CDA Aankoop Cobra door Nederland was Schmidt 50 miljoen waard Harde aanval PPR op CDA Hoe verder na het abortus-debat? Sovjet-stappen Libanon Rantsoenering drinkwater in Devon stuit op problemen Ex-staatssecretaris West-Duitsland: slag voor terrorisme TWEEDE GIFRAMP ITALIË: 100 MAN GEËVACUEERD Vatikaan verbitterd over straf mgr. Lamont ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. I Noteer mij als lid van j DARP DCHU DKVP DCDA* j naamj adres plaatsa -Maak het blokje van uw keuze zwart J zonder postzegel sturen I naar CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag (Van onze correspondent Frans Wenneker) BONN - De voormalige Westduitsestaatssecretaris van defensie, Mommsen, heeft verklaard, dat zijn toenma lige chef, minister Helmut Schmidt, Nederland in 1971 een financiële ondersteuning van 50 miljoen mark heeft aangeboden op voorwaarde dat ons land zou overgaan tot de aanschaffing van het gevechtsvlieg tuig Northrop Cobra F 17. In een brief aan zijn toenmalige collega, Den Toom, had Schmidt hieraan echter de restrictie verbonden, dat het projekt, door andere Navo-landen eveneens als zeer belangrijk be schouwd' moest worden. Hiermee wilde Schmidt een chaos in de wapenuitrusting van het Noordaltantische pactvoorkomen. Mommsens verklaring staat in een duidelijke tegenstel ling tot de verzekering van de Nederlandse minister van defensie Vredeling, die in juni j.L alle berichten over het aanbieden van geld heeft tegengesproken. Volgens het dagblad Die Welt moet er een nauw verband bestaan tussen de vermeende pogingen van prins Bernhard om de Nederlandse regering tot aan schaf van de Cobra over te halen en de brieven die Schmidt op 12 januari 1971 en 27 april van dat jaar als minister van defensie heeft geschreven aan zijn collega Den Toom en aan prins Bernhard persoonlijk en waarin hij een pleidooi voor de Cobra hield. De activiteiten van de prins verklaart het blad uit zijn vriendschap met de ex-president van Northrop Thomas Jones. Overigens is inmiddels wel vast komen te staan dat Helmut Schmidt geen enkele poging heeft ondernomen Prins Bernhard persoonlijk om te kopen. Een dergelij ke beschuldiging van Franz- Josef Strauss, waarbij er sprake was van 100 miljoen mark, werd door de Beierse politicus zelf later teruggetrokken met de verklaring, dat dit bedrag bedoeld was als een Duitse deelname aan de Nederlandse financiering van de Cobra. Volgens Mommsen had Schmidt echter maar de helft in het vooruitzicht gesteld. Ontslag voor 160 man HOOGEZAND (ANP) De strokartonfabriek v.h. Hooites Beukema in Hoogezand zal bin nenkort sluiten. Voor de ruim 100 man personeel wordt een ontslagvergunning aange vraagd. Oorzaken van de sluiting zijn, aldus de directie, de hoge grondstoffenprijzen, de grote voorraden en de binnenkort te verwachten milieuverplichtin gen in verband met de zuivering van afvalwater. De Unie BLHP heeft gisteren laten weten dat zij zich neerlegt bij de 66 ontslagen die de con fectiefabriek Someren b.v. in Someren en Mierlo heeft aange kondigd. Grote onrust valutamarkten AMSTERDAM/ROME (ANP) - De valutamarkten kenmerkten zich ook gisteren door grote onrust. De centrale banken wa ren genoodzaakt op grote schaal op te treden om te voor komen dat de vaste relatie tus sen de valuta van de Benelux West-Duitsland en de Scandina vische landen (de zg. slang) ver stoord werden. Ook de lire en de Franse frank kregen het hard te verduren. De Italiaanse regering maakte gis teravond drastische maatrege len bekend om een eind te ma ken aan de koersdaling van de lire. Andere normen premie-heffing DEN HAAG (ANP) De minis terraad is gisteren akkoord ge gaan met een verhoging van de grenzen voor vrijstelling en re ductie van de premiebetaling voor de volksverzekeringen AOW, AWW, AWBZ, AKW en AAW. Deze wijziging gaat in op 1 januari aanstaande. De vrijstelling van premies zal worden verhoogd tot 4.700 voor ongehuwden beneden 35 jaar, tot 6.300 voor ongehuw den boven 35 jaar en tot 8.100 voor ongehuwden met kinderaf trek en gehuwden. De ministerraad heeft gisteren eveneens goedkeuring gehecht aan een verhoging van het ma ximum van de berekenings grondslag voor de periodieke uitkeringen oorlógsslachtoffers. De verhoging wordt gebracht van 2.159,- tot 2.700,- per maand en gaat in op 1 januari aanstaande. Ziekte na stankgolf Sas v. Gent SAS VAN GENT (ANP) De vereniging „Voor komen is beter" is een onderzoek begonnen naar de klachten van de „Wit te Wijk" in Sas van Gent over de stankgolf, die naar de vereniging aan neemt, afkomstig is van de suikerfabriek CSM. Bijna alle onderzochte personen, vooral de kin deren, hebben volgens VIB diarrhee, last van misselijkheid en ontsto ken oogleden, verder lus teloosheid en vermoeid heidsverschijnselen. BONN (AP/UPI) - „Een zware slag voor het internationale terrorisme". Zo ka rakteriseerde de Westduitse minister van justitie Hans Jochen Vogel gisteren het besluit van het hooggerechtshof in Athene om de Westduitse terrorist Rolf Pohle aan de Bondsrepubliek uit te leve ren. „Het gerechtshof heeft duidelijk gemaakt dat misdaden die terreur en anarchie bevorderen daardoor nog geen politieke overtredingen zijn" zo vond de bewinds man. De nu 34-jarige Pohle behoorde tot de groep van vijf links-radikalen die in maart vorig jaar werden vrijgelaten in ruil voor de door de leden van de „Bewe ging van de 2e juni" ontvoerde CDU- voorman Peter Lorenz. Pohle zat toen een straf uit wegens onder meer het lidmaatschap van een verboden organisa tie. In juli van dit jaar dook hij in Griekenland op en werd daar gearres teerd. En rechtbank in Athene had in eerste instantie geen toestemming gege ven voor de uitlevering. MANFREDONIA (AP) - Meer dan 200 militairen zijn gisteren naar het Italiaanse plaatsje Manfredonia aan de Adriatische kust gestuurd om te helpen bij het bewaken van het gebied dat met Arsenicum-houdend stof is besmet. Bij Manfredonia is de kunstmestfabriek „Anic" geyestigd, waar zondag na een explosie een hoeveelheid arsenicum vrijkwam die tot ver in de omtrek gewassen deed verdorren en kleinere dieren om het leven bracht. Een gebied van ongeveer tien vierkante kilometer rond de fabriek is inmiddels ontruimd en afgegrendeld. Ongeveer 100 mensen moesten worden geëvacueerd en meer dan 1.000 arbeiders van Anic en enkele andere fabrieken in het ontruimde gebied zijn althans tijdelijk werkloos geworden. VATIKAANSTAD (AP) Een woordvoerder 'van het Vati kaan heeft gisteren gezegd „verbaasd en verbitterd" te zijn over de veroordeling van de R.K. bisschop van Umtali (Rho- desië), de 65-jarige Donald La mont, tot 10 jaar gevangenis straf. De bisschop die afkomstig is uit Ierland had niet aan de autori teiten gemeld dat zich in zijn omgeving terroristen afkomstig uit Mozambique hadden opge houden, en hij had aan mede werkers gevraagd dit ook te wil len verzwijgen. De straf is een „ernstige beslis sing die zonder reden een toege wijde ën goede geestelijke leider treft, alsmede de grondbeginse len van gerechtigheid en huma niteit schendt", aldus de woord voerder van het Vatikaan. De bisschop heeft het hem ten laste gelegde toegegeven. Hij is in hoger beroep gegaan. AMSTERDAM PPR-leider Bas de Gaaij Fortman heeft vanoch tend op het congres van zijn partij in Amsterdam een scherpe aanval gedaan op het CDA, de federatie van KVP, ARP en CHU. ,Wij kunnen het CDA niet anders zien dan als een streven naar invloed door mensen van de vraag waarvoor die mensen staan. Dat is machtsvorming zonder meer', aldus De Gaaij Fortman, Nu de confessionele partijen hebben besloten om bij de volgende parlementsverkiezingen met één lijst uit te komen, betekent dat volgens De Gaaij Fortman nog niet dat er sprake is van één identiteit. Niemand kan ons wijsmaken, dat de lijn-Andriessen, de lijn-Aantjes en de lijn-Kruisinga in feite één en dezelfde christen-de- mokratische lijn is'. PPR-voorzitter mevrouw Ria Beckers kondigde tijdens de gisteren gehouden zitting van het congres aan dat haar partij alleen aan een volgend kabinet zal meedoen als er garanties zijn voor een progressiever beleid. Is dat niet het geval dan kiest de partij voor de oppositie. Mevrouw Beckers hield een pleidooi voor nauwe samenwerking met PvdA, D'66 en PSP. Ze zei dat de PPR ernaar zal streven met deze linkse partijen een regeerakkoord op hoofd punten te sluiten. Bisschop Ernst voorzitter Pax Christi Nederland De ledenvergade ring van de RK vre desbeweging Ne derland Pax Christi heeft vandaag de keuze bevestigd van bisschop Ernst van Breda tot haar landelijk voorzitter. Bisschop Ernst volgt in deze func tie kardinaal Alfrink op. die president van de Internationa le Pax Christi blijft. Rolf Pohle is inmiddels weer terug in Duitsland BEIROET (UPI/AFP) Behalve van Frans/Egyp tische zijde wordt nu ook van de kant van Moskou intensieve diplomatieke bemoeienis ver wacht met het pogen een einde te maken aan de burgeroorlog in Libanon. De Russische zaakgelastigde in Moskou Wladimir Salkan zei gisteren dat zijn land „een diplomatiek offensief voor de vrede gaat ontketenen" terwijl het Sovjet-persbureau Tass meldde dat Moskou een oproep heeft doen uitgaan om de in 1973 afgebroken vredesconferentie voor het Midden- Oosten, in Genève, weer te hervatten. Welingelich te kringen in Parijs speculeren op een gemeen schappelijk Frans-Egyptisch initiatief tot hervat ting van de vredesbesprekingen. Dit naar aanlei ding van het bezoek van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Fachmi aan Parijs. In Beiroet doet een bericht de ronde dat het Kremlin aan Frankrijk en Egypte heeft voorgesteld om troepen te leveren voor het handhaven van de vrede als in Libanon eén duurzame wapenstilstand tot stand kan worden gebracht. Inmiddels wordt de toch al zo verzwakte positie van de Palestijnse strijdkrachten in Libanon steeds benarder. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren een genoten. Op de foto het prinselijk paar tijdens de werkbezoek gebracht aan Zuid-oost Drente waar voor- wandeling door het hoogveenreservaat Meerstalblok al de veenderijen de belangstelling van het paar PRINSELIJK WERKBEZOEK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met een duidelijker uitslag dan werd verwacht, heeft de Tweede Kamer het initiatief-wetsvoorstel van PvdA/VVD inzake de legalisering van abortus-provocatus aangenomen. Bij de VVD viel geen enkel Kamerlid uit de boot, bij PvdA en PPR minder dan werd verondersteld. En hoe nu verder? Het initiatief-wetsvoorstel moet nu grondig behan deld worden in de Eerste Kamer, eerst in een speciale commissie, later in een openbare vergade ring. Het zal dan verdedigd worden door de vier indieners, Lamberts, Roethof (PvdA), Geurtsen en Veder-Smit (WD). Als de Eerste Kamer het wets voorstel aanneemt, wordt het doorgestuurd naar de regering, met het verzoek het ontwerp tot wet te verheffen. Voordat de Koningin en de belang hebbende minister(s) er hun hanutekening onder zetten, dient nog het advies van het hoogste advie sorgaan, de Raad van State, te worden ingewon nen. Bij de wetsvoorstellen die normaal van de regering komen, is dat al in een vroeger stadium gebeurd. Bij een wetsvoorstel, waartoe het initia tief vanuit het parlement is gekomen, gebeurt dit pas na aanneming door beide Kamers der Staten- Generaal. Zoals bekend is, kan de Eerste Kamer geen wijzigingen in het voorstel aanbrengen, maar het zoals het van de Tweede Kamer komt alleen aannemen of verwerpen. De Eerste Kamer toetst een wetsvoorstel in zijn totaliteit op de norm of het overeenkomt met de rechtsovertuiging van ons volk. Meent de senaat dat dit niet het geval is en wordt het wetsontwerp verworpen, dan stuurt zij het zonder meer terug naar de Tweede Kamer. Het wetsvoorstel is dan in feite „van de baan". Zou dat met het voorstel van PvdA/WD het geval zijn, dan blijft de bestaande wetgeving van kracht, ook al functioneert die niet meer in de praktijk. De KVP en ARP zouden dan hun deze week ingetrokken wetsvoorstel opnieuw kunnen indie nen, waarna dat snel in de Tweede Kamer zou kunnen worden afgehandeld. De Tweede Kamer zou dat voorstel dan alsnog kunnen verwerpen, wat te verwachten zou zijn. Zou het echter in de Tweede Kamer worden aangenomen, dein zou het in de Eerste Kamer moeten worden verdedigd. Maar door de duidelijke stemmenuitslag in de Tweede Kamer deze week, is de kans op aanne ming van het PvdA/WD-voorstel in de Eerste Kamer groter geworden. De zetelverdeling over de fracties is daar: PvdA 21, WD 12, PPR 4, D'66 3, CPN 4, samen 44. KVP 16, CHU 7, ARP 6. SGP 1, Boerenpartij 1, samen 32. Het wetsvoorstel van PvdA/WD zal dus ten hoogste 44 voorstemmers en op zijn minst 32 tegenstemmers hebben. Maar de verwachting is dat enige leden vaiv PvdA, D'66, PPR en WD hun stem niet aan het wetsvoorstel zullen geven. Om hoeveel stemmen het hier gaat, zal net als in de Tweede Kamer waarschijnlijk pas bij de stemming blijken. Een stemming die nog wel enkele maanden op zich zal laten wachten. Op dit moment is de verwachting dat het wets voorstel' ook in de Eerste Kamer wel een meerder heid zal halen. Stel dat de stemming in december is, dan gaat het aangenomen wetsvoorstel naar de regering en met name de ministers Van Agt (Justitie) en Vorrink (Volksgezondheid). Die wach ten eerst het advies van de Raad van State af. Dat kan ook wel een paar maanden duren. Dan komt de zaak in de ministerraad. Zou het voorstel bij voorbeeld eind april begin mei klaar zijn om tot wet te worden verheven, dan is het denkbaar dat minister Van Agt het in zijn bureaula op het ministerie laat liggen voor zijn opvolger. Het einde is dus nog niet in zich' (Van onze correspondent) EXETER De lucht hangt loodgrijs neer. Uit de richting van de Dartmoor komt een gure wind. Het geeft een vreemd gevoel te bedenken dat nauwelijks een maand geleden de mussen nog op het dak zaten te gapen. „Als het oude wijven regent, en dat doet het vrijwel iedere dag, is het geen pretje buiten water te moeten tappen. En het is nog maar het begin van de herfst. Ik durf niet aan de winter te denken", zegt een inwoonster van het zuidwestelijke Engelse graafschap Devon. Deven heeft de zware regen, die de laatste dagen gevallen is en die bijna overal overstromingen heeft veroorzaakt, heel hard nodig. De regen maakt de verschroeide weilanden weer gauw groen. De magere koeien kunnen opnieuw vers gras eten. rivieren en beken zwellen, maar de uitgedroogde ondergrond zal pas goed doordrenkt worden als de bovenlaag 15 centimeter water gehad heeft. Ondanks Odanks het feit dat de huidige neerslag enige verlichting brengt, maakt hij niet direct een einde aan het zeer ernstige gebrek aan drinkwater. In noord-, west en centraal Devon is er nog steeds te weinig water om een normale voorziening te kunnen verzekeren. In normale omstandigheden krijgt Devon gemakkelijk last van nattigheid. Maar de aanhoudende droogte van de laatste tijd heeft tot gevolg gehad dat er per 15 september speciaal op straat geplaatste waterkranen in gebruik genomen moesten worden. Een weinig benijdenswaardige situatie die zich in Engeland nog nergens anders voordoet. De overheid verwacht dat deze kranen misschien tot Kerstmis, of nog later, in gebruik zullen moeten blijven. Tenzij het in de komende weken flink blijft regenen en de lege waterreservoirs sneller dan voorzien weer vollopen. In afwachting daarvan moeten de mensen hun emmertjes maar aan de straatkraan gaan vullen, desnoods onder een paraplu. Ofschoon de openbare kranen nog niet lang genoeg in gebruik zijn om door iedereen verafschuwd en gehaat te worden, beginnen de consumenten toch al flink te mopperen. Er dreigt Lord Nugent, president van de Waterraad, helpt een handje bij de waterkraan. onrust. Boze tongen beweren dat de overheid en het plaatselijke waterleidingbedrijf niet voldoende vooruitgezien hebben. Miljoe nen liters kostbaar drinkwater werden verspild door honderd duizenden toeristen die in de afgelopen zomer naar Devon stroomden. De overheid liet dit oogluikend toe. Nu gaan er stemmen op die een officieel onderzoek eisen om aan de weet te komen wie voor het huidige gebrek aan drinkwater verant woordelijk is. „Pas toen de watervoorraad op was, begon de ware omvang van de ellende door te dringen. De rantsoenering is geen pretje. En wat zal het worden als het gaat winteren?", vraagt de waardin van de „Gouden Leeuw" in South Zeal, een kleine gemeente middenin het getroffen gebied, zich af. „Het kan hier flink vriezen. Aan een bevroren waterkraan heb je niet veel. Op de plaatsen voor de kranen, die nu altijd nat zijn, zullen de trottoirs spiegelglad worden". Gelukkig heeft het betrokken waterleidingbedrijf dit probleem al onderzocht Om de getroffen inwoners een hoop last te besparen, zal tussen 1 december en 28 februari iedereen op nieuw op de normale manier leidingwater in huis krijgen. We kunnen onze rantsoeneringsmaatregelen niet intrekken, zo lang de reservoirs niet minstens halfvol water staan", zegt Bruce Pall, woordvoerder van de „South West Water Authority", een van de tien genationaliseerde waterbedrijven in Groot-Brittan- nië. „Wegens de neerslag van de laatste dagen ontsnappen enkele grote steden, zoals Exeter en Plymouth aan de beperkin gen die momenteel in 35 steden van kracht zijn. Deze steden halen hun leidingwater uit de Exe en de Plym, waarvan het peil in enkele dagen flink gestegen is. Twee weken geleden bevatte de Exe nauwelijks zes procent van zijn normale volume. Er dreigde toen een ramp voor Exeter, omdat een normale watervoorziening onmogelijk zou zijn". Peil schat dat de rantsoenering en alles wat daarbij komt kijken, zijn bedrijf 1 miljoen pond gaat kosten. Deze financiële last zal volgend jaar verdeeld worden over de consumenten, die meer zullen moeten betalen voor minder water. Ongeveer 100.000 inwoners van Devon krijgen geen water meer in huis, maar de toevoer is niet overal afgesneden. Op aandrin gen van de regering worden alle winkels, café's, hotels met minstens zes kamers en fabrieken nog normaal bevoorraad. Bovendien is het zo dat iedere woning, waarvoor op straat een kraan wordt geplaatst, aan de rantsoenering ontsnapt. Als men door de hoofdleiding geen water laat lopen naar die huizen, komt er ook geen water uit de openbare kranen. De keuze van die huizen heeft uiteraard veel kwaad bloed gezet „Het bleek nodig talrijke uitzonderingen te maken. In Devon wonen veel gepensioneerden. Je kan mensen van in de tachtig niet over straat sturen om een emmer water te halen. Hetzelfde geldt voor invaliden, zieken en vrouwen die een baby verwachten", zegt Peil. Ook is de vraag gesteld of het waterleidingbedrijf schadevergoeding zou betalen aan mensen, die wegens de rantsoenering in de kou zullen zitten omdat hun centrale vewarming niet veilig werkt zonder een geregelde watertoevoer. Gelukkig zijn er huisvrouwen, die de problemen begrijpen en er nog om kunnen lachen ook. Ze vinden het wel vervelend dat ze nu alles met de hand moeten wassen; ze nemen ook niet iedere dag een bad, al was het maar omdat het een eeuwigheid duurt voor het water warm is en over het gebruik van een afwasmachine wordt helemaal niet meer gepraat. Maar dit alles neemt niet weg dat er gewoon een watertekort is. „Sommige experts menen dat twee natte winters en een natte zomer genoeg zijn om het grondwater op peil te krijgen, maar als dat niet zo is, dan wordt water even duur als benzine en daarop zitten we niet te wachten", zo zegt lord Nugent, de F~esident van de Nationale Waterraad.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5