LEIDEN VIERT MASSAAL FEEST Touwtrekken om de binnenstad Regen kon geen spelbreker zijn Hell drivers brachten bloedstollende DINSDAG OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT LEIDEN - Het 3-Octo- berfeest, voor het eerst sinds zeven jaar terug in de binnenstad, is een groot succes geworden. De weergoden waren de viering van Leidens Ont zet weliswaar niet gunstig gezind, op bepaalde tij den regende het pijpeste- len. Een en ander mocht de Leidenaars niet ver hinderen in groten getale de verschillende beziens waardigheden in de stad te bekijken. De kermis, voor het eerste jaar gratis, trok zoveel publiek, dat vooral vlak na de optocht bij wijze van spreken over de hoofden kon worden gelopen. Met name in de smalle gedeel ten, bijvoorbeeld bij molen „De Valk" was er op sommige mo menten geen doorkomen aan. De kermisexploitanten hebben in ieder geval goede zaken ge daan. Voor velen een reden om ook volgend jaar de grootste kermis van Nederland met hun aanwezigheid op te luisteren. Rond elf uur lieten enkelen het reeds voor gezien en doekten hun kermistent op. Politie In tegenstelling tot zaterdag en zondag bleef het rond de Leidse cafés gisteravond betrekkelijk rustig. De politie moest zelden I uitrukken om een ruzie te be- Tienduizenden liepen na hoofden lopen. slechten. Het aantal vermiste kinderen liep evenwel hoog op. Allen konden naar huis worden teruggebracht. De Eerste Hulp dienst moest vele malen komen opdraven om slachtoffers van de grote drukte te vervoeren. Vele Leidenaars liepen in de slag om bij een kermistent te Druilerige regen Dat was dan ook de reden dat er weinig belangstelling was voor de poppenkast op de Haar lemmerstraat, de touwtrekwed strijden, de judo-demonstraties en de turndemonstraties op de Breestraat en het gevarieerd muziek- en showprogramma op het Stadhuisplein. De belang stelling van de Leidenaar con- Jan Klaassen en Katrijn amuseerden de jeugd in de stromende regen, centreerde zich voornamelijk op tenmarkt en de Nieuwe Beesten- volkomen. De 3-October Vereni- de demonstratie van de „Origi nal Tornado Hell drivers" op het parkeerterrein "Hooigrach t/Ir. Driessenstraat en de kermis met de feestelijke warenmarkt op het Schuttersveld, de Molen- werf, de Oude Singel, de Bees- Optocht ging had zich voor éénmaal de luxe gepermitteerd professione le groepen uit het buitenland te angageren. Deze groepen zijn Ook het eerste deel van de op- gewoon in allerlei optochten tocht verliep in soms stromende mee te lopen. De leden van de regen. Het kijkspel vergoedde groepen houden van het begin evenwel natte kleren en haren tot het einde hun rol vol. Dat was vooral het geval bij de vo gelverschrikkers en de maaiers uit Veurne. De Leidse muziekkorpsen Jong K G, Sint Franciscusband, „Werkmans Wilskracht en ,.K en G" voerden de stoet aan. Een praalwagen uitbeeldende een Elzasser maaltijd wérd bemand door Leidenaars. De overige groepen kwamen uit het buiten land. Veel applaus kregen de steltlopers van Mont de Marsan, een streek bij Nice. De steltlo pers bestonden het zelfs huppel pasjes op de twee meter hoge stelten te maken. Grappig wa ren de hofnarren die de groep van de Bourgondische bruilofts stoet aanvoerden. Hun gezichten waren in dezelfde kleur gesch minkt als hun pak. Voor ver schillende groepjes toeschou wers gaven de hofnarren een show weg die zijn weerga niet kende. Halverwege de optocht klaarde het weer enigs zins op, maar tijdens het vuurwerk begon het weer te regenen. Alle saluut schoten, zilverlichtfontei nen, goudenmuiskometen met lichtstart, sterren- bommen, bouquetbom- men, blossomflowerbom- men en Chinese kunst- bommen werden in ver sneld tempo afgevuurd. LEIDEN De gestadig uit de lucht vallende stroom hemelwa ter kon de wervelende show van de „original tornado heil drivers" op het parkeerterrein van de Hooigracht/ir. Driessen straat niet bederven. Het uit Duitsland afkomstige motorstunt- team verrichtte gistermorgen onder het gespannen oog van vele natgeregende toeschouwers zonder mankeren zijn ijzingwek kende toeren. De Leidse middenstanders werden verslagen door het college van B. en W. bij het touwtrekken althans. LEIDEN De Breestraat ter hoogte van het Stadhuis was gisteren in de ochtenduren het toneel van touwtrekwedstrijden. Achttien ploe gen uit Leiden en daarbuiten bevochten elkaar om het langste eind. Het meest succesvol bleek het garagebedrijf Waarse uit Aalsmeer. De ploeg van zes automonteurs sleepte de eerste prijs in de wacht. De krachtsportvereniging „De Spartaan" moest hierdoor genoegen nemen met een tweede plaats en de barkeepers en uitsmijters van bar Bonaparte eindigden op de derde plaats. De touwtrekkerijen werden een minuut of vijf onderbroken voor een bijzonder ludiek schouw spel: het links college van burgemeester en wethouders van Leiden nam het op deze ver jaardag van Leidens bevrijding op tegen repre sentanten van de Leidse middenstandsorganisa tie, het Leidse City Centrum. Het LCC bekamp- te zoals bekend de laatste weken de gemeente lijke overheid met affiches voor de winkelrui ten als protest tegen het binnenstadsbeleid. Midden op de Leidse hartslagader, de Bree straat, waar het allemaal in eerste instantie om begonnen is, moesten de winkeliers gisteren duidelijk voor Van Aken en Waal met zijn vrienden onder doen. De wethoudersploeg ging overtuigend met de eerste prijs strijken: een doos vol halve Breestraatjes, of te wel sla groomverrassingen. Het uur vöör de pauze was gewijd aan het knarsende en scheurende blik. Op een ma nier die bij de Rijkspolitie waarschijnlijk minder in smaak zou vallen werden de verkeersregels met de voeten (of beter: wielen) getreden. Onjuiste inhaalmanoeuvres, verkeerd geiterpreteerde voor- rangsregels of gewoon door- douwerij deden de auto's als pingpongballen over elkaar of door elkaar heen stuiteren. Vering en kooiconstructies werden tot het uiterste be proefd, remmen op een hoogst bedenkelijke manier gebruikt Na afloop resteerde dan ook een klein autokerkhofje, ver scheidene auto's die in een innige omarming tot een hoop verwrongen staal waren gere den. De bestuurders kwamen er in alle gevallen weer lach- tend uit. Kabel Na de pauze werden de ris kante werkzaamheden op een vanaf een platform naar een mast leidende kabel voortge zet De steil naar een hoogte van 30 meter oplopende kabel werd eerst door een paar koorddansers betreden, waar van de eerste de gladheid van kabel demonstreerde door er halverwege per ongeluk-ex- pres bijna af te tuimelen. Toen hij na het bereiken van de mast weer terugkeerde kwam hij een in de tegengestelde richting lopende koorddanser tegen waarschijnlijk een ge val van slechte coördinatie zodat de heren al hun kunst nodig hadden om elkaar zon der kleerscheuren te passeren. Hierna klom er iemand tot bovenin de mast, tot een hoog te van 45 meter waar het uit zicht hem blijkbaar al gauw verveelde aangezien hij daar allerlei gekke dingen ging uit halen. Eerst werd er geslin gerd met de breekbaar lijken de top van dé mast, vervolgens ging hij op zijn kop staan om tenslotte tot een „levende vlag" te worden, met zijn voe ten alleen nog om de mast Gevaarlijke capriolen van de hell drivers op duizelingwekkende hoogte. gekneld de Nederlandse drie kleur vasthoudend. Vervol gens klom zijn vrouw naar boven, die in plaats van hem te berispen voor zijn onvoor zichtigheid een katrol aan haar voeten bevestigde en alzo ondersteboven de kabel af- raasde. Haar man deed dat toen maar ook, niet onderste boven maar met de katrol in zijn nek. Als sluitstuk van de voorstel ling werd de motor van stal gehaald. Net als vorig jaar reed een motorrijder met on der zich als contra-gewicht een toegeeflijk lachtend lid van het stuntteam gezeten in een trapeze De draad op. Na een paar keer heen en weer te hebben gereden (voor- en ach teruit), niet tot bovenaan de draad want daar slipten de wielen te veel voor draaiden als feestelijke afsluiting mo torrijder en trapezewerker als molenwieken om de draad heen, waarbij eerder een dege lijke bevestiging dan de mid delpuntvliedende kracht er voor zorgde dat men weer on geschonden terugkeerde. De grootste kermis van Nederland was weer een trekpleister van formaat. Onder de bescherming van parapluies trotseerde Leiden de weergoden om maar geen glimp te missen van de optocht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3