Politie noemt het „een mtige dag FC Den Haag door eigen onmacht ten onder ONTHOUDEN STRAFSCHOP DOOR FRANS DERKS JUIST BEOORDEELD REEKS BLESSURES BIJ DEN HAAG HAN BERGER KAN WEER HET GLAS HEFFEN AZ'67-Feyenoord half uur boeiend SS wêêêêêêêêêêêêêêêêêêêêiêêêêêêêêêêêêêêsêêbêsêêêbbêkêb^ (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het duel met FC Utrecht leverde FC Den Haag naast verlies nog een aantal onplezierige zaken op. Kila (nek-blessure), Swanenburg en Ouwehand ontbraken al vóór het begin van de wedstrijd en tijdens het duel moesten ook Van Leeuwen (na een botsing met Istatov) en Schoenmaker het veld ruimen. Schoenmaker had last van een voetblessure en Van Leeuwen is waarschijnlijk drie weken uitgeschakeld door een diepe wond in het been. Bovendien liep Ton Thie na een botsing met Streuer weer een lichte liesblessure op en kon ook Jol niet helemaal fit de wedstrijd beëindigen. Komend weekeinde speelt FC Den Haag niet vanwege de eerste bekerronde, zodat Malatinsky twee weken en de oefenduels tegen VIOS en VUC gelegenheid heeft om de wonden te likken. ALKMAAR Strafschop of geen strafschop. Ver na afloop van het als spektakelstuk tegenvallende duel AZ-Feyenoord (11) werd nog eindeloos gediscussieerd over het moment diep in de twee* de helft toen de vallende Michel van der Korput de bal binnen het zestien metergebied met de hand beroerde. „Een zuivere straf schop", oordeelde AZ veront waardigd. Waarmee Feyenoord het uiteraard niet eens was. Trai ner Vujadin Boskov wuifde het probleempje dan ook achteloos weg. Zoals ook Frans Derks bleef volhouden dat van een strafschop geen sprake was omdat een der gelijke straf in geen enkele ver houding zou staan met het ver grijp van van der Korput. Derks: „leder gezond mens heeft twee armen. Die kan je niet afschroe ven als je valt. Natuurlijk kreeg Van der Korput de bal tegen zijn hand, maar van opzet was geen sprake. Geen strafschop derhal ve". Een juiste beslissing van Derks, want hoewel de letter van de voet balwet dwingend voorschrijft dat hands binnen de lijnen van het strafschopgebied gehonoreerd moet worden met een elf meter- trap, interpreteerde Derks het reg lement volkomen terecht naar de geest van de wedstrijd. Zoals hij trouwens de voorschrif ten in het gehele duel niet naar de letter maar naar de geest han teerde. Gelukkig maar, want hoe wel AZ-Feyenoord beslist geen schoppartij was, waren er toch dermate veel kleine oneffenheden dat een starre Derks moeiteloos een tweemaal drie kwartier duren de solo op zijn fluit had kunnen geven. Wezenlijker is de vraag waarom AZ en Feyenoord er geen attractieve voetbalmiddag van gemaakt heb ben, want het is natuurlijk treurig dat clubs met een potentieel als AZ en Feyenoord geen kans 'zien er een lekker spektakel van te maken. Half uur AZ-Feyenoord boeide maar een half uur. Toen werd er frank en vrij gevoetbald, kwam het publiek In de uitverkochte Alkmaarder Hout ook regelmatig van de ban ken om instemming te betuigen met de verrichtingen binnen de lijnen. Het duurde echter maar dertig minuten. Daarna werd ar weer angstig gevoetbald, door Feyenoord, later ook door AZ, dat de moed niet kon opbrengen om verregaande risico's in te bouwen bij het streven om Feyenoord uit te schakelen. Het gevolg lag voor de hand: geza pigheid. AZ-trainer Hans Kraay had daarmee overigens nogal wat moeite. „Dit was toch leuk om te zien", bitste Kraay, „niemand is voortijdig naar huis gegaan. Voor mij een bewijs dat dit wel degelijk een boeiend voetbalgevecht was". In het begin streden zowel AZ als Feyenoord inderdaad met open vi zier. AZ deed dat met drie spitsen (Ursem, Kist en Van Marwijk) en Feyenoord met twee (Vreysen en Jansen), terwijl afwisselend Van Deinsen, De Jong of Kreuz door Wim Jansen, de grote uitblinker naar het front werden gestuurd. Een van de eerste akties die Feye noord vanaf het middenveld opzet te, leek succes te hebben toen De Jong Willy Kreuz knap lanceerde. Kreuz speelde Spelbos op simpele wijze uit, kwam alleen voor doel man Heil maar schoot in het zijnet. Stoornis Succes was er wel aan de andere kant. Nadat Treytel een inzet van Kist knap uit zijn doel geranseld had, was hij na amper een kwar tier toch kansloos. Een communi- katlestoornis tussen Van Daele en Van der Korput werd door Kist na bekeken aangeven van Hoven- kamp bekwaam afgestraft. Ronduit fraai was de gelijkmaker van Feyenoord, amper vier minu ten later. Een doelpunt overigens dat ook het nodige stof deed op waaien omdat niet iedereen het ermee eens was dat Derks Van Hanegem (zijn eerste en tevens zijn laatste overtreding) bestrafte wegens gevaarlijk spel. Feyenoord had er verder weinig boodschap aan. Jansen tikte de vrije trap naar Schneider die Heil kansloos liet. Een goed begin dat niet geconti nueerd werd. Het aantal werkelijk spectaculaire momenten was na die twee doelpunten dan ook te gering om van een echte topper te kunnen spreken. Vrij angstig probeerden de ploegen elkaar af te troeven, waarbij AZ de fout Doelpunt voor AZ'67. Kees Kist haalt uit. Van Daele is te laat en Treytel wordt gepasseerd. maakte zich wat al te gemakkelijk te laten meeslepen in het vertra gende spelletje van Feyenoord. Desondanks ontstonden nog enke le enerverende momenten: een kopbal van De Jong, die door delijk werd gemaakt en een dot van een kans voor (weer) Van ■Marwijk die compleet faalde. De tot in zijn vingertoppen gemoti veerde Van Hanegem speelde geen hoofdrol. Hij was alleen de rust- Spelbos van de doellijn werd ge- brenger in de 'nog altijd niet opti- haald, een inzet van Van Marwijk maal sluitende verdediging van AZ. die door Van der Korput onscha- ROB HARTOG Scoreverloop: 14. Kist 1—0, 19. Schnei der 1—1. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 23.000 (uitverkocht). AZ '67: Heil; Van Rijnsoevcr. Spelbos, Vonk. Hovenkamp; Arntz, Van Hane gem, Nygaard; Ursem (Smeets). Kist. Van Marwijk. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van der Korput, Van Daele. Vos; De Jong Wim Jansen, Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen, Van Deinsen. MAANDAG 4 OKTOBER 1976 DEN HAAG Han Berger heeft gisteravond nog een extra glas geheven. De veelbesproken jeugdige oefenmeesier van FC Utrecht, die vorige week eindelijk zijn A-diploma bemachti- ge, organiseerde donderdag na het horen vah het goede resultaat van zijn herexamen thuis een klein feestje. Dat kreeg gisteravond een onverwacht vervolg, want zelden heeft Berger zijn ploeg op zo'n eenvoudige wijze de winst zien grijpen als gisteren in het treffen met FC Den Haag (03). Berger had zijn huiswerk goed gedaan ondanks de examenbe slommeringen en zijn spelers voer den hun opdracht voortreffelijk uit. Zo goed zelfs, dat FC Den Haag één van-zijn zwartste wedstrijden in het Zuiderpark beleefde. Met 30 kwam de ploeg van Malatins ky, die na afloop sprak van de „grootste teleurstelling uit zijn loopbaan", er zelfs nog handig van. af. Want hoewel de drie doelpun ten zonder uitzondering voort vloeien uit Haagse fouten heeft de formatie van Berger over het hele duel gemeten aanzienlijk meer kansen gehad dan het ploeterende FC Den Haag. Het is dan ook begrijpelijk dat de gezichten in de Haagse gelederen gistermiddag allerminst opgewekt stonden. Malatinsky opperde dat zijn ploeg FC Utrecht wellicht had onderschat. Dat was zijn verklaring voor het ontbreken van de vecht lust,die juist de twee voorgaande competitieronden had gekenmerkt. „Het leek op een voortdurende wandeling door het park", ver klaarde de zichtbaar ontluisterde Tsjechische oefenmeester. Leo de Caluwé, éen van'de degenen die wél wensten te werken, betwijfelde of het onderschatting was ge weest, waardoor zijn ploeg ten onder was gegaan. „Ik geloof het niet", aldus de rechtsachter. „We verkeren nou niet bepaald in de omstandigheden om een tegen stander, welke dan ook, te onder schatten". Hoe het ook zij, FC Den Haag liet zich als een willoos schaap naar de slachtbank lelden. FC Utrecht, dat vorige week onverdiend PSV had bedwongen, voerde het opge dragen taktische concept zo vlek keloos uit, dat FC Den Haag werd ontluisterd. De ploeg van Berger kwartier na de pauze leidde een verkeerde terugkopbal van de jon ge Noor tot de tweede Utrechtse treffer (van Streuer). „Hoe kan dat nou?", vroeg Mala tinsky zich vertwijfeld af. „Zo'n jongen speelt in het Noorse elftal volgens de berichten zo goed, maar faalt hier. Hij moet zich niet voorstellen, dat hij een technicus is. hij moet hard werken. Nou krijgt hij de kans om zich bij FC Den Haag een vaste plaats te ver overen en dan doet-ie dit soort dingen. Op deze manier moeten andere spelers maar eens een kans krijgen". Op het hoofd van Albertsen ontlaadde zich ook de kritiek van zijn medespelers. „Toch is dat verkeerd", vond Hoekema. „In plaats van zo'n jongen na zijn fout op te vangen wordt hij van alle kanten aangevallen. Dan raakt hij nog veel verder in de put". Hoekema, óók onder zijn kunnen spelend gisteren, zette een kriti sche kanttekening achter de wijze waarop zijn ploeg zich tegen FC Utrecht teweerstelde. „Er wordt van te voren natuurlijk een bepaal de taktiek opgedragen. Maar als nou meteen in het begin van de wedstrijd blijkt, dat zo'n opdracht niet goed functioneert moeten er maatregelen worden genomen. Dan moet iemand in het veld de zaak reorganiseren. Dat gebeurt niet. Ook in de rust had er nog iets kunnen worden besproken, maar er wordt alleen op Albertsen gescholden. Zo iets heb ik eigen lijk nog nooit meegemaakt. Er wordt taktisch ontzettend zwak ge speeld. Die Utrechtse middenvel ders bijvoorbeeld konden voetbal len als God in Frankrijk". Daar lag inderdaad de basis voor de desastreuze nederlaag van FC Den Hag. De Utrechters verloren zich geen moment in onbezonnen daden, maar hadden de gang van zaken voortreffelijk onder controle. Van Maurik, uitblinker in de Ut rechtse verdediging: „Dit was de eerste keer dat we in een uitwed strijd zo uitgebalanceerd hebben gespeeld". FC Den Haag ging daaraan en aan zijn eigen onmacht tenonder. Van Staa onderstreepte dat met de derde Utrechtse treffer. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 38. Hamberg 0—1, 59. Streuer 0—2, 74. Van Staa 0—3, Scheidsrechter: De Bruin. Toeschou wers: 6.000. FC Den Haag: Thie; De Caluwé. Mans veld. Van Vliet. Korevaar; Albertsen, Perazic. Schoenmaker (Toet). Hoekema. van Leeuwen (Van Baaren), Jol. FC Utrecht: Istatov; Oostrom. Van Mau rik, Paunovic, Cabo; Cote, Van Veen, Streuer; Hamberg, Van Staa, Hulshorst. w - - - -".»♦*Iv-B- Onderweg van Zuiderpark naar station, moest de politie ook enige malen handelend optreden. „Rustige dag", aldus de woordvoerder. Zo gaat dat tegenwoordig als supporters van FC Utrecht op bezoek komen. Politie met wapenstok en afweermidde len bij het Centraal Station tot waar Utrechtse supporters door een groep Hagenaars achterna werden gezeten. stelde zich behoudend op, maar schoot als daartoe aanleiding was als een harmonica uit elkaar, de bal knap in de ploeg houdend tot er voldoende mensen voorin waren. Die opzet leidde enige keren tot kansrijke situaties voor FC Utrecht, waarbij vooral de lin kerflank van de Haagse verdedi ging kwetsbaar leek. „Ik heb Ko revaar nog nooit zo zwak zien spelen als vandaag", verklaarde Malatinsky later. „Maar hij was niet de enige". Ton Thie bedoelde de Tsjechi sche trainer zeker niet. De Haag se doelman kon als één van de weinigen zijn normale dus goeie niveau demonstreren bij inzetten van Van Staa, Streuer (na miskoppen van Albertsen) en opnieuw Streuer. DEN HAAG „Een rustige dag", was het oordeel van de Haagse politie. Niettemin is er wel het een en ander gebeurd toon FC Utrecht gisteren op bezoek kwam in het Zuiderpark. Ditmaal lag da schuld niet uitsluitend bij de Utrechtse aanhang maar weerden Haagse supporters zich ook, op negatieve wijze. Na het duel moest de politie ingrijpen omdat groepen supporters, meestal jeugdige, van beide ploegen buiten het stadion Zuiderpark met elkaar op de vuist gingen. De ongeregeldheden werden in de binnenstad voortgezet. Een groep van ongeveer zeventig Haagse supporters achter volgde zo'n honderdvijftig Utrechters tot het Centraal Station, waar enige perrons gedeeltelijk waren afgesloten. Op de Hoefkade hield de politie twee supporters aan, een 24-jarige Hagenaar die een van de raddraaiers was geweest bij de jacht op de Utrechters en een 18-jarige Utrechter die op de Hoefkade schade had veroorzaakt aan een bestelauto. Hij kreeg een proces verbaal wegens vernieling en de Hagenaar mocht naar huis nadat hij was „afgekoeld". Het moment waarop Henk van Leeuwen in botsing komt met doelman Istatov. Van Leeuwen liep een wond van vijftien centimeter op aan zijn rechterbeen en zal waarschijnlijk drie weken uitgeschakeld zijn. Inmiddels had FC Utrecht aange toond dat hij bij zijn tegenstoten levensgevaarlijk kon zijn. In het „drama in drie bedrijven", dat zich vanaf de 38e minuut ging afspelen nam Roger Albertsen (die een gele kaart kreeg voor een tackle tegen Hulshorst, een hoofdrol voor zijn rekening. De Noorse international verspeelde eerst knullig de bal waarna een razendsnelle counter over Oostrom en Huishorst via Hamberg tot 0—1 leidde en een Behalve op de Hoefkade moest de politie, die meer mensen had ingeschakeld dan normaal bij een wedstrijd van FC Den Haag ongeveer twintig man meer, aldus een woordvoerder nog optreden op het Rijswijkseplein en bij het Centraal Station. In het station deden1 zich volgens de spoorwegrecherche geen ongeregeldheden voor. itk.kn i

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9