Lamne Drum alsjeje draai gevonden hebt De krenten in de najaarspap D Literatuur Actueel POLYETHER MATRASSEN lrJ09,- 198,- 79.50 ZOEKT U WERK I.F.IDSE C OURANT DINSDAG 5 OKTOBER 1976 di: Met een pak papier van zo"n twee kilo hebben de Neder landse en een stel Belgische uitgevers zich vorige week weer aan de toegestroomde pers gepresenteerd om die al vast lekker te maken voor de nieuwe boeken, die ze dit na jaar op de markt brengen. Als de aangekondigde uitgaven zijn verschenen is daarmee het niet te versmaden aantal van zo'n elfduizend nieuwe ti tels in de handel gekomen. Je moet er niet aan denken ze allemaal in de boekenkast te hebben staan, of nog erger ze allemaal te moeten lezen. Ze ker omdat een fors gedeelte van de aanstaande stroom in de hoek van de "mensweten schappen" zit, zoals al dat fraais heet in de sector van de (para-psychologie, sociolo gie, filosofie en soortgelijke -logieën. waar je als leek ge makkelijk een fobie aan over houdt. Maar daarvoor zijn dan juist die boeken gemaakt. "Non-fiction" is de dure naam de steeds groeiende cate gorie boeken, die niet zijn ont sproten aan de fantasie van een schrijver maar zich bezig houden met feitelijkheden of wat daarop moet lijken. De literatuur is ondergebracht in de afdeling "Fiction", die het duidelijk aflegt in aantal tegen de andere groep. Zeker dit najaar, waarin op literair gebied weinig specta culairs te gebeuren lijkt te staan. Lijkt, want er staat weer een stoet debutanten op het programma, die toch voor een verrassing kunnen zorgen. Maar de namen van "de gro ten" zal men tevergeefs zoeken in de plannen voor de rest van dit jaar. Dus geen nieuwe Mu- lisch, Reve, Hermans, om er maar een paar te noemen, dit jaar met Sinterklaas. Zwarte hand Er is één uitzondering, waar voor de verwachtingen zeer hoog zijn gespannen: Louis Paul Boon met "De Zwarte Hand, of het anarchisme van de negentiende eeuw in het industriestadje Aalst". Het is aangekondigd als de tegenhan ger van Boons voortreffelijke boek "Pieter Daens", waarin de opkomst van het Daensis- me. een katholiek-socialisti sche beweging in België, werd beschreven. Boon heeft er de politie-archieven voor doorge spit en kwam zo op het nog onbekende relaas van een groep anarchisten, die uiterst geraffineerd inbraken en over vallen pleegden en huh straf ontliepen door de politie te compromitteren. Uit pure vreugde over het ver schijnen van dit boek, heeft uitgeverij De Arbeiderspers meteen maar 1976 uitgeroepen tot het Anarchistenjaar. Dit mede naar aanleiding van de honderdste sterfdag van de anarchist Bakoenin, wiens o ver li jdens jubileum de uitge verij "viert", zoals ze zelf zegt, met de uitgave van "Bakoeni- n's biecht". En omdat in navol ging van het Paas-ei pas drie uitgaven een echt anarchisten jaar maken is bovendien het jongste nummer van het lite raire tijdschrift "Maatstaf" ge heel gewijd aan het anarchis me. Daarin bijdragen van on der anderen Martin Ros, An ton Constandse, Arthur Leh- ning en Louis Paul Boon zelf, die je met een korte inleiding op zijn nieuwe boek al doet watertanden van spanning. Revanche Uiteraard dit najaar wel weer een Carmiggelt, de traditionele keuze uit zijn Kronkels, die deze keer onder de titel "Ze doen maar" worden gebun deld. De nog jonge uitgeverij Boelen, die in korte tijd een klein maar bijzonder aardig fonds heeft opgebouwd, komt met een nieuw boek van Jan Cremer, "Jongensleed", waar in hij zijn "woelige" jeugd be schrijft Willem Frederik Her mans publiceert in het voor jaar bij dezelfde uitgever een supplement bij zijn opzienba rende "De raadselachtige Mul- tatuli". Daarin zal hij ingaan op de kritieken op zijn boek, zodat als het even meezit vol gend jaar dan toch nog eens een grote polemiek losbreekt De voortreffelijke stadsverha len van Herman Pieter de Boer krijgen bij Elsevier een vervolg, dat "De kelnerin en andere verhalen" gaat heten en dat eveneens zal worden geïllustreerd door Pat Andrea. Hubert Lam po krijgt van Meu lenhoff Nederland de kans zich te revancheren voor zijn totaal mislukte boek met zijn nieuwe roman "De Prins van Magonia". Bertus Aafjes ten slotte is nu eens door het eigen land op reis geweest en doet daar ook bij Meulenhoff ver slag van in het boek "In de Nederlanden zingt de tijd". Klasieken Daarmee zijn de - uiteraard zeer subjectief gekozen - kren ten uit de literaire najaarspap van eigen bodem op. Een pap overigens, die uiterst voed- zaam wordt door een groot aantal nieuwe uitgaven van "Klassieke" werken. Een greep: de verzamelde werken van Willem Elsschot in één band (Querido), "Vormen" van M. Nijhoff en "Antiek toeris me" van Louis Couperus (Aga- thon), en de eerste gebonden editie van "Vrijmoedige lief desverhalen", de zeer verma kelijke navertelling door Paul Rodenko (met tekeningen van Pat Andrea) van de liefdesver halen uit Duizend-en-één- Nacht (Wageningse groep Klu- wer). Een super-de-luxe facsi mile-uitgave van de eerste druk van de Camera Obscura wordt voor de lieve prijs van 195,— door Amsterdam Boek op de markt gebracht Wie ge noegen neemt met de ook zeer fraai uitgevoerde heruitgave van de tiende druk van dit werk kan voor iets meer dan twintig gulden terecht bij uit geverij Krusemann. Knul Hamsun Is het in de vaderlandse lette ren wat magertjes dit najaar, de buitenlandse literatuur komt in vertalingen behoorlijk aan bod. Meulenhoff heeft in navolging van de Frankfurter Buchmesse het najaar in het teken van Latijns-Amerika ge zet en publiceert als wervend presentje voor vier Zuidameri- kaanse titels een speciaal in formatieboekje. De Arbeider spers gaat rustig verder met de uitbreiding van de Chinese Bibliotheek en komt na het geweldige succes van "Hon ger" en "Pan" (binnen een half jaar vijf drukken) met een derde boek van Knut Hamsun: "Victoria". Voor volgend jaar staan nog eens drie nieuwe Hamsun-uitgaven op het pro gramma, terwijl rond de boe kenweek nog een monografie over deze Nobelprijs-winnaar zal uitkomen. Max Havelaar Inmiddels verschenen is Else- viers gedrukte poging om mee te eten uit de succesruif van de verfilming van de Max Ha- velaar. Een "onverkorte her druk" heet het boek te zijn, waaraan 32 kleurenfoto's uit de film zijn toegevoegd. On verkort, het is ongetwijfeld de bedoeling geweest, maar in de haast waarmee het boek in elkaar is gefrommeld heeft men blijkbaar de correctie overgeslagen. Voor 24,50 krijgt men nu dan ook een slordig gedrukt boek, waarin een aantal hoogst sto rende zetfouten staan en bo vendien twee regels op een verkeerde plaats zijn terecht gekomen, waardoor twee an dere zijn vervallen. De erbij geleverde foto's werken vooral storend, omdat ze een ondub belzinnig beeld willen opdrin gen van hoe de personen er hebben uitgezien en zo geweld aandoen aan de fantasie-prik kelende beschrijvingen door Multatuli zelf. Een manco van deze uitgave is ook het ontbre ken van een inleiding, die - hoe levendig het boek ook voor de hedendaagse lezer is - broodnodig is, omdat het werk voor een juist begrip te genwoordig een historisch per spectief nodig heeft. Voor 4,50- levert uitgeverij Donker in Rotterdam al sinds jaren een pocket-editie van de Max Havelaar zonder foto's en mét inleiding. JAN NIES aai kei Ne Loden college,coat met afknoopbare kapuchon. Geruite voering. Raf en groen. Mt. 98 (69.-) t/m 167 (109.-). SPECIALE AANBIEDING Kwal. 35. Prima mati 1-pers. 2-pers. NU ZAALBERG DEKENS met kleine schoonheidsfoutjes 1-persoons - DIDASDRALON dekens QC 2-persoons 1-persoons 62.50 de GROOTSTE collectie de BESTE kwaliteit de LAAGSTE prijs WONINGINRICHTING van KLARENB0SCH EEN TELEFOONTJE HELPT!

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10