J. van Dam geb. 20 okt. 1924 man, S. Kossen geb. 19 dec 1904 man, J. Reedijk geb. 18 nov. 1894 man, E. N. Kievit geb. 6 apr. 1944 man, A. de Koning geb. 23 jul. 1890 geh. gew. met L. M. Bey. Gehuwd: J. P. Lingen en H. G. Groe nendijk. Ondertrouw: J. J. M. van Brussel en M. M. de Vries, H. van Duijn en A. M. L. Wijnnobel. J. F. M. Henzing en M. J. Prins, W. J. Heijdt en J. G. Gorlee, R. Honders en A. T. van der Vooren, M. J. M. Kools en H. A. M. van Maasakker, W. Kuijper en J. P. la Lau, M. L. van Rossum en A. A. Hoek, N Rozier en M. C. A. Kop, N. T. Schoemaker en L. C. M. Devilee, S. H. Siebert en C E. Schellekens, A. Sierat en J. H. van der Meij, P. G. van Steijn en W. Geertsma, L. van Tol en M. J. de Jager. J. C. M. van Veen en J. C. Neuteboom, P, A. Weeda en G. Ligtvoet. L. van Zijp en jt, M. M. Borsboom. ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Morsweg 114 is in het gebouw van de Prot. Chr. Kleuterschool „De eerste stap" tevens de Jeugdsociëteit „De Zol der" gevestigd. Aan de Handelstraat 15 is „Boerhaave Press", het laten herdruk ken van oude boeken en plaatwerken en publiceren van nieuwe literatuur, gevestigd. Aan de Rooseveltstraat 61 is behalve de Motor en Lager Service (MLS) BV tevens „Intros Internationale Reiniging en Onderhouds- systemen BV", handel aan grootverbruikers in reinigingsappara- tuur en schoonmaakmiddelen, gevestigd. Aan het Flanorpad 6d is „Aeolus Reizen", expl. van een reisbureau, gevestigd. Aan de Hooigracht 34 is in een leegstaande v.m. herenkapsalon, „Lumieres Cherqui", fabricage van, alsmede im- en export en kleinhandel in lampekappen, gevestigd. Aan het Noordeinde 43a is Het Zonnelicht, uitgeverij van het ziekenblad „Het Zonnelicht", gevestigd. Aan de Sophiastraat 17 is de winkel in groenten en fruit „Trio" ODeeheven. Aan de Hogewoerd 113 is in het kantoor van de Federatie van Werkgeversorganisaties in de Metaalnijverheid tevens CV Rand stad, het houden van veilingen op het gebied van kunst, antiek en machinerieën, gevestigd. Aan de Breestraat 58a is in de leegstaande v.m. bedrijfsruimte van de groothandel in medische instrumenten Macropa BV, de praktijk gevestigd en Th. K. H. Holt en E. F. J. Dickmann, tandartsen. Aan het Noordeinde 25 is in de leegstaande v.m. bedrijfsruimte van het uitzendbureau ASB, MWF de Bolster, behangerij, woning stoffeerders- en meubelstoffeerdersbedrijf, gevestigd. Aan de Rijnsburgerweg 147 is in het pand van het aannemersbe drijf Bakels en Ouwerkerk BV tevens Beo Vastgoed BV, het verkrijgen, het laten doen bouwen, het beheer en de exploitatie en het ontwikkelen van bouwplannen van onroerend goed, geves tigd. Aan de Haarl. straat 163 is „Mister Minit Service", hakkenbar en sleutelduplicaties, opgeheven. Aan de Hogewoerd 46 is De Vogelaar BV, winkel in dierenbeno digdheden, opgeheven. Aan de Klipspaanweg 39 is „Antinoos", bureau voor archeologi sche opgravingstechnieken, speciaal voor toezichthouden daarop, gevestigd. Aan de Cruquiuslaan 112 is F. W. C. Boogaard, amb. handel met marktstandplaats in woningtextiel en bep. kampeerartikelen, gevestigd. Aan de Korevaarstraat 47a is in het pand van de Korevaargara- ge tevens Verberg's Money Service, bemiddelen bij het tot standko- men van geldlening en hypotheken, gevestigd. Aan de Molenstraat 8a is „School Snack Car", exploitatie van een rijdende snackbar met vaste standplaats, gevestigd. Aan de Temminckstraat 4 is M. Wijnberger, aannemersbedrijf, gevestigd. Aan de Gróenesteeg 12 is de handel in ongeregelde goederen* van J. P. v.d. Pluym opgeheven. Aan de Opaalstraat 53 „Fleurimpex". im- en export, alsmede groot- en kleinhandel in bloemen en planten, opgeheven. Aan de Herenstraat 77 is in een leegstaande v.m. bedrijfsruimte, „Het Kaas en Notenhuisje", eig. Fa. J. J. Lagerberg en Zoon, gevestigd. LEIDEN Het verkeerscircu latieplan dat de bewoners van Maredorp-oost voor hun wijk hebben opgesteld, wordt gedu rende drie maanden op proef uitgevoerd. In de week van 11 oktober wordt het eenrichtings verkeer in de wijk gewijzigd en uitgebreid. De rijrichting in de Clarensteeg, de Grevenstraat, de Drucker- straat en de Janvossensteeg (tussen Clarensteeg en Van der Werfstraat) wordt omgedraaid. Er komt eenrichtingsverkeer op de Vollersgracht in de richting van de Oude Vest. Het eenrich tingsverkeer op de Van der Werfstraat (tussen Janvossen steeg en Vollersgracht) wordt opgeheven. Aanvankelijk was het de bedoe- .ling om het bestaande eenrich tingsverkeer in de Van der Werfstraat om te draaien. In verband met de problemen, die dat voor een paar bedrijven zou opleveren, is daarvan afgezien. De Leidse Schouwburg slijpt zich tussen knarsende molen stenen, die de tijd malen, naar een nieuwe levensperiode toe. Elke eeuw sleept z'n eigen op vattingen, in de bedding van een snel stromende vliet, met zich mee. In onze zeventiger jaren stroomt de tijd ogen schijnlijk sneller dan ooit en toch moet die schouwburg, die voor miljoenen guldens op de herstellende helling is gezet, weer een stuk van de toekomst mee. Op 15 oktober is het zover: vernieuwd en verjongd wordt aan de Oude Vest een vervolg aan de theatergeschie denis van Leiden gegeven. Vooral in Leiden lijkt het op een slepend slijpen, want elke gulden moet worden omge draaid. De hergeboorte van de schouwburg gaat gepaard met steunen en zuchten, want ei genlijk kan er nauwelijks feest worden gevierd, omdat Leiden in last is. De komedie en het drama moeten worden overge leverd, maar vooral in Leiden kost dat een stuk uit het ge meentelijke lijf. Ik sprak daar over een van de „chirurgen", die dramatisch bij de aange paste theatrale wereld van Leiden is betrokken: Regis seur Steije van Brandenberg. Hij zucht, want het is een op gave, die musical „Wie betaalt het gelach?" Op de zevende verdieping van de Ommoordse flat, waar hij privé op adem komt, is het grijze Rotterdam nauwelijks te onderscheiden op omfloerste dagen, zoals gis teren. Het hart van de stad ligt op kilometers afstand in het grauw van regenvlagen. Dat zijn momenten waarop Steije het zelf ook niet helemaal meer weet Wie dat gelach moet betalen?, „ik weet het werkelijk niet. Op 15 oktober moet het gaan gebeuren, met de koningin erbij. Ik zou het niet weten. Ik ben niet onte vreden, het is een leuke musi cal, van Watze Tiesema. Kwa liteit. We proberen er een ge zellige vertoning van te ma ken. Er is hard aan gewerkt met alle ups and downs, ziek tes, verzuim. Dat is logisch met amateurs: er is iemand die een paar weken naar Aus tralië moest voor een beurs, of iemand die naar een tentoon stelling in Frankfort is geroe pen. Of er is er één die zijn stem heeft verloren en een week niet mag praten. Zie je: professioneel kun je je voor 100 pet inzetten. Dat kun je dan verlangen. Maar bij ama teurs is dat niet te eisen. En we werken met amateurs. Het moeilijkste hebben we nog voor de boeg: belichting de hele techniek, de requisieten, orkest, changementen, alles komt te pas. Het is eigenlijk een veel te korte tijd van voor bereiding. Na de vakanties zijn we pas full speed gaan repeteren. Vóór de vakantie zakte de zaak weg. We hebben de medewerking van iedereen, een voortreffelijke technische staf met Kees Hogeveen en Leo Derksen, die samen het meestal onmogelijke doen. We zijn eigenlijk een beetje het slachtoffer van de kinderziek tes van de nieuwe schouw burg". Zo is er nog geen „doorlicht- doek", een projectiescherm waarop half Leiden afgespie geld wordt tijdens de voorstel ling. Het decor is nog niet op het toneel, het is niet afgetim merd, noch afgeschilderd of beplakt „En het meest jamme- re van de hele produktie is, dat we moeten werken met een veel te laag budget. Er is, „volgens Van Brandenberg", te weinig geld voor zoiets uit gebreids. Zo word je beperkt in je uitdrukkingsmiddelen. Je moet naar noodoplossingen zoeken om met iets op het toneel te komen. Ik denk we ieens: had dan maar geen mu sical gemaakt. Overigens be schik ik wel over een voortref felijke choreografe Marjolein Briër en een uitstekend orkest onder Koos Mark, vaklieden werkelijk. Ook denk ik we ieens: het is een erg goede spreek-schouwburg, maar hoe wordt dat met een orkest? Die geluidsinstallatie komt overi gens nog wel". De liedjes in de musical zijn volgens Steije van Branden berg erg muzikaal en er zijn leuke, goede teksten", maar ze moeten verstaanbaar zijn. Het is allemaal te weinig op mu ziek afgestemd, in die schouw burg, daarom moeten er cor recties worden aangebracht". De tijdsduur van de musical? Van Brandenberg denkt aan hooguit twee uur. Hij moet dit van de week nog doorgeven aan het Koninklijk Huis: „Lie ver twee uur kwaliteit, dan bijna drie uur van verveling. Ik verwacht een slot rond half elf 's avonds en trouwens een majesteit wil ook op tijd in d'r bed liggen. Ze zal zeker de teksten leuk vinden als ze ze kan verstaan tenminste „Over een cent vallen ze, maar verder wordt er zonder denken geld uitgegeven" hoewel dit niet van belang is voor de hele voorstelling die so wie so prima moet zijn". Volgens Steije van Branden berg zou zo'n musical zeker 75 mille moeten kosten, „maar daar komen ze niet aan toe. Het zou ook meer professio neel kunnen zijn, maar nu zijn het allemaal liefhebberij-figu ren. Mijn standpunt is altijd: wat je ook doet in het leven, doe het goed. Je moet je am bacht, je vak beheersen. Nu, met die amateurs, ben je twee maal zoveel tijd kwijt. Dat weinig professionele baart me zorgen. Ik heb wel meer met studenten gewerkt, de musical Carnaval in Groningen bij voorbeeld, jaren geleden. Dat was net zoiets. Maar daar had ik de beschikking over een decor-atelier, een decor-ont werper, een beroepsinspiciënt (die niet in paniek kon raken). In Leiden had ik minstens 140 lichtstanden in gedachten, daar hou ik nu maar hooguit 80 van over. Meer zit er niet in, met deze bediening. Nog twee weken voor de première, ik heb nog maar de helft van wat ik nodig heb". In dit opzicht hanteert Steije van Brandenberg de Engelse uitdrukking „Penny wise, pound foolish": over een cent vallen ze, maar verder wordt er zonder denken geld uitgege ven". Voor de hele aankleding van de musical, de kostume ring en zo, is 1500 gulden uit getrokken. Daarop reageerde Van Brandenberg: „Mijn he mel, ik wist niet wat ik hoorde. Maar toch moet ik straks een werkstuk afleveren waarvan men zegt: nou jongens, dat is het dan, wat Leiden door en voor de burgerij heeft ge daan..." Een beleid. Steije schiet er niet op, maar hij peinst erover. Bij de première komen honderden genodigden, die nauwelijks de vezels in hun ziel voelen trillen bij de herrijzenis van Leidens aloude schouwburg. Daarbij zijn (uit mijn mond geen woord kwaad over één vriend van Leidens „tiwnt city") bijna 40 vertegenwoordigers van Oxfords gemeenteraad die de ze dagen in Leiden zijn om met hun collegae over „wo nen" te praten. Maar de goede Oxfordonians verstaan, laat staan spreken, geen woord Ne derlands. Ze schuwen hooguit alle harde klanken en „g's". En toch nemen ze plaatsen in die aan Leidenaars hadden kunnen toevallen. Of zoals Van Brandenberg het uit drukt: „Ze verstaan er geen malle moer van. Ik vind dat een onbegrijpelijke politiek van toelaten. Maar dat is mijn persoonlijke mening. Na die première betaalt de toeschou wer 10 gulden per persoon. Is dat een schouwburg voor Lei- denaars? Misschien kunnen we dat tientje niet eens waar maken. Krijg je die schouw burg tien dagen lang vol? Om naar een amateurvoorstelling te kijken? Voor een tientje de man? Ik kan het me niet hele maal voorstellen. Let wel: fi nancieel en organisatorisch sta ik er niet helemaal achter. Maar dat heeft niets met de musical op zichzelf te maken. Die kan een groot succes wor den". Het gaat op de repetities met straffe hand. Steije: „Soms is het moeilijk voor jonge hon den om zoveel zelfdiscipline op te brengen. Als ik alles van tevoren had geweten? Dan had ik m'n twijfels gehad. Maar ik zeg je: ik doe het met plezier, ik heb namelijk ple zierig materiaal. Het dreigt zowaar te lukken..." Steije van Brandenberg is nu 58 jaar. En een monument van vitaliteit en levenskracht, brandend van inventiviteit. Hij zit nu al 29 jaar in het vak: komedie spelen, acteren en re gisseren. Dat regisseren vindt ik erg fijn: „Helemaal met het vak bezig zijn, geen deel-inte- ressen; het gaat om het geheel. De techniek vooral heeft me veel geboeid, met belichting kun je veel doen. Dat zal in Leiden iets minder moeten, vrees ik". Steije, een duizend poot die aan alles moet den ken. Die naar zijn gevoel min der wordt betaald dan „iedere werkster". „Als ik voor elk uur meer dan 7 gulden had gekregen, was ik stil gaan le ven. Maar er zit een hele hoop liefhebberij bij". Steije van Brandenberg kent de Leidse schouwburg van ja ren en jaren, al bijna 30 jaar geleden: „Het is een van de schattigste en oudste schouw burgjes van ons land. Samen met de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. De zaal is na de restauratie ook zo geble ven. De aankleding? Nou, la ten we het daar vandaag niet over hebben. Over kleur en smaak valt te twisten. Ik denk nu alleen even over die pre mière van „Wie betaalt het gelach?" (ik weet het nog steeds niet). Het is een sterke persiflage met humor en met veel parodiëren. Een duidelij ke knipoog naar de zaal. Een knipoog vooral gericht op bur gemeester Vis. Ik hoop, dat hij die knipoog goed ontvangt. We gaan er gewoon flink tegenaan en hopen, dat het publiek het allemaal pikt.." De Vollersgracht krijgt eenrichtingsverkeer

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5