grote zorgen Vlietlanden in Bollenstreek beducht voor uitbouw Voorhout Vragen aan G.S. over kabel-t.v. Ruimte voor stalling fietsen in Leidsenhage RECREATIEGEBIED DREIGT VERLOREN TE GAAN Plan Gemiva ter inzage op 16 oktober Bloembollenmarkt HEEFT SASSENHEIM ANNEXATIEPLANNEN? SOB blijft bestaan nn PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 5 OKTOBER 1976 I LEIDEN Er blijken grote problemen te zijn ontstaan rond het Vlietlandengebied tus sen Den Haag en Leiden. Het Zuidhollandse provinciebe stuur heeft bekend gemaakt, dat er in dit gebied 300 hectare grond verloren dreigt te gaan voor de openbare recreatie, wanneer er niet snel iets ge beurt. Men ziet zich ojn. ge noodzaakt, om de Stevin groep toe te staan, een stuk van 75 hectare in het gebied te bestem men voor de bouw van tweede woningen. De problemen zijn ontstaan, doordat de bouw van enkele rijks- en provinciale wegen niet is doorgegaan. In 1968 had het provinciebestuur met de B.V. Recreatiecentrum Rijnland (R.C.R.) een contract gesloten, waarin geregeld werd dat het voor de aanleg van die wegen (o.a. de Leidse Baan) benodigde zand gewonnen zou kunnen worden in het Vlietlandgebied. Na de zandwinning zou het ge bied voor het symbolische be drag van een gulden aan de provincie worden verkocht door R.C.R., die later opging in de Stevingroep. Nu de zandafzet stagneert, ko men ook de plannen van de provincie om het gebied als openbaar recreatiegebied in te richten, in gevaar. Gedeputeer de Staten hopen nu, dat een deel van het al betaalde, maar nog niet gewonnen zand door verkocht zal kunnen worden aan de Nederlandse Spoorwe gen. Die zullen het gebruiken bij de aanleg van de Schiphollijn. De opbrengst hiervan zal men steken in de ontsluiting van het gebied en in de inrichting ervan. Bovendien is het volgens het provinciebestuur nodig, dat er een 75 ha groot deel van het gebied wordt bestemd voor ver- blijfsrecreatie. De Stevingroep heeft daarvoor een plan op tafel gelegd. Over die plannen heeft het PPR-Tweede Kamerlid Van Kuijen inmiddels schriftelijke vragen gericht aan minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Hij haakt daarmee in op uitlatingen van de Gedeputeerden Borgman en Buysert, die verklaard heb ben dat de provincie genood zaakt is om mee1 te werken aan de plannen van de Stevingroep om in de Vlietlanden een aantal recreatiewoningen neer te zet- KORTWEG LISSE De Orgelkring Bollen streek organiseert zaterdag een orgelconcert in de St. Agatha- kerk Charles de Wolff zal op deze avond de grote orgelmis van Bach ten gehore brengen. Aanvang 20.15 uur. De toegang sprijs bedraag 4,50 gulden; 65- plussers half geld. LISSE In de Pauluskerk wordt donderdag 7 oktober een informatieavond over de vesti ging van een woonwagen kamp in de gemeente gehouden. F. Hogervorst en F. van Helle mond zullen de avond Aanvang 20.15 uur. NOORDWIJK - De Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening begint in novem ber een cursus „Eerste hulp bij ongelukken in huis". Het doel is ongelukken in de woning te voorkomen en de veiligheid in en om huis voor kleuters en volwassenen te vergroten. Be handeld wordt alles wat men van eerste hulp moet weten, on der andere het aanleggen van verbanden, noodspalken, ver zorging van brand-, snij- en an dere wonden, etcetera, terwijl tevens aan de orde zal komen het veiligstellen van alles wat gevaar kan opleveren voor klei ne kinderen, zoals het veilig op bergen van levensgevaarlijke huishoudmiddelen, de giftige planten in huis en tuin, hygiëne wat voedingsmiddelen betreft en het bewaren van etenswaren. Ook zullen er dia's worden ver toond over de veiligheid van de kleuter. De cursus staat onder leiding van mevrouw M. T. Samson- Kremer, arts, en Zr. V. van Luyn, met medewerking van de dames Baalbergen en Van Nes. Men kan kiezen tussen ochtend (vrijdag) en en avondcursussen (maandag). Men kan zich opge ven bij mevrouw Knoet-Hoogen- boom, Van De Mortelstraat 252, tel. 11704. door het Consulentschap voor de Tuinbouw in een speciale stand. De stichting is verder van plan de band en het contact met de tuinliefheb- bers te verstevigen, men is daarom van plan te gaan samenwerken met de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Tijdens de bloembollenmarkt zullen vrijdag avond de prijzen worden uitgereikt van de in samenwerking met de VW-Lisse gehouden tuinwedstrijd. (gehouden in zomer en voorjaar). Er is voldoende parkeergelegenheid bij de hal aanwezig. LISSE De Stichting Nationale Bloembollen- markt Lisse heeft besloten de nationale bloem bollenmarkt jaarlijks te laten terugkeren. De markt zal gehouden worden op elke derde zaterdag in oktober en valt dit jaar op 16 oktober van 9.00 uur tot 17.00 uur. Op de vrijdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur zal de markt al geopend zijn. De derde markt wordt gehouden in de Bloemenveilinghal van de C.N.B. De toekomst van de Vlietlanden, eens opgezet als groots recreatiegebied, is duister. ten. Het provinciebestuur heeft verklaard, dat er nog met de gemeenten Leidschendam, Voorschoten en Zoeterwoude overlegd zal worden over deze plannen. Er zal bezien moeten worden of de bouw van recrea tiewoningen past in de bestem mingsplannen van deze betrok ken gemeenten. G.S. hebben bovendien bekend gemaakt, dat men nog over weegt of het mogelijk is om een deel van het Vlietlandengebied te gebruiken als puinstort- plaats voor de Leidse agglome ratie. Dat is volgens G.S. „een dringend probleem, waarin op zeer korte termijn dient te wor den voorzien". H. van Beek overleden RIJNSATERWOUDE - Zater dagavond is op 30-jarige leeftijd plotseling overleden de heer H. van Beek uit Rijnsaterwoude. Hans van Beek, zoals de meeste Wouwenaars hem kennen, was de enige zoon van de molenbou wer P. van Beek. Ook de windhoutzaagmolen „De Dekker" in Rijnsaterwoude zelf, die dit voorjaar op zo'n feestelij ke wijze in gebruik werd gesteld en enige weken geleden door prinses Beatrix en prins Claus werd bewonderd, was door hem helemaal in zijn oude glorie her steld, nadat hij volledig gede monteerd vanuit Hazerswoude was overgebracht Morgen zal de heer Van Beek worden begraven na een rouw dienst in de Woudse Domkerk. Hij laat een vrouw en twee kin deren na. Veilingen RIJNSBURG. 4 oktober, bloemen (resp. geen prijs, aanvoer) Alstroemeria 0,210 3280; Anemonen 0.190. 300. Anjers am. 0.180. 36562; Anthurium 1.271, 695; Asters 0,952. 3520; Chrys. gepl. n.c. 0,295. 59465; Chrys. tros n.c. 0.762. 21249; Chrys. gepl jr.c. 0,583. 840; Chrys. tros jr.c 1.423. 10613; Wirral supreme 0.130. 430; Dahlia 0.056. 6080; Eikeblad 0.782. 398; Euphorbia 0.179. 2800; Freesia 1 808. 548; Gerbera 0,274. 1490; Gladio len 0,148. 181755; Glad. colville 0.246. 3700; Glad. nanus 0.131, 22600; Iris 0.877. 12835; Lelie kelk 0,220, 300; Lelie tak kas 0,230. 70670; Liatris 0,165. 50090; Narcis kas 1.017. 1060; Orchi deeën 3,400. 32; Ornithogalum 0.220. 2100; Rozen grootbl. 0,270. 40; Rozen kleinbl. 0,092. 17800; Statice 0.175.120; Stephanotis 0,036. 1000; 2e soort per bos 0.744. 342; 2e soort per stuk 0.070. 9723; Anjers tros 0,152. 23950; Rozen baccara 0.397. 5380; Rozen Soma 0,177. 6315; Rozen llona 0,550. 40; Lelie tak kou. gr. 0.066, 1630; stro/droogbl. onb 0.887, 2568; stro/droogbl. bew. 0.850. 850; div. snijbloemen 1.359, 9427, div snijbloemen 0.175, 18291; Alstroe meria imp. 60—; Orchid, arach imp. 0,504, 2989; Orchid, dendr. imp. 0,069. 8400; Protea imp. 0,900. 1700; div. bladsrt. imp. 0,966. 1015. Zoeterwoude Als Rijkswater staat het nog steeds bestaande tracé van rijksweg 11, dwarse door het open polderlandschap* van Hazerswoude en Zoeter-, woude, officieel zal verlaten, em alles wijst daarop, zal bij de Stichting Gemiva de vlag uit gaan. Zij zal dan de plannen tof het stichten van een nieuw in stituut in de Zwetpolder op een' ideale wijze kunnen uitvoeren.' Nu nog wordt in het ontwerp van het architectenbureau' Landman en Prent er rekening* mee gehouden dat deze nieuwe* autoverbinding vanuit het oos-' ten met de kust pal „naast de- deur" komt. Als de keuze van een weg langs- de spoorlijn Alphen-Leiden defi nitief wordt kan gebied dat Ge miva reeds in eigendom heeft» tussen de Zuidbuurtseweg en de. Dr. Kortmannstraat op een be-, tere manier worden verkaveld* voor de nieuwe bestemming., Het geheel zal wat ruimer kun-, nen worden opgezet. De vier, geprojecteerde paviljoens zullen wat meer tussenruimte krijgen] en wat in westelijke richting' worden opgeschoven. Daarmede komt ruimte voor sportvoorzie-' ningen welke in de eerste opzef onvoldoende worden geacht. Het bestemmingsplan „Gemiva1* dat nu ter inzage ligt voorzief ook in de bouw van een 60-tal* woningen. Deze zijn gesitueerd in de nabijheid van de Zwetka- de en beslist niet bedoeld al» dienstwoningen. Het ontwerpplan dat in april van dit jaar op een hoorzitting werd gepresenteerd door het ge meentebestuur. en daarbij een toelichting kreeg van Ir. Prent en Drs. Arts van de Stichting Gemiva, kreeg een gunstig ontr haal bij de bevolking. Dit in tegenstelling tot het projekt van Gemiva aan het Watertje waar- j over veel rumoer ontstond I waardoor men de plannen niet I heeft doorgezet. De vragen op de hoorzitting spitsten zich toe op de integratie. De nieuwe „leefgemeenschap" in de Zwetpolder, zoals Drs. Arts deze omschreef is vooral bedoeld ter vervanging van Hui ze De IJssel in Moordrecht en Huize De Weipoort aan de Vrou- wenweg. DEN HAAG „Is de bouw van drie antennemasten voor kabel-tv in de Leidse regio niet wat veel?" Dit vraagt het lid van Provinciale Staten mevr. M. van der Molen-van Rossen (PvdA) aan voorzitter van Gedeputeerde Staten M. Vrolijk. Het statenlid spreekt in haar vragen over de bijkans ontontwarbare kabel-tv-knoop waarin de gemeenten Leiden (Leiderdorp), Oegst- geest en Voorschoten verstrikt dreigen te raken. Het statenlid vraagt Gedeputeerde Staten of men de bevoegheid heeft in deze situatie sanerend op te treden. „Is dit niet het geval, kan Gedepu teerde Staten dan niet bemiddelend optreden?, vraagt mevr. Van der Molen. Zij vraagt tevens een onderzoek in te stellen om planologische of andere maatregelen te treffen om een vergelijkba re situatie elders in de provincie in de toekomst te voorkomen. LEIDSCHENDAM Wethou der H. L. vau Dongen heeft gisteravond bij een bespreking van het werk van de milieucon troleur meegedeeld dat bekeken zal worden of verruiming van de parkeergelegenheid voor fietsen en bromfietsen in Leids enhage mogelijk is, misschien ten koste van de parkeerplaat sen voor auto's. Vooral het par keren van bromfietsen op daar voor niet aangewezen plaatsen veroorzaakt olievlekken die zelfs met de beste machines niet zijn te verwijderen, zo ver meldde het (eerste) jaarrapport van milieucontroleur J. J. van Nierop. In een toelichting voor de com missie voor openbare werken en ruimtelijke ordening zei deze functionaris het niet onmogelijk te achten dat de voertuigen af komstig zijn van parttimers van het in Leidsenhage gevestigde warenhuis. Uit zijn betoog bleek wel dat het ideaal van „de tuin stad Leidschendam", zoals het gemeentebestuur dat graag ziet. nog in een ver verschiet ligt. 'n Pikante bijzonderheid in zijn verhaal was dat hij toevallig enkele dagen geleden zijn eerste transaktie, een schikking van vijf gulden, had uitgereikt aan een automobilist die op de open bare weg olie stond te verversen en de afgewerkte olie maar naast hem in het gras had gede poneerd. Dit in antwoord op een vraag van de WD-er D. W. Bergeren of de milieucontroleur niet teveel een „onderdeel" van de reinigingsrecht was. Burgemeester Bonnike: ..Noordwijk heeft geen be hoefte aan woningbouw in Voorhout" NOORDWIJK Voorhout heeft de plannen voor de bouw van een „bollenstad" binnen haar grenzen afgewezen, maar bepleit in een prae-advies wel voor uitbreiding van haar woongebied op gronden ten noordoosten van de spoorbaan. In het stuk spreekt het gemeentebestuur over een bouwlokatie, hetgeen toch weer verbindingen opwekt met de bollenstad-gedachte, temeer omdat in het prae-advies ook een „overloop" uit de bollenstreek ter sprake wordt gebracht. Wat beoogt Voorhout nu precies? Dit was de kem van een uitvoerige discussie in een vergadering van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek die gisteravond in het raadhuis te Noordwijker- hout werd gehouden, en waarin onder meer een rapport van de studiegroep Voorhout aan de orde kwam. In het debat beluisterde men een ondertoon van beduchtheid bij de overige bollenstreekge meenten ten aanzien van de Voorhoutse bouwplannen. De vertegenwoordigers in het SOB hadden begrip voor de wens van Voorhout om de eigen Ije- volkingsaanwas onder dak te brengen, maar waren toch be vreesd, dat gezien de ligging en de gedachte voorzieningen de uitbreiding zo omvangrijk zou moeten worden, dat het mensen van elders uit de streek zou aantrekken. En dat was nu juist hetgeen wat de andere bol lenstreekgemeenten niet wilden. Zij willen bouwen voor hun ei gen bevolkingsaanwas op eigen grond. Een forse overloop naar de Voorhoutse lokatie zou deze plannen doorkruisen. Ir. Dirkse, een der vertegen woordigers van Voorhout en lid van het dagelijks bestuur van het SOB, verklaarde de mening van b. en w. van Voorhout niet te delen. Hijstelde zich achter het voorstel van het dagelijks bestuur van het SOB. om aan Ged. Staten mede te delen dat de opvang van de woningbe hoefte in de bollenstreek door de afzonderlijke kernen dient te geschieden. Omtrent de te ver wachten overloop zijn de me ningen in Voorhout verdeeld, meende Dirkse, maar hij vond dat een kleine overloop geen uitholling van de overige cen tra behoefde te betekenen. Voorhout ligt opgesloten tussen een vaart en een spoorlijn. Zo wel het Voorhoutse college als de fracties in de raad beogen uit dit keurslijf te komen. Maar met het creëren van een nieuw woongebied over de spoorbaan dient geen gescheiden situatie te ontstaan ais bijvoorbeeld in Alphen aan den Rijn, merkte ir. Dirkse op. De bouw zal ook niet te klein opgezet moeten worden met het oog op bepaalde voor zieningen en in dit verband noemde hij het maken van een tunnel onder de spoorbaan, om dat de tegenwoordige ahobs bij de spoorwegovergang gevaarlij ke toestanden opleveren. Smith (Lisse) had de indruk dat Voorhout de boot wat afhield en hij sprak als zijn zorg uit, dat de trein wel eens op hol zou kunnen slaan als de buurge meente over de spoorlijn gaat bouwen. „Denkt Voorhout nu aan com plexen van bijvoorbeeld 500 1000 woningen of worden het er 3000 of 4000?", wilde Smith we ten. Dr. IJdo nam namens Voorhout de handschoen op. Een grote uitbreiding wijst de gemeente af, Zij wil in de eerste plaats voor de eigen mensen bouwen. Voorhout is een kinderrijk dorp met een groot aanbod van jonge mensen. De lijst van woningzoe kenden telt dan ook ongeveer 150 namen. Hoe groot het woongebied over de spoorbaan gaat worden, valt niet zomaar te zeggen, aldus dr. IJdo. Volgens hem was de term „bouwlokatie" een stilistische afwisseling voor „uitbreiding" waaraan men niet zo zwaar Burgemeester Van de Wouw, dan toch een „bouwburgemeester"? moest tillen. Voorhout heeft geen aspiraties om iets groots te gaan doen. Dr. IJdo verweet het dagelijks bestuur van het SOB en de andere bollenstreekge meenten een tikje egoïstisch te zij a Men wil zelf uitbreiden, een teneur, die hij overigens wel kon begrijpen. Omtrent de over loop naar Voorhout merkte dr. IJdo op, dat er in tal van ge meenten nog woningzoekenden zijn. Bepaalde voorzieningen, zoals een halte in de spoorweg verbinding, zou voor deze men sen aantrekkelijk kunnen zijn. Hij wees verder op het unieke karakter van de bollenstreek. Het was voor hem dan ook de vraag of de andere gemeenten echt wel wilden bouwen. De uit breiding in Voorhout kan uitge voerd worden zonder aan de bloembollencultuur veel schade te berokkenen. Op de vraag naar de omvang van het woon gebied over de spoorbaan, bleef ook dr. IJdo het antwoord schuldig. Een plan van 1968 voorzag in de bouw van 1000 1200 woningen, merkte hij ter loops op. Smith (Lisse) vond het een te goedkoop antwoord en meende dat Voorhout in de communicatie voortaan wat dui delijker zou kunnen zijn. Voor zitter Bosma constateerde, dat het gemeentebestuur van Voor hout zijn standpunt reeds had bepaald, voordat het SOB werd geïnformeerd. De aanval van dr. IJdo op het dagelijks bestuur van het SOB, nam hij de Voor houtse vertegenwoordiger kwa lijk. Dr. IJdo op zijn beurt meende dat er tussen de stand punten van Voorhout en dat van de overige bollenstreekgemeen ten niet zoveel verschillen lagen. Ook wij wijzen een grote bebou wing af en willen voor de eigen bevolking bouwen. Annexatie In de discussie kwam aanvan kelijk wat bedekt en later dui delijker een markant punt naar voren. Voorhout zou namelijk beducht zijn, dat de buurge meente Sassenheim met anne xatieplannen rondliep. F. C. Meyer sprak zelfs van annexa tiepogingen in de rug. Voorzit- Burgemeester Bosma: „Doorgaan met het SOB"? ter Bosma zei zich deze vrees wel te kunnen voorstellen. Van Duijn (Noordwijk) beklem toonde nog eens, dat voor de realisering van de door Voor hout voorgestane bouwlokatie, de andere bollenstreekgemeen ten mensen zouden moeten let/e ren. Dit zou alleen kunnen op basis van afremming in de bouw van andere gemeenten en hiertegen had de Noordwijkse wethouder grote bezwaren. Tot 1990 kon zijn gemeente in de eigen behoefte voorzien. Dr. IJ do op zijn beurt meende dat een station Voorhout ook voor vele Noordwijkse ingezetenen wel in teressant zou zijn. Hij had be grip voor Van Duijn's stand punt. „U kunt geen mensen mis sen." Maar voor haar woning bouw moet Noordwijk wel bol- lengrond opofferen. Op de schaarste aan bollen- grond had ook Ruigrok (Noord- wijkerhout) geattendeerd. De resterende gronden zullen inten siever beteeld moeten worden en dit leidt weer tot meer kas senbouw. Een voorstel van voor zitter Bosma acoord te gaan met het standpunt van het dagelijks bestuur en dit, onder bijvoeging van de nota's van Voorhout en Noordwijk met afwijkende standpunten, ter kennis te bren gen van Gedputeerde Staten werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen. NOORDWUK - Noord- wijkerhouts burgemeester H. J. M. Bosma noemde zich gisteravond een „ver ontruste" voorzitter. Hij had opgevangen, dat het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek een praatcol lege zou zijn en dit was voor hem aanleiding om namens het dagelijks be stuur aan de vertegen woordigers van de aange sloten gemeenten de vraag voor te leggen hoe men nu eigenlijk over het SOB dacht. Unaniem spraken de ver schillende afgevaardigden zich voor handhaving van het SOB uit. Uit de verga dering kwam de suggestie om ook Sassenheim steeds op de tribune aan wezig en Warmond uit te nodigen, een uitbreiding waarom de Noordwijkse- raad nu niet bepaald zat te springen, bleek uit het be toog van mr. Bonnike. Men zag voor het SOB nog ver scheidene nieuwe taken, onder meer op het gebied van de recreatie en de sub sidieregelingen voor de ge zondheidszorg. Burgemees ter Van Niekerk (Hülegom) meende dat de aanduiding „overlegorgaan" beter pas te bij het samenwerkings verband, hoewel het moei lijk zou zijn daaraan direct uitvoering te geven. Mr. Bonnike (Noordwijk) brak nog een lans om, mede met het oog op de schoolbege leidingsdiensten, ook de duinstreek-gemeenten Kat wijk en Rijnsburg in het SOB op te nemen en hen daarvoor uit te nodigen. Bollen voor bejaarden VOORHOUT De afdeling Voorhout van Herwonnen Le venskracht wil er weer voor zor gen dat de tuintjes van alle Voorhoutse bejaardenwoningen .en die van „Huize Agnes" en „Park Overbosch" in het voor jaar van 1977 bijzonder fleurig uitzien. De propagandisten van de vereniging gaan weer de boer op om bij alle kwekers een bloembollenbij drage te vragen voor de bolbloemen in de be jaardentuintjes. De heren gaan deze keer gelegi timeerd op stap. Vorig jaar kwamen een paar onbekende personen op het idee om uit eigen belang langs de kwekers te gaan en bollen te vragen voor de bejaarden. J. Bogaards overleden NOORDWIJK Gistermorgen vond op de algemene begraaf plaats te Noordwijk aan Zee de begrafenis plaats van wijlen de heer J. Bogaards, vroeger hoofdagent van politie bij het Noordwijkse korps, die donder dag j.l. plotseling kwam te over lijden. Hij werd 57 jaar. De heer Bogaards, afkomstig uit Katwijk, begon zijn politieloop baan in 1946 bij het korps te Woerden. In 1948 trad hij in dienst bij het politiekorps Noordwijk, waar hij een reeks van jaren dienst deed bij de verkeersafdeling. Om gezond heidsredenen ging hij in 1968 over naar de administratieve dienst Hij werkte daar tot aan zijn invaliditeitspensioen, dat een paar jaar geleden aan hem werd toegekend. Bij zijn af scheid ontving hij een koninklij ke onderscheiding. Aan de begrafenis ging in de aula een druk bezochte rouw dienst vooraf, geleid door ds. C. van den Bergh. Korpschef J. F. Basten sprak namens het Noordwijkse politiekorps woor den ten afscheid.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4